#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2010 12:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το οθωμανικό σύνδρομο στις δημοσκοπήσεις



Στα εντυπωσιακότατα στοιχεία της έρευνας είναι ότι ως «καλύτερο κόμμα της Αντιπολίτευσης» έρχεται πρώτη η ΝΔ με ποσοστό 21% και δεύτερο το ΛΑΟΣ με ποσοστό 20%. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 16% και κανένα από αυτά λέει το 25%.

Μιλάμε για το σύνδρομο Οθωμανικής πειθαρχίας! Όπου ο σουλτάνος υποχρέωνε τους «συμμάχους» του να παρακολουθούν βιασμούς των αγαπημένων τους προσώπων για να αποδείξουν την υποτέλεια τους!

Τι έχουμε λοιπόν; Μία κυβερνησάρα που την αγαπά ο κόσμος και θα την ξαναψήφιζε ευχαρίστως και μία αντιπολίτευση (ΛΑΟΣ) που όντως εφαρμόζει μία ρηξικέλευθη αντιπολιτευτική τακτική στηρίζοντας της αποφάσεις της κυβέρνησης!

Ρε παιδιά κάντε λίγο κράτει. Είπαμε να υποτιμάτε τη νοημοσύνη του κόσμου, να «κάνετε σωστά τη δουλίτσα σας», αλλά να παρουσιάζετε τον ΛΑΟΣ ως «κόμμα με την καλύτερη αντιπολίτευση» δεν είναι λίγο «ακραίο»;

Ας βρίσκατε κάποιον άλλο τίτλο. «Κόμμα με το ωραιότερο έμβλημα». «Κόμμα με τους λιγότερους Gay». «Κόμμα με τα λιγότερα έξοδα». «Κόμμα με τη μεγαλύτερη φαντασία».  κλπ κλπ.

Αλλά κόμμα πιο αντιπολιτευτικό και από το ΚΚΕ;; Για γέλια ρε παιδιά! ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ!

http://olympia.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 11/07/2010 12:33:43

    Αυτούς τους κοπρίτες των εταιρειών δημοσκοπήσεων θα τους καταγγείλει κανένας?

  2. man8os avatar
    man8os 11/07/2010 12:36:35

    Αυτη ειναι η public issue. Καιμε κλειστα ματια την αναγνωριζω...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/07/2010 12:45:50

    Aυτο ειναι το πιο εξηγησιμο απο ολα.Οι ψηφοφοοροι ενος κυβερνητικου κομματος ψηφιζουν για πιο καλο αντιπολιτευομενο κομμα αυτο που συμφωνει περισσοτερο με την κυβερνηση που στηριζουν.
    Δε νομιζω οτι υπαρχει καποια λαθροχειρια εδω.
    Στην ερωτηση ποιο ειναι το καλυτερο αντιπολιτευομενο κομμα υπαρχουν ολα τα κομματα πλην φυσικα του ΠΑΣΟΚ.Οποτε ποιο λετε οτι θα απαντησουν οι πασοκοι;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 11/07/2010 14:14:17

      Τότε έχουμε τις εξής 2 περιπτώσεις:
      1) Οι ψηφοφόροι της ΝΔ στηρίζουν ως καλύτερο κόμμα της αντιπολίτευσης τη ΝΔ και αυτοί του ΠΑΣΟΚ το ΛΑΟΣ. Αυτό σημαίνει ότι οι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι στο ίδιο επίπεδο με βραχεία κεφαλή υπέρ της ΝΔ.
      2) Οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ στηρίζουν κατά 20% ΛΑΟΣ και κατά 10% ΚΚΕ. Αυτό σημαίνει ότι το ΠΑΣΟΚ είναι στο 30% και η ΝΔ στο 21%.

  4. tony avatar
    tony 11/07/2010 12:55:05

    Καλύτερο κόμμα της ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ.
    Συχωρέστε την βλακεία μου και την αγραμματοσύνη μου άλλα δεν μπορώ να το κατανοήσω.
    Τι ακριβώς σημάνει αυτό?
    Εγώ στη τετάρτη Δημοτικού έμαθα ότι είναι αδύνατον να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
    Μήπως αυτό έπαψε να ισχύει?
    Πόσο προχώρησε η λογική?
    Πόσο πίσω έχω μείνει?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tony 11/07/2010 13:56:39

      Ποιά είναι τα ανόμοια?

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ tony 12/07/2010 00:43:33

      καλύτερο κόμμα της αντιπολίτευσης σημαίνει πως το πασόκ είναι το κράτος λεβέντη, και πως όποιος τολμήσει να χρησιμοποιήσει το κράτος για να βγει πάνω από το κράτος θα υποστεί τις συνέπειες. το κράτος μόνο χρησιμοποιεί, δεν χρησιμοποιείται.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 12/07/2010 00:50:28

        στην περίπτωση που κάποιος τολμήσει να χρησιμοποιήσει το κράτος για να βγει πάνω από το κράτος, τότε το κράτος εκτελείται από τον ίδιο του τον εαυτό, όπως οι παγιδευμένοι σκορπιοί. και μετά έρχεται ο γαπ.

  5. sauraki avatar
    sauraki 11/07/2010 12:55:17

    ΚΑΙ ΝΑ! ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΜΑΣ. ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΛΥΤΡΩΤΗΣ! ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΟΡΗ! ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ! ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΘΕ Η ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΑΣ! ΩΣΑΝΑ!

  6. xbab avatar
    xbab 11/07/2010 12:57:47

    Κι όμως...
    Κάτι τέτοια ΜΜΕ-όλα δηλαδή (έντυπα και ηλεκτρονικά) διαμορφώνουν πολιτικό κλίμα, νοσηρό βέβαια.
    Παραπληροφόρηση, Γκεμπελισμός, χειραφέτηση της κοινής γνώμης.
    Και δυστυχώς μεγάλη μερίδα της ελληνικής κοινωνίας επηρεάζεται.
    Όλοι ίδιοι είναι και όλα τα συναφή.
    Το κακό είναι ότι παρά του ότι η παραπληροφόρηση συνεχίζεται με ρυθμό άκρως ανησυχητικό, ουδείς αντιδρά. Η κοινή γνώμη έχει αλωθεί, ο ελληνικός λαός βρίσκεται υπό επικοινωνιακή ομηρία.
    Υπάρχει σωτηρία;

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/07/2010 13:26:06

    Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πώς το 5,5% τού ΣΥΡΙΖΑ τον Ιούνιο έγινε 9,5%(ΣΥΡΙΖΑ + Δημοκρατική Αριστερά) τον Ιούλιο, ενώ ΚΚΕ και Οικολόγοι (τα δύο άλλα κόμματα τής Αριστεράς) σημειώνουν και αυτά αύξηση κατά 0,5% το καθένα; Πώς γίνεται μέσα σε ένα μήνα η ευρύτερη Αριστερά να αυξάνει τα ποσοστά της κατά 5%, από 18,5% σε 23,5%, ενώ το ΠΑΣΟΚ να έχει χάσει μόνο 2%;
    Κάτι ξέρουν στην Ευρώπη και μας κράζουν για "δημιουργική λογιστική". Ούτε ο Χριστός με τον πολλαπλασιασμό των ψαριών και των ψωμιών δεν επιτέλεσε τέτοιο θαύμα!

    • man8os avatar
      man8os @ Στέργιος 11/07/2010 13:55:22

      ΘΑΥΜΑ!

  8. zap-zap avatar
    zap-zap 11/07/2010 13:47:29

    Μάνθο δεν είναι η Πάμπλικ , άλλη είναι.
    Αλλά και η Πάμπλικ τα ίδια βγάζει.
    Το θέμα είναι ανταποκρίνονται αυτά(γιατί είναι εκτίμηση ψήφου)
    ή όλες μαζί λένε καταγκιοζιές.
    (Άκου 3,5% το απόλυτο μηδέν σε ιδεολογία, μέλη και πολιτική κόμμα Κουβέλη...)

  9. panos33 avatar
    panos33 11/07/2010 13:51:16

    η δημοσκοπησεις ειναι εργαλεια που εξυπηρετουν στο να αναγνωρισουν αν η πλυση εγκεφαλου και η προπαγανδα που θελουν να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ εχει γινει αποδεκτη.αν ναι να συνεχισουν στον ιδιο ρυθμο,αν οχι να εντεινουν τον ρυθμο ωστε να περασουν στο Συλλογικο Ασυνείδητο (κατα καρλ γιουνγκ)το σχεδιο τους.εξελιξη του γκεμπελισμου...το ζητουμενο για μενα ειναι,πιο ειναι το σχεδιο τους που θελουν μανιωδος να περασουν?δεν εννοω το αυτονοητο η αυτο που φενεται στην πρωτη αναγνωση δηλ.την παραμονη του ΘΑΣΟΚ στην εξουσια,αλλα πιο ειναι το σχεδιο πισω απ την κουρτινα.εχωντας μεγαλη φαντασια βλεπω κατι στο παρασκηνιο αλλα το συγκεκριμενο αρθρο δεν ειναι σχετικο.......

  10. anonymous avatar
    anonymous 11/07/2010 14:17:50

    Άτομα που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ εκφράζουν θετική γνώμη για τον Κουβέλη. Θα ξεφουσκώσουν πάλι όπως ξεφούσκωσαν μετά τα Δεκεμβριανά που από 17% πήγαν στο 4% και το υπόλοιπο μαζεύτηκε στο ΠΑΣΟΚ για να κυβερνήσει, όπως και κυβερνάει. Οι ιδέες τους εφαρμόζονται τώρα. Μάλιστα μερικοί είναι τόσο αδίστακτοι που μιλάνε για νέο εμφύλιο.

    ΥΓ. Όταν κάτι δε συμφέρει μην το απαξιώνετε αμέσως λέγοντας ότι οι δημοσκοπήσεις είναι μαϊμουδιάρικες. Θεωρείστε ότι είναι σωστές, τουλάχιστον εν μέρει, και ψάξτε να βρείτε τι φταίει.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ anonymous 11/07/2010 15:04:15

      Βρε anonymous... δεν θυμάσαι που το ΠΑΣΟΚ είχε προβάδισμα στις δημοσκοπήσεις 4-6% πριν τις εκλογές τού 2009, και όταν κέρδισε με 10% διαφορά, οι δημοσκόποι βγήκαν και είπαν ότι "το ξέραμε, αλλά δεν το λέγαμε για να μην πανικοβάλλουμε τον κόσμο;". Ή για το ΚΕΠ τού Αβραμόπουλου που έπαιρνε 10% και 12% στις δημοσκοπήσεις για να μην αντέξει να φτάσει ούτε στις πρώτες από την ίδρυσή του εκλογές;

  11. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 11/07/2010 14:43:54

    Οι μαϊμού καλοκαιρινές δημοσκοπήσεις που βλέπουμε σήμερα έχουν μόνο ένα σκοπό:
    ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΝΤΣΑΡΙΣΜΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 14:54:33

    Aν η δημοσκόπηση γίνει με δείγμα από την Κρήτη, φυσικά και το ΠΑΣΟΚ θα βγεί πρώτο κόμμα, και η Ντορολαοαντιπολίτευση δεύτερο. Αν γίνει με δείγμα από τη Μεσσηνία ή τη Λακωνία τότε θα βγεί Σαμαράς και πάσης Ελλάδος.....
    Αρα πώς μου διασφαλίζει εμένα ότι η δημοσκόπηση έγινε με ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ δείγμα πολιτών πολιτών απ΄όλη την Ελλάδα. Δηλ. η δημοσκόπηση καταγράφει μεν σωστά αυτό που βρίσκει, αλλά αν το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό σε ανάλογα μέρη (δηλ. 2 από Αθήνα, 2 από Πειραιά, 2 από Κρήτη, 2 από Θεσσαλία κ.ο.κ) τότε είναι μεν σωστή καταγραφή αλλά δεν απεικονίζει την πραγματικότητα.

    Κάτι τέτοιο έκαναν οι εταιρείες δημοσκοπήσεων τον Νοέμβρη, στην Κόρη του Μπαμπά της και την πάτησε.....

  13. ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
    ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 11/07/2010 15:12:26

    Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά. Εκτιμά τους αγώνες του Παπανδρέου και των ακούραστων συνεργατών του. Η ΝουΔούλα των σκανδάλων και της διαφθοράς βουλιάζει! Εκεί την κατάντησε ο Σαμαράς και η παρέα του. Ευτυχώς για τον τόπο τα υγιή στοιχεία της δεξιάς, Μπακογιάννη και Κιλτίδης, μένουν άφθαρτα. Όσον αφορά το πατριωτικό κόμμα του Καρατζαφέρη ο λαός το επιβραβεύει για την έντιμη και πατριωτική στάση του.

    • doniga avatar
      doniga @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 11/07/2010 15:26:48

      Φιλόσοφε, μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιήσω σαν το "ανέκδοτο" της ημέρας?

    • panos33 avatar
      panos33 @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 11/07/2010 15:32:05

      παντως θα εισουν εξαιρετικο δειγμα προς μελετη για τον Κ.Γουνγκ,κριμα που δεν ειναι στον κοσμο τουτο πια, γιατι με δειγματα οπως εσυ η ψυχολογια-ψυχιατρικη θα ειχε κανει τεραστια αλματα!!!!

  14. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 11/07/2010 16:00:56

    Ποια ειναι η Public Issue;
    Αυτη που μια βδομαδα πριν τις εσωκομματικες της ΝΔ ειχε τη διαφορα Σαμαρα-Ντορας στο 7% υπερ του πρωτου και την ημερα των Εκλογων...τη μηδενισε!!!Στοιχεια και αποδειξεις,εδω:http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2010/01/175.html

    Για να μη νομιζουν οτι ξεχναμε...

  15. messinios avatar
    messinios 11/07/2010 16:39:20

    xaxaxa

  16. messinios avatar
    messinios 11/07/2010 16:42:49

    10% η νεα ΝΔ στην Β Αθηνών διαβαζω....ποσο αλλο θα πεσει και ο Σαμαρας θα κοιταει???ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ..Ολοι οι βουλευτες Αττικης πλην Πιπιλή και Παναγιωτοπουλου κανουν λευκη απεργια...δεν το βλεπει κανεις αυτο????ΤΟ ΛΑΟΣ σε λιγο περναει μπορστα απο εμας...ΞΥΠΝΑ ΣΑΜΑΡΑΑΑ!!Ελλαδα δεν ειναι μονο η Μεσσηνια.....

  17. παν avatar
    παν 11/07/2010 16:54:09

    ΨΗΦΙΣΤΕ ΕΔΩ.
    ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΚΟΠΡΙΤΩΝ ΤΟΥ ΔΝΤ. http://polldaddy.com/poll/3457024/

    • messinios avatar
      messinios @ παν 11/07/2010 17:33:46

      ε και???3ο κομμα ειναι η ΝΔ....

  18. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 11/07/2010 17:02:43

    όταν η ΝΔ είναι αντιπολιτευτικά ανύπαρκτη, όταν η ΓΑΠημένη Κυβέρνηση καταργεί τους νόμους και το Σύνταγμα και η επικοινωνία της Νέας Δημοκρατίας αφορά αποκλειστικά στις εκλογές προέδρου ΟΝΝΕΔ, γραμματέα ΚΕ και διάφορα γλαφυρά καλαματιανά, ναι, ο μέσος ΝΔκράτης που στήθηκε στην ουρά τον Νοέμβριο και εξέλεξε το Σαμαρά για να τον εκπροσωπήσει και να του εμπνεύσει αγωνιστικότητα και ελπίδα, βρίσκει καταφύγιο στον Καρατζαφέρη. Κι αυτό όσο κι αν ορισμένοι ενοχλούνται.
    ΔΕΝ φταίνε οι δημοσκοπήσεις όταν η ΝΔ είναι ανύπαρκτη στον πολιτικό λόγο, την αντιπαράθεση και την επαφή της με τους ψηφοφόρους και τους πολίτες γενικά. ΔΕΝ φταίνε οι δημοσκοπήσεις αν ο Σαμαράς τοποθετείται μόνον στη Βουλή και στο συνέδριο, εκεί δηλαδή που δεν ενδιαφέρει τον κόσμο που βλέπει τις οικονομίες μιας ζωης και τις προκαταβληθείσες επί 30+ χρόνια εισφορές για τη σύνταξή του να εξαφανίζονται από το ΠΑΣΟΚ χωρίς ούτε ο Σαμαράς ούτε η Νέα Δημοκρατία να λένε το παραμικρό. Δεν φταίνε οι δημοσκοπήσεις αν ο Σαμαράς και η ΝΔ, δυστυχώς ασχολούνται περισσότερο με την Ψηλή και το Χοντρό αντί για τα πραγματικά, αληθινά και καθημερινά προβλήματα των Ελλήνων. Δεν φταίνει οι δημοσκοπήσεις αν ήρθε η τουρκική φρεγάτα στο Σούνιο και η ΝΔ παρέμεινε άφωνη, ενώ ο Καρατζαφύρερ μίλησε.
    Θα μπορούσα να έγραφα 1000 παραδείγματα ακόμα. Αλλά κάποτε θα πρέπει να σταματήσουμε το σαμάρι και επικεντρωθούμε στο γάιδαρο. Να σταματήσουμε να σημαδεύουμε τον "ξένο" δάκτυλο και να συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχει ένα εγχώριο και σε ηλικία ΝΔτικής ψήφου το οποίου είναι μεσαίο και υπερυψωμένο. Να δούμε τελικά τα μούτρα μας στον καθρέφτη και να πούμε "τώρα εμείς πρέπει να αλλάξουμε για να τα αλλάξουμε όλα, σαν να φταίγαμε για όλα"
    ΥΓ. όταν βάζετε στο τσουβάλι όλες τις εταιρείες δημοσκοπήσεων, προσέξτε, μήπως κάποτε κάποιες σας ήταν τόσο μα τόσο πολύ αγαπητές...

    • hellas-orthodoxy avatar
      hellas-orthodoxy @ κοινη λογικη 11/07/2010 17:09:42

      Ασε ρε μεγαλε τα παραμυθια.Τουρκικες φρεγατες κοβουν βολτες καθημερινα και επι ΓΑΠ.Για να μη μιλησουμε για τα αλλα "καλα" που εχει κανει ο "λαοπροβλητος",που αν ειχαν γινει επι ΝΔ,θα ηταν κατω και απο τους...Οικολογους.

      Αντε να δεχτουμε οτι η ΝΔ ειναι 25%.Πραγματικα πιστευεις οτι το Πασοκ ειναι στο 43%;;;

      Δοκιμασε να κανεις ενα απλο,αλλα ριψοκινδυνο πειραμα:Σε μια παραλια πχ.,μην ρωτησεις τον κοσμο τι θα ψηφιζε,αλλα απλα πηγαινε σε 100 ατομα και ψιθυρισε τους τη λεξη "Πασοκ".

      Αν γυρισεις ζωντανος,σημαινει οτι οι δημοσκοπησεις ειναι αξιοπιστες.

      • κοινη λογικη avatar
        κοινη λογικη @ hellas-orthodoxy 11/07/2010 19:09:06

        ... όταν αποφασίσεις να διαβάσεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ την έρευνα/δημοσκόπηση, ενδέχεται να δεις κι ένα σημαντικό, κατά τη γνώμη μου το σημαντικότερο ποσοστό, αυτό της δεδηλωμένης αποχής/αποδοκιμασίας.....τότε ίσως, αν θες φυσικά, θα κατανοήσεις γιατί το κατά δήλωση τηλεφωνικό 43% του ΠΑΣΟΚ και γιατί ο Καρατζαφύρερ είναι εκεί που είναι....α, και δεν είμαι μεγάλος όπως ενδεχομένως εσύ, σκεπτόμενος και παρατηρών την ουσία είμαι. Αυτήν που ξεκινά από την πρώτη γραμμή της τοποθέτησής μου.....και κλείνοντας, επειδή προφανώς αγνοείς δημογραφική και κοινωνική ανάλυση, χρήσιμο είναι να ενημερωθείς ότι, στις παραλίες είναι εξαιρετικά πιθανό να βρεις ΠΑΣΟΚους. Αυτοί που ΔΕΝ θα κάνουν μπάνια στη θάλασσα με μοχίτος και τάκος, είναι αυτοί που ο ΓΑΠημένος τους έχει κόψει ό,τι έχουν και δεν έχουν, και βρίσκονται σε αναζήτηση αρχηγού και Κόμματος που θα μπορέσει να διεκδικήσει τα δεδουλευμένα, τα δικαίως ζητούμενα και τη ζωή τους ολόκληρη, μεγάλε.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ κοινη λογικη 11/07/2010 17:21:55

      Σου λέει τίποτα, το όνομα Χρ.Μπλέτσιος, όσον αφορά το ΛΑΟΣ;΄Αν όχι ρίξε μια ματιά και μετά πες μου για τον Καρατζαφέρη σας:

      http://xristos-beltsios.blogspot.com/2010/05/blog-post.html#comment-form

      • κοινη λογικη avatar
        κοινη λογικη @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 19:45:53

        "Καρατζαφέρη σας"...πλάκα έχει όταν συγχύζεστε και ΔΕΝ θέλετε ούτε να διαβάσετε άλλη άποψη, ούτε να σκεφτείτε κάτι πέρα από το αλάθητό σας! εύκολοι και αυθαίρετοι χαρακτηρισμοί σαν το παράπηγμα στη Λούτσα, ταυτότητες που μοιράζετε όπως σας βολεύει, και χάλια τα νεύρα σας για λάθος λόγο. Χαίρετε

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 22:04:40

        @κοινή λογική. Ναι, έτσι είναι όταν υπάρχουν παρωπίδες κι όταν δεν έχει κανείς επιχειρήματα.
        Αλλά για την ταμπακέρα δεν είπες τίποτα....

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 22:06:12

        Διευκρινίζω. Το παραπάνω το είπα για το "Καρατζαφέρη σας..."που σας ενοχλεί

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 11/07/2010 17:42:12

    Ρε μεγάλε δημοσκόπε έχεις μια πρωτιά. Είσαι ο μόνος παγκοσμίως που δίδεις το ίδιο ποσοστό σε συμπολίτευση με το εκλογικό της αποτέλεσμα, ομολογουμένως σε ένα τρομερά αρνητικό κλίμα για αυτήν, που φαίνεται καθημερινά ενώ η αξιωματική αντιπολίτευση χάνει το 25% της δύναμης της το οποίο πηγαίνει που; Επίσης που είναι οι 700000 ψηφοφόροι της ΝΔ όπως οι ίδιοι λέγατε που δεν πήγαν να ψηφίσουν; μήπως είναι τόσο ευχαριστημένοι που ακριβαίνουν τα πάντα που κόβεται η σύνταξη τους και πηγαίνουν προς τον Ομάμα. Ο Λαζόπουλος είχε πει κάποτε ότι η ΗΠΑ έβγαλαν τον Ομπάμα και εμείς τον Ομάμα.

  20. Misha avatar
    Misha 11/07/2010 17:55:21

    Ακόμα και με αυτή την καταφανώς «πειραγμένη» δημοσκόπηση ,ο Μαυρής που την διεξήγαγε, λέει ότι το ΠΑΣΟΚ έχει χάσει ήδη το 1/4 των ψηφοφόρων του του 2009, περισσότερους από 700000 ανθρώπους.
    Αυτό σημαίνει ότι αν η αποχή δεν αυξηθεί σε σχέση με τις επόμενες εκλογές και δεν έλθουν καραβάνια πληρωμένων αλλοδαπών να ψηφίσουν όπως έγινε επί Σημίτη (η αποσιώπηση του γεγονότος είναι ένα ακόμα έγκλημα Καραμανλή του Μικρού),τότε σύμφωνα ακόμα και με τα δεδομένα των ΔΝΤούδων του ΣΚΑΙ το ΠΑΣΟΚ έχει πέσει κάτω του 30%.
    Δεν πρέπει να υποτιμάται η επιρροή της αισχρής προπαγάνδας, κατευθυνόμενης από εταιρείες επικοινωνίας τύπου Φλέσσα, που κάνει το ΔΝΤ μέσα από τα ΜΜΕ ίσως με απειλές για τα δικά τους χρέη προς το δήμόσιο κλπ

    Πρέπει να μιλήσουμε στους παππουδες και τις γιαγιάδες, τους μεγαλύτερους ανθρώπους πιου δεν έχουν προσβαση σε πηγές εναλλακτικής πληροφόρησης για το πώς έχουν στ αλήθεια τα πράγματα.Αλλιώς αν πάνε στις κάλπες (που έρχονται καλπάζοντας) με τα διλήμματα του ΓΑΠ και του ΔΝΤ, και τις γκεμπελικές παρουσιάσεις των τερπεντέρηδων τρέμουλων μπορεί και να σκιαχτούν.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Misha 11/07/2010 18:12:37

      Για παπούδες και γιαγιάδες στην Κυριακάτικη λειτουργία όπως έγινε και με τις ταυτότητες.
      Το κήρυγμα να περιλαμβάνει τους νέους τρόπους χειραγώγησης της κοινής γνώμης και να εξηγεί πως "πειράζονται" οι δημοσκοπήσεις.
      Έχεις κάτι άκρες με παπάδες, ξεκίνα, θα βοηθήσει και ο αστροκαλόγερος...

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 11/07/2010 18:23:12

        Οι3.500.000 Υπογραφές , αγαπητέ, είναι εδώ.Ούτε ξεχάστηκαν, ούτε θάφτηκαν.Περιμένουν μία κυβέρνηση που δε θα πουλιέται στους εμπόρους των εθνών.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ tiramola 11/07/2010 18:47:55

        Όποιος κοροϊδεύει τα 3.100.000 Ελλήνων πολιτών που υπογράψαμε για τη διενέργεια δημοψηφίσματος είναι βαθύτατα φασίστας (=το κράτος πάνω από όλα, οι πολίτες υπάρχουν για να κάνουν ό,τι τους λέει το κράτος) και ουσιαστικός εχθρός τής δημοκρατίας.

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 11/07/2010 18:50:33

        Βούτυρο αλοίφεις στο ψωμί της οικονομικής υπερεθνικής ελίτ για να μπορεί να παίζει μονόπολυ δημιουργώντας "ανάπτυξη" σε ένα μέρος και εξαθλίωση σε άλλο με φοβισμένους πολίτες, εγκλωβισμένους μέσα στα σύνορα όπως καθορίζονται από φανατικούς εθνικιστές που για να προστατευτούν από αόρατους εχθρούς πρέπει να πληρώνουν τους νταβατζήδες έμπορους όπλων.
        Στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία πατρίδα μας είναι η Γη.
        ....
        Καινούργιο φαινόμενο...αριστεροί εθνικιστές με έντονο το θρησκευτικό συναίσθημα...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ tiramola 11/07/2010 19:10:58

        Παμπάλαιο φαινόμενο : σοσιαλδημοκράτες φασίστες, προδότες και δωσίλογοι

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 11/07/2010 19:21:56

        Τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν μπαίνουν σε δημοψηφίσματα.
        Αυτά είναι αυτονόητα για ανθρώπους με ελεύθερη σκέψη και θα έπρεπε να είναι στη χώρα-φάρο της δημοκρατίας.

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 11/07/2010 19:30:27

        Τιραμολάκο, άκου να δεις.
        Κατάγομαι από περίεργη γενιά: θρησκευάμενοι κι αντάρτες.
        Κάτι σαν τον γιο της καλόγριας, τον Καραϊσκάκη , τον αθυρόστομο αρχιστράτηγο της Ρούμελης, που έφτιαξε το πουκάμισο της Παναγιάς της Προυσιώτισσας και πέθανε στο Φάληρο, στον τύμβο που έχει στηθεί έξω από το γήππεδο τού Θρύλου.
        Το κόμμα σου, οπαδέ του ΓΑΠ, ιδρύθηκε στις 3 του Σεπτέμβρη.Ψάξε να μάθεις τι έγινε και από ποιον στις 3 του Σεπτέμβρη το ύ 1843 και τα ξαμαλέμε.

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 11/07/2010 19:32:38

        Ανθρωπινο δικαίωμα θα μάς πείτε οι «αμερικανοφλωράντζες» κατά Τζιμάκο, πως είναι και ο γάμος των ομοφύλων και η υιοθεσία παιδιών από αυτούς και μετά η κτηνοβασία και η παιδοφιλία.Το τι είναι ανθρωπινο δικαίωμα το ορίζουμε εμεί, αφέντες στον τόπο μας και κανένας ξένος νταβάς, μίσθαρνος ΜΚΟ-ίτης.

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 11/07/2010 19:39:05

        Ναι, ναι θα κοιτάξω το καζαμία...

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 11/07/2010 19:54:56

        Στους καζαμίες του «συντρόφου» σου τού Νιτρο, που σας μοιράζει η Ιπποκρατους, το μόνο που θα βρείς είναι το βιογραφικό του Τσουκάτου και οι τσαχπινιές της Ντούβλη.
        Τα πολιτικά τα έχουν εκχωρήσει στο μνημόνιο και το Μπάμπη.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Misha 11/07/2010 18:19:18

      τα καραβανια ειναι ηδη εδω

  21. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 11/07/2010 19:36:43

    Greek Statistics

  22. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 11/07/2010 19:37:33

    Συμπληρωση προηγουμενης απαντησης:Εκτος απο τα ονοματα "Πασοκ" και "Παπανδρεου",καλειστε να πειτε σε ερευνες παραλιας και οχι μονο,τα ονοματα "Λαος" και "Καρατζαφερης".Ισως γλιτωσετε το ξυλο,αλλα θα υποστειτε κατι χειροτερο:Το γεματο συμπονοια βλεμμα για το "καημενο το παιδι που υποστηριζει αυτο τον καραγκιοζη".

    • κοινη λογικη avatar
      κοινη λογικη @ hellas-orthodoxy 11/07/2010 22:04:43

      ώπα, ζόρισε η λογική του παραθαλάσσιου ψηφοφόρου και τώρα αποφασίσατε ότι υπάρχουν έρευνες παραλίας ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ? άντε σε καλό δρόμο είστε, σε λίγο θα μάθετε και δειγματοληψία!!!

  23. sintonistis avatar
    sintonistis 11/07/2010 22:33:28

    γιατι οι βουλευτες του πασοκ εχουν εξαφανιστει απο τις περιφερειες τους? αφου εχει τετοια ποσοστα το κομμα τους....

    • anonymos avatar
      anonymos @ sintonistis 12/07/2010 01:01:37

      Απλα πράματα αμα νομίζουν ότι τόσα είναι τα ποσοστά τους να κάνουν εκλογές, αλλοιως σκασμός.

  24. tzager avatar
    tzager 12/07/2010 00:33:22

    Καλύτερο κόμμα της αντιπολίτευσης δε σημαίνει απαραίτητα το κόμμα της μείζωνος που αντιπολιτεύεται τις πρωτοβουλίες της κυβέρνησης με ισοπεδωτικό λαικισμό άρνησης και απογοητευτική έλλειψη πειστικής και επαρκούς εναλλακτικής πρότασης.

    Το ΚΚΕ τουλάχιστον δε μπορεί να το κατηγορήσει κάνείς για ασυνέπεια. Λαικίζει προτείνοντας ξεσηκωμό ανέκαθεν. Γι'αυτό μόνο το 16% των πολιτών εμπιστεύεται την αντιπολιτευτική τακτική του. Αλλά η ΝΔ να απέχει μόνο 5% απ'το ΚΚΕ ως ο καλύτερος πολιτικός φορέας της αντιπολίτευσης αποτελεί ένδειξη κοινωνικής αποστροφής και καταδίκης για την πρώην συμπολίτευση.

  25. ataktos avatar
    ataktos 12/07/2010 07:40:18

    αφού έκαναν την παραγγελία http://www.e-aftodioikisi.gr/default.aspx?pageid=3151 ήρθε η ώρα να τα πουλήσουν χιχιχ

  26. petros avatar
    petros 12/07/2010 14:20:46

    o "paul o xtapodakias" tha itan pio aksiologos dimoskopos apo olous autous!

  27. thouthou avatar
    thouthou 13/07/2010 00:31:55

    Εντάξει, δεν χρειάζεται να πάθουμε και ταράκουλο.
    Ξέρουμε ότι οι δημοσκοπήσεις είναι φω γιατί απλά 30% είναι πληρωμένες, 30% είναι στο περίπου για να μην ξεφτιλιστούν, και 30% εξαρτάται από τους απαντώντες που λένε ό,τι τους κάτσει. (το υπόλοιπο 10% είναι ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ)....
    Το να είναι μπροστά το ΠΑΣΟΚ είναι λογικό. Οι Πασόκοι είναι γενιά των 70s-80s, άρα ακόμα κρατάνε.
    Την ΝΔ την τιμωρούν, αφενός για αυτά που έκανε, αφετέρου για το ότι περίμεναν ευρεία επίθεση σε όλα, και όχι εκθέσεις ιδεών. Δεν περίμεναν ποτέ ότι η εσωτερική κατάσταση είναι τόσο χάλια, ότι το μαγαζί θέλει γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο. Το Νο1 πρόβλημα της ΝΔ.
    Το ΚΚΕ προφανώς κερδίζει στην ταξική του επανάσταση, γιαυτό και έχει τόσο ανεβασμένα νούμερα, παρά την πίεση που δέχεται. Όλες οι αριστεράντζες θυμούνται το επαναστατικό τους παρελθόν και ξαναγίνονται "ιν"...
    Ο ΛΑΟΣ χάνει την ακραία του πελατεία, αλλά κερδίζει από τους αστούς και την αγορά. Έχει την πιο θεσμική και "ήρεμη" στάση. Επίσης κερδίζει από τους μή αριστεράντζες Πασόκους. Όχι σε ψήφους, σε εκτίμηση.
    Το πουλέν είναι ο ευρύτερος ΣΥΡΙΖΑ. Ο Αλέξης όχι μόνο δεν διαλύεται, αλλά μαζί με τους οικολόγους σαρώνουν! Και ο Κουβέλης είναι λογικό να παίρνει την ψήφο εκτίμησης από πολλούς χώρους.
    Πέρα από την πλάκα, είναι μια χαρά δημοσκοπήσεις. Σαφής προτίμηση στο ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ, και όλα τα υπόλοιπα στο ίδιο, όλα ανοιχτά, όλα να παίζουν, για να υπάρχει πελατεία και για μετά... Λίγο να ικανοποιούνται όλοι, λίγο να εκφράζει την κατάσταση, λίγο να είναι όλα φλου... Τί πιο καλό;