#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2009 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο κόμμα λέγεται Σ.Ε.Ο.Γ.

 «Σας Έχουμε Όλους Γραμμένους»


____________________________________________________________________________________
Κινούμενη άμμο θυμίζουν τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων.

Οι περισσότεροι δημοσκόποι συμφωνούν ότι η αποχή θα οδηγήσει ενδεχομένως στην μεγαλύτερη μέχρι τώρα, πτώση του δικομματισμού.

Η ΝΔ δείχνει να αυξάνει τελευταία τη συσπείρωσή της (61% από 53% που είχε φτάσει - να που έκαναν το θαύμα τους τα παπαγαλάκια), ενώ η συσπείρωση του  ΠΑΣΟΚ μένει στάσιμη (74%) και ο κ. Παπανδρέου εμμένει στην ίδια τακτική, λες  και δεν ενδιαφέρεται να την ανεβάσει άλλο. Ή μήπως έχει συνειδητοποιήσει ότι δεν έχει περιθώρια να ανέβει άλλο;

Θα καταφέρει η ΝΔ να ανεβάσει τη δική της συσπείρωση; Αν ξεπεράσει το 70, τότε μπορεί να δούμε «θαύματα» την μεθεπόμενη Κυριακή. Αν όχι, από το ίδιο βράδυ θ΄ αρχίσουν τα εσωκομματικά βιολιά (που τα κουρδίζουν, ήδη)

Τα άλλα τρία κόμματα της Βουλής κινούνται αδιάφορα για τον κοσμάκη και πληρώνουν είτε τον οπορτουνισμό τους, είτε την αρτηριοσκλήρωσή τους.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στα κύρια χαρακτηριστικά αυτής της προεκλογικής μάχης που είναι, μέχρι στιγμής, η αποχή, η αδιαφορία  και η άνοδος των «Οικολόγων».

Τι εκφράζουν άραγε οι Οικολόγοι;

Λέτε να απέκτησε ξαφνικά οικολογική συνείδηση το 9% (σχεδόν) των Συνελλήνων; Λέτε να τους πείθει ο ...Τρεμόπουλος και οι θέσεις του για το «Μακεδονικό» και τους Ποντίους, που δεν τις ξέρει κανείς πέραν των  ....Bloggers; (Κι αν τις ήξεραν δεν θα τους έδιναν ούτε 3 %;)

Ή μήπως τα επιχειρηματικά και εκδοτικά συμφέροντα της «πράσινης ανάπτυξης» και της αμερικανόπνευστης διαπλοκής προσπαθούν να επιβάλλουν την απόλυτη κυριαρχία τους, την μια ανεβάζοντας το ΣΥΡΙΖΑ και την άλλη φουσκώνοντας τον Τρεμόπουλο, πότε κτυπώντας τον Καραμανλή και πότε τον Γιώργο και τώρα προσπαθώντας να πείσουν τον κόσμο να πάει για μπάνιο, φτάνει να ηττηθούν και τα δύο μεγάλα κόμματα, ώστε να μπορέσουν να τους επιβληθούν ευκολότερα στη συνέχεια;

Τα συμπεράσματα δικά σας. Νοήμονες Πολίτες είστε ...

Αν όμως θέλετε τη γνώμη μας, το τρίτο κόμμα στις δημοσκοπήσεις δεν είναι οι Οικολόγοι. Είναι οι ψήφοι του κόμματος «σας έχουμε γραμμένους, κανονικά... κι αν δεν πάμε παραλία,  θα ψηφίσουμε Τρεμόπουλο, έτσι για να σας την σπάσουμε».

Το θέμα είναι ότι από αυτήν την αδιαφορία κι από αυτήν την αγανάκτηση επωφελούνται μέχρι στιγμής μόνο οι νταβατζήδες που κάνουν ότι μπορούν για να διοχετεύσουν την λαϊκή αγανάκτηση σε υποχείριούς τους.

Βέβαια, και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ άξιοι της τύχης τους είναι...

Αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν ο νταβατζής δέρνει την πουτάνα δεν... προστατεύει τη δημόσια ηθική!

Έτσι δεν είναι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lypon avatar
    lypon 27/05/2009 15:12:33

    «σας έχουμε γραμμένους, κανονικά… κι αν δεν πάμε παραλία, θα ψηφίσουμε Τρεμόπουλο, έτσι για να σας την σπάσουμε».

    Το προσυπογράφω αδίσταχτα!

    Όσα για τα υπόλοιπα,ο Καρατζαφερ πριμοδοτείται από κάποια κανάλια για να κόψει ψήφους από ΝΔ, και να ανακόψει επίσης απώλειες.

    Οι Οικολόγοι Πράσινοι είναι σαφώς η έκπληξη, και ο ΣΥΡΙΖΑ, όσο κι αν προβάλλεται, εκτελεί το αγαπημένο του σπορ: βγάζει μόνος τα μάτια του!

    Όσο για την Αλέκα, τι να πει κανείς, πλην ίσως του να σχολιάσει τη διατεταγμένη υπηρεσία του Πάγκαλου ...που τελικά συσπειρώνει το ΚΚΕ!

    Σε ποια παραλία είπατε θα πάτε;

  2. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 27/05/2009 15:46:46

    τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν
    Αυτήν την εξουδετέρωση των πολιτών και την πλήρη ιδιώτευση του καθένα μας επιθυμούν όσοι συνειδητά μας προτρέπουν σε αποχή. Καιρός να συνειδητοποιήσουμε ότι, ως έλληνες πολίτες, έχουμε το καθήκον απέναντι στον εαυτό μας και στην κοινωνία που ζούμε. Διαφορετικά θα οδηγηθούμε σταθερά στην κατάργηση των δικαιωμάτων μας και στον πλήρη εξανδραποδισμό μας ως ελεύθερων πολιτών και σκεπτόμενων ανθρώπων.
    33 κόμματα κατεβαίνουν σε αυτές τις εκλογές. Δεν υπάρχει κανένα που να μας εκφράζει ή έστω να πλησιάζει στις απόψεις μας; Όλα και όλοι είναι ίδιοι; Η επιβίωση της Δημοκρατίας επαφίεται στον πατριωτισμό των ελλήνων σε πείσμα των «διαμορφωτών και παρα-μορφωτών" της κοινής γνώμης

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/05/2009 15:57:47

    27 είναι τα κόμματα, έπεσε κρησάρα στον άρειο πάγο, αλλά έχει επιλογές για όλους.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2009 16:24:24

    Αν και συμφωνώ με το 90% της ανάρτησης, ρωτώ και εγώ:

    "Αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν ο νταβατζής δέρνει την πουτάνα δεν… προστατεύει τη δημόσια ηθική!"

    Σωστός, για να δούμε λοιπόν τις εναλλακτικές λύσεις για τις ευρωεκλογές:

    -ξανά πας στην ίδια πουτάνα, αν είσαι ευχαριστημένος
    -αλλάζεις πουτάνα και πας στην προηγούμενη
    -αλλάζεις πουτάνα και πας σε άλλη (παρασυρόμενος από τη φήμη της ή επιλέγοντας ελεύθερα)
    -πας παραλία, ....μήπως κτυπήσεις κανένα κορμί πατριώτη

    Εσύ τι λες? (...για τους λόγους της αποχής, που είχε κάποιος απορήσει)

  5. giankoulas avatar
    giankoulas 27/05/2009 16:30:24

    Pali conspiracy theory? oi prasinoi prota piran ta pososta kai meta 3 fores o tremopoulos kai 1 o kafetzopoulos bgikan stin tv. Afino de oti oloi tous brizoun kompsa ka i..eugenika. Diladi, opoios karponetai mia dusareskeia, den mporei para na einai enoxos? Opoios stin politiki, den mporei para na einai enoxos? ti logiki einai auti? Kai episis, giati theoreite oti oi polites einai probata kai den kseroun ti psifizoun? Oi polities zitoun sobari prasini ekdoxi mesa sta 2 megala kommata, pragma pou den uparxei.

  6. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 27/05/2009 16:30:51

    Το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πέφτει συνεχώς και βρίσκεται μόνο λίγο πάνω από τα ποσοστά του στις εθνικές εκλογές (και τους Οικολόγους να απορροφούν τη δυσαρέσκεια) επιβεβαιώνει ότι η μεγάλη μάζα των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ είναι οι απολίτικοι δυσαρεστημένοι, συνήθως γόνοι αστών στην περιφέρεια της Αθήνας, όπου ούτως ή άλλως έλκει και τα μεγαλύτερα ποσοστά του. Θα το δείτε ότι εκεί θα πάνε ιδιαίτερα καλά και οι Ο-Π.

    Σε επιβεβαίωση των ανωτέρων θα πω ότι το ΚΚΕ δείχνει να συγκρατείται. Διότι αντίθετα με τη χαλαρότητα των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ εμφανίζεται πολύ πιο συμπαγές.

    Το ΛΑΟΣ πράγματι εισπράττει τη δυσαρέσκεια με το τουφέκι. Ελάχιστα πάνω από τα ποσοστά του στις εθνικές και αυτό. Εκτός που τον "πήραν χαμπάρι" τον Καρατζαφέρη, έβαλε και τη !@#$%^ την Τζαβέλλα επικεφαλής.

    Για τους Ο-Π τα λέτε ωραία. ΣΕΟΓ.

    Εγώ πάντως επιμένω ότι όσοι πάτε στις κάλπες πρέπει να ρίξετε ΕΓΚΥΡΟ και όχι λευκό ή άκυρο. Μόνον έτσι θα μειωθούν τα ποσοστά των μεγάλων. Και αν δεν σας κάνει κάποιο από τα μεγάλα μικρά, υπάρχει πλειάδα επιλογών από μικρότερα μικρά.

  7. what avatar
    what 27/05/2009 16:45:15

    ΣΕΟΓ εκφράζεται κυρίως με ψήφο σε Κατέλη (Catman) - Βεργή.

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/05/2009 18:32:40

    Και τι θα κερδισω φιλε οννεδιτη,αμα παω να τον ριξω;
    Προκειται ν αλλαξει τιποτα;Οχι βεβαια.Νομιμοποιηση θα τους δωσω μονο.Και δεν το θελω.
    Να πανε να πνιγουν ολοι τους.

  9. F avatar
    F 27/05/2009 18:43:04

    Γιὰ νὰ χρησιμοποιήσω μία φράση τοῦ Γεωργίου (speaking), ὁ Τρεμόπουλος εἶναι ἄδειο μύδι...Δὲν τὸ βλέπει κανείς; Τὀσο τύφλα πιά;

  10. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 27/05/2009 18:46:10

    ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟΣ(ΟΠ)****>ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ Μ.Κ.Ο.
    Μ.Κ.Ο*****>ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ(ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ)
    ΜΜΕ*******>ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΤΗΣ "ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ".
    Ο-Π********>ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ(ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ).
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΗ.Η ΑΠΟΧΗ "ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ"ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ,(ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗΞΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΗΜΕΡΑ)ΓΙΑ
    ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Π-Ο(ΑΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΚΔΟΧΗ?)
    ΣΑΝ ΤΟΥΣ "ΦΟΡΕΣΑΝ" ΤΗ ΣΤΟΛΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΓΑΛΟΝΙΑ ΓΙΝΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ.
    ΦΑΚΤΟΡΑ ΠΑΛΙ ΕΓΡΑΨΕΣ....