27/04/2009 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παρασκήνιο της αλληλογραφίας Ζήμενς – Μητσοτάκη


__________________________________________________________________________________________________
Η επιστολή της Ζήμενς προς τον κ. Μητσοτάκη που περιγράφουμε στο προηγούμενο post εστάλή στις 30/8/1993. Στην ίδια επιστολή ο κατηγορούμενος σήμερα κ. Η. Γεωργίου αναφέρεται σε μια «απογοητευτική συζήτηση» που είχε προηγουμένως για το θέμα των 1.100.000 ψηφιακών παροχών η Ζήμενς και με τον τότε υπουργό Εθνικής Οικονομίας Στέφανο Μάνο.

Τι διαμείφθηκε στην συνάντηση εκείνη το διηγείται ένα παλιό φύλλο του «Ελεύθερου» (13/5/1996). Λίγες ημέρες πριν από την επιστολή της Ζήμενς προς τον κ. Μητσοτάκη (Δευτέρα 9/8/1993) τον είχε επισκεφθεί και  ο Σωκράτης Κόκκαλης προσωπικά. Ο οποίος επίσης του ζήσε να κατακυρωθεί υπέρ της ΖΗΜΕΝΣ και της ΙΝΤΡΑΚΟΜ η επίμαχη προμήθεια του 1.100.000 ψηφιακών παροχών του ΟΤΕ. Ύστερα από έντονη συζήτηση ο κ. Μητσοτάκης δέχτηκε τελικά να ανατεθεί στις δύο εταιρείες η περιβόητη εκείνη παρτίδα ψηφιακών και παρέπεμψε τον κ. Κόκκαλη στον τότε υπουργό Εθνικής Οικονομίας Στέφανο Μάνο. Εκεί όμως έκπληκτος ο Σωκράτης άκουσε τον κ. Μάνο να του λέει ότι η προμήθεια αυτή είναι θέμα του «στρατηγικού επενδύτη» και ότι ο ίδιος είναι κατηγορηματικά αντίθετος στην απόφαση του Μητσοτάκη. Έξαλλος ο Σωκράτης Κόκκαλης πηγαίνει πάλι πίσω στον Μητσοτάκη, τον οποίο ακούει να του λέει: «Δυστυχώς δεν μπορώ να επιμείνω περισσότερο διότι ο Μάνος είναι έτοιμος να παραιτηθεί. Φρόντισε να τον πείσεις εσύ».

Τον είχαν κάνει γαϊτανάκι δηλαδή τον Σωκράτη, ενώ την ίδια στιγμή ο Κ. Μητσοτάκης με τον φίλο του τον τραπεζίτη Μ. Ζομπανάκη ετοιμαζόταν τότε να αναθέσει το management του ΟΤΕ στον ιαπωνικό κολοσσό ΝΤΤ-International (βλ.Μια ξεχασμένη συνάντηση στο Τόκιο)

Την ίδια εποχή, για να «ηρεμήσει» τον Σωκράτη ο Κ. Μητσοτάκης του έδινε και το Ξυστό Λαχείο, με την υπογραφή του τότε υφυπουργού Οικονομικών κ. Π. Δούκα (για να μην ξεχνιόμαστε). Την ίδια εποχή εξάλλου ο κ. Μητσοτάκης είχε κάνει και ένα άλλο δωράκι προσωπικά στον Σωκράτη: τη «Νέα Τηλεόρασης» με συνεταίρους εκτός του κ. Κόκκαλη, τον «Ελεύθερο Τύπο» και την «Απογευματινή». Αργότερα ο Θόδωρος Βαρδινογιάννης αγόρασε τις μετοχές των δυο εφημερίδων και έτσι φτάνουμε στο σημερινό  STAR CHANNEL και την .... Πετρούλα.

Διαβάστε επίσης: Πως ο Μητσοτάκης δημιούργησε την μεγαλύτερη παρεξήγηση και Η Ζήμενς, ο Μητσοτάκης, ο Φλωράκης και «ο γιος του Πέτρου» 

Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθουμε

(στη φωτογραφία Μητσοτάκης και Μάνος με τον άλλοτε πρόεδρο της Ζημενς, Φον Πίρερ. Ο κ.Μάνος, ως πρώην υπουργός Οικονομίας, επί κυβέρνησης Μητσοτάκη, γνώριζε τα πάντα γύρω από τις μεγάλες συμφωνίες ΟΤΕ από τη μια και Ζημενς-Ιντρακόμ από την άλλη. Γιατί σιωπά;)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 27/04/2009 13:48:56

    Τα είπαμε, λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή;

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 27/04/2009 13:56:47

    Σήμερα βλέπω το anti αφιερωμένο με πολύ love στο δρακουμέλ.

  3. Φι avatar
    Φι 27/04/2009 14:50:37

    Το #4 σ' εμένα, παλουκάρια και κορτσούδες.

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 27/04/2009 15:08:30

    Σήμερα η μέρα του γκαντέμη είναι???

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 15:22:33

    γερμανόπληκτη η σημερινή μέρα

    ... Στις 27 Απριλίου, στην Ακρόπολη των Αθηνών, ο Γερμανός Αξιωματικός δίνει εντολή στον εύζωνα Κωνσταντίνο Κουκίδη, φρουρό της Σημαίας μας, να την αφαιρέσει για να αναρτήσει τον αγκυλωτό σταυρό. Εκείνος την υποστέλλει κλαίγοντας και ψάλλοντας τον Εθνικό Ύμνο, τυλίγεται με αυτήν και αυτοκτονεί πέφτοντας από τον Ιερό Βράχο.

  6. kanis avatar
    kanis 27/04/2009 15:33:44

    @7 αλλενάκι

    Σε ευχαριστούμε για την αναφορά. Προσωπικά την αγνοούσα την ιστορία αυτή!
    Ακόμη μια φορά, αποδεικνύεται το υψηλό πατριωτικό φρόνιμα του ποντιακού ελληνισμού, γιατί, τι άλλο θα μπορούσε να είναι ο Κουκ-ίδης! ΑΞΙΟΣ!

  7. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 27/04/2009 15:55:00

    @ Συγχαρητήρια για την υπενθύμιση.
    Πόσο θα ντρεπόταν αν έβλεπε πόσο βολεψάκηδες καταντήσαμε μέσα σε μισό αιώνα.

  8. osaperas avatar
    osaperas 27/04/2009 16:28:41

    @7,8,9,

    Καλό είναι που υπάρχει ο θρύλος Κουκίδη καθώς επίσης οτιδήποτε σχετίκό για τη σημαία μας και την χώρα μας.

    Αλλά το γεγονός αυτό δεν επιβεβαιώνεται από καμία ιστορίκή μαρτυρία.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 16:38:38

    Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το μνημείο που έχει στηθεί στο σημείο έχει στηθεί βάσει ανύπαρκτου γεγονότος; Οι Γερμανοί διέταξαν να πουν ότι έπαθε έμφραγμα ένας στρατιώτης.

  10. osaperas avatar
    osaperas 27/04/2009 16:42:42

    @11
    Θέλω να πω ότι η υπόθεση Κουκίδη είναι ένας θρύλος και έχει συντηρηθεί (πολύ σωστά) μέχρι σήμερα.
    (Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου στείλω την ομιλία του δημάρχου αβραμόπουλου όταν εγκαινίασε το μνημείο)

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 16:51:19

    @12 osaperas: μπορείς να την στείλεις στον φάκτορ, λίγο περίεργα ακούγονται όλα αυτά πάντως ...

  12. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 27/04/2009 17:22:12

    Τα γράψατε τότε αυτά?????
    Είναι προφανές τώρα γιατί έπεσε η κυβέρνηση ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ... Δεν τους έδωσαν την δουλειά και τα πήραν από το ΠΑΣΟΚ. Τα υπόλοιπα είναι απλές οδοντόκρεμες....
    Δίκιο είχε τελικά ο Δρακουμέλ!!!!!!

  13. osaperas avatar
    osaperas 27/04/2009 17:22:44

    @13
    οκ

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 17:25:35

    @15: τώρα μόλις διάβαζα στο γκουγκλ αντιπαράθεση Γ.Α.Μαγκάκη και ιών σχετικά ...

    η πανδημία της Ελληνοκτονίας είναι πιο επικίνδυνη από την πανδημία της γρίπης ...

  15. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2009 17:28:28

    @ 14
    Μα τι λές τώρα? Το ΠΑΣΟΚ του πατέρα του GAP (και κτήμα του σήμερα) είναι αγνό σαν παρθένα.

  16. osaperas avatar
    osaperas 27/04/2009 17:32:27

    @16
    έχω διαβάσει πολλά για αυτό το θέμα. Προσπαθώ να μείνω στα γεγονότα. Δεν είναι εύκολα γιατί ξεκινανε από ένα αληθινο γεγονός και μετά χάνονται μετατρέποντας υποθέσεις και συμπεράσματα σε γεγονότα

  17. Le canard avatar
    Le canard 27/04/2009 17:44:30

    @ΣΚΑΙς14

    Μην είσαι τόσο σίγουρος ΣΚΑΙς. Αν κρίνουμε από τις διαχρονικά τέλειες σχέσεις Ζημενς-Μητσοτακέϊκου-Κόκκαλη, κάθε άλλο παρά αυτό που υποστηρίζεις προκύπτει. Κοντολογίς, μάλλον και η Ζημενς-Ιντρακόμ κατέβαλαν τον οβολόν τους και ίσως κάπως περισσότερο και οι εδώ αντι-κοκκαλάνθρωποι καθώς και οι γιαπωνέζοι.

  18. 321 avatar
    321 27/04/2009 19:24:58

    Σιωπά γιατί έχει ΔΡΑΣΗ.

  19. Hase avatar
    Hase 27/04/2009 20:39:31

    @7 Αλλενακι

    Και ο Παγκαλος ηθελε να τυλιχτει με την Ελληνικη σημαια στα Ιμια αλλα δεν χωρουσε μεσα και την αφησε να την παρει ο αερας.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 21:10:05

    @21: είναι συγκλονιστικό αυτό που είπες, ένα θλιμμένο και "σιωπηλό" χαστούκι.