#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2013 11:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ‘πε, το ‘πε ο παπαγάλος!



 O αντιπρόεδρος της Βουλής Γιώργος Καλαντζής έκανε παρατήρηση στην κυρία Ραχήλ Μακρή των Ανεξάρτητων Ελλήνων χωρίς να την κατονομάσει για το ντύσιμό της: «Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί τώρα που έχουμε... θέρος και μας παρακολουθούν» είπε από την έδρα ο κ. Καλαντζής.

Περιμέναμε όλη την ημέρα την οργισμένη αντίδραση της κυρίας Μακρή, η οποία κακώς κατά τη γνώμη μας δεν έδωσε συνέχεια στο επεισόδιο.

Τι τους πείραξε: η βεραμάν φούστα ή η μπλούζα με τον παπαγάλο;

Η εμφάνιση ήταν κοσμιοτάτη και η επίπληξη συνιστά φαλλοκρατική επίθεση προς τη κυρία Ραχήλ.

Το «συνταγματικό τόξο», η αστική χορδή και το προλεταριακό βέλος πρέπει να συνενωθούν κατά της επιχείρησης «πνεύμα και ηθική» που επιχειρείται ανερυθρίαστα στη Βουλή των Ελλήνων.

Δεν μπορούν να πολεμήσουν τα πολιτικά επιχειρήματα της κυρίας Μακρή και μετέρχονται μεθόδους δικτατορίας Παγκάλου;

Σε λίγο ο φρούραρχος, μετά τον ανιχνευτή μετάλλων για τα «κουμπούρια», θα μετρά και το ύψος της φούστας.

Με τι να πάει η γυναίκα στη Βουλή δηλαδή: με  φόρμα εργασίας και γαλότσα, έτοιμη να ρίξει μπετόν καθαριότητας;

Με παραλλαγή της ερήμου και φούμο για να ταιριάζει στις πολιτικές της μνημονιακής συγκυβέρνησης;

Με φούστα κλαρωτή και γαρύφαλλο στ’ αυτί;

Ήταν μια εμφάνιση πολύ προσεγμένη και με πλήθος συμβολισμών:

Η φούστα είναι χρώματος «βέρα man» για να τονίσει την αναγκαιότητα οι σχέσεις να γίνουν γάμοι και να γίνουν ακόμα περισσότεροι οι «είμαστε πολλοί, είμαστε ανεξάρτητοι κτλ». Να αφήσουν τα περί κρίσεως οι κύριοι και να αποκαταστήσουν τα κορίτσια που έχουν εκθέσει.

Ο δε παπαγάλος καταδικάζει το απαρχαιωμένο εκπαιδευτικό σύστημα  και τις μεθόδους του, ενώ ταυτόχρονα υμνεί το σουξέ του Λεπά, για όλους αυτούς τους δήθεν ΑΝΕΛ που γλυκοκοιτάζουν τη ΝΔ…

http://www.youtube.com/watch?v=mlxdL6iFB0k

Στα καπάκια το σπάνιο βίντεο έχει «κορμί θανατηφόρο» (σπέσιαλ για τη Ραχήλ) και «μια εμπειρία ακόμη λοιπόν» (που προδικάζει το μέλλον των ΑΝΕΛ)

Η επιτυχία θα ήταν να έκλεινε με το αλησμόνητο «δεν αλλάζεις με τίποτα εσύ, θες εμένα και τον …Καλαντζή»

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 23/05/2013 11:12:04

    εδώ έπρεπε να επέμβει η fashion police

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/05/2013 11:17:32

    Η παρατήρηση που έγινε στην βουλευτή είναι κατά την γνώμη μου τελείως ηλίθια και ακατανόητη.

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 23/05/2013 11:25:48

    Ετσι που καταντησε η Βουλη σε λιγο θα εμφανιστουν με ψαροντουφεκο και βατραχοπεδιλα......

  4. GO avatar
    GO 23/05/2013 11:53:22

    Μ.Ο, για δες κι αυτό:
    Δεν αλλάζεις με τίποτα εσύ,
    πνευστά σαν παίζεις με έργα Ντεμπισί.
    Δεν αλλάζεις με τίποτα εσύ,
    και πίνεις μπέρμπον απ' το Τενεσί.

    • GO avatar
      GO @ GO 24/05/2013 13:05:32

      Δεν αλλάζεις με τίποτα εσύ,
      ρούχα ψωνίζεις από το Παρισί (με την άδειά σας).
      Σανέλ, Ντιόρ και οπωσδήποτε Λοράν,
      με χάρη βάζεις φλοράν και τρασπαράν.
      Λοράν, Σανέλ και οπωσδήποτε Ντιόρ,
      σε έχει φτιάξει ο Μάγος Μελχιόρ.
      Ντιόρ, Λοράν και οπωσδήποτε Σανέλ

      • GO avatar
        GO @ GO 24/05/2013 20:26:51

        Το έσφαξες το ...δημιούργημα. Πού κόλλησες;

        • GO avatar
          GO @ GO 24/05/2013 21:51:39

          Εν πάση περιπτώσει, συμπληρώνω τον τελευταίο στίχο, ως εξής:
          ...
          καθ' όλα, πλην ονόματος, απόγονος των ΕΛ!!!

        • GO avatar
          GO @ GO 24/05/2013 21:52:54

          ή
          ...
          αν σ΄έλεγαν Μαρία, θα ήσουν του Σαρμπέλ!

  5. Eva avatar
    Eva 23/05/2013 12:01:11

    Πολλοί ιδιωτικοί υπαλληλοι που έχουν δεχθεί παρόμοιες συστάσεις από τους εργοδότες, μάλλον δεν θα βρουν υπερασπιστές.
    Στους χώρους εργασίας υπάρχει κάποιος κώδικας όσον αφορά την εμφάνιση και όλοι το γνωρίζουμε αυτό.

  6. panos avatar
    panos 23/05/2013 12:32:38

    Καλαντζης ο θεοσεβουμενος...........ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ. Βεβαια ολα τα λεφτα ηταν η δηλωση για την Ελλη Σταη...............Τσαμπα τα λεφτα που πληρωνουμε τους ΠΑΤΕΡΕΣ.........του Εθνους.

  7. DebbyTant avatar
    DebbyTant 23/05/2013 12:50:22

    Να γιατι σας παραταν οι γυναικες

    http://www.youtube.com/watch?v=wAM-i_LEnhM&feature=youtube_gdata_player

  8. B.Q avatar
    B.Q 23/05/2013 13:17:33

    :-) Το ...ψαροντούφεκο, θα το κατάσχει η...ασφάλεια στην είσοδο.

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/05/2013 13:23:21

    Εἶχε δίκιο ὁ κ.Καλαντζής.
    Ἤθελε νά ἐστιάσουν ὅλοι οἱ βουλευτές τήν προσοχή τους στήν ἀξιομνημόνευτη ὁμιλία τῆς Ραχήλ κι ὄχι στά πλούσια προσόντα της..

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/05/2013 13:31:30

    Ναί,ἀλλά κι οἱ ἄντρες παρατᾶνε τίς γυναῖκες,γιατί πολλές εἶναι σάν τό google. Ὅταν πᾶνε μαζί γιά ψώνια,τούς ἔρχονται στό μυαλό 36.500.000.000 πράγματα πού πρέπει ν' ἀγοράσουν σέ 0.068 δευτερόλεπτα..

  11. PA avatar
    PA 23/05/2013 13:56:49

    Ας ενσωματωθεί κάποιο dress code στον κανονισμό της Βουλής...διαφορετικά οι παρατηρήσεις είναι μάλλον άσχετες, καθότι η "κοσμιότητα" δεν καθορίζεται με αντικειμενικά κριτήρια...

    Υγ. Τα περί "κόσμιας εμφάνισης" τον μάραναν τον κο Αντιπρόεδρο...το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν κάποιοι μέσα στην αίθουσα το χει ακούσει;;

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ PA 24/05/2013 01:23:58

      Πέστα !!!

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Μαθηματικός 24/05/2013 01:25:47

        mea culpa που έλεγε και μια ψυχή : "πες τα" (να γράφουμε σωστά !!!)

  12. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 23/05/2013 15:24:28

    Μπορεί η παρατήρηση για την ενδυμασία της βουλευτού να ήταν άκαιρη αλλά κι αυτή με βεραμάν φούστα και σταμπωτό μπλουζάκι; Χάθηκε ένα ταγιέρ; Άνευ γούστου και ουσίας η κυρία, μέχρι και επιπέδου "βλαχάρας"...

  13. leak avatar
    leak 23/05/2013 16:02:05

    Ωραιότατη γυναίκα, τι σας πείραξε..

  14. giorgos avatar
    giorgos 23/05/2013 18:11:14

    Εδω αφηνουν και μπαινουν στον -ναο της δημοκρατιας-τρομαρα τους Εθνικοι μειοδοτες.ανθρωποι που εχουν βαλει υπογραφη να χασει η χωρα την εθνικη της ταυτοτητα ,ανθρωποι που εχουν κλεψει ,που εχουν εκχωρησει την εθνικη κυριαρχια,φιλοι του χριστοφορακου,του παπακωσταντινου,του εθνικου εργολαβου,και τους πειραξε η εμφανησι .ελεος πια.

  15. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 23/05/2013 18:38:54

    Εγω προτεινω να τοποθετηθει για τις γυναικες μια ντουλαπα με αμπαγιες πριν την εισοδο στη βουλη, ακριβως διπλα απο τον οπλοβαστο των ανδρων. Ετσι η καθε μια να εχει την απολυτη ελευθερια να φορα ο,τι θελει αλλα ως ενδειξη σεβασμου στο χωρο θα καλυπτει τα εκτεθειμενα μερη του σωματος της, εκφραζοντας επισης αλληλεγγυη για τις συνανθρωπισσες μουσουλμανες. Για την Κωνσταντοπουλου, προτεινω χρηση μπουρκας.

  16. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 23/05/2013 20:24:18

    Πέρα απο το ατυχές της στυλιστικής επιλογής της ξανθιάς αυτής (για μια ακομη φορά επιβεβαιώνεται ο μύθος της ξανθιάς), αν δεν μπορεί να αντιληφθεί κανείς ότι όλα έχουν την ώρα τους, είναι άξιος της μοίρας του.
    Ας έβγαινε και με τις πυτζάμες της η κυρά, με τα πασουμάκια της ,μπορεί να ήταν ακόμη πιο ωραία η εμφάνιση..
    Ούτε για τα πρόβατα δεν κάνει...Θα σκιαχτούν άμα εμφανιστεί με τέτοια αμφίεση.
    Υποθέτω ότι έτσι εμφανίζεται και το βράδυ στα μαγαζιά ή όταν την προσκαλούν οι φίλες της στο σπίτι τους για φαγητο ή στις γιορτές.
    Απο μυαλό ,κορμάρα..
    Οι στυλιστικές επιλογές είναι θέμα μυαλού..Το κορμί η φύση το έδωσε..Το ξανθό η λορεάλ.
    Τελικά στο κομματίδιο αυτό όλοι είναι βαψομαλιάδες? Απο τον πρόεδρο μέχρι την ωραία ραχήλ.
    Βάστα τέρενς.

    • DebbyTant avatar
      DebbyTant @ ορεσείβιος 23/05/2013 23:18:34

      Βρε βουνισιε εσυ θαχεις πιο ομορφη και φινετσατη συμβια απ τη βουλευτινα. Αλλα θα εισαι και χουβαρντας να της αγοραζεις ταγιερακια. Η βουλευτινα απ οτι ειδα απο τα γλυκολογα στη Βουλτεψη εχει μεγαλο στομα. Αυτο στη βουλη ειναι προσον. Τα ρουχα δεν κανουν τον παπα.

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ DebbyTant 24/05/2013 09:17:22

        Ο παπάς κάνει τα ράσα (όχι ρούχα) να έχουν την αξία τους.
        Και τους συμβολισμούς.
        Και στα βουνά μας ο παπάς ,όταν είναι στα ΄πρόβατα δεν φοράει ράσα, όμως δεν εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο στην εκλλησία ,ή στο καφενείο.
        Δεν είναι θέμα χρημάτων..
        Είπαμε ,απο μυαλό κορμάρα η ψευτοξανθιά..Θα την προτιμούσα ακόμη και με μαγιό, μπορεί άνετα να το τιμήσει δεόντως ,αλλά όχι όταν βγαίνει να μιλήσει εκπροσωπώντας την ελληνική πολιτεία.
        Και η ίδια έχει αντιληφθεί την πατατιά...Ατυχής στιγμή..
        Οπως η μπιρμπιλω που εμφανίστηκε με σπορτέξ και σακίδιο στην ορκομωσία της ως υπουργού και τάχα μου πουλούσε επανάσταση..
        Ούτε είχε αντίληψη τι και πως της ανέθεσε ο αρχικηπουρός να κάνει.
        Οι ποιμένες,εδώ πάνω στα βουνά,είναι ολημερίς στις κοπριές και στα χώματα..Οταν όμως βγαίνουν στο καφενείο, δεν εμφανίζονται όπως είναι στο μαντρί..
        Ξέρουν να ζυγίζουν και να εκτιμούν αυτούς που τους βλέπουν ή τους ανέχονται.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ ορεσείβιος 24/05/2013 01:34:57

      "για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ο μύθος της ξανθιάς"

      Ο Καιάδας είναι πρώτα απ'όλα ΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!!! Και μέσα σου.....

  17. daresome avatar
    daresome 23/05/2013 23:51:37

    Ναι, το dress code τους μάρανε στη Βουλή. Το ότι έχουν καταντήσει τσίρκο και κακόγουστη επιθεώρηση δεν τους πειράζει καθόλου.

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 23/05/2013 23:57:43

    Το dress code έχει να κάνει με τα έμμεσα μηνύματα, που εκπέμπει κάποιος με το ντύσιμό του. Ανάλογα με την περίσταση ή το χώρο εργασίας, μπορεί να επιβάλλεται ή να απαγορεύεται σε κάποιον, να εκπέμπει κάποια έμμεσα μηνύματα μέσω του ενδυματολογικού στυλ.

    Η ουσία εδώ είναι ότι όταν κάποιος/α βουλευτής μιλάει, από το βήμα της Βουλής, (με τις τεράστιες δυνατότητες προφορικής έκφρασης, μέσω πολιτικών τοποθετήσεων-παρεμβάσεων, που του δίνει αυτό το βήμα),
    περιττεύει κάθε αναγκαιότητα για έμμεσα μηνύματα μέσω dress code. Όποιος/-α βουλευτής δεν το τηρεί αυτό δείχνει απλά, ότι δεν έχει επίγνωση του ρόλου του. Θα είναι μάλιστα, λάθος να επιβληθεί επίσημα dress code μέσα στη Βουλή. Γιατί θα «κουκουλώνει» και θα ντύνει τους εντελώς «άσχετους», με έναν παραπλανητικό μανδύα σοβαροφάνειας.

    • PA avatar
      PA @ roadrunner 24/05/2013 09:44:19

      Λίγο μεταμοντέρνα η προσέγγισή σου, αλλά δεν διαφωνώ απαραίτητα....ούτε είπα πως θεωρώ αναγκαίο το dress code στη Βουλή. Στην τελική, όπως λες, ας αφήσουμε ελεύθερο τον καθένα /μια να κριθεί τόσο από τα λεγόμενα, όσο και από την εμφάνισή του / της. Όμως, εν τοιαύτη περιπτώσει, οι ενδυματολογικές παρατηρήσεις εν είδει συστάσεων του Προεδρείου περιττεύουν...δεν νομίζεις;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ PA 25/05/2013 01:31:04

        Συμφωνώ, δεν ήταν αναγκαίο, να γίνει δημόσια τέτοια σύσταση.

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/05/2013 00:26:48

    Μάλλον ο παπαγάλος στον ώμο της σταμπωτής κυρίας φταίει.
    Παπαγάλος στον ώμο παραπέμπει σαφώς σε πειρατίνα.
    Η κ. Μακρή πήγε να το παίξει "Ελίζαμπεθ Σουάν";
    Μπροστά σε τέτοια απόπειρα το "Ναυαρχείο" θα έμενε άπραγο;
    Οι ασόβαροι "σοβαροί" αφήσανε τις "λίστες" των ολοσόβαρων πραγματικών "ληστών" ανενόχλητες, κυνηγούν όμως όσους και όσες παίζουν τους "πειρατές της Καραιβικής"...

  20. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 25/05/2013 13:32:24

    Αντί να ασχολούνται με τα παπαγαλάκια της Ραχήλ ας αποφασίσουν επιτέλους βουλευτές και προεδρείο της βουλής να εφαρμόσουν τον κανονισμό. Στην καταπάτησή του αναφερόμαστε με τα κείμενα που διαβάζουν από το βήμα της βουλής, λές και δίνουν εξετάσεις καλής ανάγνωσης στο δημοτικό. Τον κανονισμό που δεν το επιτρέπει τον γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Τα υποτιμητικά σχόλια των πολιτών στις σόλες και στα τακούνια των υποδημάτων τους. Από στήθους οι ομιλίες, με κάποιες γραπτές σημειώσεις, ορίζει ο κανονισμός. Από μέσα διαβάζουν, με κάποιες διακοπές δευτερολέπτων για να πάρουν ανάσα και ξανά με τα μούτρα στα χαρτιά, το περιεχόμενο των οποίων σε πολλές περιπτώσεις το γράφουν άλλοι και το παίρνουν κονσέρβα στο βήμα της βουλής. Κι εμείς ρωτάμε: Ο κανονισμός γιατί δεν εφαρμόζεται; Δεν έγινε για να προσδίδει αίγλη και κύρος στο κοινοβούλιο; Απομαγνητοφωνημένες ομιλίες θα συνεχίσει να ακούει ο λαός; Δεν υποβαθμίζεται έτσι η βουλή; Αν δεν το καταλαβαίνουν ας κάνουν ό,τι θέλουν. Για την απαξίωση όμως να μη διαμαρτύρονται.
    Αυτονόητο είναι ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όπως για παράδειγμα η ομιλία- τώρα ήρθε στο νού μας- του υπουργού επικρατείας Δημήτρη Σταμάτη στην ολομέλεια. Επί 20 λεπτά μιλούσε από στήθους. Χωρίς χειρόγραφα και σημειώσεις. Φυσικά θα υπάρχουν και άλλοι τους οποίους δεν έτυχε να ακούσουμε. Δεν είναι όμως ντροπή; Να επισημαίνουμε τις εξαιρέσεις γιατί ο κανόνας δεν ακολουθεί τον κανονισμό;