#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/02/2011 09:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πηγάδι ... αποδείχτηκε βαθύ



Ομολογώ ότι πάντα με μπέρδευαν οι μαθηματικοί γρίφοι. Να όμως που στη ζωή αποδεικνύονται χρήσιμοι. Γιατί την τεθλασμένη διαπραγματευτική γραμμή του Γιώργου Παπανδρέου, μόνο κάποιος καλά εκπαιδευμένος στη σπαζοκεφαλιά του βάτραχου, που γλύστρησε στο πηγάδι, μπορεί να την παρακολουθήσει.

Αν θυμάστε λοιπόν, ο δύστυχος ο βάτραχος, προσπαθώντας να βγεί από το πηγάδι, ανέβαινε 3 μέτρα το πρωί, αλλά το βράδυ μπερδευόταν και κατρακυλούσε 2 μέτρα πίσω! Ε, κάπως έτσι και ο πρωθυπουργός της χώρας, μπερδεύει τα τουριστικά μίλια που έχει διανύσει με τις διαπραγματευτικές επιδιώξεις της χώρας.

Δυστυχώς η εικόνα δεν προσφέρεται ούτε για παραβολές, ούτε για πλάκες. Αξιοθρήνητη ήταν η παρουσία του Παπανδρέου, τόσο στο Βερολίνο, όσο και στο Ελσίνκι. Και απολύτως ακατανόητη η σκοπιμότητα αυτών των επισκέψεων που μας έσπρωξαν λίγα ακόμη μέτρα βαθύτερα, προς το πάτο του πηγαδιού.

Ο ίδιος ο πρωθυπουργός, πάντα προσηνής, εμφανίστηκε με κατανόηση. Κατανόηση προς τους θυμωμένους (!)Γερμανούς φορολογούμενους, κατανόηση προς τους ενοχλημένους Φινλανδούς δανειστές, κατανόηση και προς τους αγριεμένους ιθαγενείς που διαδηλώνουν. Λίγο απ΄ όλα δηλαδή...

Επι της ουσίας, ο κ. Παπανδρέου, απλώς υπονόμευσε την ήδη αδύναμη διαπραγματευτική του θέση, για τις κρίσιμες συναντήσεις κορυφής του Μαρτίου. Γιατί άνοιξε διάπλατα τα χαρτιά του, δέχτηκε εκ άνευ όρων τις μαξιμαλιστικές απαιτήσεις των Γερμανών και...μισοδιασφάλισε αυτό που είχε πάρει(ελέω Ιρλανδών φυσικά!)πριν τρείς μήνες !

Απίθανα πράγματα δηλαδή. Στο πιο ακατάλληλο...τάιμιγκ (ένα 24ωρο μετά το νέο εκλογικό χαστούκι που εισέπραξε η Μέρκελ), ο Γιώργος βρέθηκε να παρακαλάει για την...επιμήκυνση που ουσιαστικά είχε κλειδώσει στο Γιουρογκρουπ της 28ης Νοεμβρίου, απλά και μόνο για λόγους ίσης μεταχείρισης μεταξύ των εταίρων.

Προσπάθησε τον Δεκέμβριο να περάσει την απόφαση στα συμπεράσματα της Συνόδου Κορυφής ο Γιώργος, αλλά προσέκρουσε στην άρνηση των Γερμανών. Και σήμερα βρίσκεται να κυνηγάει ασθμαίνων μία ρύθμιση, ουσιαστικά ανέξοδη για τους δανειστές και μόνον συμβολική για το σύνολο του δυσθεώρατου ελληνικού χρέους που ασφαλώς δεν θα ανακουφιστεί με την παράταση πενταετίας στην αποπληρωμή των 110 δις.

Τα...βατραχοπηδήματα συνεχίστηκαν γύρω από την προοπτική χορήγησης χαμηλότοκων δάνειων προκειμένου να επαναγοράσουμε τμήμα του χρέους. Ο κ. Παπανδρέου, έσπευσε να χαιρετήσει άκριτα, αβασάνιστα και κυρίως...εκ των προτέρων τις δρακόντειες προβλέψεις του γερμανοκίνητου «Συμφώνου Ανταγωνιστικότητας», χωρίς να βεβαιωθεί ότι ο περίφημος μηχανισμός στήριξης θα μπορεί να στηρίξει το «ξαλάφρωμα» του ελληνικού χρέους, είτε με την απευθείας αγορά ομολόγων από την δευτερογενή αγορά, είτε με την παροχή χαμηλότοκων δανείων για επαναγορά ομολόγων από τα κράτη μέλη.

Οι ίδιοι οι Γερμανοί, τώρα κάνουν τους ανήξερους! Δική τους ήταν η ιδέα για το δήθεν ανώδυνο «κούρεμα», μέσω επαναγοράς ομολόγων που θα άφηνε ευχαριστημένους πιστωτές και οφειλέτες. Μόνο που τώρα άλλαξαν ρότα και λένε ότι...αυτά δεν γίνονται γιατί θα επιβαρύνουν και πάλι τους...δικούς τους φορολογούμενους!

Τελικά τι σημαίνουν όλα αυτά τα «μπρος-πίσω»; Τίποτα. Επιβεβαιώνουν απλώς την κατάρρευση του μύθου που κάποτε ήθελε τον νεότερο Παπανδρέου να διαπραγματεύεται με κύρος στα ευρωπαικά σαλόνια. Ο πρωθυπουργός απλώς μιλάει καλά τα αγγλικά. Και είναι ευχάριστος συνομιλητής. Πέραν τούτου ουδέν...

Γιώργος Χαρβαλιάς

(στον "Τύπο της Κυριακής")

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tem avatar
    Tem 27/02/2011 09:55:19

    Ο Παπανδρέου απλώς μιλάει καλά τα αγγλικά δηλαδή τη μητρική του γλώσσα. Δεν διέθετε και δεν διαθέτει την παραμικρή διαπραγματευτική ικανότητα. Δυστυχώς για την Ελλάδα λόγω ονόματος έγινε πρωθυπουργός.

  2. popolaros avatar
    popolaros 27/02/2011 10:26:29

    Μια μαριονέτα των ατλαντιστώνμε...proficiency.
    O δικός τους άνθρωπος..που ποτέ δεν ήταν δικός μας.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/02/2011 10:36:17

    Απλά στο εξωτερικό αντιμετωπίζεται ο Πρωθυπουργός με στοργή και κατανόηση, καθώς όπως ο ίδιος δηλώνει θα διαδήλωνε εναντίον των μέτρων της κυβέρνησης.
    Οπότε δεν είναι καν θέμα διαπραγματευτικών ικανοτήτων είναι σε μια τεράστια αγκαλιά κατανόησης.
    Πως δηλαδή θέλετε να αντιμετωπίσει η κάθε Μέρκελ τον άνθρωπο που συμφωνεί μαζί της για τα απαραίτητα μέτρα αλλά θα διαδήλωνε εναντίον της γνώμης του;
    Με απέραντη στοργή και κατανόηση....

  4. kiki avatar
    kiki 27/02/2011 10:36:45

    Να ειχε πεσει αυτος μεσα στο βαθυ πηγαδι δεν θα με ενοιαζε καθολου, αλλα καθεται στο γυσο του πηγαδιου και πεταξε ολη την χωρα μεσα.
    Επισης ενα σχολιο παρακληση προς τους επερχομενους διαχειριστες, μην αναλαβει κανεις την Ρημαδα Οικονομια αποφοιτος του Λοντον Σκουλ, δεν αντεχουμε αλλο καθηγηταδες και σοφους απο το συγκεκριμενο ιδρυμα, σκιτζηδες βγαζει.μια μικρη αναφορα , Αλογοσκουφης, Χριστοδουλακης,Παπακωνσταντινου,Μητσοτακης ,θα εχει και αλλους ειμαι βεβαιη αλλα μου διαφευγουν.

  5. nasos avatar
    nasos 27/02/2011 10:40:37

    τελικά ο ΓΑΠ αποδεικνύεται αφελής,νόμιζε πως με μερικά μιτινγκ,λίγες δηλώσεις με τσιτάτα παρμένα απο το κλούβιο αμερικανικό πολιτικό μάρκετινγκ,κάμποσες υποσχέσεις στους Ευρωπαίους πως η Ελλάδα άλλαξε οριστικά πορεία
    και οι εταίροι θα μας έσωζαν απο την ολοκληρωτική κατάρρευση επειδή κατά βάθος είμαστε και γαμώ τα παιδιά,παρόλο που τους έχουμε σπάσει τα @@ με τα καμώματά μας
    έλα που όμως οι Γερμανοί το βλέπουν αλλιώς και επειδή φοβούνται το ντόμινο έχουν αποφασίσει να πιέσουν για λιτότητα όσο εκεί που δεν πάει
    προκειμένου να μας χρησημοποιήσουν ως παράδειγμα προς αποφυγή για όσους δεν βάζουν τάξη στα του οίκου τους
    νόμιζε πως ο γυιός της Μάργκαρέτ πως η διαχείριση της κρίσης είναι σαν τα συνέδρια του Νταβός και της Σοσιαλιστικής διεθνούς,για τέτοιο στόκο μιλάμε
    συμφορά που μας βρήκε

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/02/2011 10:44:22

    Λοντρα ,Παρισι ,Νιου Υορκ ,Βουδαπεστη,Βιεννη χωρις επισκεψη απο τον George καμια μα καμια σας δεν μενει.

  7. juliet avatar
    juliet 27/02/2011 11:27:15

    να ελπίζουμε οτι το πηγάδι έχει πάτο!!!και εξαρτάται πως πέφτει κάποιος με το κεφάλι η με το κ..ο, ο καρούμπαλος των οπισθίων θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αντε το πολυ ενα μήνα, στο κεφάλι όμως....... μπορεί να σου μείνει ο κάλος.

  8. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 27/02/2011 12:55:49

    Ακριβώς γι αυτό σε προηγούμενο σχόλιο μου , περί "ταλαιπωρίας" του Πρωθυπουργού , έγραψα οτι κάνει πολύ κακό ταξιδεύοντας σαν ανεμοδούρα ανά την υφήλιο

  9. drider avatar
    drider 27/02/2011 13:21:23

    Δεν ξέρω τι ακριβώς σηματοδοτεί η συνέντευξη Σόιμπλε στο γερμανικό περιοδικό... Ως έκληση μάλλον μπορεί να εκληφθεί προς την Γερμανική γνώμη και τους Γερμανούς κεφαλαιοκράτες που ελέγχουν τα εκεί media, προκειμένου να μετριασθούν οι φωνές που ζητάνε να μην επεκταθεί ο δανεισμός/στήριξη στην χώρα μας (ουσιαστικά αναλύει τις επιπτώσεις μιας πιθανής εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ)...

    Για το τι ακριβώς ειπώθηκε μεταξύ Παπανδρέου και Μέρκελ, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Οι κοινές δηλώσεις τους δεν πρόσθεσαν κάτι ουσιαστικό σε αυτά που ήδη γνωρίζαμε, δηλαδή του πόσο συμμορφωμένοι είμαστε μέχρι στιγμής στα πλαίσια που θέτει το μνημόνιο και του πόσο πολύ οι Γερμανοί αναγνωρίζουν τις προσπάθειες μας.

    Πάντως είναι σίγουρο ότι οι δηλώσεις του Σόιμπλε συνδέονται με το περιεχόμενο των συζητήσεων Παπανδρέου και Μέρκελ. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο Παπανδρέου έχει ήδη θέσει στο τραπέζι την έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ ως εναλλακτική "βιώσιμη" για τη χώρα λύση, σε ένα μνημόνιο που φαίνεται να μην "τραβάει" πλεόν.

    Πλέον, πάντα κατά τη γνώμη μου, πιστεύει ότι νομιμοποιείται να προτείνει κάτι τόσο "αντιευρωπαϊκό", γιατί
    1) Μέχρι τώρα "παίζαμε" σύμφωνα με τους κανόνες που μας θέσανε (μνημόνιο), αλλά αυτή η υπόθεση δεν φαίνεται να τραβάει πλέον.
    2) Ο κοινωνικές αναταραχές στην Ελλάδα θα "βαθαίνουν" ολοένα και περισσότερο όσο δε διαφαίνεται κάποια λύση στο αδιέξοδο που έχει δημιουργηθεί.

    Αν είναι σωστές οι εκτιμήσεις μου, ο δρόμος έχει ανοίξει διάπλατα για να απαλλαγούμε από το μνημόνιο μια και καλή. Αρκεί να ενταθούν οι αντιδράσεις, διαμαρτυρίες, γενικές απεργίες και πορείες μέχρι την κρίσιμη ημερομηνία της 25ης Μαρτίου.

  10. athamas avatar
    athamas 27/02/2011 14:18:17

    Χωρίς Εθνική στρατηγική δεν γίνεται τίποτα ! Εθνική στρατηγική ! Η όποια διαπραγμάτευση θα περιλαμβάνει τα συμφέροντα όλων των Ελλήνων πολιτών, ανεξαιρέτως οικονομικού μεγέθους . Ως τότε, ο κάθε πρωθυπουργός θα κάνει τυχοδιωκτική πολιτική!

    • drider avatar
      drider @ athamas 27/02/2011 15:38:52

      Ναι, καλό θα ήταν να υπάρχει... Δυστυχώς όμως οι "θεματοφύλακες" του συστήματος έχουν προ πολλού ξεπεραστεί:

      1) Τα πολιτικά κόμματα όπως τα ξέρουμε, λειτουργούν ευκαιριακά στο σύνολο τους, είτε αποσκοπώντας να διαχειρισθούν τη κρίση σύμφωνα με τις επιταγές του "κεφαλαίου", είτε προσπαθώντας να "καλλιεργήσουν" μια όψιμη επαναστατικότητα, η οποία δεν συνάδει με τον προηγούμενο ρόλο τους ως "δεκανίκια" του συστήματος. ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ

      2) Οι οικονομικοί "θεσμοί" και παράκεντρα, πρόεδρος της ΤτΕ, ΣΕΒ, πρόεδροι επιμελητηρίων, "νταβατζήδες" και άλλοι μεγαλόσχημοι επιχειρηματίες της χώρας, είναι συνταγμένοι με τα "στενά" συντεχνιακά - οικονομικά συμφέροντα που ο καθένας εξυπηρετεί από τη θέση του. ΔΟΛΟΣ

      3) Τα μέσα προπαγάνδας - ΜΜΕ, στο βαθμό που συντάσσονται με τα παραπάνω οικονομικά συμφέροντα, έχουν πια γίνει "κόκκινο" πανί στα μάτια των περισσότερων συμπολιτών μας. ΨΕΜΑΤΑ

      Αν στο πλαίσιο αυτό νομίζετε ότι μπορεί να χαραχθεί μια "εθνική στρατηγική", που θα διασφαλίζει τα συμφέροντα όλων των Ελλήνων πολιτών, ανεξαιρέτως οικονομικού μεγέθους, τότε τι να πω...

      Η απάντηση θα δοθεί στους δρόμους, από τον κυρίαρχο λαό.

  11. περίεργος avatar
    περίεργος 27/02/2011 19:12:29

    ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. FRONT MAN ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ. ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.
    ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΠ ΕΞΩ (ΣΩΣΤΑ Η ΛΑΘΟΣ) ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ.
    ΠΟΣΟ ΖΗΛΕΥΩ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ.