24/06/2008 18:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παρελθόν είναι εδώ – ολοζώντανο

Η ιστορία της SIEMENS φαίνεται πως έχει τις ρίζες της πολύ πιο πέρα από τις κυβερνήσεις των τελευταίων ετών. Aπό τις έρευνες στη Γερμανία έχει προκύψει σύνδεση των αμαρτωλών μαύρων ταμείων του κολοσσού με την περίφημη ΜΑΥΟ (!), την υπεράκτια εταιρεία που συνδέεται με παράνομες χρηματοδοτήσεις της ΝΔ την περίοδο Μητσοτάκη. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι τα σχετικά στοιχεία βρίσκονται ήδη στα χέρια των ελληνικών δικαστικών Αρχών, οπότε θα πρέπει να αναμένεται (;) σύντομα η δημοσιοποίησή τους. Όλοι οι εμπλεκόμενοι παράγοντες αναμένουν με εξαιρετικό ενδιαφέρον τους σχετικούς φακέλους, καθώς θεωρούνται κρίσιμοι για να βρεθεί η άκρη του νήματος, πέρα από αποσπασματικές χρηματοδοτήσεις και «δωράκια» σε πολιτικούς.

Η ΜΑΥΟ φέρεται να ήταν η «γέφυρα», προκειμένου να γεμίζουν τα ταμεία της ΝΔ από τα μέσα της δεκαετίας του 80, μετά την άνοδο του Κ. Μητσοτάκη στην προεδρία της τότε αξιωματικής αντιπολίτευσης, μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του 90.
Ο ρόλος της εταιρείας αποτέλεσε το αντικείμενο της σύγκρουσης του πρώην πρωθυπουργού με τον Κ. Λαλιώτη, ο οποίος διαδραμάτισε κρίσιμο ρόλο στην αποκάλυψή της. Με βάση τα στοιχεία που είχε στη διάθεσή του η υπόθεση οδηγήθηκε ενώπιον της ελληνικής Δικαιοσύνης, ενώ οι πολιτικές εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν διαδραμάτισαν κρίσιμο ρόλο στην αντιπαράθεση του ΠΑΣΟΚ με τη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 18:37:46

    Γιατί δε γράφετε ότι καταδικάστηκε ο Λαλιώτης? Φανταστείτε τώρα να είναι αλήθεια αυτά που έλεγε τότε με τι κουρελόχαρτα δικ. αποφάσεις έχουμε να κάνουμε και πόσο μπουρδέλο είναι η δικαιοσύνη.

  2. thanos avatar
    thanos 24/06/2008 18:54:45

    H mousitsa o Laliwths hxere ti elege...
    Pousai vre epitime na kaneis kamia dhlwsh?

  3. perastikos avatar
    perastikos 24/06/2008 19:46:21

    ότι νάναι γράφετε.. ότι θυμάστε χαίρεστε και γράφετε, νομίζοντας πως μέσα στο θόρυβο των ημερών θα γίνετε κι εσείς άντρες

    μια ζωή θα τη βγάλετε ενδοπαλαμικά

  4. Nick avatar
    Nick 24/06/2008 20:08:37

    ΕΘνος = Μπόμπολας = Δημόσια Έργα = Λαλιώτης...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 20:34:32

    @perastikos, ζηλεύεις αγάπη μου; εμένα μου αρέσει να βλέπω, επιτέλους γραμμένες, έστω και σε οθόνη, μερικές από τις αηδιαστικές ιστορίες...

    εξ άλλου θα ξέρεις πρωτογενώς ότι υπάρχουν δύο ειδών ψεύτες, αυτοί που λένε ότι δεν το κάνουν πια, και αυτοί που λένε ότι θα το κόψουν από αυριο

  6. NS avatar
    NS 24/06/2008 20:37:32

    Ε όχι και να βγάλουμε "αγωνιστή της διαφάνειας" ..τον ...Λαλιώτη !!!! Επίσης, η MAYO μόνο ως παραπέτασμα καπνού μπορεί να λειτουργήσει αυτή τη στιγμή που σκάνε κατά του Μητσοτακείκου ιστορίες με σοβαρότατα στοιχεία. Γιατί αν το πράγμα ξεφύγει από τα σημερινά αποδεδειγμένα στοιχεία και πάει στις συκοφαντίες του Λ. Δίνεται πάσα στους εμπλεκόμενους να επικαλούνται αθωότητα βάσει τελεσίδικων δικαστικών αποφάσεων.

    ΥΓ. Ελαφριές κρίσεις τύπου "κουρελόχαρτα" και "μπουρδέλο" για τους δικαστές οδηγούν μόνο σε μια εικόνα απαξίωσης των δικαστικών λειτουργών, τώρα ειδικά που χρειάζονται στήριξη κατά των συμφερόντων (βλ. Ιταλία παλαιότερα). Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τη δουλειά τους ακόμα και σε τρομερά !!! αντίξοες συνθήκες. Ας μην τους ισοπεδώνουμε...

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 20:49:34

    @ NS Θα μου επιτρέψεις να τους ισοπεδώσω. Είναι κατά κόρον άχρηστοι και κοροϊδεύουν τον κόσμο. Ένα σάπιο σύστημα δεν το στηρίζω.

    ΥΓ. Υπάρχουν αποδείξεις για τα έργα και τις μέρες τους αλλά φοβόμαστε οπότε λέμε μόνο τη γνώμη μας που τη διαμορφώνουμε από αυτά που ξέρουμε

  8. NS avatar
    NS 24/06/2008 21:06:17

    @ Εξάκτινος Επειδή τυχαίνει να το ξέρω και εγώ το θέμα λέω λοιπόν ότι άν εννοείς ότι υπάρχουν και (πολλοί) άχρηστοί που κοροϊδεύουν τον κόσμο και ότι γενικά το συγκεκριμένο σύστημα είναι σάπιο έχεις απόλυτο δίκιο (από αποδείξεις μάλιστα... δυστυχώς πολλές και τρανταχτές σε ορισμένες περιπτώσεις!!!). Όμως υπάρχουν και δικαστές που πραγματικά προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και όχι την ... πάπια (κατά το κοινώς λεγόμενον!). Αυτοί δεν χρειάζονται κάποια στήριξη? Είναι σωστό και αυτοί να εξομοιώνονται ισοπεδωτικά με τους "άλλους"? Αυτό λέω μόνο.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 21:26:57

    Όμως υπάρχουν και δικαστές που πραγματικά προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και όχι την … πάπια (κατά το κοινώς λεγόμενον!). Αυτοί δεν χρειάζονται κάποια στήριξη? Είναι σωστό και αυτοί να εξομοιώνονται ισοπεδωτικά με τους “άλλους”?

    Οι δικαστές αυτές αυτοί είναι ελάχιστοι και αποτελούν είδος προς εξαφάνιση. Δε χρειάζονται στήριξη όσο καλύπτουν τους άλλους. Ας βγουν να μιλήσουν.

  10. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 24/06/2008 22:23:18

    Τραγικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι ανεγκέφαλοι νεοέλληνες. Γενικότερα στο δημόσιο, αυτοί οι λίγοι που κάνουν τη δουλειά τους, και δεν τα παίρνουν, και δεν συγκαλύπτουν, ακούν κάθε μέρα τις κατηγορίες του συνόλου, χωρίς να τους αναγνωρίζεται η πιθανοτητα της εντιμότητας. Καί μόνο στο μισθό μένουν, και τους βρίζουν, και τον πολίτη εξυπηρετούν.

  11. Suhoi avatar
    Suhoi 25/06/2008 02:35:03

    perastikos Says: "ότι νάναι γράφετε.. ότι θυμάστε χαίρεστε και γράφετε, νομίζοντας πως μέσα στο θόρυβο των ημερών θα γίνετε κι εσείς άντρες. μια ζωή θα τη βγάλετε ενδοπαλαμικά".

    Πολυ Μητσοτακικός αυτός ο εξω-παλμικός τύπος που δεν παύει ωστόσο, να δείχνει το μέγεθος της βλακείας του.

  12. Λαρα avatar
    Λαρα 25/06/2008 10:04:35

    Μη μιλατε για την Αγια οικογενεια, οπου η ιερωσυνη της ξεχειλιζει απο τα μπατζακια.
    Παντως για τη δουλεια που διαλεξαν δεν κανουν
    και η παρουσια της στην πολιτικη ζωη του τοπου αυτου ειναι θεμα χρονου.
    Απλα εξαρταται απο την αφυπνιση του Ελληνικου πνευματος, το οποιο ως σημερα χαλαρα και locker πλαναται σε σοφτ αποχαυνωσεις.
    λαρα