#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ποδήλατο του Πρωθυπουργού θα παράγει και ενέργεια !!!



[caption id="attachment_91274" align="alignnone" width="600" caption="Ποδήλατο παραγωγής ρεύματος που επιδείχθηκε πρόσφατα στο Καρναβάλι του Ρίο"][/caption]



Απίστευτες ιδέες έχουν στην κυβέρνηση προκειμένου να αυτοπροβληθούν, ακόμη κι όταν δεν παράγεται έργο. Στο υπουργείο Υγείας αφού έκλεισαν τους καπνιστές στα πάρκα, τους δρόμους και τα σπίτια τους, αποφάσισαν να  μας κάνουν τη ζωή... ποδήλατο στην κυριολεξία. Να μάθουμε να χρησιμοποιούμε το ποδήλατο στις πόλεις. Ορθόν θεωρητικά. Άντε τώρα αν μένεις στην Άνω Κυψέλη, στον Λυκαβηττό  ή στο Βύρωνα να χρησιμοποιείς ποδήλατο. Κομμάτια να γίνει, αν πρόκειται για τη βελτίωση της φυσικής μας κατάστασης, του κυκλοφοριακού και του κυκλοφορικού.

Αλλά διαβάστε τι σκέφτηκε ο υφυπουργός Υγείας, Χρ. Αηδόνης: Στη Θεσσαλονίκη, θα εγκαταστήσει στην παραλία και το Λευκό Πύργο στατικά ποδήλατα στα οποία θα πηγαίνουν οι πολίτες και θα κάνουν...πεταλιές. Τα ποδήλατα θα είναι συνδεδεμένα με κολώνες της ΔΕΗ και θα παράγουν ρεύμα.

Φοβερή ιδέα, άθληση και εργασία, δουλειά και χαρά,  προσωπική ευεξία και ανταγωνιστικότητα στην οικονομία. Κάθεστε που κάθεστε, άνεργοι και υποαπασχολούμενοι όλοι, παράξτε και καμιά κιλοβατώρα. Όχι μόνο κατανάλωση, παραγωγή. Όποιος παράγει περισσότερο από όσο καταναλώνει, θα παίρνει τη διαφορά σε ομόλογα ελληνικού δημοσίου.

Υπολογίζεται ότι το 2015 που ο αριθμός των στατικών ποδηλάτων θα έχει ξεπεράσει τον αριθμό των κατοίκων (για να ξηγιούνται και οι τουρίστες καμιά πεταλιά), θα εξάγουμε ρεύμα σε όλη την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την υποσαχάρια Αφρική. Οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, μαζί με τις εξαγωγές χειρωνακτικού οικιακού σπέρματος στην Αυστραλία, θα αποτελέσουν τα οχήματα εξόδου της οικονομίας μας από την κρίση.

Ήδη έχουν ξεκινήσει οι μυστικές δοκιμές του πρωτοποριακού εγχειρήματος στο ποδήλατο του ίδιου του πρωθυπουργού. Από το πρωί ειδικό συνεργείο μετατρέπει το αγωνιστικό του ποδήλατο σε στατικό-παραγωγικό, προς ανακούφιση των οικείων του, καθώς το νέο «εργαλείο» δε έχει …αλυσίδα.

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες από το ΔΝΤ αναφέρουν ότι ο Διεθνής Οργανισμός, μας προσφέρει όλες τις υπόλοιπες δόσεις άτοκα, 800 δις επιπλέον με επιτόκιο 0,001 με επιμήκυνση αποπληρωμής ως  το 2225, με μία μόνο απαίτηση: να κόψουμε άπαξ δια παντός τις μαλακίες !!!

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/03/2011 10:06:44

    Αν ήταν η _ωλή βιολί, θα ήταν όλοι βιολιτζήδες, και κάθε πετσάκι και βυρσοδεψείο!

    Τι βάζεις τέτοια Μ.Ο. και μου ανεβάζεις την πίεση!...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ archaeopteryx 16/03/2011 11:02:46

      Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου Αρχαίε. Σόρρυ...

  2. epi avatar
    epi 16/03/2011 10:16:49

    Προσοχή! Να απαγορευτεί στον ΓΑΠ να κάνει πεταλιές. Μπορεί να προσπαθήσει να ξαναβάλει την αλυσίδα εν κινήσει και να έχουμε μπλακ αουτ!!!

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/03/2011 10:19:14

    Να βάλει και σωλήνες όπου οι πολίτες θα κλάνουν και θα συγκεντρώνεται μεθάνιο, δηλαδή φυσικό αέριο το οποίο με συγκεκριμένη διάταξη θα μεταφέρεται στους υπάρχοντες αγωγούς.
    Προτείνεται για ενίσχυση της παραγωγής να δίνονται στους πολίτες δωρεάν φασόλια.

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 16/03/2011 10:22:26

    Το σενάριο μπορεί να συμπληρωθεί ως εξής:
    Οι ποδηλατες θα κρατούν ταυτόχρονα (...μέρα και νύκτα) φωτοβολταικό πάνελ και θα σερβίρεται φασολάδα, με στόχο την κίνηση των ανεμογεννητριών, που θα έχουν εγκατασταθεί στον ίδιο χώρο, αλλά και για εκμετάλευση με καύση του παραγόμενου φυσικού αερίου.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/03/2011 10:46:28

    Mην το γελάτε καθόλου.

    Είναι μεταμοντέρνα εκδοχή του σύγχρονου σκλάβου.

    Σε λίγο αν δεν παράγεις το ρεύμα σου δεν θα δικαιούσαι ούτε τροφή.

    Οι άνθρωποι είναι παρανοϊκοί εκτελεστές.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 16/03/2011 12:02:14

      Λες, αλλενάκι, να συνδεθεί ευθέως η "ενεργειακή ποδηλασία" με την καταβολή του επιδόματος ανεργίας; Και ανάλογα με τις κιλοβατώρες να σου καταβάλλεται και το αντίστοιχο επίδομα, αλλιώς γιοκ;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 16/03/2011 18:33:11

        Ωφελιμισμός.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/03/2011 10:54:27

    Η αγγλοσαξωνική λογική τους της ανακύκλωσης θα καταλήξει με μαθηματική ακρίβεια στην ανθρωποφαγία.

    Αλλωστε οι πρώτοι άγκου αγκου αγγλοσάξωνες ήταν κανίβαλοι και δεν άφηναν τίποτα να πάει χαμένο.
    Χρησιμοποιούσαν τα κρανία ως κούπες.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ αλλενάκι 16/03/2011 11:05:08

      Θα σπάσω κούπες για τα λόγια που 'πες

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/03/2011 11:17:53

    Βέβαια ξεχνάνε να μας πουν πόσο συμβατικό, κλασικό, ηλεκτρικό ρεύμα ξοδεύεται για τη παραγωγή των σωλήνων και των μερών από τιτάνιο και των αλυσίδων και των άλλων μερών των ποδηλάτων.

  8. sawas avatar
    sawas 16/03/2011 11:23:24

    Μάλλον πήρε την ιδέα από την ΔΑΝΙΑ!!!!!
    h**p://www.reuters.com/article/2010/04/14/us-hotel-electricity-idUSTRE63D3UC20100414

    Στο μέλλον θα κάνουμε όλοι ποδήλατο (ή θα κάνουμε την ζωή μας ποδήλατο) για ένα πιάτο φαγητό.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/03/2011 12:00:29

    Εγώ θα έλεγα να αντιγράψουν και τα συστήματα κυματικής ενέργειας των Πορτογάλων, προκειμένου να εκμεταλλευτούν και την ενέργεια από το... κανό του ΓΑΠ.

    • kiki avatar
      kiki @ Αυριανιστής 16/03/2011 15:15:17

      Διαβαζοντας κυματικης ενεργειας, νομιζα οτι ηταν τα κυματα του μυαλου του Γιωργακη που τα χρησιμοποιει για να παραγει ενεργεια.
      Δεν εχετε δει κατι λαμψεις οταν μιλαει, βραχυκυκλωνεται τοτε .

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 12:01:32

    Οι φαπες και οι κλωτσιες παραγουνε περισσοτερη ενεργεια...
    για στηθειτε και περμενετε... ερχομαι..!!

    ΠΠ