#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παιχνιδάκι των ΜΜΕ με την Ντόρα έχει καεί πλέον

 

Κατά του νομοσχεδίου για τα μέτρα τάσσονται βουλευτές της ΝΔ

Το έχουμε μάθει πλέον απέξω κι ανακατωτά το παιχνιδάκι των ΜΜΕ με την Ντόρα και την πολύ μικρή, πλέον, «μειοψηφία Ευρυτανίας – Χανίων» της ΝΔ.

Πήγε λοιπόν σήμερα το πρωί η κ. Μπακογιάννη στην Ρηγίλλης να δει τον Σαμαρά, είπε ότι θα ψηφίσει υπέρ των μέτρων και στη συνέχεια άρχισαν να εμφανίζονται «ρεπορτάζ» ότι η ΝΔ είναι τάχα «διχασμένη», «η Ντόρα έχει έτοιμη Χ ομάδα βουλευτών για να συγκρουστεί με τον Σαμαρά» κλπ κλπ.

Φυσικά όλοι ξέρουν ότι αυτοί που συμφωνούν με τη Ντόρα είναι ο Γιαννόπουλος, ο Κιλτίδης, ο Κυριάκος άντε και κανά δυό άλλοι, αν την ακολουθήσουν όλοι στο τέλος.

Προσφέρεται λοιπόν στον Σαμαρά μια πολύ μεγάλη ευκαιρία και όπως γράψαμε προηγουμένως ήδη ετοιμάζεται να επιβάλει κομματική πειθαρχία στην ψηφοφορία.

Στο μεταξύ διάφοροι βουλευτές της ΝΔ έχουν βγει από το πρωί στα κάγκελα και φωνάζουν κατά του ΔΝΤ.

Μιλώντας το πρωί με δημοσιογράφους στην Ρηγίλλης ο γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος Κώστας Τασούλας είπε ότι η πλειοψηφία των βουλευτών της ΝΔ, τάσσεται υπέρ της μη αποδοχής των μέτρων από τη ΝΔ και υπέρ της καταψήφισής τους.

Ο Πάνος Καμμένος δήλωσε ότι αν η ΝΔ ψηφίσει υπέρ των μέτρων, θα παραιτηθεί!

Ο Χρήστος Ζώης δήλωσε ότι «δεν μπορώ να ψηφίσω αυτό το νομοσχέδιο»  προσθέτοντας ότι «το σύστημα έχει βαλθεί να μας ισοπεδώσει, να μας πατήσει όλους. Κάθε φορά που έχετε απέναντι σας βουλευτή που δεν έχει υπαλληλική σχέση με χορηγούς, θα τα ακούτε σε αυτό τον τόνο».

«Για μια ακόμα φορά τα μέτρα, τα οποία ανακοινώθηκαν είναι μέτρα που είναι σε λάθος κατεύθυνση. Λείπει ο ουσιαστικός προσανατολισμός για ανάπτυξη στην ελληνική οικονομία και αυτό είναι το ζητούμενο και αντίθετα, τα μέτρα όλα είναι μέτρα περιορισμού της αγοραστικής δύναμης των Ελλήνων πολιτών κάτι που πρακτικά θα φέρει αλυσιδωτές συνέπειες σε βάρος της ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας, θα επιτείνει ακόμα περισσότερο και θα βαθαίνει την ύφεση», δήλωσε τέλος ο Θόδωρος Καράογλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 19:06:34

    Άντε μετά να εξηγεί στο ΠΑΣΟΚ το GAP πόσο πατριωτική είναι η στάση των Μητσοτάκηδων, όταν θα την υποδέχεται στο κόμμα.
    Θα τον ξεσκίσουν.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 19:26:20

      Aν πάρει μαζί της και την τύχη του πατέρα της, έχουμε ακόμα ελπίδες...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/05/2010 19:27:03

      Και θα βγαίνει η Ντόρα να μιλά για το ένδοξο παρελθόν του ΠΑΣΟΚ στην τηλεόραση? χο! χο! Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.
      Το ΠΑΣΟΚ τελειώσε.

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ Orestios 04/05/2010 20:14:26

      Δεν θα την δεχθεί Ορέστιε,στο ΠΑΣΟΚ δεν είναι χαζοί σαν την ΝΔ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ diasapollon 04/05/2010 20:25:34

        Το θέμα είναι ότι η ψήφος της Ντόρας είναι ψήφος εμπιστοσύνης στην πιο διεφθαρμένη κυβέρνηση. Την κυβέρνηση GAP. Εκεί θα πέσει το βάρος. Ποιός καταθέτει ψήφο εμπιστοσύνης σε μια κυβέρνηση διαφθοράς?

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 04/05/2010 20:44:43

      Πολύ παρέα με τον Παπαθεμελή κάνεις..

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 04/05/2010 19:15:28

    Το DNA δεν αλλάζει, ας κάνει ότι θέλει.

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 19:39:11

    Θα το γράψω και ας το κόψει ο διαχειριστής:
    Αει στο διαολο....
    Αει στον πατερά της...

  4. Giorgos avatar
    Giorgos 04/05/2010 19:43:43

    ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ
    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 04/05/2010 19:52:10

    Εκτός από διχαστικές κουροπονηριές, τι άλλο έχει προσφέρει ,άλλωστε, στην πολιτική σκηνή το Μητσοτακέικο;

    • salonica_4_ever avatar
      salonica_4_ever @ χελιδόνι 06/05/2010 02:48:02

      Εγώ πάλι αναρωτιέμαι τι έχει προσφέρει το Σαμαρέικο;;;

  6. tzager avatar
    tzager 04/05/2010 20:19:32

    Τι ωραία που είναι στον κόσμο του marlboro.. με ολίγο από Cohiba!

    Έτσι για να δικαιολογήσετε τη ρήση 'Hasta la victoria siempre!'

    Θα γελάσουμε πολύ αύριο- μεθαύριο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzager 04/05/2010 20:22:38

      Προσπάθησε να χαλαρώσεις. Ο πανικός σου φαίνεται. Η Ντόρα τελείωσε. Αν τολμά ας κουνηθεί.

      • tzager avatar
        tzager @ Orestios 04/05/2010 20:40:02

        Λες να χορέψει; Μπαααα!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 04/05/2010 20:28:45

      Γελαέι καλύτερα όποιος γελαέι τελευταίος...ή Χαμογελάστε.Κάνει τους άλλους να ανησυχούν...ΠΡΟΣ ΟΡΕΣΤΙΟ:
      Κουνιέται ωρέ ο Ψηλορείτης;

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:30:37

        Πάει και αυτή. Τελείωσε οριστικά από την ΝΔ. Παρέα με τον Μάνο και τον Αδριανόπουλο.
        Απροπό, έχει το ΛΑΟΣ τόσο μεγάλο ενυδρείο για να την χωρέσει?

      • tzager avatar
        tzager @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:43:12

        Μωρε κουνιέται! Η Κρήτη είναι σεισμογενής περιοχή, όπως και όλη η Ελλάδα βέβαια...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:44:20

        Κολοκύθια, με τη ρίγανη να της πείς.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:59:17

        Σοβαρά τώρα. Καλέ μου άνθρωπε tzager. Πραγματικά να μου απαντήσεις αν θέλεις. Έχεις την εντύπωση στα σοβαρά ότι η συγκεκριμένη κυρία, μπορεί πια να έχει όποιαδήποτε δυνατότητα πραγματικής , ουσιαστικής και όχι απλά επικοινωνιακής παρέμβασης στην σημερινή Ελληνική κοινωνία;

      • salonica_4_ever avatar
        salonica_4_ever @ ΒΡΑΧΟΣ 06/05/2010 02:49:58

        Μπα δεν έχει... Απλά είναι η δημοφιλέστερη πολιτικός ... Θα μας τρελάνεις τελέιως ρε συ Βράχε!

  7. vardarskian avatar
    vardarskian 04/05/2010 20:35:02

    θα είναι νοοτροπία του παρελθόντος ο γιος σύμβουλος της μαμάς; ή τα τηλεφωνικά κέντρα δεν θα είναι πλέον siemens;
    ποιος αφελής την παίρνει στα σοβαρά;
    (ειδικά τώρα με το μπαστουνάκι που μοιάζει τη Μαρίκα...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 04/05/2010 20:38:33

      Μια ο άλλος με τον έρπη, μια αυτή με τις πατερίτσες.
      Το τί μηχανεύονται για να συγκινήσουν τον κόσμο δεν περιγράφεται. Μόνο που πλέον ο κόσμος δεν μασάει αυτά τα τερτίπια.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ vardarskian 04/05/2010 20:48:40

      Η Μαρίκα θα μείνει στην ιστορία για τη ... μαγειρική της.
      Η Ντόρα, ως τι θα μείνει;;;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ χελιδόνι 04/05/2010 20:52:26

        Για την κηπουρική... Τέτοιο "φυτό"...

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ χελιδόνι 04/05/2010 20:57:29

        Γιά την ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ της επίσης.Cordon Bleue de la cuisine politique.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ χελιδόνι 04/05/2010 21:19:19

        η Ντόρα θα μείνει στην Ιστορία όπως και στην πολιτική: μετεξεταστέα...

  8. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 04/05/2010 21:26:49

    Το παιχνιδάκι αυτό ήταν αναμενόμενο! Η Ντόρα αφού φρόντισε εδώ και μέρες να τοποθετηθεί θετικά στα μέτρα, χωρίς φυσικά να συζητήσει προηγουμένως με τον πρόεδρό της ως όφειλε, προσπαθεί με τα φιλικά της ΜΜΕ να κάνει πάλι «Ντόρο»!
    Το καλό και υπάκουο κορίτσι αποκλειστικά όμως στα κελεύσματα των ξένων και αρκούντως δουλοπρεπής, μας κάνει μαθήματα υπευθυνότητας και συνέπειας!
    Θυμόμαστε κυρία μου το «ξεκάθαρο» ΝΑΙ σας στο σχέδιο Ανάν, θυμόμαστε την οικογενειακή σας στάση απέναντι στο Σκοπιανό, θυμόμαστε τον αγώνα σας να ματαιώσετε τη συμφωνία του αγωγού, θυμόμαστε τις δηλώσεις και την αιτία της εκτίμησης που τρέφει προς το πρόσωπό σας, του μουσουλμάνου βουλευτή της Θράκης! Να ξέρετε πως τα θυμόμαστε ΟΛΑ!
    Πολλά έχετε φροντίσει να μας στερήσετε, αλλά τη μνήμη μας δεν μπορείτε!
    Μας λέτε χωρίς ίχνος αιδούς, ότι συμμερίζεστε και συμπονάτε τον λαό για τις θυσίες του!
    Ήθελα να ήξερα τί μπορεί να ξέρει η κόρη του επιτίμου από θυσίες και ανέχειες;

    • salonica_4_ever avatar
      salonica_4_ever @ Αφροδίτη 06/05/2010 03:02:09

      Κυρία Αφροδίτη μου, το σχέδιο Ανάν να το κρίνετε απο το αποτέλεσμα... Δείτε το επόμενο που θα έρθει και τότε θα σας πώ... Α στο μεσοδιάστημα μην εκπλαγείτε αν χώρες της αλληλέγγυας κατα τ' άλλα ΕΕ αρχίζουν να αναγνωρίζουν το βόρειο τμήμα ως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ. Όσον αφορά το Σκοπιανό, μάλλον στην ιστορία είστε λίγο αδιάβαστη, διότι σήμερα όλοι στην Ελλάδα ίσως πλην Καρατζαφέρη παρακαλάμε να δεχτούν οι Σκοπιανοί, ότι απορρίπταμε τότε μετα βδελυγμίας. Περί αγωγού και ματαιωσης της συμφωνίας μάλλον θα ξέρεις κάτι παραπάνω που εμείς δεν ξέρουμε. Ήσουν ας πούμε παρούσα στου Μαξίμου και τις συνομιλίες Καραμανλή Ντόρας. Για βουλευτή της Θράκης το μόνο που γνωρίζω είναι ότι παραιτήθηκε απο βουλευτής ης ΝΔ μόλις κέρδισε ο Σαμαράς ( δεν θυμάμαι το ονόμα του ) διότι παλαιότερα ο κ. Σαμαράς είχε προτείνει να αποκλεισθούν απο τα ψηφοδέλτια όλοι οι μειονοτικοί βουλευτές. Σοβαρός ευρωπαϊσμός είναι αυτός και δυτικότροπη νοοτροπία!
      Μιλάς για στερήσεις ... Ναι είναι αλήθεια ότι στέρησε την εξουσία απο το ΠΑΣΟΚ για κάποια χρόνια με τις ομηρικές μάχες που έδινε εντός και εκτός Βουλής, όταν προφανώς εσείς ήσασταν ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ!
      Αλήθεια ο κ. Σαμαράς πως συντηρούνταν όλα αυτά τα χρόνια που δεν ήταν βουλευτής και ήταν εκτός πολιτικού συτήματος;; τι δουλεία έκανε;; Ή μήπως, ο παππούς του Ζάννας ( πρωην υπουργός ) και ο θείος του Γεώργιος Σαμαράς ( πρώην βουλευτής ) του είχαν τοοοση μεγάλη περιουσία που δεν χρειαζόταν να εργάζεται;;;

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 04/05/2010 21:27:11

    Αμαν, το φαγατε το κοριτσι μονο και μονο επειδη ηθελε να γινει αρχηγος κομματος και η ...πρωτη Ελληνιδα πρωθυπουργος. Τι της λειπει? Και μπόι εχει, και μαμα πασιγνωστη για τη μαγειρικη της τεχνη, και μπαμπα αριστο στα πολιτικα μαγειρεια, που ξεκινησε φτωχοπαιδο και εγινε πλουσιος - για την αληθεια, πολυ πλουσιος με την εντατικη "εργασια" του, απο την οποια, αλλωστε, εξασφαλισε και τρεις συνταξεις και βαζει στην τσεπη, μηνας μπαινει, μηνας βγαινει, γυρω στα εικοσι χιλιαρικα, δηλαδη τη συνταξη που παιρνουν καθε μηνα σαραντα (αριθμος 40, για να μην γινει λαθος) συνταξιουχοι!

  10. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 04/05/2010 21:29:06

    @πολιτικα μαγειρεματα

  11. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 05/05/2010 08:45:07

    Ο Κώστας Καραμανλής εδραιώθηκε σαν πραγματικός αρχηγός της Ν.Δ. μόνο όταν διέγραψε, σε ένα βράδυ μέσα, τους Μάνο, Αδριανόπουλο, Σουφλιά και Κοντογιαννόπουλο.
    Τί περιμένεις Αντώνη;
    Στείλτην.