#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2010 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πετρέλαιο του Αιγαίου θέλει ο Ερντογάν



Δημοσιεύουμε τα βασικά σημεία της χθεσινής συνέντευξης του πρωθυπουργού της Τουρκίας Ταγίπ Ερντογάν  στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ.

- Έρχομαι στην Αθήνα παραβλέποντας θέματα πρωτοκόλλου.

- Οι χώρες δεν πρέπει να κάνουν πράξη αυτά που συνιστούν casus belli. Αυτή την στιγμή διανύουμε μια περίοδο που γίνονται βήματα στην κατεύθυνση της ειρήνης. Μαζί με τον κ. Παπανδρέου προσπαθούμε να αλλάξουμε την πορεία των πραγμάτων και δεν πρέπει να πέφτουμε στις παγίδες αυτών που θέλουν να πυροδοτήσουν εντάσεις.

- Το θέμα των πτήσεων πάνω από τα νησιά δε γίνεται τόσο συχνά όσο παλιά. Η Ελλάδα κάνει πτήσεις των αεροσκαφών της μέχρι της δική μας υφαλοκρηπίδα. Αυτά πρέπει να έχουν σαν κέντρο το ΝΑΤΟ και να ελέγχονται από εκεί. Πρέπει να αλλάξουμε την ψυχολογία της κοινής γνώμης και να την αποστρατικοποιήσουμε. Πιστεύω ότι και ο φίλος μου ο Γ. Παπανδρέου επιθυμεί μια τέτοια εξέλιξη.

- Στο θέμα του Αιγαίου δε βλέπω κανένα λόγο, για να μην φθάσουμε σε μια συμφωνία και συνεργασία (πετρέλαιο). Πρέπει να κάνουμε βήματα, γιατί αλλιώς θα είμαστε και οι δυο χαμένοι. Εμείς εξάγουμε φυσικό αέριο στην Ελλάδα και ο αγωγός αυτός είναι αγωγός φιλίας. Το Αιγαίο πρέπει να είναι μια θάλασσα φιλίας και ειρήνης και να παρέχει οφέλη και στις δυο πλευρές.

- Η ροή λαθρομεταναστών δεν είναι κάτι ηθελημένο. Υπάρχουν λαθρέμποροι που έκαναν αυτή τη δουλειά και άνθρωποι της τουρκικής ασφάλειας επιβλέπουν το θέμα.

- Δεν έχω μυστική ατζέντα. Στην Αθήνα θα έρθω ως προσκεκλημένος στη Σύνοδο για τις κλιματικές αλλαγές και θα μας φιλοξενήσει ο Γ. Παπανδρέου και ο Πρωθυπουργός της Μάλτας. Αν συμμετάσχει και ο Πρωθυπουργός του Ισραήλ, εδώ δε θα παρίσταμαι, γιατί αυτή την στιγμή στα διεθνή ύδατα τα πλοία μας δέχθηκαν επιθέσεις και είχαμε θύματα. Δε δέχομαι να συνομιλήσω με τον Ισραηλινό πρωθυπουργό. Οι διμερείς σχέσεις της Ελλάδας με το Ισραήλ είναι θέμα που δε με αφορά.

- Στις αρχές του 2000 είχαμε σοβαρή κρίση στην Τουρκία. Οι δυο μαγικές λέξεις που μας βοήθησαν ήταν η σταθερότητα και η ασφάλεια. Δεν κάνουμε οπισθοχώρηση στα θέματα της οικονομικής σταθερότητας και πειθαρχίας. Διοικούμε την οικονομία με επιτυχία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 19/10/2010 11:03:52

    Αυτός τουλάχιστον σκέπτεται και ενεργεί Τουρκικά δλδ συμφεροντολογικά = ΕΘΝΙΚΑ . ΑΞΙΟΣ !!! (Γιά τόν Λαό του βέβαια)

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ o παγωτατζής 19/10/2010 15:03:50

      Σε αυτό συμφωνώ και γώ έπι 1000!
      Άλλα σε αυτή εδώ τη χώρα είναι λέζα να είσαι υπέρ του καλού του έθνους.
      Μόνο αν είσαι δοσίλογος είσαι καλός πολιτικός.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ o παγωτατζής 19/10/2010 16:13:31

      Η ελλάδα είναι πουλημένη στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ρώτησαν τους γερμανούς-γάλλους-άγγλους αν θέλουν να μοιραστούν το πετρέλαιο του αιγαίου;
      Θέλει η ΕΕ μια ισχυρή τουρκία;
      Η γερμανία έδωσε το σύνθημα: τέλειωσε ο πολυπολιτισμός.
      Οι ΗΠΑ λένε +40% το κόστος των τούρκικων F-35 και +2-3 χρόνια καθυστέρηση. Υπάρχει περίπτωση να έχει η τουρκία F-35 πριν το ισραήλ;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/10/2010 11:28:37

    Πρασινωπό και το πετρέλαιο, άρα και αυτό Πράσινη Ανάπτυξη, tanrı büyüktür, yorgo

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ archaeopteryx 19/10/2010 11:59:42

      ΟΧΙ για τόν Τούρκο φίλε μου,μόνον για τόν JP...O Turk είναι πρώτα τό εθνικό του συμφέρον(μαγκιά του)..τώρα άν ή Δύση και ο φίλος του ΓΑΠ τό θέλει να τό λέμε Πράσινο aferin αφέντημ' Then Green it is...Sold!!!!!!!!!!

  3. Enzo avatar
    Enzo 19/10/2010 12:52:13

    πλακα στην πλακα με ολες τις γειτονικες μας χωρες πρεπει να τα βρουμε και να συνεργαστουμε αλλα χωρις να ξεβρακωθουμε.Μονο εκει θα δουμε προκοπη.ουτε απο ΕΕ ουτε απο Αμερικη να περιμενετε τιποτα.
    business is business.

  4. jorje avatar
    jorje 19/10/2010 13:28:30

    http://www.erepublik.com/en/referrer/Bacalsaki

    Voitha tin Ellada apenanti stous Tourkous sto game auto, please paidia

  5. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 19/10/2010 15:01:31

    Eιπε και αλλα, γιατι δεν τα γραφετε?

    "Επικίνδυνες θέσεις εκφράζει σήμερα σε συνέντευξή του στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ο πρωθυπουργός της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν. Ουσιαστικά «νίπτει τα χείρας του» και ομολογεί ότι δεν μπορεί να ελέγξει τις ένοπλες δυνάμεις της Τουρκίας προχωρόντας απλώς σε … «συστάσεις» (!) προς το στρατιωτικό κατεστημένο "να μην πετάνε επάνω από ελληνικά νησιά" και (άκουσον-άκουσον!) ότι "λαμβάνει σαφείς αποστάσεις από τις επιλογές που ακολουθούν οι ένοπλες δυνάμεις της χώρας του". Που σημαίνει ότι δεν έχει καμία δύναμη να ελέγξει τους στρατιωτικούς. Άρα τι ακριβώς μπορεί να εγγυηθεί ο Τούρκος πρωθυπουργός πέρα από τις επικοινωνιακές αερολογίες του;"

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=14970&Itemid=139

  6. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 19/10/2010 15:02:37

    αμα θέλει το πετρέλαιο ας έρθει πρώτα να του δώσουμε τα @@ μας.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Ευθύμης 19/10/2010 15:04:01

      Αυτά άμα θέλει τα παίρνει και μόνος του, ανά πάσα στιγμή...
      Θα μας πονέσει όμως και ο Ταγίπ είναι ψυχοπονιάρης.

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 19/10/2010 16:24:34

    Γιωργάκη, διάβαζε για να μαθαίνεις!!!!

  8. A.M. avatar
    A.M. 19/10/2010 17:27:21

    Για νέο μας το λέτε ότι ο Ταγίπ θέλει τα πετρέλαια;
    Είναι πολύ παλαιό αυτό το «νέο».

    Το θέμα όμως δεν είναι το τι θέλει η Τουρκία.
    Ας θέλει τον ουρανό με τ' άστρα!

    Το θέμα είναι τι μπορεί να πάρει απ την Ελλάδα με το καλό ή με το έτσι θέλω.
    Ή για να το πω διαφορετικά..
    το θέμα είναι τι απ' όσα θέλει η Τουρκία απ την Ελλάδα μπορεί η Ελλάδα να την αποτρέψει να τα πάρει είτε με την διπλωματία είτε με την ισχύ δλδ με τον πόλεμο.

    Εδώ σε θέλω μάγκα μου!
    Έχει τ' @@ η Ελλάδα να αποτρέψει την Τουρκία απ το να διεκδικήσει το ότιδήποτε σε βάρος της;

    Έχει δλδ η Ελλάδα την απαιτούμενη αποτρεπτική ισχύ - την διπλωματία την ξεχνάμε όταν ο «καλός γείτονας» δεν παίρνει από λόγια - να μην επιτρέψει στην Τουρκία να αρπάξει Ελληνικά κεκτημένα ή να καταστήσει τόσο επιζήμια για την Τουρκία μια τέτοια διεκδίκηση ώστε τελικά να μην συμφέρει την Τουρκία ούτε κάν να δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

    Τι πιστεύετε;

    Γιατί καλές οι φιλοσοφίες και οι διπλωματίες αλλά όταν αυτές δεν φέρνουν λύση και ο ισχυρότερος συνεχίζει επί δεκαετίες να διεκδικεί και χιλιοστό το χιλιοστό να κερδίζει κάτι και όλο και κάτι περισσότερο στο τέλος μένει μόνο ένα θέμα να υπολογίσει κάποιος: η στρατιωτική δύναμη.

    Νομίζω πως δυστυχώς δεν την έχουμε αυτήν την στρατιωτική ισχύ που να αποτρέπει αποφασιστικά την Τουρκία από διεκδικήσεις σε βάρος της Ελλάδος και γι αυτό και η Τουρκία συνεχίζει τις διεκδικήσεις. Και θα τις συνεχίζει όσο βλέπει ότι όλο και κάτι κερδίζει με αυτές.

    Τα περί μή ελέγχου των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων του Ερντογάν είναι παραμύθια της χαλιμάς.
    Τους συμφέρει τους Τούρκους πολιτικούς να αφήνουν να εννοηθεί μια αυτονομία των ενόπλων δυνάμεων επειδή σε περίπτωση που γίνει η στραβή οι ίδιοι οι πολιτικοί θα βγαίνουν και θα παίζουν τον ρόλο του «καλού» και του διαλλακτικού εν αντιθέσει με τους «κακούς» στρατιωτικούς που «εμείς οι τούρκοι πολιτικοί τους λέμε να κάνουν το καλό αλλά αυτοί - ως αυτόνομοι και μή ελεγχόμενοι - κάνουν του κεφαλιού τους».
    Και τελικά η Τουρκία ως χώρα συνολικά βγαίνει πάντα κερδισμένη.
    Τις προς τα έξω διαφαινόμενες δήθεν διαφωνίες πολιτικών και στρατιωτικών στην Τουρκία τις έχουν όλοι μαζί συμφωνήσει στο Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας ως μέρος της εξωτερικής πολιτικής της Τουρκίας που βολεύει και εξυπηρετεί τα μάλα.

    Άστα αυτά Ταγίπ, δεν περνάνε στο Yunaninstan, πές τα στα μεμέτια σου.

  9. aristos avatar
    aristos 19/10/2010 20:00:16

    Όταν λέει ο κ. Ερντογάν: " Νομίζω και ο φίλος μου ο κ. Παπανδρέου επιθυμεί μια τέτοια εξέλιξη..." τι εννοεί άραγε;

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/10/blog-post_5698.html

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/10/2010 22:25:22

    Όχι πετρέλαιο, πίσσα. Πίσσα και πούπουλα πρέπει στον Ερντογάν και σε όλη την επίσημη Τουρκία.

  11. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 20/10/2010 11:11:11

    κι εγω ποu νομιζα πως ηθελε σχεσεις καλης γειτονίας τοσο καιρο.....

  12. ΒΠ avatar