#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2013 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παιχνίδι του επενδυτή



Ας  παίξουμε ένα παιχνίδι!

Έστω ότι διαθέτατε 100.000 ευρώ μετρητά. Παρακαλώ να απαντήσετε στις δύο πολύ απλές ερωτήσεις που ακολουθούν:

1. Θα τα επενδύατε στην Ελλάδα αύριο το πρωί ή θα προτιμούσατε να τα παίξετε στο καζίνο της Πάρνηθας αύριο το βράδυ, αν είχατε μονάχα αυτές τις δύο δυνατότητες;

2. Υπό ποιες προϋποθέσεις θα τα επενδύατε στην Ελλάδα έστω και μεθαύριο το πρωί;

Για να είμαι δίκαιος με το παιχνίδι οφείλω να απαντήσω πρώτος:

1. Σιχαίνομαι εκ φύσεως τον τζόγο. Ως εκ τούτου, θα τα επένδυα με την βεβαιότητα πως, αν μη τι άλλο, οι πιθανότητες να τα χάσω θα είναι περίπου οι ίδιες.

2. Θα θέσω μονάχα τρεις προϋποθέσεις: σταθερός φορολογικός νόμος σε βάθος δεκαετίας με μειωμένους φόρους και λιγότερο ΦΠΑ, εκσυγχρονισμένο και υγιές τραπεζικό σύστημα, άρση των εμποδίων της γραφειοκρατίας και της διαφθοράς.

Ας βάλουμε όλοι κάτω το μυαλό μας, για το καλό μας. Και που ξέρετε; Μπορεί εκεί στο Μαξίμου, στη γειτονιά του Σίμου, να καταλάβουν επιτέλους, πώς μπορεί να ξεκινήσει η ανάπτυξη και με τίνος τα λεφτά θα την επιτύχουμε (αν την επιτύχουμε). Και στην Κουμουνδούρου, στην αυλή της Δούρου, μπορεί να αντιληφθούν ότι η επένδυση είναι δύσκολο πράγμα και ο επενδυτής ιερό πρόσωπο, ιδίως όταν ποντάρεις σε αυτόν τα ρέστα σου. Κι έτσι ίσως να σοβαρευτούν και στην Κουμουνδούρου η αυλή της Δούρου και στο Μαξίμου η γειτονιά του Σίμου και να πάψουν καμιάν ώρα, να παίζουν τις κουμπάρες και τα αμπεμπαμπλόμ, στις πλάτες των μελλοντικών επενδυτών!

Akenaton

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 30/01/2013 09:10:06

    Akenaton μπράβο!!!
    Τύφλα να χουνε τα μεσημεριανάδικα με τέτοιο ξεκατίνιασμα....
    Η απόλυτη κατάντια...

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/01/2013 09:19:51

    Καλημέρα Ακένατε: Πριν απαντηθούν χρειάζονται μερικές επεξηγήσεις.
    1) Πως διαφέρουν το καζίνο από τον άπατο πάτο της Ελληνικής -λέμε τώρα- οικονομίας;
    2) Πως εξηγείς το φαινόμενο ενώ ΟΛΑ αλλάζουν -πχ νεό φορολογικό κάθε τρεις και λίγο- ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλάζει, ειδικά η γραφεικρατεία, στις πρακτικές του πυρήνα της οικονομίας;

    Παράδειγμα: Φίλος επιχειρηματίας χημικός (παράγει υψηλής ποιότητας και φθηνα προϊόντα για νοσοκομεία) έκανε αίτηση για πιστοποίηση ISO9001 και πιστοποίηση CE πριν ενάμισυ χρόνο!!! Ακόμα περιμένει. Αναγκάστηκε να μεταφέρει τμήμα της δουλειάς του στη Βουλγαρία όπου σε λιγότερο από 1 μήνα, ναι σε 1 μήνα φαφλατάδες, αερολογούντες και των πάντων γνώστες Ελλαδικοί ανίκανοι πολιτικοί, πήρε την άδειά του. Για φανταστείτε να συνέχιζε να παράγει τμήμα της παραγωγής δίχως πιστοποίηση! Το ίδιο κράτος που τον ακόμη κρατά δέσμιο της βλακείας του θα μπορούσε να τον στείλει στη φυλακή διότι δεν "συνεμορφώθη προς τα Ευρωπαϊκάς υποδείξεις", τα νέα αφεντικά και των εν Ελλάδι ιθαγενών κατοίκων.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Νίκος Αργεάδης 30/01/2013 12:22:25

      1. Στο καζίνο υπάρχει ακόμη τάξη. Οι πιθανότητες να κερδίσεις είναι δεδομένες και σταθερές!
      2. Φοβάμαι πως η ίδια η κοινωνία μας δεν θέλει να αλλάξει. Δέστε το άλλο σημείωμά μου εδώ:
      http://www.antinews.gr/2013/01/30/201701/

      ΥΓ. Οφείλω για την τάξη των πραγμάτων να σας πιστώσω την ιδέα για το γράψιμο αυτού του μικρού σημειώματος κ. Αργεάδη! Σε εσάς και τον φίλο Κώστα G. Θερμά σας ευχαριστώ και τους δύο.
      http://www.antinews.gr/2013/01/29/201522/

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ akenaton 30/01/2013 15:53:31

        Χαίρομαι που υπάρχει όσμωση ιδεών και συνέργεια στην ανάλυση. Εγώ δε ευχαριστώ τα ΑΝΤΙνέα για το ανεξάρτητο βήμα που μας παρέχει για να τις προβάλλουμε.
        Με βρίσκουν σύμφωνο οι απαντήσεις-προτάσεις αλλά νομίζω πρέπει να γράψεις αναλυτικώτερα για τον ρόλο των -πραγματικών-επενδύσεων και το ρόλο τους στην ανάπτυξη, μάλιστα εν συγκρισει με τις αποκρατικοποιήσεις/ιδιωτικοποιήσεις. Νομίζω πως έιναι σπουδαίο θέμα και χρήζει εμβριθούς ανάλυσης.

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ Νίκος Αργεάδης 30/01/2013 23:26:58

      AN τα προϊοντα ειναι στο επιπεδο της ενημερωσης του φίλου σας ειναι απολυτως κατανοητό γιατί δεν θα πάμε ποτέ μποστά
      Ας μάθει λοιπον οτι το 9001 ειναι περιττή πολυτέλεια για εταιρείες με ιατρικά προιοντα. Πάντως το παιρνουν πολλοι, μαζί με το ISO 13485 που ειναι απαραιτητο και την ΥΑ 1348 που επισης απαιτείται. Όλα αυτά τα δίνουν ιδιωτικοί οργανισμοί με ρυθμούς ταχυτατους. Τα CE τα παιρνει απο τους ιδιους οργανισμούς για καποια προϊοντα και από τον ΕΟΦ για κάποια άλλα ειδη. Στο τμήμα αυτό ο ΕΟΦ "πετάει" οσο και αν φαινεται παραξενο
      Πειτε στον φίλο σας να βρει Ελληνική εταιρεία και να αφήσει τις βουλγαρικες που ειναι θυγατρικές ευρωπαϊκών, οι οποιες έχουν και στην Ελλάδα. Κυρίως να ξυπνησει και να παρει την 1348 γιατι θα τον πεταξουν απο διαγωνισμους και θα αφησει τους υπαλληλους του ανεργους

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ IOKLOS ZARAS 31/01/2013 08:59:15

        Θα του τα μεταφέρω, Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/01/2013 09:43:55

    1 , Στο Καζίνο της Πάρνηθας. Αν είχα τη δυνατότητα μάλιστα , θα διάλεγα και το καζίνο των Σκοπίων: Σίγουρα εκεί οι απαιτούμενες μίζες θα ήταν λιγότερες ,και οι καθυστερήσεις μικρότερες. (η εφορία δεν με θα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα ,αυτήν στην Ελλάδα την πληρώνουν οι χαμηλόμισθοι με παιδιά...)

    2. Απλά: Αρση της μονιμότητας στο Δημόσιο.

  4. Chris 1979 avatar
    Chris 1979 30/01/2013 10:01:55

    Το σχόλιο του Νίκου δείχει ξεκάθαρα τι πρέπει να γίνει για έρθει ανάπτυξη... Όχι λόγια Αντώνη Σαμαρά αλλά ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!Απολύσεις όχι τόσο για δημοσιονομικό όφελος αλλά για να προωθηθούν άφθαρτοι και ικανοί άνθρωποι στη θέση τους και χωρίς μονιμότητα...Δυστυχώς κ.Σαμαρά δεν βλέπω καμμία πρωτοβουλία προς την κατεύθυνση αυτή....Οπότε θα σερνόμαστε για πολλά χρόνια....

  5. Nik avatar
    Nik 30/01/2013 12:43:18

    Το σχόλιο του Νίκου Αργεάδη τα λέει όλα όπως ακριβώς είναι. Δεν πρόκειται για γραφειοκρατεία πλέον αλλά για παράνοια. Τα παραδείγματα είναι πολλά, άπειρα, και όλα δείχνουν πως μια κάστα "δημοσίων λειτουργών" κρατούν όμηρους τους ανίδεους πολιτικούς με δήθεν τεχνοκρατικές συμβουλές. Αυτή η κάστα πρέπει να φύγει ή να αδρανοποιηθεί, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζονται πολιτικοί που γνωρίζουν τα θέματα σε βάθος. Φτάνει πια με την παγίδα της "στρατηγικής σκέψης" που δικαιολογεί την άγνοια και επιτρέπει σε τενεκέδες ξεγάνωτους να πολιτεύονται.

  6. DebbyTant avatar
    DebbyTant 30/01/2013 13:03:01

    Εγω θα τα επενδυα στην Ελλαδα. Θαφερνα γυρα ολα τα πενταστερα στα νησια ολα τα γκουρμε ρεστωραν κ ταβερνες μπουζουκια-που πηγαν τα μπουζουκια? και λιγο κρασι λιγο θαλασσα κ ταγορι μου.
    Οταν τελειωναν τα φραγκα θαλεγα οτι θα χρειαστει νεος κυκλος συνομιλιων για την επιλυση του κυπριακου μεσανατολικου κλπ κ θα εμπαινα στην ακολουθια του πρωθυπουργου -συμβουλος γλεντιου ωστε να συνεχισω την στρατηγικη dolce vita και απο κει πειναν οι αλλοι.
    Σωστη?

  7. Daffy avatar
    Daffy 30/01/2013 15:20:50

    Εάν πιστευεις λοιπόν στην ελληνικη οικονομια και εισαι σοβαρός επενδυτης κάνεις αυτό που εκαναν όλοι. Παίρνεις τα αγγλικού δικαίου πλέον ομόλογα στη δευτερογενή που είναι ακόμη και τώρα στο 35-42% της ονομαστικής τους τιμής και ...κάθεσαι να τα πληρωθείς μετά είτε στο 100% είτε σε αυτό που θα πιεστεί η ελληνική κυέρνηση να τα δώσει μετά τις γερμανικές εκλογές. Οπως αυτοί που τ απήραν στο 17 και τα ξεφορτωθηκαν στο 35% μέσα σε τρεις μήνες. Οχι θα κάτσουν να περιμένουν πότε θα αλλάξει φορολογική συμπεριφορά η χώρα και που να αλλάξει να κάθονται να έχουν κάθε τρεις και λίγο το ΠΑΜΕ και τους συριζαίους έξω από τις επιχειρήσεις τους. Απλά τα πράγματα

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/01/2013 17:13:20

    Έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο εξωτερικό και έχω μετρητά εκεί. Δε θα τα έφερνα ποτέ στην Ελλάδα, ούτε καν στο ελληνικό καζίνο. Ένα ακίνητο που αγοράσα πριν καμμιά δεκαρια χρόνια στην Πελοπόνησο ως εξοχικό, προσανατολίζομαι να το πουλήσω. Είναι παλιό παραδοσιακό και όλο και κάποιος ξένος θα το αγοράσει. Έχω και ενα-δυο οικοπεδάκια από τον πατέρα μου. Και αυτά θα πουληθούν. Θα βγάλω ότι έχω έξω και θα μείνω μόνο με ένα σπίτι στην Αθήνα. Έτσι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  9. Kostas G avatar
    Kostas G 30/01/2013 17:27:41

    Αγαπητέ Akenaton σ'ευχαριστώ. Σε παρακαλώ όμως λύσε μου την εξής απορία: Αυτές τις απλές λογικές σκέψεις που βγαίνουν από το μυαλό απλών ανθρώπων που δεν έχουν βγάλει το LSE ή το HARVARD γιατί δεν τις κάνουν εκεί στη γειτονιά του Σίμου? Και επειδή δεν είναι όλοι ανίκανοι ή αδιάφοροι τί στο καλό (διάολο) τρέχει? Δεν τολμώ να σκεφθώ οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Kostas G 30/01/2013 18:32:07

      Μία πιθανή εξήγηση αγαπητέ Κώστα είναι αυτο που λέει ο Κ. Ζουράρις. παραφράζω λέγοντας πως πηγαίνουν έξω, φωταδίζονται και πολλοί, όχι όλοι φυσικά, μαθαίνουν υποσυνείδητα να υποτιμούν ό,τι ελληνικό, την ίδια τους τη φύση. Τέλος, κατα τη γνώμη μου τα σχολεία δεν κάνουν τους ανθρωπους αλλά οι άνθρωποι τα σχολεία.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Kostas G 30/01/2013 20:42:02

      Τα γνωρίζουν .... Φοβούμαι πως φέρονται ακριβώς όπως εμείς επιθυμούμε να φέρονται. Κι όταν λέω εμείς, εννοώ την πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας. Άλλη λογική εξήγηση δεν έχω να δώσω. Να είστε καλά.

  10. cogito ergo sum avatar
    cogito ergo sum 30/01/2013 20:28:33

    Το Heritage Foundation, ενα ιδιαιτερα αξιοπιστο πλην συντηρητικο οργανο, κατεταξε τη χωρα μας 117η σε συνολο 185 οσον αφορα την οικονομικη ελευθερια ... http://www.heritage.org/index/ranking
    Προηγουνται της Ελλαδος καποια μερη που συνηθιζουμε να θεωρουμε τριτοκοσμικα (Σενεγαλη, Κενυα, Υεμενη, Ζαμπια, Μαδαγασκαρη...) Για να μην παμε μακρυα, στη γειτονια μας σκοραρουν Τουρκια=69, Βουλγαρια=60, Αλβανια=58, ΦΥΡΟΜ=43. Τα λογια ειναι περιττα. Ποιος εχεφρων επιχειρηματιας θα το τολμουσε οταν υπαρχουν τοσες πολλες και καλυτερες επιλογες;
    Μονη προυποθεση για να επενδυσω στην Ελλαδα ειναι τα 100.000 να ειναι "μαυρα".

  11. Siegfried avatar
    Siegfried 30/01/2013 21:43:58

    Πολύ απαισιόδοξους σάς βρίσκω αγαπητοί συνεπενδυτές, μήπως είστε όλοι συνταξιούχοι, μισθωτοί ή σε ακαδημαϊκές θέσεις; Νομίζετε ότι η Ελλάδα έπαψε να γεννά δυνατά εμπορικά και επιχειρηματικά μυαλά λόγω κρίσης; Σφάλλετε. Τα λεφτά φέρνουν λεφτά, αλλά όχι με τις συνηθισμένες και νόμιμες μεθόδους. Όταν το κράτος είναι εχθρός της όποιας τίμιας προσπάθειας των υγιών επιχειρήσεων, γίνεται -στην αφέλειά του- αρωγός της "γκρι" επιχειρηματικόητας.

    Ορίστε μερικοί καλοί τρόποι για να επενδύσεις 100.000 ευρώ στην Ελλάδα:

    - τα χαρίζεις στο κόμμα που φαντάζεσαι ότι θα βγει στις επόμενες εκλογές, και αυτό για να σε ανταμείψει θα σου δώσει κάποια άδεια κλειστού επαγγέλματος (από αυτά που ξανανοίγουν κάθε 6 μήνες), την οποία θα πουλήσεις σε αδαή πριν το πραγματικό άνοιγμα

    - τα χαρίζεις σε φίλο δήμαρχο και σου δίνει με απ' ευθείας ανάθεση έργο να ξανασκάψεις την πλατεία με κέρδος 200.000 ευρώ

    - τα επενδύεις σε νυχτερινό μαγαζί, μοιράζοντας VIP προσκλήσεις σε πολιτικούς και δημοτικούς άρχοντες: κανείς δεν θα σε ενοχλήσει τα προσεχή 1-2 χρόνια για τις παρανομίες σου

    - αγοράζεις σκοτωμένα μεγάλα αυτοκίνητα πολυτελείας (αυτά από τα οποία όλοι θέλουν πλέον να απαλλαγούν), τα κόβεις ανταλλακτικά και τα πουλάς χρυσάφι (μαύρα φυσικά) στο e-bay. Δεν χρειάζεται να έχεις καν άδεια λειτουργίας εμπορικής επιχείρησης ή να υφίστασαι καν φορολογικά ως επιχείρηση. Αν σου χρειαστεί πάντως κάτι τέτοιο μια κατάλληλη βιτρίνα σε Βουλγαρία ή Κύπρο κοστίζει 1.000 ευρώ το έτος, ποσό ασήμαντο σε σχέση με το κέρδος

    Όλα τα παραπάνω δεν είναι φανταστικά σενάρια, τα έχω δει και ακούσει τριγύρω μου. Αν νομίζετε πως η αγορά θα χορεύει πειθήνια στον φορολογικό σκοπό που τής παίζει η εκάστοτε κυβέρνηση φορομπηχτών, κάνετε λάθος: κάποιοι θα εξελιχθούν ώστε να παρακάμπτουν τελείως το σύστημα. Δεν είναι κάτι καινούργιο, το κάναμε και επί τουρκοκρατίας. (Φυσικά πολλοί άλλοι θα φάνε χώμα, ακόμη και υγιείς και σωστοί επιχειρηματίες προ κρίσης, αλλά οι πόλεμοι -γιατί σε πόλεμο βρίσκονται οι επιχειρήσεις σήμερα- πάντα έχουν και παράπλευρες απώλειες).

    ΥΓ. Κανείς από τους παραπάνω "επιχειρηματίες" γνωστούς μου δεν θα φορολογηθεί στην Ελλάδα για τα παραπάνω κέρδη, ενώ ένας τα κάνει όλα στο όνομα της γυναίκας του, επειδή ο ίδιος δηλώνει άνεργος στον ΟΑΕΔ. Το σύστημα είναι σάπιο μέχρι εκεί που δεν παίρνει: το κράτος "μισεί" και καταδυναστεύει τους πολίτες και αυτοί τού απαντούν με το ίδιο νόμισμα. Πώς θα σπάσει ο φαύλος κύκλος: τα μόνα μας εργαλεία, παιδεία (δεν λειτουργεί) και χρόνος (δεν υπάρχει), δεν βρίσκονται στη διάθεσή μας.

  12. loula avatar
    loula 30/01/2013 22:11:35

    Βάλτε ένα poll λέω εγώ, να δούμε.

    Καζίνο Πάρνηθας, χωρίς συζήτηση. Τουλάχιστον θα πέρναγα δυο ώρες καλά.

    Το κακό με την επένδυση στην Ελλάδα δεν είναι μόνο ότι χάνεις τα λεφτά σου, αλλά κι ότι θα πάθεις τριχόπτωση, καρκίνο και κάνα δύο εμφράγματα.

    Σημείωση: δεν παίζω ποτέ.

  13. Zugzwang avatar
    Zugzwang 30/01/2013 22:46:42

    "Ο επενδυτης ειναι ιερο προσωπο." Εννοειτε π.χ τον Lakshmi Mittal ; Ρωτηστε σημερα τις κυβερνησεις της Γαλλιας και του Βελγιου να σας πουν ποσο ιερο προσωπο ειναι. Ειναι το θεμα της ημερας. Και οταν τελειωσετε, ελατε εδω παλι για να σας εξηγησω τι ειναι τα intérêts notionnels.