#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πείραμα Καμίνη - Μπουτάρη δεν βγαίνει….



Καμίνης και Μπουτάρης.

Αμφότεροι εκλεκτοί του Γιώργου Παπανδρέου.
Λάτρεις της πολυ-πολιτισμικότητας με αιρετικές έως περιθωριακές απόψεις.
Αμφότεροι αρνήθηκαν τον τίτλο του κομματικού υποψηφίου.
Υποτίθεται ό,τι εξέφραζαν ευρύτερες κοινωνικές δυνάμεις και συμμαχίες.
Από ακραίους νεοφιλελεύθερους, μέχρι παραδοσιακούς αριστερούς.

Ήταν η απάντηση στο μονοκομματικό σύστημα διακυβέρνησης.
Ένα πείραμα για την εφαρμογή του μοντέλου και στις εθνικές εκλογές.

Βέβαια, η εκλογή τους οφείλεται κυρίως στη μεγάλη αποχή και στην πρωτοφανή αδυναμία των Κακλαμάνη και Γκιουλέκα να συσπειρώσουν ακόμα και τους οπαδούς των κομμάτων που τους στήριξαν.

Ανέλαβαν,  με τυμπανοκρουσίες,  να διοικήσουν τους δυο μεγαλύτερους δήμους της χώρας,  οι οποίοι μάλιστα ήταν υπό τον έλεγχο της άλλης πλευράς από το 1986!

Καλλιέργησαν  υψηλές προσδοκίες.
Και  την υπόσχεση να φέρουν το καινούργιο.

Δεν πέρασαν τρεις μήνες και η αδυναμία τους να διοικήσουν είναι προφανής.
Ο ένας έχει «πνιγεί» στα σκουπίδια.

Στον άλλον έκαναν κατάληψη στο δημαρχείο!

Έχουν γίνει περίγελος.
Δυο λύσεις υπάρχουν.
Είτε να αναλάβουν δράση σύντομα οι κομματικοί, δηλαδή το ΠΑΣΟΚ για να τρέξουν τα πράγματα όπως εκείνοι ξέρουν.

Είτε, να τα βουλιάξουν στα ήδη πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Το πείραμα πάντως δεν φαίνεται να βγαίνει…

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. disqualified avatar
    disqualified 25/03/2011 11:18:57

    Ειναι πολυ νωρις για να κρινεις αν το πειραμα εχει αποτυχει ή οχι. Οπως ειπες δεν φαινεται, ακομα. Ειναι καλυτερο να αναλαβουν οι κομματικοι? Οι κομματικοι εκαναν κουμαντο τις προηγουμενες φορες και δεν νομιζω σε κανενα απο τους δυο δημους να εχουν επιδειξει θεαρεστο εργο, μονο τα καλα και συμφεροντα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ disqualified 25/03/2011 15:36:20

      Νομίζω ότι μέχρι στιγμής αποδεικνύεται ότι, καλώς ή κακώς, οι κομματικοί τα καταφέρνουν σε αυτή τη δουλειά καλύτερα.

      Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιούμε τα κόμματα και δεν υπάρχει λόγος να μην τους το αναγνωρίζουμε, αν κάπου τα καταφέρνουν καλύτερα.

    • thanasis avatar
      thanasis @ disqualified 26/03/2011 08:20:25

      οταν καποιος εειναι ικανος φαινεται απο τις ριζοσπαστικες
      λυσεις που δινει και οταν ειναι αχρωμος και ανικανος
      φαινεται απο την απραξια του

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/03/2011 11:36:59

    Θα συμφωνησω απολυτα !!! εξαιρετικη αναλυση.
    Εχω ομως να σημειωσω οτι με βρισκει συμφωνο η δηλωση Μπουταρη οτι η δουλεια στο Δημο γινεται με 3000 κοσμο και εχουν 5000 !! Δε χρειαζομαστε Μνημονιο να το παραδεχτουμε και να το διορθωσουμε !!... παντου.

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/03/2011 15:36:55

      Τότε γιατί από την άλλη μας λέει ότι δεν έχει αρκετό προσωπικό καθαριότητας;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 25/03/2011 15:51:55

        Διοτι εχουν μπει ολοι στα γραφεια... απλο δεν ειναι??
        Αν κανει μεταταξεις .. ο καθε Δημος.. θα βγουν στους δρομους... απο γραφειο-φραπε-ξυνω σε καθαριοτητα... ειναι λουκι !!
        αλλα αυτα εχει το βισμα και οι πελατες πρεπει να ειναι ετοιμοι!!

        ΠΠ

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/03/2011 08:21:06

      his ragousis voice

  3. engineer avatar
    engineer 25/03/2011 11:52:50

    Ο Καμίνης φαίνεται σοβαρός άνθρωπος και τα πρώτα δείγματα είναι καλά. Γιατί έχει γίνει περίγελος;

    Στη χώρα μας οποιοσδήποτε γουστάρει μπορεί να καταλάβει κάτι! Σχολεία, δημαρχεία, υπουργεία, πανεπιστήμια!

    • Kostas avatar
      Kostas @ engineer 25/03/2011 12:50:47

      Εντελώς διαφορετικό πράγμα η παροχή συμβουλών από τη ΔΙΟΙΚΗΣΗ. Δυστυχώς η εποχή μας πάσχει από ηγήτορες με όραμα και δύναμη να επιδιώξουν την υλοποίησή του

    • thanasis avatar
      thanasis @ engineer 26/03/2011 08:24:18

      η σοβαροτητα δεν σημαινει παντοτε και επιτυχια και οτι
      ειναι σοβαρος δεν σημαινει οτι ειναι και πετυχημενος αλλωστε
      και ο βιος του σαν συνηγορος του πολιτη σεν εδειξε και
      σπουδαια πραγματα

  4. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 25/03/2011 11:55:30

    Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, Βέλγιο και άλλες χώρες, δήλωσαν ανοιχτά οτι ΌΛΑ τα πειράματα και οι προσπάθειες να κάνουν τις κοινωνίες τους multi-culti απέτυχαν παταγωδώς!

    Εδώ οι Έλληνες τί προσπαθούν???

    Απέτυχαν οι Γερμανοί να ενσωματώσουν Τούρκους, Σύριους και Λιβανέζους οι οποίοι όπως και να το κάνουμε δεν προέρχονται δα κι από τριτοκοσμικές χώρες...

    Εμείς με Πακιστανούς, Μπαγκλαντεσιανούς, Νιγηριανούς, Σιεραλεονέζους και λοιπούς τριτοκοσμικούς, τί προσπαθούμε???

    Δεν βλέπετε οτι από την ύπαρξη όλων αυτών εδώ, οι μόνοι που εξυπηρετούνται είναι οι ντιγκηντάγκηδες και τα 70άχρονα πουρά του καλλιτεχνικού και (ενίοτε) ακαδημαϊκού που λυμαίνεται τον τόπο εδώ και δεκαετίες...???

    • Kostas avatar
      Kostas @ SPYROS T. 25/03/2011 12:55:50

      Σωστά. Ο σοσιαλισμός , υπερμαχος του διεθνισμού και της θολοκουλτούρας , δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα ούτε του κράτους/έθνους ούτε και των ανθρώπων. Είναι τόσο απλό: μπορεί να μοιράζει χρήμα για την ευημερία των πολιτών, δεν μπορεί να δημιουργήσει τον αναγκαίο πλούτο που μοιράζει , γιατί θα έρθει αντιμέτωπος με την ιδεολογία του, και έρχεται η κατρακύλα που βιώνουμε σήμερα εμείς και όσοι τον γνώρισαν. Αλλά δεν βάζουμε μυαλό, ταμπουρωμένοι σε ιδεοληψίες , καλές για φιλοσοφική αναζήτηση, βλαβερές για τη πρόοδο και τη προκοπή

    • thanasis avatar
      thanasis @ SPYROS T. 26/03/2011 08:25:58

      σε αυτο δεν φταιει ο καμινης αλλα ο κωνσταντινος
      σημιτης με την δηλωση του περι πολυπολιτισμικης
      ελλαδος

  5. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 25/03/2011 12:13:49

    Υ.Γ.: καλλιτεχνικού και ακαδημαϊκού κόσμου εννοείται...

  6. Κ.Αναγνώστου avatar
    Κ.Αναγνώστου 25/03/2011 12:16:25

    Δεν είναι το ίδιο ο Καμίνης με τον Μπουτάρη, μην τους βάζετε στο ίδιο τσουβάλι. Ο Μπουτάρης είναι νεοφιλελεύθερος, ο Καμίνης όχι. Οι επιχειρήσεις Μπουτάρη έχουν επιδοτηθεί από δημόσιο με πολλά εκατομμυρία, (αφήστε τη ΜΚΟ του) και κουβαλάει πολλές επαγγελματικές αποτυχίες, ενώ ο Καμίνης εκτός του ότι δεν έχει διασπαθίσει δημόσιο χρήμα, είναι έντιμος και επαγγελματικά επιτυχημένος. Επίσης οι ΠΑΣΟΚοι έχουν μεγάλο πρόβλημα με τον Καμίνη γιατί αρνείται να τους υπακούσει και τραβάει το δικό του δρόμο. Όσο για το "ρεζίλεμα¨" της κατάληψης, ας μην υπερβάλουμε. Τι να έκανε δηλαδή; Να τους πυροβολούσε; Γιατί δεν κάνετε κριτική σε όλους όσους διόριζαν αβέρτα, "κουτσοί, στραβοί, στον Άγιο Παντελή" και πλήρωνε ο Αθηναίος πολίτης και επαγγελματίας;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κ.Αναγνώστου 25/03/2011 12:20:58

      καμμια σύγκριση Μπουτάρη -Καμίνη συμφωνώ και γώ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κ.Αναγνώστου 25/03/2011 15:39:53

      Έχεις, δίκιο, πράγματι. Νομίζω όμως ότι και η οπτική του άρθρου βρίσκει έναν υπαρκτό παραλληλισμό. Όπως και να το κάνουμε, μπορείς να αποφύγεις μια κατάληψη στο δημαρχείο σου και, αν μη τι άλλο, την πάτησε και ο Καμίνης σαν αρχάριος.

      Αυτό που λέει δηλαδή το άρθρο είναι ότι και οι δύο αποδεικνύεται μέχρι στιγμής ότι δεν γνώριζαν από διοίκηση.

  7. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 25/03/2011 12:32:19

    Συγνώμη ο Κ.Ρ τι μας λέει; Να φύγει ο Καμίνης και να αναλάβουν οι Πασόκοι;
    Το ότι δεν τους ακούει είναι προς τιμήν του.
    Επίσης η υπεύθυνη στάση που επέδειξε στην Υπατία διαψεύδει αυτούς που προσπαθούν να τον εμφανίσουν με προφίλ "αλληλέγγυου".

  8. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 25/03/2011 12:33:33

    Αυτοί που έχουν "λυσσάξει" μαζί του πάντως, είναι το βαθύ ΠΑΣΟΚ και η Ντόρα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αναγνώστρια 25/03/2011 16:44:14

      Η Ντόρα βγάζει αφρούς διότι ο δήμος είναι παραμάγαζό της. Ότι θέλει κάνει με τους δικούς της εκεί μέσα.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 25/03/2011 12:36:30

    "ενώ ο Καμίνης εκτός του ότι δεν έχει διασπαθίσει δημόσιο χρήμα, είναι έντιμος και επαγγελματικά επιτυχημένος"

    ο πασοκοδουλος καμινης εντιμος?
    πώς πηρε τη θεση του ως συνηγορος του πολιτη?

    Πώς παρουσιαστηκε στο υπουργικο συμβουλιο την πρωτη ημερα του Γαπ στην κυβερνηση?

    ελεος πια με τη μαριονετα..

    μαθαμε να λεμε πια τα ανδρεικελα σοβαρους και χαμηλων τονων..

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Aggelos 25/03/2011 19:27:01

      Ρωτήστε και τους φοιτητές του να σας πουν τη γνώμη τους για το ποιόν του λέκτορος από 1984 και "εντεύθεν"......

      Βύσμα και τσάτσος όπως ή πλειονότης των πανεπιστημιακών .......

  10. Orestios avatar
    Orestios 25/03/2011 12:47:24

    Όχι απλά περιθωριακές απόψεις. Καρά-περιθωριακές

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Orestios 25/03/2011 15:50:46

      Έως γραφικές.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/03/2011 13:16:34

    Καμίνης και Μπουτάρης με απόψεις "αιρετικές "(Ο.Κ., άς το δεχτούμε !), αλλά και "ως περιθωριακές";
    Σοβαρά; Πού ζείτε; Στη Γάζα; Στο Τέξας;

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Ο Θείος 25/03/2011 14:47:44

      Τα πειράματα επί δημαρχίας Κούβελα,Κοσμόπουλου,Ιπτάμενου,Ντόρας,Κακλαμάνη,Έβερτ,Αβραμόπουλου,
      Θεωρούνται επιτυχημένα;
      Ο Καμίνης και ο Μπουτάρης μας ενοχλούν;Για το δήμο Πειραιά δε μας είπες
      κάτι φίλτατε Κώστα,εκεί έχει αρχίσει να μπαίνει ήδη τάξη;
      Μήπως έχουν ξεχρεώσει κιόλας;Τι μπορεί να κάνει κάποιος μέσα σε τρεις
      μήνες άμα θέλει ε;
      Ας είμαστε σοβαροί.
      Χωρίς να το θέλεις (υποθέτω),υιοθέτησες την πρακτική των πασόκων.
      Για όλα φταίει η Νέα Δημοκρατία,και αυτή και μόνο αυτή μας έφερε σ'αυτό
      το χάλι που βρισκόμαστε τώρα.
      Το ίδιο ακριβώς μπορούν να επικαλεσθούν και οι δημότες της Θεσσαλονίκης
      και Αθηνών.Με μόνη διαφορα ότι στις δημοτικές εκλογές,υπάρχουν πολλοί
      ψηφοφόροι που δεν ψηφήζουν με κομματικά κριτήρια.
      Αυτοί οι ψηφοφόροι έκριναν και το αποτέλεσμα των δημοτικών εκλογών,
      οι μπουχτισμένοι από τα "πειράματα"των δικών σας δημάρχων.
      Εύχομαι οι ίδιοι ψηφοφόροι να μην υπομένουν άλλα 20 χρόνια πειραματισμούς.
      Σε κάθε περίπτωση πάντως,είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα των τριών
      μηνών για να βγάλουμε κάποια ουσιαστικά συμπεράσματα,όσον αφορά το
      έργο που επιτελείται στους δήμους.

  12. loretta avatar
    loretta 25/03/2011 13:53:14

    δεν εχετε παρα να ζητησετε τις συνεδριασεις του δημοτικου συμβουλιου θεσσαλονικης που βγαινουν και ζωντανα στο ΤV 100 οποτε γινονται ....και τα συμπερασματα τα αφηνω σε σας το ποσο εχουν χασει την μπαλα η διοικηση μπουταρη.,απο αυτογκολ σε αυτογκολ ειναι.

    Δειτε τες ...και τα σχολια δικα σας.

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ loretta 25/03/2011 15:03:48

      Ελα ρε Ιορέττα,σε παρακαλώ μην υποτιμάς τόσο πολύ τη νοημοσύνη μας.
      Ο ιπτάμενος ήταν απίστευτος,ανίκανος,απαράδεκτος,άβουλος,άχρηστος,
      και παρ'ολ' αυτά ήταν τόσα χρόνια δήμαρχος.
      Είδες πολλές αλλαγές προς το καλύτερο όλα αυτά τα χρόνια;
      Μπορεί στη Χαλκιδική αλλά σίγουρα όχι στη Θεσσαλονίκη!
      Ο Μπουτάρης κρίνεται τώρα και βάλλεται από παντού,λες και αυτός είναι
      ο υπαίτιος της μιζέρειας που έχει περιπέσει ο δήμος.
      Σε τρεις μήνες μέσα,τον θάψατε κιόλας.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:44:26

        Συγγνώμη, αλλά μάλλον ζούσες σε άλλη πόλη. Αυτά που έκανε ο Παπαγεωργόπουλος στην πόλη, δεν τα έκανε κανένας ποτέ. Άφησε πολύ έργο πίσω του. Θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων και δικύκλων, πάρκινγκ υπόγεια, νέα παραλία, παλιά παραλία, Λευκός Πύργος , δημαρχείο, πεζοδρόμια, ασφαλτοστρώσεις, καθαριότητα, έλεος, τι πρέπει να κάνει ένας δήμαρχος ακόμη για να θεωρηθεί ότι άφησε έργο; Οκ, είχαμε και τα σκάνδαλα, αλλά να μη λέμε ότι δεν υπήρξε και έργο! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

        Και ο Αβραμόπουλος ήταν εξαιρετικά επιτυχημένος δήμαρχος, δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα.

        • juliet avatar
          juliet @ Επώνυμος 25/03/2011 15:53:46

          οραματιστής μόνο ο Τρίτσης ήτανε,πολεοδόμος γαρ, ήξερε και πάνω απ΄όλα ιδεαλιστής .

      • loretta avatar
        loretta @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:45:08

        δεν υποτιμω την νοημοσυνη κανενος γιαυτο και ειπε οποιος μπορει και θελει ας δει τις συνεδριασεις του δημοτικου συμβουλιου live και ας βγαλει τα συμπερασματα του.Μακρια απο μενα να πω οτι ο προηγουμενος δημαρχος ηταν αστερι.
        Το οτι εχουν χασει μπαλα δειχνει την διαχειριστηκη τους ανικανοτητα.

        και αυτο δεν εχει να κανει με το οτι εχουν μονο 3 μηνες που εχουν αναλαβει.

        εγω να τους δωσω οσο χρονο θες....η πολη μας ομως δεν εχει αυτα τα περιθωρια.

        διαφωνεις?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:45:09

        Και βασικά για τα σκουπίδια φταίει η παρούσα δημοτική αρχή και μόνον. Όχι και να λέμε ότι φταίνε οι προηγούμενοι!

      • juliet avatar
        juliet @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:51:11

        σας αρέσανε οι προηγούμενοι;εννοώ Αθήνα ,Θεσ/κη δε ξέρω...εφ΄οσον θα υπάρχουν κομματικά κριτήρια ......μία από τα ίδια.
        Εγώ, εδώ που μένω ο δήμαρχος 2η 4ετία,ξέρεις τι φαηνό σκέφτηκε ;κατήργησε τις συγκοινωνίες για να μην έχουμε ρύπανση και τα χιλιάδες αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στη Λεωφ.Πεντέλης δε τον ενοχλούν.
        Τι να σου πω, ότι ανάλογα ποιός μένει στο δρόμο ,γίνεται και η κυκλοφορία του δρόμου; άνοδος η κάθοδος;και τελικά για να μην ενοχλούνται, παραμονές εκλογών ,κατήργησε 2 γραμμές ,ΝΔ είναι και μάλιστα αγωνιστής στης ψηλής την 29η Νοεβρίου.
        Καλό είναι οι δημάρχοι να είναι υπερκομματικοί.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 19:31:05

        Τα σκουπίδια, φίλε μου, είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα αυτό το λύνουν οι ευρωπαϊκές πόλεις σε 7 εργάσιμες.

        Π.χ.: προβλήματα με εν ομηρία συμβασιούχους; Απλό τους προσλαμβάνει μία εταιρεία με προσυμφωνημένο μισθό, η εταιρεία υπόλογη στη πόλη και οι "συμβασιούχοι υπόλογοι στην εταιρεία. Όποια ομάδα μαζέψει περισσότερα απορρίμματα, παίρνει μπόνους 20% επί των μισθών. Μετρήσεις σε ζυγαριά βάσει μικτού βάρους των φορτηγών.

        Καθαρίζει η πόλη σε 2 (ΔΥΟ) μέρες ή όχι;

        Αυτό που σας λέω συνέβει σε πόλη της Γερμανίαςμε ΧΥΤΑ ούε καν ΧΥΤΥ κοντά στα σύνορα με το Βέλγιο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ loretta 25/03/2011 15:10:09

      Δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ο Μπουτάρης. Την δικιά του επιχείρηση την φαλήρε, πού να τα βγάλει πέρα με ολόκληρο Δήμο. Εδώ ο άνθρωπος ψάχνει τουρίστες στην...Τουρκία που ζούνε με 400 ευρώ το μήνα. Τί ψάχνεις τώρα...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Tassos 25/03/2011 19:31:52

        Σωστά, π.χ. Μάνος......

  13. Μάϊκ Λαμάρ avatar
    Μάϊκ Λαμάρ 25/03/2011 14:12:20

    Ο Καμίνης δεν έχει την δέουσα δημοκρατική νομιμοποίηση διότι το ποσοστό 15,8% που έλαβε επί του συνόλου των εγγεγραμμένων δημοτών ψηφοφόρων της Αθήνας είναι τόσο μικρό που δεν μπορεί να τον επιβάλει στην συνείδηση των ψηφοφόρων. Η τεράστια και χωρίς νόημα αποχή λειτούργησε υπέρ του εκλεκτού του ΠΑΣΟΚ.
    Από που κι ως που ο Καμίνης θεωρείται επιτυχημένος (όπως είπε κάποια). Διορισμένος ήταν από τον Σημίτη. Ένας διορισμένος αξιωματούχος δεν μπορεί να αξιολογηθεί σωστά γιατί πάντα οι αποφάσεις του θα εξυπηρετούν αυτούς που τον διόρισαν. Είναι γνωστές οι αποφάσεις του υπέρ των λαθρομεταναστών. Ποιές σκοπιμότητες εξυπηρετούν;
    Τέλος ως γνωστό ο Καμίνης έχει διπλή υπηκοότητα (Έλληνας και Αμερικάνος) όπως και ο πρωθυπουργός Παπανδρέου. Δεν είναι σωστό πρόσωπα με διπλή υπηκοότητα να καταλαμβάνουν υψηλά αξιώματα γιατί υπάρχει σύγκρουση
    της συνείδησης αφ' ενός και αφ' ετέρου δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν. Τα συμφέροντα της Αμερικής δεν συμπίπτουν με τα ελληνικά συμφέροντα.

  14. GEODETIS avatar
    GEODETIS 25/03/2011 14:16:45

    τίποτε περισσότερο παρά του ότι μου είναι και οι δύο αντιπαθείς, για πολλά που από κοινού εκφράζουν, αλλά και λόγω της επίμονης και ξεδιάντροπης μεθόδευσής (από τα γνωστά ΜΜΕ) να πλασαριστούν ως κάτι νέο και καινοτόμο, δεν είναι τίποτε άλλο από ένα κλασικό βαθύ ΠΑΣΟΚ με ροζ πινελιές … και βάζω στοίχημα ότι ¨πριν ο λέκτωρ λαλήσει τρις¨ θα τους απεχθάνονται και αυτοί που τους ψήφησαν … διότι θα ξεβάψει το ροζ και θα είναι κλασικοί ολοπράσινοι με την γνωστή πολιτική ανεπάρκεια … άσε που το ταμείο είναι μείον και έτσι δεν έχουν περιθώρια να μοιράσουν παραδάκι … το πολύ πολύ να έχουμε πολλές ροζ φιέστες, τέτοιες που θα κάνουν τους μεγαλύτερου (ηλικιακά) συνδημότες μας να σταυροκοπιούνται και κάποιους σε Μητροπόλεις να παθαίνουν καρδιακές αρρυθμίες …

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ GEODETIS 25/03/2011 15:12:30

      Σεβαστή η άποψη σου,σε 4 χρόνια περίπου,θα έχουν κριθεί όλα,και τότε θα
      κρίνουμε αν πρέπει να πάνε στο σπίτι τους η όχι.

      • juliet avatar
        juliet @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:32:56

        ενας δημοσιογράφος ,ο Βυζάντιος Αναστάσιος ,του περασμένου αιώνα είπε ,φίλε ,για όλο αυτό το συνάφι:
        ''εκείνοι ,ους έταξεν ο νόμος φύλακας ταύτης της πολιτείας,οι υπουργοί,οι βουλευταί,οι δήμαρχοι,οι νομάρχοι,μετεποίησαν εαυτούς εις μαστιγοφόρους τυράνους του λαού.Το διέπειν την εξουσίαν δεν ειναι πλέον λειτουργία ,αλλά προσοδοφόρον επάγγελμα.''Δός μοι και σοι δίδω'',παρανόμησον και παρανομώ''.Ιδού τα ιερά συνθήματα ,άτινα διασταυρούνται σήμερον εν τη χώρα,εν η άλλοτε εγράφη δι΄αίματος εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάτρης''.
        Είδες πόσο επίκαιρο είναι;να λέμε είχαμε έναν..... έτσι και προτιμούμε έναν αλλίως....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 25/03/2011 15:46:24

        Θα πρέπει να περιμένουμε 4 χρόνια; Προσωπικά θα προτιμούσα ο Μπουτάρης να φύγει προτού πάθουμε καμία χολέρα.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Επώνυμος 25/03/2011 15:53:29

          Δεν είναι αμελητέα η πιθανότητα να «φύγει» νωρίτερα, με τέτοια χούγια που έχει.

        • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
          Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Επώνυμος 26/03/2011 03:06:08

          ΄Οχι Επώνυμε,δε θα χρειαστεί να περιμένετε 4 χρόνια,σε 19
          ημέρες 8 ώρες 32 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα θα πάθει εγκεφαλικό
          και θα φύγει απο τούτο το μάταιο κόσμο.
          Τα σκουπίδια θα τα μαζέψουν οι ψηφοφόροι του Γκιουλέκα,
          του τετραπέρατου.
          Στην υγειά σας και καλά κρασιά!

  15. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 25/03/2011 14:54:02

    Είδαμε και τα χαϊρια από το 20χρονο "πείραμα" των politically correct της "άλλης πλευράς" . Κάπου 300 εκκατομύρια μέσα, εισαγγελικές έρευνες, στρατιές ημετέρων, "δουλειές" με κομματικούς φίλους

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Στάθης Δ 25/03/2011 15:13:06

      Politically correct self service. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν λείπει και ο συνήθης ύποπτος (αγγλο)"σάξωνας".
      Αλλά ως γνωστόν, "οι ωραίοι έχουν χρέη". Ψάξε τώρα για "ψιλά", Μπάρμπα-Γιάννη κανατά (βαρελά μάλλον).
      Ντρίγκι ντράγκα ντρίγκι ντράγκα, όλο δίφραγκα και φράγκα, γειά σου Καραγκιόχη μάγκα!

    • Στάθης Δ avatar
      Στάθης Δ @ Στάθης Δ 25/03/2011 16:17:37

      Sorry Θείε, ξέχασα να βάλω στον λογαριασμό και τον άλλο αστέρα, τον δήμαρχο-αράχνη. Αλλα 150 μύρια μέσα, κι' αυτά στο όνομα της "ανάπτυξης" υποθέτω ...Ισως το μόνο υγιές μήνυμα από τις τελευταίες αυτοδιοικητικές είναι ότι όσοι στους τρείς μεγάλους δήμους πήγαν στις κάλ(τσ)πες, επιτέλους ψήφισαν ενάντια στα διαπιστωμένα λαμόγια / ανίκανους ανεξαρτήτως κομματικής προέλευσης

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/03/2011 15:23:21

    Παιδιά, άς μην υποκρινόμαστε:
    Το μπατιρλίκι των 3 μεγάλων δήμων (μετά την καταβρόχθιση του αγλέουρα επί δεκαετίες), είναι ακριβής μικρογραφία του πανελλήνιου "φαγοποτιού".
    "Ημέτεροι" και "ευνοούμενοι" έφαγαν μέχρι και τα λάστιχα των απορριματοφόρων.
    Η βάρκα αρμένιζε στραβά επί δεκαετίες, τη βγάλαν στην ξηρά. Έφτασε στα Τρίκαλα και τώρα Μπαρμπα-γιάννης, Κυρ-καμίνης και Λιακο-Μιχάλης, θα τραβήξουν κουπί στον κάμπο.
    Άς αφήσουμε τα παραμύθια.

  17. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 25/03/2011 15:40:12

    Προφανώς ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, αλλά η άποψη ότι ο Καμίνης
    (για τον Μπουτάρη δεν ξέρω) έχει γίνει "περίγελος", έχοντας δείξει σοβαρή και υπεύθυνη στάση με όλο αυτό το τρελλοκομείο που έχει μαζευτεί στο Δημοτικό Συμβούλιο και όλα τα δύσκολα θέματα που είχε να αντιμετωπίσει, μάλλον προέρχεται από επαγγελματίες πολιτικάντηδες (ή απλά φανατικά κομματόσκυλα)....

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ καφενόβειος 25/03/2011 15:55:19

      Ακριβώς. Επίσης, δε μας λέει το άρθρο, οι δημοτικοί σύμβουλοι (μιλώ για το Δήμο Αθηναίων) που έχουν υποστηριχθεί από τα άλλα κόμματα, τι λένε και τι κάνουν για την κατάληψη; (Εγώ ξέρω τι λένε, παρεμπιπτόντως). Αυτοί δεν έχουν καμία ευθύνη;

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/03/2011 15:58:40

    Ο κ. Μπουτάρης είναι τρείς μήνες δήμαρχος και δεν έχει καταφέρει να μαζέψει τα σκουπίδια.

    Στο μεταξύ υπόσχεται να κτίσει τζαμιά, να δημιουργήσει τη "συνοικία του έρωτα" και να φέρει τουρίστες από την ...Τουρκία.
    Και πολιτικολογεί ασύστολα...

    Ο κ. Καμίνης, είναι επίσης τρείς μήνες δήμαρχος, έχουν παραιτηθεί ήδη τρείς αντιδήμαρχοι, (αυτή τη στιγμή ο Δήμος δεν έχει αντιδήμαρχο Οικονομικών) και δεν μπορεί ούτε δημοτικό συμβούλιο να συγκαλέσει.

    Αν αυτά θεωρούνται ....ικανοποιητικά και φυσιολογικά, τι να πώ;

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Κώστας Ροδινός 26/03/2011 03:18:59

      Όσον αφορά τα σκουπίδια,Κώστα ούτε ο "ιπτάμενος"κατάφερε πολλά.
      Από την απεργία στην απεργία το πήγαιναν οι σκουπιδιάρηδες,ζητούσαν
      πάντα λαγούς και πετραχήλια,(κεκτημένα δικαιώματα),και τα βουνά με τα σκουπίδια συσσωρεύονταν στους δρόμους,πολλές φορές εβδομάδες.
      Για το δήμο Αθηναίων,δε το συζητώ,το πρόβλημα με τα σκουπίδια,έχει
      επισκιάσει και το λαθρομεταναστευτικό.
      Άντε γεια!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 26/03/2011 17:29:37

        Τον "ιπταμένο", τον βγάλατε άχρηστο.
        Αυτός σας φταίει ακόμα;
        Ο Μπουτάρης είναι δήμαρχος τρείς μήνες.
        Αν τώρα που είναι στην αρχή δεν μπορεί να δείξει δείγματα γραφής, θα περιμένουμε τη ...δεύτερη θητεία του;
        Δηλαδή, φταίνει οι υπάλληλοι καθαριότητας;
        Τόσες ρηξικέλευθες ιδέες έχει ο μπαρμπαγιάννης, για τα σκουπίδια δεν είχε τίποτα;

        • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
          Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 02:44:24

          Ιδέες έχει Κώστα,πετρέλαιο δεν έχει ! ! !

  19. Kostas D avatar
    Kostas D 25/03/2011 16:34:08

    Μια στιγμη..!!

    1) Ολοι θυμομαστε καλα, πως τα εκλογικα αυτα αποτελεσματα ειναι ως ενα βαθμο ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ, μιας και με το νομο Ραγκουση ψηφισαν πολλοι μεταναστες.... Το συμβουλιο της Επικρατειας, ΕΚΡΙΝΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ αυτο το νομοσχεδιο.... Η υποθεση ειναι για να δικαστει,
    απλα τωρα ΔΕΝ συζητιεται, ( κατι ακουσα για Δεκεμβριο 2011) και υπαρχει πιθανοτητα να επαναληφθουν οι εκλογες σε καποιους δημους....
    Ο Μπουταρης εδω στη Θεσσαλονικη ετσι βγηκε καταλαθος αλλα και λογω της μεγαλης αποχης....
    Επισης αν θυμαστε ειχε δημιουργηθει μεγαλο θεμα/σκανδαλο με μεταναστες
    που δηλωναν οδο κατοικιας, ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΑ ΣΠΙΤΙΑ και αλανες.....

    2) ΟΛΟΙ επισης ξερουμε, απο δημοσιευματα, πως το πασοκ θα προσπαθουσε να αλλοιωσει το εκλογικο αποτελεσμα και να το παρουσιασει υπερ του...
    Το καταφερε.. ΠΩΣ..???? Με τον Καλλικρατη φυσικα!! Που σχεδιαστηκε απο την αρχη σκοπευοντας στις εκλογες να ευνοησει το πασοκ, οπως και ετσι ΦΑΝΗΚΕ!! Μιας και παρ'ολη την αποχη, η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΕΡΔΙΣΕ!!
    33 Νομους απο 54, ενω με βαση τον πασοκικο καλλικρατη, φαινεται νικητης το πασοκ ενω ΔΕΝ ειναι , μιας και "πηρε 8 απο 13 περιφερειες..."

    Αρα κρατηστε ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΠΙΔΕΣ...... Κυριως μετα τα οσα εγιναν απο τοτε το πασοκ θα καταποντιστει ισως και κατω απο 20%.......

    ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑ σε ΓΕΛΟΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ, οσο πλησιαζουν εκλογες
    θα μας δειχνουν το ποσο χαμηλα ειναι η παραταξη μας, ποσο "ανεβηκε" ταχα το λαος , και η ντορα κτλ κτλ...ΤΡΙΧΕΣ....

  20. Kostas D avatar
    Kostas D 25/03/2011 16:35:08

    Κοιταξτε καλε και "υφος" που εχουν στη φωτογραφια....

  21. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 25/03/2011 21:44:51

    Σε κάθε αναμέτρηση για την τοπική αυτοδιοίκηση συνήθως χάνει αυτός που έχει το πιό ¨βεβαρημένο" παρελθόν. Αυτό σε συνδυασμό και με το ποσοστό συμμετοχής καθορίζει το αποτέλεσμα. Έτσι έγινε και αυτή τη φορά.
    Στην Αθήνα ο Κακλαμάνης δέν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις σαν Δήμαρχος (το αντίθετο μάλιστα) αλλά απο την στιγμή που εκβιαστικά "αυτοανακηρύχθηκε" υποψήφιος της ΝΔ το αποτέλεσμα ήταν προδιαγεγραμμένο (γι' αυτό και η μεγάλη διαφορά ποσοστών).
    Στη Θεσ/νίκη ο Μπουτάρης εκτός απο γραφικός και αποτυχημένος επαγγελματίας πολιτικά ήταν "άφθαρτος" απέναντι σε ένα Γκιουλέκα που είχε ήδη πολιτική φθορά.
    Τέλος στον Πειραιά ο Μιχαλολιάκος είχε την προσωπική πολιτική φθορά του όμως και την τύχη να βρεθεί απέναντι σε έναν Μίχα που υπήρξε:
    - γνωστό λαμόγιο-συνδικαλιστής του Σκαραμαγκά (οσονούπω θα τον δούμε ανάμεσα σ' αυτούς που εμπλέκονται με τα υποβρύχια του Τσοχατζόπουλου)
    -καταπράσινος "Νομάρχης" για αρκετά χρόνια και
    - βρώμικος παίκτης στα εσωκομματικά παιχνίδια με τον Φασούλα.
    Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πώς ο "πολύς" και "υπέρβαρος" μπούρδας ο Πάγκαλος έχασε και με διαφορά απο τον κύριο... "τίποτα"...

  22. xriteo avatar
    xriteo 26/03/2011 00:56:03

    Οι φατσες των δημαρχων ολα τα λεφτα.Βγαλμενες απο καρτουν.Ο τυπακος στην δευτερη σειρα στην αγκαλια του Μορφεα!!χαχαχαχαχα!!!

  23. Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
    Mακεδονας Θεσσαλονικιος 26/03/2011 02:58:04

    Aστέρι ο Ιπτάμενος;
    Στα αστέρια έφτασαν τα χρέη του δήμου.Σ'αυτό θα συμφωνήσω.
    Και αν ήταν τόσο αστέρι ας τον κρατούσαν οι φωστήρες της ΝΔ.
    Για τα προηγούμενα αστέρια του δήμου δε μας είπες τίποτα....
    Άντε μην αρχίσω να γράφω και για τον περιφερειάρχη,που ρεζι-
    λεύει όλη τη Μακεδονία.
    Τον εθνικό αοιδό ντε.....
    Άκου αστέρι.....

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 26/03/2011 03:32:50

      Και κάτι άλλο.
      Τώρα αντιλήφθηκες Ιορέττα ότι πρέπει κάτι να γίνει όσο
      πιο γρήγορα γίνεται;
      Ότι η πόλη μας δεν έχει πλέον άλλες "αντοχές";
      Μέχρι πρότεινος ήταν όλα ρόδινα;
      Μήπως το άλλο "αστέρι"ο Γκιουλέκας θα τα κατάφερνε καλύτερα;Είχε πολύ πείρα ε;
      Ξαφνικά έχουμε πρόβλημα,με τον Μπουτάρη,ο οποίος
      παρέλαβε το δήμο σε κακά χάλια,και προσπαθεί να κι-
      νήσει τα αποριμματοφόρα,τα οποία δεν έχουν πετρέλαιο.
      Ποιος χρωστούσε;Ο Μπουτάρης ή τα λαμόγια του πρώην
      δημάρχου;
      Διαφωνείς;

      • loretta avatar
        loretta @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 26/03/2011 15:35:09

        Οι προηγουμενοι κριθηκαν και αναφορικα με τα χρεη και τα λαμογια (ανεξαρτητου χρωματος) εχει επιληφθει η δικαιοσυνη και ευχομαι να αποδειχθει γρηγορα ποσα ποιοι φαγανε.Καθε κατεργαρης στον μπανγκο του.

        Η προηγουμενη δημοτικη αρχη εχει κανει εργο και το ξερεις εφοσον ζεις σαυτη την πολη. Ναι παρατραγουδα υπηρξαν και να καθυστερησεις υπηρχαν και ναι περισσοτερα θα μπορουσαν να γινουν.

        Εγω ομως αυτη την στιγμη και απο δω και περα κρινω και θα κρινω αυτη την δημοτικηα αρχη.

        Και απο περιεργεια συμφωνεις μαυτα που ειπε ο Χασδαι σε σχεση με την αναθεση στην αθηναικη δικηγορικη εταιρεια? ακουσες τον λογο του?
        αν ναι περιμενω σχολια...διοτι μονο που δεν μας εβρισε ως θεσσαλονικιους που ειπαμε το αυτονοητο.Αληθεια αυτος απο αλλη πολη ειναι? Α ρε χασδαι...πρεπει να καταλαβεις οτι εκπροσωπεις μια πολη και οχι την παρτη σου!!
        Φιλικα
        Λορεττα.