#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2012 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πλιάτσικο των "Δεκεμβριανών" ο ΣΥΡΙΖΑ το βλέπει "εξέγερση"



Πριν από τέσσερα χρόνια ακριβώς η δολοφονία ενός νεαρού παιδιού από έναν ανόητο αστυνομικό είχε προκαλέσει τις χειρότερες καταστροφές της Αθήνας. Η δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, καταδικαστέα από όλους, αντί να δημιουργήσει ένα παλλαϊκό ειρηνικό ρεύμα ενάντια στην καταπίεση (όποια κι αν ήταν αυτή), την αστυνομική αυθαιρεσία ή ακόμη και την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, κατέληξε σε ένα ρεύμα πλιατσικολόγων, καταστροφέων της Αθήνας και των περιουσιών πολιτών.

Εκείνη η περίοδος χαρακτηρίστηκε ως «Δεκεμβριανά» κι έτσι έμεινε. Για κάποιους ήταν οι μέρες που συγκλόνισαν την Ελλάδα και έφεραν σιγά – σιγά τη φθορά της τότε κυβέρνησης η οποία για να λέμε και του στραβού το δίκιο ήταν από μόνη της μπάχαλο και βουτηγμένη στη διαφθορά και την ανικανότητα.

Για άλλους ήταν ημέρες ντροπής. Αντί να είναι ημέρες τιμής για ένα αθώο παιδάκι που άφησε την τελευταία του πνοή άδικα από το χέρι ενός βλάκα μπάτσου, έγινε ο παράδεισος των μπαχαλάκηδων με τις γνωστές συνέπειες.

Το γεγονός ότι το κράτος άφησε τους κουκουλοφόρους εκείνη την περίοδο να αλωνίζουν επί μέρες στην πρωτεύουσα κι όχι μόνο, ήταν η πόρτα που άνοιξε για να τα κάνουν ρημαδιό όποτε ήθελαν οι ίδιοι άθλιοι. Και άνοιξε το δρόμο και στη Χρυσή Αυγή να γίνει κόμμα, να δέρνει και να βρίζει, να κάνει μπάχαλο τη χώρα αλλά να μην τιμωρείται. Μία σου και μία μου που λέει και ο Μιχαλολιάκος αλλά και διάφοροι άλλοι ακραίοι.

Αυτές λοιπόν τις ημέρες που θα έπρεπε να είναι ημέρες μνήμης, επιχειρεί να εκμεταλλευτεί ποιος άλλος, ο ΣΥΡΙΖΑ. Η νεολαία του Συνασπισμού με το σύνθημα «ήρθε η ώρα για τις δικές μας μέρες» καλεί τους πολίτες να δώσουν δυναμικό παρών στα συλλαλητήρια της Πέμπτης στη μνήμη του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.

[caption id="attachment_193711" align="alignnone" width="600" caption="πλιάτσικο"][/caption]

Αύριο από τις 11:00 έως τις 17:00 θα λάβουν χώρα διαδηλώσεις στα Προπύλαια και θα υπάρχουν συγκεντρώσεις σε όλη την Ελλάδα με αφορμή την συμπλήρωση τεσσάρων χρόνων από τη δολοφονία του δεκαπεντάχρονου μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου  που έπεσε νεκρός από τη σφαίρα του ειδικού φρουρού της ΕΛAΣ και την εξέγερση του Δεκέμβρη, όπως αναφέρει σε γραπτή ανακοίνωση η νεολαία. Και συνεχίζει: «Το ξέσπασμα της κοινωνίας με πρωταγωνιστή τη μαθητιώσα νεολαία, ήταν η οργισμένη απάντηση μιας ολόκληρης γενιάς στο σύστημα της εκμετάλλευσης και της βίας. Η εξέγερση του Δεκέμβρη του 2008 ήταν ο αγώνας για ελπίδα και δικαίωμα στη ζωή. Σήμερα, που η τρικομματική συγκυβέρνηση Σαμαρά εντείνει την επίθεση στα δικαιώματα του κόσμου της εργασίας και της νεολαίας, που οι ελαστικές σχέσεις απασχόλησης συνιστούν πλέον καθεστώς και η ανεργία καλπάζει, ο αγώνας για ελπίδα και κοινωνική χειραφέτηση αποτελούν πλέον μονόδρομο. Δεν περιμένουμε πλέον κάποια αφορμή. Η ξοφλημένη μνημονιακή συγκυβέρνηση, πρέπει να ανατραπεί εδώ και τώρα. Να τους κάνουμε παρελθόν!».

Τα συμπεράσματα δικά σας, τους αφήνουμε στην κρίση σας.

 Πόλεμος ανακοινώσεων

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με την προκλητική ανακοίνωση της νεολαίας του Συνασπισμού για τη συμπλήρωση τεσσάρων χρόνων από τα γεγονότα του Δεκέμβρη του 2008, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Η πέμπτη φάλαγγα του ΣΥΡΙΖΑ, με εμπροσθοφυλακή τη νεολαία του, ξεσκεπάζεται. Βγάζουν τις μάσκες, φορούν τις κουκούλες και εξοπλίζονται με μολότοφ, με σκοπό να κάψουν για μία ακόμη φορά την Αθήνα και να λεηλατήσουν τις περιουσίες των πολιτών.

Άλλωστε, οι βουλευτές της κοινής πια συνισταμένης, έχουν φροντίσει ήδη, ως άλλοι δοσίλογοι κουκουλοφόροι της κατοχής, να στοχοποιήσουν αστυνομικούς και τις οικογένειές τους, δίνοντάς τους βορά στις ορέξεις εγκληματικών στοιχείων, αναρτώντας φωτογραφίες τους στο διαδίκτυο.

Να είναι σίγουροι, οι κουκουλοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, ότι η κυβέρνηση και οι Έλληνες πολίτες δεν πρόκειται να επιτρέψουν στα “άκρα” να πετύχουν το σκοπό τους. Δε θα αφήσουν να υπάρξει καμία νέα MARFIN. Καμία κουκούλα δεν πρόκειται πλέον να τους κρύψει».

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΝΔ


 Στα εμφυλιοπολεμικά, μισαλλόδοξα και τρομοκρατικά κηρύγματα της ΝΔ,  απαξιούμε να απαντήσουμε.

Τους παραδίδουμε στη χλεύη του ελληνικού λαού.

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με την απάντηση του Γραφείου Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να απαντήσει ξεκάθαρα εδώ και τώρα: Καταδικάζει τη σημερινή ανακοίνωση της νεολαίας του, που καλεί σε εξέγερση; Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές».

Η κόντρα ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ συνεχίστηκε στη Βουλή. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Βούτσης επιτέθηκε στη ΝΔ ζητώντας είτε να αποσύρει την ανακοίνωση είτε να την ανασκευάσει λέγοντας: «Η ατζέντα, η φρασεολογία, το γράμμα τέτοιων ανακοινώσεων δεν έχει ιστορικό προηγούμενο. Υπάρχει μόνο την προηγούμενη του εμφυλίου. Σας προειδοποιώ δεν πρέπει να παίζουμε με τη φωτιά. Η δημοκρατία δεν καλύπτεται από τέτοια φρασεολογία».

Ο βουλευτής της ΝΔ Θανάσης Νταβλούρος αντέδρασε κατηγορώντας το ΣΥΡΙΖΑ ότι είναι συνοδοιπόρος με τη Χρυσή Αυγή. «Είναι απίστευτη η τακτική σας και αυτό που προασπίζεστε. Είναι πλέον γνωστό ποιοι υπηρετούν και τι, και τι υπερασπίζονται και ποιοι. Οι μάσκες έπεσαν καταλάβετέ το. Αποκαλυφθήκατε. Είστε συνοδοιπόροι με την Χρυσή Αυγή. Έχετε την έννοια μιας ιδιότυπης τρομοκρατικής αντίληψης μπροστά στα αλλόκοτα που θέλετε να επιβάλετε» είπε.

[caption id="attachment_193718" align="alignnone" width="600" caption="Από την εφημερίδα του ΣΥΡΙΖΑ "Η Αυγή""][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γαλατης avatar
    γαλατης 05/12/2012 20:41:35

    η ανακοίνωση της ΝΔ είναι κατάπτυστη και θυμίζει εποχές εμφυλίου πολέμου...Αν δεν θες να το παραδεχθείς λυπάμαι γιατί έκτιμούσα το επίπεδο σου..να ξέρεις όμως οτι με αυτή την τακτική θα την πληρώσεις και εσύ και μάλιστα πολύ βαριά..συνεχίστε να εξισώνετε ΣΥΡΙΖΑ με ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και στο τέλος θα είστε υπέυθυνοι για όσα θα συμβούν..λυπάμαι το ξαναλέω οι φράσεις της ανακοίνωσης σας ειναι απλά αχαρακτηριστες....ΑΠΛΑ....

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ @ γαλατης 05/12/2012 20:51:56

      Τελεια!!! το σχεδιο συνεχιζεται ΠΑΣΟΚ,και ΝΔ μας εχουν φτωχυνει,εξαθλιωσει,η κατηφορα του κοσμου συνεχιζεται με αμειωτο ρυθμο, και τωρα τι κανουν;ε; τι κανουν; θελουν να μας βαλουν να φαγωθουμε μεταξυ μας; θελουν εμφυλιο; η θελουν να καμουφλαριστουν πισω απο την ανακοινωση ωστε να συνεχιζουν το εργο του ξεπουληματος της ελλαδας και της πληρους φτωχωποιησης του κοσμου;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ γαλατης 05/12/2012 21:33:20

      H ανακοινωση της ΝΔ ειναι θαυμασια.Για πρωτη φορα λεει τα πραγματα με το ονομα τους.Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι ειναι μονο λογια.
      Τσακιστε τους συριζαιους και τους αναρχικους.Το 2008 ο ΣΥΡΙΖΑ εκανε αποπειρα πραξικοπηματος και ο Καραμανλης εκανε το κοροιδο ενω οφειλε να τους τσακισει.
      Τσακιστε αυριο ολες τις διαδηλωσεις.

      • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
        ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ ψυχραιμια 05/12/2012 23:48:58

        +10000000

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ γαλατης 06/12/2012 01:30:08

      Οι Συριζαίοι καθότι δειλοί μόνο πίσω απο κουκούλες καίνε, όταν τους τις βγάζουν λένε ότι δεν ήταν αυτοί αλλά ...άλλοι. Οι Χρυσαγίτες έχουν το θάρρος να κάνουν ότι κάνουν με το μέτωπο σε δημόσια θέα και με ονοματεπώνυμα. Συριζαίοι αυτή τη φορά όχι μόνο θα σας βγάλουν τις κουκούλες αλλά θα σας ξεβρακώσουν.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ γαλατης 06/12/2012 10:45:02

      Για κάτσε ρε φίλε, δηλαδή η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ τι είναι; Το...σαβουάρ βιβρ;;;

    • Ιδαίος avatar
      Ιδαίος @ γαλατης 06/12/2012 13:33:10

      Και λίγα σας λέει η ανακοίνωση. Είναι καιρός να πάψει η υποκρισία και η ανοχή των υπερμάχων της βίας, της ανομίας και των υποκριτών υπερασπιστών της δημοκρατίας, των κουκουλοφόρων στρατιωτών του πλιάτσικου. Όσο τους υπερασπίζετε ο Συριζα, τόσο καταλαβαίνουμε για ποιους δουλεύουν. Για τους νεκρούς της μαρφιν, πότε θα κάνουν συλλαλητήριο οι "'ευαίσθητοι" συριζαίοι;

  2. mike avatar
    mike 05/12/2012 20:49:42

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ Τ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ!!!!!!!!ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ !!!!!ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ @ mike 05/12/2012 21:18:28

      ΣΥΜΦΩΝΩ ........ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΕΞΕΓΕΡΣΗ.......

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 05/12/2012 20:54:08

    Και ειναι κακο που εξισωνει κανεις το Συριζα με τη Χ.Α ?

  4. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 05/12/2012 21:02:56

    Tι μας λες μωρε ?Σοβαρα ?Μια χαρα τα λεει.Το ποιος οδηγει σε εποχες εμφυλιου ειναι πολυ γνωστο με διαφορες δηλωσεις (ο Θεος να τις κανει δηλωσεις) που γινονται κατα καιρους απο την πλευρα του ΣΥΡΙΖΑ και με πρακτικες που λαμβανουνε χωρα πολλες φορες.
    Αυτη τη φορα ομως εχω την αισθηση οτι ο ψευτο τσαμπουκας σου , δεν θα περασει.
    Δικαιωμα στην διαμαρτυρια , ναι.Δικαιωμα στη καταστροφη και στην αλητεια που -δηθεν- ονομαζεται αγωνας και παλη , ΟΧΙ.Τελειωσανε αυτα.

    • oplonomos avatar
      oplonomos @ Mπροστα και Δεξια 06/12/2012 02:08:46

      Ετσι έτσι!Πές τα με τους αλήτες που έκαψαν και τα Sprider!

    • Παναγιώτης Γ avatar
      Παναγιώτης Γ @ Mπροστα και Δεξια 06/12/2012 17:18:30

      @ Mπροστα και Δεξια

      Ωραία τα μοιράσατε τα συνετεράκια... Ο ένας κατά μέτωπο επίθεση στην ΧΑ, ο άλλος κατά μέτωπο επίθεση στον Σύριζα και τα εθνοκτόνα μνημόνια τρέχουν... Μπράβο.. Μπροστά! Που λές και εσύ στο nickname σου.. Πολυυυυυ μπροστά...

  5. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 05/12/2012 21:10:41

    Και λιγα ειπε η ΝΔ , και τους ετσουξε στο ΣΥΡΙΖΑΡΙΟ γιατι ολα ηταν αληθειες.. ολοι ξερουν οτι το ΣΥΡΙΖΑ ειναι ενας ακροαριστερος αντεθνικος αχταρμας κυριως εξαλλων κομμουνιστικων συνιστωσων... ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ και αυτο δεν κρυβεται απο τους δημοσιογραφισκους (μελη τους) που αλωνιζουν στα ΜΜΕ.. ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ξερει οτι οι κουκουλοφοροι ξεπηδαγανε απο τις ταξεις των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ και καλυπτονταν απο αυτο. Τα περι εμφυλιου να τα αφησουν στην ακρη οι τραμπουκοι της ακρας αριστερας, κανενα δεν φοβιζουν γιατι δεν αντανακλουν σε καμμια σοβαρη ταξη του Ελληνικου λαου, ειναι μια θλιβερη οργανωση ακραιων ανθελληνικων στοιχειων του 1-1,5% που συμπτωματικα πηρε ενα ποσοστο μεγαλυτεροι απο το μποι του λογω καταρευσεως του Πασοκ. Ομως αυτο ειναι παροδικο καθοτι ο χωρος που καλυπτε το Πασοκ δεν ειναι ακραιος και γρηγορα θα κουνησει μαντηλι στον θλιβερο Τσιπρα και την συμμορια του.

  6. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 05/12/2012 21:20:38

    Σε ποιά χώρα του πολιτισμένου κόσμου η ανομία είναι αποδεκτή όπως στη χώρα μας;Είδε κανείς μας να καίγεται κάποια άλλη ευρωπαική πρωτεύουσα και οι εμπρηστές να μένουν ατιμώρητοι; Ποιός πληρώνει τα σπασμένα;Τι εικόνα δίνουμε σαν χώρα όχι μόνον στους επίδοξους επενδυτές αλλά, και στους απλούς τουρίστες που θέλουν να επισκεφτούν τη χώρα μας ;Είναι δυνατόν η νεολαία του κομμάτος της αξιωματικής αντιπολίτευσης να βγάζει τέτοιες ανακοινώσεις; Για πρώτη φορά δίνω συγχαριτήρια στη ΝΔ για την ανακοίνωση που εξέδωσε.

  7. dim avatar
    dim 05/12/2012 21:32:55

    Έχουν πολύ πλάκα μερικοί που με τόσο ευκολία χαρακτηρίζουν την Χρυση Αυγή άκρο (που όντως είναι, και μάλιστα ακραίο άκρο), αλλά μόλις τους πεις ότι και οι δικές σας πρακτικές, οι δικές σας προτροπές, συνιστούν και αυτές απολύτως δικαιολογημένο και αυταπόδεικτο πια το χαρακτηρισμό σας ως άκρο, αμέσως διαμαρτύρονται και το αρνούνται....

    Άκρο είναι και Σύριζα (όχι τόσο όσο η Ανταρσύα πχ, αλλά άκρο είναι, πως να το κάνουμε), άκρο είναι και η ΧΑ... Το θέμα είναι πόσο άκρο είναι, εκεί ΟΚ, δεν μπορούμε να εξισώσουμε το Σύριζα με τη ΧΑ (η ΧΑ πχ, εκεί εξισώνεται πχ. με την ΑΝΤΡΣΥΑ, ενώ ο Σύριζα είναι πχ κάτι σαν ΕΠΕΝ... τι θα πει πχ ο Συριζα μετά, ότι η ΕΠΕΝ δεν ήταν ακραίος σχηματισμός? ΟΚ, δεν ήταν φασιστικός, ναζιστικός σχηματισμός, αλλά όπως και να το κάνουμε άκρο ήταν και αυτό, απλά η ΧΑ έχει σπάσει όλα τα κοντέρ στην παρουσία των ακροδεξιών σχηματισμών που έχουν βγει στο προσκήνιο, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως)…

    Επίσης έχουν πλάκα οι Αριστεροί, που το έχουν και τιμή τους και καμάρι τους που αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί, και το προσδιορισμό αυτό τον έχουν και στο τίτλο του κόμματος τους… και άντε η ΔΗΜΑΡ αυτοπροσδιορίζεται ως η Δημοκρατική Αριστερά, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ το τονίζει ότι είναι η Ριζοσπαστική Αριστερά, που δεν θέλει μάλιστα να έχει καμία απολύτως σχέση με τα κεκτενόμενα στο κεντροαριστερό χώρο… Οπότε μετά γιατί διαμαρτύρονται αν τους αποκαλούν άκρο? Φαντάζεστε ένα κόμμα να είχε στο όνομα του τον προσδιορισμό ΔΕΞΙΑ (Κόμμα της Ριζοσπαστικής Δεξιάς, της Πατριωτικής Δεξιάς κλπ κλπ)…. Άκρο από το πρωί μέχρι το βράδυ θα το αποκαλούσανε όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται τώρα…

    Και για να τελειώνουμε μια και καλή και με το παραμύθι για το αν τροφοδοτείται κλιμα εμφυλίου… Το κλίμα εμφυλίου θα είναι δεδομένο, δεν χρειάζεται τροφοδότηση, απλά πρέπει κάποιος να κρούσει το κώδωνα του κινδύνου για να μη φτάσουμε εκεί… Υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει ότι αν καταρρεύσει η κυβέρνηση αυτή, και άρα και η χώρα, και έρθει στην εξουσία από τη μια ο Σύριζα, και από την άλλη είναι αξιωματική αντιπολίτευση η Χρυσή Αυγή , ότι δεν θα έχουμε εμφύλιο?? Με συνοπτικές διαδικασίες θα έχουμε, και δεν θα μπορεί να κάνει και κανένας μας πια τίποτα για αυτό, νομοτελειακό θα είναι…. Έχετε ακούσει πως μιλάνε οι Χρυσαυγίτες για τους Συριζαίους? Παρακαλάνε οι Χρυσαυγίτες να έρθουν οι Συριζαίοι στην εξουσία, για να μπορούν μετά να βγάλουν το άχτι τους πάνω τους, αφού για αυτούς οι Συριζαίοι αντιπροσωπεύουν την πλέον μισητή εθνομηδενιστική κάστα ανθρώπων του πλανήτη… Αντίστοιχα, οι Συριζαίοι θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια, όταν κι αυτοί με τη σειρά τους στο όνομα των ατομικών ελευθεριών θα βλέπουν τους φασίστες ως τον μεγαλύτερο εχθρό τους? Σφαγές θα έχουμε σε καθημερινή βάση, και όποιος δε το βλέπει αυτό ή εθελοτυφλεί, ή κάνει πως δε το βλέπει επειδή ίσως μέσα του το εύχεται….

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ dim 05/12/2012 21:42:43

      Eυγε , πες τα φιλε μου!

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ dim 05/12/2012 21:56:51

      Ξεχασες κατι. Για ολη την αριστερα, σε ολο της το φασμα, ο Σαμαρας, ο Δενδιας και σχεδον το συνολο των σχολιαστων εδω μεσα ειναι φασιστες και ρατσιστες. Εχουν αρχισει μαλιστα να μιλαν για κονσερβοκουτια. Θα ειχα ακομα πολλα να πω αλλα αρκουμαι ν'αναφερθω στην σημερινη ανακοινωση της ΝΔ.

    • arcane avatar
      arcane @ dim 05/12/2012 22:32:48

      Το μεγαλύτερο "άκρο" είναι το μνημόνιο, ενώ άκρο και μάλιστα ακρότατο είναι το να πυροβολεί ένας αστυυνομικός με το υπηρεσιακό του όπλο σε ώρα υπηρεσίας ένα παιδί γιατί έτσι τούρθε. Αυτά είναι τα πραγματικά "άκρα" που γέννησαν ότι άλλο θεωρείς ακραίο. Τα πράγματα δεν συμβαίνουν έτσι στα καλά καθούμενα, έχουν αιτίες που τα προκαλούν. Το να εκτρέφει κανείς τις αιτίες και μετά να κατηγορεί οποιονδήποτε πλην του εαυτού του γιά το αποτέλεσμα είναι η ένδειξη της απόλυτης μωρίας.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ arcane 06/12/2012 00:03:16

        Φερετζέδες.

  8. kass avatar
    kass 05/12/2012 21:39:39

    Επειδή η ιστορία έχει τάσεις να επαναλαμβάνεται σαν κακόγουστη φάρσα, ας το εμπεδώσουν καλά οι σύγχρονοι Τσολάκογλου, πως νέα συμφωνία Βάρκιζας δεν θα υπάρξει. Οι προδότες δε θα ξαναεξαγνιστούν στην κολυμπήθρα του Σιλωάμ....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ kass 06/12/2012 13:43:31

      Θα επιστρατεύσετε τα Πακιστάνια σας για να μας σφάξουν;
      Διότι, σας βλέπω πολύ ευαισθητούληδες, πολύ με δικαιώματα ζώων, ναι στο vegeterian restaurant, όχι στη γούνα, κλπ, κλπ. Πολύ καλσόν πέφτει εκεί στην Αριστερά των Βορείων Προαστίων, με τη φωτογραφία του εαμίτη παππού, ψηφιακά επεξερασμένη, δίπλα στο τζάκι....Δεν σας βλέπω ικανούς να πιάνετε μαχαίρι, όταν θελήσετε να επαναλάβετε τα "ανδραγαθήματα" της ΟΥΛΕΝ....

  9. βάσκος avatar
    βάσκος 05/12/2012 21:41:54

    Nαι αλλά αποκλείεις να δώση η Χ.Α. ψήφο εμπιστοσύνης στον Σύριζα για να γίνει κυβέρνηση ως ανήκοντες αμφότεροι στο αντιμνημονιακό μπλόκ?

  10. GreekInLux avatar
    GreekInLux 05/12/2012 21:45:04

    Περιττό να πούμε ότι τα γνωστά τρόλια έχουν ξεχυθεί στο διαδίκτυο βρίζοντας τη ΝΔ και το Σαμαρά προσωπικά, υπενθυμίζοντας την μαζικότητα των κινητοποιήσεων του Δεκέμβρη του 2008, παραλληλίζοντας συνάμα τη ΝΔ με τη ΧΑ λόγω του ύφους της ανακοίνωσης. Κλασική αντίδραση της αριστεράντζας του ΣΥΡΙΖΑ που θεωρεί ότι έχει μονοπώλιο στην πρόκληση και κάθε είδους αντιπαράθεση που μπορεί να προκύψει από αυτήν είναι είτε αποτέλεσμα πανικού είτε φασιστικό παραλήρημα. Φυσικά κουβέντα για τα σπασμένα εκείνης της περιόδου, για τις καταστροφές, για το διασυρμό της χώρας κ.α. Όλα αυτά είναι απλά παράπλευρες απώλειες στον αγώνα για την ανατροπή και για τη διεκδίκηση του φωτεινού αριστερού μέλλοντός μας. Την καταβαράθρωσή τους μετά το πασιφανές και προκλητικό πατρονάρισμά των Δεκεμβριανών τη θυμούνται ή πήγε περίπατο μαζί με τον πολιτικό πατέρα του Τσίπρα, Αλαβάνο;

  11. alex23 avatar
    alex23 05/12/2012 22:02:31

    το συριζα την μια στιγμη κατηγορει την χρυση αυγη και σωστα οτι ειναι φασιστικο κομμα, αλλα απο την προτρεπει σε συγκεντρωσεις με σκοπο και στοχο την ανατροπη της νομιμα εκλεγμενης κυβερνησης εδω και τωρα και χωρις αφορμη!!!!!..
    (δηλαδη αν ειχαμε καποιο 'γεγονος' θα ειχαν 'νομιμη αφορμη' ? )

    δυστυχως για την αριστερα του συριζα ή θα ξεχασει τα κολπα που εκανε ως τσικο του πασοκ και την ασυλια που του προσφερε το συστημα των εκδοτων και θα παιξει το δημοκρατικο παιχνιδι οπως οριζει το συνταγμα και οι νομοι ή θα αποδεχτει την ρετσινια του φασιστικου μορφωματος που κρυβεται πισω απο φιλελευθερες μεγαλοστομιες και που η μονη διαφορα του απο τη χρυση αυγη ειναι στα λογια και οχι στις πραξεις..

  12. TARAMAS avatar
    TARAMAS 05/12/2012 22:09:00

    Οι αριστεροφασίστες της κουκούλας του πλιάτσικου και των εμπρησμών προκαλούν προσπαθώντας να παρουσιάσουν το μαύρο για άσπρο. Όταν η "επαναστατική ιδεολογία" οδηγεί σε ληστείες τραπεζών, κάποιοι αντί να κατακεραυνώνουν δηλώσεις καλά θα κάνουν να ξανακοιτάξουν την ιδεολογία που εξέθρεψαν. Είναι το άλλο πρόσωπο της ΧΑ.

    • Περικλης avatar
      Περικλης @ TARAMAS 06/12/2012 04:18:55

      Μεταξυ των ληστων και ο γιος βουλευτη του Συριζα που αντι να κρυφτει, μας πουλαει πολιτικη. Ελπιζω να μην τον εβγαλαν απο τη φυλακη λογω "αγωνιστη" πατερα γιατι δεν ξανακουσαμε κατι γι' αυτον.

  13. Samantha_fox avatar
    Samantha_fox 05/12/2012 22:26:50

    Εξαιρετική η στάση της Ν.Δ. Άντε πια με τα τσιπράκια. Εκεί που ήτανε ένα απόκομμα του 4%, ξαφνικά όλοι ασχολούμαστε με δαύτους! Μόνο φωτιές και καταστροφές ξέρουνε να προκαλούν!

    • Don"t touch me avatar
      Don"t touch me @ Samantha_fox 07/12/2012 00:09:09

      Από το ψευδώνυμο υποθέτω πως είσαι ξανθιά (και τί ξανθιά!!!) .Αν είσαι και άνεργη ή υπάλληλος ακόμη χειρότερα

  14. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 05/12/2012 22:27:45

    ΔΙΧΟΝΙΑ : ΤΟ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΜΑΣ

    Διαβάστε μια τούρκικη ιστορία που την αναφέρει ο Νίκος Καζαντζάκης.

    “Όταν ο Αλλάχ έφτιαξε τον κόσμο έφτιαξε από κάθε εθνικότητα έναν άνθρωπο και τους έβαλε σε ένα ταψί. Τον Τούρκο τον έφτιαξε από τα καλύτερα υλικά βούτυρο, μέλι και γάλα ενώ τον Έλληνα τον έφτιαξε από τα χειρότερα σκατά, ακαθαρσίες, βρωμιές κλπ.
    Αφού αναπαυόταν μετά το φτιάξιμο του κόσμου και των ανθρώπων, πήρε δυσάρεστο μήνυμα από τους αγγέλους του. Αλλάχ συμφορά. Ο Έλληνας στο ταψί τους ξεπάστρεψε όλους, πάει κι ο Τούρκος, πάει κι ο Εγγλέζος, πάει κι ο Εβραίος. Έπεσε ο μεγάλος πάνσοφος Αλλάχ σε σκέψη μεγάλη και ιδέες δεν του κατέβαιναν. Καλεί συμβούλιο σοφών και αγίων και τότε ύστερα από πολλή σκέψη, αποφάσισε να ξαναφτιάξει τους ανθρώπους έναν από κάθε φύλο και εθνικότητα, αλλά δύο Έλληνες.

    Πράγματι η ιδέα πέτυχε. Από τότε οι Έλληνες τρώγουνται μεταξύ τους και έχουν αφήσει τους άλλους σε ειρήνη και ηρεμία”.

    ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ : ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑ........

  15. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 05/12/2012 22:29:37

    Πολυ μου αρεσει να βλεπω Αριστερους να εκνευριζονται και να χανουν τα αυγα και τα πασχαλια...Ποιος να περιμενει ενα κομμα εξουσιας και -ειδικα- η ΝΔ (που ειχε ξεχασει στο ντουλαπι της οτι καποτε ηταν η Δεξια σε αυτη τη χωρα) οτι θα αρχισει να επανερχεται στο προσκηνιο.Αυτη η δηλωση τα λεει ολα , οποτε ναι , μου αρεσει πολυ να βλεπω Αριστερους ειδικα απο τον Συριζα , να εκνευριζονται και να χανουνε τα λογια τους.Αλλωστε ηταν σιγουρα μια δηλωση που ΠΟΤΕ δεν θα περιμενε ο ΣΥΡΙΖΑ απο την ΝΔ.Αλλα οι εποχες του Αριστερου τραμπουκισμου φυγανε.Εγιναν παρελθον.
    Οσο αναφορα τους διαφορους χαρακτηρισμους απο τους γνωστους ακραιους αριστερους που το παιζουνε κομματι της κοινωνιας και επαναστατες, προσωπικα τους επιστρεφω στο διπλασιο.
    Ειναι απο τις πιο πετυχημενες δηλωσεις που εχει κανει η ΝΔ το τελευταιο διαστημα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Mπροστα και Δεξια 06/12/2012 01:08:00

      Mπροστα και Δεξια,

      Οἱ ἐνοχές ἔγιναν παρελθόν! ῾Η ᾿Αριστερά κατέστρεφε τήν ῾Ελλάδα καί ἡ Δεξιά πάντα τήν ἀνόρθωνε! Πιό συχνά νά κάνη ἡ ΝΔ τέτοιες σκληρές δηλώσεις γιά τούς τραμπούκους τοῦ ᾿Αλέξη!!

    • Don"t touch me avatar
      Don"t touch me @ Mπροστα και Δεξια 07/12/2012 00:21:57

      Πρέπει να είσαι ή πολύ καμμένος εγκέφαλος ή πολύ βολεμένος. Το πλιάτσικο και οι καταστροφές ανήκουν στους ανεγκέφαλους όπως και τα σχόλιά σου

  16. panos avatar
    panos 05/12/2012 22:47:19

    Ειναι για γελια και για κλαματα να μην μπορουν να βρουν τους δολοφονους της MARFIN. Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι ειναι οι γνωστοι-αγνωστοι στο κρατος. Τα παιχνιδακια πρεπει να τελειωνουν με το πολεμο δηλωσεων αναμεσα στα κομματα,γιατι πλεον ο κοσμος εχει ξυπνησει και ξερει............πολυ καλα ποιοι ειναι οι δολοφονοι της MARFIN και ποιοι κατα περιοδους καινε την περιουσια και τα καταστηματα στο κεντρο της Αθηνας.

  17. Aggelos avatar
    Aggelos 05/12/2012 23:15:38

    μπραβο που ξεσκεπαζουν ωμα τους ακροαριστρους
    αυτη η συριζαια δημοσιογραφος στο σκαι ειχε φαει τα λυσσακα της

    εκει που το συριζα παει να πλασαριστει ως πασοκ
    η νδ το σπρωχνει παλι στη φυση του,,στο ακρο αριστερο

    μονο η αστυνομια να μην χτυπησει απλους πολιτες που διαδηλωνουν
    αλλα οποιος χαλσει σπασει ,,να τον μποντρουμιασουν αμεσως..

    τα παραμυθια τελειωσανε..

    • nice avatar
      nice @ Aggelos 05/12/2012 23:46:55

      και πως ξεχωρίζεις ποιος σπάει και ποιος όχι?

      • Πέτρόπουλος avatar
        Πέτρόπουλος @ nice 06/12/2012 01:42:15

        Δεν χρειάζεται να ξεχωρίζεις , ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ.

  18. pasokos avatar
    pasokos 05/12/2012 23:42:24

    Έτσι μπράβο. Να τρωγόμαστε μεταξύ μας ...

    Σε άλλες ειδήσεις, η S&P μόλις μας χρεωκόπησε (επιλεκτικά).

  19. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 05/12/2012 23:43:22

    Η Νέα Δημοκρατία ξύπνησε! Ρε μπας κι έβαλε το χέρι του (ή το πνεύμα του) ο Φαήλος;!

  20. ΑΡΙΩΝ avatar
    ΑΡΙΩΝ 05/12/2012 23:45:12

    και η γιαννακάκη;
    ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΠΙΆΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΌΡΟΙ;

  21. Tassos avatar
    Tassos 05/12/2012 23:56:20

    Αγκαλιά ΣΥΡΙΖΑ και ΧΑ ψηφίζουν "όχι σε όλα". Με γλωσσόφιλα...

  22. Πέτρόπουλος avatar
    Πέτρόπουλος 06/12/2012 01:40:54

    Αύριο η Πλατεία Συντάγματος θα γίνει πλατεία Ταχρίρ!!! Εκείνος ο ηγήτορας των καταστροφών Αλαβάνος που βρίσκεται ;
    Να θυμηθούμε και τα Κάλαντα του 2008 τότε που κάτι αδερφές κρέμαγαν στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο Σύνταγμα κρανία ζώων και στη συνέχεια το έκαψαν :

    "Τα κάλαντα εφέτο Ω έλατο, ω έλατο τι ωραία που αρπάζεις / Όταν δεν είσαι Παρνασσό / Όταν δεν είσαι Πάρνηθα / Στο Σύνταγμα, στο Σύνταγμα τι ωραία που αρπάζεις! / Μπάτσους γεμάτο στα κλαδιά / Και διμοιρίες στη σειρά / Ω έλατο, ω έλατο δε θα μου τη γλιτώσεις / Βρε θα σε κάψω μια βραδιά /Κι ας έχει μπάτσους στα κλαδιά / Ω έλατο, ω έλατο, δε θα μου τη γλιτώσεις

  23. Stratis avatar
    Stratis 06/12/2012 03:24:36

    Αν θέλουν να ξεσκεπάσουν τους τρομοκράτες κουκουλοφώρους Συριζαίους ας κάνουν μια έρευνα στο σπίτι του Τσίπρα και είμαι βέβαιος πως θα βρούνε την κουκούλα του σε κοινή θέα στο γραφείο του όπως και τόσων άλλων επίδοξων γόνων της αριστεράς τύπου Γιού του Κωνσταντόπουλου και τόσων άλλων τρομοκρατών

  24. charoulisN avatar
    charoulisN 06/12/2012 07:30:32

    Άριστα, η καλύτερη ανακοίνωση από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας.
    Παράλληλα, πιστεύω ότι συνεχίζονται οι έρευνες για το έγκλημα της Marfin από τις υπηρεσίες ασφάλειας.

  25. kouvari avatar
    kouvari 06/12/2012 08:26:17

    Ολα τα Sprider ο ΣΥΡΙΖΑ και οι κουκουλοφοροι τα εκαψαν......χαχαχ!!!

  26. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 06/12/2012 09:10:42

    οτι του φανει του λωλοστεφανη..

  27. ΣΜ avatar
    ΣΜ 06/12/2012 09:39:35

    Μπράβο στη Ν.Δ. για την ανακοίνωσή της. Αυτό που περιμένω τώρα είναι συνέπεια στη στάση της.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/12/2012 10:01:21

    Δεν του άρεσε του Σύριζα η ¨νεολαία των 700 ευρώ". Φάτε τώρα τα 300 και αν δεν γουστάρετε, υπάρχει ο Πακιστανός, που θα τον προτιμήσει και ο Σύριζα, επειδή είναι αναξιοπαθών, μετανάστης και μουσουλμάνος. Και τώρα λοβοτομημένα τρέξτε να "διαδηλώσετε"....
    Πάντως, τα ιδιωτικά σχολεία, σας πληροφορώ, και μάλιστα τα ξενόγλωσσα ιδιωτικά, εκεί όπου μορφώνονται οι μελλοντικοί ηγέτες της χώρας, τόσο στις 17 Νοέμβρη, όσο και στην επέτειο των "Δεκεμβριανών" λειτουργούν κανονικότατα. Ψευτοεπέτειοι δεν τα αφορούν. Και καλά κάνουν. Και κάποιοι αριστεροί μεγαλοαστοί που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί (ας μην πω και ονόματα...) δεν λένε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Μια χαρούλα....
    Σας τα γράφω για να ξέρετε για ποιους δουλεύει και ποιους δουλεύει η άθλια ελληνόφωνη Αριστερά σ' αυτό τον τόπο...
    Eπί τη ευκαιρία, είχα καιρό να ακούσω τον Πορτοσάλτε και τον άκουσα σήμερα το πρωί και επιτίθετο στην ανακοίνωση της ΝΔ και έλεγε ότι αυτή πρώτη έβγαλε ανακοίνωση! Τί γίνεται; Ο Σκάι μπατάρει τώρα προς Σύριζα;

  29. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 06/12/2012 10:06:49

    Δηλαδη ενα κρατος , ενα Εθνος , περαν του παρα πολυ σημαντικου ζητηματος της οικονομιας και της κρισης που μας επηρεαζει ΟΛΟΥΣ , δεν εχει καμια αλλη ασχολια ?Δεν υπαρχει τιποτα αλλο που προβληματιζει την κοινωνια ?Εσυ τι θες δηλαδη ?Να λεμε μονο για μνημονιο και αντιμνημονιο ?Ειναι πολιτικη τωρα αυτο ?Ειναι πολυ σημαντικο το ζητημα των ταραχων και καταστροφων της δημοσιας περιουσιας.Εσυ μπορει να μη δινεις δεκαρα (οπως και ενα μεγαλο ποσοστο Ελληνων) αλλα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταστηματα στο κεντρο , υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουνε και δεν ανεχονται να τσακιζεται συνεχως η Αθηνα και αλλες πολεις.Ειναι δυνατον μετα απο βραδυ επεισοδιων , να ειναι γεματη καπνο και καμμενα κτηρια η Αθηνα ?
    Που στο καλο βρισκομαστε , στη Βαγδατη σε εμπολεμη κατασταση ?
    Πρεπει να τελειωσουνε αυτα πως το λενε ?Θες εσυ να ασχολησε μονο με τα μνημονια, καντο.Αλλα ενα Εθνος και ενα Κρατος ουτε αρχιζουνε ουτε τελειωνουνε μονο με τα μνημονια και την οικονομια.
    Και στον αγωνα της ανεξαρτησιας δεν υπηρχε φαγητο και χρημα , αλλα για σκεψου να μιλουσαν τοτε σαν εσενα τι θα γινονταν.Θα ημασταν ακομα μια Τουρκικη επαρχια.
    Οποτε ζητηματα οπως της ταξης και ασφαλειας , της υγειας , κοινωνικα ζητηματα , παιδεια κτλ , ειναι ΠΥΛΩΝΕΣ ενος σωστου κρατους ειτε ειναι υπο κριση ειτε οχι.Εαν καταρρευσουνε αυτοι οι τομεις , θα διαλυθει και το κρατος.

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/12/2012 10:43:21

    Εδώ χρειάζεται να καυτηριαστεί από την κοινωνία η στάση της μητέρας του νεκρού Αλέξη Γρηγορόπουλου, της Τζίνας Τσαλικιάν, που επανειλημμένα έχει ρίξει λάδι στη φωτιά με δηλώσεις της, έχει μιλήσει για επετειακή καθιέρωση της 6ης Δεκεμβρίου (συγγνώμη μαντάμ, αλλά το μόνο που ξέρω για την 6η Δεκεμβρίου είναι ότι είναι η μνήμη του αγίου Νικολάου...) και ΔΕΝ έχει καταδικάσει ποτέ της τις καταστροφές, ούτε του 2008, ούτε τις άλλες, τις "επετειακές". Μου έχει κάνει από τότε κάκιστη εντύπωση αυτή η στάση της βορειοπραστιώτισσας κυρίας...

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ ΒΙΣ 06/12/2012 13:33:25

      Να ρωτήσουμε και κάτι που όλοι το ξεχνάνε, ο Γρηγορόπουλος ήτανε με την τσάντα και πήγαινε σχολείο , ή έπινε τον καφέ του με τους φίλους του και τον πυροβόλησε ο Αστυνομικός; Μήπως πετούσαν πέτρες και μπουκάλια στους Αστυνομικούς; Αυτό δεν μειώνει τις ευθύνες του Αστυνομικού , αλλά να ξέρουμε γιατί μιλάμε. Για τον πολίτη που σφάξανε για μια βιντεοκάμερα οι Αφγανοί όταν πήγαινε την γυναίκα του να γεννήσει , είδατε καμιά ανακοίνωση απο τους Συριζαίους; H μάνα του άτυχου νεαρού και ο πατέρας που ήταν; H αγωγή που του δώσανε ήταν να πετάει πέτρες σε αστυνομικούς; Βλέπω τώρα την πορεία που ετοιμάζουν , τρεις και ο κούκος.....

  31. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 06/12/2012 11:29:41

    Μπράβο στη ΝΔ για την ανακοίνωση. Επιτέλους και κάτι δεξιό από αυτό το κομμα.

  32. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 11:53:17

    Ο Δεκέμβριος του 2008 ήταν "σήμα κινδύνου", προσεισμική δόνηση για την ολική κατάρρευση που θα ερχόταν ένα - δύο χρόνια μετά.
    Η κοινωνία δεν είναι κοπάδι προβάτων. Μερίδες της ευαίσθητες "μυρίζονται" απο πρίν αυτό που συμβαίνει κάτω απο την επιφάνεια.
    Η Ελλάδα της φούσκας, της χλιδής και της μη εγκράτειας, ήταν ήδη σε επικλινές έδαφος αμέσως μετά το "2004".
    Μερικά άλλα που προηγήθηκαν (π.χ. πρόωρες εκλογές του 2007 με την Αττική και την Πελοπόννησο να καίγεται), ήταν επίσης προμηνύματα του Τιτανικού.
    Έδωσε κανείς σημασία;

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 11:58:00

    Το χρεωκοπημένο "μαγαζί" της χλίδας και της φούσκας ούτως ή άλλως θα κατέρρεε. Τα γεγονότα του Δεκέμβριο 2008 ήταν απλός "συναγερμός" που ήχησε, σχεδόν τυχαία, είχε σκοτωθεί χωρίς λόγο ένα παιδί.
    Σχεδόν τυχαία ηχεί συνήθως ο "συναγερμός", συχνό φαινόμενο στην ιστορία.
    Που να τον ακούσουν οι κουφοί, "δεξιοί" και "αριστεροί"...

  34. Tassos avatar
    Tassos 06/12/2012 12:41:51

    Οσοι παρακολουθείτε blogs των ΣΥΡΙΖΑίων ξέρετε για τί πολιτικό και κοινωνικό περιθώριο μιλάμε (να μη πω υπόκοσμο)...

  35. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 12:53:47

    Όσο πιό πολλή φανατίλα, τόσο πιό λίγη κρίση.
    Δυστυχώς, αυτό ισχύει για όλες τις πολιτικές "οικογένειες", "καλές" και "κακές".

  36. 8-( avatar
    8-( 06/12/2012 14:22:52

    Μια ζωή οι περί ων ο λόγος, εργαλεία του Κεμαλισμού ήταν!
    Από την πρώτη στιγμή της γέννησης της Μάνας Αριστεράς από τον συμμαθητή του Κεμάλ , τον Μπεναρόγια (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=375695), για όλες τις γενιές που έσπειρε, ήταν ο ρόλος ίδιος, όπου κι αν έφτασε η σεριά της!
    Τα πρώτα τα περιγράφει μια χαρά το άρθρο του Βήματος …
    το Οίκαδε ως σύνθημα που συνέδραμε την Καταστροφή του 22, τα προδοτικά συνέδρια του 29 του 32 που δημιούργησαν το Μακεδονικό και έβαλαν φυτίλια στην Θράκη, δράσεις εναντίον της Ελληνικής οικονομικής προοπτικής, έκαναν τον Βενιζέλο να νομοθετήσει το Ιδιώνυμο και τον Παπανδρέου να μιλά για τον προδοτικό της ρόλο, ειδικά στην εκπαίδευση.
    Το 40 ξεκίνησε με την καταγγελία του Μεταξά ως αγγλόφιλου που θα σύρει την Ελλάδα στους καταχτητικούς πολέμους εναντίον του Αδελφού Αλβανικού λαού, ως την στιγμή που ο πατερούλης τους διέταξε να αλλάξουν τροπάρι και να Ηγηθούν της αντίστασης! Το σύμφωνο Ριμπεντροφ Μολότωφ, είχε λάβει τέλος!
    Είχε προηγηθεί η καταδίκη του Περίκου που ανατίναξε την ΕΣΠΟ ως… συνεργάτη των Γερμανών, και κρίμα που οι πρώην συμμαχοί τους δεν τους πίστεψαν και τον εκτέλεσαν!
    Από το 43 και μετά ρήμαξαν τα χωριά εκτελώντας, βιάζοντας, κλέβοντας, εκφοβίζοντας, δημιουργώντας τις στρατιές των καταδιωκομένων που άλλαξαν την μορφή της ελληνικής υπαίθρου και έκαναν την Αθήνα βόθρο ψυχών, προσπαθώντας να είναι οι κυρίαρχοι της επόμενης μέρας …Στα χέρια των …ηρώων τύπου Βελουχιώτη ή καπεταν Γιώτη, έπεσε ο Ψαρός και οι άντρες του. Φόρτωσαν την δράση των τσάμηδων στην Ήπειρο και δεν ενόχλησαν ούτε με μια τουφεκιά, κατά τις υποσχέσεις και τα γραμμάτια τους, την δράση των Βουλγάρων στη Μακεδονία και τη Θράκη! Έστειλαν γουηκ ενδ τον Αρη στην Πελοπόννησο να αποδώσει δικαιοσύνη με το λεπίδι και το γλωσσίδι της καμπάνας, ενώ οι Γερμαναράδες σκότωναν στο Δίστομο και έφευγαν ανενόχλητοι από τη χώρα!
    Μες στην Αθήνα του θανάτου και της πείνας έσπευσαν να ανδραγαθήσουν. Ώρες μετά την απελευθέρωση, όπως του ορμήνεψαν οι εργοδότες τους, εκείνοι που με τις λίρες τους έλεγχαν ή και συντόνιζαν τις κινήσεις τους.Η Βάρκιζα δεν στάθηκε αρκετή και η σφαγή στο Λιτόχωρο έφερε το επόμενο στάδιο που χειρόδεσε οριστικά και αμετάκλητα την Ελλάδα, στην μέγγενη του εξωτερικού παράγοντα!
    Που χάρι σ΄ αυτούς και τα έργα τους ήρθε να μας …σώσει! Ξεπληρώνοντας έτσι ό,τι 600χιλ νεκροί της κατοχής, είχαν ενεχυριάσει για το μέλλον της Βορείου Ηπείρου και της Κύπρου! Γενιτσαρισμός, παιδομάζωμα, προπαγάνδα, ακόμα και δίκτυα κατασκόπων όπως απεκάλυψαν τα αρχεία της Στάζι και της ΚGB, έφτιαξαν άλλη μια μαγιά φιδογενειά Τα φωτοστέφανα των μαρτύρων που τους «σιδέρωσαν» οι Παγκόσμιες κοπτοραπτουδες, τα χρόνια που ακολουθησαν ως το 67, τους τα ξαναγυάλισαν με την δικτατορία, αφού η δράση τους στον Κυπριακο αγώνα, όσα έγιναν στην περίοδο πριν την 21 Απριλίου, είχαν ξαναορίσει τον ρόλο τους και τους σκοπούς των παιδιών και των εγγονιών της προσφιλούς γιαγιάς που γέννησε ο Μπεναρόγια!