10/01/2011 10:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παράδειγμα της Πορτογαλίας πρέπει να μας διδάξει

Μια συνέντευξη του ηγέτη της πορτογαλικής αντιπολίτευσης, προέδρου του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος (PSD, κεντροδεξιά) Πέντρο Πάσος Κοέλιο, μπορεί να δώσει παραδείγματα για την Ελλάδα αλλά και να προβλέψει εικόνες από το μέλλον.

Ο Κοέλιο είπε λοιπόν ότι ο πρωθυπουργός Ζοζέ Σόκρατες θα πρέπει να αποχωρήσει και να προσφύγει σε πρόωρες εκλογές σε περίπτωση που προσφύγει στο σχέδιο οικονομικής βοήθειας της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

"Αν έχουμε ανάγκη να προσφύγουμε σε εξωτερική βοήθεια, αυτό σημαίνει ότι η στρατηγική απέτυχε. Και ότι αυτός που οδήγησε τη χώρα σε μια τέτοια κατάσταση, δεν μπορεί να παραμείνει στην εξουσία, και την επόμενη μέρα, να οδηγήσει στην ανάκαμψη", δήλωσε ο κ. Κοέλιο.

Με λίγα λόγια λέει ότι αν προσφύγουν στη βοήθεια, γεγονός πολύ πιθανό, θα ομολογούν την αποτυχία της πολιτικής τους, επομένως πρέπει να αποχωρήσουν και ο πορτογαλικός λαός να δώσει λύση μέσω εντολής σε κάποιο κόμμα.

Υπενθυμίζεται ότι μετά τις εκλογές του Σεπτεμβρίου 2009, οι σοσιαλιστές είναι μειοψηφία στο κοινοβούλιο, με 97 από τους 230 βουλευτές, και μπόρεσαν να υιοθετήσουν δύο προϋπολογισμούς λιτότητας για το 2010 και το 2011 χάρη στην αποχή των 81 βουλευτών του κεντροδεξιού κόμματος.

Αν κάνουμε κάποιους παραλληλισμούς με την Ελλάδα, θα μπορούσαμε αυτό το σκηνικό να το έχουμε κι εμείς από το Μάιο όταν ο κ. Παπανδρέου προσέφυγε στο Μνημόνιο. Τότε, όμως, ο κόσμος του έδωσε κι άλλη ευκαιρία, η ΝΔ ήταν ακόμη πολύ αδύναμη και φυσικά ο λαός βομβαρδίστηκε και συνεχίζει να βομβαρδίζεται με τρομακτικές δηλώσεις για χρεοκοπία, υποτίμηση, απώλεια των καταθέσεων και άλλα τέτοια που φυσικά κάνουν ακόμη και τον πιο σκληρό να καθίσει στ' αυγά του.

Ποια δικαιολογία, όμως, θα υπάρχει όταν το ΠΑΣΟΚ θα ανακοινώσει στο λαό ότι ούτε το Μνημόνιο, ούτε τα σκληρά μέτρα που έχει λάβει μέχρι σήμερα δε φτάνουν και πρέπει να ληφθούν κι άλλες επώδυνες πολιτικές. Και πώς θα σερβίρει ένα νέο Μνημόνιο, ένα νέο δάνειο ή μια ελεγχόμενη χρεοκοπία;

Αυτονόητο είναι ότι το πορτογαλικό παράδειγμα θα πρέπει να ακολουθηθεί κι εδώ έστω κι αν η κυβέρνηση είναι στη Βουλή ισχυρή κι όχι μειοψηφία.

Ενας ακόμη γύρος δραματικών αλλαγών στην οικονομία και τις τσέπες των πολιτών δε μπορεί να περάσει έτσι απλά. Ούτε υπάρχει άλλο συγχωροχάρτι για την κυβέρνηση και τις επιλογές της στα οικονομικά που αποτυγχάνουν η μία μετά την άλλη.

Γι' αυτό και οι πρόωρες εκλογές είναι πιο κοντά στην Ελλάδα παρά στην Πορτογαλία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 10/01/2011 10:57:54

    Έχω μια απορία. Δεν είναι ένα είδος αναδιάρθρωσης η αύξηση του χρόνου αποπληρωμής; Γιατί δεν το λένε ξεκάθαρα στον Ελληνικό λαό; Δηλαδαή η "επιμήκυνση" θα σώσει την παρτίδα ; Ή μήπως η βιασύνη σημαίνει ότι οι εκλογές έρχονται και δεν έχουν κανένα λόγο να προβάλουν για να τους στηρίξει ο Ελληνικός λαός;

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 10/01/2011 11:16:41

    Σε κράτος που βαφτίζει τη φοβία ...στρατηγική ψυχραιμία και την αδράνεια αρετή μην περιμένετε ΤΙΠΟΤΑ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 12:43:38

    Με τη διαφορα οτι εμεις εχουμε-εχουν-εχει ο ενας!! υπογραψει Μνημονιο(α) και Δανειακη Ενυποθηκη Συμβαση για 110 Δις.
    Αφου δεν εγιναν εκλογες περσυ τον Απριλιο, τωρα ειναι λιγο αργα, εκτος εαν ο Σαμαρας εχει αποφασισει να μπει σε πολεμο. Οπλα εχει, σχεδιο εχει, στρατιωτες εχει, αιτια πολεμου υπαρχει.... τι να πω??

    ΠΠ

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 19:02:48

      @ ΠΠ
      Χαίρομαι που το ακούω, ότι τα έχει όλα. Γιατί εγώ βλέπω όπλα-επιχειρήματα, που δεν τολμάει να παραθέσει, σχέδιο συγκεχυμένα αόριστο, αντιμετάθεση στα δεδομένα πόστα αξιωματικών του στρατού του, που αντιπαθούν, πλέον, πολλοί στρατιώτες του, και ισορροπίες, ισορροπίες, ισορροπίες....
      Φοβάμαι ότι θα συμβεί ότι και όταν παίζεις το ΠΡΟΠΟ ποντάροντας πάντα στο γενικώς αποδεκτό προγνωστικό: Στο τλεος κερδίζεις, αλλά πολύ λίγα για να σε θυμούνται γι' αυτό.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 12:49:49

    *To ΑΕΠ της Ελλάδας, σύμφωνα με ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Στατιστικής Υπηρεσίας, μειώθηκε το τρίτο τρίμηνο του 2010 κατά 1,3% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και κατά 4,6% σε σχέση με το αντίστοιχο τρίμηνο του 2009. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη οικονομική ύφεση μεταξύ των 27 κρατών μελών της ΕΕ, όπου κατά μέσο όρο το ΑΕΠ αυξήθηκε κατά 0,5% σε σχέση με το προηγούμενο τρόμηνο και κατά 2,2% σε ετήσια βάση.

    *Το ενδεχόμενο αποκρατικοποίησης του ΟΠΑΠ εξετάζει η Κυβέρνηση μετά την ολοκλήρωση της ρύθμισης της αγοράς τυχερών παιχνιδιών. Το ποσό που εκτιμάται ότι μπορεί να αντλήσει το Δημόσιο από την πώληση του 35% που κατέχει στον ΟΠΑΠ ανέρχεται σε 2-2,5 δισ. ευρώ.
    ΝΑ τα τα $$ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  5. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 10/01/2011 13:59:34

    Πολιτική ρητορική "μεσογειακού" τύπου : ο ίδιος τακτικισμός που τρέφει τα σκουριασμένα και διεφθαμένα πολιτικά κόμματα, αυτά που κατάντησαν τις χώρες τους κράτη δημοσίων υπαλλήλων και κρατικοδίαιτων ιδιωτών.

    Ο νούς στο κεχρί. Να φύγουν αυτοί, να έρθουμε εμείς, αυτοί δέν μπορούνε - μπορούμε εμείς ! Καμμιά αίσθηση της πραγματικότητας, καμμιά ανάγκη να πούνε την αλήθεια στον κόσμο τους, να τον ξυπνήσουν, να του υποσχεθούν δυσκολίες και λιτότητα και χειρότερα χρόνια - όλα στον αντίπαλο. Τα μόνα που φταίνε είναι οι λάθος χειρισμοί, οι άστοχες πολιτικές του άλλου κόμματος και επίσης η άπληστη Γερμανία, ο καπιταλισμός, ο Σόρος και το διεθνές κεφάλαιο, η αδυναμία του κόσμου όλου να καταλάβει την εξωστρεφή και γεναιόδωρη φύση αυτών των ανθρώπων ( μεσογειακών και λατινοαμερικάνων) που καλόμαθαν στον προστατευτισμό - απο τον πιό απλό πολίτη έως την μεγαλύτερη εταιρία !

    Τα ίδια και με εμάς : όνειρα για επιστροφή στη δραχμή, επιβολή δασμών, υποτίμηση για να γίνουμε ανταγωνιστικοί και βούρ ξανά στα δάνεια.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ τσώφλι πασατέμπου 10/01/2011 19:09:27

      Δυστυχώς η οικονομία δεν περιμένει. Κάτι πρέπει να κάνουμε. Εναλλακτικά, να μείνουμε ως έχουμε (μνημόνιο, ευρώ,μηδαμινή παραγωγή κλπ) και να αιμορραγήσουμε έως θανάτου για τις επιλογές του Σημίτη ελπίζοντας ότι θα σοβαρευτούμε πριν ξεπαστρεφτούμε. Εμ' Τσόφλι μυαλό να 'χεις, θα καταλάβεις ότι κάτι πρέπει να κάνουμε, ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.