#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 08:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πετρέλαιο θέρμανσης παγώνει τις εκλογικές προσδοκίες του ΠΑΣΟΚ



Μια σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών, το βράδυ του Σαββάτου έβγαλε τη λυπητερή για εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες. Το φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης είναι παρελθόν αφού η κυβέρνηση επιλέγει ένα ανάλγητο μέτρο για να μην προχωρήσει σε ένα άλλο, την αύξηση του ΦΠΑ.

Έτσι, αποφασίστηκε να εξισωθεί ο φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης με αυτό της κίνησης, γεγονός που σημαίνει ότι τα νοικοκυριά θα επιβαρυνθούν τουλάχιστον 800 ευρώ για τη χειμερινή σεζόν. Κι επειδή στο οικονομικό επιτελείο βλέπουν ότι θα πάνε εκλογές με ένα τόσο αντιλαϊκό μέτρο, τους έχει πιάσει πανικός και δεν ξέρουν ποιους τρόπους να βρουν για να μαλακώσουν κάπως την κατάσταση.

Τα μέτρα που συζητούν ως αντίβαρο είναι η μείωση του φόρου στο πετρέλαιο κίνησης ώστε να υποχωρήσει η τελική τιμή κατά 5-6 λεπτά το λίτρο. Έτσι και το θέρμανσης θα αυξηθεί αντίστοιχα λιγότερο. Επίσης, σκέφτονται να δώσουν το επίδομα θέρμανσης σε χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους και προσπαθούν να βρουν χρήματα ώστε να δοθεί σε τρεις δόσεις μέχρι το τέλος της χρονιάς. Το τρίτο μέτρο είναι η αύξηση της έκπτωσης στο φυσικό αέριο ώστε αυτό να πωλείται κατά 30% φθηνότερο από το πετρέλαιο, από 20% που είναι σήμερα, ώστε να στραφεί ο κόσμος στην ευκολότερη λύση.

Και τα τρία μέτρα στην ουσία είναι μισά, αφού το γεγονός παραμένει. Θα πληρώσουμε χρυσό τον φετινό χειμώνα και θα ευχόμαστε να είναι ήπιος ώστε να μη χρειαστεί να ανάβουμε το καλοριφέρ.

Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι πωλητές ξύλων αφού το τζάκι θα πάει σύννεφο. Ισως αν μαζευτούμε περισσότερο στο τζάκι να σκεφτούμε τη βλακεία που κάναμε στις περασμένες εκλογές και την πληρώνουμε συνέχεια.

Αυτό που είναι σίγουρο, πάντως, είναι πως με τέτοια πολιτική το ΠΑΣΟΚ θα «παγώσει» στις δημοτικές εκλογές και δε θα έχει ούτε πετρέλαιο να ζεσταθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Χριστόπουλος(no relation) avatar
    Γιώργος Χριστόπουλος(no relation) 06/09/2010 08:54:58

    ζήτω ο Σοσιαλισμός...

  2. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 06/09/2010 09:39:04

    το οτι θα παγωσει το ΠΑΣΟΚ.χαιρω πολυ....μη περιμενει κανας κουτοπονηρος ομως να ζεσταθει πολιτικα απο το πετρελαιο...γιατι μπορει να μαυριστει ...και βγαινει δυσκολα η μαυριλα απο το πετρελαιο

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 09:40:59

    Ζήτω ο Σοσιαλισμός. Στον δρόμο που χάραξε ο Τσαουσέσκου.
    Σε λίγο το μηνιαίο δελτίο φαγητού θα περιλαμβάνει μισό κιλό κρέας και 6 αυγά.
    Σοσιαλισμός χωρίς καν ξερό ψωμί.

  4. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 06/09/2010 09:41:12

    Να δείτε που οι υποψήφιοι θα δίνουν δώρο πετρέλαιο θέρμανσης σε μπετονάκι αντί για αναπτήρες!!

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/09/2010 09:45:34

    Εγώ γουστάρω την παραμονή των εκλογών το βράδυ να κάνει τρελλό ψόφο για να πάμε με όρεξη να ψηφίσουμε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηλίας 06/09/2010 10:00:10

      Αυτό ειλικρινά το γουστάρω κι εγώ. Βλέπεις, όταν ο χαμπουργκεροπώλης της Πάρου αποφάσιζε οι εκλογές να γίνουν μέσα Νοέμβρη (που έχει αρχίσει για τα καλά ο εφοδιασμός με πετρέλαιο θέρμανσης) αντί για μέσα Οκτώβρη ως συνήθως, λογάριαζε χωρίς τον διοπτροφόρο γκαουλάιτερ του ΔΝΤ...

      Έγκλημα και τιμωρία. Αυτή θα είναι οι μοίρα τους.

  6. tsilivithras avatar
    tsilivithras 06/09/2010 10:10:40

    "Και τα τρία μέτρα στην ουσία είναι μισά, αφού το γεγονός παραμένει. Θα πληρώσουμε χρυσό τον φετινό χειμώνα και θα ευχόμαστε να είναι ήπιος ώστε να μη χρειαστεί να ανάβουμε το καλοριφέρ."

    Εάν είσαι εργένης και ελεύθερος επαγγελματίας το καλοριφέρ το χεις για τραπεζάκι εδώ και 2-3 χρόνια.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ tsilivithras 06/09/2010 11:35:19

      Εγραψες!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ η Dimi 06/09/2010 11:49:02

        Μεταξύ σοβαρού και αστείου, το πως επηρεάζει η "κρίση" (οικονομική και πολιτισμική) τους ανθρώπους σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο είναι ένα τεράστιο θέμα που ίσως το συζητήσουμε κάποια στιγμή σε ανάλογη ανάρτηση.

  7. filologos10 avatar
    filologos10 06/09/2010 10:28:51

    Το πετρέλαιο θέρμανσης αυξάνεται για να μην ανέβει ο ΦΠΑ στα βασικά προϊόντα μας λένε. Αυτό που δεν λένε είναι ότι δεν θα ανέβει ακόμα! Το οικονομικό επιτελείο είναι σίγουρο ότι θα ανεβάσει τον ΦΠΑ στα βασικά αγαθά απλά μετά την Πρωτοχρονιά...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ filologos10 06/09/2010 11:51:41

      Συμφωνώ...η λέξη κλειδί είναι το ΑΚΟΜΑ.

      Αυτοί όμως είναι τόσο πρόστυχοι που δεν θα κωλώσουν να εκμεταλευθούν την καταναλωτική μανία των γιορτών οπότε ίσως το δούμε και μέσα στο καταχείμωνο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 06/09/2010 12:17:45

        θα περιμένουν να δουν τους συνταξιούχους να καταναλώνουν το γλίσχρο, πετσοκομμένο "δώρο" Χριστουγέννων σε κάποια φτηνοδωράκια για τα εγγόνια τους, και αμέσως μετά θα βγουν να πουν θριαμβευτικά: "αυξήθηκε η κατανάλωση στις γιορτές σε σχέση με το... Νοέμβριο, οπότε οι Έλληνες μπορούν να υποστούν μια ακόμη μικρή θυσία για το καλό της πατρίδας".

        Και αμέσως θα ρίξουν την αύξηση ΚΑΙ στον ΦΠΑ...

  8. περιπετών avatar
    περιπετών 06/09/2010 10:39:12

    Πάτε στοίχημα πως ότι και να λέμε εδώ το ΠΑΣΟΚ θα κερδίσει 9 περιφέρειες και τους περισσότερους δήμους στην Ελλάδα; Απλώς η αποχή θα ανέβει αρκετά. Αυτό θά'ναι η μεγαλύτερη νίκη για την κατοχική κυβέρνηση. Ο κόσμος είτε είναι τυφλός, είτε έχει απηυδήσει και δεν έχει την δύναμη να κάνει κάτι. Οι φανατικοί ΠΑΣΟΚατζήδες θα πάνε στην κάλπη έτσι κι αλλιώς. Εδώ θά'μαστε και θα βλέπουμε τον ΓΑΠ να πανηγυρίζει το βράδυ των εκλογών.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ περιπετών 06/09/2010 14:40:49

      ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ

  9. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 11:06:07

    Αντιγράφω απο άλλο μπλογκ και επικροτώ:

    "Μόνον οι λαθρέμποροι, αποχρωματιστές, παράνομοι χρήστες και σπάταλοι θα πληγούν με την εξίσωση τιμών πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης.
    -Μέσω του ΗΦΑΙΣΤΟΣ εγένετο επιστροφή φόρου 1,3 δις.
    Αν δοθεί επίδομα σε 300.000 νοικοκυριά Χ 1.000 ευρώ, θα στοιχίσει στο κράτος περί τα 300 εκατομ.
    Ήτοι εξοικονομούμε 1 δις.
    Και οι μοναδικοί που θα κλαίνε θα είναι οι παράνομοι.

    -Σε ποιό άλλο κράτος του κόσμου έχουμε διπλάσια τιμολόγηση πετρελαίου θέρμανσης τον Απρίλιο;;;;;;;;; Το μαζεύουν για να έχουν το καλοκαίρι να αποχρωματίζουν.
    - Γνωρίζετε ότι κατατέθηκαν στην Βουλή στοιχεία που δείχνουν ότι τιμολογούμε για θέρμανση κατ' άτομο 3 φορές περισσότερη ενέργεια απο την Φινλανδία;;;;;;
    (στην ουσία τιμολογούμε, αλλά το πετρέλαιο πηγαίνει αλλού. Σε αποχρωματιστήρια για λαθρεμπόριο και σε τρακτέρ, ξενοδοχεία, βιοτεχνίες, αρτοποιεία κλπ για παράνομη χρήση-και σε νεόπλουτους και Δημόσιες Υπηρεσίες για σπατάλη – αλόγιστη χρήση)

    Στην Ιταλία, την μάνα του λαθρεμπορίου, με την εξίσωση τιμών έλυσαν το πρόβλημα.
    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΡΟ που παίρνει η ΠΑΣΟΚική κομπανία.
    Αρκεί να μειώσουν και τον φόρο πετρελαίου απο 412 σε 350 ευρώ/χιλιόλιτρο, προκειμένου να μην φεύγουν οι νταλίκες μας για φουλάρισμα στην Βουλγαρία και προκειμένου να μειωθεί το μεταφορικό κόστος των αγαθών.

    Σημ. 1. Το 1,3 δις ίσχυε με τιμές προ αύξησης φόρου. Φέτος θα είναι 1,7 δις το ποσό του Ηφαιστου. Και επί πλέον θα ενταθεί το κίνητρο λαθρεμπορίας- αποχρωματισμού- παράνομης χρήσης, εξ αιτίας της αύξησης της ψαλίδας τιμής θέρμανσης και κίνησης.

    Σημ. 2 Θα δοθεί ώθηση σε ΑΠΕ. Αντλίες θερμότητας και wood pellets, πολεμήθηκαν με λύσσα από τις δέσμιες συμφερόντων κυβερνήσεις

    Δείτε άρθρα μου παρακάτω.

    Δημοσιεύσεις για πέλλετς



    http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1637117&pg=1



    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4543877

    • 11888 avatar
      11888 @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 12:50:36

      Δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τιποτα.Και μονο τα λινκς απο capital και τα νεα φτανουν.

      • ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
        ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ @ 11888 06/09/2010 15:13:43

        Δηλαδή; Ανοίξατε ή όχι τα λινκς;
        Παρακαλώ αποσαφηνήσατε.

    • Greg avatar
      Greg @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 13:41:36

      Σωστό το μέτρο. Τί να την κάνεις, όμως, την ασπιρίνη για τον πονοκέφαλο, όταν έχεις ήδη αποκεφαλίσει τον ασθενή;

  10. MILANEZOS avatar
    MILANEZOS 06/09/2010 11:10:00

    θρασυτατοι, φαντασου οτι το λενε προεκλογικα.
    Σκεφτειτε τι θα γινει μετα εαν συγκεντρωσουν υψηλα ποσοστα
    στις δημοτικες.
    Θα πεσει γδαρσιμο μεγαλο το 2011....

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/09/2010 11:37:57

    ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ; ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. ΔΕΛΑΔΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ 85% ΕΦΟΡΙΑ; ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΙ.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Ανώνυμος 06/09/2010 11:53:16

      Το κράτος ανώνυμε φίλε κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.
      Λειτουργεί με γνώμονα το συμφέρον του ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
      Όταν γίνει συνείδηση σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ότι το κράτος ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ τότε ίσως αρχίσουμε να αντιδρούμε μαζικά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 06/09/2010 12:53:44

        Το Σοσιαλιστικό ΚΡΑΤΟΣ ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του, ήτοι την κάστα των Σοσιαλιστών που κυβερνούν.
        Αυτό το ΚΡΑΤΟΣ δεν θέλουμε να εγκατασταθεί και γι' αυτό ψηφίζουμε όλοι στις εκλογές.

  12. Άργος avatar
    Άργος 06/09/2010 12:01:22

    Πριν λίγες μέρες, διαβεβαίωναν με τον πιο επίσημο τρόπο ότι δεν θα υπάρξουν άλλα μέτρα μέσα στο 2010. Αυτό δεν δίνει καθαρή εικόνα;

    Τι θα τους εμποδίσει, όπως σχολίασε ήδη ο filologos10, να αυξήσουν τον ΦΠΑ στα αγαθά ευρείας κατανάλωσης αμέσως μετά τις εκλογές; Και μετά, κι άλλα, κι άλλα μέτρα;

    Δεν θα προβληματισθεί οικονομικά ο ήδη δοκιμαζόμενος πολίτης; Αυτό δεν είναι __ανέχεια__;

    Ρητορικό : Πώς τολμούν;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Άργος 06/09/2010 12:41:08

      Στο χέρι μας (κυριολεκτικά) είναι να τους δώσουμε το μήνυμα που πρέπει ώστε να τους εμποδίσουμε.

      ΚΑΜΙΑ ψήφος σε υποψήφιο που στηρίζεται από τις δυνάμεις του Μνημονίου, ΟΣΟ "ΙΚΑΝΟΣ" ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ (ή τον πλασσάρουν ότι είναι).

      Το να λειτουργήσουν 4 χρόνια κάποιοι δήμοι με μικρότερη αποτελεσματικότητα δεν σημαίνει και τίποτα. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Χώρια που ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ, ΟΛΟΙ οι δήμοι θα λειτουργήσουν με μικρότερη αποτελεσματικότητα, μετά το άγριο πετσόκομμα πόρων που τους επιφέρει το εξάμβλωμα του "Καλλικράτη".

      Αλλά το να αποθρασυνθεί ακόμα περισσότερο η προδοτική κυβέρνηση Τσολάκογλου και να ολοκληρώσει το έργο της καταστροφής του Ελληνισμού, ΕΙΝΑΙ το τέλος του κόσμου για εμάς. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε ΟΛΟΙ.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Άργος 06/09/2010 12:47:00

      Φίλε Άργος πριν ένα χρόνο μας έλεγαν "λεφτά υπάρχουν" και ευθύς αμέσως έτρεξαν να κάνουν όλα όσα μας σκλαβώνουν οικονομικά για χρόνια.

      Πόσα ψέμματα πρέπει να ακούσει ο κόσμος ακόμα για να καταλάβει ότι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ;;;

      Θα πουν οτιδήποτε για να μείνουν στην εξουσία...οτιδήποτε.
      Αν μπορούσαν να μπουν στα σπίτια μας και να μας πάρουν τα ασημικά θα το έκαναν...!!!
      το πρόβλημά τους δεν είναι αν θα δώσουν κάτι στο λαό αλλά ποιο είναι το καλύτερο επόμενο ψέμμα για να καλυφθεί η επόμενη ληστεία.

      Δεν είναι ελληνική κρίση...δεν είναι καν οικονομική κρίση.
      Είναι κρίση παγκόσμια ΣΥΣΤΕΜΙΚΗ όπου πολύ γρήγορα πρέπει να ξυπνήσει ο γενικός πληθυσμός και να καταλάβει ότι τον διοικούν ψεύτες και απατεώνες!!!!ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

  13. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 12:35:51

    Ο Ρυπαίνων πληρώνει.

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/09/2010 14:22:39

    Ο κατοχικος χειμωνας του 41 ειναι προ των πυλων.

  15. Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονίκη 06/09/2010 15:48:50

    Το mega προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι για το καλό μας.Οι νεοσοσιαλιστές διδάσκουν προπαγάνδα. Μάλλον επιδιώκουν λαϊκή επανάσταση .Ας ασχοληθούν πρώτα με τις ζημιογόνες ΔΕΚΟ,ας πατάξουν το λαθρεμπόριο και μετα να απευθυνθούν στο γνωστό μαλάκα που όλα τα πληρώνει.Αίσχος
    ΥΓ στη Θεσσαλονίκη καταναλώνουμε διπλάσιο πετρελαίο από την Αθήνα και στα ορεινά πολύ περισσότερο.

  16. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 16:34:49

    xe xe πολύ το διασκεδάζω.

    Πέρυσι οι φίλοι μου με κορόϊδευαν που έβαλα θέρμανση με pellets.
    Το Σαββατοκύριακο που πέρασε ερχόταν όλοι και με ρωτούσαν, που, πόσο, πως....
    Με πίεζαν να ανάψω κατακαλόκαιρο για να δουν πως λειτουργεί. Αν και κακός, τους έκανα την χάρη. (ζέστανα νερό μονάχα)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 16:41:10

      Εγώ που είμαι άσχετος ρε συ Προμηθέα δεν βοηθάς λιγάκι;;;

      Τι'ν τούτο;;;

  17. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 17:00:51

    διάλεξα ανάμεσα απο αυτούς.
    http://www.edilkamin.com/el/termostufe_a_pellet.aspx
    http://www.hellenic-pellets.gr/
    http://www.bio-pellets.gr/proionta4.htm
    http://www.tzakia-psimopoulakis.gr/tz6.html
    http://www.energeiaka.gr/index.php?cPath=27
    http://www.biet.gr/index.php?menu=3&cat=17&id=24
    http://www.pellet-stove.gr/el/index.php

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 06/09/2010 18:33:58

      Να σαι καλά ρε Προμηθέα...θα αποθηκευτούν για περαιτέρω μελέτη.

  18. ΠΑΣΟΚΤΣΗΣ avatar
    ΠΑΣΟΚΤΣΗΣ 14/09/2010 04:32:58

    Επειδή δεν μπορούν να βρουν τους λαθρέμπορους θα εφαρμόσουν ενιαία φορολόγηση στο πετρέλαιο θέρμανσης με το πετρέλαιο κίνησης.
    Εξαιρετική πολιτική σκέψη.
    Αν εφαρμόσω και εγώ κάτι ανάλογο και έρθεις κ. Παπανδρέου στο ιατρείο μου με πονόδοντο αν δεν μπορώ να βρω το χαλασμένο δόντι για το θεραπεύσω θα σου τα αφαιρέσω όλα........
    Κρίμα που δεν είχα και εγώ πονόδοντο την 4/10/2009 ώστε να καθόμουν σπίτι μου και να μην σε ψήφιζα !!!!!!!!!