#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2010 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παλιό αεροδρόμιο και τα τσάμικα



Το θέμα διέλαθε εντελώς της προσοχής μας…

 Τις προάλλες η κα. Μπιρμπίλη, επισκέφθηκε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

 Μεταξύ άλλων, μίλησαν και για την αξιοποίηση τους παλιού αεροδρομίου. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ δρομολογείται

 Ο Πρόεδρος μάλιστα  υποσχέθηκε να βάλει  «πλάτες», δηλώνοντας «παρών»!

 Τι έκανε η Κυβέρνηση της Ν.Δ. από το 2004 μέχρι το 2009;

 Το άφησε να ερημώνει και να απαξιώνεται;

 Ποιόν είχαμε υπουργό, υπεύθυνο για την αξιοποίηση;

 Τον κ. Γιώργο Σουφλιά!

Επικεφαλής του Ψηφοδελτίου Επικρατείας της Ν.Δ.. Ένθερμο οπαδό της προσφυγής σε πρόωρες εκλογές!

Τον άνθρωπο που χόρευε τσάμικο με τους …εργολάβους! (δεν έχω τίποτα με το τσάμικο. Μια χαρά χορός είναι).

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 18/03/2010 14:05:07

    Nα τελειώνει η σκαρταδούρα

  2. μέτοικος avatar
    μέτοικος 18/03/2010 14:42:55

    Μόνο ενός είδους αξιοποίηση νοείται κύριοι και φίλοι του μπλογκ, ήγουν να ξαναγίνει αεροδρόμιο γενικής αεροπορίας, πνεύμονας τεχνολογίας και εκθέσεων κλπ. Αρκετά με το μπασκετο-κλωτσοσκούφι, τις ΠΑΕ, ΚΑΕ, τα Μολλ και τους εργολάβους. Να υπάρξει επιτέλους κάτι τεχνολογικά σημαντικό στην Αθήνα και τέλος να σταλεί το πρέπιν μήνυμα στην Xoχτιφ πού μας επέβαλε το οριστικό(;) κλαίσιμο του Ελληνικού...

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ μέτοικος 18/03/2010 20:13:28

      Μέτοικε,
      χαίρομαι που υπάρχει μια τέτοια λογική φωνή. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ελληνικό = αεροδρόμιο. Πρέπει να καταλάβει ο "ιθαγενής πληθυσμός" ότι τα πλεονεκτήματα ενός παραλιακού αεροδρομίου είναι απείρως περισσότερα από τα μειονεκτήματά του, με πρώτο και κύριο το γεγονός ότι παραμένει ανεπηρέαστο στο 99% των περιπτώσεων ακραίων καιρικών συνθηκών. Θυμάμαι το Ελληνικό να κλείνει μόνο μια φορά,, το Μάρτιο του 1998, όταν είχε ξεσπάσει στην Αττική ο καατακλυσμός του Νώε.
      Σε αντίθεση με το γερμανικό αερο-μπούνκερ (όπως λέει και ο Κώστας Καββαθάς), το οποίο κλείνει με τον πρώτο χιονιά (2002, 2004 και 2008) και το οποίο είναι εκτεθειμένο στους βορείους ανέμους.
      Ας ελπίσουμε να τη δώσει τη λύση το ΣΤΕ.

  3. fit for fun avatar
    fit for fun 18/03/2010 16:27:37

    Η οικοπεδοποίηση του χώρου και η μεταφορά οικονομικών πόρων σε άλλες περιοχές της Αττικής είναι η πιο σωστή λύση.Τεράστια έσοδα θα προκύψουν από τη δημιουργία ενός καινούργιου προνομιούχου "δήμου" ανάμεσα στους ήδη υπάρχοντες προνομιούχους δήμους. Σε άλλη περίπτωση π.χ.μητροπολιτικό πάρκο, που μόνο "μητροπολιτικό" δεν θα είναι, θα απαιτηθούν τεράστια έξοδα για να γίνουν κάποιες προνομιούχες περιοχές ακόμη πιο προνομιούχες.

    • χωρις ονομα avatar
      χωρις ονομα @ fit for fun 18/03/2010 19:14:12

      EINAI NOMIKA ADYNATON.
      YPARXEI PROBLHMA STO SYMBOYLEIO EPIKRATEIAS.
      TO ELLHNIKO MONO AERODROMIO MPOPEI NA EINAI.
      TIPOTA ALLO TELOS.

    • Χ avatar
      Χ @ fit for fun 19/03/2010 03:21:53

      Οι νόμοι δεν πέφτουν με πλάκες από τον ουρανό.

  4. Y. avatar
    Y. 18/03/2010 16:33:36

    @ΚΡ
    Κανένας δεν έχει τίποτα με το τσάμικο. Όλη η Ελλάδα όμως, τα ‘χει με τους μιντιοεργολαβονταβατζήδες, και τους άχρηστους, κουφούς Σαρακατσάνους της παράταξης.
    (να πω και γω με τη σειρά μου, δεν έχω τίποτα με τους Σαρακατσάνους, ούτε με τους κουφούς)

  5. scarab avatar
    scarab 18/03/2010 21:51:06

    Πιστεύω πάντως ότι η αξιότιμος κ. Υπουργός με το τράστο μάλλον για φιλετάκια το ετοιμάζει.
    Και μην νομίσετε ότι κωλώνει.
    Πόσοι από εσάς αντιληφθήκατε τις εγκυκλίους που ¨πέρασε¨ για τους οικισμούς < 2000 κατοίκων ???
    Σφαγή κανονική και παράνομη.
    Μπορεί να βάλει και ανεμιστήρες....
    Έτσι για το ¨καλό¨ του ¨τόπου¨

  6. trochalos avatar
    trochalos 19/03/2010 08:38:35

    Το παλαιό αεροδρόμιο του Ελληνικού πρέπει να παραμείνει αεροδρόμιο.Σε λίγα χρόνια τα Σπάτα δεν θα φτάνουν

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar