#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πάρτυ τελείωσε… τα κεφάλια μέσα

 

Τη δεκαετία του `70 τη θυμάμαι σαν χθες. Κυκλοφορούσαν παντού τα Fiat 127, τα  Zastava, και οι μηχανές Floretta. Οι σπορτίφ τύποι είχαν Autobianchi Abarth (με 53  άλογα παρακαλώ), και οι σώφρονες… Austin Morris Allegro! Το σάντουιτς με γύρο κόστιζε 3 δραχμές, με σουτζουκάκι 2, και το λεωφορείο μία δραχμή (με πάσο 50 λεπτά). Αν έδινες εικοσάρικο, ο εισπράκτορας ή ο σουβλατζής σε μάλωνε, διότι δεν είχε… να στο χαλάσει. Τόσο καλά.

Και μετά ήρθε η δεκαετία του 80. Και το ΠΑΣΟΚ. Και γέλασε το χείλι του κάθε πικραμένου. Το δημόσιο άνοιξε τις πόρτες του στον κάθε αναξιοπαθούντα που δήλωνε σοσιαλιστής, η Ελλάδα απέκτησε «ανεξάρτητη» διεθνή φωνή, μια νέα τάξη αναδύθηκε απ` το πουθενά, και οι ρεμούλες έγιναν κανόνας. Η χαρά του αφισοκολλητή. Το βασίλειο της συνδικαλιστικής αυθαιρεσίας.  Όπως και της φτηνής ρητορικής. «Έξω οι βάσεις του θανάτου», «Ζήτω η Λιβύη», μελετήστε το «πράσινο βιβλίο» του Καντάφι, και άλλα πολλά παρόμοια. Ώσπου  ήρθε το τέλος. Τα αναπόφευκτα σκάνδαλα οδήγησαν σε ειδικά δικαστήρια, ψευδεπίγραφους κήνσορες, και στο «Τσοβόλα δώστα όλα», και από κει πάνε κι`άλλοι.  Και σκάει μύτη ο Μητσοτάκης με τον Μαυρίκη και τον Σωκρατάκια που έλεγε και ο μακαρίτης ο Κίτσος και μπρρρ…… 

Τη δεκαετία του `90 που ακολούθησε, τα κεφάλια μπήκαν κάπως μέσα, αλλά τότε ήταν που ανδρώθηκαν τα πραγματικά λαμόγια. Τα σκυλάδικα γνώρισαν πιένες. Η Λιάνη ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου. Πίσω της υπήρχε μια ολόκληρη συνομοταξία πεινασμένων και συνάμα αγριεμένων ασύδοτων. Με το χαμόγελο της Κολυνός. «Σοσιαλιστικά» βαμπίρ. Μαζεύοντας όμως γύρω τους και τη πλέμπα. Και έτσι είδαμε το μοναδικό φαινόμενο, η κάθε γειτονιά να έχει και από μια ΕΛΔΕ, όπως κάποτε είχε από μια ντισκοτέκ. Χαμός στο ίσιωμα. Κόσμος και κοσμάκης καταχρεώθηκε για να μπορεί να γίνει «παίκτης». Χα και πάλι χα. Κάποιοι όμως ανησυχούσαν από τότε. Είχαν υπόψη τους τη λευκή βίβλο της ΕΟΚ, που ελάχιστη της δόθηκε δημοσιότητα…

Και μετά ήρθε το ευρώ. Στην αρχή χαρήκαμε, καθότι αισθανθήκαμε Ευρωπαίοι. Το χρόνιο όνειρο της ψωροκώσταινας. Μέχρι που συνειδητοποιήσαμε πως το ευρώ, που είχε κλειδώσει στις 340 δραχμές, ισοδυναμούσε με το παλιό κατοστάρικο. Κάποτε αγοράζαμε το φραπέ 140 δραχμές και σκοτωνόμασταν  με τον σερβιτόρο για τα ρέστα από τις 150. Τώρα έφτασε το φραπέ στα 5 ευρώ και αισθανόμαστε γύφτοι αν δεν αφήσουμε 1 Ε πουρμπουάρ (340 δραχμές παρακαλώ).

Παρόλα αυτά, λίγο τα ευρωπαϊκά πακέτα, λίγο η Ολυμπιάδα, λίγο η τραπεζική απελευθέρωση  της δανειοδότησης, λίγο η στρεβλή ανάπτυξη, λίγο η καρακατσουλίστικη τιβί μας, και γίναμε όλοι μπρούκληδες. Πήξαμε να βλέπουμε BMW και Μερτσέντες αγορασμένες  με 136 άτοκες(!) δόσεις. Γεμίσαμε από χάϊδες τυπάδες και αισθησιακές μοντέλες  (όλες ξανθιές) γκλαμουράτες. Εκεί που κάποτε βλέπαμε μόνο μουσάτους αγωνιστές, και αξύριστες κνίτισες, γεμίσαμε από τεκνά και σεξοβόμβες.  50 τηλεοπτικά κανάλια η Νέα Υόρκη; 150 εμείς. Home Cinemas, Pentium, Playstation, lap tops, flat screen 42 inch HD TV’s,  και πάει λέγοντας. Όχι παίζουμε. Και νάσου Ολυμπιάδα σούπερ φαντεζί, και νάσου ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, και πίσω και σας φάγαμε κουφάλες λιγούρηδες Ευρωπαίοι. Ελλάδα ρε….

Ναι, αλλά ήρθε πλέον και η ώρα του λογαριασμού. Με π….ς αυγά δεν βάφονται. Η αιώνια σοφία του απλού λαού επαληθεύτηκε για μια ακόμη φορά. Όλα ήταν σικέ. Τεράστιο το έλλειμμα, τεράστιο το δημόσιο χρέος, και πάπαλα οι ντεμέκ σωτήρες πολιτικοί μας. Ανθρωπάκια και αυτοί, που ψάχνουν να κάνουν τη καλή τους με καμιά γρηγοράδα. Και μετά μην τους είδατε, μην τους απαντήσατε. Πάντα φταίνε οι προηγούμενοι. Και νάμαστε ξανά μανά, εσείς και εγώ, οι μέσοι Έλληνες δηλαδή, ενώπιοι ενωπίω του ΔΝΤ και του κάθε Τρισέ. Της σκληρής πραγματικότητας. Και ξαφνικά έντρομοι συνειδητοποιούμε, πως τελικά οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι δεν μας πολυσυμπαθούν. Ήταν όλα μια αυταπάτη. Τους αρέσουν τα τζατζίκια και οι παραλίες μας,  αλλά πέραν τούτων …. τίποτα. Μας απεχθάνονται και μας θεωρούν τσαμπατζήδες και απατεώνες. Και ο κύκλος κλείνει.

Μας βλέπω ξανά με λαχανί  Zastava και πειραγμένα Lada (με 6 προβολείς ομίχλης) να κάνουμε κόντρες στις παραλιακές. Αν φυσικά υπάρχουν χρήματα για βενζίνη. Αλλιώς υπάρχουν και τα παπάκια (με φωσφοριζέ ζάντες) για τα τρελά γούστα.

Το ride είναι over, που λένε και οι Αμερικάνοι σύμμαχοί μας. Το ελληνικό λούνα παρκ τελείωσε. Εκτροχιάστηκε, όπως  στις ταινίες με το δαιμονισμένο  τρενάκι του τρόμου. Ήταν όμως εντυπωσιακό όσο κράτησε. Και όσοι το πρόλαβαν το απόλαυσαν. Οι υπόλοιποι ας πρόσεχαν. Γεννήθηκαν αργά.

 SA

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 02/05/2010 16:24:40

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!
    Θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου για το τέλος, καθότι και ο Προβόπουλος και ο Γιαννίτσης 14 ωραιότατους μισθούς εξασφάλισαν με την εγγύηση του ΔΝΤ, οπότε θα σπάσουν τη μονοτονία των Zastava!

    • maestros avatar
      maestros @ Βρασίδας 02/05/2010 16:44:50

      ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΣΤΟ ΛΑΟ...
      Την διαχείριση του κράτους, 40 χρόνια τώρα, δε την είχα εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος απλός πολίτης. Δεν μοιράσαμε εμείς απλόχερα τα δανεικά που έπαιρνε το κράτος . Δεν δίναμε ένα μικρό μέρος αυτών, στους Έλληνες πολίτες ,για να ζήσουν δήθεν σε μια εύπορη κοινωνία και ούτε καταχραστήκαμε το δημόσιο χρήμα. Εσείς, είστε αυτοί, που μας προσφέρατε μια ζωή δανεική, μια ζωή ψεύτικη, μια ζωή και καλά ουτοπική. Εσείς, είστε αυτοί, που πάλι με την πρώτη ευκαιρία, μας φορτώσατε με ψέματα για να ανεβείτε στην εξουσία...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_2261.html

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/05/2010 16:26:44

    Αντικαταθλιπτικά θα πουλιούνται στα περίπτερα για τους εκπεσόντες αγγέλους της lifestyle εποχής.
    Οι υπόλοιποι θα επιζήσουν.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 16:34:44

    Μην την ζυγώνεις την γύφτισσα που σου γελά.Ναί είναι όμορφη,είναι πλανεύτρα.Κι ο κόρφος της,μαγνήτης των ματιών σου.Και οι μαστοί που ασφυχτιούν στίς κλάρες,να στάξουν στα διψασμένα χείλη σου,το αμαρτωλό τους γάλα γυρεύουν.Στα χέρια και στα μάτια κύττα την.Κι άν άκρη δεν μπορείς να βρείς,απ'τα σημάδια που σου δείχνουν,άκου τουλάχιστον τη γνώμη του Καραγκιόζη.Είναι ο μόνος που ξέρει.

  4. t avatar
    t 02/05/2010 16:36:45

    Μέρκελ: "Παράδειγμα για άλλες χώρες η Ελλάδα"

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 02/05/2010 16:40:20

    ΑΝ Ο ΓΑΠ ΕΧΕΙ ΠΛΕΜΟΝΙ ΑΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΘΕΣΜΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΟΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ.
    Αρση της βουλευτικης ασυλιας,και διερευνηση των περιουσιακων στοιχειων ολων των πολιτικων και συγγενων τους,με αιτηση για αρση του τραπεζικου απορρητου για ολους τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ στην ελβετια.

  6. MANAVAKOS avatar
    MANAVAKOS 02/05/2010 16:44:34

    ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩ
    Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός,ΕΛΕΗΣΟΝ και ΣΩΣΟΝ ημάς. Αμήν

  7. Greco avatar
    Greco 02/05/2010 16:46:24

    ωραιο αρθρο
    καλα θα ναι να γυρισουμε στα 70-s
    μη παμε παραπισω...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greco 02/05/2010 17:20:58

      Όπως λέγανε παλιά στα σινεμά: Εδώ μπήκαμε, πάμε να φύγουμε.

      • pennyton avatar
        pennyton @ Strange Attractor 02/05/2010 20:58:45

        Το άρθρο κορυφαίο...!το βλαχομπαρόκ στην Ελλάδα θα επιστρέψει αλλά 70s...

  8. donaE avatar
    donaE 02/05/2010 16:57:00

    Πρεπει να πω οτι το κειμενο ειναι καλο,και η περιγραφη ακριβης.
    Επισης μια και λεμε για αυτοκινητα θυμαμαι οτι οι Ρηγαδες γκομενοι ειχαν Alfasud για πιο'χαι'.
    Μετα αυτοι εξελιχθηκανε σε γιαπις και διαπλεκομενους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ donaE 02/05/2010 21:15:18

      donaE, ευχαριστώ. Μήπως θυμάσαι και τα φιατάκια τα 500αρια με 5-6 προβολείς ομίχλης έκαστο (κίτρινους); Και προβολέα από πίσω... για να τυφλώνει όσους θέλουν να προσπεράσουν; Τι εποχές!

      • donaE avatar
        donaE @ Strange Attractor 02/05/2010 23:30:37

        Eγω θυμαμαι μονο τα Fiat Mirafiori.Σπανια πραγματα...

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Strange Attractor 03/05/2010 15:20:36

        Μιραφιόρι; Αλέκος Παναγούλης...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ donaE 03/05/2010 21:36:56

      Στέφας....

  9. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 02/05/2010 16:58:04

    Η πιο καλή συνοπτική ιστορία της μεταπολίτευσης, ever (που θα έλεγε και ο ΓΑΠ στη μητρική του).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αγανάκτηση 02/05/2010 17:19:00

      Σε ευχαριστώ που σου άρεσε. Ειλικρινά.

  10. Greco avatar
    Greco 02/05/2010 17:09:14

    και για να τα λεμε ολα ,καλο θαναι μαζι με τους πολιτικους μου μας εφεραν εδω,να ριξουμε στον καιαδα και τους καλλιτεχνες-ειδωλα(τι ισοπεδωση της λεξης!) της δεκαρας που φροντισαν να βιασουν τα αυτια μας τοσα χρονια

    απο ατζελα δημητριου,λεπα,ζαφειρη μελα,κουρκουλη,κελεκιδου,ζηνα,γονιδη,σαρμπελ και τοσους ακομα αταλαντους που καναν γερο κομποδεμα με τα λεφτα των ελληναραδων,χωρις να πληρωνουν τιποτα στην εφορια τοσα χρονια

    (αφηνω εξω ατομα οπως η εφη θωδη,μπεζετακου ή ο βας-βας ο παρασκευας,γιατι αυτοι μαλλον ψυχιατρο θελουν)

    ειδικη θεση για τον βασιλη καρρα επειδη φροντισε να εκτελεσει στα 10 μετρα την "πριγκηπεσσα"

    θελετε ειδωλα?παρτε ενα πραγματικο ρε(που εχει κλειστει στον εαυτο του τα τελευταια χρονια με αυτα που βλεπει)
    http://www.youtube.com/watch?v=9ylgD5r5Rnc

    • mnk avatar
      mnk @ Greco 05/05/2010 04:37:17

      Το χειρότερο έγκλημα που έκανε το ΠΑΣΟΚ είναι ο εξευτελισμός της αισθητικής μας. Όταν η αισθητική εξαχρειώνεται, συμπαρασύρει μαζί της τα πάντα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ mnk 20/09/2012 00:10:18

        Aκριβώς!

  11. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 02/05/2010 17:12:13

    Και κάτι για να γελάσουμε.
    Τα λεφτά από την απόσυρση των αυτοκινήτων πότε θα τα πάρουμε;

  12. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 02/05/2010 17:18:05

    Ένα κείμενο του Ξανθούλη για μιαν άλλη Ελλάδα:

    http://archive.enet.gr/online/online_print?id=24218620

  13. t avatar
    t 02/05/2010 17:21:11

    Greece Has Hired Lazard For Restructuring Advice

  14. steppenwolf avatar
    steppenwolf 02/05/2010 17:33:44

    ...ήρθε...
    η εκδίκηση της "γυφτιάς"
    πρόζιτ...

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/05/2010 17:46:15

    Για θυμηθείτε και τον Αυριανιστή, που έλεγε κάτι ανάλογο πριν από ενάμισι χρόνο (και βάλε): http://www.antinews.gr/?p=4249

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αυριανιστής 02/05/2010 19:11:46

      Σωστός!

  16. 13 avatar
    13 02/05/2010 17:46:45

    Συμφωνω με τον sa και του αφιερωνω...
    http://www.youtube.com/watch?v=tkJNyQfAprY

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ 13 02/05/2010 19:09:40

      Σε ευχαριστώ και σου ανταποδίδω με:
      http://www.youtube.com/watch?v=yHoS3A18QQc

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ 13 02/05/2010 20:31:24

      Together we stand, divided we fall.
      Ίσως ο μοναδικός λόγος που ανέχομαι τους Βρετανούς.

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/05/2010 17:47:17

    Strange, δικό σου ήταν; Μόνο με τα αρχικά, δεν σε κατάλαβα.

  18. Greco avatar
    Greco 02/05/2010 17:50:56

    παντως να μη ποινικοποιησουμε τον πλουτο
    Ο πλουτος ειναι καλος,αρκει να τον χρησιμοποιεις σωστα

    Αν πιασεις κυριε ξαφνικα χρηματα,και η μονη σου επιδιωξη ειναι να σαι καθε βραδυ στα σκυλαδικα,να αγορασεις το τελευταιο μοντελο κινητου ή αυτοκινητου,να τρως σουσι και να γεμισεις δυο ντουλαπες ρουχα και παπουτσια που δε φορας,δηλαδη με λιγα λογια να γινεις ενας βλαχονεοπλουτος και να σπας τα νευρα των συμπατριωτων σου και δινοντας λαθος προτυπα στα νεα παιδια,
    ε τοτε καλυτερα να παραμεινεις μια ζωη φτωχος κυριε!παει να πει πως δεν σου αξιζαν τα λεφτα,γιατι δεν ειχες παιδεια!

  19. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2010 18:00:49

    Και οι συνέταιροι άρχισαν να φοβούνται τον αρχιπράκτορα ΓΑΠ http://www.emea.gr/article/86272/ xxixxixi

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/05/2010 18:25:27

    Και για τη Γερμανία, όμως.

    7% έλλειμμα έχει η Γερμανία. Κι εκεί ζουν παραπάνω από τις δυνατότητές τους. Από όλη την Ευρωζώνη μόνο το Λουξεμβούργο είναι ΟΚ.

    Όταν οι κερδοσκόποι αρχίσουν να ξεκοκκαλίζουν στη Γερμανία, θα γελάω γεμάτος Schadenfreude.

    Σκατόψυχοι Γερμανοί.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Στέργιος 02/05/2010 23:30:26

      Και η Κύπρος!

  21. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 02/05/2010 18:47:31

    Ωραία. Τέλειωσε αυτή η εποχή. Το πάρτυ συνεχίζεται σε σπίτια φίλων όπου όλοι θα φέρνουν το ποτό τους αλλά δεν θα έρχεται ο καθένας με το δικό του αμάξι, στο Ιντερνετ και στο ΔΡΟΜΟ.
    Εκτός αν θέλετε να τσακώνονται τα γκαρσόνια του δημοσίου με αυτά του ιδιωτικού για να πάρουν τα φιλοδωρήματα του ΔΝΤ και να τα καταθέτουν κάθε Σάββατο στα μπούτια της νικήτριας του Fame story.

  22. mara avatar
    mara 02/05/2010 19:35:42

    Εξαιρετικό!!! Μπράβο!!!

  23. Anndreas avatar
    Anndreas 02/05/2010 23:16:34

    Ζωγράφισες! Τέλειο!

    Και όσοι τάχουν ζήσει όλα αυτά που περιγράφεις τόσο άψογα σε πιάνουν ακόμα καλύτερα.
    Και απ την μια μεριά βέβαια υπάρχουν όσοι βολεύτηκαν λόγω ..ιδιοσυγκρασίας (sic), απ την άλλη όσοι «κράτησαν χαρακτήρα», δεν βούτηξαν στο μέλι όταν υπήρχε άφθονο και τώρα θα πληρώσουν και τα σπασμένα.
    Το ότι δεν είναι δίκαιος αυτός ο κόσμος το έχουμε εμπεδώσει απ τα εφηβικά μας χρόνια.
    Το ότι μπορεί να γίνει όμως τόσο άδικος για κάποιους όσο έγινε απ την εποχή του χρηματιστηρίου και μετά και ακόμα χειρότερα όσο άδικος πρόκειται να γίνει στις μέρες που έρχονται, αργήσαμε λίγο να το καταλάβουμε. Χρειάστηκαν κάποιες δεκαετίες.

  24. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/05/2010 11:42:44

    Εξαιρετικό flash back.
    Μήπως όμως εμείς γεννηθήκαμε νωρίς και από φτωχά ...σαφρίδια

  25. Enola Gay avatar
    Enola Gay 03/05/2010 15:00:57

    Αν και δεν τα έζησα λόγω ηλικίας, τα περιγράφει πολύ ωραία. Μπράβο σου δικέ μου στρέϊντζ.

  26. Lalakis avatar
    Lalakis 04/05/2010 08:53:46

    Μόλις γυρισα απο 4ημερες διακοπές. Και ψαχνοντας να δω τι εχασα τοσες μερες επεσα πανω σε αυτο το πόστ. Πολυ καλο. Θυμαμαι και εγω που με 12 δραχμες αγοραζα άσσο φιλτρο πλακε.Με κατοσταρικο πηγαινα σινεμά.Πω πω τι μου θίμισες. Μπραβο και ξανα μπράβο.

  27. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 13/05/2010 12:45:04

    Στα μαγαζια θα τραγουδαει ο Κινουσης (τα παιδια, τα παιδια τα φιλαρακια τα καλα), οι αντρες θα κυκλοφορουν με ανοιχτα πουκαμισα μεχρι τον αφαλο ενω θα επανελθουν οι "καμπανες", οι δε γυναικες--ετσι το εννοω--, μαλλον θα σοβαρευτουν και θα το ριξουν γερα στο "τυλιγμα"...Στις οικοδομες οι εργατες θα πιανουν το τραγουδι απ'το πρωι (εργασια και χαρα), ο γαλατας με το τρικυκλο θα αφηνει στις εισοδους των σπιτιων το γαλα, τα γλυκα του κουταλιου θα στολιζουν την καθε κουζινα...Οι αγροτες θα κοψουν το τσιπουρο και θα αλωνιζουν ακομα και τις νυχτες, οι δε Σβετλανες/Ρουσλανες και λοιπες θα επιστρεψουν στις χωρες τους εχοντας ζησει εστω και στο ελαχιστο, το Greek Loans Dream...Ο Ρουβας, η Τατιανα και η Σκορδα θα εκπατριστουν (αν γλυτωσουν το ξυλο), οι δε πολιτικοι θα εχουν διαφυγει προς ΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.Η Ελλαδα μολαταυτα θα επανελθει--και περαν πασης πλακας--πολλακις δριμυτερη και σοβαροτερη συντομα, στην Διεθνη Σκηνη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/09/2011 19:04:19

      Έτσι!