27/03/2009 22:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «παράδοξο των διαταραχών» και ο K. Καραμανλής


_____________________________________________________________________________________________
Επί της ουσίας αυτό πού έχω καταλάβει χρόνια τώρα διαβάζοντας ιστορία και παρατηρώντας και μιλώντας με ανοιχτά μυαλά είναι ότι στην πολιτική γενικώς γίνεται κάθε φορά αυτό που θα λέγαμε στην Φυσική «στάθμη χαμηλής ενέργειας»,  ή το «παράδοξο των διαταραχών» στα Μαθηματικά. Δηλαδή,  γίνεται κάθε φορά το πιο απλό, το πιο εύκολο, το πιο προφανές. Απλά η ανθρώπινη πολυπλοκότητα στη σκέψη μαζί με την φυσική έλξη για τις θεωρίες συνομωσίας απλώνουν ένα καμβά από υποθέσεις, από «θα», από σίγουρες πληροφορίες κτλ. Και κάθε φορά η πραγματικότητα φέρνει τα πράγματα στην ευθεία.

Έτσι και τώρα, φάνηκε αφενός η ανεπάρκεια του Καραμανλή και κυρίως όχι τόσο του ίδιου (έχει και μυαλό και ήθος) όσο των τραγικών συνεργατών του που τον κάψανε, και αφετέρου η οργανωμένη προσπάθεια της Ντόρας και της ομάδας της να καταλάβει την ηγεσία. Αυτό αποτελεί και την απλή αλήθεια για όσα συμβαίνουν στη Νέα Δημοκρατία. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.

Αυτή η κυβέρνηση, δηλαδή οι ολίγοι κυβερνώντες, δεν μπορούν πλέον να κάνουν τίποτε διότι αφού σφετερίσθηκαν το κόμμα της Ν.Δ. και αφού κορόιδεψαν τους ψηφοφόρους τους, τελικά τους πήρανε χαμπάρι και τώρα χαλαρώνουν για να το απολαύσουν (όπως συνιστά και ο Κομφούκιος σε ειδικές περιπτώσεις).

Η συλλογική λειτουργία έχει υποκατασταθεί από ένα εσμό κουμπάρων, κολλητών και μπράβων (σε αντιδιαστολή με τους σοβαρούς ανθρώπους της ΝΔ) που καθημερινά κινούνται με αποκλειστικό οδηγό τους την προσωπική τους μάσα.

Οι ευθύνες για αυτό το χάλι βαρύνουν αποκλειστικά τον αρχηγό και την ηγετική ομάδα (όχι παραπάνω από 300 άτομα). Διότι αντιλαμβάνονται πολύ καλύτερα (λόγω ατελείωτης εσωτερικής πληροφόρησης) από εμάς τι συμβαίνει και δεν κάνουν απολύτως τίποτε για να αλλάξει η κατάσταση.

Έχουμε φτάσει σε ένα οδυνηρό τέλος

Ο Βουνίσιος         

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 27/03/2009 22:17:23

    Οταν ο μαέστρος έχει πρόβλημα, έχει πρόβλημα όλη η ορχήστρα. Αν η ορχήστρα δεν είναι καλή, απλά την αλλάζει. Αν δεν έχει να την αλλάξει, υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως, και ο μαέστρος είναι μέτριος και η ορχήστρα κακή, τι γίνεται; Μάλλον το τελευταίο ισχύει στην περίπτωση της ΝΔ.

  2. Le canard avatar
    Le canard 27/03/2009 22:19:55

    ... ασε που τεράστιο πρόβλημα έχει και το ίδιο το σύστημα της οικονομικής-πολιτικής διαπλοκής, το οποίο εκτός της βιολογικής-ηλικιακής κούρασης, βρίσκεται σε στάδιο μετάβασης, από την εποχή των παραδοσιακών τζακιών (έτσι όπως διαμορφώθηκαν επί ΠΑΣΟΚ) στην εποχή των Βγενοπουλο-Λαβρεντιάδηδων. Ρε, γιατί το πράμα μου θυμίζει '89;

  3. Le canard avatar
    Le canard 27/03/2009 22:21:04

    ... άντε, αντεστραμμένο '89 (οπότε κυριαρχούν οι κοσκωτάδες).

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 22:21:42

    To κακο ειναι,οτι οι ψηφοφοροι του,ειναι τοσο παραμυθιασμενοι, απο το 2000 και μετα,για τους κλετφες που ηταν οπουδηποτε αλλου,εκτος απο την αυλη τους,που ενω τα πραγματα ειναι απτα πλεον,αυτοι ειναι εκει παροντες, και στηριζουν,
    αληθεια,τι στηριζουν πια;

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 27/03/2009 22:25:54

    Περαν των οσων γραφεις και ειναι σωστα μου ειναι αδυνατον να μη πιστεψω οτι και κατι αλλο πιθανον να συμβαινει.Τι ομως??Δεν μπορω να εξηγησω με το μυαλο που διαθετω αυτην την μαλλον αποτομη καταρρευση.Μιλαμε για καταιγιδα...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/03/2009 22:29:47

    @Skorpios!!! Ε όχι και απότομη κατάρρευση, την ψυχή μας έβγαλαν και θα μας βγάλουν μέχρι να καταρρεύσουν (από μόνοι τους).

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 22:34:31

    Όλα τα δεινά επέδραμαν επί της χώρας και ο Μπελούσι καλά κρατεί ακόμη και με μια πλειοψηφίς ενός μόνο βουλευτή. Βάλτε και τα βουντού του Επίτιμου... Μα τι συμβαίνει; Μόνο πόλεμος που δεν του έτυχε ακόμη. Μπας και είναι όντως ο καταλληλότερος;

  8. donaE avatar
    donaE 27/03/2009 22:45:22

    Ειναι τοσο μεγαλη η διαχυση της διαπλοκης που το συστημα αυτοσυντηρειται.Αλλωστε ειναι ολοι τους κατωτεροι των περιστασεων,ουτε να πεσουν μπορουν,ουτε να κυβερνησουν.Αυτο το χαος θα υπαρχει οσο βγαινει κερδος Le canard.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/03/2009 22:46:57

    Αυτά τα 'χει γράψει ο "γάϊδαρος" προ ημερών

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2009 22:51:49

    Είναι πολλές οι θέσεις που μοιράζει το ΠΑΣΟΚ στα παπαγαλάκια του. Για να δούμε ποιός έχει την καλύτερη γλώσσα?

  11. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2009 23:05:07

    Και η δική σου μαζί μου ανωνυμε.

  12. Δεξιός avatar
    Δεξιός 27/03/2009 23:33:55

    Ολα σωστα Βουνισιε ,αλλα εχω μια διαφωνια..
    Η μασα ειναι δυσκολη,εαν δεν δωσουμε το 80% στους
    σοσιαλιστες μας καρφωνουν...

  13. tony avatar
    tony 27/03/2009 23:43:58

    1989-2009 κοινό στοιχείο το εννιάρι και όπου Κοσκωτάς Βγενόπουλος.Όπου Κώστας Ντόρα.Η ιστορία επαναλαμβάνεται.Προβλέπω θερμό καλοκαίρι.Είκοσι χρόνια μετά άλλοι άνθρωποι στις ίδιες θέσεις,έτοιμοι να παίξουν το ίδιο έργο,έτσι νομίζω.

  14. donaE avatar
    donaE 27/03/2009 23:44:59

    @ 13 Τελειο,τα λεει ολα.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 23:52:23

    Βλέποντας παράλληλα και Την Ώρα της Αλήθειας στο τιβι καταλαβαίνω γιατί πάμε κατα διαόλου. Μια παίκτρια ενδεικτική της σημερινής αφασικής κοινωνίας που ζει παράλληλα με όλους εμάς αλλά βρίσκεται σε άλλο κόσμο. Μόλις 19 αλλά τα έχει κάνει όλα σε σημείο να μη της μιλούν οι γονείς της. Τι τραγικό. 19 χρονών παιδί και να ΜΗ ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ. Τι να της μιλήσει κανείς για το `21, για την ανεργία, για τους λαθρομετανάστες, για τα εθνικά θέματα... για το μέλλον της τέλος πάντων. Αυτή, η ενδεικτική, κοπέλα το μόνο που προφανώς σκέφτεται είναι οι παρτούζες. Και το περηφανεύεται..Που πάμε ρε παιδιά; Τι γίνεται; Είμαι τρελός;

  16. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 00:00:02

    @17 Strange Attractor
    Μήπως της έγινε ερώτηση και τι ψηφίζει;

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:07:07

    @18 υποθέτω πως αν καν ήξερε τι σημαίνει ψηφίζω, να ψήφιζε πιθανόν Σαρρή ή κάτι παρόμοιο. Κάτι γκλάμορους βρε παιδί μου.(Η Καιλή πως βγαίνει δηλαδή;)

  18. tiramola avatar
    tiramola 28/03/2009 00:09:09

    Η δεξιά στην Ελλάδα και η αντίληψη της για τον τρόπο άσκησης της πολιτικής είναι η υπεύθυνη για την σημερινή κατάντια του νεοέλληνα.
    Η χαμένη από χέρι ιδεολογική μάχη με την Αριστερά οδήγησε τους προγόνους των σημερινών κυβερνώντων σε μία άνευ προηγουμένου προσπάθεια εκμαυλισμού συνειδήσεων του λαού με πάσης φύσεως ρουσφέτια με μοναδικό σκοπό την καρέκλα και την διατήρηση της εξουσίας.
    Το ξεκίνημα έγινε επί δικτατορίας.
    Στα χωριά ακόμα και σήμερα πολλοί αναπολούν τη χούντα "που έδωσε λεφτά στον κόσμο" ...
    Στην φασιστική Γερμανία συνέβει κάτι ανάλογο , η διαφορά είναι ότι εκεί μετά την πτώση του φασισμού ακολούθησε πογκρόμ διώξεων , δημεύσεων περιουσιών ακόμα και εκτελέσεων εκατοντάδων πρώην ανθρώπων του φασιστικού καθεστώτος.
    Το γεγονός αυτό ίσως να λειτούργησε και σαν παράδειγμα...
    Αντίθετα ο επονομαζόμενος και εθνάρχης Καραμανλής ο Α΄και το κόμμα του ΝΔ όχι μόνο δεν κυνήγησε κανέναν αλλά συνέχισαν στην ίδια λογική.
    Τα στελέχη του κόμματος του επιδώθηκαν σε έναν αγώνα στο ποιός θα κάνει περισσότερα μυστήρια.
    Γάμους και βαφτίσια.
    Στην περιοχή μου είναι απροσδιόριστος ο αριθμός...
    Ανίκανοι δημόσιοι υπάλληλοι διορισθέντες ρουσφετολογικά από την εποχή της δικτατορίας και της μεταπολίτευσης του "εθνάρχη" Καραμανλή.
    Οι αγανακτισμένοι και ρηγμένοι υπόλοιποι (όχι όλοι , ακόμα υπάρχουν και σήμερα μερικοί "ηλίθιοι" ) θεώρησαν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία ευκαιρία να βγάλουν τα σπασμένα...
    Έχει μείνει στην ιστορία το άρθρο του περιοδικού ΑΝΤΙ "η εκδίκηση της γυφτιάς".
    Οι σημερινοί κυβερνώντες δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν εξαίρεση.
    Κατάληψη του κρατικού μηχανισμού από άσχετους με το αντικείμενο και με διοίκηση γενικότερα.
    Αδέλφια , ξαδέλφια , θείοι , μπατζανάκηδες και κουμπάροι είδαν το κράτος σαν λάφυρο της νίκης τους.
    Η σημερινή δεξιά είναι χειρότερη από τη δεξιά του θείου...
    Σήμερα εκτός απο τις συνεχιζόμενες "εξυπηρετήσεις" ημετέρων οι απόγονοι είναι και παντελώς ανίκανοι να δώσουν λύσεις σε προβλήματα των πολιτών και στην άσκηση της εξουσίας υπονομεύοντας διαρκώς το μέλλον της χώρας.
    Η όσο το δυνατόν γρηγορότερη απομάκρυσνή τους απο την εξουσία μόνο καλό θα κάνει στην χώρα.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:15:02

    Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Όλοι τους είναι ίδιοι. Με δηλητήριο ή χωρίς, πάλι Φίδια είναι.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:18:35

    Η πάλη των τάξεων έγινε πλέον ζάλη των τάξεων!…
    Είμαστε ένα κοπάδι τυφλωμένων κι αλλόφρονων τρωκτικών, που ροκανίζουν λυσσασμένα το δέντρο πάνω στο οποίο ζουν!…
    Πιάσαμε πάτο, αλλά δεν φταίμε εμείς!… Φταίει το Κράτος.
    Ζήτω το ψευδοκράτος. Ζήτω.

  21. donaE avatar
    donaE 28/03/2009 00:18:56

    @ 20
    Με συγχωρεις θα σου πω κατι.Ασε επιτελους την τηλεοραση,ειναι μαγαζια και πουλανε σκουπιδια.Αυτες οι εκπομπες ειναι σικε και τραβηγμενες απο την παραγωγη,δεν ειναι ενδεικτικες της σημερινής κοινωνίας.Γενικα η τηλεοραση ειναι εικονικη πραγματικοτητα.Απορω που με το δικο σου επιπεδο ανθρωπος ξεχνα αυτο το σημειο.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:52:06

    DonaE Η τηλεόραση είναι η κόρη του ματιού της ψυχής. Η ζωή πλέον αντιγράφει την "τέχνη" της τηλεόρασης και όχι η τέχνη την ζωή. Δεν απαξιώνεται έτσι εύκολα η τιβι που για μένα είναι από τις 2-3 μεγαλύτερες εφευρέσεις του ανθρώπου. Άσχετα πως χρησιμοποιείται. Η ουσία είναι ότι χεησιμοποιείται όμως και η χρήση είναι αμφίδρομη. Διαμορφώνει αλλά και διαμορφώνεται. Παίζει σκουπίδια γιατί αυτά προτιμάει ο κόσμος. Αυτό είναι το επίπεδο. Εξ`άλλου, τι θα πεί επίπεδο; Αποκτάται από τις γνώσεις μας οι οποίες με τη σειρά τους αποκτούνται από τιβι, ΜΜΕ, βιβλία, σχολεία κλπ. Άρα όλα είναι σικέ; Τότε τι κάνουμε; Η κακή τηλεόραση δημιουργεί κλώσσες ξετσίπωτες και παρτουζιάρες όπως και τα κακά βιβλία δημιουργούν φασιστόμουτρα και σαδιστές του κερατά. Και πάει λέγοντας. Εμείς οι όποιοι (σκεπτόμενοι) προβληματισμένοι τι κάνουμε;

  23. donaE avatar
    donaE 28/03/2009 01:11:39

    @ 27 Strange
    Η τηλεοραση σαν μεσο ειναι αυτο που λες,βεβαια.Τα συγκεκριμενα shows ειναι παραμορφωμενη πραγματικοτητα,κατασκευασμενα απο την παραγωγη για να πουλανε συναισθηματα και να κτυπανε χορδες.Ακομα και η αηδια πακεταρεται και πουλαει γιατι εχει ζητηση.Η ιστορια με την μικρη μπορει να ειναι φτιαχτη,αρα τι συμπερασμα να βγαλεις.Και βεβαια δημιουργει κακες συνηθειες η κακη TV.Για αυτο οσοι μπορουμε την αποφευγουμε,δεν αγοραζουμε.

  24. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 28/03/2009 03:29:06

    Προσυπογράφω ! Επιπροσθέτως, η κρίση δεν είναι "τυφλή", όπως κάποιες δεκαετίες πριν, αλλά πλέον υπάρχουν συγκεκριμμένοι διαχειριστές της. Αυτοί κυριαρχουν στις νέες τεχνολογίες χειραγώγησης, δηλαδή στις φούσκες των κεφαλαίων και της επικοινωνίας ρίχνοντας λάδι στη φωτιά για να κατευθύνουν τις εξελίξεις.

  25. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 28/03/2009 07:21:42

    Η θεωρητική αρχή από την οποία εκκινεί η ανάρτηση είναι ορθή. Το χάος είναι ευκολότερο της δομής. Η δομή προϋποθέτει πνεύμα, καθότι "τα πάντα λόγου συνέχονται". Και το πνεύμα αποτελεί τόλμημα, γιατί έχει πάντοτε προσωπική εκφορά. Ο μαζάνθρωπος επιλέγει τη χαμαλή τη στάθμη ενέργειας, γιατί, για περισσότερους λόγους, αποφεύγει την ένταση, ή δεν είναι σε θέση να την συγκροτήσει.
    Κατά συνέπεια δεν είναι ούτε θέμα Καραμανλή, ούτε θέμα συνεργατών, ούτε θέμα πολιτικού χώρου - άσχετα εάν αυτός διακρίνεται στην πρόσφατη ιστορία για την αρχοντοβλαχιά του, την διεκπεραίωση των ξένων συμφερόντων, την ανηθικότητά του, τη βία του σε βάρος του λαού, τον χαμερπή ξιπασμό του, την προσκόλησή του σε συντηρητική κενοδοξία.
    Η ίδια η φυσική αρχή που επικαλείται η ανάρτηση, αποκαλύπτει, ότι η αρρώστια βρίσκεται στην φύση του κοινωνικού συστήματος και εδράζεται στην οκνηρία και την ανεπάρκεια του κοινωνικού σώματος. Αυτό που σωστά ονομάστηκε "μάζα". Το άμορφο, το αδιαμόρφωτο, το στερούμενο συνοχής και εσωτερικής δυναμικής.
    Δεν είναι ο διευθυντής, δεν είναι η ορχήστρα, δεν είναι ο μουσικοσυνθέτης, δεν είναι το έργο, δεν είναι η αίθουσα, δεν είναι το κοινό. Αυτό που φταίει είναι μόνιμη κηδεία. Για ποιο λόγο κουβαλήσαμε τόσα κλαρίνα;

  26. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 28/03/2009 07:24:19

    Le canard, at 10:17 pm :
    ".... Αν όμως, και ο μαέστρος είναι μέτριος και η ορχήστρα κακή, τι γίνεται; ..."

    Απορώ .... ! Πώς δέν τό καταλαβαίνετε, πολυδιαβασμένοι άνθρωποι ....! Νά στό εξηγήσω εγώ, τό ΠΡΟΦΑΝΕΣ, πού είμαι αγράμματος:

    ΤΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΝΙΣΤΡΕΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ, ΠΟΥ ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΜΟΥΣΙΚΗ !

  27. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 28/03/2009 08:09:49

    Καί μιάς καί πιάσαμε τά περί Φυσικής πρωϊ - πρωϊ, άς πώ κι' εγώ τόν πόνο μου εδώ :

    Σύμφωνα με το “δεύτερο Θερμοδυναμικό αξίωμα”, η εντροπία S, δηλαδή η αταξία ενός συστήματος τείνει, αν αφεθεί μόνο του, να αυξηθεί.

    Δηλαδή δεν μπορεί από μόνο του ένα σύστημα να πάει σε κατάσταση μεγαλύτερης τάξης, αλλά τείνει σε κατάσταση μεγαλύτερης αταξίας.
    Για παράδειγμα, τα σωματίδια που συγκροτούν ένα αχλάδι ή ένα σιδερένιο κρίκο, βρίσκονται σε μια διάταξη στο χώρο λίγο πολύ κανονική. Όταν όμως αρχίζει να σαπίζει το αχλάδι ή να σκουριάζει ο κρίκος, η διάταξη αυτή των σωματιδίων βαθμιαία αρχίζει να αποδιοργανώνεται και έτσι η εντροπία του συστήματος έκαστου των αντικειμένων ν΄ αυξάνει.
    Άρα, βάσει τού Δεύτερου Θερμοδυναμικού Αξιώματος, σέ μία μεταβολή ενός απομονωμένου συστήματος, η εντροπία αυξάνεται πάντοτε.

    Σύμφωνα μέ τήν κλασική θερμοδυναμική, η εντροπία εκφράζει τήν δυνατότητα ενός συστήματος νά παράγει μηχανικό έργο, (όσο μικρότερη η εντροπία, τόσο μεγαλύτερη η δυνατότητα του συστήματος να παράγει μηχανικό έργο).

    ΔΗΛΑΔΗ : Άμα, σέ μιά κλειστή κοινωνία, δηλ. σέ ένα κρατος, οι μάζες, αφεθούν ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ, τά κάνουν μπάχαλο καί η ικανότητά τους νά παράξουν έργο, πάει κατά διαόλου.
    ΘΕΛΟΥΝ (γιά νά μήν αυτοκαταστραφούν), ΤΟΝ ΟΘΩΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΥΑΡΟΥΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.

  28. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 09:12:46

    @21 tiramola Says:
    ¨¨..Στα χωριά ακόμα και σήμερα πολλοί αναπολούν τη χούντα “που έδωσε λεφτά στον κόσμο”..¨¨
    Και στις πόλεις φίλτατε tiramola. Και στις πόλεις. Και κάνοντας συγκρίσεις σε τομείς της καθνμερινής ζωής, δυστυχώς, η δημοκρατία μας υστερεί.

  29. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 09:15:49

    Διαφωνω με αυτο που αναφερεται στο κειμενο οτι η ευθυνη αφορα σε 300 κυβερνωντες.
    Δηλ. ο πολιτης που παει στο γραφειο του βο(υ)λευτη και ζηταει ρουσφετι δε φερει ευθυνη?
    Δε γινεται αλλιως θα μου πεις!
    Εγω θα δεχτω οτι δε γινεται αλλιως, αλλα εμεις ριχνουμε το νερο σε αυτον τον φαυλο κυκλο. Ανα τους φτυσουμε καταμουτρα δε θα ξανατολμησουν να κανουν τα ιδια.
    Ο ΚΑΚ και η ΝΔ φερουν τεραστια ευθυνη διοτι υποσχεθηκαν λαγους με πετραχειλια και η μαζα απλα εκλεισε τα ματια και τους πιστεψε, σαν μωρη παρθενα που τωρα φωναζει απατημενη!
    Μονο και μονο επειδη δεν εκαναν τιποτα απο αυτα που υποσχεθηκαν (δε μιλαω για παροχες αλλα για διαρθρωτικες αλλαγες στο συστημα) επρεπε να εχουν ηδη παραιτηθει λογω ανικανοτητας!
    Αλλα ... ξεχασα οτι φταιει το ΠΑΣΟΚ.
    Σωστα .. ποιος τους πιστευει ακομα?
    Ισως μονο μερικοι φανατικοι γαλαζοπαιδες που γραφουν εδω.

  30. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 09:18:43

    @ 35
    Αυτη την βλακεια την εχω ακουσει πολλες φορες. Κανενας δεν νοσταλγει τη χουντα για αυτο γιατι οι περισσοτεροι ηταν στις φυλακες λογω πολιτικων φρονηματων.
    Τυποι σαν εσενα καλυτερα να βρουν μια τρυπα να κρυφτουν.
    Η Δημοκρατια (εστω αυτη που εχουμε σημερα) θα λυσει μονη της τα προβληματα.

    Και για την ιστορια, ποιος μετεφερε την ταξιαρχια απο την Κυπρο και μετα ακολουθησε η εισβολη?
    Δεν το εκανε η πατριωτικη χουντα?

  31. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 09:23:28

    Le canard

    Οπως το '89, έτσι και σήμερα, το Μητσοτακέικο ετοιμάζεται για ανάληψη εξουσίας!

  32. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 09:31:53

    Anonymous Says:
    March 27th, 2009 at 11:47 pm
    Μπερδευτηκα..
    Κοσκωτας κολλητος του γιωργακη.
    Βγενοπουλος κολλητος του γιωργακη.

    ==================================

    μην ξεχνάς, την αρχή..
    ΚΟΣΚΩΤΑΣ υπάλληλος ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ !

  33. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 28/03/2009 09:54:15

    αιώνιοι έλληνες. Έννοιες σταθερές στην σκέψη μας αυτές της πλήρους απαξίωσης και της υπερβολής. Λένε κάποιοι ήρθε το τέλος. Ποιανού το τέλος; Του Καραμανλή; Της ΝΔ; Της Ελλάδας; Και από που προκύπτει αυτό το τέλος; Άγνωστο και ασαφές. Συγκρίνουν κάποιοι άλλοι το σήμερα με το ιστορικό χθες, πάντοτε στα ίδια πλαίσια. Το χθες ιδανικό, αγνό σαν το χαμένο παράδεισο. Ακόμα και η χούντα φαίνεται καλύτερη σε κάποιους από το σήμερα.
    Αντιλαμβανόμαστε την πολιτική αποκλειστικά με όρους παιχνιδιού μηδενικού αθροίσματος. Τι θα μπορούσε να περιμένει κάποιος στην χώρα που τα πανεπιστήμια είναι υπό την κατοχή των μπαχαλάκηδων και αυτό δεν απασχολεί ουσιαστικά κανέναν. Οι οργανικοί διανοούμενοι κρατάνε όμηρο την χώρα στα αριστερά "επαναστατικά" συμπλέγματα τους. Κυριαρχεί το σύστημα και η λογική του Πασοκ. Φταίει η Δεξιά και η κακιά συντήρηση για όλους και για όλα. Καληνύχτα και καλή τύχη

  34. Hase avatar
    Hase 28/03/2009 10:23:07

    Και τωρα ηρθε η στιγμη
    του ΓΑΠ για να μας σωσει!

  35. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 10:35:53

    @37 ΑΓΡΑΦΑ Says:
    ¨¨Αυτη την βλακεια την εχω ακουσει πολλες φορες.¨¨
    Για να την έχεις ακούσει πολλές φορές σημαίνει ότι την λένε πολλοί πολίτες. Αρα υπάρχει. Τώρα αν αυτοί που τα λένε είναι βαρύδια του παρελθόντος, μη τα λαμβάνετε υπ΄όψιν σας οι επιπλέοντες φελλλοί του παρόντος.
    ¨¨Και για την ιστορια, ποιος μετεφερε την ταξιαρχια απο την Κυπρο και μετα ακολουθησε η εισβολη?
    Δεν το εκανε η πατριωτικη χουντα?¨¨
    Μια και θέλεις μάθημα ιστορίας πάρε το. Η ταξιαρχία ανεκλήθη ύστερα από επίμονες πιέσεις του Μακάριου. Που είχε τέτοιο δικαίωμα εφ όσον ήταν ηγέτης ανεξάρτητου κράτους. Και ως τέτοιος από τα έδρανα του ΟΗΕ κάλεσε τις εγγυήτριες δυνάμεις (Αγγλία-Τουρκια) να επέμβουν στην Κύπρο. ΄Γε4γονός που εκμεταλλευτικαν οι Τούρκοι και έκαναν την εισβολή. Και αυτό η (έκληση νομίμου κυβερνητη) μετράει στις ξένες κυβερνήσεις. Διότι ο Μακάριος ΔΕΝ ήθελε ποτέ την Ενωση με την Ελλάδα, αλλά αυτοδιάθεση. Για να μή γίνει από Πρόεδρος της Κύπρου νομάρχης της Ελλάδος. Γιατί το ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια στην εξουσία ΔΕΝ άνοιξε τον φάκελλο της Κύπρου για να μάθετε, εκεί στην κλαδική, και να έχετε επιχειρήματα???

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 10:49:27

    @42 Για τον ίδιο λόγο που δεν μιλάει και για τον Γλυξμπουργκ στον οποίο το αντιμοναρχικό (μη χέσω) ΠΑΣΟΚ έδωσε διαβατήριο το 1985 από τη Πρεσβεία μας στις Βρυξέλλες ως "Κων/νο- Βασιλέα των Ελλήνων"
    Μα τι τους λένε στις κλαδικές; Τι τους διδάσκουν; Μόνο ρουσφετολογία και λαμογιά;

  37. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 10:49:57

    "Πέρασαν πανέμορφα στο ηενοδοχείο MONTANA(Καρπενήσι) οι πρυτάνεις όλης της χώρας καθώς και αρκετοί καθηγητές από όλα τα πανεπιστήμια της Ελλάδας στα πλαίσια της 60ης Συνόδου.

    Καλά πέρασαν έκαναν και τις βόλτες τους αλλά ξέρετε ποιος πλήρωσε;

    Το....υπουργείο εξωτερικών. Και ποια είναι υπουργός εξωτερικών; Η Ντόρα. Και από που είναι η Ντόρα; Από την Ευρυτανία. Υπάρχει μια καλή εξήγηση; (από τροκτικό)

    >>>Μήπως η Ντόρα ετοιμάζεται να βρεθεί με Διδακτορικό; Εδώ είχε ο Κοσκωτάς, γιατί να μην πάρει κι εκεί ένα!

  38. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 10:58:54

    @ 44.Το διαβασα και εγω .Με ποια αιτιολογια πληρωνει η Ντορα τσιφλικι της ειναι το υπουγειο εξωτερικων??Η πληρωμη ασφαλως θα εγινε απο τα μυστικα κονδυλια γιατι πως θα εδικαιογειτο αυτη η δαπανη που δεν εχει καμμια σχεση με το υπουργει εξωτερικων??αεισαγγελεας δεν υπαρχει την στιγμη που ο κοσμος του μεροκαματου πειναει???Αισχος...Θελω το σχολιο σου Φακτορ.....

  39. Lavazza avatar
    Lavazza 28/03/2009 11:38:05

    @Christo 47

    να συμπληρώσω οτι ο λαός επίσης καταλαβαίνει οτι εάν βγει το ΠΑΣΟΚ πάλι τις φάτσες που έχει βαρεθεί κι έχει αγανακτήσει να βλέπει, θα βλέπει...

    Δεν έχει καταλάβει ο κόσμος οτι πάλι τη Βάσω Παπανδρέου, τον Τσοχατζόπουλο και λοιπούς θα τρώει στη μάπα ως υπουργούς...

    Για χάρην της συσπειρώσεως κατά της "κακιάς Δεξιάς" θα δεις πάλι τον Σημίτη (ήδη ξεκίνησαν οι διεργασίες), τον Γιάννο Παπαντωνίου (ήδη έγιναν οι πρώτες επαφές), τον Τσοχατζόπουλο (σίγουρα θα εκλεγεί στην Θεσσαλονίκη εάν κερδίσει το ΠΑΣΟΚ), τον Κουλούρη (έχουν γίνει οι πρώτες επαφές) πλαισιωμένους από Βάνες Μπάρμπες, Καϊλήδες, Ντέμηδες και λοιπούς "σωτήρες"...

    ¨ολοι αυτοί δηλαδή που ρήμαξαν τον τόπο αλλά οι ίδιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια...

  40. Lavazza avatar
    Lavazza 28/03/2009 11:39:23

    Δεν έχει καταλάβει ο κόσμος οτι πάλι τη Βάσω Παπανδρέου, τον Τσοχατζόπουλο και λοιπούς θα τρώει στη μάπα ως υπουργούς…;;;

    Να συμπληρώσω τα ερωτηματικά στο τέλος της παραπάνω φράσης διοτι τα παρέλειψα στο ποστ 48

  41. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 12:00:40

    @44 και @45
    Ισως πρέπει να σας πληροφορήσω ότι έτερο μέλος της δυναστίας, με το επίθετο Μπακογιάννη, αρτι αποχωρίσας από το ΥΠΕΞ, προορίζεται για υποψήφιος στην Ευρυτανία με έντονες (εκβιαστικές) πιέσεις τόσο του παππού όσο και της μαμμάς. Και επειδή τόσο στο εμπόριο όσο και την πολιτική (ίδια πράγματα στην ουσία) ισχύει το "δίδω ίνα δώσεις" δίδουμε τώρα παροχές (οχι βέβαια από την τσέπη μας) για να εισπράξουμε μετά ψηφαλάκια.

  42. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 12:01:01

    @ Anonymous 11:16 @ Mesaios daktylos

    O Σάυρους Βάνς το Δεκέμβριο του 1967 είχε επισκεφτεί τον Παπαδόπουλο και του είχε πει το περίφημο.. "Αν δεν αποσύρετε την Μεραρχία από την Κύπρο, δεν θα μπορέσουμε, να συγκρατήσουμε του Τούρκους..." . Στη συνέχεια, οι χουντικοί έσπευσαν, να υπακούσουν και να αποσύρουν την μεραρχία από την Κύπρο.

    Τα υπόλοιπα είναι κουτσομπολιά, ή, κακότεχνη παραπληροφόρηση.

  43. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 12:11:50

    @mesaios daktylos 12:00

    Aπό την φιλοξενεία των Πρυτάνεων στο πολυτελέστατο ΜΟΝΤΑΝΑ στο Καρπενήσι, από το ΥΠΕΞ, ωφελημένοι είναι οι τοπικοί παράγοντες (με ανταλλαγή τα ψηφαλάκια), αλλά και οι Πανεπιστημιακοί είναι κι οφελημένοι και υποχρεωμένοι στην hostess ΥΠΕΞ. Τι αντάλλαγμα θα προσφέρουν οι πανεπιστημιακοί στη Ντόρα;...μη δούμε διδακτορικό ή πανεπιστημιακή διάκριση, γιατί αυτοί οι κύριοι τότε, θα θεωρηθούν οι θεμελιωτές της ταφόπλακας της ανώτατης παιδείας.

    Οι τοπικοί παράγοντες εξίσου οφελημένοι θα ήταν, αν το ΥΠΕΞ φιλοξενούσε εκεί διεθνείς oppinion
    makers σχετικούς με τα εκκρεμή εθνικά μας θέματα. Γι΄αυτές τις δουλειές δεν είναι και τα αντίστοιχα μυστικά κονδύλια του ΥΠΕΞ;

  44. christos avatar
    christos 28/03/2009 12:12:20

    Όσο ο Καραμανλής θα κάνει στρατηγικές κινήσεις του τύπου «Ολυμπιακής- Αγωγών-Πουτιν» και κυρίως αν στεφθεί με επιτυχία η σοβαρή προσπάθεια που γίνεται για την μεταρρύθμιση στην παιδία…αυτά περί Ντόρας κτλ είναι όνειρα θερινής νυκτός αριστεροπασόκων οι οποίοι μη μπορώντας να βλάψουν των Καραμανλή λόγω της δικής τους ανικανότητας «τα φορτώνουν στον κόκορα»…
    Αν δε επαληθευθούν οι προβλέψεις για σταδιακή έξοδο από την κρίση από τον Σεπτέμβριο με μηδαμινές απώλειες για την χώρα μας…ο Καραμανλής θα ΕΠΑΝΕΚΛΕΓΕΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ…θέλετε δεν θέλετε…

  45. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 12:24:52

    @christos

    "αριστεροπασόκων"...

    ...μπερδεύτηκες: "Σημιτοπασόκων" ήθελες να πεις!

  46. christos avatar
    christos 28/03/2009 12:34:41

    τι έγινε; έχουμε και λογοκρισία; το christos 47 γιατί εξαφανίσθηκε;

    factorx: γιατι ενοχλούσε την αισθητική του μπλογκ.

  47. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 12:37:35

    ...άραγε η λίστα των φιλοξενηθέντων καθηγητών, στο ΜΟΝΤΑΝΑ, μήπως συμπεριλάμβανε τους γνωστούς φίλους-καθηγητές του Σημίτη, που αποφαινόντουσαν και συνυπέγραφαν δηλώσεις γιά ότι άσχετο, αρκεί να έβηχε ο Σημίτης;

  48. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 12:49:00

    @ mesaios daktylos & Strange Attractor και λοιπους ανιστορητους

    Απο οτι φαινεται η Ρηγιλλης και η χρυσηα αυγη κανουν καλη προπαγανδα σχετικα με τα γεγονοτα του 74!
    Φτανει πια με αυτες πρακτορικες βλακειες! Εδω φτασατε να πειτε οτι πρακτορες εκαναν τα επεισοδια του Δεκ 08 στο Συνταγμα! Ολα τα περιμενω πια!
    Να υποθεσω οτι επισης η χουντα ηταν καλη γιατι αφησε μηδεν δημοσιο χρεος και οτι προστατευσε τη χωρα απο το ΚΚΕ??
    Που τα μαθαινετε? Τι διαβαζετε?

    Φανταζομαι εσεις και οι φαμιλιες σας περνουσατε καλα οταν υπηρχαν "κιτρινα" χαρτια για τους αριστερους και ειχατε ολη την κουταλα δικια σας.
    Οσο και να σας ΤΣΟΥΖΕΙ αλλαξαν οι εποχες!
    Εγω δεν χρειαζομαι καμια "κλαδικη" για να εχω αποψη αλλα εσεις απο οτι φαινεται χρειαζεσται πολυ μυαλο-πλυσιμο ακομα!

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 12:53:29

    Εγω συμφωνω οτι οι πασοκοι που κουβεντιαζετε,ειναι ή φθαρμενοι,ή διεφθαρμενοι,αλλα και αυτοι που εχουμε τωρα,σε τι διαφερουν αραγε;
    Ακομα στο ετος 2000 εισαστε;Της μεγαλης προπαγανδας των γαλαζιων;
    Και τα ομολογα,και το Βατοπεδιο,και ο κουμπαροι,και ο Τσιτουριδης,και οι οφσορ του Βουλγαρακη,και και και ;
    Αρα,ειμαστε απο παντου περικυκλωμενοι αοπ κλεφτες και απο ψευτες και ανικανους.
    Πρεπει να το καταλαβουμε,και να διαλεξουμε αναγκαστικα το μη χειρον.
    Και αυτο,δε νομιζω οτι ειναι η νδ.

  50. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 13:00:05

    @60 Οι υπόλοιποι συμμετάσχοντες ...δεν έχουν ονόματα; Με κουκούλα, μιλούσαν;

  51. christos avatar
    christos 28/03/2009 13:01:15

    προς factorx
    Ok … θα το έχω υπ όψη μου… άλλη φορά να μην ενοχλώ την αισθητική σας μ αυτά που γράφω...

  52. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 28/03/2009 14:50:59

    @mesaios daktylos 42
    Η παρατήτησή σου σχετικά με τον Μακάριο και τη μεραρχία αληθεύει. Παραβλέπεις όμως μια "λεπτομέρεια": Πολλά από τα στελέχη της οργάνωναν την ανατροπή του Μακαρίου και με συγκεκριμένη ενίσχυση στην ΕΟΚΑ Β, το πραξικόπημα της οποίας έδωσε την αφορμή για την τουρκική εισβολή. Έτσι κάποιοι δεξιοί, που το παίζουν "ενωτικοί", ευθύνονται το ίδιο με τον Μακάριο για τον Αττίλα.

  53. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 15:30:04

    Μποτίλια στο πέλαγος 2:50

    Γιατί αγνοείς την "εντολή" του Σάυρους Βανς για την απομάκρυνση της Μεραρχίας. Μήπως εννοείς, ότι δεν μέτρησε;

  54. Aurora avatar
    Aurora 28/03/2009 17:04:33

    29. Το συνδρομο κρισης δεν αφορα το συστημα αφου η διαγνωση απεδωσε συναχι μετα το φταρνισμα του παλαι μεγαλου και τωρα φτωχου αδελφου.
    Ανακαταταξη κανουν καποιοι στη φωλια τους η αλλιως καλαρισμα στο βαπορι ως το επομενο σαλπαρισμα, που οταν γινει θα προξενησει κυματισμους, που το υψος τους κανεις δεν μπορει να προσδιορισει