13/10/2009 03:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παράδειγμα του Ευάγγελου Βενιζέλου δεν δίδαξε την Ντόρα Μπακογιάννη



Φυσικά δεν μπορούν να υπάρξουν συγκρίσεις, αλλά η κίνηση της Ντόρας Μπακογιάννη να ανακοινώσει την υποψηφιότητά της για την ηγεσία του κόμματος χθες το βράδυ, ενώ βρισκόταν εν εξελίξει οι συναντήσεις του  προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου Δημήτρη Σιούφα με τον Αντώνη Σαμαρά και τον Δημήτρη Αβραμόπουλο με θέμα τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να στηθούν κάλπες για να ψηφίσουν όλα τα μέλη του κόμματος, θυμίζει την βιασύνη που επέδειξε πριν από δυο χρόνια σε μια αντίστοιχη περίπτωση ο Βαγγέλης Βενιζέλος.

Βέβαια, η κ. Μπακογιάννη δεν εισέβαλε στην Ρηγίλλης, αλλά όλοι όσοι δεν ανήκουν στο στρατόπεδό της διερωτώνται γιατί έκανε αυτήν την κίνηση. Ήταν επίδειξη δύναμης; Αισθάνεται ότι απομονώνεται λόγω της αποδοχής του αιτήματος να στηθούν κάλπες στην βάση και θέλησε έτσι να εμψυχώσει τους οπαδούς της; Δηλώνει ότι δεν την ενδιαφέρουν τι θα κάνουν οι άλλοι και θα προχωρήσει μόνη της, πράγμα που μπορεί να εμπεριέχει και τα σπέρματα της διάλυσης;

Όπως επισημάναμε ήδη η επιστολή της προς τον κ. Σιούφα  για την μη συμμετοχή της στην χθεσινή σύσκεψη στη Ρηγίλλης ήταν Σκόπιμα ασαφής . Σύμφωνα με την επιστολή: «Ο νέος πρόεδρος του κόμματος θα πρέπει να εκλεγεί και από το Έκτακτο Συνέδριο της 7ης Νοεμβρίου, όπως προβλέπει το καταστατικό μας και από τα μέλη του κόμματος με οποιαδήποτε αδιάβλητη διαδικασία προκριθεί και είναι σύμφωνη με το καταστατικό».

Τι εννοεί άραγε η ανακοίνωση όταν αναφέρει πως ο νέος πρόεδρος θα εκλεγεί…και…από το Έκτακτο Συνέδριο.. και από τα μέλη; Μήπως να εκλέξουν πρόεδρο την ίδια, ή κάποιον άλλον «μεταβατικό» της αρεσκείας της, ο οποίος θα ξανακάνει εκλογές για να τον/την ξαναεκλέξουν; Μήπως έχει χάσει κανείς την μπάλα;

Η τοποθέτηση της  κ. Μπακογιάννη είναι σκοπίμως ασαφής για να αποκρύψει ότι αποφεύγει  να θέσει τον εαυτό της στην κρίση της βάσης του κόμματος. Στην πραγματικότητα αυτό που λέει είναι να εκλέξουν την ίδια πρόεδρο και μετά να αναλάβει να εφαρμόσει τις χρονοβόρες διαδικασίες του καταστατικού προκειμένου να εκλεγεί νέος πρόεδρος (συνελεύσεις, προσυνέδρια, εκλογές αντιπροσώπων κλπ). τα ίδια έλεγαν και διάφοροι δικοί της χθες βράδυ στα κανάλια

 Αντιθέτως και ο Α. Σαμαράς και ο Δ. Αβραμόπουλος προτείνουν κάτι απλό. Να συγκληθεί το έκτακτο συνέδριο το οποίο θα αποφασίσει να ψηφίσουν με κάλπη όλα τα μέλη.

Μετά την χθεσινή του συνάντηση με τον Σιούφα ο Σαμαράς δήλωσε: «Η εκλογή αρχηγού με κάλπη από την βάση σφυρηλατεί την ενότητα του κόμματος, δίνει κύρος στον αρχηγό και είναι η μόνη καθαρή λύση. Η πρωτοβουλία του κ. Σιούφα συνεχίζεται για να βρεθεί το κατάλληλο πλαίσιο συμμετοχής της βάσης».  

Αβραμόπουλος: «Εκλογή νέου Προέδρου της ΝΔ από τη βάση της κοινωνίας»

Όλα λοιπόν επιβεβαιώνουν μέχρι στιγμής ένα πράγμα: Η ισχύς της κ. Μπακογιάννη στο «σύστημα», τα ΜΜΕ και τους μηχανισμούς (φανερούς και κρυφούς) είναι δεδομένη. Στη βάση όμως τα πράγματα είναι πολύ πολύ διαφορετικά.

Διαβάστε κι αυτα:

Unfair Ντόρας, ενώ Σαμαράς και Αβραμόπουλος συζητούν με τον Σιούφα

 Σκόπιμα ασαφής επιστολή Ντ. Μπακογιάννη προς τον Δ. Σιούφα για την εκλογή νέου προέδρου της ΝΔ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 13/10/2009 03:58:05

    Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΗΓΕΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ.
    Η ΧΛΙΑΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΑΚΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.
    ΑΝ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΝΝΗ.
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.

  2. aris53m avatar
    aris53m 13/10/2009 07:39:16

    @ EUROTSOPANHS

    Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΗΓΕΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ.

    συμφωνώ. ( http://www.hellaswebnews.com/?q=node/269 )

    από την άλλη οι άλλοι δύο είναι αποστάτες, και ο Πανίκας ... Πανίκας.

    Ο δε Βαγγελάρας δεν είναι βέβαιο αν θα "κατέβει".

    συμπέρασμα? η ΝΔ είναι doomed!

    Πάμε παρακάτω ...

  3. Hellenic avatar
    Hellenic 13/10/2009 09:11:45

    H Kυρια Μπακογιαννη κατα τη διαρκεια της θητειας της απεδειξε οτι μπορει να κανει καλα τη δουλεια της σαν υπουργος-ΥΠΕΞ.(Γιατι δεν συνεχισε?) Αργοτερα ομως απεδειξε οτι δεν σεβεται η δεν την εχουν αφησει να καταλαβει ανθρωποι του περασμενου αιωνα, οτι η δημοκρατικη νομιμοποιηση απο την κοινωνια και το συμβολαιο με το λαο ειναι στοιχεια απαραιτητα για την ηγεσια πρωτα στο κομμα και μετα στη χωρα. Αν παλι βλεπει και η ιδια οτι δεν μπορει να εκλεγει απο τη βαση της ΝΔ, ειναι καλυτερα να ιδρυσει δικο της κομμα, παρα να ανελθει μεσα απο μη δημοκρατικες-αμεσες διαδικασιες.

  4. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 13/10/2009 10:01:55

    Η Ντόρα (Θεοδώρα) Μητσοτάκη - Μπακογιάννη - Κούβελα, στο Συνέδριο θα φθάσει στην "τελική" με αντίπαλο τον Αντώνη Σαμαρά.
    Εκεί θα ξυπνήσουν τα φιλοκαραμανλικά ένστικτα των εκλεκτόρων της Ν.Δ και θα την οδηγήσουν στο Βατερλό της...
    Κάτι που δεν θα το χωνέψει εύκολα μετά και θα ψέλνει συνεχώς, μονοσήμαντα και μονότονα σε...... πλάγιο δεύτερο.
    Οπότε θα αναγκάσεις εκ των πραγμάτων τον αρχηγό Αντώνη Σαμαρά, να της δώσει τις "γόβες" στο χέρι.
    Με τον τρόπο αυτό θα πληρωθεί το "προπατορικό" της...αμάρτημα....και θα σφυρηλατεί στο εξής η ενότητα της Ν.Δ

  5. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 13/10/2009 10:30:05

    ο μόνος υποψηφιος που είχε μιλήσει προ εκλογων ηταν Ο Πανίκας γιατί δεν το βάζουν ομόφωνα εκει να τελειώνουμε..

  6. kanis avatar
    kanis 13/10/2009 11:17:48

    Αλλο κοινό, Ντόρας-Βενιζέλου, είναι, ότι κι οι δύο στην κούρσα της εσωκομματικής διαδοχής, έχουν χρήσει τους Πρετεντέρη-Τρέμη, ως τους επίσημους προπαγανδιστές τους.
    Η πείρα έχει δείξει,πως ότι στηρίζουν οι εν λόγω, ...χάνει!

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 13/10/2009 11:33:48

    Μεταξύ Βενιζέλου-Ντόρας υπάρχει εκλεκτική συγγένεια έσω Μπακατσέλου εάν δεν κάνω λάθος...


    Κατά τα άλλα, δεν κρατιέται. Έχει πολλά χρωστούμενα και έχει πάρει το λάθος δρόμο με τα χίλια.

    Οι Καραμανλικοι πάντως δεν στηρίζουν Ντόρα και δεν βλέπω πολλές ελπίδες.

  8. Panagiotis avatar
    Panagiotis 13/10/2009 13:10:49

    Poioi einai oi karamanlikoi?! Einai aytoi pou tha kanoun ayto to opoio thelei o karamanlhs. Telos. Me poion einai o karamanlhs? Kai na mhn ksexname pos o karamanlhs mas teleiose, h' mallon teleiose monos tou. Oi diki mas kai oi dikoi sas einai mia paroxhmeni antilipsi apo osous den boroun na skeftoun, oute na analhsoun sratigika tipota. Anafores se systhmata, mhxanismous kai MME, profanos einai stoxevmena se tipota kafeneiakous xarakthres pou den boroun na skeftoun episthmonika. Pistevo pws h Ntora tha einai h epomenh arxhgos ths ND oxi logo "systhmatos" kai "mhxanismwn" kai MME kai "katastatiko" kai diadikasies, pistevo pos tha exei thn proedria giati einai h pio aksiologi ek twn ipopsifiwn.

    • kanis avatar
      kanis @ Panagiotis 13/10/2009 13:46:08

      Λόγω μηχανισμών, σίγουρα καλύτερη είναι η Ντόρα.
      Λόγω σπουδών, πείρας, ήθους,....πατώνει!

    • occultist avatar
      occultist @ Panagiotis 13/10/2009 13:49:58

      @ Panagiotis
      Προεδρία μπορεί να πάρει. Ψηφοφόρους δεν θα βρίσκει.

      • trellakias avatar
        trellakias @ occultist 13/10/2009 15:07:58

        Συμφωνώ απόλυτα!!!!

  9. BLACK avatar
    BLACK 13/10/2009 15:40:35

    Για όσους δεν είναι ΝΔ και αδιαφορούν για τα εσωτερικά της, το ερώτημα είναι μόνο ένα: υπάρχει περίπτωση η Μπακογιάννη να φτάσει στην προθυπουργία; Η δική μου απάντηση είναι όχι. Αν θέλει να πάρει το κόμμα να το χει να το χαίρεται, μαζί με όλα τα καλούδια που συνεπάγεται ένα τέτοιο αξίωμα, αυτό ας το κρίνει η Ν.Δ. Ο ελληνικός λαός όμως να φέρει δέυτερη φορά την οικογένεια Εφιάλτη στην εξουσία, δεν πρόκειται. Καρατσεκαρισμένο. Γιατί και η μαλακία έχει τα όρια της...

  10. nantia avatar
    nantia 14/10/2009 11:33:08

    Έχετε δίκιο.. έπρεπε να συνεχίσει να κρύβεται και να μην ανακοινώσει τα αυτονόητα! Θα μας τρελάνετε τελείως?
    Να βγουν όλοι οι υποψήφιοι ανοιχτά να δουμε ποιοί έχουν τα κότσια να κατέβουν και τι σκοπεύουν να κάνουν!