#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2012 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παρασκήνιο της επιλογής Ζανιά για την Εθνική Τράπεζα



Βάρδα περίμεναν σύμφωνα με τις φήμες της τελευταίας στιγμής, Ζαννιάς τους προέκυψε, αφήνοντας ξερούς τους παρευρισκόμενους στη γενική συνέλευση των μετόχων της Εθνικής τράπεζας που πραγματοποιήθηκε νωρίτερα.

Ο Αντώνης Σαμαράς, πιστός στη στρατηγική της συναίνεσης που εφαρμόζει στη στελέχωση της κυβέρνησης και το είδαμε να αποτυπώνεται κυρίως στην επιλογή του υπουργού Οικονομικών (δυο φορές μάλιστα), επέλεξε τον απερχόμενο υπουργό Οικονομικών κ. Γιώργο Ζαννιά ως πρόεδρο της Εθνικής και το μέλος του διοικητικού συμβουλίου κ. Αλέξανδρο Τουρκολιά για διευθύνων σύμβουλο.

Πρόκειται για το νέο ισχυρό δίδυμο της Εθνικής τράπεζας, το οποίο αντικαθιστά τους κ.κ. Ράπανο και Ταμβακάκη οι οποίοι υπέβαλαν τις παραιτήσεις τους όπως τους ζητήθηκε από το Μαξίμου.

Πάντως, ο μάνατζερ της τράπεζας θα είναι ο κ. Τουρκολιάς, γέννημα θρέμμα τραπεζίτης, με άριστη γνώση και των ναυτιλιακών θεμάτων, ο οποίος σε ανύποπτο χρόνο είχε επισημάνει (καθώς φήμες τον έφερναν ως υποψήφιο υφυπουργό) ότι δεν πρόκειται να αφήσει ποτέ τα τραπεζικά για να ασχοληθεί με την πολιτική.

Αντίθετα με τον κ. Τουρκολιά που ήταν η αναμενόμενη επιλογή -αν και μέχρι πριν λίγες ώρες φέρονταν ότι θα αναλάμβανε πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος μαζί- ξένισε η επιλογή του Γιώργου Ζαννιά για πρόεδρο της τράπεζας. Και αυτό διότι μοιάζει σαν επιβράβευση των όσων έκανε στο υπουργείο Οικονομικών τα δυο χρόνια των μνημονίων, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι τοποθετήθηκε  στη νομισματική επιτροπή της Τράπεζας της Ελλάδας με απόφαση του Λουκά Παπαδήμου δυο μέρες πριν τις εκλογές της 6ης Μαΐου. Εκτός και αν υπάρχει συμφωνία με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος -σε αντίθεση με τα προερχόμενα πρόσωπα από το ΠΑΣΟΚ που τοποθετήθηκαν στην κυβέρνηση όπου διατύπωσε ενστάσεις- δεν έχει αντίρρηση ο στενός του συνεργάτης να εκτεθεί στην κορυφή της μεγαλύτερης τράπεζας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 28/06/2012 16:24:26

    Οι επιλογές προσώπων σε θέσεις-κλειδιά θα έπρεπε να σηματοδοτούν την πολιτική της κυβέρνησης. Δηλαδή τι νέο ή διαφορετικό φέρνει (ή επιθυμείται να φέρει) η αλλαγή προσώπων. Δύσκολο ρεπορτάζ, δεν λέω, αλλά προσωπικά το βαρέθηκα το κουτσομπολιό και δεν μου προσθέτει και τίποτα αισιόδοξο, ότι κάτι μπορεί να γίνει τελικά.

    Αύριο θα σχολιάζουμε ότι στη θέση του Ζερβού επελέγη ο Αμφιχρησίχειρος(γράφει και με τα δύο χέρια) με αναπληρωτή τον Άθεο, κλπ, κλπ.

    Τι νόημα έχουν όλα αυτά, πέραν του κουτσομπολιού?

  2. 1kris avatar
    1kris 28/06/2012 16:24:38

    Εαν κανει καμια επιλογη ο προεδρος τησ Ν.Δ στο οικονομικο επιτελειο παρακαλω να αναρτηθει παραυτα.ειναι μεγαλο το γκαζο να ψηφιζεις Σαμαρα και να σου βγαινει Σημιτης

  3. tas avatar
    tas 28/06/2012 16:34:41

    "Και αυτό διότι μοιάζει σαν επιβράβευση των όσων έκανε στο υπουργείο Οικονομικών τα δυο χρόνια των μνημονίων"

    Δεν μοιάζει.. ΕΙΝΑΙ επιβράβευση και συνέχιση. Γιατί τρέφουμε αυταπάτες?

  4. giorgos avatar
    giorgos 28/06/2012 16:39:29

    Εγώ πιστεύω οτι η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Πίου το"Μαύρο Πιστόλι"..... κατευθείαν απ' τα "Λωποδυτήρια"..............

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ giorgos 28/06/2012 17:19:31

      Επιτρέψτε μου απλώς να γράψω ότι το συγκεκριμένο αστειάκι με τον Πίου, πολυφορέθηκε τις τελευταίες μέρες και απλά έγινε τόσο άνοστο όσο δεν παίρνει...

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 28/06/2012 17:05:28

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΨΗΦΙΣΕ Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΑΣΤΩΝ ΕΔΩ

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ IOANNIS 29/06/2012 04:32:31

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. Τεχνοκράτης avatar
    Τεχνοκράτης 28/06/2012 17:20:14

    Δεν αποτελεί επιβράβευση αλλά αναγκαίο πολιτικό συμβιβασμό, ενόψει και των αναπόφευκτων ανακατατάξεων στο τραπεζικό σύστημα, οι οποίες επιβάλλουν ευρύτερες συναινέσεις, ιδίως εφόσον αποφασιστεί πολιτικά είτε η ΕΤΕ να αποτελέσει τη ναυαρχίδα του "δημόσιου τραπεζικού πυλώνα" είτε να συγχωνευτεί/εξαγοράσει μεγάλη "ιδιωτική τράπεζα", είτε ακόμα να καταστεί "πρώτη νύφη" προς σύναψη "γάμου" με ισχυρή διεθνή τράπεζα, όπως είχε ακουστεί στο παρελθόν. Κρίσιμο θα είναι εάν ανατεθούν στον κ. Ζανιά εκτελεστικές αρμοδιότητες και ποιες θα είναι αυτές, διότι, μετά την εποχή του επιτυχημένου κ. Αράπογλου (ήταν Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος) ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΤΕ είχε μόνον τυπικές αρμοδιότητες.

  7. vagmyl avatar
    vagmyl 28/06/2012 20:27:38

    Είναι μια ακόμη ομολογία της ανυπαρξίας στελεχών της ΝΔ περί τα οικονομικά. Εάν όχι, τότε υπάρχει ένα τεράστιο "γιατί" που ζητά καθαρές εξηγήσεις...

    • anonymous avatar
      anonymous @ vagmyl 28/06/2012 21:45:52

      Το regime ancien δε θέλει να παραδώσει την εξουσία και με κάποιο τρόπο τα καταφέρνει. Δεν πρόκειται για ένδεια στελεχών. Εδώ φτάσαμε να περνάει από το οικονομίας, επί συντηρητικής διακυβέρνησης παρακαλώ, ένας βομβιστής, ένα πρώην μέλος της ΚΝΕ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

  8. Tassos avatar
    Tassos 29/06/2012 00:37:33

    Ο Βάρδας δεν ήταν που σαν σύμβουλος του Σαμαρά είχε ταχθεί υπέρ του Α' Μνημονίου? Τον είχε αποσύρει ο Αρχηγός από το προσκήνιο μετά από αυτό. Που να τον βάλει ρε παιδιά τον άνθρωπο? Διοικητή Τράπεζας ? Με τι προσόντα? Ρούχα πουλάει ο άνθρωπος και μακάρι να ναι επιτυχημένος. Είναι? Αν ναι, βάλτον στο Εμπορίου.

  9. knight rider avatar
    knight rider 29/06/2012 01:29:38

    Βρε παιδιά γιατί βάζουμε τα δευτεροτρίτα του ΓΑΠα στην ΕΤΕ. Κατευθείαν τον Παπακωνσταντίνου έπρεπε να πάει σφαίρα το μαγαζάκι..... στον πάτο!

  10. Φλου avatar
    Φλου 29/06/2012 01:57:20

    Χάσαμε τη μπάλα. Στοπ.

  11. giorgos avatar
    giorgos 29/06/2012 06:23:25

    Δυστυχώς έχεις δίκαιο, όμως το χειρότερο είναι οτι και η κυβέρνηση Σαμαρά ταιριάζει με αυτό το αστειάκι με τον Πίου, συνεχώς βάζει παλαιούς "παίχτες" από τα "λωποδυτήρια"........................

  12. George avatar