#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2010 22:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πιο σημαντικό ερώτημα των ημερών



Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί το “σύστημα” δίνει τόσο απροκάλυπτα τους πολιτικά τελειωμένους του ΠΑΣΟΚ;

Τσοχατζόπουλος, Μαντέλης, Τσουκάτος κ.λ.π.

Μήπως θέλουν έτσι να ….προστατεύσουν κάποιους από τους εν ενεργεία πρωταγωνιστές του προσκηνίου και του …παρασκηνίου;

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 05/06/2010 22:24:49

    Ετσι ακριβως ειναι και για το πασοκ και για την ΝΔ
    Ενα θεατρακι παιζουν και τα δυο κοματα με σκοπο να εχουν μονο παραπλευρες
    απωλειες και να αποφυγουν τις κυριες

  2. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 05/06/2010 22:46:29

    Όλα γίνονται για την εκτόνωση της λαϊκής οργής και όχι για να έρθει στο φως το μέγεθος και η σαπίλα της διαπλοκής και επομένως να ακολουθήσει η τιμωρία των ενόχων.

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/06/2010 22:48:16

    Crisis management.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΒΡΑΧΟΣ 06/06/2010 02:23:03

      Πιο πολύ προς το ...διάλυσις Management, μου φαίνεται!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2010 23:00:36

    ε.. λογικό δεν είναι; Τους γέροντες, τους συνταξιούχους, τους πεθαμένους. Ανώδυνο.

    Στον Β' ΠΠ, τα υποβρύχια, για να αποφύγουν τις βόμβες βυθού, έστελναν στην επιφάνεια, λάδια, ρούχα, και, αν είχαν, κανένα πτώμα... Έτσι και τώρα.

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ archaeopteryx 06/06/2010 01:43:22

      Θαυμάσιος παραλληλισμός

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 06/06/2010 02:24:50

      Αρχαίε, σωστό, αλλά ο Τσοχατζόπουλος, δεν είναι τυχαίος για το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου.
      Ξέρει πολλά και ...κρατάει περισσότερους!

  5. ανέστης avatar
    ανέστης 05/06/2010 23:06:52

    Μιά προσπάθεια των Μέσων Μαζικής Αποβλάκωσης να αποδείξουν τον αγώνα του απίθανου ανδρείκελου που έχουμε για πρωθυπουργό και της στενής παρεούλας βλέπε Παπακωνσταντίνου,Ραγκούσης,Διαμαντοπουλου κλπ για κάθαρση και αποστασιοποίηση απο την σιαπλοκή και την διαφθορά
    Ποιόν πείθουν άραγε;

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/06/2010 23:08:18

    Εξαιρετικό.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2010 23:14:47

    Το πιο σημαντικό ερώτημα των ημερών είναι : ποιοι είναι "το σύστημα" σήμερα;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Προφήτης 06/06/2010 02:08:40

      Το σύστημα PASOK, όπως πάντα εδώ και 30 χρόνια. Απλώς αλλάζουν θέση τα πιόνια.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης Σ. 06/06/2010 12:08:30

        ΘΑΣΟΚ...

  8. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/06/2010 23:22:46

    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
    Αν δεν "αναγνωρίσεις" τον εχθρό πως να τον πολεμήσεις;

  9. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 05/06/2010 23:42:17

    Η σαπίλα στο αποκορύφωμα της, πάντα τέτοιοι ήταν, προπαγανδιστές, λασπολόγοι, λαϊκιστές,και φυσικά ΠΟΤΕ δεν ήταν μόνοι τους... είχαν δίπλα τους, (συνοδηπορους)..... τα Μ.Μ.Ε.

  10. δημης avatar
    δημης 05/06/2010 23:52:51

    Τσοχατζόπουλος, Μαντέλης, Τσουκάτος κ.λ.π. δένδρα που κόβονται μπροστά μας για να χάσουμε το δάσος....

  11. Φτωχός Ηλίθιος Ελπηνωρ avatar
    Φτωχός Ηλίθιος Ελπηνωρ 06/06/2010 00:00:56

    Πρόσφατα, οι Financial Times έγραψαν ότι το μείζον μέρος (90%) του Ελληνικού δημοσίου χρέους διέπεται από Ελληνική νομοθεσία και ότι το Ελληνικό Κοινοβούλιο δικαιούται να αναθεωρησει τους όρους του χωρίς ανάγκη αναδιαπραγμάτευσης ώστε και νομοτυπικώς, οι ξένοι δανειστές δεν είναι σε θέση να αντιταχθούν ούτε να απαιτήσουν αναδιαπραγμάτευση. Όμως, με την συμφωνία που η Ελληνική κυβέρνηση υπέγραψε με το ΔΝΤ, την ΕΚΤ και την ΕΕ, το χρέος αυτό θα μετατεθεί στα επόμενα τρία χρόνια από Ελληνική σε διεθνή νομική δικαιοδοσία ώστε οι Ελληνικές υποχρεώσεις θα είναι "μη χρεωκοπίσιμες" ("un-defaultable" στο Αγγλικό κείμενο). Αυτό κι μόνο εξηγεί ποιό είναι το σύστημα σήμερα. Όλοι τους είναι υπαλληλοι των διεθνών δανειστών.

    Το σχετικό άρθρο βρίσκεται στήν http://www.ft.com/cms/s/0/ee9e3466-6a82-11df-b282-00144feab49a.html το δε κείμενο είναι ως εξής¨

    Greece’s plan B needs decision on bonds
    By John Dizard
    Published: May 30 2010 10:45 | Last updated: May 30 2010 10:45
    “ That is because there is NO, repeat NO, orderly way to restructure sovereign debt within the currency union.”
    Excerpt from Credit Suisse report, May 24 2010
    “Oh, I always have a Plan C!”
    Blair Waldorf, Gossip Girl, May 17, 2010
    Ms Waldorf, one of the airhead socialites on a teenager-targeted American television show, seems to have the edge on Serious European Opinion Leaders. They have not finished a Plan B to deal with Greece’s apparent insolvency. Ms Waldorf would already be signing off on the operational details of a rescheduling with her platoon of lawyers.
    As I have written, Greece is in a better legal position to reschedule its sovereign debt on favourable terms than, say, Argentina back at the end of 2001. About 90 per cent of Greek sovereign debt is in the form of bonds governed by Greek law.
    That means if Greece wants to reschedule the interest rate and maturity of its debt, its national parliament can just pass a law decreeing the new terms. Investors would have no legal recourse.
    The practical problem with doing that unilaterally is that Greece is still running large fiscal and trade deficits, so it cannot yet run its economy on a cash basis, as Argentina and others did after their defaults. That is why the European Union-International Monetary Fund stabilisation package is needed to cover maturing debt issues and also the continuing twin deficits, at least for the three years the facilities are supposed to be in place.
    From the Greek point of view, though, it doesn’t make sense for the three-year plan to run its course, even if the country meets its financial targets. Assuming it all works, Greece would have a substantially higher debt that would not be in the form of loosely covenanted Greek-law bonds, but virtually un-defaultable obligations to European governments, the EU and the IMF. The notion that banks or bond investors would be willing, at that point, to offer deeply subordinated credit to Greece is mere fantasy.
    So the current plan for Greece is unlikely to survive long after the details of the European facility, or Special Purpose Vehicle, are finally agreed. These include, for example, just how “joint and several” the thing is. If Portugal or Ireland cannot borrow, even at a premium, to meet their funding obligations for the SPV, how much of the slack would Germany be obligated to pick up?
    This is the kind of question nobody wants to debate in public in the middle of a Greek rescheduling. So, for now, European and Greek officials have a mutual interest in sticking to the same story.
    In a few months, though, after the horrifyingly animated SPV raises itself off the operating table, the real work for the sovereign debt lawyers and bankers will begin. Their first issue, which the FT’s Gillian Tett raised last week, is how deep a cut in real value needs to be imposed on holders of Greek bonds if the country is to have a chance for sustainable recovery.
    Then, once we have that number, call it 30 or 40 per cent, the reschedulers will prepare the menu of options for the “voluntary” exchange. They will just change the name at the top from “Argentina” or “Mexico” to “Greece”, and pour the bondholders some ouzo while the choices of paper offered in exchange are contemplated.
    The easiest pick for many banks or institutions will be the so-called “par bonds”, or bonds with the same face value as the old bonds, but much longer maturities and lower coupons, and, therefore, a lower real value. The bank regulators and accountants could allow these to be kept on the books in held-to-maturity accounts at face value, which would be good for bankers’ careers. The use of par bonds for rescheduled sovereign debt was initiated by the Japanese in the Brady emerging market exchanges of the late 1980s. Under-reserved Japanese banks could then maintain the fiction of a positive book value.
    Investors who can accept more liquid mark-to-market paper will take bonds with nominal discounts equal to the cuts in real value, with either fixed or floating rates.
    This provides the “orderly insolvency” process that German officials, in particular, seem to want. It doesn’t require re-invention of the wheel, and provides a precedent for any other insolvent euro area countries. It doesn’t solve the Spanish housing finance/bank crisis, but that wasn’t supposed to happen until after the next elections ...

    • Κώστας Κ. avatar
      Κώστας Κ. @ Φτωχός Ηλίθιος Ελπηνωρ 06/06/2010 06:43:41

      Συγχαρητήρια για το εύρημα.
      Απίθανο άρθρο.

  12. sauraki avatar
    sauraki 06/06/2010 00:02:18

    Εννοείται. Με αυτόν τον τρόπο ρίχνουν στάχτη στα μάτια ώστε να μη δοθεί η δέουσα σημασία στο ζήτημα του σορταρίσματος των ομολόγων που μας οδήγησε στο ΔΝΤ. Ά ρε καημένοι Έλληνες δε σας άρεσε ο Καραμανλής... Πάρτε τώρα ένα ΠΑΣΟΚ νά χετε!!!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2010 00:27:38

    Δε θα μεινει ΠΑΣΟΚ διαφορετικα. Χωρις ΠΑΣΟΚ τι θα γινουμε??????????????

    θα μας μεινει ο ΓΑΠ αμαναντι. ΕΛΕΟΣ.. σιγα σιγα..

    Αν μπει το ΣΔΟΕ σε ΕΛΛΑΚΤΩΡΑ, Μυτηλ. Βαρδη, ΤΕΡΝΑ, Κιολειδη, J&P klp κλπ και ψαξει τα ημερολογια των γραμματεων και τους σκληρους δισκους... θα ερθει το 2012 νωριτερα. Θα ευθυγραμμιστουμε με τη ΜΙΖΑ και θα παρουν σασί οι πολοι μας. σγα σγα χαχαχαα

    ΠΠ

    ΥΓ. αν μιλησουν βεβαια οι τσουκρατοι και οι Μαντεληδες θα πεσει πολυ γελιο και κλαμμα στη χωρα των φετοφαγων. Αναμονη. Ετσι κ αλλιως ή φυκλακη και ΠΑΣΟΚΟηρωες γιαουρτωμενοι ή μιλανε και παμε στο μαντρι με τις τρελλες

    • loretta avatar
      loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2010 00:46:29

      Π.Π
      ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!

      ΕΚΕΙ ΑΝ ΠΑΝΕ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!!!

      Ας πανε και στις μελετιτηκες.εκει να δεις ζουμι που θα βγαλουν για τους δημοσιους λειτουργους του ΥΠΕΧΩΔΕ...

      και γιατι οχι να ελεγξουν και ολους του παρεδρους του συμβουλιου της επικρατειας....το ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ τερας του ΜΠΕΝΙ.

      Αλλα τους βασταει??? δεν νομιζω.

  14. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 06/06/2010 00:35:16

    Η βόμβα που θα σκάσει στη ΖΗΜΕΝΣ εμπλέκει στενό συνεργάτη του ίδιου του Παπανδρέου. Επίσης, θα βγει και ότι ο Λιάπης είχε κάποια εύνοια από την εταιρεία.
    Η ΝΔ θα πρέπει να σηκώσει πάρα πολύ το θέμα των Τ+10 αλλά και το θέμα της επαναφοράς των πραγμάτων στην πρότερη κατάσταση στο θέμα του Βατοπεδίου που με ευθύνη του υπουργού Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου είναι ακόμα παγωμένο. Εάν ο Παπακωνσταντίνου είχε προχωρήσει το θέμα με την τυπική ακύρωση των ανταλλαγών των ακινήτων και την επιστροφή τους εκατέρωθεν σε Μονή και Κράτος, το σκάνδαλο βατοπεδίου θα ήταν άνευ ιδιαίτερου αντικειμένου διότι η οικονομική ζημία του Ελληνικού Δημοσίου θα ήταν ελάχιστη ως ανύπαρκτη. Θα υπήρχαν μόνο πολιτικές ευθύνες και όχι οι δήθεν ποινικές που θέλουν οι Πασόκοι να καταλογίσουν στους αντιπάλους τους σήμερα. Ο Παπακωνσταντίνου αποδεικνύεται (με την αρωγή βεβαίως του πρωθυπουργού) αδίστακτος φανατικός και θα πρέπει να εξουδετερωθεί από την αντιπολίτευση με την πλήρη πολιτική απαξίωσή του και με συνεχείς καταγγελίες εναντίον του.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/06/2010 00:36:17

    Mια εξηγηση ειναι οτι εκκαθαριζονται τα παλια στελεχη που δουλεψαν για την εισοδο στην ΟΝΕ εν οψει νεων προσανατολισμων της Ελλαδος.
    Το ιδιο αλλωστε ως ενα σημειο γινεται και στη ΝΔ.Ως βαριδια θεωρουνται οι Αλογοσκουφης,Ντορα (αυτη διαγραφηκε),Σουφλιας (αυτος εξωπετχθηκε),Βουλγαρακης (επανειλημμενα στοχος της τρομοκρατιας),Παυλιδης (ανθρωπος των ξενοδοχων της Δωδεκανησου με διασυνδεσεις με ευρωπαικο τουρισμο),Δουκας - Παπαθανασιου (ανθρωποι της αγορας) και δεν ξερω ποιοι αλλοι.
    Υπαρχει εκκαθαριση των ευρωπαιστων σε σημειο που ο Βενιζελος να αναρωτιεται μηπως ειναι καλυτερε να παρατησει την πολιτικη.
    Ποιοι ερχονται; Αυτοι που θα επιλεγουν απο τους δυο αρχηγους,τους προσανατολισμους των οποιων θα δουμε προσεχως.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/06/2010 00:46:35

    Ο Δήμας προσκύνησε και πρασίνισε;
    http://press-gr.blogspot.com/2010/06/blog-post_7467.html
    είναι αλήθεια;

  17. sawas avatar
    sawas 06/06/2010 00:47:06

    βλεπε "false flag"

    http://en.wikipedia.org/wiki/False_flag

    εναλλακτικα "Deception"
    http://en.wikipedia.org/wiki/Deception

  18. Χαμενος avatar
    Χαμενος 06/06/2010 01:17:25

    Υπάρχουν άπλυτα για όλους (για άλλους περισσότερα και για άλλους λιγότερα). Όσοι δεν συνεργάζονται θα καίγονται.
    Τα :"εγώ λέω να πηγαίνω σιγά-σιγά" ξεχάστε τα.

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ Χαμενος 06/06/2010 01:29:22

      Έκτος και αν "το σύστημα" δεν είναι ενα άλλα δυο. Ας μην ξεχνάμε οτι το κουβάρι άρχισε νε ξετυλίγεται στην Νέα Υόρκη πέρασε στο Βερολίνο (οπού δεν πρέπει να χαρήκαν και πολύ) και μετά ήρθε σ'εμάς.

  19. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/06/2010 02:07:31

    Ναι, βρε Κώστα. Φυσικά. Ενεργοποιήθηκε η βαλβίδα εκτόνωσης του συστήματος. Δεν έχουν προβλέψει, όμως, πως κάποιοι θα πουλήσουν πολύ σκληρά το τομάρι τους. Τους πνίγει το παράπονο. Σου λένε, «όλοι έκλεψαν, γιατί να την πληρώσω εγώ;». Άντε μετά να μη θέλεις να τους περιθάλψεις με στοργή και Μιζοδέρμ.

  20. Nancy avatar
    Nancy 06/06/2010 08:51:39

    Το ζήτημα είναι πόσο λίγοι θα ριχτούν στην αρένα. Κάποιοι άλλο έχουν καλύψει θρασύτατα τα νώτα τους. ΄Οσο θυμάμαι εκείνο το: "Οποιος έχει στοιχεία, να τα στείλει στον εισαγγελέα". Απο έναν άλλο μικρό πρωθυπουργό..

  21. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 06/06/2010 09:09:41

    Για να δουμε ποιους στελνει στην επιφανεια το πασοκικο υποβρυχιο θα πρεπει να θυμηθουμε τους σπαρταριστους διαλογους παιντιου και ΕΓΑς περι πασοκων.
    Παλαιοτερη δημοσιευση στο ΝΕΜΕΣΙΣ.

  22. JOHN avatar
    JOHN 06/06/2010 11:33:45

    Δεν θ αργισουν ν α βγαλουν απο τη ναυθαλινη το συνθημα ¨ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ¨.Το θυμουνται οι πολιοτεροι?Ψαχνοντας ν ανακτησουν τη χαμενη αξιοπιστια τους ολα ειναι πιθανα.Εδω παπας εκει παπας.....

  23. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 06/06/2010 14:23:22

    Ποσο μα ποσο υπηρετησαν οι ιδιοι τυποι και το ΝΑΤΟ και το ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ!

  24. πολιτης avatar
    πολιτης 07/06/2010 11:28:57

    Γνώμη μου είναι ότι απαξιώνεται το πολιτικό σύστημα και οι πολιτικοί για να έρθει πολύ εύκολα με τη δική μας θέληση η παγκόσμια διακυβέρνηση ,άλλωστε έχουμε έναν μεγάλο απόστολο αυτής της ιδέας μη ξεχνιόμαστε ...

  25. CNA Practice Test avatar
    CNA Practice Test 29/06/2010 15:51:26

    Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!