04/11/2008 01:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παιδί το ορθόδοξου ταχυδρόμου

Παρά το γεγονός ότι μια συνέντευξη όπως αυτή στον κ. Πρετεντέρη είναι διευθετημένη εκ των προτέρων, ο κ. Ρουσόπουλος κατάφερε να αδειάσει και τον Καραμανλή και τον Εφραίμ. Τον μεν Πρωθυπουργό λέγοντας ότι είχε υποβάλει παραίτηση από την αρχή, χωρίς όμως να πει και πότε ακριβώς. Τον δεν Εφραίμ λέγοντας ότι δεν είχε πνευματική σχέση μόνο μαζί του, αλλά και με τον Νικόλαο Μεσογαίας και την Ορθοδοξία γενικώς, με την οποία όπως είπε  έχει παλαιές ρίζες, από την οικογένειά του. Ξέρετε εσείς...Το παιδί το ορθόδοξου ταχυδρόμου.

Η προσπάθεια του κ. Ρουσόπουλου να καλύψει τα ακάλυπτα ήταν  προφανής, με την «βοήθεια» φυσικά του κ. Πρετεντέρη ο οποίος ήταν μέτριος και μόνο στο θέμα του ασυμβίβαστου της Ζαχαρέα κατάφερε να τον ξετινάξει (τα συμφεροντάκια μας). Και φυσικά την μεγάλη ερώτηση που λέγαμε προηγουμένως δεν την έκανε («Από τότε που υποβάλατε την παραίτησή σας κ. Ρουσόπουλε, επικοινωνήσατε με τον Πρωθυπουργό;»)

Γενικά ο κ. Ρουσόπουλος ήταν αντι-τηλεοπτικός, ειδικά στο σημείο που διάβαζε τα έγγραφα. Δεν έκανε καμία αυτοκριτική και αμυνόταν συνεχώς, αλλά σαν να ήταν στο πόντιουμ του κυβερνητικού εκπροσώπου. Ακόμα να καταλάβει τι του έχει συμβεί. Δεν είχε εύρος επιχειρημάτων, δεν απαντούσε επί της ουσίας. Έτσι όμως έχασε κατά την γνώμη μας την μπάλα αφού δεν κατόρθωσε να εκπέμψει ένα κεντρικό πολιτικό μήνυμα και τα παρέπεμπε όλα σε μια συνωμοσία σε βάρος του.

Επισημαίνουμε τις μεγάλες αντιφάσεις:

Είπε ότι έμαθε δήθεν μόλις φέτος για το σκάνδαλο. Όταν όλοι ξέρουν ότι επί ένα μήνα πέρυσι (Ιούλιος 2007) η Ελευθεροτυπία) τουλάχιστον είχε αποκαλύψει για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου τα ίδια με όσα αποκαλύπτονται και τώρα. Μεσολάβησαν όμως οι πυρκαγιές και οι εκλογές και μετά η υπόθεση Ζαχόπουλου και το Βατοπέδι ξεχάστηκε (κρατήστε αυτή την παρατήρηση για αργότερα).

Είπε ότι δέχθηκε τους φορείς της Ξάνθης στην επίμαχη συνάντηση και τους είπε ότι δεν είχε αρμοδιότητα; Τότε γιατί τους δέχθηκε;

Ισχυρίστηκε ότι η συναντήσεις του με τον Εφραίμ και τον Αρσένιο στο Μαξίμου και το σπίτι του (μια-δύο) δεν είχαν καμία σχέση με την υπόθεση. Δηλαδή είδαν φως κι ανέβηκαν. Οι μοναχοί αλώνιζαν τα υπουργεία επί τρία χρόνια για να στήσουν την κομπίνα κι αυτός δεν είχε πάρει χαμπάρι. Ενδιαφερόταν μόνο για την Ορθοδοξία, Μαζί με εμάς τους υπόλοιπους πήρε χαμπάρι τι συνέβαινε.

Στους υπόλοιπους ισχυρισμούς του ούτε καν στέκομαι, διότι βγάζουν μάτι ότι είναι απλά ο φερετζές για να καλυφθεί η αλήθεια.

Στέκομαι μόνο στον επίμονο ισχυρισμό του ότι ο Καραμανλής του πρότεινε να πάει κοντά του κι αυτός εγκατέλειψε μια πλούσια δημοσιογραφική καριέρα. Επειδή αν θυμάμαι καλά αν δεν ήταν το STAR να τον σώσει ακόμα θα έψαχνε να βρει δουλειά. Και ο κ. Καραμανλής εκπρόσωπο. Άντε γιατί πολύ τράβηξε το δούλεμα.

Τον διαψεύδει ο ίδιος ο Εφραίμ («βοηθήστε τον Γέροντα…»)

Προσέξτε όμως τι λέει ο ίδιος ο Εφραίμ σε προχθεσινή του συνέντευξη στην κυπριακή έκδοση της «Καθημερινής και σε σχετική ερώτηση: «Ναι, μπορεί σε κάποια περίπτωση όταν του είπα βοηθήστε μας να διεκπεραιώσουμε κάποια δουλειά της Μονής, σε κάποιο υπουργείο να τηλεφώνησε και να είπε “παρακαλώ, βοηθήστε τον Γέροντα”. Αυτά όμως, ο καθένας τα κάνει»...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:37:59

    Είπε στο τέλος ότι ήταν πριν ενάμιση μήνα και ότι ο Καραμανλής του είπε όχι. Είπε επίσης ότι μια εβδομάδα πριν την ψηφοφορία στη Βουλή (προφανέστατα φοβούμενος ο Καραμανλής και αυτός ότι θα λακίσουν βουλευτές και θα χαθεί η αυτοδυναμία) είπε ότι παραιτείται. Αυτή τη φορά δίχως να του το αρνηθεί ο Καραμανλής. Αν μπορούσε ας έκανα αλλοιώς.

  2. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:39:51

    Τον ρώτησε ο Πρετεντέρης: "Τελικά, ο Καραμανλής πλήρωσε τον Ρουσόπουλο ή ο Ρουσόπουλος τον Καραμανλή".

    Ο Ρουσόπουλος: Ο Καραμανλής είναι σπάνιος άνθρωπος που με αυτοθυσία αγωνίζεται για τα συμφέροντα της πατρίδας του. Λυπάμαι πολύ αν πληρώσει τον Ρουσόπουλο. Γλυψ, κλαψ...

  3. Έχω άδικο; avatar
    Έχω άδικο; 04/11/2008 01:43:56

    Δε σου αρεσει προφανως, αλλα είχε επιχειρηματα και σιγουρα κερδισε απο την εμφανιση του.

  4. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:48:00

    Από επιχειρήματα, άλλο τίποτα. Θανατηφόρα όλα. Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα επιχειρήματά του όταν εμφανίστηκε ως εκρπόσωπος Τύπου της συζύγου του.

  5. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 04/11/2008 01:49:21

    Εχω αδικο ?
    Μπα μαλλον αλλο καναλι παρακολουθουσες.
    Αν εσυ ικανοποιηθηκες με οσα ειδες και ακουσες,τοτε φιλε μπραβο σου,σε καλο δρομο εισαι και σε καλο κομμα βρισκεσαι.

  6. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:50:28

    Αλλά και εκείνη η απάντηση που έδωσε όταν ο Ντερμπεντέρης του είπε ότι δεν ξέρω πολλούς Ελληνες που να πήραν ένα εκατομμύριο ευρώ δάνειο για να αγοράσουν σπίτια ήταν αφοπλιστική.

    Δουλεύω εγώ και η σύζυγός μου είκοσι χρόνια και αμοιβόμαστε πολύ καλά. Δεν θα μπορούσαμε να τα πάρουμε;

    Μα και βέβαια. Πρίν δεν τα είχαν πάρει. Ετυχε να τα πάρουν όταν έγινε το Νο2 υπουργός της ΝΔ, παρά τω Καραμανλή. ΟΛΕΕΕΕ

  7. Έχω άδικο; avatar
    Έχω άδικο; 04/11/2008 01:54:43

    Το αν εχω αδικο θα το δουμε στην επομενη μετρηση της δημοτικοτητας του. Λεφτά είχε και αγορασε 2 σπιτια, τα οποια μαλιστα δηλωσε στην πραγματικη τους αξια και οχι την αντικειμενικη. Αν καποιοι φθονουν ειναι δικο τους πρόβλημα.

  8. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:58:00

    Πράγματι, εμείς οι πτωχοί φθονούμε το παιδί του Ορθόδοξου -πιά- ταχυδρόμου. Ολα τα χα δεί, αλλά να μου βγεί και μοναστηριακή μυξοπαρθένα, δεν το περίμενα. Εντάξει να πιάσουμε το λαϊκό αίσθημα της κυρά Μαρίας, αλλά να βλέπω αντί για παντελόνια αεράτα ενδύματα μοναχών και ράσα;

  9. Factorx avatar
    Factorx 04/11/2008 02:25:06

    Φοβερη ατάκα Ροθσόπουλου: 20 χρόνια εγω και 20 η Μάρα = 40 χρονια δημοσιογραφια !!!!!!

  10. no frost avatar
    no frost 04/11/2008 03:07:45

    Καλά ρεσιτάλ Μάρθας Βούρτση η συνέντευξη Ρουσόπουλου στον Πρετεντέρη.. Αχ κόντεψα να κλάψω.. Εμείς φταίμε όλοι βρε παιδιά. Τον παρεξηγήσαμε τον άνθρωπο..αφού τα εξήγησε όλα. Κι επειδή όλοι τον ζηλεύετε γιατί είναι ευσεβής, θεοσεβούμενος, τίμιος, επιτυχημένος και παντρεμένος με μια κουκλάρα τοπ δημοσιογράφο πέσατε να τον φάτε. Φυσικά ήταν ήδη πρώτο όνομα στο μέγκα. Δεν τον μάζεψε απο τον δρόμο ο πρωθυπουργός μας. Βέβαια τα νούμερα δεν του βγήκαν ακριβώς...

    Ο κος Ρουσόπουλος είπε πάνω απο 4 φορές πως μάζεψε τα λεφτά των σπιτιών του γιατί ήταν 20 χρόνια πολύ διάσημος δημοσιογράφος της τηλεόρασης και με πολύ υψηλές αμοιβές. Και πρόσθεσε μετά οτι φυσικά τα 8 χρόνια της πολιτικής του θητείας που ακολούθησαν είχε μικρότερο εισόδημα.
    Τα ερωτήματα που ακολουθούν είναι εύλογα: Μα καλά απο την πρώτη στιγμή που έγινε δημοσιογράφος πληρωνόταν τόσο υπέρογκα ποσά ωστε να δηλώνει 300.000 ευρώ στην δήλωσή του; Πώς μαζεύτηκε τόσο χρήμα;
    Έπειτα 20 χρόνια -οπως λέει- δημοσιογραφίας +8 πολιτικής=28. Μα ο κος Ρουσόπουλος είναι 45 ετών. Άρα 45-28=17!! Μάλιστα αγαπητοί μου!! ο κος Ρουσόπουλος πριν καν τελειώσει το Γυμνάσιο (που είναι και το μόνο που τελείωσε ούτε καν ένα ΤΕΙ ..κάτι) δούλευε με παχυλούς μισθούς στην ανύπαρκτη τότε ιδιωτική τηλεόραση!! Και σαν το μικρό, σεμνό αποταμιευτικό μερμηγκάκι μάζευε τα λεφτουδίνια του -την εποχή που δήλωνε βαθιά αριστερός- για να χτίσει τα σημερινά "υπογειάκια" του στην Πάρο, το ψυχικό και το Καπανδρίτι..
    Άσε που κι η Μάρα είναι κόρη πολυεκατομυριούχου απο το Κατάρ (σημερινού αριστερού αρθρογράφου της Αυγής.. η ντροπή κι ο μέγας πόνος του πατέρα..) και έτσι κτίστηκε το συγκροτηματάκι στο Καπανδρίτι με την πισινούλα και το ελικοδρόμιο.. Τα ακούτε;
    Καλέ σε υπόγειο ζεί ο Θοδωράκης! Ακούς Ξυδάκη που ζείς σε ρετιρέ;

    Καλά για το Βατοπέδι ιδέαν δεν είχε ο άνθρωπος. Ότι ξέρεις ξέρει. Μαζί καλέ τα μάθαμε. Μην σου πω οτι τα ξέραμε νωρίτερα εμείς απο εκείνον. Και στην βουλή ποτε δεν έτυχε να ακούσει τον Αλαβάνο κι άλλους βουλευτές εδώ και 8 χρόνια να μιλάνε για τις καταπατήσεις της μονής.. Ούτε τα επεισόδια στην Χαλκιδική τα είδε στα δελτία ειδήσεων..Βέβαια...
    Κι ο Εφραίμ καλέ λαμπάδα πασχαλιάτικη του πήγε σπίτι του.. Έ φτωχό παιδί του ταχυδρόμου εκείνος.. στο υπόγειο δείπνησαν με κάτι σαρδέλλες απο κονσέρβα!!

    Φτού σου αγόρι μου, γιέ ταχυδρόμου. Ο Βασιλάκης Καίλας μπροστά σου δεν πιάνει ούτε μπάζα.

  11. Samis avatar
    Samis 04/11/2008 03:12:48

    Kati apo parapano grafikos o K.Roysopoylos moy fanike apo to ligo poy eida...

  12. thanos avatar
    thanos 04/11/2008 03:40:33

    Γιατι δεν ρωτησε τον Ρουσοπουλο να του πει, τα καρντασια απο το Αγιο ορος τι τους αρεγε για φαγιτο? στα τραπεζωματα, τι ποτο προτιμουσανε? μετα το περας του γευματος τραβουσανε και κανενα ναργελε? Η Μαρω τον πατικωνε?απλα πραγματα....

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/11/2008 08:47:50

    Οι εξηγήσεις του Ρουσόπουλου ήταν σαφείς και περιεκτικές.Εγινε επίσης φανερό γιατί πολλά αντίθετα ΜΜΕ προσπάθησαν εκ των προτέρων να απαξιώσουν τη συνέντευξη.Είχαν δημιουργήσει την εικόνα ενός Ρουσόπουλου - δράκουλα και φοβόντουσαν ότι θα ξεφούσκωνε.
    Εάν υπάρχει ένα κοινωνικό σκάνδαλο σε όλα αυτά είναι η αμοιβή των 300.000 ευρώ που έπαιρνε ως δημοσιογράφος ιδιωτικών καναλιών το 1998 πριν μπει στην πολιτική.Αλλά σε αυτό το σκάνδαλο με τις αμοιβές των μεγαλοδημοσιογράφων συμμετείχαν και πολλοί από αυτούς που τον κατηγορούν.

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 04/11/2008 08:55:22

    Όμως όσο πιο σαφείς και περιεκτικές είναι οι εξηγήσεις του Ρουσόπουλου, όσο πιο συνεπής και πλήρης η απολογία του, τόσο πιο βαθιά βουλιάζει στην εκτίμηση του κόσμου. Ο πρώτος που θα το καταλάβαινε θα ήταν ο ίδιος, αλλά δυστυχώς αφορά τον εαυτό του και είναι τυφλωμένος. Στην κινούμενη άμμο παραμένεις ακίνητος. Αυτός έχει μείνει με καβαλημένο το καλάμι και νομίζει ότι καλπάζει προς τη δικαίωση.

  15. Jiovani avatar
    Jiovani 04/11/2008 08:58:33

    Τελικά είναι σκάνδαλο το Βατοπέδιο;
    Τι είπε το ταχυδρομόπουλο;
    [το το "ταχυδρομόπουλο" δεν έχει πουθενά "β";]

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/11/2008 09:13:00

    @ αγανάκτηση
    Συμφωνώ ότι βουλιάζει στην εκτίμηση του κόσμου.
    Αλλά αιτία για αυτό δεν είναι οι ανεπαρκείς εξηγήσεις αλλά ο κοινωνικός φθόνος προς ένα επιτυχημένο που αυξάνεται όσο γίνεται φανερό ότι κέρδισε όσα κέρδισε νόμιμα.
    Ο κοινωνικός όμως φθόνος στην Ελλάδα που είναι και η κινητήριος δύναμη πίσω από λαικιστικές και ψευδοταξικές πολιτικές είναι προβλημα της ελληνικής κοινωνίας και όχι του Ρουσόπουλου ή οποιοδήποτε άλλου πετυχημένου.

  17. osaperas avatar
    osaperas 04/11/2008 09:35:13

    ψυχραιμία

    Εάν εννοείς ότι είναι νόμιμο εκεί που η Μάρα έπαιρνε 3 και 60 πριν ο σύζυγος της γίνει υπουργός Τύπου και μετά έφτασε τα 360.000 αποζημίωση από το άλφα, δεν διαφωνούμε.

    Όλα, και τα πριν (3 και 60) και τα μετά (360.000) ήταν ...βάσει συμβάσεων.

  18. Στέλιος avatar
    Στέλιος 04/11/2008 09:46:01

    Αγαπητοί μου, πρέπει να πιστώσουμε και κάτι θετικό στην υπόθεση Βατοπαιδίου . Δόθηκε η ευκαιρία να ανακαλύψουμε δύο συνεπείς ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ τους κκ Ρουσόπουλο και Αρσένιο.

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/11/2008 09:49:53

    Αν είναι, να αρχίσουμε πάλι την επιχειρηματολογία περί νομίμου και ηθικού, να αισθανθούμε και δύο μήνες νεώτεροι.

    Επειδή βρήκαν τα νομικά παραθυράκια, πρέπει να τους ακούμε κιόλας να δικαιολογούν τις ανήθικες νομοτυπίες τους.

    Στα τσακίδια και πιό πέρα.

  20. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 04/11/2008 10:44:23

    @ ψυχραιμία

    Αγαπητέ οι εξηγήσεις του βρίθουν από κοινωνικό φθόνο, ο ίδιος είναι το συνεπέστερο παράδειγμα φθονερού ανθρώπου. Η ελληνική κοινωνία υπήρξε και συνεχίζει να είναι εξαιρετικά ανεκτική απέναντί του, έναν λιγούρη αμαθή αριβίστα. Θα τον βγάλει και βουλευτή, όπως βγάζει τόσους άσχετους.

  21. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 04/11/2008 11:47:54

    Είναι για γέλια αυτό το δίδυμο Καμπουράκη - Οικονομέα το πρωί στο Μέγκα. Μην έχοντας τίποτα ουσιαστικό να πούν για τις ξεκάθαρες απαντήσεις του Ρουσόπουλου, ο μέν χοντρο-βούβαλος Καμπουράκης λέει: με το Ρουσόπουλο θα ασχολούμαστε τώρα, εδώ έχουμε αύριο τις αμερικάνικες εκλογές και ο Οικονομέας του απαντάει : ναι και επίσης ο κόσμος πεινάει!
    Οι υπάλληλοι των καναλο-εκβιαστών που λασπολογούσαν επί τρίμηνο για το σπίτι Ρουσόπουλου/Ζαχαρέα στο Ψυχικό, τώρα που αποκαλύφθηκε ότι ήταν μόνο ένα ΙΣΟΓΕΙΟ διαμέρισμα 60τετραγωνικών σε παλιά πολυκατοικία του 1970, θέλουν να μην μιλάμε πιά γι' αυτό.
    Όσο για τη "βίλα" στην Πάρο με την πισίνια των 130 τετραγωνικών, ΤΕΛΙΚΑ ήταν ένα διαμερισματάκι 55 τετραγωνικών και η πισίνα ήταν κοινόχρηστη με όλα τα άλλα διαμερίσματα του συγκροτήματος!
    Και όλη αυτή την "τεράστια περιουσία" που έχει ο Ρουσόπουλος με δανεικά (δηλαδή τα χρωστάει) λέγανε ότι την έκανε με κλεψιμέϊκα από το Βατοπέδι.
    Εάν ΑΥΤΑ έκλεψε ο Ρουσόπουλος ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται οι πρασινοφρουροί.
    Ο μεγαλο-κλέφτης υπουργός θα έμενε σε ισόγειο 60 τετραγωνικών ή σε ή ΣΕ ΒΙΛΛΑ 2.000 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ, όπως ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, που αποφάσισε να παντρευτεί στο Παρίσι ξοδεύοντας εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ μόνο για τη δεξίωση;
    Θυμήθηκα τώρα που λέγανε ότι έκλεψε και το ανθρωπάκι ο Ζαχόπουλος, που έμενε σε ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ διαμέρισμα 65 τεραγωνικών και ξέχασαν οι καναλο-ηθοποιοί το βίο και πολιτεία των ζάπλουτων υπουργών του πασόκ που έλυσαν το οικονομικό πρόβλημα και των εγγονιών τους με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤOY ΜΠΟΜΠΟΛΑ, ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΝΤΟΜΗΝΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ GIORGAKIS),NOMIZOYN OTI ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΣΧΕΤΑ;
    Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ, δεν το ξέρατε αυτό πρασινοφρουροί της πεντάρας;
    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ!
    Κύριοι είστε αποκρουστικοί και σας σιχαθήκαμε, ξεκουμπιστείτε και εσείς και τα αφεντικά σας.

  22. nas avatar
    nas 04/11/2008 16:12:58

    ...κι εδώ είναι το σύστημα;