#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παράλογο της λογικής

Τρεις τύποι πάνε σε ένα μπαρ και παραγγέλνουν από ένα ποτό. Ο λογαριασμός αντιστοιχεί σε 10 ευρώ για τον καθένα, τα οποία και πληρώνουν. Στη συνέχεια το ξανασκέφτονται και παραπονιούνται για τις υψηλές τιμές. Ο ιδιοκτήτης τους λυπάται, και λέει στον μπάρμαν να τους επιστρέψει 5 ευρώ.

Ο μπάρμαν δυσκολεύεται στο να μοιράσει τα 5 ευρώ σε τρία άτομα, και αποφασίζει να τσεπώσει  τα 2 και να επιστρέψει από ένα στους πελάτες. Οπότε έχουμε: Οι τρεις τύποι πλήρωσαν από 10 ευρώ ο καθένας, δηλαδή 30 στο σύνολο.

Εφόσον ο μπάρμαν τους επέστρεψε από ένα ευρώ στον καθένα, έχουν πληρώσει από 10-1=9 ευρώ έκαστος. Δηλαδή 9 Χ 3=27 ευρώ συνολικά.

Ο μπάρμαν τσέπωσε 2 ευρώ, όμως 27 + 2=29. Που πήγε το ευρώ που λείπει;

Ας δούμε και κάτι άλλο. Έστω ότι οι πελάτες πλήρωσαν από 15 ευρώ ο καθένας, δηλαδή 45 σύνολο. Έστω ότι ο ιδιοκτήτης τους επιστρέφει 10 ευρώ, και έστω ότι ο μπάρμαν τσεπώνει τα 4 και τους δίνει από 2 ευρώ στον καθένα. Στη περίπτωση αυτή θα έχουν πληρώσει από 15-2=13 ευρώ ο καθένας.

Όμως 13Χ3=39. Ο μπάρμαν κράτησε μόνο 4 ευρώ. Οπότε 39+4=43.

Που πήγαν τα 2 ευρώ που λείπουν;



Και το χειρότερο: Αν ο μπάρμαν κρατήσει για πάρτη του 7 ευρώ, επιστρέφοντας μόνο από ένα στον κάθε πελάτη, φτάνουμε σε κάτι πολύ παράλογο.

Οι πελάτες θα έχουν πληρώσει συνολικά 42 ευρώ (15-1 Χ3) όμως 42+7=49 ευρώ, τη στιγμή που οι πελάτες δεν έχουν πληρώσει παρά μόνο 45 ευρώ!

Από πού προέρχονται τα 4 επιπλέον ευρώ;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2010 23:32:57

    Σταματάει το μυαλό...

    • anonymoous avatar
      anonymoous @ Strange Attractor 05/07/2010 23:43:10

      Όταν το χρηματιστήριο πέφτει κατά 50% για να ξαναπιάσει την αρχική τιμή πρέπει να ανέβει 100%.

  2. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 05/07/2010 23:40:13

    Απο την τσεπη του Παπακωνσταντινου????

  3. Eforiakos avatar
    Eforiakos 05/07/2010 23:46:22

    Οι πελάτες πληρωσαν 25 ευρω που τ αφησε ο ιδιοκτητης + 2 ευρω που αυτοφιλοδωρήθηκε ο μπάρμαν =27 .Έτσι και δεν τα δηλώσει στημένη την έχω στο μπάρμαν.

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/07/2010 23:49:53

    τα 30 ευρω που κινήθηκαν βρίσκονται: τα 3 πίσω στις τσέπες των πελατών, άρα μένουν 27, τα 2 στην τσεπη του μπάρμαν, άρα μένουν 25 που μένουν στο μαγαζι. με άλλα λογια η διαφορά 30-27=3 δεν είναι το 1 ευρώ που λείπει και τα δύο του μπάρμαν, άλλα τα 3 που επέστρεψαν στους πελάτες. πολύ καλό πάντως.

  5. warum nicht? avatar
    warum nicht? 05/07/2010 23:53:02

    Η ΔΕΗ κάνει κάτι τέτοια στους λογαριασμούς της με το τρόπο που σου δείχνει οτι δήθεν υπολογίζει τη χρέωση της μονάδας.
    Έχουν φάει χρήμα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ warum nicht? 06/07/2010 16:26:23

      ΛΟΛ!

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/07/2010 23:53:21

    Μου θυμίζεις Παπακωνσταντίνου και Αλογοσκούφια λογική...
    Πλήρωσαν 27 € και πήραν πίσω 1 χ 3 Σύνολο 30 €.
    Στο Ταμείο μπήκαν 25 και δεν κόπηκε απόδειξη και στην τσέπη του μπάρμαν 2 €, καθαρή λειτουργία Ελληνικού κράτους...
    Ο ιδιοκτήτης πήρε και επιστροφή ΦΠΑ (μη έκδοση απόδειξης) και είχε και αφορολόγητο, οι τύποι γλίτωσαν το 1/10 του κόστους και ο μπάρμαν είχε μαύρα 2 €...

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ Ο Ιθαγενής 06/07/2010 01:33:12

      greek calculations, όπως greek statistics....

  7. Geoponix avatar
    Geoponix 05/07/2010 23:58:32

    Η λογική λέει ότι πληρώσανε 27 ευρώ (3χ9) και από αυτά τα 25 πήγαν στο μαγαζί και τα 2 ήταν η μίζα του μπάρμαν.

    Η λογική λέει ότι η μίζα είναι ΑΦΑΙΡΕΣΗ και όχι πρόσθεση.

    Διαφορετικά τα λαμόγια που ξεφωνίζετε κάθε μέρα θα είχαν επιχείρημα ότι εκτελούν και "εθνικό έργο"

  8. M avatar
    M 06/07/2010 00:00:51

    Η λαμόγια είναι με τα 2€ του γκαρσονιού που μπαίνουν δυό φορές στην πρόσθεση.
    (στο 27 που προκύπτει απο το 9Χ3 υπάρχουν ήδη τα ....2 του γκαρσονιού)

  9. δημης avatar
    δημης 06/07/2010 00:00:52

    Στα 27 είναι ήδη μέσα και τα 2 που κράτησε ο μπάρμαν και εμείσ σκόπιμα τα προσθέτουμε πάλι...
    Αλλά γιατί η πρακτική Αριθμητική ;;;Για να φανεί η γύμνια των κρατούντων που δεν ξέρουν να μοιράσουν δυό γαϊδουριών άχυρο ;;;;
    Ή μήπως για να φανεί η γύμνια των Παιδιών μας που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑθΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ νομίζω;;;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ δημης 06/07/2010 00:09:18

      Στα 27 είναι ήδη μέσα τα 2 που κράτησε ο μπάρμαν; Από που προκύπτει; Μα ο μπάρμαν τους επέστρεψε από ένα ευρώ στον καθένα. Μετά, ο μπάρμαν τσέπωσε 2 ευρώ, όμως 27 + 2=29. Που πήγε το ευρώ που λείπει;
      Όποιος βρει την απάντηση κερδίζει αφίσσα του ... Νίνη.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 06/07/2010 00:11:48

        δεν θέλω αφίσα βάζελου σε λίγο θα δίνεις και του Μέσσι...
        Ο λογαριασμός 25
        Ο μπάρμαν 2
        Οι τύποι 3χ1
        Σύνολο 30 € και Ισπανία Ολλανδία τελικό...

      • δημης avatar
        δημης @ Strange Attractor 06/07/2010 10:34:28

        Όταν λογαριάζουμε 3χ9 έχουμε υπολογίσει ΚΑΙ τη λαμογιά του μπάρμαν προκύπτει απο το γεγονός οτι στην περίπτωση αυτή λογαριάζουμε από την πλευρά των πελατών. Όπότε αν κάνουμε το λογαριασμό 3χ9=27 πλήρωσαν οι πελάτες +3 μας κάνουν 30.

  10. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 06/07/2010 00:02:32

    Κύριε Ελκυστή, γιατί επιμένετε να προσθέτετε αυτά που πήρε ο μπάρμαν;

    Κάτι που στοίχιζε 30 ευρώ, πληρώθηκε 29.
    Αφού το αφεντικό έκανε έκπτωση που βρίσκετε το παράλογο;

  11. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 06/07/2010 00:24:56

    Ψευδοπροβλήματα όπου προστίθενται αυτά που πρέπει να αφαιρεθούν, Το πρώτο απαντήθηκε. Στο δεύτερο ο ιδιοκτητηςτο εισέπραξε 35 και 4 ο μπαρμαν δηλαδή 39 οσα δηλαδή πλήρωσαν οι 3 πελάτες 3Χ13. Ουδείς λόγος να προσθέτουμε αυτά που ΠΛΗΡΩΣΑΝ οι πελάτε με αυτά που ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ο μπάρμαν.
    Ανάλογη η απάντηση και στην τρίτη περίπτωση. Οι πλάτες πλήρωσαν 42 € συνολικά εκ των οποίων 35 πήγαν στον ιδιοκτήτη και 7 στον μπάρμαν. Για ποιο λόγο να προσθέσουμε αυτά που ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ με αυτά που ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ από τον μπάρμαν? Η είσπραξη του μπάρμαν πρέπει να αφαιρεθεί από αυτά που πλήρωσαν οι πελάτες για να δούμε/ επιβεβαιώσουμε τι εισέπραξε ο ιδιοκτήτης.
    Αν πάντως με κανένα τέτοιο "αποπροσανατολιστικό" μπερδέψουμε τον "μηχανισμό" να είμαστε σίγουροι ότι θα το βρούμε μπροστά μας!

  12. Orestios avatar
    Orestios 06/07/2010 00:33:17

    Δημιουργική λογιστική?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 06/07/2010 00:34:37

      LSoE

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 06/07/2010 00:40:25

        Χοχοχο! Τέλειο!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 06/07/2010 00:43:53

        ROTFLMAO

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Ο Ιθαγενής 06/07/2010 16:28:47

        +100

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 06/07/2010 00:47:59

      ΙΕΚ ΞΥΝΗ ...τμημα λογιστικης αντε γιατι μας πρηξατε οι ξενοφερμενοι περισπουδαστοι αχαχαχαχαχαχ

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/07/2010 00:57:48

    Το "πρόβλημα" μπερδεύει χρηματική ροή για τον πωλητή με εξαγωγή κόστους για τον αγοραστή.

    1. Με αφετηριακό γεγονός το ότι ο ιδιοκτήτης εισέπραξε 30 ευρώ αρχικό έσοδο, η ροή παραμένει σταθερά
    25 επιχείρηση + 5 επιστροφή (ανεξάρτητα του πώς επιμερίστηκε από τον μπάρμαν) = 30

    2. Το ποτό, η μονάδα, για τους φίλους κοστίζει (30-3)/3=9, αλλά είναι άλλος λογαριασμός.
    Θα μπορούσε να έχει αφήσει ο ένας φίλος, επειδή συμπάθησε τον μπάρμαν, επιπλέον 5 ευρώ φιλοδώρημα.

  14. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 06/07/2010 01:01:28

    Εχουμε και λεμε..

    30 ευρω πληρωσαν οι πελατες και 5 ο μαγαζατορας = 35 . 3+5 = 8
    5 ευρω επεστρεψε ο μαγαζατορας σε 3 πελατες αρα = 5 + 3 = 8
    απο την αλλη 30 ευρω χ 3 πελατες μειον 25 πισω
    του μαγαζατορα μειον 1 μπαρμαν μειον 6 που παρακρατησε = 118

    ΑΡΑ 11 8 88 , ΤΥΧΑΙΟ ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...

  15. Greco avatar
    Greco 06/07/2010 01:30:21

    οι πελατες σωστα πληρωσαν οπως λες 27,μονο που μονο τα 25 μειναν στο μαγαζι και τα 2 τα βαλε στη τσεπη ο μπαρμαν

    τα 3 που λειπουν,ειναι αυτα που τους επιστραφησαν

  16. Greco avatar
    Greco 06/07/2010 01:33:52

    δεν εχει νοημα να προσθετεις υο 2 στο 27

    οι πελατες μετα τη συναλλαγη με το μπαρ,ειναι 3 ευρω πλουσιοτεροι(αποτι θα ταν κανονικα) και ο μπαρμαν 2 ευρω

    να το το 5ευρω

  17. Maya avatar
    Maya 06/07/2010 02:58:11

    Δεν έχουν πληρώσει 10-1=9 ευρώ έκαστος.

    Έχουν πληρώσει έκαστος 10-(5:3)=8,33333333333333 (κι άλλα πολλά 3άρια ακόμα) από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να γυρίσει σε αυτούς το πεντάευρο, διά του 3 δηλαδή. Πες ότι τους γυρνάει χωριστά ρέστα στον καθένα 1,666666667 (χ3=5)

    Ο μπάρμαν παίρνει εκείνος όμως πρώτος από το αφεντικό όοοοολα τα ρέστα μαζί (1,6667+1,6667+1,6667) και κρατάει από το συνολικό ποσό 2 ευρώ. Ό,τι περισσεύει μας δίνει 3 ευρώ, από ένα ο κάθε πελάτης, λιγότερο δηλαδή από όσο θα έπρεπε να πάρει αρχικά.

    Το ένα ευρώ που φαίνεται αρχικά πως λείπει, έχει προσγειωθεί στην τσέπη του μπάρμαν. Ελπίζω να είναι γλυκούλης. :P

  18. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 06/07/2010 03:38:43

    Για αυτόν τον λόγο κι εγώ, όσο ακριβό και νάναι το ποτό, ποτέ δεν κάνω παράπονα, πλερώνω και φέυγω. Στο μπαρ πηγαίνω για να ξαλαφρώσω το κεφάλι μου και όχι να το κάνω να πονάει περισσότερο.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/07/2010 08:15:17

    "Και το χειρότερο: Αν ο μπάρμαν κρατήσει για πάρτη του 7 ευρώ, επιστρέφοντας μόνο από ένα στον κάθε πελάτη, φτάνουμε σε κάτι πολύ παράλογο. Οι πελάτες θα έχουν πληρώσει συνολικά 42 ευρώ (15-1 Χ3) όμως 42+7=49 ευρώ, τη στιγμή που οι πελάτες δεν έχουν πληρώσει παρά μόνο 45 ευρώ!
    Από πού προέρχονται τα 4 επιπλέον ευρώ;"

    Γι αυτό το παράδειγμα θα απαντήσει κανείς; Η αφίσσα του Νίνη ακόμη περιμένει δικαιούχο.

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ Strange Attractor 06/07/2010 09:01:57

      Έφυγαν (λείπουν) από την τσέπη των πελατών 42 ευρώ από τα οποία τα 7 πήγαν στην τσέπη του μπάρμαν (προφανώς ΠΑΣΟΚου).

      Άρα, στο ταμείο του μπαρ πήγαν τα 35 ευρώ.( 42-7 = 35 = 45-10 )

      Δυστυχώς, δεν μπορούμε να δώσουμε νόημα στα τέσσερα ευρώ γιατί είναι το αποτέλεσμα μιας πράξης που δεν αντιπροσωπεύει τίποτα στον φυσικό κόσμο. Δηλαδή, προσθέτεις το ποσό που ΕΦΥΓΕ από τις τσέπες των πελατών σε αυτό που ΜΠΗΚΕ στην τσέπη του μπαρμαν.

      • Τσολιάς. avatar
        Τσολιάς. @ Φυγόκεντρος 06/07/2010 09:05:16

        Ο Νίνης είσαι;

    • Maya avatar
      Maya @ Strange Attractor 06/07/2010 13:13:37

      Οι πελάτες θα έχουν πληρώσει 15-(10:3)=11,666666667 το οποίο επί 3 μας δίνει 35 ευρώ.

      Θα έχουν πάρει ρέστα 3,333333333 ο καθένας (το οποίο x3 μας δίνει το 10αευρο που επέστρεψε ο ιδιοκτήτης και το δίνει στον μπάρμαν)

      (3,3333333+3,3333333+3,3333333)-7 που τσεπώνει ο μπάρμαν=3 ή 1 για τον καθένα.

  20. Lalakis avatar
    Lalakis 06/07/2010 08:57:19

    4 ευρω φαντασματα!, καλο ακουγετε. οπως τα λεφτα του γιωργακη παπαντρεου.

  21. αφισοκολλητης avatar
    αφισοκολλητης 06/07/2010 09:10:30

    μηπως πηγαν σε οφ-σορ του ακη ¨η στη μισθοδοσια της ΑΓΡΟΓΗΣ?

  22. tidbit avatar
    tidbit 06/07/2010 09:26:01

    45= 35 στο ταμειο+3 ρεστα+7 τσεπη μπαρμαν. Αλλιως αυτοι πληρωσαν 42 -7 τσεπη = 35 ταμειο. Και οχι 42+7, αφου τα 7 ειναι απο τα λεφτα τους...

  23. Heracles avatar
    Heracles 06/07/2010 10:19:54

    εντάξει, υπάρχουν λογικές και "λογικές"...οι τρεις τυποι πλήρωσαν τελικα 3χ9 =27 ευρω. Ο ιδιοκτητης εισεπραξε 30-5 η έκπτωση 25 ευρώ. 27-25=2 ευρω.
    Που πηγαν τα δύο ευρώ? στον προεκλογικο αγωνα του μπαρμπαν βεβαια...

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 06/07/2010 10:31:42

    Fuzzy arithmetic = ασαφής αριθμητικη.
    Οι δυο πραξεις δεν ειναι ισοδύναμες. φυσικα ο μπαρμαν το κραταει.

    βαλτε πιο δυσκολες ερωτησεις. αυτα ειναι ευκολα.

    • Τσολιάς avatar
      Τσολιάς @ Νίκος 06/07/2010 12:56:53

      Κόψε κάτι ρε συ Φιμπονάτσι.

  25. anideos avatar
    anideos 06/07/2010 13:18:50

    Δεν λειπει κανενα ευρω, οι πελατες πληρωνουν 25 συν 3 που τους επιστραφηκαν συνολο 28 ευρω τα 2 τα τσουβαλιαζει ο μπαρμαν.
    Κλασικη περιπτωση κυβερνητικης και τραπεζιτηκης πολιτικης.
    Ο πρωθυπουργος κατεβαζει τους φορους και οι υπουργοι αγοραζουν βιλες, γνωστο το κολπο.
    Οταν καποιοι φωναζουν "που ειναι τα λεφτα" δεν ξερουν μονο πολυ καλα πως αυτα υπαρχουν, μονο ξερουν ακομα καλητερα πως δεν θα τους τα ζητησει κανεις πισω.

  26. x.m avatar
    x.m 08/07/2010 08:52:52

    ας μιλήσουν ( λογικά ) οι ( παράλογοι ) μαθηματικοί.

    - από τα 30 ευρώ που έδωσαν οι πελάτες τα 25 πήρε το boss, τα 2 ο barman και τα 3 επεστράφησαν στους πελατάκους, δηλ 30= 27+3=25+2+3

    - το "σενάριο" προσθέτει τα 27 που πλήρωσαν οι πελάτες και τα 2 του γκαρσονιού για να μας πείσει ότι "χάθηκε" ένα ευρώ ( από λογικής-μαθηματικής απόψεως ΔΕΝ μπορείς να "τσιμπήσεις" ένα αριθμό δεξιά της εξίσωσης και ένα αριστερά και να κάνεις "παιχνίδι" ).
    - θα μπορούσε δηλαδή το "σενάριο" να λέει...25 πήρε ο boss, 3 οι πελάτες ίσον 28 και εμείς οι ταλαίποροι να ψάχναμε 2 ευρώ ή θα μπορούσε να λέει 27 πλήρωσαν οι πελά, 25 πήρε το boss σύνολο 52 και μετά ...θα τρέχαμε!!!

  27. ab-normal avatar
    ab-normal 11/01/2012 18:29:05

    ειναι πολυ απλο βρε παιδια:h=6.67x10-34J.s = 4.11x10-15eV.s. k=kBP(xn); xav=Σn xn P(xn). hf= Kmax + Φ, αρα να που πηγαν τα ευρω !