#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 10:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παζάρι για την επιμήκυνση και το «νέο Μνημόνιο»



Θέμα χρόνου είναι πλέον η ανακοίνωση των μέτρων για συνολική αντιμετώπιση των προβλημάτων των χωρών του Νότου. Ευρω-ομόλογο και ενίσχυση του Μηχανισμού διάσωσης είναι τα βασικά σημεία των συμφωνιών που κλείνονται τις τελευταίες ημέρες.

Για την Ελλάδα, πάντως, που αντιμετωπίζει ακόμη σοβαρά οικονομικά προβλήματα, το ενδιαφέρον θα είναι αν θα αποφασιστεί η επιμήκυνση της αποπληρωμής του χρέους και με ποιους όρους. Ολο το βάρος της διαπραγμάτευσης πέφτει στο επιτόκιο που θα κληθούμε να πληρώσουμε, στο χρόνο αποπληρωμής και στα μέτρα που θα συμφωνήσουμε.

Το θέμα του επιτοκίου μπορεί να λυθεί με μείωση κάτω από 5% που είναι σήμερα. Το έδαφος ετοίμασε δημοσίευμα Ιρλανδικής εφημερίδας ότι υπάρχει συμφωνία μείωσης του επιτοκίου που πληρώνουν οι Ιρλανδοί για το δικό τους δάνειο. Όμως, στη συμφωνία που έγινε τότε υπάρχει ρήτρα που λέει ότι πρέπει να ισχύει και για την Ελλάδα το ίδιο επιτόκιο.

Ο χρόνος αποπληρωμής θα κριθεί κυρίως από τον τρίτο παράγοντα, τις δεσμεύσεις που θα πρέπει να λάβει η Ελλάδα. Σαν ένα νέο Μνημόνιο, όπως τόσο καιρό γράφουμε.

Χθες ο Β. Σόιμπλε είπε ότι εξετάζεται η επιμήκυνση αλλά ταυτόχρονα ζήτησε από την Ελλάδα να τηρήσει τα συμφωνηθέντα.«Είμαστε διατεθειμένοι - όπως έχουμε συμφωνήσει στο τέλος του περασμένου έτους - να εξετάσουμε ακόμη μία φορά τις προθεσμίες αποπληρωμής για την Ελλάδα που έχουν συμφωνηθεί τον περασμένο Μάιο», είπε ο κ. Σόιμπλε μιλώντας στους ανταποκριτές ξένου τύπου στο Βερολίνο. «Ιδιαίτερα υπό το πρίσμα των διαφορετικών προθεσμιών που συμφωνήθηκαν για την Ιρλανδία, να εξεταστεί η ανάλογη προσαρμογή τους», πρόσθεσε ο υπουργός. Ο Γερμανός υπ. Οικονομικών διαβεβαίωσε ότι «υπό την έννοια αυτή η γερμανική κυβέρνηση είναι έτοιμη για μία κοινή λύση». Εξέφρασε όμως την ελπίδα ότι «αντίστοιχη ετοιμότητα θα επιδειχτεί και από τους άλλους».

Αυτό σημαίνει ότι μας βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό και μας λένε ότι αν θέλουμε επιμήκυνση θα πρέπει να κάνουμε ότι μας λένε. Είναι πάνω – κάτω σαν τους βιαστές που απειλούν με το μαχαίρι και ζητούν να μη βγάλει κουβέντα το θύμα τους.

Από την πλευρά του Τρισέ, που όλοι περίμεναν με αγωνία τι θα πει, κι αν θα ανακοινώσει το σχέδιο σωτηρίας, μάλλον χλιαρός ήταν χθες με αποτέλεσμα να μην αντιδράσουν ιδιαίτερα θετικά και τα χρηματιστήρια. Ο κ. Τρισέ έστειλε μήνυμα προς τη Γερμανία, χωρίς να την κατονομάσει, καλώντας όλα τα εμπλεκόμενα μέρη να αντιληφθούν την κρισιμότητα των στιγμών και να άρουν τα εμπόδια για τη διεύρυνση του ευρωπαϊκού μηχανισμού στήριξης.

Κι ενώ όλα αυτά είναι στα επίπεδα της φιλολογικής συζήτησης, ένα είναι τόσο σίγουρο όσο και ο θάνατος. Ότι η Ελλάδα καλείται να λάβει σκληρά μέτρα, όπως περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, απολύσεις, νέο πάγωμα των μισθών, αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης κ.λπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2011 10:43:24

    Μα, αυτό που λένε συνήθως οι βιαστές, μας το έχουν πει ήδη! Όταν λες "το Μνημόνιο είναι ευτυχία", δεν είναι το ίδιο με το να λες "αφού δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το";

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 10:46:50

    -Ο Σαρκοζι Υμνει το Δολλαριο στο Παρισι
    -η DBAnk εχει 2.5 Τρις Δολλ Ενεργητικο !
    -η ΕΚΤ δεν μπορει να αποφασισει μονη της αν και αφησε στο 1% το επιτοκιο
    -το δικο μας παιντι βιαστηκε να υπογραψει Μνημονιο 2 μερες πριν αποφασισει η ΕΕ τη στρατηγηκη της!!!
    -το παιντι εδωσε αλλα 25 Δις Εγγυησεις στις Τραπεζες μας ( συνολο 55!!! )
    και ολοι εμεις περιμενουμε στωικα τον τοκογλυφο πισω απ τις μπαρες του καθε Γκλετσου. Μπαρες μας εβαλαν και με τη Δανειακη... απαγορευση εναλλακτικης οδου. Ο δρομος εχει τη δικη του ιστορια.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 10:53:52

      *Σε 20 μέρες θα κριθεί η εκ νέου υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδας, θα ελεγχθεί η πρόοδος των διαρθρωτικών αλλαγών από την τρόικα και θα αποφασισθεί η καταβολή της
      τέταρτης δόσης του δανείου των 15 δισ. ευρώ.

      και..........

      *Οι δύο οίκοι αξιολόγησης, S&P και Moody's με εκθέσεις τους προειδοποιούν για πιθανή υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας των ΗΠΑ, εξαιτίας της επιδεινούμενης δημοσιονομικής κατάστασης!!!!!

      Δρακοι παντου στο Τζουρασικ Παρκ των "αγορων".-

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 11:25:14

        εάν βάζαμε τα χρέη σε ένα διαστημόπλοιο και τα στέλναμε στο φεγγάρι; χαχαχαάα Κατάργηση του double entry accounting

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 14/01/2011 11:50:54

          ασε τους offbalance sheet λογαριασμους!! ουτε οι δικοι μας εδω γνωριζουν τοι γινεται.
          Ηρθαν ελεγχτες και επαθαν σοκ... χαος και δαιδαλος παρεα. τυπου εγω κανω οτι δουλευω κ εσυ κανεις οτι με πληρωνεις!!!

          ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2011 11:24:03

    Θέατρο παραλόγου. Οι Ευρωπαίοι (και εμείς) παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει "αγορά".

    Ή θα πληρώνουμε αγοραίο επιτόκιο, ή θα πληρώνουμε επιδοτούμενο επιτόκιο.

    Εάν μεν πέσει το ευρώ, θα πληρώνουμε χαμηλότερο αγοραίο επιτόκιο. Εάν δεν πέσει το ευρώ και πληρώνουμε επιδοτούμενο επιτόκιο, θα είναι με αναταλλάγματα.

    Τα ανταλλάγματα είναι δυό γενικών ειδών: Ανταλλάγματα που μειώνουν το ρίσκο του πιστωτή (πχ φόρος στο ρεύμα το νερό ή το ...άλατι) και ανταλλάγματα που πέρνουν ή καπαρώνουν περιοσιακά στοιχεία. Τσάμπα επιδότηση δεν υπάρχει.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 11:53:40

    Αυτο που μενει ειναι ενα δωρο στο ΓΑΠ απο τις αγορες. Εχουμε 4 Αλογα, 1 ζευγαρι σκι με τα παρελκομενα, τι λειπει?? ( καλα κ αυτος ο μεμετης ο τσιπης, 1 ζευγαρι? η Αντα πως θα ροβολησει τα slopes?? )
    ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ !! με λογκo "ΑΓΟΡΕΣ"

    ΠΠ

  5. zackii avatar
    zackii 14/01/2011 13:11:30

    Τι άλλα μέτρα θα φέρει η επιμήκυνση και κυρίως το Ευροομόλογο? Τα λέει κανείς? Το τυρί το βλέπουμε. Τη φάκα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ zackii 14/01/2011 14:26:38

      όπως λένε "το μακρύτερο"

  6. factorx avatar
    factorx 14/01/2011 19:01:36

    Τη συζήτηση για το ενδεχόμενο επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής του δανείου της Ελλάδας ανακίνησαν οι δηλώσεις του Γερμανού υπουργού Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε την Πέμπτη, σύμφωνα με τις οποίες η Γερμανία είναι διατεθειμένη να συζητήσει τη διάρκεια των δανείων που συμφώνησε η χώρα με την ΕΕ, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ πέρυσι τον Μάιο.

    «Γιατί η κυβέρνηση θέλει να παίζει με τις λέξεις;...Επιμήκυνση σημαίνει αναδιάρθρωση. Διερωτάται κανείς γιατί να υπάρχει επιμήκυνση μόνο στα δάνεια της τρόϊκας -κάτι που δεν αρκεί- και όχι σ' όλο το χρέος», ήταν το σχόλιο του εκπροσώπου του ΛΑΟΣ, Κωστή Αϊβαλιώτη.

    Την εκτίμηση ότι η επιμήκυνση «θα φέρει νέα μνημόνια, νέα πιο αυστηρά μέτρα και δεκάδες εκατομμύρια ευρώ κέρδη στους δανειστές μας» εξέφρασε από τις Βρυξέλλες, όπου βρίσκεται προκειμένου να συμμετάσχει στη Σύνοδο του ΚΕΑ, ο πρόεδρος του ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας.

    «Σήμερα συζητάνε την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου, που πήραμε από το ΔΝΤ και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα�Τέτοιες επιλογές δεν λύνουν το πρόβλημα», υπογράμμισε ο κ. Τσίπρας.

    Να διασφαλίσει ότι μια ενδεχόμενη επιμήκυνση της αποπληρωμής δεν θα συνοδεύεται από ένα νέο μνημόνιο, κάλεσε την κυβέρνηση η Δημοκρατική Αριστερά.

    «Οι δηλώσεις του κ. Σόιμπλε επί της ουσίας ανάβουν το πράσινο φως και από την πλευρά της Γερμανίας για την επιμήκυνση της αποπληρωμής του χρέους των 110 δις μέχρι το 2021. Η Ελληνική κυβέρνηση οφείλει, παράλληλα με την προώθηση όλων των αναγκαίων πρωτοβουλιών για το ευρωομόλογο, να επιδιώξει ώστε πρώτα απ΄ όλα να υλοποιηθεί η ανειλημμένη υποχρέωση από το τελευταίο Eurogroup για την επιμήκυνση έγκαιρα και για όλο το ποσό. Οφείλει, επίσης, να διασφαλίσει ότι η δυνατότητα αυτή δεν θα συνοδεύεται από ένα νέο μνημόνιο και προπάντων όχι με ένα νέο απαγορευτικό επιτόκιο», σημειώνει στη σχετική της ανακοίνωση.

    Επαναλαμβάνει εξάλλου τη θέση ότι σε μέσο-μακροπρόθεσμη βάση, η χώρα μας θα πρέπει να στοχεύει στην αναδιαπραγμάτευση μέσα από την οργανωμένη επιμήκυνση και αναχρηματοδότηση των ελληνικών χρεών.