14/12/2008 00:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «πέταγμα της πεταλούδας»

Οι αναταραχές στην Ελλάδα δεν είναι παρά προμήνυμα κοινωνικών εξεγέρσεων που έρχονται και θα ενταθούν όσο οι συνέπειες της οικονομικής κρίσης θα γίνονται πιο αισθητές. Όλοι καθόμαστε σε μια πυριτιδαποθήκη έτοιμη να εκραγεί ή μάλλον «περπατάμε σε ένα ναρκοπέδιο, το οποίο είμαστε σίγουροι ότι θα εκραγεί, μόνο που δεν ξέρουμε πού και πότε θα σημειωθεί η επόμενη έκρηξη», λέει σε συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» ο Ζίγκμουντ Μπάουμαν, ένας από τους κορυφαίους κοινωνιολόγους της εποχής.

«Όλοι ξέρουμε τη θεωρία για το "πέταγμα της πεταλούδας". Σε ένα ναρκοπέδιο, ένα λάθος βήμα μπορεί να προκαλέσει έκρηξη γιγαντιαίων διαστάσεων. Ένα υψηλότερο ποσοστό ανεργίας και μια μεγαλύτερη συμπύκνωση της απογοήτευσης των νέων και της απελπισίας έκαναν την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη το επίκεντρο του ελληνικού σεισμού»

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4491972

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 01:04:48

    Επειδή έλειπε ένα καρφί, χάθηκε το πέταλο,
    Επειδή έλειπε ένα πέταλο, χάθηκε το άλογο,
    Επειδή χάθηκε το άλογο, χάθηκε ο στρατιώτης,
    Επειδή χάθηκε ο στρατιώτης, χάθηκε η μάχη,
    Επειδή χάθηκε η μάχη, χάθηκε ο πόλεμος,
    Επειδή χάθηκε ο πόλεμος, χάθηκε το Βασίλειο.

  2. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 01:07:45

    Επειδή έλειπε ένα καρφί, χάθηκε το Βασίλειο!

  3. donaE avatar
    donaE 14/12/2008 01:11:18

    Φοβερο το αρθρο του Μπαουμαν...' Χωρίς κοινωνικά δικαιώματα για όλους,ένας μεγάλος και αυξανόμενος αριθμός ανθρώπων θα θεωρούσε τα πολιτικά του δικαιώματα άχρηστα'.Ετσι η εξεγερση και η βια ειναι η απαντηση.Η εξουσια ειναι εχθρος.

  4. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 01:12:09

    ΤΙ...;

    ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ….
    ποιό χρώμα υπάρχει
    ποιό πιστεύω
    ποιά πατρίδα
    ποιά ελπίδα;

    ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΧΗΡΕΣ
    ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ,
    ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΚΛΑΜΑ
    ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ;

    Τι γίνεται επιτέλους σε αυτή τη χώρα; Πείτε ρε παιδιά!

  5. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 01:16:02

    Η πορεία του "συστήματος" είναι εξαρτημένη από την ιστορία του παρ' όλο που το μέλλον παραμένει πάντα απρόβλεπτο και αβέβαιο. Μάθαμε άραγε τυχαία τη λέξη "ασύμμετρος", όταν η Ελλάδα γινόταν στάχτες από τον Ιούνιο ως τον Σεπτέμβριο του 2007; Ή μήπως ήταν οιωνός; Να συνειδητοποιήσουμε το παρόν και να προγευτούμε το μέλλον της δικής μας εμπειρίας των ασύμμετρων δράσεων;

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/12/2008 01:19:36

    Αυτός δεν έχει ιδέα από Ελλάδα και προσπαθεί να χωρέσει τα ελληνικά πράγματα στα δικά του δεδομένα.Αλλοι ξέρουν καλύτερα.
    http://www.iht.com/articles/2008/12/11/opinion/edkalyvas.php

  7. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 01:21:59

    Η λέξη "ασύμμετρος", μπήκε ταυτόχρονα στο παγκόσμιο καθημερινό λεξιλόγιο, από μιά συγκεκριμένη παρέα, που σε κανα μήνα πάει διακοπές! Το θέμα είναι, ποιό αναμνηστικό θα μας αφήσει, καθώς και ποιές νέες λέξεις θα μας μάθουν!

  8. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 01:24:37

    Η πορεία του “συστήματος” θα είναι εξαρτημένη από την ιστορία του!

  9. marta avatar
    marta 14/12/2008 01:24:44

    Συμφωνώ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα αυτές οι διαπιστώσεις λεβέντες... Από τον καιρό που μπήκα στο παιχνίδι της ενήλικης ζωής, με ΑΦΜ, εργασιακές σχέσεις, και προσπάθεια επικοινωνίας με τις δημόσιες υπηρεσίες για τα απαραίτητα συνειδητοποίησα ότι το κράτος είναι εχθρός μου, έτσι με βλέπει και έτσι με αντιμετωπίζει σταθερά τα τελευταία 25 χρόνια (πιθανώς και παλιότερα αλλά ήμουν μικρή και δεν καταλάβαινα). Είναι επίσημα κράτος ΜΗ δικαίου, αναξιοκρατίας, και ακόμα χειρότερα επιβράβευσης της κομπίνας και απάτης και φαίνεται μέσα από τις ετήσιες φορολογικές ρυθμίσεις. Ζούμε στο απίθανο κράτος που αν κάνεις καλή δουλειά σε ένα τομέα και δεν σε ελέγχουν σε υπονομεύουν. Έπρεπε να βγώ στο εξωτερικό για να δώ για πρώτη φορά να επιβραβεύεται ένα έργο που έχει αποτέλεσμα, ή μια καλή δουλειά χωρίς να είναι ο θείος σου ή ο κουμπάρος σου που δίνει το βραβείο. Δεν λείπει ένα καρφί Διοτιμία, λείπει η στοιχειώδης αξιοπρέπεια από τον έλληνα και η αυτοεκτίμηση, (δηλαδή όλα!!)
    Ο μόνος τρόπος να νιώσει ότι είναι κάποιος είναι να υποτιμήσει τον άλλο, δεν πιστεύει ότι αυτός μπορεί να γίνει καλύτερος και να κερδίσει έντιμα κάτι, οπότε το κλέβει και θεωρείται μάγκας, σε όλα τα επίπεδα κοινωνίας.....
    Η αγανάκτιση στην Ελλάδα είναι τόσο έντονη και τόσο μπερδεμένη, που δεν νομίζω ότι αντιστοιχεί με την Ευρωπαική

  10. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 14/12/2008 01:25:11

    @ kanis: Απάντηση στο γιατί.
    Μάλλον γιατί το χρήμα και τα υλικά αγαθά είναι η μόνη αξία που απέμεινε σ'αυτό τον (βάλτε εσείς επίθετο) τόπο ?

  11. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 01:25:46

    Ποιές λέξεις θα μας μάθουν ή ποιές λέξεις θαμας μεταφράζουν; Κατάλαβες, Kanis.

  12. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 01:31:39

    @9 και 10
    Τόσο πολύ στερέψανε τα ονειρά μας, ωρέ!
    Γιατί τότε κλαίμε το παλληκάρι;
    Γιατί τότε δοξάζουμε το Μεγαλέξανδρο;
    Γιατί τότε πονάμε την Κύπρο;
    Γιατί τότε δεν αφήσαμε τις φωτιές να μας φάνε;
    Γιατί τότε τραγουδάμε Χατζιδάκι ακόμη;
    Γιατί τότε δε χαρίζουμε το Αιγαίο;
    Κιοτέψατε ωρέ!

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/12/2008 01:43:28

    @ kanis
    Δυστυχώς, χαρίζουμε το Αιγαίο
    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=85067364

  14. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 14/12/2008 01:50:06

    kanis: Να σαι καλά!

    factor: Στα νεα βρήκα και αυτό το αρθράκι http://www.tanea.gr/default.asp?pid=10&ct=13&artID=4491984 του Τσίμα που βασίζεται σε άλλο του Φριντμαν. Σχετικά με τις αιτίες που δημιουργούν κοινωνική αναταραχή κλπ.

  15. PATRA avatar
    PATRA 14/12/2008 02:05:00

    @ KANIS

    ΚΥΠΡΟΣ - ΑΙΓΑΙΟ -ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ???????

    ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.
    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...
    Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΣΟΥ...
    FULLSTOP.-

  16. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 02:14:36

    @ΡΑΤRA

    MAKEΔΟΝΙΑ-ΑΙΓΑΙΟ-ΚΥΠΡΟΣ

    Οταν τους αφήνεις να δολοφονήσουν ένα παιδί,τον αδελφό σου, τότε εκείνοι δολοφονούν την πατρίδα σου! Εχεις όμως πατρίδα ή shopping center σαν σημείο αναφοράς;

    ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΤΕΛΙΚΑ;

  17. PATRA avatar
    PATRA 14/12/2008 02:28:32

    @ KANIS

    Οταν τους αφήνεις να δολοφονήσουν ένα παιδί,τον αδελφό σου, τότε εκείνοι δολοφονούν την πατρίδα σου!

    TO IΔΙΟ ΛΕΜΕ.
    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΝΤΩΣ (ΑΝ ΘΥΜΑΣΕ) ΜΠΑΤΣΟΣ ΤΟ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕ

  18. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 02:33:14

    @PATRA

    O Μπάτσος του συστήματος
    Χρυσοχοείδη-Πολύδωρα=Μητσοτάκης!

    ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ;

  19. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 02:43:11

    @15 ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΠΟΥΛΟΣ στην εκπομπή του την Πέμπτη, είπε, ότι του είχει τηλεφωνήσει προ ..μηνών , η μητέρα του δολοφονηθέντος ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ, να πει, ότι, τους παρακολουθούνε κάτι μυστήριοι! Το ακουσατε;

  20. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 02:54:08

    Διαφωνώ με το κείμενο
    Τίποτα δεν είναι τυχαίο στην ζωή του κανενός. Το φτερούγισμα της πεταλούδας αφορά μετεωρολογικό φαινόμενα.
    εν προκειμένω στο έγκημα ψάξτε τη γυναίκα.
    Hint: Tο όνομα της αρχίζει από Θ

  21. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 06:54:52

    @ kanis
    Ο Τριανταφυλλόπουλος ως λαγωνικό κάτι θα ξετρυπώσει. Βρε τα καημένα τα παιδιά, πάλι κορόιδο τα πιάσαν μερικοί (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε). Αφού τα έχουν για χαϊβάνια έτσι κι αλλιώς.

  22. popolaros avatar
    popolaros 14/12/2008 08:33:28

    Το πρωί το site ήταν down.
    Φοβήθηκα για κουκουλοφόρους..

  23. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 14/12/2008 10:38:46

    αυτοί πού φοραν κουκούλα 1. δεν θελουν να πιαστουν γιατί ξερουν πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο και εχουν παρόν να διαφυλάξουν 2. είναι προβοκάτορες που εκτελούν εντεταλμένη υπηρεσία με σκοπή την αντιστρόφή του κλίματος,3 είναι μαλάκες που δεν μπορούν να κατηγοριοποιηθούν

  24. t avatar
    t 14/12/2008 10:47:21

    ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ
    Πού οφείλονται οι συγκρούσεις που ακολούθησαν μετά τη δολοφονία του Αλέξη?

    Η δολοφονία ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της οργής. 292 76.8%
    Κακοποιά στοιχεία βρήκαν έδαφος για να δράσουν.
    76 20%
    Έδρασαν πάλι οι "γνωστοί-άγνωστοι".
    9 2.4%
    Δεν Ξέρω / Δεν απαντώ. 3 0.8%

    Αριθμός Ψηφοφόρων : 380

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 10:53:20

    Ορέστιε

    Θ ή Ντ;

  26. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 11:28:38

    @ t

    Τι είπατε στη διάσκεψη του Σαββάτου για την οποία μας πληροφόρησες?
    Ως πότε θα αντικαθίστανται τα νόμιμα στελέχη του ΠΑΣΟΚ από έκνομους αντιεξουσιαστές στα ΜΜΕ? Πως αντιδρά το ΠΑΣΟΚ? που είναι το ΠΑΣΟΚ? Που είναι τα στελέχη του? Ποιες είναι οι προτάσεις του?
    εν πάσει περιπτώσει, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο GAP συντροφε t??
    Τι έχει να πει στα παιδια? Γιατί ΑΔΡΑΝΕΙ το επιτελείο του? Γιατί ΧΑΘΗΚΑΝ τα στελέχη?

    τι είδους δημοσκόπηση είναι αυτή με 380 άτομα? Τόσοι είστε στο επιτελείο?

  27. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 11:30:22

    @ archaeopteryx
    Μα τι απορία είναι αυτή. Δεν χωρεί αμφιβολίας περί τούτου.

  28. οκτώ avatar
    οκτώ 14/12/2008 11:44:55

    Ο εξοστρακισμός της ψήφου μου
    Ναι, το παραδέχομαι. Ψήφισα Νέα Δημοκρατία στις τελευταίες εκλογές. Η βαλλιστική έρευνα όμως με αθωώνει. Κρατούσα όντως ένα φακελάκι όπου μέσα βρισκόταν το ψηφοδέλτιο της ΝΔ. Με το που βγαίνω από το παραβάν, αποφασίζω να πετάξω το φακελάκι στα σκουπίδια. Το φακελάκι κάνει γκελ στο καπάκι του σκουπιδοτενεκέ, εξοστρακίζεται στον κώλο της Αννούλας που ψήφιζε εκείνη τη στιγμή στη διπλανή κάλπη και τσουπ… το φακελάκι κατέληξε στην κάλπη που βρισκόταν μπροστά μου… Νιώθω τύψεις που δε ζήτησα ακόμα συγγνώμη…
    ( από το drseeng.blogspot )

  29. t avatar
    t 14/12/2008 11:48:52

    Προς την δεύτερη μεταπολιτευτική δημοκρατία μας - Γκρεμίζοντας με τη βία ή χτίζοντας σε ό,τι καλό υπάρχει;

  30. t avatar
    t 14/12/2008 11:51:27

    Κωνσταντινος Ζουλας
    Αμηχανία στον Περισσό, παγωμάρα στον ΣΥΝ
    O Λεωνίδας Κύρκος διαχωρίζει τη θέση του με τις επιλογές Αλαβάνου – Τσίπρα

  31. t avatar
    t 14/12/2008 11:52:48

    Είναι χαρακτηριστικό αυτό που τόνιζε πριν δέκα μέρες στενός συνεργάτης του ΚΚ:
    «Το θέμα είναι να αντέξουμε μέχρι τις 20 Γενάρη!»

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 12:06:02

    Ορέστιος

    το να ψαρεύει ο Αλαβάνος σε θολά νερά, πάει στην ευχή, Σύριζα είναι, τον καταλαβάινω. Το να ψαρεύει η Θ ή η Ντ... αηδία.

  33. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 12:15:39

    @ t
    O GAP (the mind) θα παρουσιαστεί στις 20 Γενάρη? Μέχρι τότε θα είναι ΑΠΩΝ? Δεν βγαίνει για να πάθει ο κόσμος στερητικό σύνδρομο και να τον αναζητά? Το επιτελείο του GAP μιλά για όλα τα άλλα κόμματα εκτός από το να μιλά για το ΠΑΣΟΚ? Αφού οι άλλοι πάγωσαν ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΧΑΘΗΚΕ? Που είναι το ΠΑΣΟΚ? ΟΕΟ?
    Στην 2η μεταπολιτευτική περίοδο πάλι ΠΑΣΟΚ θα υπάρχει? Και γιατί δεν είναι στην 1η? Ως τι θα παρουσιαστεί το ΠΑΣΟΚ? Ως σωτήριο ή ως Βαλκυρία?
    Μόνοι σας ονομάσατε την περίοδο μεταπολιτευτική number two? Mέχρι εκεί σκεφτήκατε? Που είσαι ΤΑΥ να απαντήσεις? Το επιτελείο γιατί ΚΡΥΒΕΤΑΙ? Ο GAP (mind the) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ? Το κρυφτό με την κοινωνία θα τελειώσει και τότε...... ξέρεις τι θα γίνει? Ντομάτες πρόωρες στα κεφάλια σας βλέπω.

    O GAP (mind the) γιατί δεν μιλά? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ? ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ?

  34. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 13:25:19

    @ archaeopteryx
    Για το ΠΑΣΟΚ θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου φίλε αρχαιοπτέρυγα. Δεν σου δημιουργεί απορίες η αινιγματική και ανεξήγητη πολιτική του απουσία έως σήμερα? Βλέπεις να απαντώ με πολλαπλά ερωτήματα προς διάφορούς υποστηρικτές του, αλλά ..... μάλλον είναι κουφοί. Το πιο σωστό θα ήταν βέβαια να είναι αμβλύωπες και να μην έχουν την ικανότητα να διαβάζουν.
    Επειδή κι εσένα σου φάνηκε περίεργο αυτό που έγραψα διότι ακολούθησες λογική διεργασία και σκέψη, με βάση αυτή λοιπόν, βοήθησε κι εμένα να κατανοήσω την παντελή απουσία του ΠΑΣΟΚ από το σκηνικό και να μην οδηγηθώ στις σκοτεινές ατραπούς της καχυποψίας, της συνομοσιολογίας, ακόμα και της φαντασίας διαβάζοντας διασπειρόμενες φήμες (που θυμίζουν προπολεμικές εποχές) και όχι πολιτικές δηλώσεις.

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 13:39:02

    από όλους εδώ είμαι ο ποιος ασχετος με τα πολιτικά.

    Ωστόσο, θεωρώ ότι το πασόκ (ασχέτως παρελθόντος ή πολιτικών πεποιθήσεων) άπαξ και του πέρασε από το μυαλό ότι προηγείται, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να κάτσει στα αυγά του. Αν πει «Ετσι» θα τους φάνε οι συντηρητικό μικροαστοί. Αν πει «Αλλιώς» θα τους φάνε οι «ευρύτεροι δημοκράτες»

    Αν ζητήσουν εκλογές, μερικοί από εσάς θα πουν «να'την την παραγραφή». Αλλά σοβοαρά, θα ήθελες εσύ να είσαι πρωθυπουργός για τους επόμενους 18-24 μήνες; ούτε για αστείο! Είναι σαν να ρωτάμε αν ο Αβραμόπουλος έχει πάει ποτέ σε κηδεία.

    Το «ελληνικό κεφάλαιο» (μικρό μεσαίο μεγάλο), τώρα, παρακαλεί να αντέξει ο Καραμανλής. Ή να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ και Πασόκ. Τέτοια συνεργασία, τι να την κάνει το Πασόκ; Άσε και με την υπόνοια ότι οι πιτσιρικάδες είναι ξεσηκωμένοι εναντίον του κατεστημένου... κάτι τέτοιο δεν θα πουλούσε.

    Δεν παίρνω σοβαρά το ενδεχόμενο «ξένων δυνάμεων» να θέλουν να φανε τον Καραμανλή... επειδή τους ζορίζει αυτός ενώ ο ΓΑΠ είναι «δικος τους». Η «ξένη δύναμη» έχει τα δικά της, και εκτός αν ο ΚΚ ο β' τους έχει απεικήσει με Σούδα, δεν ξέρω τι τους ενοχλεί. Τόση βαβούρα για τον αγωγό; χμμμ...

    Αν όμως όλη η ταλαιπωρία καλλιεργείται έστω και κατά 0,01% από την Θ, τι να πω, καλά τον λένε αυτά που τον λένε τον μπαμπά της. Ό,τι οφελείτα, σίγουρα, αλλά να το καλλιεργεί, τι να σου πώ...

    Πάντως ο ΓΑΠ κάνει την πάπια, και εγώ αν ήμουν ΓΑΠ, που δεν είμαι το ίδιο θα έκανα.

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 13:40:06

    «απειλήσει»

  37. κραδασμοί συστήματος avatar
    κραδασμοί συστήματος 14/12/2008 13:55:26

    @37 O ΚΚ (the player and χρρ..χρρ..!!),πού είναι να μας πει ,πως θα πληρωθούν οι μισθοί και θα κινηθεί η αγορά μετά τις 20 Γενάρη,ενώ αυτός και οι συν αυτώ, ασχολούντο με τη Βατεδοσούφρα και ισοπέδωναν τα πάντα!!!!Α..ξέχασα είναι σε Βουδιστική περισυλλογή...να χαλαρώσει και μετά...ίσως μας πει και κάτι για την πραγματική οικονομία π.χ.'ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕΝ'!!!!!

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 14:03:09

    μετά τις 20 γενάρη και μέχρι το Πάσχα θα έχουμε ζόρι

    factorx, το site βγαίνει εκτός κάθε λίγο... Κάτι περί server problem ή site maintenance...

  39. neoinileias avatar
    neoinileias 14/12/2008 14:23:44

    H οικονομική και κοινωνική κρίση όπως ήταν αναμενόμενο έχει μειώσει σημαντικά την οικονομική θέση και την αγοραστική δύναμη των χαμηλών και μεσαίων εισοδημάτων, επίσης, ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού εξαιτίας της μεγάλης πτώσης στην οικονομική δραστηριότητα έχει μειώσει σημαντικά τις δαπάνες του, γιατί όμως φτάσαμε ως εδώ;
    Αν προσπαθήσουμε να ψάξουμε τις αιτίες θα διαπιστώσουμε ότι, στις μέρες μας ένα μεγάλο μέρος από το διαθέσιμο εισόδημα αρκετών οικογενειών προορίζεται για την εξόφληση των δόσεων στα διάφορα δάνεια, για την εκπαίδευση των παιδιών, για την αγορά βασικών ειδών διατροφής, για αγορά ενέργειας, την συντήρηση του σπιτιού και του αυτοκινήτου κτλ. Στην παρούσα συγκυρία αρκετοί συνάνθρωποι μας δεν μπορούν να καλύψουν με το εισόδημα τους ούτε τις βασικές τους ανάγκες και μαζί τους χιλιάδες νέοι άνθρωποι αδυνατούν να αγοράσουν ακόμη κ ένα σάντουιτς στο σχολείο τους!. Αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει άμεσο αρνητικό αντίκτυπο στην έξοδο των ανθρώπων στα εστιατόρια, στη διασκέδαση, στα ταξίδια, στην αγορά ειδών ένδυσης κτλ. Τα φαινόμενα προκαλούν άγχος και ψυχολογικές αλλαγές στη συμπεριφορά των ανθρώπων με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα ζωής.

    Τα αδιέξοδα όμως δεν δημιουργήθηκαν σήμερα, οι τιμές των αγαθών και των υπηρεσιών από το 2000 και μετά αυξήθηκαν, σε αρκετές περιπτώσεις παραπάνω από 100%, χωρίς αντίστοιχη αύξηση των μισθών και των εισοδημάτων. Το φαινόμενο επιδείνωσε τη φτώχεια και τις ανισότητες, το μέγεθος του προβλήματος είναι τεράστιο. Το οικονομικό κλίμα σε όλους τους τομείς είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένο και φαίνεται, η πτώση των πωλήσεων στα καταστήματα είναι μεγάλη και απότομη. Επιπλέον, υπάρχουν και χιλιάδες άνθρωποι που καθημερινά ψάχνουν να αγοράσουν φθηνά είδη πρώτης ανάγκης, σε αρκετά όμως από αυτά τα είδη και σύμφωνα με έρευνες και στοιχεία που έχουν δει κατά καιρούς το φως της δημοσιότητας η βιομηχανική παραγωγή προκειμένου να μειώσει το κόστος χρησιμοποιεί ουσίες που έχουν σημαντική και μετρήσιμη αρνητική επίδραση στην υγεία του ανθρώπου.
    Συμπερασματικά και με βάση τις ενδείξεις, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ως ένα μεγάλο βαθμό τα καταναλωτικά πρότυπα μας έχουν, εμμέσως πλην σαφώς επιβληθεi.Καθώς όμως φαίνεται ως αποτέλεσμα των επιπτώσεων της διεθνούς οικονομικής κρίσης στην πραγματική οικονομία θα είναι το κλείσιμο επιχειρήσεων και οι απώλειες θέσεων εργασίας και εισοδημάτων, έτσι εκτιμάται ότι η καταναλωτική κρίση θα αλλάξει και την καταναλωτική συμπεριφορά του συνόλου της κοινωνίας. Σύμφωνα με μελέτες σε ολόκληρο τον κόσμο η κουλτούρα κατανάλωσης αναμένεται να παρουσιάσει στο άμεσο μέλλον σημαντικές μεταβολές.

  40. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 14:28:33

    Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της αποφυγής ανάληψης της διακυβέρνησης της χώρας από το ΠΑΣΟΚ. Η χώρα θα περάσει από οικονομικές συμπληγάδες, όπως λέγεται, και η αβεβαιότητα θα ενισχυθεί. Το είχα αναφέρει σε παλαιότερο ποστ μου σε κάποια ανάρτηση.
    Όσο για το Θ που ανέφερα οι πηγές μου είναι καλές και αξιόπιστες.
    Όμως η κατάσταση είναι ιδιαίτερης βαρύτητας για τα δεδομένα της χώρας και τα μικροκομματικά οφέλη δεν βοηθούν. Ειδικά από το ΠΑΣΟΚ που φιλοδοξεί να κυβερνήσει. Ο GAP δυστυχώς με κάθε μέρα απουσίας του δείχνει πιο ΜΙΚΡΟΣ και πιο ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΣ. Δεν ακολουθεί τα παραδείγματα ηγετών τύπου Σαρκοζύ. Είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ τελικά για τον λαό, κι αυτό γιατί ο λαός απαιτεί πολλά πια, και εκείνος δεν μπορεί να αρθρώσει λέξη στα μεγάλα γεγονότα. Οι αντιεξουσιαστές φαντάζουν πρυτάνεις μπροστά του.
    Κείμενο στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100034_14/12/2008_296058
    δίνει πολλές απαντήσεις σε προβληματισμούς των ημερών και καταδιν=κνύει παθογένειες των ΜΜΕ (και όχι μόνο).

  41. t avatar
    t 14/12/2008 14:47:21

    @ 30, 37 Orestios

    Ο ΓΑΠ μιλάει ακόμα

  42. t avatar
    t 14/12/2008 14:48:02

    Προφητική δήλωση.
    ΓΑΠ σε ομιλία του στη Βουλή,στις 11/6,απευθυνόμενος προς τον ΚΚ τόνιζε:
    "Όλη η περιοχή, από τη Μαύρη Θάλασσα, τα Βαλκάνια και τη Νοτιοανατολική Μεσόγειο, είναι σημαντική και κρίσιμη για την ασφαλή μεταφορά των καυσίμων στον υπόλοιπο κόσμο" ….
    "Μην εμπλακείτε σ' αυτή την τεράστια γεωπολιτική σύγκρουση οικονομικών συμφερόντων και αναδιανομής των σφαιρών επιρροής, αναζητώντας πρόσκαιρα επικοινωνιακά οφέλη. Η πρόσφατη ελληνική ιστορία διδάσκει ότι, σε ανάλογες ιστορικές περιόδους και καταστάσεις του πρόσφατου παρελθόντος, ο φιλειρηνικός Ελληνικός λαός πλήρωσε τέτοιες αναίτιες εμπλοκές."

  43. t avatar
    t 14/12/2008 14:56:07

    Ο ΓΑΠ σαν πρόεδρος της Σοσιαλ. Διεθν. με διεθνή παρουσία, μήπως κάτι ξέρει και το λέει με μισόλογα
    "Μην εμπλακείτε σ' αυτή την τεράστια γεωπολιτική σύγκρουση οικονομικών συμφερόντων και αναδιανομής των σφαιρών επιρροής, αναζητώντας πρόσκαιρα επικοινωνιακά οφέλη. Η πρόσφατη ελληνική ιστορία διδάσκει ότι, σε ανάλογες ιστορικές περιόδους και καταστάσεις του πρόσφατου παρελθόντος, ο φιλειρηνικός Ελληνικός λαός πλήρωσε τέτοιες αναίτιες εμπλοκές."

  44. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 14:56:59

    @ κραδασμοι συστηματος + λοιποί

    Επιτέλους! Κάτι μαθαίνει το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ Volksaufklärung und Propaganda στη Wilhelmstrasse του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΟΣΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ (ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ).

    Πολύ καζούρα έχετε για τους μισθούς σας μετά την 20η Γενάρη και ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ κύριοι της προπαγάνδας. Φοβάστε μήπως δεν ξεπληρώσετε τα δάνειά σας, σαν τον Ρουσό ας πούμε? Τοσο πολύ ξανοιχτήκατε?

    Από πότε η προνοητική διστακτικότης του Καραμανλή έγινε εύσχημος δειλία, η σωφροσύνη του Καραμανλή μεταβλήθηκε σε πρόσχημα ανανδρίας, η δια κάθε τι σύνεσις του Καραμανλή χαρακτηρίζεται βραδυκινησία.???? Ενώ η παράλογος τόλμη των βολεμένων εθεωρήθη ως ανδρεία????? Διαβάστε λίγο Θουκιδίδη και όχι Joseph Goebbels.

    Ο GAP να βγεί να εγγυηθεί τους μισθούς σας. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ Ο GAP (mind the)?
    Γιατί τον ΚΡΥΒΕΤΕ? Γιατί δεν στηρίζει τον λαό?
    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ Ο GAP (mind the)??????

    Απροπό, η αντιγραφή είναι κακή και είστε τουλάχιστον χαμηλής ευρηματικότητας. Οφείλετε να αυτοαπολυθείται μπας και με τον μισθό σας, που τρέμετε πως θα χάσετε, μπορούν να ζήσουν 10 αντί για ένας. Θέλετε πολύ δουλειά ακόμα φίλοι μου.

  45. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 15:07:07

    ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP (mind the): EISTE ANIKANOI

    O GAP (mind the) μόλις υπέγραψε την πολιτική του αυτοκτονία. Πάτησε την σκανδάλη. Ποιά αστυνομία θα εμπιστευτεί για την προστασία του λαού από την παρανομία? Θα την καταργήσει? Είναι ενάντια στον θεσμό αυτόν? Θα επιβάλλει άλλον?

    Πόσο οφείλουμε να προβληματιστούμε όλοι με αυτές τις δηλώσεις. Αρχηγός Κόμματος αμφισβητεί Θεσμούς.
    Την πάτησε όμως όπως και παράλογα τολμηροί που φαντάζουν ανδρείοι. Δεν μας είπε αν θα τους καταργήσει. Τότε με τι θα τους αντικαταστήσει?

    Ένα μένει τώρα. Να δούμε καπνούς από την Βουλή και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να παραδίδει την εξουσία από τρόμο.

    ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙς ΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΑΝΙΚΑΝΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ

  46. alone avatar
    alone 14/12/2008 15:07:56

    ljl

  47. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 15:08:55

    πολλή μαχητικότητα βλέπω χωρίς λόγο...

    ΟΚ, ο ΓΑΠ μίλησε για τα γεωπολιτικά της περιοχής, κάτι ξέρει περισσότερα από μένα. Τι να εγγυηθεί μισθούς; με τα κουπόνια του κόμματος, ή με τα σημερινά δημοσιονομικά; Άσε το ποιος φταίει... είναι στείο θέμα.

    Προσωπκά δεν βλέπω «σύνεση» στον ΚΚ τον β', όπως και να το πείτε. Εν τάξει, «less is more» αλλά παραέχουμε more.

    ΔΕΝ λύθηκε το ασφαλιστικό. Τα δημοσιονομικά χειροτέρεψαν, η φαυλοκρατία χειροτέρεψε (λένε και οι έξω), η γραφειοκρατία δεν βελτιώθηκε.

    Το χειρότερο; Πλήρης ηθική και πολιτική κατάπτωση. Εκβιαζόμενοι, Ινδοί, ανίκανοι, oμόλογα, Βατοπέδι. Λαίλαπας. Ότι και να πεί κανείς. Πριν την κρίση. Για την διεθνή κρίση δεν φταίει η ΝΔ ή ο ΚΚ ο Β, αλλά είμαστε γενικώς ένα μάσο χάλια.

    Όσο για το τι θα γίνει μετά τις 20 Ιανουαρίου... Αν δεν με απατά η μνήμη, μου, θα πρέπει να τρώμε, να πληρώνουμε λογαριασμούς, σχολεία παιδιών (για όσους έχουν), κοινόχρηστα. Τέτοια απλά και πεζά πράγματα.

  48. alone avatar
    alone 14/12/2008 15:09:31

    Factora δεν μπορουμε να στειλουμε μεγαλο σε μεγεθος σχολιο

  49. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/12/2008 15:24:17

    MIA AΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ

    Και επειδή ο ΚΑΚΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ καλά κρατεί, συνεχίζω επανερχόμενος λέγοντας ότι, σαν λαός είμαστε - και σε σχέση με τους Ευρωπαίους εταίρους μας - άσχετοι με οποιαδήποτε εφαρμογή τέχνης και επιστήμης. Εκτός απο ελάχιστους που, κερδίζοντας πολλαπλάσια απο αυτούς που με το σπαθί τους (σπάνια) ή ελαίω βουλευτικού γραφείου (συχνά)έφθασαν καταϊδρωμένοι σε μία θεσούλα στο δημόσιο, αυτούς που έχουν ανέλθει στα τζάκια των νεόπλουτων και με το δίκαιό τους προκαλούν και είδικά αυτούς, που ανάλωσαν χρονάκια απο τα νιάτα τους για να σπουδάσουν κάτι χρήσιμο, αλλά σήμερα κανενας δέν τους θέλει, όπως αντίθετα θέλει τον ηλεκτρολόγο, τον υδραυλικό, τον τζακά, τον ξυλουργό για να εξασφαλίζει το εύ ζήν του και τον χρυσοπληρώνει, αφού δέν τον βρίσκει ποτέ όταν τον χρειάζεται, αλλά όταν ο ίδιος τον τιμά με την γνώση την τέχνη και την παρουσία του.

    Απευθύνομαι λοιπόν προς όλους αυτούς, που θωρούν προσβολή το να εχουν σπουδάσει με έξοδα των γονιών τους, με κόπο και με βάσανα εντός και εκτός Ελλάδος και που δεν διανοούνται, πώς μπορούν να αυξήσουν πάνω απο τα 700 ευρω το μηνιαίο τους εισόδημα, να δοκιμάσουν για πρώτη φορά με εργαλεία, τα πιο απλά, να σταματήσουν την βρύση τη κουζίνας τους που τρέχει και να πληρώνουν τζάμπα χρήματα για το νερό που χάνεται, αλλά και είναι και πολύτιμο. Μία τέτοια δοκιμή, πέρα απο την βοήθεια στο νοικοκυριό, θα αποτελέσει και την πρώτη άσκηση για την σιγουριά ότι, και ένας θεωρητικά σπουδαγμένος δέν είναι για πεταμα, μόνο για την καφετέρια και για τις πορείες, γιατί είναι και σε θέση να αποκαταστήσει ζημίες αναπόφευκτες με την πάροδο του χρόνου σε όλες τις κατοικίες και πολυκατοικίες της χώρας μας.

    Ρωτήστε τον διαχειριστή της πολυκατοικίας σας - άν δεν είστε εσείς ο ίδιος, πόσα έχει πληρώσει η πολυκατοικία σας σε συνεργεία για συντήρηση και αποκατάσταση βλαβών μέσα σε έναν χρόνο. Και θα φρίξετε, όταν αναλογισθείτε ότι, τα χρήματα αυτά που δόθηκαν σε ξένους, ενώ μπορούσαν να δίδονταν σε σάς, θα είχαν ανεβάσει το εισόδημά σας σε 2-3.000 ευρώ τον μήνα κατ'ελάχιστον ! Κάπου 36.000 ευρώ τον χρόνο ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ, αφού κανένας Αλογοσκούφης δέν διανοείται ή δεν είναι και σε θέση να φορολογήσει ένα τετοιο εισόδημα.

    Οι σημερινές διαδηλώσεις δέν θα είχαν ούτε το πλήθος ούτε και το μίσος, που μετράμε, άν η νεολαία μας σκεφτόταν πρακτικά. Δηλαδή άν μπορούσε να σκεφθεί πρακτικά.

    Γιατί ψάχνοντας να βρώ, γιατί εμείς οι πιο παλιοί μετά τον πόλεμο με κάτι εργαλεία-πορδές φτιάναμε - πιτσιρικάδες τότε - μέχρι και ποδήλατο, και σήμερα οι πιτσιρικάδες δέν ξέρουν να κρατήσουν και να χρησιμοποιησουν ούτε ένα κατσαβίδι, ενώ η χώρα μας έχeι πλημμυρίσει με ποδήλατα made in FYROM !!!, καταλήγω με βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι, οι εποχές δέν ήταν τόσο δοφορετικές όσο το περιβάλλον.

    Το περιβάλλον μέσα στους άπειρους κήπους χωρίς φράκτες και περιτοιχίσματα μέσα στις γειτονιές, όπου και το κατασκευάζειν ήταν παιγνίδι, ενώ στο μπαλκόνι μίας πολυκατοικίας αποτελεί πρόβλημα.

    Μία παρέα απο παιδιά του δημοτικού είχαμε φτιάξει με πραγματικά συλλογική δουλειά, πέρα απο το ποδήλατο, που φυσικά, οπως και ανάλογα δημιουργήματα του Ζορμπά, δεν άντεξε στο βάρος μετά απο μία διαδρομή 500 μέτρων (δέν ξέραμε τότε απο αμορτισέρ και σούστες δέν υπήρχαν πουθενά), αλλά εξεπλήρωσε τον στόχο και την επιθυμία και χαρά της δημιουργίας και αρκετά αυτοκινητάκια με σύρμα χοντρό και ευλύγιστο με τιμόνι μήκους άξονα περι το ένα μέτρο και με εγγύηση ζωής μέχρι και σήμερα, όπως βρεθηκε μάρτυρας απο τοτε ένα τετοιο δείγμα στο υπόγειο του σπιτιού μου.

    Αυτά φίλοι μου για να μήν χάνετε την αυτοπεποίθησή σας μέσα στις ανοησίες της προπαγάνδας και του προσηλυτισμού απο κάθε είδους κομματική αλλά και αντεθνική οργάνωση. Για κορόϊδα ψάχνουν και ΜΟΝΟ. Κρίμα που και ο Αλέξης υπήρξε ακόμα ενα τέτοιο κορόϊδο, που την πλήρωσε με την άγνοια, την αφέλεια και την επιπολαιότητα της ηλικίας του.

    ΠΕΛΙΑΣ

  50. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 15:40:50

    Αρχαιοπτέρυγα,

    δεν αμφιβάλλω για τις αδυναμίες του ΚΚ, τη βραδύτητα να εφαρμόσει την μεταρρύθμιση, και την σώφρωνα στάση, που εμπνέει τον λαό στα δύσκολα.
    Όμως σήμερα το λίγο εμφάνισε το μεγαλείο του διαμέσου της μορφής του GAP. Το έλλασον αμφισβήτησε τους θεσμούς, τον μέγιστο από όλους την δεδηλομένη (δεν είναι αυτή των γκάλοπ) και πυροβόλησε την δημοκρατία.

    Τα φοβικά κείμενα περί crash στην χώρα απλά ενισχύουν το φοβικό συναίσθημα του λαού. Το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ την πάτησε, γιατί ο λαός δεν φοβάται τους τρομοκράτες. Εμπιστεύεται τους θεσμούς που κάποιοι θέλουν να ανατρέψουν. Και δεν έκανε τίποτα για να προστατέψει τον GAP (mind the).
    Ο GAP (mind the) λίγο έλειψε να παρακινησει συνταγματική εκτροπή.

    Πάλι καλά που δεν προέτρεψε να κάψουν την Βουλή.
    ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ?
    ΤΟΣΟ ΕΜΦΑΝΩΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ? ΤΟΣΟ ΕΜΦΑΝΩΣ ΑΝΑΝΔΡΟ?
    ΤΟΣΟ ΕΜΦΑΝΩΣ ΥΠΕΡΦΥΑΛΟ ΚΑΙ ΑΦΡΟΝ?

  51. Στελιος avatar
    Στελιος 14/12/2008 15:55:26

    Ρε Ορεστη, δεν βαρεθηκες ρε φιλε τοσες μερες?

    Λες, λες, λες και τα ιδια αναμασας. Καταλαβαμε ενταξει και σε ενα βαθμο μαζι σου, ολοι αχρηστοι. Στο ζουμι, τωρα τι κανουμε?

  52. t avatar
    t 14/12/2008 15:56:00

    Γεγονότα 2007

    12 Ιανουαρίου 2007 (Παρασκευή)
    Επίθεση με ρουκέτα εναντίον της πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα.
    --------------------------------------------------
    18 Ιανουαρίου 2007 (Πέμπτη)
    Δεύτερη καταδίκη της Ελλάδας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου για κακοποίηση πολίτη από την Αστυνομία. (Υπόθεση Alsayed Allaham).
    23 Ιανουαρίου 2007 (Τρίτη)
    Απορρίπτεται από την Ολομέλεια της Βουλής, με ψήφους 157 κατά και 123 υπέρ, η πρόταση βουλευτών ΠΑΣΟΚ και Συνασπισμού για σύσταση εξεταστικής επιτροπής στην υπόθεση των υποκλοπών.
    24 Ιανουαρίου 2007 (Τετάρτη)
    Με προκήρυξη στο "Το Ποντίκι" αναλαμβάνει ο Επαναστατικός Αγώνας την ευθύνη για το τρομοκρατικό χτύπημα στην αμερικανική πρεσβεία στις 12 Ιανουαρίου.
    --------------------------------------------------
    2 Φεβρουαρίου 2007 (Παρασκευή)
    Πρόταση μομφής κατά της κυβέρνησης από τον Προέδρο του ΠΑΣΟΚ. Ξεκινά η συζήτηση στη Βουλή, η οποία θα διαρκέσει τρεις ημέρες.
    --------------------------------------------------
    15 Μαρτίου 2007 (Πέμπτη)
    Η Ελλάδα, η Ρωσία και η Βουλγαρία υπογράφουν τη συμφωνία για την κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη, μετά από 14 χρόνια διαπραγματεύσεων.
    --------------------------------------------------
    6 Απριλίου 2007 (Μ. Παρασκευή)
    Την κίνηση όλων των τραπεζικών λογαριασμών όλων των φυσικών προσώπων και εταιρειών που εμπλέκονται στην υπόθεση της Ακρόπολις Χρηματιστηριακή ζήτησε με υπερεπείγον έγγραφο η εθνική Αρχή που ελέγχει τη διακίνηση του μαύρου χρήματος.
    --------------------------------------------------
    28 Απριλίου 2007 (Σάββατο)
    Παραιτείται ο Υπουργός Απασχόλησης Σάββας Τσιτουρίδης μετά τις πληροφορίες ότι έχει ξεκινήσει εισαγγελική έρευνα για χρηματιστηριακές πράξεις του στενού του συνεργάτη Ευγένιου Παπαδόπουλου από την περίοδο του 1999.
    -------------------------------------------------
    30 Απριλίου 2007 (Δευτέρα)
    Ανησυχία στη Νέα Ιωνία από την επίθεση με πολυβόλο και χειροβομβίδα , που εξαπέλυσαν δύο άγνωστοι κατά του αστυνομικού τμήματος της περιοχής.
    2 Μαΐου 2007 (Τετάρτη)
    Έκρηξη σημειώνεται στο φράγμα του Αλφειού.
    9 Μαΐου 2007 (Τετάρτη)
    Η οργάνωση «Επαναστατικός Αγώνας» αναλαμβάνει με πολυσέλιδη προκήρυξη στην εφημερίδα "Το Ποντίκι" την ευθύνη για την επίθεση με υποπολυβόλο και χειροβομβίδα στο Β' Αστυνομικό Τμήμα της Νέας Ιωνίας.
    15 Μαΐου 2007 (Τρίτη)
    Ελλάδα: Παραλύει η χώρα από τη γενική απεργία της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ για το Ασφαλιστικό. Στην απεργία συμμετέχουν και οι δημοσιογράφοι και η χώρα μένει χωρίς ειδήσεις για μια ακόμη φορά.
    18 Μαΐου 2007 (Παρασκευή)
    Συνεχίζεται το συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, με ομιλία του Προέδρου του, Γ. Παπανδρέου.
    -------------------------------------------------
    28 Ιουνίου 2007 (Πέμπτη)
    Ελλάδα: Δύο άτομα έχασαν τη ζωή τους από την πυρκαγιά στην Αγιά Λάρισας, ενώ πολλά είναι τα πύρινα μέτωπα τα οποία μαίνονται σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας.
    11 Ιουλίου 2007 (Τετάρτη)
    Το θάνατο βρίσκουν τρεις εποχικοί δασοπυροσβέστες στο Ρέθυμνο στη διάρκεια κατάσβεσης πυρκαγιάς.
    12 Ιουλίου 2007 (Πέμπτη)
    Μεγάλη φωτιά στη Σκιάθο. Κάηκαν σπίτια και απειλήθηκαν άλλα απο τη φωτιά. Σε κίνδυνο και ξενοδοχειακές μονάδες
    25 Ιουλίου 2007 (Τετάρτη)
    Δύο είναι οι νεκροί από τη μεγάλη πυρκαγιά στο νομό Αχαΐας.
    26 Ιουλίου 2007 (Πέμπτη)
    Νέες πυρκαγιές κατακαίνε τα δάση
    17 Αυγούστου 2007 (Παρασκευή)
    Αποφασίζεται η διάλυση της Βουλής και η διεξαγωγή πρόωρων εκλογών, για τις 16 Σεπτεμβρίου.
    --------------------------------------------------
    25 Αυγούστου 2007 (Σάββατο)
    Πυρκαγιές Αυγούστου 2007: Περισσότερα από 53 άτομα ανάμεσά τους παιδιά πέθαναν στις φωτιές στην Πελοπόννησο και υπάρχουν πολλοί αγνοούμενοι. Φωτιές και στον Υμηττό, στη Φιλοθέη Αττικής και στην Εύβοια. Η κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Καραμανλή κηρύσσει τριήμερο εθνικό πένθος και η χώρα σύσσωμη κηρύσσεται σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ανακοινώνονται μέτρα για τους πληγέντες από την τραγωδία. Η Ελλάδα ζητάει τη βοήθεια της ΕΕ για να τεθούν υπό έλεγχο οι πυρκαγιές.
    26 Αυγούστου 2007 (Κυριακή)
    Πυρκαγιές Αυγούστου 2007: Σε 60 ανέρχεται ο αριθμός των νεκρών από την εθνική τραγωδία των πυρκαγιών. Φωτιά ξεσπάει και στην αρχαία Ολυμπία. Πυροσβέστες από την ΕΕ σπεύδουν προς βοήθεια για την κατάσβεση των πυρκαγιών.
    --------------------------------------------------
    31 Αυγούστου 2007 (Παρασκευή)
    Στην Ελλάδα τίθενται υπό έλεγχο τα σοβαρότερα μέτωπα των πυρκαγιών.
    1 Σεπτεμβρίου 2007 (Σάββατο)
    Δασικές πυρκαγιές στην Ελλάδα το 2007: Ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής αναφέρει ότι οι πυρκαγιές πλέον έχουν τεθεί υπό έλεγχο έχοντας αφήσει 64 νεκρούς και έχοντας προκαλέσει ζημίες ύψους άνω του ενός δισεκατομμυρίων ευρώ.
    16 Σεπτεμβρίου 2007 (Κυριακή)
    βουλευτικές εκλογές: Η ΝΔ κερδίζει τη δεύτερη συνεχή εκλογική της νίκη. Είναι η πρώτη φορά από το 1977 που η ΝΔ κερδίζει δεύτερη συνεχόμενη εκλογική νίκη και η πρώτη φορά εδώ και 26 χρόνια που ένα κόμμα της Λαϊκής Δεξιάς όπως ο ΛΑΟΣ μπαίνει στη Βουλή.
    O Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γεώργιος Παπανδρέου δήλωσε ότι θα ζητήσει την ανανέωση της εμπιστοσύνης από τη βάση του κινήματος. Λίγα λεπτά αργότερα, σε μια αρχηγικού ύφους εμφάνισή του στο Ζάππειο, ο Ευάγγελος Βενιζέλος ανακοίνωσε εμμέσως πλην σαφώς ότι θα συμμετάσχει στη διαδικασία εκλογής προέδρου. Την ικανοποίησή της για το εκλογικό αποτέλεσμα εξέφρασε η Αλέκα Παπαρήγα διαπιστώνοντας ότι το ΚΚΕ βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Για μια από τις καλύτερες επιδόσεις της Αριστεράς στην μεταπολίτευση μίλησε ο Αλέκος Αλαβάνος του ΣΥΡΙΖΑ, ενώ ο Γεώργιος Καρατζαφέρης του ΛΑΟΣ ερμήνευσε το εκλογικό αποτέλεσμα ως μήνυμα σοβαρότητας.
    Όλα τα διεθνή ραδιοτηλεοπτικά δίκτυα σημείωναν πως δεν είχε οριστικοποιηθεί η αυτοδυναμία για την κυβέρνηση.
    Οι ελληνικές εκλογές καλύφθηκαν με εκτενή ρεπορτάζ στα ξένα ραδιοτηλεοπτικά μέσα και στις εφημερίδες του εξωτερικού:
    --------------------------------------------------
    17 Σεπτεμβρίου 2007 (Δευτέρα)
    βουλευτικές εκλογές, τελικά αποτελέσματα.
    Mε καταμετρημένο το 100% των ψήφων στο σύνολο της Επικράτειας η Νέα Δημοκρατία κερδίζει 41,84% και 152 έδρες . Ακολουθούν το ΠΑΣΟΚ με 38,10% και 102 έδρες, το ΚΚΕ με 8,15% και 22 έδρες, ο ΣΥΡΙΖΑ με 5,04% και 14 έδρες , ο ΛΑΟΣ με 3,80% και 10 έδρες. Από τα λοιπά κόμματα, οι Οικολόγοι Πράσινοι κερδίζουν 1% και η Δημοκρατική Αναγέννηση μένει στο 0,80%.
    Εντολή σχηματισμού νέας κυβέρνησης λαμβάνει ο Κώστας Καραμανλής από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια.
    19 Σεπτεμβρίου 2007 (Τετάρτη)
    Ορκίζεται η νέα κυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή.
    25 Σεπτεμβρίου 2007 (Τρίτη)
    Την απόσυρση του επίμαχου βιβλίου Ιστορίας της ΣΤ’ Δημοτικού και την επιστροφή εκείνου που διδάσκονταν οι μαθητές επί 17 συναπτά έτη ανακοινώνει ο νέος Υπουργός Παιδείας Ευριπίδης Στυλιανίδης
    27 Σεπτεμβρίου 2007 (Πέμπτη)
    Εκλέγεται με 158 ψήφους (ΝΔ και ΛΑΟΣ) νέος Πρόεδρος της Βουλής, ο Δημήτρης Σιούφας
    28 Σεπτεμβρίου 2007 (Παρασκευή)
    Ο Κώστας Σκανδαλίδης ανακοινώνει αιφνιδιαστικά ότι θα θέσει υποψηφιότητα για την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ
    1η Οκτωβρίου 2007 (Δευτέρα)
    - Ψήφο εμπιστοσύνης εξασφαλίζει η κυβέρνηση της ΝΔ με 152 υπέρ και 148 κατά (από την Αντιπολίτευση) κατά την ολοκλήρωση, τα μεσάνυχτα της τριήμερης συζήτησης των προγραμματικών δηλώσεων στη Βουλή.
    11 Νοεμβρίου 2007 (Κυριακή)
    Με σημαντική προσέλευση διεξάγονται εσωκομματικές εκλογές στο ΠΑΣΟΚ. Οι τρεις υποψήφιοι για την προεδρία είναι ο Γιώργος Παπανδρέου , ο Ευάγγελος Βενιζέλος και ο Κώστας Σκανδαλίδης.
    -------------------------------------------------
    18 Δεκεμβρίου (Τρίτη)
    Ρωσία : Σε συνάντηση στο Κρεμλίνο, ο Έλληνας Πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής και ο Ρώσος Πρόεδρος Βλαντιμίρ Πούτιν επιβεβαιώνουν την εμπιστοσύνη που υπάρχει στις ελληνορωσικές σχέσεις.
    --------------------------------------------------
    20 Δεκεμβρίου (Πέμπτη)
    Δυο ημέρες μετά την παραίτησή του από ΓΓ του Υπουργείου Πολιτισμού, απόπειρα αυτοκτονίας πραγματοποιεί ο Χρήστος Ζαχόπουλος, πέφτοντας από τον 4ο όροφο του σπιτιού του στο Κολωνάκι. Ο επίδοξος αυτόχειρας νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.
    --------------------------------------------------
    21 Δεκεμβρίου (Παρασκευή)
    Ψήφο εμπιστοσύνης παίρνει η κυβέρνηση τα μεσάνυχτα , με την ψήφιση του προϋπολογισμού για το έτος 2008.
    26 Δεκεμβρίου (Τετάρτη)
    Προφυλακίζεται έπειτα από την απολογία της η 35χρονη γυναίκα που φέρεται να παίζει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση της απόπειρας αυτοκτονίας του Χρήστου Ζαχόπουλου.
    ------------------------------------------------

  53. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 16:04:09

    @ κραδασμοι συστηματος

    Τα ίδια πάντα απαντά η ανύπαρκτη αντιλογία όταν δεν μπορεί να αντιπαραθέσει επιχειρήματα. Όλα τα περί γραφικότητας φάνηκαν στην καρικατούρα που ονομάζεται GAP (mind the). Τόσα ατοπήματα μαζεμένα δεν έχουν ειπωθεί ξανά. Είναι και πρόεδρος της ΣΟΣ.ΔΙΕΘΝΟΥΣ. Θα έπρεπε να ήταν πιο μετρημένος στον λόγο του, τουλάχιστον, καθώς αρμόζει στους καιρούς.
    Βάλατε τον GAP (mind the) να ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ τους θεσμούς. Να προτρέψει σε ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.

    ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ EΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΙΑ.

    όσο για την δουλειά μου ένα θα σου πω. Δεν υπήρξα ποτέ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?

  54. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 16:19:52

    @ κραδασμοι συστηματος

    Δυστυχώς για σένα δεν θα σε αφήσω να ηρεμήσεις ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP (mind the).
    Πανικοβλήθηκες και σπέρνεις ζιζάνια. Μίλα, αφού θες τον διάλογο, και δέξου την κριτική. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
    Και να σου πω γιατί? Γιατί δεν σου αρέσει ο αντίλογος ούτε η κριτική. Τα θες όλα δικά σου. Τόσος ναρκισσισμός πια στο επιτελείο!
    Δεν θέλετε να σκέπτονται αυτοί που διαβάζουν τα blogs? Δεν θέλετε να θυμούνται?
    Φέρε μου επιχειρήματα, σκέψεις, προτάσεις, φαντασία. Τίποτα δεν έφερες. Μιλάς μέχρι τώρα με ξύλινο λόγο κατευθείαν βγαλμένο από τα γραφείο του καθεστώτος.
    ΕΙΣΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΠΥΞΙΔΑ.
    Ήδη νοιώθω τους Κραδασμούς της καρέκλας σου. ΔΕΝ κάνεις σωστά την δουλειά σου. Δεν θα πάρεις bonus.

  55. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/12/2008 16:30:13

    Orestios@Γενικώς
    Μού θυμίζεις λίγο τίς ομάδες πού στό ποδόσφαιρο πήραν ένα πρωτάθλημα και μετά δεν ξέρουν πώς νά το διαχειριστούν ,εν συνεχεία χάνουν διαρκώς,αλλά γιά όλα τούς φταίει η ΄διαιτησία΄...
    Ακόμα και σέ καθαρά αστικό και κοινοβουλευτικό επίπεδο να το σχολιάσουμε το ζήτημα ο Αρχαιοπτέρυξ σού πήρε τά σώβρακα,και μέ το συμπάθειο γιά την έκφραση.
    Υπάρχει ΄κενό ΄εξουσίας και ο Κωστάκης έχασε την μπάλλα.
    Το άν μπορεί να διαχειριστεί ο Γ.Α.Π. την κρίση είναι άλλο θέμα αλλά η κατάσταση γιά την Ν.Δ. θεωρείται μή αναστρέψιμη.
    Καί το τελευταίο το γράφω γιά σένα γιά να χαλαρώσεις..
    Και μην με πείς οπαδό τού Γ.Α.Π.
    Δεν είμαι .

  56. Factorx avatar
    Factorx 14/12/2008 16:36:34

    Η αγριότητα των επεισοδίων από εξαγριωμένους νεαρούς στην Αθήνα έχουν προκαλέσει σοκ στην Ευρώπη, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου για τους Ευρωπαίους ηγέτες που αναζητούν τρόπους να αντιμετωπίσουν τη διεθνή οικονομική κρίση, αναφέρει σε εκτενές ρεπορτάζ το διεθνές ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters:


    Οι εκδηλώσεις διαμαρτυρίας που έχουν οδηγήσει σε καταστροφές εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ σε δέκα ελληνικές πόλεις, πυροδοτήθηκαν από το θανάσιμο πυροβολισμό ενός εφήβου από την αστυνομία στις 6 Δεκεμβρίου. Αυτό που τις τροφοδοτεί, όμως, είναι η οργή των νέων για την ανεργία, οι χαμηλοί μισθοί και το μη ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης.


    Διαδηλώσεις συμπαράστασης διοργανώθηκαν σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις, από τη Μόσχα έως τη Μαδρίτη, πολλές από αυτές μάλιστα μέσω Διαδικτύου ή SMS, καθώς οι νέοι εισπράττουν ολοένα πιο έντονη αδιαφορία από τους κυβερνώντες.


    Σύμφωνα με τους οικονομολόγους, οι Ευρωπαίοι ηγέτες αφού έβαλαν τις τελευταίες πινελιές στο σχέδιο παροχής κινήτρων ύψους 200 δισ. ευρώ στις Βρυξέλλες, θα πρέπει να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τη γενική κατακραυγή των Ευρωπαίων που βλέπουν τις δουλειές τους να απειλούνται μετά από μια δεκαετία ανάπτυξης που ενέπνευσε προσδοκίες για ευημερία.


    «Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι θεωρούσαν ότι έχουν ανοσία στην κρίση και ήταν πια πολύ αργά όταν κατάλαβαν ότι δεν είναι», αναφέρει η Βανέσσα Ρόσσι, οικονομική ερευνήτρια της Chatham House στο Λονδίνο. «Πολλές χώρες θα έρθουν αντιμέτωπες με τις δυσάρεστες συνέπειες, τόσο σε επίπεδο ύφεσης όσο και κοινωνικών αναταραχών», προσθέτει.

    http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/14/1605365.htm

  57. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 16:43:48

    @ Σπύρο

    Δεν είπα κάτι τέτοιο για σένα. Διαβάζω αυτά που γράφεις.
    ο αρχαιοπτέρυγας έκανε διαπίστώσεις αλλά δυστυχώς περιορίστηκε σε αυτές και θυμάμαι πόσο ωραία και αναλυτικά γράφει.
    Για την διαιτησία δεν παραπονούμαι γιατί δεν θεωρώ πως υπάρχει διαιτητής στην δημοκρατία. Ο συνταγματικά υπεύθυνος είναι ο Πρόεδρος και αυτός χωρίς πολλά περιθώρια ελιγμών. Ο λαός είναι ο παίκτης και όχι οι αντιπρόσωποι.
    Το κενό απουσίας είναι εμφανές εδώ και καιρό. Το πλαίσιο όμως στο οποίο επιχειρήται η μετάβαση είναι θολό έως πολύ θολό. Τόσο που η πραγματικότητα για κάποιους φαντάζει τρομακτική, και κάποιους άλλους βολεύει να μοιάζει έτσι, έχοντας χαθεί το μέτρο.
    Τι φταίω που με λίγη πίεση το επιτελείο λακίζει?

    Απροπό, αν ακούσετε την ανοικτη κάμερα από το περβάζι του ΜΕΓ.Βρετανια, που υπάρχει σε διάφορα blogs, θα ξεκαρδιστείτε με τους διαλόγους που ακούγονται (ξέχασαν ανοικτά τα μικρόφωνα).

  58. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/12/2008 16:49:20

    Factor@
    Oι οπαδοί τής ΄Καλής Παγκοσμιοποίησης΄κρύφτηκαν ή όχι ακόμα??
    Oι θεσμικοί παγκοσμιοποιητές έκαναν πλαστικές προσώπου γιά να μήν αναγνωρίζονται και γίναν ψιλοκρατιστές,αλλά οι άλλοι μήπως έχεις καμιά δημοσιογραφική πληροφορία πρός τά πού τήν ΄κάνουν΄??
    Θαναι σημαντική η είδηση γιατί απο τούς οππορτουνιστές μαθαίνουμε γιά τά μελλούμενα......

  59. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 16:57:36

    Κάνοντας REASEARCH διάβασα το εξής και αφορά το όχι τόσο μακρινό παρελθόν. Μόνο 2 γενιές πριν. Θεωρώ πως μελετώντας το παρελθόν διακρίνουμε ψίγματα του μέλλοντος. Το παραθέτω προς σκέψη. Η πηγή για το συγκεκριμένο κομμάτι ειναι η wikipedia


    Εκτός από την Προπαγάνδα, προώθησε και οργάνωσε την τρομοκρατία μέσω της παραστρατιωτικής οργάνωσης των SA. Σε άρθρα του εμφάνιζε τους άνδρες της SA ως ήρωες. Ειδικά ο θάνατος του 23χρονου SA Χορστ Βέσελ (Horst Wessel]] αποτέλεσε ευκαιρία για τον Γκαίμπελς να πλάσει έναν «ήρωα μέσα από τον λαό». Οργάνωσε μια πομπώδη κηδεία και στην κατοπινή του ομιλία δημιούργησε τον μύθο του «ήρωα και μάρτυρα του Τρίτου Ράιχ» Χορστ Βέσελ, ο οποίος στην πραγματικότητα πυροβολήθηκε από τον Άλμπρεχτ Χέλερ (Albrecht Höhler), τον παλαιότερο προστάτη της αρραβωνιαστικιάς του Έρνα Γαίνικε (Erna Jänicke), μιας πρώην πόρνης.

  60. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/12/2008 23:03:56

    Εγω, ως προβοκατωρ, το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι μερικοι εδω μεσα, θελουν ψυχιατρο,διοτι εδω καραβια χανονται και το μουνι χτενιζεται.
    (Μη μου πειτε οτι ντρεποσαστε τη λεξη).
    Και ετσι και συνεχισετε να δινετε καλυψη στα καλομαθημενα και αγραμματα παιδακια, που ξαφνικα καταλαβαν, οτι οι μαλακιες, πληρωνονται,και βγηκαν να διαλυσουν το συμπαν, αφου βλεπουν οτι δεν αξιζει να υπαρχει το συστημα που εχουμε φτιαξει.
    Μονο που ξεχνατε, οτι με τα χρεη που εχουμε σα χωρα, οι ζημιες, δεν ειναι δυνατον να αποκατασταθουν.
    Γι αυτο, μη φωναζετε για Σχολεια και για Νοσοκομεια.Παπαλα.Μας τελειωσαν.
    Ας ειναι καλα τα καμαρια σας.
    Ετσι, αν ψαχνετε για κανα κρεββατι εντατικης και δεν υπαρχει, ξερετε ποιος φταιει γι αυτο.

  61. Provocator. avatar
    Provocator. 15/12/2008 10:13:52

    Εγω απλως θα ξαναγραψω το παραπανω.
    οτι δηλαδη, με τα χρεη που εχουμε σα χωρα, οι ζημιες, δεν ειναι δυνατον να αποκατασταθουν πια.
    Αρα,αν συνεχιστει η κατασταση, θα υποφερουμε, γιατι θα μας λειπουν πραγματα.
    Αξιζει λοιπον να διαλυσουμε τα παντα, για να βγαλουμε το αχτι μας;