19/11/2009 09:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το περίεργο παιχνίδι του Ν. Κακλαμάνη με τον Ελαιώνα



Τo μπαλάκι στην Τίνα Μπιρμπίλη έριξε ο δήμαρχος Αθηναίων, Νικήτας Κακλαμάνης σε ότι αφορά το γήπεδο του Παναθηναϊκού στον Βοτανικό. Ζητά λύση από την πολιτεία ώστε να προχωρήσει η διπλή ανάπλαση. Την ίδια στιγμή ο Μπάμπης Βωβός δίνει τα... ρέστα του υποσχόμενος χώρους πρασίνου και πάρκινγκ για όλους σε μια προσπάθεια να απεμπλέξει το Mall των 70.000 τ.μ. που θέλει να φτιάξει.

Ωραία όλα αυτά για όσους ξεχνούν την ιστορία. Και όπως φαίνεται ο κ. Κακλαμάνης πρωτίστως και η κ. Μπακογιάννη δευτερευόντως ως πρώην δήμαρχος Αθηναίων, ξεχνούν ή ποιούν την νήσσαν τώρα που τα πράγματα δυσκόλεψαν.

Ο κ. Δήμαρχος λοιπόν θυμήθηκε τώρα ότι υπάρχει πολιτεία η οποία πρέπει να βρει τη λύση για το γήπεδο. Αλλωστε ποτέ δεν ξέχασε, παρ’ ότι γαύρος ότι οι «πράσινοι» ψήφοι είναι πολλοί στην Αθήνα και έρχονται και εκλογές την επόμενη χρονιά.

Ξέχασε, όμως, το παιχνίδι που έπαιξε και ο ίδιος πρωταγωνιστικό ρόλο, μαζί φυσικά με το ΠΑΣΟΚ και τη Νέα Δημοκρατία. Ολοι μαζί έφτιαξαν ένα νόμο – έκτρωμα που έκανε τσιμέντο μια ολόκληρη περιοχή η οποία κανονικά θα έπρεπε να είναι χώρος πρασίνου. Πουλώντας... πρασινοφροσύνη ο κ. Δήμαρχος και οι πολιτικοί ταγοί μας πέρασαν στη Βουλή το νόμο της Διπλής Ανάπλασης ο οποίος άνοιγε διάπλατα το δρόμο για να φτιάξει ο Βωβός το εμπορικό κέντρο – μαμούθ. Προέβλεπε, όμως, και κάτι άλλο. Να φτιαχτεί πολυλειτουργικό κέντρο και δημαρχείο δίπλα στο γήπεδο και το mall. Ποιος θα πλήρωνε για το μέγαρο του κ. Δημάρχου; Πιθανότατα ο κ. Βωβός που είχε έννομο συμφέρον να γίνουν όλα αυτά ώστε κι αυτός να προχωρήσει το εμπορικό κέντρο το οποίο είχε κοστολογηθει πάνω από 700 εκατ. ευρώ όταν θα ολοκληρωνόταν και θα μπορούσε να πουληθεί. Αρα τί ήταν για τον κ. Βωβό να δωρίσει ένα δημαρχιακό μέγαρο; Το ίδιο κόλπο είχε κάνει άλλωστε και στο Μαρούσι, ο δήμος του οποίου στεγάζεται σε... Βωβοκτίριο.

Βόλευε και τον κ. Κακλαμάνη το σχέδιο αφού θα παρουσίαζε ως μεγάλο έργο, δικό του, την μεταφορά των υπηρεσιών σε ένα σύγχρονο κτίριο ενώ θα «πούλαγε» και τη διπλή ανάπλαση ως έργο ζωής.

Ολοι ευχαριστημένοι δηλαδή, μέχρι που τους χάλασε τη συνταγή το ΣτΕ και τώρα, προκειμένου να γλιτώσει από τις μηνύσεις του Βωβού ο κ. Κακλαμάνης, αλλά έχοντας χάσει και το νέο δημαρχιακό μέγαρο, ρίχνει την «καυτή πατάτα» στην κ. Μπιρμπίλη. Ετσι όπως τα έκαναν όμως,  ως μόνη διέξοδος φαντάζει να κάνουν το χατίρι του εργολάβου προσπαθώντας να κερδίσουν ότι μπορούν από πράσινο. Αλλιώς ο Βωβός δεν αποκλείεται στο μέλλον να τους πάρει πάνω από 400 εκατ. ευρώ αποζημίωση. Ποιος θα πληρώσει κ. Κακλαμάνη αυτά τα χρήματα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2009 09:38:00

    Οι πράσινες υποσχέσεις του κυρίου Βωβού είναι σαν τα πράσινα τέλη κυκλοφορίας της κυρίας Μπιρμπίλη. Σε εκβιάζω να εισάγεις καινούργιο αυτοκίνητο. Ο πλανήτης θα είναι πρασινότερος αν πετάξεις το παλιό και πάρειw καινούργιο. Όπως και τα πράσινα οικοδομικά τετράγων αμε τα άδεια γραφεία στο Μαρούσι. Βωβοπόλεις και πρασινάδα.

  2. Gate13 avatar
    Gate13 19/11/2009 11:04:55

    Γραψε τιποτα και για το καραισκακη.
    Ολοι οι "οικολόγοι" θυμηθηκατε το πρασινο στο εργο του γηπεδου του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ?
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ?
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΤΕ ΠΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ!

    Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Gate13 19/11/2009 20:28:13

      Gate13, το πράσινο με αφήνει παγερά αδίαφορο. Με ενδιαφέρει μόνο όταν κάποιος επιτήδειος, είτε λαδώνοντας Δημάρχους, είτε προφασιζόμενος τον ...φίλαθλο, το παίζει ...Τροχανάς. Τον θυμάσαι αυτόν;

  3. noworries avatar
    noworries 19/11/2009 11:28:43

    Ρε σύντροφοι σαν πολλά δεν είναι τα 700 εκ. ευρώ; Μήπως κάνατε τυπογραφικό λάθος;

  4. theokot2002 avatar
    theokot2002 19/11/2009 13:25:01

    Εάν είστε άσχετοι με τα ποδοσφαρικά καλό θα ήταν πρώτα να διαβάζετε και μετά να γράφετε. Το Καραισκάκη είναι καραμπινάτη περίτπωση παραχώρησης δημόσιας περιουσίας σε ιδιώτη με το πρόσχημα του κοινωφελούς σκοπού (που εκτλείται μέσω του Ολυμπιακού). Απόδειξη αυτού είναι ότι ο Κόκκαλης πούλησε στον λαυρεντιάδη ποσοστό στην εταιρία που ανήκει το γήπεδο Θρύλος ΑΕ, η οποία ου ανήκε αποκλειστικά.
    Ο Παναθηναικός θέλει να κατασκευάσει γήπεδο χωρίς να "κλέψει" δημόσια περιουσία. Ο Κακλαμάνης πήγε να κάνει το colpo grosso με τον απατεώνα Βωβό αλλά ευτυχώς δεν έπιασέ (... ακόμη)
    Ως Παναθηναικός θέλω γήπεδο, όχι όμως με παρανομίες. Ο Βωβός να κάτσει στα αυγά του. Ευτυχώς που υπήρξε και ο ΣΥΝ και επέβαλλε το σωστό (παρά την όποια καθυστέρηση εώς τώρα)

    • lypon avatar
      lypon @ theokot2002 19/11/2009 14:40:16

      Γήπεδο με στίβο, αν έχετε την καλωσύνη...

      Ας μην επαναληφθούν τα ρεζίλια του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες γυρεύουν στάδιο από την εκάστοτε κυβέρνηση, ξεχνώντας οτι το παλιό Καραϊσκάκη είχε στίβο. Που εξαφανίστηκε για να βγεί φτηνότερο το γήπεδο.

      • DoomWatcher avatar
        DoomWatcher @ lypon 20/11/2009 11:52:14

        Και μιας που ανέφερες για τον στίβο. Τι γίνανε όλες αυτές οι ομάδες και οι ερασιτέχνες που προπονούνταν στο παλιό Καραϊσκάκη σχεδόν καθημερινά;;;

        Σιγά μην ρώτησε κανένα ή να τους ένοιαξε ... εδώ η ομαδάρα μας να έχει το "καμίνι" της για να τρέμουν η αντίπαλοι και οι υπόλοιποι να πάνε να κουρεύονται!

  5. αντί avatar
    αντί 19/11/2009 14:40:02

    Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζει η ανάρτηση!

    Βάζελος είμαι και εγώ, αλλά επειδή έκανε μια λαμογιά ο Κόκκαλης με το καραϊσκάκη, δεν σημαίνει ότι πρέπει, με πρόσχημα το γήπεδο, να κάνει τα κόλπα του ο Βωβός.

    Αν είναι έτσι δεν θέλω ποτέ γήπεδο.

  6. syn avatar
    syn 19/11/2009 20:51:50

    λίγόι μήνες ακόμη Κακλαμάνη, θα πάνε οι μετοχές σου όσο του Βωβού. Ξύπνησαν και οι οπαδοί...

  7. chris avatar
    chris 20/11/2009 01:17:32

    γιατί ρε κακλαμάνα.σε προβλημάτησε η στάση των προέδρων?

  8. πράσινη αρμάδα avatar
    πράσινη αρμάδα 20/11/2009 11:44:47

    Ρε τι άλλο θα ακούσουμε....
    Ο Τσίπρας έσωσε τη κατάσταση κι ο Κακλαμάνης κάνει λαμογιές!!!!
    Τώρα τους έπιασε όλους η κάψα για πράσινο στο Βοτανικό.
    Όταν ο Βωβός πήγε να πάρει τη δουλειά του Τσίπρα για το εμπορικό κέντρο!!!
    Τότε έπεσαν οι υπογραφές της Βήχου και των άλλων διακτινιζόμενων καλόπαιδων της Ανοιχτής Πόλης...
    Και όταν ο Κακλαμάνης λέει το αυτονόητο.
    Δηλαδή:τελειώνετε επιτέλους με τις μαλακίες και κάντε το γήπεδο, αναμορφώστε τη πιο υποβαθμισμένη περιοχή της πόλης είναι λαμόγιο!!!
    Οι Παναθηναικοί δεν ξεχνούν κ.Τσίπρα ποιος εμποδίζει για προσωπικά συμφέροντα τη κατασκευή του γηπέδου.

  9. Votanikos13 avatar
    Votanikos13 28/11/2009 12:47:41

    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ!
    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΠΟΙΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΜΕ ΧΑΡΤΙΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!

    ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΥΡΙΟΙ!

    ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟΝ ΠΑΟ ΤΩΡΑ!

  10. sot avatar
    sot 05/12/2009 19:25:21

    gia deite kai auto to ar8ro me ta gegonota os exoun auti ti stigmi:
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=106809