28/01/2009 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παρκάκι αντιστέκεται

Νωρίς σήμερα το πρωί μπουλντόζες του Δήμου επιχείρησαν, με πρόφαση «εργασίες καθαρισμού» να ξηλώσουν ό,τι είχε απομείνει στο πάρκο Κύπρου και Πατησίων. Τις συνόδευαν ο αντιδήμαρχος και διάφοροι άλλοι της παράταξης Κακλαμάνη, αλλά ύστερα από δύο ώρες αποχώρησαν κάτω από τις αντιδράσεις κατοίκων που περιφρουρούν το χώρο και οποίοι δηλώνουν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν την κατασκευή υπόγειου χώρου στάθμευσης

Ο κ. Κακλαμάνης επιμένει με δηλώσεις του στα ραδιόφωνα ότι το πάρκο θα γίνει, καθώς όπως είπε η σύμβαση είναι καθ' όλα νόμιμη και τα έσοδα που θα έχει ο δήμος από τη λειτουργία του πάρκινγκ θα επιστρέψουν ως αντισταθμιστικά οφέλη στους .....κατοίκους της περιοχής.  Χα χα χααααααα !!!

Το πάρκινγκ έχει αναλάβει να κατασκευάσει η τεχνική εταιρεία Δομοτεχνική Τεχνική Τουριστική Ανώνυμη Εταιρεία και θα το εκμεταλλευτεί σύμφωνα με τη σύμβαση για τα επόμενα 30 χρόνια. Ο δήμος Αθηναίων θα παίρνει ένα ποσοστό.

Δείτε κι αυτό: Πόλεμος Κακλαμάνη - Τσίπρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 28/01/2009 12:54:52

    Ωραιοι ειναι αυτοι!βαφτιζουν το συμφερον τους σαν συμφερον των δημοτων!Για τοσο βλακες περνατε τον κοσμο;

  2. Giannis avatar
    Giannis 28/01/2009 13:11:59

    Ισως είναι και ο χειρότερος δήμαρχος που είχε ποτέ η Αθήνα.
    Ειδικά με το θέμα του Ελαιώνα η στάση του είναι απαράδεκτη

  3. αντί avatar
    αντί 28/01/2009 13:47:54

    Δεν θέλω να υποψιαστώ ότι έχει πάρει μίζα για αυτές τις αναπλάσεις.

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 28/01/2009 13:50:31

    Αφού το δήλωσε «είμαι δέσμιος τον αποφάσεων....» της μαντάμ να χαίρεστε τον άντρα …

  5. Petros avatar
    Petros 28/01/2009 14:06:32

    Τι λέτε βρε γελοίοι;!! Έχει περάσει κανείς από εσάς από την Κύπρου; ξέρει για ποιο πάρκο μιλάμε καν; (και αν μπορεί αυτό το πράγμα να ονομάζεται πάρκο με δεκάδες αυτοκίνητα παρκαρισμένα κάθε μέρα πάνω). Γνωρίζετε ότι κάθε βράδυ κάνουμε κύκλους με τις ώρες για να βρούμε μια θεσούλα; Σόρυ κιόλας που δε μένουμε στα ΒΠ και σας ενοχλούμε με τις ανάγκες μας. Εμείς οι πραγματικοί κάτοικοι ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ το υπόγειο πάρκινγν 180 θέσεων και το πραγματικά διαθέσιμο πράσινο που θα δημιουργηθεί από πάνω. Αν εσείς έχετε την πολυτέλεια να διαμαρτύρεστε να πάτε να το κάνετε για τη δική σας γειτονιά και όχι εις βάρος μας

  6. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 14:29:31

    6
    πραγματικά το ποστ που παραθετεις αποστομώνει τους πάντες. Ο μπαμπάς Βωβός δεν σου εδωσε κανενα αλλο επιχειρημα να προταξεις;
    ----------------------------
    ήμουν σήμερα στη γειτονιά κντά αστο πα΄ρκο. ένας κολλητός μένει εκεί απο αυτούς που πήγαν στη διαδήλωση και στο πάλεμα με τα ΜΑΤ. οι περισσότεροι κάτοικοι εκεί είναι μαντρωμένμοι στα σπίτια τους, και μερικές φορές οταν θέλουν να ξεσκάσουν βγαίνανε για λίγο ήλιο στο παρκάκι. είχαν προπολλού πει στο δήμο οτι δεν ηθελαν καμια κίνηση γκαραζ στην περιοχή, ούτως η αλλως οι 180 θέσεις πα΄ρκινγκ ήταν και λιγες, και δεν θα μπορούσαν κα΄τοικοι με το βαλάντιο που διαθέτουν στην κυψέλη, να πληρώνουν μηνιαίως για να το παρκάρουν εκεί.
    Τους αγνόησαν πλήρως. Συννενοήθηκαν, συνεβρέθησαν χθες το πρωί, και οπως μου λεει ο φίλος (καθηγητης σε ανωτατη σχολή, με έγκριτες δημοσιέυσεις) η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων είναι πυρ και μανία με τον εραστή της βωβωλιάδας, κακλαμάνη.

    Λέω αλήθεια ή όχι;


    και ΦΑΚΤΩΡ, ωραιότατα αποκρύπτεις επιμελως την υπαρξη ΜΠΡΑΒΩΝ (μιλουν για χρυσαυγιτες οι κατοικοι)
    σημερα το πρωί μαζι με τον "δημαρχους" του ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ

  7. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 14:42:29

    Εγω ξερω οτι τα πιο πολλα παρκινγκ στη Κυψελη ειναι μισοαδεια γιατι ειναι ακριβα και ο κοσμος δεν εχει να πληρωσει. Ενα που εχει ανοιξει απεναντι απο το σπιτι μου με το ζορι κρατιεται ανοικτο.

    Σε τελικη ας βρουνε αλλου να κανουνε τα μιζοπαρκινγκ τους, η Κυψελη εχει αναγκη απο δεντρα.
    Κι οπως παραπονιεται πως δεν εχει που να παρκαρει το αμαξι του να αλλαξει περιοχη. Δε γινεται να μενεις στην Κυψελη και να θες ενα αυτοκινητο για καθε μελος της οικογενειας. Κι ολες τις πλατειες της περιοχης να κανουνε παρκινγκ δε θα φτασει για ολα τα αμαξια.

    Ο αορατος Δημαρχος ελεγε χθες στον Αντ1 οτι την αποφαση για το παρκινγκ αυτο την ειχε παρει ο Μπεης το 82. Αυτη ηταν η δικαιολογια του και ενα χαρτι με τις μακετες του εργου που εδειχνε πρασινο...

    Α ρε κατακαημενη Αθηνα με τους πιο αχρηστους μιζαδορους Δημαρχεους στον κοσμο που πληρωνουν 1εκ. ευρω για sites και ενας θεος ξερει ποσα για αχρηστες δημοτικες αστυνομιες..

  8. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 14:47:09

    Αφου ΦΑΚΤΩΡ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ Η ΑΚΟΥΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΙΔΟΥ

    Παρακρατικοί προστατεύουν τις μπουλντόζες

    Την Τετάρτη το πρωί, συνεργείο του δήμου Αθηναίων ξερίζωσε και τα τελευταία δέντρα στο χώρο επί της συμβολής των οδών Κύπρου και Πατησίων. Την "προστασία" του έργου τους, είχαν αναλάβει ομάδες παρακρατικών, όπως καταγγέλλουν κάτοικοι της περιοχής. Δείτε τις δηλώσεις τους στην κάμερα του tvxs.

    Για να τα καταφέρουν οι μπουλντόζες να κάμψουν την αντίσταση συγκεντρωμένων κατοίκων της περιοχής, οι οποίοι αγκάλιαζαν τα εναπομείναντα δένδρα, χρειάστηκαν τη συνδρομή άγνωστων «υπηρετών» της δημοτικής αρχής.

    Όλες οι μαρτυρίες κάνουν λόγο για την παρουσία περίπου 50 ατόμων, «φουσκωτών» όπως αποκαλούνται, τα οποία αρχικά απλώς στέκονταν στη γωνία του πάρκου. Στη συνέχεια, κάποιοι εξ αυτών επιτέθηκαν σε τουλάχιστον τρεις διαμαρτυρόμενους κατοίκους, τους οποίους ξυλοκόπησαν και έσυραν στο έδαφος. Μάλιστα, απώθησαν φωτογραφικές μηχανές και κινητά παριστάμενων πολιτών οι οποίοι απαθανάτιζαν τις βίαιες πράξεις τους.

    Δύο από τα θύματα της επίθεσης, αλλά και αυτόπτες μάρτυρες, περιγράφουν στο TV Χωρίς Σύνορα τα γεγονότα. Δηλώνουν κατηγορηματικά ότι επρόκειτο για άνδρες της Ασφάλειας αλλά και μέλη της εθνικιστικής οργάνωσης, Χρυσής Αυγής. Επισημαίνουν, παράλληλα, δύο παραμέτρους της υπόθεσης, οι οποίες μάλλον είναι και οι σημαντικότερες:

    1. Το περιστατικό συνέβη υπό τα βλέμματα δύο εκπροσώπων του Δήμου Αθηναίων. Πρόκειται για τον πρόεδρο του έκτου δημοτικού διαμερίσματος, Κώστα Λαγό, καθώς και το διαμερισματικό σύμβουλο, Κώστα Πλατόπουλο. Μάλιστα, οι κάτοικοι της περιοχής που ήταν παρόντες, αναφέρουν ότι εκείνοι συντόνιζαν την «επιχείρηση».
    2. Σε αντίθεση με τόσες άλλες περιπτώσεις, την Τετάρτη το πρωί, ουδέποτε παρέστησαν αστυνομικές δυνάμεις στο πάρκο της Κύπρου.

    Τα τρία θύματα της επίθεσης κατέθεσαν μήνυση κατά αγνώστου και κατά των κυρίων Λαγού και Πλατόπουλου. Η επιτροπή κατοίκων, η οποία χαρακτηρίζει «περιβαλλοντικό έγκλημα» την κοπή τόσων δέντρων σε μία τόσο πυκνοκατοικημένη περιοχή, διαμηνύει ότι εμμένει στην προσπάθεια για αποτροπή των δημοτικών σχεδίων. Σε αυτό το πλαίσιο, την Τετάρτη 28 Ιανουαρίου στις 19:00, διοργανώνει ανοιχτή συνέλευση-συγκέντρωση στο χώρο που κάποτε ήταν πάρκο.

  9. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 14:49:01

    6

    Πώς είπες; ο γεωπόνος δεν έχει αρμοδιότητα; Τα ψηλά δέντρα δεν εχουν ρίζες; προς τα που θα πηγαίνουν αυτές;

    ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΝΕ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ;

    αιντε εγκαθετοι! (εαν ειστε πανω απο ενας εδω μεσα)

  10. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 14:50:51

    ενα εχω να πω, με οση μετριοπαθεια 'σορος' μου εχει απομεινει

    ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ!

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 14:53:15

    Επειδή αυτή η ιστορία με τα πάρκινγκ δείχνει να χοντραίνει, θα ήθελα να θέσω υπόψη της ομήγυρης ότι "αντιδράσεις" στην κατασκευή πάρκινγκ έχουν υπάρξει σε πολλές άλλες περιπτώσεις κατασκευής δημοτικών, μόνον, πάρκγινγκ, αλλά ποτέ ιδιωτικών.

    Υποψιάζομαι ότι ίσως τελικά να πέφτει μια σχετική κινητοποίηση από ιδιοκτήτες ιδιωτικών πάρκινγκ, που δεν θέλουν να γίνουν δημοτικά πάρκινγκ σε χαμηλότερες τιμές. Όταν είναι να γίνει ιδιωτικό πάρκινγκ δεν βλέπουμε πουθενά αντιδράσεις και γίνονται χωρίς να πάρει χαμπάρι κανένας.

    Ρε συ Χαράλαμπε, είχαμε μια συζήτηση στο προηγούμενο ποστ. Τώρα έρχεσαι εδώ και ποστάρεις με copy-paste το ίδιο που είχες ποστάρει εκεί, αλλά χωρίς να απαντάς πάλι στα όσα σου έλεγα. Κάνουμε ή δεν κάνουμε συζήτηση;

  12. KaryID avatar
    KaryID 28/01/2009 14:56:33

    @10 Χαράλαμπε: όχι μόνο σπάνε το μπετόν, για ρώτα κατοικους σε χωριά που μεγάλωσε η συκιά δίπλα στο σπίτι με κάτι ρίζες σαν ανακόντα, να δείς έτρεχαν και δεν έφταναν (με την καλή έννοια ...)

    Στο τέλος την έκοψαν και ησύχασαν βέβαια.

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 14:56:48

    Την απορία για το αν θα σπάνε οι ρίζες το τσιμέντο την είχα κι εγώ από χθες. Νομίζω όμως ότι είναι θέμα πολιτικού μηχανικού και όχι γεωπόνου. Ο γεωπόνος καλείται μόνον να μας πει αν φτάνουν τα δυο μέτρα χώμα για δέντρα. Τα υπόλοιπα, για το αν σπάνε τα τσιμέντα και πώς μπορεί να μην σπάνε, θα μας τα πει πολιτικός μηχανικός.

    Αν δεν σπάνε, έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα φίλε Χαράλαμπε;

  14. Aurora avatar
    Aurora 28/01/2009 15:05:13

    Αντε καλε για ενα παρκακι κανετε ετσι;
    εδω ολοκληρη Βιστωνιδα βαλανε στο χερι και τσιμουδια δεν βγαλατε.
    Εκει μεινατε στον καναπε να τους κοιτατε.

  15. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 15:07:22

    Επώνυμε,

    δες μια φωτογραφία ιδιοκτητών πάρκινγκ. στο προηγουμενο ποστ ελπιζω επισης να ειδες το βιντεο με του εκατονταδες επισης ιδιοκτητες παρκινγκ

    www-DOT-cosmo-DOT-gr/News/Hellas/228895-DOT-html

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΗΛΑ ΔΕΝΤΡΑ ΜΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΡΙΖΕΣ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ, ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ

    επισης, δεν συζητας με στελεχος του συριζα. ΟΜΩΣ, το θεμα ελαιωνα, με τον φνατισμο κακλαμανη να γινει τσιμεντο (εμπορικο) ανοικτος χωρος που θα μπορουσε να γινει (μαμημένο) πάρκο, λεει τα πάντα για τις προθεσεις του. Το γεγονός οτι δεν εκοψε τους φοινικες -που εχουν μεγαλη αξια- αλλα δεντρα σχεδον ενος αιωνα, λεει επισης πολλά. ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ, τα σημερινα γεγονοτα εκει, δες www(DOT)tvxs(DOT)gr/v4145, με οδηγουν ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ, επώνυμε.

    ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ

  16. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 15:10:46

    επώνυμε,
    τα ιδιωτικα παρκινγκ γινοτνια σε ιδιοκτητα οικοπεδα, ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΡΚΑ, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις;;

  17. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 15:17:03

    “Η αλλαγή χρήσης γης από Πάρκο σε πάρκιγκ, έγινε επι δημαρχίας Μπακογιάννη, με την συμφωνία και της αντιπολιτευόμενης παράταξης υπό τον κ. Παπουτσή.”(ΣΚΑΙ Δράση,Α. Πορτοσάλτε,11.00)

    Οι σημερινοί εξαγριωμένοι κάτοικοι, τι κάνανε τότε;

  18. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 15:24:28

    17 και τι θες να πεις ρε φιλέ; οτι τους βαζει η βρωμοντόρα; ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ;

    ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;
    ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΟΛΑ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΤΡΑΤΙΚΟΥΣ!!

  19. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 15:26:06

    Το "ΠΕΡΣΥ ΒΡΟΝΤΗΞΕ, ΦΕΤΟΣ ΑΣΤΡΑΨΕ"

    το έχεις ακουστά;

  20. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 15:44:42

    Τα ιδιωτικα παρκινγκ στη Κυψελη γινονται σε ιδιωτικα οικοπεδα, και οσα ξερω εγω τα τελευταια χρονια, σε μερη που υπηρχαν παλιες μονοκατοικιες ή σινεμα (α ρε καημενο Κυψελακι...).
    Ο ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ δεν εχει ως υποχρεωση να προστατευει το πρασινο? Ειμαστε σοβαροι τωρα? δηλαδη οσοι θελουν να μεινει το πρασινο στη ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΗ γειτονια τους ειναι πρακτορες (!!) του Σφυριζα ή υπαλληλοι ιδιωτικων παρκινγκ?

  21. patos avatar
    patos 28/01/2009 15:49:25

    γεωπόνε και λοιποί έμπειροι σε δέντρα δίπλα σε λιθοτοιχοποιίες, αν δεν ξέρετε απο στατικά μη κάνετε τόσο θόρυβο γιατί όλοι καταλαβάινουμε οτι αλλού είναι τα συμφεροντα και δεν είναι ούτε στην αντοχή των κατασκευών ούτε στην βελτίωση του αστικού περιβάλλοντος ούτε στο πάρκινγκ -που στη κυψέλη το να βρείς θέση 3 4 τετράγνωνα απ το σπίτι σου είναι σα να κερδίζεις λαχείο-
    Η δημαρχία μέχρι τώρα δεν έχει αξιοποίησει μελέτες -και υπάρχουν πάρα πολλές- για τα παραπάνω προβλήματα. Αντίθετα, τις θάβει. Δεν έχει κάνει ούτε ένα διαγωνισμό για τη ανανέωση της πόλης που να λύνουν και να αξιοποιούν τις ανάγκες της πόλης.
    Αντίθετα τα προβλήματα συνεχίζει να τα "λυνει" με βάση τη μίζα. Τα προβλήματα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τη μίζα. Λέω τίποτε το πρωτότυπο μήπως? Εργολαβια Παράγκας και οι κλακαδόροι της.

  22. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 15:49:34

    Να συμπληρωσω, οτι δεν υπαρχει καμια ενημερωση στου δημοτες για τις αποφασεις που περνονται για το..καλο τους. Δε ξερω τι γινεται στα αλλα διαμερισματα αλλα στο 6ο ειμαστε στο σκοταδι.
    Αλλα να μου πεις για πιο πραγμα να μας ενημερωσουν? Σαμπως κανουν και κανενα εργο?

  23. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 15:49:41

    Γιατί δεν ρωτάγατε ΤΟΤΕ την Ντόρα και τον Παπουτσή, που το αποφάσισαν;

    Από ΤΟΤΕ τι αντιδράσεις υπήρξαν απο τους κατοίκους Κυψέλης προς το Δήμο Αθηναίων;

    Στην τούρλα του Σαββάτου, θυμήκαν να αντιδράσουν οι ευαίσθητοι περι των οικολογικών, κάτοικοι Βορείων Προαστείων;

    Ρε κόφτε το δούλεμα!

  24. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 16:05:07

    @23 εσυ δηλαδη πας μια φορα τη βδομαδα στο Δημο που ανοικεις και τους ρωτας αν σκεπτονται να κοψουν δεντρα στη γειτονια σου? (κι αν πας θα σου απαντησουν?)

    Τι σχεση εχει ποιος το αποφασισε και ποτε θα το μαθεις? δε θα αντιδρασεις μπροστα στην επικειμενη καταστροφη?

    αδυνατω να καταλαβω τη λογικη σου.

  25. tpt avatar
    tpt 28/01/2009 16:14:47

    Εδώ δεν πατάει ο Τσίπρας στο δημοαρχείο και στα Δημοτικά Συμβούλια θα πάνε οι απλοί πολίτες να ρωτήσουν τι γίνεται στυη γειτονία τους. Απλά τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ κατάφεραν να παρασύρουν ορισμένους και να τους πείσουν ότι ο δήμος θέλει να οικοδομήσει το χώρο. Και βέβαια κάθε σόφρων πολίτης αντιδρά στη θέα κομμένων δέντρων και όταν ρωτά γιατί τα έκοψαν του λένε για χτίσουν 3όροφο γκαράζ!
    Γιατί δε λένε όλοι αυτοί οι αγανακτισμένοι ότι έχουν χάσει όλες τις δικαστικές μάχες και τα σσφαλιστικά μέτρα τα τελευταία 2-3 χρόνια και ότι τα συνεργεία του δήμου εκτελούσαν αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου και αρμοδίων επιτροπών και των δικαστικών αρχών?

  26. Empire of the Sands avatar
    Empire of the Sands 28/01/2009 16:40:27

    Γιατί ρε να μήν πάει ο Κακλαμάνης να υποβάλλει αίτηση για το έργο, στα γραφεία του Σύριζα της Κουμουνδούρου?
    Δηλάδή τί φοβόταν, οτι δεν θα εγκριθεί?
    Με 12% μίζα αμέσως ο Αλέκος θα του έδινε το ΟΚ.
    Και ποιός είναι αυτός ο Κακλαμάνης που θα αγνοήσει την Ύπατη Αρμοστεία του Σύριζα? Τι νόμιζε, επειδή είναι Δήμαρχος δεν μπορούμε να του κάψουμε το σπίτι?
    Μαζεψε τους χρυσαυγίτες, και νομίζει οτι έτσι θα καθαρίσει. Ρε ξέρεις με ποιούς πα' να τα βάλεις?

    Που πα’ ρε Καραμήτρο, χωρίς έγκριση απο τη Γενική Γραμματεία Κουκουλοφλώρων? Έτσι νόμιζες οτι θα σε αφήναμε, ελεύθερο? Ξέρεις πόσους αγανακτισμένους πολίτες μπορούμε να συγκεντρώσουμε απο όλο το λεκανοπέδιο?
    Τα δεντρα που μεταφυτεύθηκαν μπορεί να μας πει ο Νικήτας που τα έβαλε, να πάμε να του τα κάψουμε;
    Να του ξηγήσω ,εγώ τί θα πεί οικολογία.
    Ξέρεις ρε τι σημαίνει εξεγερμένος κάτοικος?
    Βιτρίνα όρθια δεν θα μείνει…
    Ούτε κάδος.

    Άντε μη τα πάρω τώρα και σας αρχίσω στις μολότωφ!

  27. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 16:52:27

    23,

    έτσι, τώρα έπεισες! για αυτο εστειλαν τα αφεντικα σου τους παρακρατικούς να ξυλοφορτώσουν; επειδη δεν πηγαν να ρωτησουν πιοο πριν;

    Empire of the Sands

    "Ξέρεις ρε τι σημαίνει εξεγερμένος κάτοικος?
    Βιτρίνα όρθια δεν θα μείνει…
    Ούτε κάδος.

    Άντε μη τα πάρω τώρα και σας αρχίσω στις μολότωφ!"

    (ξανα) ΑΜΗΝ !!

  28. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 16:56:35

    Εγω ειμαι Κυψελιωτισσα φιλε. Και δεν εχω καμια σχεση με το Συριζα. Και αυτη η τακτικη οπου υπαρχει αντιδραση του κοσμου να λεμε οτι την οργανωνει ο Συριζα δε ξερω τι εξυπηρετει αλλα κουραζει πια.
    Αλλα ακομη κι αν ο Συριζα με βοηθησει να σωσω το πρασινο της γειτονιας μου καλα κανει και μπραβο του. Κι ας ξερω οτι καθενας απο δαυτους εξυπηρετει τα συμφεροντα του.

    Εγω σαν Κυψελιωτισσα βλεπω να μου κοβουν τα δεντρα, και αντιδρω γιατι στην Κυψελη δε πρεπει να κοβεται ουτε θαμνος ποσο μαλλον αιωνοβιο δεντρο.
    Και γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν ενημερωνει τον απλο πολιτη/δημοτη για πραγματα που αφορουν αμεσα τη ζωη του. Μου ειναι λοιπον αδιαφορο αν εχουν γινει δικαστηρια μεταξυ δημοτικων παραταξεων, εργολαβων, κομματων, ομαδων. Εμενα που μενω εκει, που ζω ή εργαζομαι εκει, ουτε με ενημερωσε ουτε με ρωτησε κανεις.

    Οταν καποιοι λιγοι προσπαθουσαν να σωσουν το Πεδιο του Αρεως απο τις επεκτασεις του Μινως, πιστεψε με κατοικοι της περιοχης ηταν, που ενδιαφερονταν για το παρκο.
    Ας σταματησουμε λοιπον να βλεπουμε παντου, εγκαθετους κομματων. Που και που, ξυπνουν απο το ληθαργο τους και αντιδρουν οι αμεσα θιγομενοι πολιτες.

  29. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 17:08:58

    bgt
    βγηκε χθες ο κακλαμανης ατον αντεννα και εδειξε τα σχεδια του νεου γκαραζοπαρκου. ΤΟ ΜΙΣΟ προβλεπεται να ειναι τσιμεντο, και στις ακρες πρασινο. Προτρεχει και ο ευαγγελατος (αγια τα λεφτα), "μα πιο πολυ πρασινο θα εχει απο πριν", "οχι" του λεει ο παρακρατικος δημαρχο, "πιο συστηματικο" θα ειναι - το παραδεχτηκε ο ιδιος

    δες εδω - βαλτο σε πληρη οθονη. φαινεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ

    http://www(DOT)tvxs(DOT)gr/v4152

  30. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 17:09:21

    bgt

    βγηκε χθες ο κακλαμανης ατον αντεννα και εδειξε τα σχεδια του νεου γκαραζοπαρκου. ΤΟ ΜΙΣΟ προβλεπεται να ειναι τσιμεντο, και στις ακρες πρασινο. Προτρεχει και ο ευαγγελατος (αγια τα λεφτα), “μα πιο πολυ πρασινο θα εχει απο πριν”, “οχι” του λεει ο παρακρατικος δημαρχο, “πιο συστηματικο” θα ειναι - το παραδεχτηκε ο ιδιος

    δες εδω - βαλτο σε πληρη οθονη. φαινεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ

    www(DOT)tvxs(DOT)gr/v4152

  31. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/01/2009 18:17:54

    Ας ρίξει αλλά 10-15 μέτρα μπετό ,ας ανεβάσει άλλους 2-3 βαθμούς την γύρο περιοχή το καλοκαίρι ενέργεια έχουμε που να φαν και κότες θα βάνουμε και αλλά κλιματίστηκα .Μην στενοχώριεστε εκεί στο Αθηνοσταν .

  32. toml avatar
    toml 28/01/2009 18:40:19

    Χθες στην Αθήνα έβρεξε.. φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας... Σήμερα δεν έβρεξε ... φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας .. Ο Αλαβάνος τα πάιρνει ενώ ο Κακλαμανης είναι άγιος άνθρωπος που νοιάζεται για την σωτηρία των Αθηναίων..... τόσα δένδρα ξερίζωσε στην Αθήνα για να τα ξαναφυτέψει... Ομόνοια, Κάνιγγος κλπ κλπ. Δεν φτάνει που τα είδαμε σε μακέτα θέλαμε να τα δούμε και στην πραγματικότητα; Γαμώ τον Τσίπρα μου ...
    ΥΓ) Σήμερα αρρώστησε η θεία μου η Κατίνα ...Είμαι σίγουρος ότι φταίει ο Τσίπρας...

  33. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/01/2009 18:46:04

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ

    "Σα γυρίσει ο τροχός,
    θα σας σφάξει ο λαός", ρε, κακόμοιρα βάρβαρα λαμόγια, που σε τέσσερα μόνο χρόνια κάνατε το προδοτικό ΠΑΣΟΚ να φαντάζει ...σωτήρας, το απολιθωμένο ΚΚΕ φορέα ανανέωσης, τον φασιστικό ΛΑΟΣ θεμέλιο δημοκρατικότητας, τον ροζ ΣΥΡΙΖΑ κατακόκκινη 17Νοέμβρη και την Χρυσή Αυγή αστυνομία!

    "Το νόμιμο είναι και ηθικό" και "τα πεύκα ευδοκιμούν στα μπετά", -ΠΛΕΟΝ!

  34. KaryID avatar
    KaryID 28/01/2009 19:04:42

    Sopranos. Βραβευμένη τηλεοπτική σειρά. Εξαιρετικό σενάριο. Εξαιρετικός ο Τζέϊμς Γκαντολφίνι.

  35. toml avatar
    toml 28/01/2009 19:12:23

    μαλλον δεν βλέπεις καλά..πχ δεν είδες τις αντιδράσεις για τον βοβανικό, δεν είδες τις περυσινές αντιδράσεις για το κλείσμο των παραλιών ..για την εξάπλωση του μίνωα σε όλο το πεδίο του Άρεως.. τις ενστάσεις για την Βωβόπολη στο Μαρούσι....μήπως τελικά βλέπεις ότι θες και αντι να μας εξηγήσεις τι γύρευαν τα μΑΤ και οι χρυσαυγίτες στο πάρκο-τέως πάρκο.. ενδιαφέρεσαι μόνο για να χτυπήσεις τον ΣΥΡΙΖΑ; Παρεμπιπτόντως αποτελεί ή όχι παρανομία να μην σέβεται ο . Δήμαρχος- μη χέσω - τις αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων που απαγόρεψαν την κοπή των δένδρων; Περί αυτού μούγκα οι νομιμόφρονες πολίτες...

  36. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 19:47:34

    Θαύμα- θαύμα...εθεάθησαν κάτοικοι που διακτινίζονται στο κέντρο της Αθήνας....εντονότατο το ενδιαφέρον από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα!
    Δεν είναι πρώτη φορά
    κάθε χρόνο λίγες ημέρες πριν την εκδήλωση των Ιμίων
    το γνωστό indymedia παρέα με τα αποδεδειγμένα πλέον συγκοινωνούντα δοχεία του
    προχωρά στην κατασκευή γεγονότων για να δημιουργήσει κλίμα

    Κάθε φορά ξεπερνούν την προηγούμενη σε φαντασία
    επιθέσεις με θύματα...που φυσικά δεν υπάρχουν... απειλές...σενάρια....αλλά δεν έχει σημασία...λέγε-λέγε κάτι θα μείνει...

    Φέτος έκαναν το απίστευτο...συνδύασαν την προσπάθεια δημιουργίας κλίματος με την μικροπολιτική δημιουργία εντυπώσεων προς χάρη γνωστής παράταξης
    αλλά και αυτό είναι μία ένδειξη πιθανών υπογείων διασυνδέσεων του αναρχικού χώρου με συγκεκριμένο κόμμα και με επιτροπές "αερομεταφερόμενων" πολιτών...

    αυτή την φορά "ανακάλυψαν" επίθεση χρυσαυγητών και εθνικιστών ενάντια σε πολίτες της περιοχής των Πατησίων

    Την ανακάλυψη αυτή την στήριξαν σε καταγγελία που έγινε στην ΝΕΤ
    την καταγγελία την έκανε ως κάτοικος της περιοχής και αυτόπτης μάρτυρας μία διαμερισματική σύμβουλος της Ανοικτής πόλης!!!
    Με ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο όμως θα δούμε πως:
    η συγκεκριμένη κυρία

    είναι κάτοικος της πλατείας Κύπρου και !μαχόμενο! μέλος της επιτροπής κατοίκων για την διάσωση του πάρκου Πατησίων και Κύπρου

    η ίδια κυρία βέβαια είναι και κάτοικος της Πλ.Βικτωρίας αφού ως κάτοικος της περιοχής ήταν (ξανά) αυτόπτης μάρτυρας επίθεσης εθνικιστών κατά μεταναστών...που στην συνέχεια αποδείχτηκε πως ήταν καταστηματάρχες που τσουβάλιασαν πλιατσικολόγους κατά τα γνωστά γεγονότα του Δεκεμβρίου.

    Επίσης είναι και κάτοικος του Πεδίου του Άρεως και μέλος της επιτροπής κατοίκων του πεδίου του Άρεως και φυσικά ήταν (ξανά) αυτόπτης μάρτυρας "επίθεσης" αστυνομικών κατά των κατοίκων σε δεντροφύτεση του πάρκου

    Η ίδια κυρία είναι και κάτοικος Βοτανικού και μέλος της επιτροπής κατοίκων για την διάσωση του Ελαιώνα και φυσικά ανήκει στους 130 που υπέγραψαν για να σταματήσουν τα έργα του γηπέδου του Παναθηναικού και της διπλής ανάπτυξης.
    Ενδέχεται να είναι και αυτόπτης μάρτυρας Κορμοράνων στην περιοχή του Βοτανικού...αλλά αυτό το λέμε με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν έχει διασταυρωθεί!

    Επίσης είναι κάτοικος και Αλεπότρυπας και μέλος της επιτροπής κατοίκων αλεπότρυπας

    είναι και κάτοικος Αγ. παντελεήμονα σύμφωνα με δικές της δηλώσεις στα κανάλια κατά την διάρκεια των παράνομων αντισυγκεντρώσεων κόντρα στους πραγματικούς κατοίκους της περιοχής

    τα παραπάνω βέβαια δεν αφορούν όλες τις ημέρες της εβδομάδας καθώς μερικές ημέρες είναι και κάτοικος Κυψέλης και από τα βασικά στελέχη της επιτροπής κατοίκων για την δημοτικής αγορά της Κυψέλης
    όπως είναι και κάτοικος Ριζούπολης αφού είναι μέλος της επιτροπής κατοίκων για την διάσωση του εργοστασίου της Columbia

    τι άλλο περισσότερο να πούμε
    μία ερώτηση μόνο
    ρε παιδιά είστε σίγουροι πως έγινε επίθεση;
    μήπως τραυματίστηκε κανείς από πρόβλημα στον διακτινισμό;
    γιατί τώρα τελευταία οι ανάγκες κάποιων για δημιουργία κλίματος, τους έχουν κάνει να είναι περισσότερες οι επιτροπές και οι συνιστώσες από τα ίδια τα μέλη...

    * Το όνομα της συγκεκριμένης κυριας δεν το δημοσιεύουμε γιατί δεν μας ενδιαφέρει να εκθέσουμε πρόσωπα αλλά προθέσεις!
    ** τα στοιχεία για τα παραπάνω βρίσκονται όλα δημοσιεύμενα στο διαδίκτυο και αρκεί ένα απλό ψάξιμο για να αποδειχτούν


    Greek Alert


    από greekalert στις 28.1.09

  37. toml avatar
    toml 28/01/2009 19:54:16

    πετάγαμε; με είδες και μένα; περίεργο γιατί αν και Κυψελιώτης, για την ακρίβεια άνω νέα κυψέλη, τώρα μένω ρόδο...δεν φτάνει η πέτρα τόσο μακριά...Μάλλον δεν άκουσες την δήλωση του δημοτικού συμβούλου..όπως δεν βλέπεις έτσι και δεν ακούς..'η βλέπες και ακούς λίγο δύσκολο να με δείρουν στη Ρόδο..συγγνώμη που στο χαλάω το σενάριο αλλά αν και χοντρός δεν είμαι δυσυπόστατος .. να είμαι και στη Ρόδο και στην Αθήνα..οπότε ψιλοπροβακατράκο σε κόβω..
    Ακόμα δεν απάντησες αν είναι παράνομο να κόψει τα δένδρα ενώ υπάρχουν αποφάσειςτων αρμοδίων οργάνων που το απαγορέυουν..παρεμπιπτόντως οι υπάλληλοι του ΄δημου από που έχουν το δικαίωμα να δέρνουν πολίτες;

  38. adbusters avatar
    adbusters 28/01/2009 20:17:07

    Άντε ρε λαμόγια-παρακρατικοί που πιάσατε πάλι τον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ στο στόμα σας, αντί να σιχτιρίζετε αυτόν τον Καραγκιόζη που υποδύεται τον Δήμαρχο Αθηναίων, τον Τσάτσο των φαρμακοβιομηχάνων( τί έγινε με εκείνη την υπόθεση του 2006 θα μας πει τίποτε?) και του Βωβού.
    ΦΥΛΑΓΑΤΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΙΖΩΝΕΤΕ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΚΑ

  39. Factorx avatar
    Factorx 28/01/2009 20:20:45

    Πόλεμος Κακλαμάνη - Τσίπρα

    Σε ανοιχτό πόλεμο βρίσκονται πλέον η σημερινή δημοτική αρχή του δήμου Αθηναίων και η δημοτική παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ «Ανοιχτή Πόλη». Η αρχή έγινε από την υπόθεση του Βοτανικού για την οποία ανταλλάχθηκαν βαριές εκφράσεις εκατέρωθεν, με πρωταγωνιστές τους Νικήτα Κακλαμάνη και Αλέξη Τρίπρα και συνεχίζεται με το θέμα της κοπής δέντρων σε πάρκο της Πατησίων από συνεργεία του δήμου.

    Χαρακτηριστικό της έντασης μεταξύ τους είναι σημερινή ανακοίνωση της «Ανοιχτής Πόλης» στην οποία η δημοτική αρχή κατηγορείται ότι εφαρμόζει παρακρατικές μεθόδους που «θυμίζει σκοτεινές εποχές και απειλεί ουσιαστικά τις δημοκρατικές κατακτήσεις», προκειμένου «να επιβάλλει τους σχεδιασμούς για την τσιμεντοποίηση και την κερδοσκοπία στους ελεύθερους χώρους». Η δημοτική παράταξη καταγγέλλει επίσης στη σημερινή προσπάθεια των συνεργείων του δήμου να συνεχίσουν την επιχείρηση καταστροφής του Πάρκου Κύπρου και Πατησίων «εμφανίστηκε οργανωμένη ομάδα άγνωστων ατόμων που, με τρόπο που θυμίζει παρακρατικές συμμορίες, επιτέθηκαν με βιαιοπραγίες και προπηλακισμούς στους κατοίκους που περιφρουρούσαν με την παρουσία τους το χώρο του ρημαγμένου πάρκου».

    Εξίσου σκληρή ήταν η απάντηση του δήμου Αθηναίων ο οποίος με ανακοίνωσή του κάνει λόγο για «φανταστικά γεγονότα. Μιλά περί δήθεν τραμπουκισμών εναντίον κατοίκων, ενώ στην πραγματικότητα το ίδιο το περιεχόμενο των ανακοινώσεών της συνιστά τραμπουκισμό κατά τη Δημοκρατίας και της νοημοσύνης των δημοτών», προστίθεται στην ανακοίνωση του δήμου και η παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ κατηγορείται για ιδιότυπη αντίληψη περί Δημοκρατίας που συνοψίζεται στην καταγγελία των αυτών που δεν της είναι αρεστά ως αντιδημοκρατικά, «αδιαφορώντας, μάλιστα, για το αν είναι ή όχι νόμιμα».

    http://www.aftodioikisi.gr/controlItem.aspx?id=1737

  40. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 20:21:22

    Αυτό που με ενοχλεί σε αυτές τις αντιδράσεις είναι η απολυτότητα όσων αντιδρούν. Ναι ρε σείς, όλοι θέλουμε πράσινο, ποιος δεν θέλει, αλλά δεν μπορεί να υπάρξει μια ισορροπία; Δεν γίνεται και πάρκινγκ να έχουμε και πράσινο; Και άντε να δεχτώ ότι δεν αντέχουν τα στατικά δέντρα με τα 2 μέτρα χώμα. Να μπουν θαμνώδη φυτά που έχουν ρίζες μικρότερες και δεν θα ενοχλήσουν καθόλου τα στατικά. Να μπει όσο πράσινο γίνεται. Ποιο θα είναι τότε το πρόβλημά σας; Έχει το πεύκο απόλυτη αξία; Αν μπορούμε με άλλου είδους πράσινο, να έχουμε και πάργκινγκ, γιατί όχι;

    Είναι ακριβώς αυτό που αποκαλώ οικολογικό φονταμενταλισμό. Έλεος. Δεν μονοπωλείται εσείς την οικολογική συνείδηση. Όλοι μας έχουμε. Δεν σας αναγνωρίζουμε περισσότερη από εμάς που δεν το βλέπουμε το θέμα τόσο απόλυτα.

  41. ergolavia avatar
    ergolavia 28/01/2009 20:23:05

    τι λες ρε νέο είδος φασιστοειδούς??? εσυ πρέπει να είσαι εργάτης σε καμιά εργολαβία του Τσίπρα. Δεν μας είπες πώς πάνε τα έργα του εργολάβου? Στο mall στη νερατζιώτισσα είχε καλό μεροκάματο? Μη μου πεις ότι δεν σε είχε πάρει εκεί ο αλέξης; Τόση μεγάλη δουλειά...

  42. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 20:24:56

    στους βλακεντιους (δηλαδη τον 1 που ποσταρει ως ανωνυμος συνεχως)

    δεν αντιδρασαν οι ανθρωποι τοτε γιαιτ δεν ειχε προηγηθει το καψιμο ολων των δασων γυρω απο την αθηνα, περσι.

    γκε γκε;

    οσο για αυτους ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟ που δηθεν ηταν παροντες, υπαρχουν ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΜΕ ΤΑ ΑΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ - ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΕ ΣΤΟ ΒΩΒΟ ΣΑΣ ΟΤΙ Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΗΣ "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ"

    www(dot)tvxs(dot)gr/v4145

    ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ

    ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΦΥΛΑΤΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟΙ ΒΩΒΟΙ!!!!

  43. bgt avatar
    bgt 28/01/2009 20:26:24

    Καλα ρε φιλε, και επειδη διαφοροι γουσταρουν να συμμετεχουν σε ολες αυτες τις αντιδρασεις χανουν αυτοματα το δικιο τους?

    Και εγω σου λεω οτι εξυπηρετουν συμφεροντα και θελουν να καπελωνουν κινητοποιησεις, αυτο σημαινει οτι πρεπει να κοβονται τα δεντρα?

    Το θεμα μας δηλαδη ειναι αν ο Συριζα συμμετεχει σε μια κινητοποιηση ή που ειναι το δικαιο?
    Δηλαδη επειδη ο Συριζα κανει τα δικα του δε θα μεινει πρασινο στην Αθηνα?

    Και να σου πω και κατι, τον απεχθανομαι το Συριζα για τους δικους μου λογους, αλλα δε βλεπω και κανεναν αλλο να ασχολειται με το περιβαλλον εστω και οπως ασχολειται. Το περιβαλλον στο οποιο ειμαστε αναγκασμενοι να ζουμε ολοι μας, δεξιοι, αριστεροι.

    Και μενα σαν κατοικο Κυψελης μου ειναι παντελως ΑΔΙΑΦΟΡΟ που θα παρκαρει ο καθε λακαμας το αμαξι του, αμα δεν εχει θεση καπαρωμενη να μην περνει αμαξι. Εγω πως δεν εχω αυτοκινητο? Δε θα μειωνεται ολο και περισσοτερο το οξυγονο και το πρασινο εις οφελος των αμαξιων. Η αναπνοη μας και η βιοσιμοτητα μας εχει μεγαλυτερη σημασια απο το φετιχ του Ελληναρα με την αμαξαρα του.

    Εχει ασχοληθει κανεις με το τι γινεται στην Αθηνα φετος απο πλευρας αναπνευστικων νοσων και αλλεργιων? Για να το ψαξει λιγο το ΑΝΤΙ, γιατι φετος το χειμωνα εχουμε ρεκορ τετοιων προβληματων στην πρωτευουσα? Τι φταιει στην ατμοσφαιρα της πολης?
    Θα αρχισουμε σε λιγο να πεθαινουμε σαν τις μυγες και καποιοι καημενοι το μονο που σκεφτονται ειναι ποιο κομμα εκανε τι..

  44. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 20:33:21

    Επωνυμε τα σχολια σου ειναι σχεδον κακεντρεχη. Τι μας λες; αφου μας πληροφορησες περι του στοχασμου σου οτι οι ιδιοκτητες των ιδιωιτκων παρκινγκ αντιδρουν, μετα σου τη δινουν οσοι αντιδρουν ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ. Μετριππαθεια το λες αυτο; τι ειδους; Ρουσοπολικη;Εαν κοιτουσες τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ,και ησουν πραγματι καλοπροαιρετος, θα ελεγες και κανενα αρνητικουλη για την πολιτικη πουστια των "δημαρχων". Δες τα βιντεο που παρεθεσα παραπανω. ΓΚΑΖΟΝ ΘΕΣ? ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ?


    Κτήμα Θων: Ακόμη ένας χώρος πρασίνου που «έμεινε στα χαρτιά»

    Συμβολή των λεωφόρων Κηφισίας και Αλεξάνδρας. Ένα σημείο που φιλοξενεί το μνημείο του κτήματος Θων. Μία από τις τοποθεσίες της πόλης όπου θα δημιουργούνταν χώρος πρασίνου. Για περίπου 20 χρόνια η πολιτεία δεν έκανε τίποτα άλλο παρά να υπόσχεται την υλοποίηση μιας δέσμευσης που θα έδινε ανάσα στην «τσιμεντένια» πρωτεύουσα.

    Μεταξύ 1999 και 2004, έπεσαν τίτλοι τέλους στις προσδοκίες των Αθηναίων για τη δημιουργία ενός πολύτιμου πάρκου σε μία κεντρική περιοχή. Ο μικρός ναός του Αγίου Νικολάου, ένα έργο του Ερνέστου Τσίλερ από το 1880, ασφυκτιά ανάμεσα στα κτίρια που έχουν ανεγερθεί στο πάλαι ποτέ κτήμα Θων.

    Εξέχουσα θέση, δίπλα από τον ναό, καταλαμβάνει η εγκατάσταση που κατασκεύασε η τεχνική εταιρεία «Μπάμπης Βωβός». Το 1979, το κτήμα Θων είχε χαρακτηριστεί χώρος πρασίνου από το δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας. Την απόφαση δεν ενέκρινε το ΥΠΕΧΩΔΕ και ο χώρος δεν κατοχυρώθηκε ως κοινόχρηστος. Οι προσπάθειες των τοπικών φορέων δεν ευοδώθηκαν.

    Σημειωτέον, το οκταώροφο κτίριο γραφείων και καταστημάτων, καθώς και παρακείμενος υπόγειος χώρος στάθμευσης κρίθηκαν αυθαίρετα από το Συμβούλιο της Επικρατείας, το 2004. Ωστόσο, η Πολεοδομία νομιμοποίησε το οκταώροφο κτίριο που χτίστηκε σε έκταση πρασίνου και «σκεπάζει» το διατηρητέο μνημείο. Είχε προηγηθεί απόφαση του τότε υπουργού Πολιτισμού, Γιώργου Βουλγαράκη, σύμφωνα με την οποία το κτίριο όχι μόνο δεν θίγει τον ναΐσκο του Αγίου Νικολάου, αλλά «αναβαθμίζει το άμεσο περιβάλλον σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση».

    Κάπως έτσι, λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα. Κάπως έτσι, θυσιάζεται το πράσινο στο βωμό του κέρδους. Αυτά που εξαγγέλλονται «μένουν στα χαρτιά». Αυτά που δαιμονοποιούνται προς χάριν επικοινωνίας, τελικά εφαρμόζονται. Χαμένοι ο μέσος Αθηναίος και το κτήμα Θων.

    *Τα οκτώ στρέμματα του κτήματος Θων, ιδιοκτησία του υπασπιστή του Όθωνα, Νικολάου Θων, περικλείονταν από τις λεωφόρους Αλεξάνδρας και Κηφισίας και τις οδούς Αιτωλίας και Θεοφάνους. Τη δεκαετία του 1880, ο Θων έκτισε στο κτήμα έπαυλη, που φιλοξενούσε πολλά έργα γνωστών Ελλήνων γλυπτών, όπως του Γεωργίου Βρούτου και του Γεωργίου Βιτάλη, καθώς και πενήντα προτομές Ελλήνων αγωνιστών και φιλελλήνων. Στον περίβολο της έπαυλης κατασκευάστηκε σε σχέδια του Ερνέστου Τσίλερ ο ναός του Αγίου Νικολάου, που έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο μνημείο και έργο τέχνης.

  45. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 20:43:07

    Γιατί κακεντρεχή; Δεν γουστάρω αυτό που συμβαίνει και δεν το γουστάρω καθόλου. Όποιος έχει πρόβλημα, να πάει στο ΣτΕ. Στο Βοτανικό γιατί πήγαν στο ΣτΕ; Μπορείς να μου πεις; Εδώ πού είναι το ΣτΕ; Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα νομιμότητας ή παραβίασης της προστασίας του περιβάλλοντος, τότε το ΣτΕ επιλαμβάνεται και είναι και πολύ αυστηρό από όσο ξέρουμε. Εδώ δεν μάσησε από ολόκληρο Παναθηναϊκό λαό.

    Αλλά βέβαια, ότι θέλει πάντοτε η φωνασκούσα μειοψηφία είναι καλό και άγιο.

    Αν έχετε δίκιο να πάτε στο ΣτΕ. Προφανώς δεν έχετε και δεν πάτε. Απλά τα πράγματα.

    Όσο για το κτήμα Θων, μικρή λεπτομέρεια: ο δήμος για να το κάνει χώρο πρασίνου έπρεπε πρώτα να το ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΕΙ. Άμα δεν το πληρώσεις στον ιδιοκτήτη, δεν μπορείς να το κάνεις πράσινο γιατί θεωρείται νομικά απαλλοτρίωση. Με ξένα κόλλυβα και χωρίς να πληρώσω την ξένη περιουσία κι εγώ ξέρεις τι καλός οικολόγος γίνομαι;

  46. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 20:52:38

    Το παρακράτος ψάχνει πάρκινγκ
    www(DOT)tvxs(DΟΤ)gr/v4176

    Το θεμ αδεν ειναι οτι δεν γουσταρεις πολιτες να παιρνουν τις τυχες τους στα χερια τους. Το θεμα ειναι οτι συμφωνεις με τις πρακτικες των "δημαρχων" και των πατρωνων τους, στα κλεφτα, χαραματα, να μην εχουν αντιδρασεις, και χρησιμοποιουν παρακρατικους για να χτυπησουν ανθρωπους που πακλευουν για ενα δραμι γαμημενο πρασινο. Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΖΤΗΔΩΝ, ΑΓΑΠΗΤΕ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΧΤΙΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΕΝΑ ΔΑΣΗ. ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ , ΜΕ ΤΟ ΜΟΚΟ ΚΑΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ"ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΝΑ ΚΑΙΝ, ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΝΟΜΑΝΕ.

    ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΘ ΕΙΣΑΙ "ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗΣ", ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΕΞΩΦΘΑΛΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

    αυτα με τους "νομους" των νταβαδων...οποιος τους παραβαινει ειναι στην πραγματικοτητα ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ

  47. mikros avatar
    mikros 28/01/2009 21:03:30

    χαράλαμπε πριν πολλά χρόνια με την ίδια λογική τη δική σου κάποιοι αντιδρούσαν στην κατασκευή τη εθνικής οδού...

  48. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 21:32:03

    Δεν είπα "δεν γουστάρω διαδηλώσεις". Είπα δεν γουστάρω αυτό που συμβαίνει. Το να μαζεύονται 100-150 νοματαίοι να μας πείσουν ότι ντε και καλά έχουν αυτοί δίκιο. Το να τους λέμε πέντε επιχειρήματα και να μην απαντάνε. Μετά να μας πετάνε για το πάρκο Θων που ήταν ιδιωτική περιουσία και να μας λένε ότι για άλλα πάρκα δεν αντέδρασαν γιατί ήταν ιδιωτική περιουσία. Και καλά, το πάρκο Θων ιδιωτική περιουσία δεν ήταν κι αυτό; Εκεί γιατί το αναφέρετε;

    Πρόκειται για το βασίλειο της αυθαιρεσίας. Επειδή κάποιοι θέλουν να μας το παίξουν με το ζόρι οικολόγοι και υπεραπιστές του περιβάλλοντος με το ζόρι, πρέπει οι άλλοι να είμαστε οι κακοί. Ε, όχι. Με νοιάζει κι εμένα το περιβάλλον. Αλλά θέλω πράσινο, όχι ντε και καλά να ικανοποιήσω τα αγωνιστικά μου απωθημένα. Αν μπορεί να συνδυαστεί πάρκινγκ με πράσινο, γιατί να μην συνδυαστεί; Αυτό το ερώτημα δεν μου το έχετε απαντήσει. Δεν είναι θέμα μετριοπάθειας, είναι θέμα ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. Αλλά ποιος την έχασε για να τη βρείτε εσείς;!

  49. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/01/2009 21:32:32

    Για άλλα πάρκινγκ εννοούσα δεν αντέδρασαν όχι για άλλα πάρκα.

  50. toml avatar
    toml 28/01/2009 21:35:41

    δηλαδή επειδή μένω ρόδο δεν μπορώ να ενημερωθώ για το τι έγινε; μήπως δεν εχετε συνειδητοποιήσει οτι ζούμε στη εποχή της πληροφορίας; πρέπει να είναι ιρακινός για να ξέρω τι γίνεται στο Ιράκ; είμαι αφελής επειδή πιστέυω ότι ο Κακλαμλανης είναι τσιράκι των εργολάβων; ενω εσύ που θεωρείς πως για όλα φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και πως του επιτίθενται γιατί είναι κακός δεν είσαι; όσο για την νομιμότητα της πράξης θα απευθυνθεί το δικαστήριο όταν εκδικαστούν οι μηνύσεις που έγιναν στον Κακλαμάνη..Φίλε μου αν δεν είσαι αφελής τότε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι είσαι στημμένος.

  51. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 22:06:49

    ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ...

    ΝΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...

    >>>>

    ΔΙΩΞΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΤΑ ΜΑΥΡΙΚΗ

    Κατηγορείται για απάτη σε βάρος του, με αφορμή τις διεκδικήσεις του τελευταίου στον Υμηττό!


    Ο αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου κ. Ηλίας Κολλιούσης, άσκησε δίωξη σε βάρος του Χρήστου Μαυρίκη, με αφορμή το ιδιοκτησιακό καθεστώς στον Υμηττό.

    Ως γνωστόν, μετά από αποκλειστική συνέντευξη του Χρήστου Μαυρίκη στον «ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ» τον Ιούνιο του 2007, όπου αποκάλυπτε όλες τις διεκδικήσεις του (περίπου 200 στρέμματα στα όρια Παπάγου-Χολαργού), ο Δήμαρχος Χολαργού υπέβαλε μηνυτήρια αναφορά στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Σανιδά. Την υπόθεση χρεώθηκε ο κ. Ηλίας Κολλιούσης, γνωστός από την πρόσφατη παραίτησή του λόγω Βατοπεδίου, μετά από τις καταθέσεις των μαρτύρων (πρώτος κατέθεσε ο εκδότης του «ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ» Μάκης Βραχιολίδης), συνέταξε το κατηγορητήριο σε βάρος του Χρήστου Μαυρίκη.

    Η υπόθεση θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, γιατί ανοίγει μία δικαστική διελκυστίνδα ανάμεσα στο Δημόσιο και τον Χρήστο Μαυρίκη.

    Όπως μας δήλωσε ο ίδιος, αναμένεται να καταθέσει άμεσα αγωγή σε βάρος του Δημοσίου, διεκδικώντας το ποσό των 200 εκατομμυρίων ευρώ ως αποζημίωση, διότι όπως επιμένει, οι εκτάσεις αυτές δεν ανήκουν στο Δημόσιο, αλλά στους ιδιοκτήτες του. Μάλιστα εκφράζει την βεβαιότητα ότι η μηνυτήρια αναφορά του Δημάρχου Νικολάου σε βάρος του, τον διευκολύνει και ότι θα κερδίσει την υπόθεση

    ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΙΚΗ

    Όπως μας δήλωσε ο Χρήστος Μαυρίκης, τα ντοκουμέντα που έχει στην διάθεσή του σε βάρος του Δημοσίου είναι καταλυτικά. Συγκεκριμένα αναφέρει:

    Απόφαση του Εφετείου Αθηνών και του Αρείου Πάγου (1959) κατά του ΑΟΟΑ (Αυτόνομος Οικιστικός Οργανισμός Αξιωματιών), ο οποίος διεκδικούσε τις εκτάσεις σε βάρος των ιδιοκτητών που εκπροσωπεί σήμερα ο Μαυρίκης
    Απόφαση του ΣτΕ κατά του Κέντρου Τεθωρακισμένων (1961), που είχε εμφανιστεί τότε ως διεκδηκητής (η περιοχή χρησιμοποιείτο ως πεδίο βολής και στρατιωτικών ασκήσεων)
    Πόρισμα του τότε Εφέτη-Ανακριτή κ. Κονιαβίτη (1964-65) με καταθέσεις 50 μαρτύρων, το οποίο λέγει ότι το Δημόσιο δεν διαθέτει καμμία έκταση στην επίμαχη περιοχή
    Οι αποφάσεις 880 και 881 του Αρείου Πάγου (1985), που έλεγαν ότι το δημόσιο δεν διαθέτει στην περιοχή καμμία ιδιοκτησία κι ότι για να είχε ιδιοκτησία θα έπρεπε να είχε προβεί σε απαλλοτριώσεις
    Πληθώρα αποφάσεων κατά του Δασαρχείου Πεντέλης
    Βεβαίωση από το ΤΕΘ (Ταμείο Εθνικής Άμυνας) ότι δεν έχει καμμία ιδιοκτησία
    Το Δημόσιο στα 1994, αναγνωρίζοντας ότι υπάρχει ιδιωτικό ιδιοκτησιακό καθεστώς στην επίμαχη περιοχή, προχωρεί σε προσημείωση (κατάσχεση) σε βάρος ενός συνιδιοκτήτη, με αφορμή ενός χρέους του τελευταίου προς το Δημόσιο.


    www.press-bank.gr (23.1.2009)

  52. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 22:56:40

    Το να τους λέμε πέντε επιχειρήματα και να μην απαντάνε.

    ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΆΘΙΟ, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ

    Πρόκειται για το βασίλειο της αυθαιρεσίας

    ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ; ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ; Η ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ; ΣΕ ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ;

    ΓΙΑ ΤΟ ΘΩΝ
    "Σημειωτέον, το οκταώροφο κτίριο γραφείων και καταστημάτων, καθώς και παρακείμενος υπόγειος χώρος στάθμευσης κρίθηκαν αυθαίρετα από το Συμβούλιο της Επικρατείας, το 2004."
    ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΩΒΩΣ?

    Αν μπορεί να συνδυαστεί πάρκινγκ με πράσινο, γιατί να μην συνδυαστεί;

    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ; ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ; ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΑ ΕΙΔΕΣ?

    Αλλά θέλω πράσινο, όχι ντε και καλά να ικανοποιήσω τα αγωνιστικά μου απωθημένα

    Ο ΑΓΩΝΑΣ, ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΩΒΟΥΣ. ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ. ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΙΕΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ. ΕΣΥ, ΚΑΤΣΕ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ. ΚΑΙ ΒΛΕΠΕ ΚΟΥΡΗ. ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!

    ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΙΝΑΙ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ-ΔΕΣ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΣΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΤΑ ΡΙΧΕΝΙΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΚΑΙ

    ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ-ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ.
    ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

  53. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 22:57:02

    στον Επωνυμο το 59

  54. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 23:44:58

    ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ

    συνέχεια από 58

    Για να μην μπερδευτείς, ο Χρήστος Μαυρίκης στο δημοσίευμα του ιστολογίου Press-bank της 21/1/2009, είναι ο γνωστός Μαυρίκης των υποκλοπών επί Μητσοτάκη. Τώρα, το ποιούς εκπροσωπεί σήμερα, αν το βρεις εσυ να ενεργός ακτιβιστής, μη ξεχάσεις να μας το πεις! Με την απορία είμαστε...

  55. Factorx avatar
    Factorx 28/01/2009 23:51:07

    Σωστός, 61.Οχι και ακτιβιστής ο αρχικοριός

  56. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 23:52:31

    τον ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ είπα ακτιβιστή...

  57. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/01/2009 00:08:37

    Αν χτίστηκαν αυθαίρετα, κακώς χτίστηκαν. Το θέμα είναι ότι δεν παύει να είναι ιδιωτική έκταση το Θων που εσύ και το σινάφι σου θέλετε να της βάλετε χέρι. Αν είστε τόσο μάγκες και τόσο οικολόγοι, γιατί δεν ξεκινάτε να κάνετε τα σπίτια σας πάρκα;

    Μια που λέμε για ΣτΕ, αν δεν έχετε δίκιο γιατί δεν πάτε στο ΣτΕ για το πάρκο Κυψέλης; Α, ναι ξέχασα, δεν πάει έτσι στην οικολογία, δεν θα πάμε με τους νόμους.

    Και μετά μου λέει για βασίλειο της αυθαίρεσίας.

    Όντως, κακώς απαντάς. Θα έλεγα ότι κακώς γράφεις, γενικώς. Αφού έχεις άποψη, πάρε τις μολότωφ και υλοποίησέ την. Είναι έτσι κι αλλιώς σωστή. Αυτό δεν πιστεύεις;

  58. Decay avatar
    Decay 29/01/2009 00:15:45

    @ 62

    'Αααα...
    Ακτιβιστής ο Αρχικοριός...
    Έτσι εξηγούνται όλα...

  59. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 00:18:00

    δεκτό κι αυτό με νεοφιλελεύθερη ερμηνεία!

  60. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 00:43:41

    έχουν γινει ηδη πολες μηνυμσεις για την κυψελη, για την οποια ο επιτιμος προεδρος του ΣτΕ δηλωσε οτι ειναι σντισυνταγματικη κάθε άλλη χρήση του χώρου.

    www(DOT)skai(DOT)gr/master_avod(DOT)php?id=50359&ad=0&cid=0&bc=1012&lsc=1

    περίπου στο 23 λεπτό. ΔΕΣ ΤΟ

    συζητηση, γινεται, εαν σου παραθετουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ, και συζητας πανω σε αυτα. Το ΣτΕ που επικαλεισαι να καταφυγουμε, κακεντρεχεστατε κολλημενε, εχει αποτανθει 2 φορες εναντιον της νομιμοτητας του οκταορωφου του κτηματος ΘΩΝ που νομιμοποιησε ο ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ. Βαζουμε χερι; (φαινεται να κατεχεις την ορολογια της μιζας)

    ΕΣΥ ΡΕ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΛΕΣ ΣΤΑ ΚΑΜΕΝΑ?

    τους παρακρατικους, τους εχεις στην καρδια σου;

    ορθως τρεμεις για το συστημα που σε τρεφει. γιατι τυποι σαν κι εσενα, τωρα που το συστημα που υπηρετεις ΠΕΘΑΙΝΕΙ, θα ζησουν σε πληρη ανυποληψια.

  61. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 00:45:01

    δε πα να λετε οτι θελετε, decay και cia, ο αναγνωστης μετράει...

  62. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 00:48:53

    @65 Decay

    Κι ο ΣΚΑΙ βέβαια, εκεί δεν τολμά να κάνει δεντροφυτευση!

  63. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 00:49:49

    58,

    διόρθωση, το κειμενο σημοσιευτηκε στην εφημεριδα "επικοινωνια" :)

    www(DOT)epikoinonia-arg(DOT)gr/html/content/view/5238/98/lang,el/

  64. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 00:57:46

    XΑΡΑΛΑΜΠΗ

    Δεν πίνουμε, όταν γράφουμε, δεν φαίνονται οι εντολές!

  65. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/01/2009 00:59:16

    Συγγνώμη, αλλά για μένα παρακρατικός είναι όποιος χρησιμοποιεί μεθόδους παρά-το-κράτος. Παράλληλα δηλαδή αλλά εκτός του κράτους. Ο τραμπουκισμός (δολοφονία Λαμπράκη) είναι κλασική μέθοδος του παρακράτους.

    Αν ήσασταν νόμιμοι, το ΣτΕ θα είχε απαγορέψει τα έργα, όπως στο Βοτανικό. Εκεί με είδες τι στάση κράτησα σε αυτό το μπλογκ;

    Οι πραγματικοί παρακρατικοί είναι αυτοί που εκμεταλλεύονται τη δική σου αθωότητα και σε παρακινούν. Αυτοί. Και γίνεσαι συνεργός τους χωρίς να το θέλεις.

    Δεν έχεις επιχειρήματα για το παρκάκι Κυψέλης και μιλάς για το Θων. Σου λέω ότι ήταν ιδιωτική περιοχή που θέλατε την κάνατε πράσινο χωρίς να αποζημιώστε τον ιδιοκτήτη και εσύ μου μιλάς ότι ήταν αυθαίρετη η οικοδομή. Εμ, έτσι είναι ότι δεν έχεις να απαντήσεις.

    Μετά μην μου μιλάς όμως για αυθαιρεσία. Άστο, δεν σε παίρνει εδώ.

  66. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 01:06:34

    κυριοι κοριοι, θελετε κομψα να μου πειτε οτι παρακολουθειτε τους αντιφρονουντες;
    ----------------------------------------

    «Παρακολουθούσαμε τον Ανδρέα και ξέραμε», λέει ο Μαυρίκης

    Επί οικουμενικής κυβερνήσεως το επιτελείο Γρυλλάκη παρακολουθούσε το τριψήφιο τηλέφωνο του Ανδρέα Παπανδρέου και έδινε καθημερινά αναφορά στον Κ. Μητσοτάκη.

    «Επί οικουμενικής κυβερνήσεως το επιτελείο του Γρυλλάκη παρακολουθούσε το τριψήφιο νούμερο του Ανδρέα Παπανδρέου», υποστήριξε ο Χρ. Μαυρίκης
    Αυτό ισχυρίστηκε χθες ο πρώην υπάλληλος του ΟΤΕ Χρήστος Μαυρίκης, ο οποίος από το 1987 είχε βασικό ρόλο στις παρακολουθήσεις των τηλεφώνων που γίνονταν. Ηταν αυτός που αποκάλυψε την υπόθεση δίνοντας τις κασέτες στον Μιλτ. Εβερτ, όταν στην κυβέρνηση ήταν πλέον η Ν.Δ.
    ----------------------------------

    Τσα!

  67. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:06:51

    Το κτήμα ΘΩΝ είναι άλλη ιστορία.
    Ανήκε στο ΑΣΥΛΟ ΑΝΙΑΤΩΝ και στο ΣΩΤΗΡΙΑ.
    Αφορά ξεχωριστή ανάρτηση, για το πως διαχειρίζονται τα ιδρύματα, τα κληροδοτήματα!

  68. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:08:34

    ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ...καρφώνεσαι!

  69. Factorx avatar
    Factorx 29/01/2009 01:18:07

    Για να μην μπερδεύεστε: Ο Μαυρίκης ήταν της Αγίας Οικογένειας και τον πάσαραν στον Γρυλλάκη, ο οποίος είχε παγιδέψει την μισή Ελλάδα μάζί του. Οταν τέλειωσε η δουλειά και ο Μαυρίκης ζήτησε μια ακόμα ανταμοιβή (κάτι καλιέργειες για βατράχια) του είπαν "αντε και...". Πανεξυπνοι. Ετσι ο Μαυρίκης πήγε κατα ΣΚΑΙ και ΠΑΣΟΚ μεριά και στην πορεία έπεσε πανω και στον Ζορμπα και έστειλε την αγία οικογένεια αδιάβαστη. Με ποιόν άλλο...οικολόγο ακτιβιστή ήταν τοτε κολητός; Με τον Δήμαρχο της ....Ζαχαρως. Ποιοι δημοσιογράφοι τους πατρονάριζαν; Τράγκας, Κακαουνάκης. Τέλος το μάθημα ιστορίας. Αν θέλετε συνέχεια θα βάλω ...συνδρομή

  70. Decay avatar
    Decay 29/01/2009 01:23:04

    Χαραλαμπε, σφίξε και σύ μια μολότωφ, ΜΠΟΡΕΙΣ!

  71. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:23:19

    Γρυλλάκης βέβαια, ξάδελφος του εν λόγω, ήταν κι ο οδηγός κι έμπιστος του Γ.Κοσκωτά!Αυτός δεν έλεγε και για τα πάμπερς!

  72. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:29:57

    Factorx...γνωστά! Στο δια ταύτα, γιατί δεν προχωράς;

  73. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:29:58

    Factorx...γνωστά! Στο δια ταύτα, γιατί δεν προχωράς;

  74. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 01:34:16

    μιλάμε με έχει αποστομώσει εκ νέου. Οποις δει τα στοιχεια, βλεπει ποιοι ειναι αυτοι που αντιδορυν, και ποιοι ειναι οι εκπροσωποι του παρακρατους (επωνυμοι ειναι).

    Η πλάκα ειναι οτι στην ουσία ΄συζητώ με έναν εργολαβο που φορα μανδυα "σκεπτόμενου" αναφέρεται σε "εσεις θα βαλετε στο ΄χέρι" οταν μιλά για συλλογους αρχιτεκτονων, επιτροπες πολιτών κτλ, και μιλα με ορους λαμογιας. Τι σημαινει ειναι ιδιωτικο οικοπεδο (που δεν ΗΤΑΝ, παρα μονο ενα μερος του, αλλα ΕΓΙΝΕ, οταν πουλησαν δημοιες υπηρεσιες στο Βωβο τα κομματια τους), οταν δεν εχει το παιδι μου ενα παρκο να ανπνευσει, και ελαχισοι ελευθεροι χωροι για να γινουν παρκα;

    Πως να αναγνωρίσεις λοιπον αυτα που λεει ο Ηλίας Γιαννίρης, Δρ Πολεοδόμος - Χωροτάκτης, Υπεύθυνος του Παρατηρητηρίου Ελεύθερων Χώρων.

    ---------------------------------------
    αποσπασμα απο κειμενο του

    "Το κτήμα Θων βρίσκεται στη γωνία Κηφισιάς και Αλεξάνδρας και η νευραλγική του θέση θα έπρεπε να οδηγήσει την Κυβέρνηση και το Δήμο να μην το αντιμετωπίζει σαν ένα απλό οικόπεδο. Με μια ενδεχόμενη βύθιση της Αλεξάνδρας θα μπορούσε να δημιουργηθεί εκεί η πλατεία Αμπελοκήπων, και ένας νέος ελεύθερος χώρος. Αντί για αυτό, από τα αρχικά 11 στρέμματα (οικοδομικό τετράγωνο 40) ο Μπ. Βωβός πήρε άδεια και έχτισε πάνω από το μισό. Μάλιστα το κτίσμα αποτέλεσε την πρώτη έδρα του "Αθήνα 2004" (Υπ. Πολιτισμού και άλλα Υπουργεία) που ανακάλυψε αργότερα ότι δεν χωράει και μετακόμισε αλλού. Για τα υπόλοιπα 4,5 στρέμματα που είχαν απομείνει τελικά χτίστηκε το ένα στρέμμα, μετά από παλινωδίες, υποσχέσεις που δεν τηρήθηκαν τόσο από το ΥΠΕΧΩΔΕ όσο και από τον μεγαλοεργολάβο, και μια συμπαιγνία του Δημοτικού Συμβουλίου.
    Αυτό που προκαλεί αλγεινή εντύπωση είναι ότι ο μεγαλοεργολάβος αγόρασε από δημόσιες εταιρείες (ΕΥΔΑΠ-Υπ. Μεταφορών, Νοσοκομείο Σωτηρία- υπ. Υγείας) τα τμήματα του οικοπέδου που του έλειπαν. Δηλαδή οι διορισμένες από την Κυβέρνηση διοικήσεις πούλησαν στο μεγαλοεργολάβο την περιουσία τους, δηλαδή δημόσια περιουσία. Φυσικά και ο νομικός εκπρόσωπος του ΥΠΕΧΩΔΕ κατά την ακρόαση στο ΣτΕ, αρνήθηκε μετά βδελυγμίας ότι υπάρχει διαπλοκή μεταξύ του μεγαλοεργολάβου και της διοίκησης. Λες και καθημερινά οι πολίτες, με βάση τη συνταγματική αρχή της ισονομίας, αγοράζουν γη που είναι δημόσια περιουσία από τη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, την ΕΥΔΑΠ, και από διάφορα κληροδοτήματα με σκοπό να χτίσουν, και τελικά να χτίζουν. Υποθέτουμε λοιπόν ότι δεν υπήρξε διαπλοκή και ότι ξαφνικά ήρθε επιφοίτηση στις Πασοκικές διοικήσεις διαφόρων υπουργείων να πουλήσουν ειδικά τις ιδιοκτησίες που είχαν στου Θων ειδικά στο συγκεκριμένο μεγαλοεργολάβο.
    Τι άλλο υποστήριξε ο κυβερνητικός νομικός εκπρόσωπος στο ΣτΕ; Ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ πέτυχε χωρίς δραχμή, με το χτίσιμο του υπολοίπου του Θων από τον Μπ. Βωβό, την ανάδειξη του διατηρητέου ναού του Αγ. Νικολάου (που βρίσκεται ευτυχώς στο κέντρο του Θων γιατί αλλιώς θα είχε χτιστεί όλο το οικοδομικό τετράγωνο). Επομένως απέναντι στο ΣτΕ το Δημόσιο υποστήριξε ότι δεν έχει την υποχρέωση να αναδεικνύει και να προστατεύει τα μνημεία ("δεν έχουμε λεφτά", είπε αρκετές φορές ο νομικός εκπρόσωπος του ΥΠΕΧΩΔΕ). Ας σημειωθεί ότι πολλά κληροδοτήματα έχουν περιέλθει στην κυριότητα του δημοσίου με διαθήκες που εκφράζουν τη βούληση των θανόντων να παραμείνουν ελεύθεροι οι χώροι και να μη χτιστούν (Ριζάρη) και αυτή η βούληση των κληροδοτούντων αθετείται από τους σημερινούς διαχειριστές της δημόσιας περιουσίας.

    www(DOT)epohi(DOT)gr/gianniris_thon_issues_1112004(DOT)htm

    Η ΦΩΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΦΙΛΤΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΕ.

  75. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 01:39:05

    Favtor, δεν πιστευω να εννοειτε οτι οι οικολογοι η οσοι σκουζουν για το παρκο στη κυψελη σχετιζοντια με την αγια οικογενεια ε;;;

    μπααααα, αποκλειεται....εσεις τετοιο πραγμα...

  76. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:43:00

    Το κτήμα ΘΩΝ ανήκε 50-50% στο ΣΩΤΗΡΙΑ και στο ΑΣΥΛΟ ΑΝΙΑΤΩΝ (ιδιωτικού δικαίου).

    Κάθε διαθήκη όντως έχει περιορισμούς. Οι νομικοί διαχειριστές αποφασίζουν ΑΝ θα προσκρούσουν ή όχι σε αυτούς!

  77. Factorx avatar
    Factorx 29/01/2009 01:50:51

    Ποιο "δια τάυτα"; Συνωμοσίες ψάχνετε;

  78. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 01:53:38

    ΟΧΙ! ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

  79. Decay avatar
    Decay 29/01/2009 01:59:38

    @ Χαράλαμπε,


    Ο Mr Vovos δεν είναι παρακράτος.
    Απο τα στοιχεία που έχω, φέρνει σε επιχειρηματία του Βαθέος Κράτους. Τώρα το άν συμπεριφέρεται σαν παρακρατικός η λαμόγιο, έχω την εντύπωση οτι ειναι πολύ πιθανό να συμβαίνει. Ίσως όμως και να είναι απλώς εντύπωση.

    Όσον αφορά τους "αγανακτισμένους".
    (Χρυσαυγίτες η Κουκουλοφόρους)
    Η Επαναστατική Γυμναστική δεν έκανε ποτέ κακό.
    Εξυπηρετούνται έτσι πολλά συμφέροντα, δεν λεω τίνος.(Ίσως και τα δικά μου).

    Τώρα, όσον αφορά εσάς Χαραλάμπη μου, να υποθέσω οτι δεν σας εμπιστεύονται, γιαυτό και είστε στην απέξω?

    Αυτά, για την ώρα.

  80. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 02:12:10

    Decay, συνεχιζιουμε λοιπον, για την ώρα, ν απαραθετουμε στοιχεία, και να παραθετεις λασπη, σαν γνησιος οπαδος του πρακτοροκρατουμενου καθεστωτους ΣΑΣ. Υποθετω οτι τη λειτουργια των νταβατζηδων την οποια σαν κομματικος προσκυνας (εκτος κι αν εισαι ο Τζουμακας-που δεν εισαι) δεν την εχεις για παρακριτικη (τι διαφορα εχει το βαθυ κρατος με το παρακρατος;-τα ιδια κεντρα αποφασεων ειναι)

    Σε βοηθώ λοιπόν

    φωτο και βιντεο κουκουλοφορων που τα βαζουν με τα ΜΑΤ και τη δημαρχαρα

    www(DOT)cosmo(DOT)gr/News/Hellas/228895(DOT)html

    www(DΟΤ)tvxs(DOT)gr/v4034

    Για δε μας λες τι βλεπεις;

    Καλα κανουν και δεν "μας " εμπιστευονται. Γιατι θα τους καναμε το παρακρατικο "συστημα" λαμπογιαλο*

    *με την καλη εννοια

  81. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 08:33:33

    Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος αρχιτέκτονας για να διακρίνει αμέσως τη μη ενσωμάτωση του κτιρίου Θων στο γύρω περιβάλλον, σε ένα από τα παλαιότερα και ομορφότερα σημεία της Αθήνας.

    Είναι ένα κτίριο εσωστρεφές, κλειστοφοβικό και μονοκόμματο, σαν "πάσσαλος" μπηγμένος στα τυφλά.

    Σε βυθισμένο επίπεδο, είναι εμφανές ότι στερείται του "δικού του περιβάλλοντα χώρου", ο οποίος θα το οριοθετούσε και θα το περιέβαλλε φυσικά, και μέσα από τον οποίο θα ανυψωνόταν με ευγένεια και θα "υποστηριζόταν".

    Ίδιας εσωστρεφούς αρχιτεκτονικής αντίληψης διαπίστωσα ότι είναι και το ομογάλακτο, το κτίριο του Χ.Α.
    Σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα αυτό.

  82. Saloniciano avatar
    Saloniciano 29/01/2009 19:56:14

    Έχω ΜΗΝΕΣ που ουρλιάζω σε αυτό το σαϊτομπλόγκ για την ανοχή που δείχνετε οι Αθηναίοι στον φασίστα δήμαρχό σας, τον Νικήτα Κακλαμάνη, ο οποίος, υπενθυμίζω για χιλιοστή φορά, ΕΞΕΛΕΓΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΛΑΟΣ!!!
    Οπότε, μη μου γουρλώνετε τα ματάκι σαν παρθενόπες όταν ανακαλύπτετε Χρυσαυγίτες να περιφρουρούν τις δημοτικές μπουλντόζες. Ας προσέχατε ποιον ψηφίζατε.
    Και μην ακούτε, φίλοι Αθηναίοι, τόσο πολύ τα αθηναϊκά ΜΜΕ που συκοφαντούν άλλα μέρη της Ελλάδας, όπως πχ τη Θεσσαλονίκη, για ακροδεξιά και φασιστικά, ενώ χαϊδεύουν τα αυτάκια σας.
    Ως συνήθως, οι συκοφαντίες των αθηναϊκών ΜΜΕ (του antinews συμπεριλαμβανομένου, για να μην κοροϊδευόμαστε) είναι προπέτασμα καπνού για να κρύψουν τα χάλια τής πόλης σας.