26/09/2008 09:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το να χάνεις είναι ζήτημα μεθόδου

 

_________________________________________________ 

Τι θα κάνει σήμερα ο Κώστας Καραμανλής σε μια από τις πιο κρίσιμες συνεδριάσεις στην ιστορία της ΝΔ; Θα καταφέρει να κατευνάσει τους αντάρτες και να προλάβει το ρήγμα - που δε θα είναι μόνο «ψυχικό» αλλά και «φυσικό» έτσι που πάνε τα πράγματα; Ή θα είναι κι αυτό ένα νέο Βατερλώ;

Οι πληροφορίες λένε ότι επειδή ακόμα «φοβάται ο Κώστας  το  θεριό και το θεριό τον Κώστα» (όπου θεριό = αντάρτικο) ο κ. Καραμανλής θα κάνει αφενός επίδειξη πυγμής (άμα τολμάτε ρίξτε με) και από την άλλη γενναία αυτοκριτική . Θα απευθύνει επίσης πρόσκληση συσπείρωσης και ενότητας προς τα μέλη της Κεντρικής Επιτροπής και θα κάνει επίθεση στην αντιπολίτευση.

Θα περιοριστεί δηλαδή σε μια προσπάθεια συμμαζέματος της κατάστασης, για να κερδίσει χρόνο. Επειδή όπως έχουμε ξαναπεί, αυτό που τον απασχολεί δεν είναι η πολιτική και τα προγράμματα (για οράματα ουδείς λόγος) αλλά η μικροπολιτική. Πως δηλαδή να μαζέψει το μαγαζί, πως να σταματήσει τους αντάρτες να φωνάζουν, να ξαναβρεί τις ισορροπίες, αν θα κάνει τη Ντόρα διάδοχο, με ποιους νταβατζήδες θα πάει και ποιους θ΄ αφήσει. Ό, τι δηλαδή έκανε και μέχρι τώρα και έφτασε εδώ που είναι.

Πιστός στην τακτική του διαίρει και βασίλευε κάλεσε χθες τον Β. Μεϊμαράκη - εκτός Μαξίμου - και συζήτησε  μαζί του. Δεν ξέρουμε τι είπαν. Αλλά και μόνο ότι την παραμονή της συνεδρίασης της ΚΕ καλεί τον βασικό αντίπαλο του Θ. Ρουσόπουλου, δίνει πόντους στον υπουργό Άμυνας στο εσωκομματικό παιχνίδι. Είχε προηγηθεί ως γνωστόν συνάντηση Μεϊμαράκη - Ρουσόπουλου που προδικάζει παραμονή του δεύτερου στο Μαξίμου, με μειωμένες όμως αρμοδιότητες και ενδεχόμενη μετακίνησή του αργότερα στο υπουργείο Πολιτισμού. Με άλλα λόγια επιδιώκεται οι αλλαγές να γίνουν χωρίς να χυθεί αίμα. 

Για να φιμώσει εκ των προτέρων όσες αντίθετες φωνές μπορεί, ο κ. Καραμανλής άρχισε να διαρρέει (παράδειγμα χθεσινό άρθρο του Κ. Κοττάκη στον ΕΤ) ότι θα κάνει «τριπλό ανασχηματισμό» (την στιγμή που ούτε έναν δεν καταφέρνει να κάνει). Έτσι υπόσχεται «ενίσχυση του πρωθυπουργικού επιτελείου» (άρα δεν θα είναι μόνο ο Ρουσόπουλος «θα καλέσω κι άλλους κοντά μου»), σύσταση  «Μηχανισμού Παρακολούθησης των Υπουργείων» (κι άλλες αναδείξεις) και «συγχωνεύσεις - ανασυνθέσεις υπουργείων» με ενίσχυση του ρόλου των γενικών γραμματέων (μην φωνάζετε θα σας βάλω κι εσάς στην κυβέρνηση).

Πότε θα γίνουν όλα αυτά; Μετά τις 15 Οκτωβρίου. Γιατί; Για να προηγηθεί η συνεδρίαση της ΚΟ της ΝΔ και να σταματήσουν έτσι τις αντάρτικες φωνές με την προοπτική υπουργοποιήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. UDHWUDW avatar
    UDHWUDW 26/09/2008 09:57:49

    Χρόνος δεν υπάρχει, το εσωκομματικό και η μη παραγωγή πολιτικής με βάση τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας από το 1995 έως πρόσφατα έχουν οδηγήσει την κοινωνία σε αδιέξοδα.

    Το μέλλον δεν μπορεί να ζητούν να διαπραγματεύεται, καταδικασμένα φαινόμενα ανομίας διαφθοράς, διαπλοκής, που οδηγούν την κοινωνία στο περιθώριο δεν πρέπει να γίνονται ανεκτά για κανένα λογο.
    Δεν μπορεί να επιβάλλονται οι λίγοι στους πολλούς.

  2. Στελιος avatar
    Στελιος 26/09/2008 10:05:58

    Συμφωνω απολυτα UDHWUDW!!! Επιτελους λιγη πολιτικη ουσιας σε αυτον τον τοπο!!!

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 10:17:58

    Συμφωνω απολυτα

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 26/09/2008 10:18:19

    Η χώρα έχει σοβαρότερα θέματα να ασχοληθεί από αυτά της ΚΕ της ΝΔ. Δεν μπορώ να καταλάβω Factorx κάθε τόσο μιλάτε για νέες ιδέες, blogs και άλλες 'παπαριές' αλλά τελικά είσαστε τα 'κουτσομπολάδικα' της κάθε κυβέρνησης. Το πρόβλημα factorx δεν είναι να φύγει ο Καραμανλής αλλά με τι θα τον αντικαστήσεις; Με Παπανδρέου με Τσίπρα με Παπαρήγα με Καρατζαφέρη με κάποιο συνδυασμό από τους παραπάνω ή με τίποτα. Αντε 'συνμπλογκίτες' του Factorx και εσύ 'κουτσομπόλη' Factorx γράψτε τις απόψεις σας για μια νέα διακυβέρνηση

  5. rs avatar
    rs 26/09/2008 10:35:34

    Συμφωνώ απόλυτα με όλους.
    Οι μόνοι που ενδιαφέρονται για τα εσωκομματικά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι αυτοί που δεν θέλουν να χάσουν την θέση τους ή αυτοί που προσδοκούν να ξαναπάρουν αυτά που έχασαν.

  6. Στελιος avatar
    Στελιος 26/09/2008 10:38:42

    Νομιζω Δημο οτι τα ερωτηματα που θετεις αναγκαστικα οδηγουν σε παραπολιτικη συζητηση αν αρχισουμε να απανταμε.Εχεις εσυ προταση? Αν ναι πες την και πανω σε αυτην θα συζητησουμε.ολοι εχουμε μαθει να ρωταμε ρητορικα και αποφευγουμε να παρουμε σαφη θεση.

  7. xxx avatar
    xxx 26/09/2008 10:41:17

    Μια χαρα τα λέει ο φακτορας.

    Ο καραμανλης έχει αποκτήσει τόσα βαρίδια που θα πορεύεται απο εδω και περα κουβαλώντας το βατοπαίδι, την λεηλασία των ταμείων, την πλήρη αναξιοπιστία λόγων και έργων που έχει πλεον γίνει αντιληπτή και απο τον τελευταίο ηλίθιο σε αυτή τη χώρα.

    Με ομιλίες σε κεντρικές επιτροπές δεν μπορείς να αποτινάξεις απο πανω σου τα πεπραγμένα σου.

    Το μόνο που μπορείς να πετύχεις είναι ακόμα περισσότερο κράξιμο και θυμηδία.

    Οταν έχεις πηδηχτεί παρουσία όλων στην κεντρική πλατεία, το να βγαίνεις να φωνάζεις κάθε τρεις και λίγο είμαι παρθένα, ειμαι παρθένα, μόνο γέλια και μεγαλύτερη αγανάκτηση μπορεί να προκαλέσει.

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 10:46:06

    Δήμο –αυτό το blog δεν είναι ούτε κόμμα ούτε διεκδικεί εξουσία .Είναι φόρουμ διαλόγου, το πολύ να προβληματίζει εμάς τους αναγνώστες είναι .Έχεις μπερδευτεί άσχημα η μας εκτιμάς υπερβολικά όλους μας .Τα κόμματα στη βουλή διεκδικούν ψήφο για να κυβερνήσουν ,μην κοιτάς που κάποια να εξουσιάζουν τους ψηφοφόρους του και μόνο.

  9. osaperas avatar
    osaperas 26/09/2008 10:53:09

    Καταπληκτική η λογική του μπάρμπα -Δήμου. Επειδή ο Παπανδρέου πέφτει από το ποδήλατο του και ο Alexis είναι ό,τι είναι, ο φάκτορας (και ο οποιοσδήποτε άλλος) δεν πρέπει να ασχολείται καθόλου με τα σκάνδαλα της κυβέρνησης Καραμανλή.

  10. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 26/09/2008 11:15:04

    Δημο – πες μας εσύ που δεν απάντησες ακόμα (λόγο χρόνου) ποιων από όλους θα πείσει ο ΚΚ στο κόμμα του και μετά ποια προπαγάνδα των ΜΜΕ που θα πάρει μπρος άμεσα έναν πολίτη .Περιμένω .

  11. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 26/09/2008 11:20:35

    Αυτό μας έφαγε. Μας έχουν εκπαιδεύσει τόσο καλά στο "να μη μας πέφτει λόγος", που το κάνουμε νομίζοντας ότι είναι και ιδεολογία.
    Εκτός αν είναι πονηρός ο Δήμος....

  12. theo avatar
    theo 26/09/2008 11:29:00

    Είμαστε για τα μπάζα. Είναι δυνατόν να κάνουμε μείζων θέμα τα της Ν.Δ; Ποιος θα μείνει, ποιος θα φύγει, ποιος θα σηκωθεί για να κάτσει ο άλλος; Για τα θέματα τα ουσιαστικά, τα πραγματικά, τα επίκαιρα ασχολούνται αυτοί για να ασχοληθούμε κι εμείς με τις αφεντιές τους; Ενα πράγμα μόνο. Αν ο κ. Κώστας ήταν συνεπής με τις διακηρύξεις του, θα την είχε "κάνει" μαζί με την κυβέρνηση του εδώ και πολύ καιρό. Επειδή όμως δεν είναι, ας τον απαξιώσουμε όπως και αυτός κάνει μαζί μας και σφυρίζει αδιάφορα.

  13. UDHWUDW avatar
    UDHWUDW 26/09/2008 11:40:23

    Πολύ καλός ο πρωθυπουργός. Ίσως μια από τις καλύτερες ομιλίες του.
    Ήταν σαφέστατος.

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/09/2008 11:44:27

    Δεν λύνει τα προβλήματα των πολιτών, δεν έχει να μου πει τίποτα, μου είναι αδιάφορος. Ας επιστρέψει στην δουλειά που του ανατέθηκε και ας αφήσει τις κορόνες "ρίχτε με στα ίσια"...Ο λαός τους ανεβάζει και τους ρίχνει, έλεος με τους κύριους τίποτα...

  15. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 11:49:05

    Εγω απλως θελω να γραψω , οχι οτι εχει σημασια..., οτι οι πτωχοι στην Ελλαδα εφτασαν τα 2,5 εκατ....
    Κατα τα αλλα ο πρωθυπουργος ηταν σαφεστατος...

  16. so what ? avatar
    so what ? 26/09/2008 11:49:56

    Αυτός είναι ο υπηρέτης της αγΕΛλάδας που την αρμέγει σεμνά και ταπεινά !
    Αυτός που μέχρι χθες είχε επίσημα σύμβουλό του τον χασισογιάννη ,τόνισε ότι έχει γνώση των πάντων ,μίλησε για άπλετο φως !
    Aυτός που δεν του φτάνει ένα τόπι ύφασμα για κάθε κουστούμι δήλωσε υπέρμαχος της λιτότητας !
    Παραδέχομαι ότι σαν ηθοποιός ,αν και μέτριος ,έχει μέλλον γιατί δουλεύει τους ρόλους του .

  17. μπαρμπαγιώργος avatar
    μπαρμπαγιώργος 26/09/2008 11:50:35

    Είτε αρέσει σε κάποιον ο Καραμανλής είτε όχι, πιστεύει σ' αυτό που κανει, ειναι αγυριστο κεφαλι, αλλα κι αυτο ακομα για καποιους ειναι γοητευτικο γιατι δειχνει πυγμη και δεν αφήνεται να τον παρασύρουν αστείοι δημοσιογραφίσκοι με τις κριτικές τους

  18. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 11:55:29

    Μπαρπμαγιωργο εμεις τι φταιμε μου λες?
    Εσυ μαζι με τον καραγκιοζη και τον χατζαβατη τα εχετε λυσει τα προβληματα σας στο θεατρο σκιων...

  19. Δήμος avatar
    Δήμος 26/09/2008 12:01:40

    αγαπητοί συνμπλογκίτες Στέλιο, Δημοσθένη Osapera και Αθανάσιε έχω βαρεθεί να μιλάμε για σκάνδαλα για διεφθαρμένους πολιτικούς αλλά κανένας δεν αναρωτιέται πως είναι δυνατόν να δημιουργούνται τόσα σκάνδαλα σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα; Και αλλού υπάρχει καπιταλισμός αλλά δεν έχουμε σε τόσο βαθμό αναπτυγμένη σκανδαλολογία. Ο πολιτικός προέρχεται από εμάς επομένως αντί να καταλογίζουμε τα πάντα σε κάποιον πολιτικό που στο κάτω κάτω της γραφής μια 'δουλειά γυρεύει' μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε τη δικιά μας συμμετοχή σ'αυτή την κατάντια;
    Οι προεκλογικές λαοθάλασσες δεν είναι εικονική πραγματικότητα αλλά έλλογοι πολίτες που παρευρίσκονται για την ικανοποίηση προσωπικών επιδιώξεων και συμφερόντων. Επομένως αγαπητοί συνμπλογκίτες η συνεύρεση τόσων προσωπικών επιδιώξεων και συμφερόντων προκαλεί συγκρούσεις και οι συγκρούσεις τα σκάνδαλα.
    Τώρα άν θέλουμε να γράφουμε για τα μπλε, πράσινα σκάνδαλα ίσως είναι ένα άλλοθι στη λογική ' ο λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει'

  20. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 12:04:31

    τιραμολα - οχι και θεατρο σκιων αυτος ειταν σε Σε κηδεία στην Ιαπωνία δεν είδες όλοι τους χαρά και παλαμάκια ήταν(σε συνέδριο του ΚΚΣΕ) .Αι τώρα με την προπαγάνδα της κ .Τσαπανιδου να πάρει μπρος και σου λέω εγώ όλως ο λαός θα είναι νιρβάνα από το κακό .

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/09/2008 12:15:21

    Δεν χρειάζονται πολλά λόγια.Το ζήτημα της εξουσίας έχει τεθεί.Εάν υπάρχουν βουλευτές της ΝΔ που δεν συμφωνούν μπορούν να ρίξουν την κυβέρνηση.
    Και εάν ο ελληνικός λαός θέλει στις εκλογές μπορεί να κάνει πρωθυπουργό το Γιώργο Παπανδρέου.

  22. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 12:26:08

    Δυστηχως Δημοσθενη εχουν χασει και οι λεξεις το νοημα τους...
    Αν δεν δω εναλλακτικη σουρχομαι , νασαι σιγουρος!

  23. prasina-alogakia avatar
    prasina-alogakia 26/09/2008 12:40:22

    Πάρτε τα σκατούλες πασοκάνθρωποι!
    Βάλτε προεκλογικά σε ντιμπέιτ το χαζοκούταβό σας δίπλα στο Κώστα και θα σας περάσει και ο Σύριζα.

  24. stavroula avatar
    stavroula 26/09/2008 12:41:01

    Οι ενθουσιασμοί κρατούν μέχρι ένα Σαββατοκύριακο.
    Μόνο εάν βρεί ο Κώστας ένα τρόπο να σταματήσει τα ύπουλα και βρώμικα κτυπήματα των καναλο-εκβιαστών θα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΑΓΚΑΣ.
    Το να κάνει ΜΟΝΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ για το ποιοί προσπαθούν να χειραγωγήσουν τη σκέψη μας το ξέρουμε από χρόνια και από μόνοι μας.

  25. leon avatar
    leon 26/09/2008 12:47:54

    οτι και να κανει δεν σωνεται....Αυριο - μεθαυριο θα σκασει καινουρια βομβα...(μηπως παει για φουντο Ελληνικη Ιδιωτικη Τραπεζα? οποιος μπορει να επαληθευσει ας το πει)...καθε εβδομαδα και κατι θα βγαινει μεχρι να πεσει...

  26. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 12:50:08

    Κατα την...σταυρουλα τα συμβολαια της κονομας απο τις συμβολαοιγραφους συζηγους υπουργων που αφορουν εκποιηση δημοσιας περιουσιας ειναι βρωμικα κτυπηματα απο καναλο-εκβιαστες...
    Επισης τις ανταλλαγες οι καναλαρχες τις εκαναν...

    Γιαυτο σου λεω Δημοσθενη χεστα και αστα....

  27. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 12:52:26

    Σταυρουλα το τσαμικο σου αρεσει ή προτιμας τη λαμπαντα?

  28. Στελιος® avatar
    Στελιος® 26/09/2008 13:00:37

    Πολυ αυγο κι απο τηγανιτα τιποτα.
    Φωναξε, φωναξε, φωναξε για την ταμπακιερα ομως δεν ειπε κουβεντα.
    Αυτο το επιδομα θερμανσης εχει γινει βρακολαστιχο, το εχουν ξεχειλωσει. Απο περυσι αυτο ανακοινωνουν.

  29. leon avatar
    leon 26/09/2008 13:11:17

    Ο κ.Καραμανλής ξεκίνησε την ομιλία του κάνοντας αναφορά στα 19 χρόνια από τη δολοφονία του Παύλου Μπακογιάννη. "Τιμούμε τους αγώνες του, τιμούμε τη μνήμη του, τιμούμε τη μνήμη όλων των θυμάτων της τρομοκρατίας. Παύλο δεν σε ξεχνούμε", ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ.Καραμανλής.

    Ωραιοτερο ξεκινημα δεν φανταζοταν η Ντοριτα...

  30. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 13:22:38

    Λεον όταν είπα κηδεία τι εννοούσα άλλο ?

  31. leon avatar
    leon 26/09/2008 13:26:18

    Δεν πιστευω να απαγορευονται τα σχολια πανω σε αλλα σχολια...σε καταλαβα παντως.

  32. factorx avatar
    factorx 26/09/2008 13:27:13

    Δημοσθενη κάνε μας και καμια πρόταση και μέσα ειμαστε εμεις.

    και οσο καιρό δεν μιλούσαμε για σκανδαλα για να δωσουμε χρονο στους αδέξιους δεξιους,μπας και μας κατηγορησουν οτι σκανδαλογομουμε, ειδαμε που φτασαμε

  33. θεμος avatar
    θεμος 26/09/2008 13:27:41

    Επιτέλους τέλος στα σενάρια ανασχηματισμού και εκλογών. Ο πρωθυπουργός για μια άλλη φορά προκάλεσε 'φάκτορες', 'σχεδιοάκτορες', 'υπονομευτοάκτορες' αν θέλουν ας ρίξουν την κυβέρνηση... Εμπρός παλληκάρια ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα

  34. Theodore avatar
    Theodore 26/09/2008 13:32:43

    Ρε συ Στελιο, αφου εσυ, δε θα παρεις απ αυτο. Τι ζορι τραβας;

  35. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 26/09/2008 13:33:01

    Είδαμε έναν Καραμανλή σε έξαλλη κατάσταση να ουρλιάζει και να χτυπιέται μπροστά στο κομματικό του ακροατήριο...

    Απειλούσε , άφηνε υπονοούμενα και γάβγιζε σαν παρανοϊκός...

    Αυτή είναι εικόνα πρωθυπουργού ;

    Αυτή είναι εικόνα "σεμνού" και "ταπεινού" πρωθυπουργού ;

    Προσωπικά δεν είδα κανέναν πρωθυπουργό !

    Είδα έναν γιδοβοσκό να απειλεί τα πρόβατα να μην βγουν από το μαντρί !

    Για ακόμα μια φορά ο πρωθυπουργός απέδειξε ότι δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα...

  36. leon avatar
    leon 26/09/2008 13:35:45

    @Anonymous...
    χα χα χα χα χα χα.....

  37. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 13:36:36

    Θεμος-εσύ το καλαμπουράκη σου το γνωστό και σε όλους μας .Να δούμε καμία μέρα έναν δεξιουύλη να αρπάζει το όποιο όπλο έχει στα χέρια του και σκαι .Εμείς θα σε θυμόμαστε πάντως ως φαφλατάκο !!!!

  38. Στελιος® avatar
    Στελιος® 26/09/2008 13:37:56

    Theodore, ζορι τραβαω (αν μπορεις να το πεις ετσι) για αυτα που δεν ειπε.
    Περα απο τα εσωκομματικα γαβγισματα τα οποια δεν μας αφορουν, για τα κυβερνητικα πεπραγμενα τι ειπε?
    Ειπε τιποτα που εσυ αντιληφθηκες και εμενα μου διεφυγε?

  39. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 26/09/2008 13:40:31

    "Η ΛΩΛΑ, ΤΗΣ ΛΩΛΑΣ, Ω! ...'ΛΟΛΑ'": Ο ΑΝΤΑΡΤΗΣ ΖΟΡΟ, Ο ΤΣΕ ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΚΑΙ Η Ε.Ο. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ


    Χάσανε το νοήμά τους οι λέξεις: "αντάρτης"!!!
    Οπότε, γιατί να μην είναι ...Τσε ο Κωστάκης; Παιγνίδια παίζουμε, ρόλους μοιράζουμε, σενάρια υλοποιούμε, σαν τον ..."Μαυρο-μάτη". "Αντάρτης" ο ...Ψωμιάδης! Την έχουμε κάνει ομαδικώς ..."λώλα". "Γράψε κι Εσύ ένα σενάριο, Λόλα. Μπορείς"!

    - Προσεχώς στις οθόνες τής "Δικτατορίας των Βλακών" του γυάλινου μπερντέ. ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

    Ερώτησις κρίσεως: Πώς είναι δυνατό να είσαι νεοδημοκράτης και, ταυτόχρονα, αξιοπρεπής, ΑΝ συμμετέχεις στην παράταξη που έχει "σήμα κατατεθέν" τον Ψωμιάδη, φίλε μου; Τι διαφορά έχει ο κάθε Τσουκαλάς από τον Ζορό, στην αισθητική, στην εκφορά του λόγου, στην ικανότητα αντίληψης;

    (Έχεις δει ποτέ, πουθενά στον κόσμο, οι άνθρωποι να κάθονται να συζητήσουν πίνοντας, γουλιά γουλιά, ...γάλα;;; "Άννα Γούλα και "Ζορό", λέμε! "ΤΟ" ντουέτο όλων των εποχών!! "Έκσταση, τώρα, στα σκυλάδικα" και "Βατερλό στα Μετέωρα", -λέμε!!!)

  40. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 26/09/2008 13:41:01

    Καλά μέχρι πότε νομίζουν ότι ο κόσμος θα τρώει κουτόχορτο με τις επικοινωνιακές μπαρούφες και τη χιλιοειπωμένη κασέτα; Γιατί έπρεπε σύσσωμος ο τύπος να ασχολείται εδώ και μια εβδομάδα με μια εσωτερική υπόθεση της ΝΔ; ΄Εχει για κανέναν από σας κανένα ενδιαφέρον πώς ο Καραμανλής θα διαχειρισθεί την κοινοβουλευτική του ομάδα, αν θα κάνει ανασχηματισμό και ποιους θα κάνει ή θα παύσει από υπουργούς; Για ποιό λόγο κρίθηκε αναγκαία η σημερινή παράσταση; Ακριβώς για να δοθεί τροφή για ακόμη μια εβδομάδα στα κανάλια που θα αναλώνονται στο πόσο μάγκας, τσαμπουκαλής, αποφασιστικός, κλπ μπούρδες ήταν ο καταλληλότερος. Επί της ουσίας ακούσατε τίποτε;

  41. βαρεμένος avatar
    βαρεμένος 26/09/2008 13:43:16

    Factorx βάλε άλλο θέμα βαρεθήκαμε τα ίδια.
    Αλήθεια Factorx γιατί δεν λες τίποτα για τα σκάνδαλα στο ποδόσφαιρο, τα στημένα παιχνίδια, τα 'λαμόγια' προέδρους και παίκτες. Ο Declan Hill βιβλίο του το [FIX] καταγγέλει ότι η Μασσαλία πλήρωσε 1.789.000 γαλλικά φράγκα το 1989 την ΑΕΚ για να περάσει η Μασσαλία .

  42. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 26/09/2008 13:44:52

    μετά την ομιλία Καραμανλή ,ο Ζαχόπουλος περπάτησε,ο Βουλγαράκης έβαλε φωτιά το σκάφος,ο Ρουσόπουλος γύρισε στο δυάρι στη Καισαριανή,και ο πνευματικός τους Εφραίμ πνίγηκε στη Βιστωνίδα.

  43. τιραμολα avatar
    τιραμολα 26/09/2008 13:47:24

    Ο άνεργος, ο αμειβόμενος με 800 ευρώ, ο ανασφάλιστος, ο συνταξιούχος της πείνας, ο εργάτης και ο υπάλληλος που βιώνουν την εξοντωτική ακρίβεια, ο γονιός που αναρωτιέται αν θα βρει τα ζητούμενα για την στήριξη των σπουδών του παιδιού του, ο αδιόριστος που περιμένει χρόνια, όλοι αυτοί δεν έχουν κανένα λόγο να ενδιαφέρονται για τα παιχνίδια εξουσίας που παίζονται γύρω από το μέγαρο Μαξίμου, την οδό Ρηγίλλης και τα καφενεία της πλατείας Κολωνακίου. Αφορούν ένα μικρό κύκλο ανθρώπων που νέμονται την εξουσία, την δόξα και τον πλούτο...

    Απο την σημερινη "Ε" ...αυτη ειναι η ουσια.

  44. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/09/2008 13:48:27

    Factor X, συμφωνώ απολύτως, ρίξε κανένα άλλο θέμα γιατί να σχολιάζουμε το τίποτα είναι βαρετό. Τίποτα δεν είπε, μίλησε στους φίλους του, θα δώσει ένα επίδομα στο 25% του ελληνικού πληθυσμού, που το δίνει στα λόγια 2 χρόνια τώρα και κουραφέξαλα...Οι εναπομείναντες υποστηριχτές μιλάνε για τσαμπουκά Κώστα στο ακροατήριο του, εντάξει, την Κυριακή έχει γήπεδο να πάει να πετάξει και αυτός κανά μπουκάλι όπως ο Pretender και μετά να φωνάζει στους μπάτσους "Ελάτε ρε να με πιάσετε...", ποιότητα και πολιτισμός σε όλο το μεγαλείο.

  45. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2008 13:49:50

    o KK o β', όπως τον περιγράφετε... Η Ντόρα, ό,τι βλέπετε... Ο ΓΑΠ όπως τον αντιλαμβάνεστε... ο Αλέξης, το μέλλον που προσδοκείτε. Ασε τους τους άλλους.

    Μπορείτε στις επόμενες εκλογές να ψηφίσετε το λιγότερο αποκρουστικό ή αυτό που εσείς θα κρίνετε σας βολεύει.

    Αν δεν καταλήξετε στο ΓΙΑΤΙ είναι έτσι τα πράγματα, τα ίδια και τα ίδια θα λέμε.

    Διαχωρισμός εξουσιών. Αυτό είναι το ένα πράγμα, που αν γίνει, θα έχει γίνει ένα βήμα μπροστά. Αλλά που ξέρεις? Μπορεί η εκ περιτροπής εξουσία να είναι καλύτερο μοντέλο από τις διαχωρισμένες εξουσίες.

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2008 14:06:12

    Ναι ανώνυμε 1:54, άρα στον διαχωρισμό εξουσιών να ζητήσω και κάποια αυστηρή εκδοχή του "βασικού μετόχου", κατάργηση των "χορηγιών" και θανατική ποινή για μίζες.

  47. αριων avatar
    αριων 26/09/2008 14:13:12

    Factorx γράψε κάτι για το βορεικορέατικο καράβι που είναι γεμάτο φυματίωση. Λες να μεταφέρανε καμιά
    ραδιενεργή ουσία και να ψάχνανε κανένα λαμόγιο για να την πουλήσουν

  48. theo avatar
    theo 26/09/2008 14:16:29

    ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ, ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ. Η ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΕΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ. ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΟΔΟΥ ΤΟΥ, ΚΙ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΟΥΡΛΙΑΖΟΝΤΑΣ ΔΙΑΤΑΖΕΙ "ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΠΗΔΗΞΩ ΕΓΩ, ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ..."
    ΚΑΛΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!

  49. παλιομιζέρια avatar
    παλιομιζέρια 26/09/2008 14:26:39

    Ναι, Anonymous 1:54 pm

    για όλα φταίνε οι άλλοι....

    αλλά σου διαφεύγει η βάση...βγαίνεις καθόλου απ' το προσοδοφόρο "γραφειάκι" σου, ν' ακούσεις τον λαό, αυτούς που τον ψήφισαν
    κι αυτόν και τους άλλους φαγουλίνους

    άσε λοιπόν τα ψόφια σου και περίμενε υπομονετικά τον καταποντισμό και υπεύθυνοι θα είναι όλοι σαν και σένα.

  50. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 26/09/2008 18:08:42

    Πραγματικά μένω έκπληκτος από τους διθύραμβους ορισμένων εδώ μέσα για την εμφάνηση του ΚΚ.
    Τόσοι πολλοί είχαν να εμφανιστούν δεν ξέρω και εγώ από πότε.
    Καταντήσαμε μία ομιλία με ψευτοτσαμπουκά, να αναγάγει τον πολιτικό άνδρα σε ήρωα.
    Ο άνρωπος ασχολήθηκε με τα της συμμορίας του, τους έβαλε όλους στη θέση τους, και για πολιτική μόνο αρλούμπες.
    Προτείνω αντι για Πρωθυπουργός να αναλάβει τον Παναθηναίκό (βάζελος είμαι), μήπως δούμε άσπρη μέρα, και ασ αφήσει την πολιτική για κανέναν άλλον.
    Ποιόν;
    Aς είναι καλά η καμπούρα μας.

  51. potamiotis avatar
    potamiotis 26/09/2008 18:47:59

    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΤΙ ΣΤΡΑΠΑΤΣΟ ΕΠΑΘΕ ΚΡΥΠΤΟΜΕΝΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΒΑΣΗ.ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΥΠΟΛΕΙΠΕΤΑΙ 3-4 ΠΟΣΟΣΤ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΕΙ ΑΠ΄ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΣΜΑ"ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΧΕΙ ΣΑΛΠΑΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΧΕ ΓΕΙΑ"ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΙΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΜΗΜΕΝΟ ΤΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ " ΠΟΥ ΕΠΙ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΙ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ ΣΕ ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΕ,ΠΟΥ ΟΣΟΝΟΥΠΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΈΧΟΥΝ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΝ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ,ΑΝ ΔΕΝ ΣΈΧΟΥ ΗΔΗ .ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΩΣΤΑΚΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ..ΚΟΙΜΗΣΟΥ...