#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2012 10:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ξανασκέφτεται ο Βενιζέλος;



Δεν είναι απόφαση είναι όμως μία σκέψη στο επιτελεία του Βενιζέλου: να μην είναι υποψήφιος στην προσεχή εκλογή προέδρου του ΠΑΣΟΚ!

Τι οδηγεί στην πρόταση αυτή;

-αν χάσει (και αυτή τη φορά) χάνεται. Τον Βενιζέλο δεν τον παίρνει να ηττηθεί σε νέα εσωκομματική αναμέτρηση. Δεν θα μπορέσει ποτέ να (ξανα)σηκώσει κεφάλι.

-δεν έχει σχηματίσει μία εσωκομματική παράταξη που θα έχει την πολιτική και αριθμητική πλειοψηφία, αν και έχει τ6ην σχετική πλειοψηφία.

-αντιμετωπίζει πρόβλημα σε εσωκομματικές συμμαχίες, όταν άλλοι (π.χ. Λοβέρδος) πάνε με πιο πλατιά πολιτικά σχήματα.

-στις προσεχείς εθνικές εκλογές το ΠΑΣΟΚ όλα δείχνουν ότι θα τιμωρηθεί για το μνημόνιο. Γιατί να τιμωρηθεί και ο Βενιζέλος, όταν μπορεί να αποφύγει το μαρτύριο;

-ο υποψήφιος πρωθυπουργός και πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα ξεκινήσει με μία οδυνηρή ήττα, άρα θα είναι καμένο χαρτί, καθώς αμέσως μετά θα ακολουθήσει η εσωκομματική αμφισβήτηση πριν προλάβει να «ζεστάνει την καρέκλα».

Όλα αυτά δεν σημαίνουν ούτε ότι δεν μπορεί ο Βενιζέλος να κερδίσει τις εσωκομματικές εκλογές, ίσως όμως δείχνουν κάποια ηττοπάθεια, που εμφανίζεται μετά από όσα έγιναν στο Πολιτικό και το Εθνικό Συμβούλιο.

Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ποιος συνεργάτης θα τολμήσει να το πει στον Βενιζέλο και πως θα αποφευχθεί η λιποταξία το στρατόπεδό του. Γι’ αυτό το γράφουμε και μεις, μήπως διευκολύνουμε την κατάσταση στο επιτελείο του!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. adidrust avatar
    adidrust 18/01/2012 12:24:35

    μετά από τα χθεσινά που έγιναν στη συμπρωτεύουσα, μάλλον θα το σκέφτεται ακόμα περισσότερο...
    εάν εκείνη η δημοσκόπηση που τους βγάζει 5ο κόμμα στη β' αθηνών αληθεύει...στη θεσσαλονίκη μπαίνουν πλέον στη βουλή;;;

  2. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 18/01/2012 12:27:22

    ..Τον κο Παπαχατζή που τον αφήνετε! ο προιστάμενος ΣΔΟΕ Θεσσαλονίκης που έχει συληφθεί σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες , είναι το δεξί χέρι του Μπένι...

  3. Τwins avatar
    Τwins 18/01/2012 12:36:10

    Μόλις έμαθε οτι ο τριςμέγιστος Τζουμάκας θα ειναι υποψήφιος κατάλαβε οτι η ήττα ειναι βέβαιη και αναδιπλώθηκε !!!

    χα χα χα...

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/01/2012 12:53:47

    Τί σου κάνει ἠ ριζικὴ ἀποκοπὴ ἀπὸ τὴν πραγματικότητα... Ἐδῶ ὁ κόσμος καίγεται κι ὁ Βενιζέλος νομίζει ὅτι παίζει σκάκι.

  5. adidrust avatar
    adidrust 18/01/2012 12:56:40

    ακριβώς σε αυτό αναφερόμουν...δείτε επίσης και τον άλλο συλληφθέντα, καμάρι του ΛΑΟΣ....

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 18/01/2012 12:57:07

    Δεν βλέπω ποιος και γιατί θα ήταν ευτυχισμένος κερδίζοντας την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ Μ προστά του έχει μια βέβαιη εκλογική συντριβή, κι αμέσως μετά υπονόμευση αν όχι ανοιχτό πόλεμο από το ΠΑΣΟΚ που δεν θα τον έχει στηρίξει και φυσικά τους νοσταλγούς του Παπανδρέου. Νομίζω ότι στην πραγματικότητα όλοι εύχονται για τον εαυτό τους την ηγεσία της εσωκομματικής αντιπολίτευσης ώστε να δημιουργήσουν προοπτικές για το μέλλον. Σ΄ αυτό το πλαίσιο νομίζω εντάσσεται και η υποψηφιότητα του "τρισμέγιστου" Τζουμάκα και πιθανώς των Καστανίδη- Κατσέλη.

  7. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 18/01/2012 12:58:55

    Αν είναι ηγέτης ο Βενιζέλος ας κάνει αυτό που έκανε ο Ανδρέας Παπανδρέου το 1974. Ας φτιάξει δικό του κόμμα.
    Και να αφήσει το ΠΑΣΟΚ να πεθάνει στα χέρια του ΓΑΠ, δηλαδή στα χέρια του γιού του ιδρυτή του.

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/01/2012 13:12:41

    Μιά ἑρώτηση πρός τόν Factorx γιά νά καταλάβω τό σκεπτικό, ὃντως εἶναι σκέψη τοῦ Βενιζέλου,ἢ πρόταση δική σας;

    • factorx avatar
      factorx @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/01/2012 13:18:41

      Κυθήριε, θα σπάσω το πληκτρολόγιο

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ factorx 18/01/2012 16:40:39

        Ἂντε νά ξυπνήσουν λίγο τά αἳματα!
        Ἀπὀ τήν ἂλλη νά μοῦ πεῖς,τί μᾶς νοιάζει ἐμᾶς τί θά κάνει ὁ Βενιζέλας!

  9. occultist avatar
    occultist 18/01/2012 13:24:18

    Θα σου πάρω 'αλλο ! :)

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/01/2012 13:39:07

    Ώστε ο αποτυχημένος ΥΠ.ΟΙΚ. Μπένυ,δεν θα είναι υποψήφιος αρχηγός;
    Ε και λοιπόν;
    Γιατί όπως λένε στο χωριό μου,"χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι!"

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/01/2012 15:47:30

    Εγω προσωπικα ειχα μια σκασιλα.

  12. Megas Alexandros avatar
    Megas Alexandros 19/01/2012 11:07:02

    Ρε για δες κατι πατριωτες που εχω..Βενιζελος...Παπαχατζης.......... κι'εγω τρεχω να μεγαλωσω την Μακεδονια και την Ελλαδα...ρε ουστ....ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΡΕ, με την Ρωξανη και τον ναργιλε μου.....θα σας..."γραφω".