27/08/2008 18:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο θαύμα του κ. Αλογοσκούφη

(Ανεωμένο) Το ‘κανε και πάλι το θαύμα του ο «Χάρι Πότερ» της οικονομίας, Γ. Αλογοσκούφης, βαφτίζοντας την φορολογική επιδρομή στα εισοδήματα των χαμηλόμισθων και των συνταξιούχων σε «μεταρρύθμιση» και «διεύρυνση της φορολογικής βάσης». Η ουσία είναι, όμως, ότι όσα ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός είναι η πρώτη δόση του φορολογικού σοκ που μας περιμένει αφού σε λίγους μήνες με την ανακοίνωση του προϋπολογισμού έρχονται και οι αυξήσεις σε ποτά, τσιγάρα, καύσιμα και άλλους έμμεσους φόρους ενώ από τις αρχές του 2009 θα αυξηθούν και οι αντικειμενικές αξίες των ακινήτων. Όλα για να κλείσει η μαύρη τρύπα που άνοιξαν οι ίδιοι δηλαδή…

Το νομοσχέδιο που κατατίθεται στη Βουλή περιλαμβάνει μεταξύ άλλων φόρο στα μερίσματα, κατάργηση του αφορολόγητου των 10.500 ευρώ για τους ελεύθερους επαγγελματίες (τα γνωστά μπλοκάκια είναι μέσα), κατάργηση του φόρου συναλλαγών στο Χ. Α. φορολόγηση των stock options, αύξηση 20% σε όλα τα τέλη κυκλοφορίας και ένταξη των ειδικών λογαριασμών στον κρατικό προϋπολογισμό.

Οι περίπου ένα εκατομμύριο ελεύθεροι επαγγελματίες –κι εδώ είναι η μεγάλη επιδρομή- θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ με συντελεστή 10% έως τα 10.500 ευρώ, που είναι μέχρι σήμερα το αφορολόγητο. Το αφορολόγητο αυτό παραμένει για τους αγρότες, ενώ διατηρούνται τα αφορολόγητα για όσους έχουν παιδιά.
Αυξάνονται επίσης κατά 20% τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων για το 2009, αυτά δηλαδή που θα κληθούμε να πληρώσουμε μέχρι το τέλος της φετινής χρονιάς. Επίσης προβλέπεται:
Φόρος υπεραξίας με συντελεστή 10% στις αγοραπωλησίες μετοχών, ενώ θα καταργηθεί ο μέχρι σήμερα ισχύων φόρος που επιβάλλεται στις πωλήσεις με συντελεστή 1,5 τοις χιλίοις.
Τα μερίσματα θα φορολογούνται αυτοτελώς με συντελεστή 10%. Ο υπουργός εξήγησε ότι ο φόρος θα παρακρατείται στην πηγή και θα ξεκινήσει να επιβάλλεται για τα κέρδη που σχηματίστηκαν κατά την οικονομική χρήση του 2008.

Ακόμη, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις θα έχουν τη δυνατότητα να κλείσουν τις χρήσεις από το 2000 έως και το 2006 μέσω επαναφοράς του μέτρου της περαίωσης. Θα έχουν δικαίωμα να ενταχθούν επιχειρήσεις με τζίρο έως 9 εκατ. ευρώ, ενώ αποκλείονται οι εκδότες και λήπτες πλαστών εικονικών τιμολογίων. Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων παρατείνεται κατά ένα έτος η παραγραφή προηγούμενων χρήσεων, ενώ όσοι έχουν υπαχθεί στην αυτόματη περαίωση τα προηγούμενα χρόνια (και άρα είναι υποψήφιοι για επανέλεγχο) δεν μπορούν να περαιώσουν ξανά αυτές τις χρήσεις. Παράλληλα, δίνεται η δυνατότητα ρύθμισης ληξιπρόθεσμων οφειλών έως 24 δόσεις με προκαταβολή 15%.

Ο κ. Αλογοσκούφης, πέταξε και το… τυράκι του φιλολαϊκού καθώς είπε ότι θα μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές για μισθωτούς και συνταξιούχους ο κεντρικός συντελεστής για εισοδήματα από 12.000 έως 30.000 ευρώ που σήμερα είναι 27% και το 2009 θα μειωθεί στο 25% θα υποχωρήσει στο 20% το 2014, αφού θα μειώνεται κατά 1 ποσοστιαία μονάδα από το 2010 και μετά. Κατά τον ίδιο τρόπο και για την ίδια περίοδο μειώνεται ο συντελεστής των κερδών των εταιρειών από το 25% στο 20% μέχρι το 2014. Οι επιχειρήσεις, όμως, θα κληθούν να πληρώνουν υψηλότερη προκαταβολή φόρου, η οποία αυξάνεται από το 65% στο 80%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Matrix avatar
    Matrix 27/08/2008 18:08:07

    Ας του πει κάποιος του κ. καθηγητή ότι όλοι οι ελευθεροι επαγγελματίες δεν είναι το ίδιο.

    Διαφάνεια προυπολογισμού λέει...
    Τι άλλο θα ακούσουμε...

  2. Nick avatar
    Nick 27/08/2008 18:16:32

    Έχετε τα α,,,, να καταργήσετε τα κλειστά επαγγέλματα;

    Αν όχι, τότε μη περιμετε να πέσει ο πληθωρισμός.

    Κάτι άλλο, ο Axel Weber προέβλεψε ότι θα αυξηθούν και άλλο τα ευρωεπιτόκια.

  3. Greek citizen avatar
    Greek citizen 27/08/2008 18:28:42

    Ποτε ανακαλυψε ο Αλογοσκουφης οτι ο δεικτης ανεργιας ειναι 6%!! Ο αριθμος αυτος ειναι "μαιμου".. καποιος πρεπει να του πει οτι ο αριθμος των "μη οικονομικα ανεργων" δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτο τον δεικτη.... διαφορετικα η "διαρθρωτικη ανεργια" θα πλησιαζε διψηφιο νουμερο!
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ! Μας κοροιδευουν συνεχεια.... ακου ορο.."διαφανεια στον προυπολογισμο....?"

  4. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 27/08/2008 18:33:10

    Σας έχω ξαναπεί ο Αλογοσκούφης μαθαίνει στου κασίδι το κεφάλι και εκτός από ταμίας του κράτους είναι και ταμίας του κόμματος,ξέρει πολλά και έχει κρατημένο τον Μπούλη από τα αχαμνά(αν έχει..)

  5. Nick avatar
    Nick 27/08/2008 18:54:21

    Για διευκρίνισε διπλωμάτη. Το έχεις ξαναπεί εδώ στο antinews.

  6. aionios avatar
    aionios 27/08/2008 19:21:36

    Αυτό το 10% από 0-10500 σημαίνει 1050€ με το καλημέρα στο κεφάλι.
    Θα δείτε τέτοια μείωση των εσόδων του κράτους από Νοέμβριο που δεν θα το πιστεύετε.

  7. Theodore avatar
    Theodore 27/08/2008 20:32:31

    Νομίζω ότι είναι πλέον καιρός όχι να συζητούμε, αλλά να εφαρμόσουμε την άρνηση πληρωμής φόρου εισοδήματος.

  8. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 27/08/2008 21:05:56

    Μεχρι τωρα πηγαινα με το σταυρο στο χερι. Απο τουδε και στο εξης απο οπου μπορω να γλυτωνω φορο θα το κανω με ησυχη την συνειδηση μου.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/08/2008 21:16:35

    Η κατάργηση του αφορολογήτου για τους Ελεύθερους επαγγελματίες είναι το μεγαλύτερο λάθος και είναι και αντισυνταγματική. Δε μπορείς κύριε αλογοσκούφη να φορολογείς τους μισθωτούς από τα 12.500 και πάνω και τους άλλους από το πρώτο ευρώ. Δε μπορείς κύριε αλογοσκούφη να δίνεις 3.500 το μήνα στους δικαστές και για να τα βγάλεις πέρα να φορολογείς τους ελεύθερους επαγγελματίες.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/08/2008 22:36:29

    ...πανικός υπό το βάρος της οικονομικής κατάρρευσης.
    Οταν κάποιος είναι ανίκανος να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή ή να κάνει ορθολογικές προβλέψεις ή απλά να κάνει τη δουλειά του τι μένει:

    τα ίδια και τα ίδια ; αύξηση έμμεσων φόρων μείωση όμως κατά 1% της φορολογικής κλίμακας αλλά μη τιμαριθμοποίηση της, δεν μπορεί να λειτουργήσει το Υπουργείο που προΐσταμαι και να κάνει την δουλειά του? 10% φόρος στους ελεύθερους επαγγελματίες, δηλ ο μαλάκας που παίζει τίμια παίρνει ένα +10% επιβάρυνση ο κλέφτης που φοροδιαφεύγει σιγά μπορεί να κλείνει με δόσεις...
    Τελικά μόνο οι ...πλούσιοι μισθωτοί πληρώνουν.

    ΥΓ

    1.αλήθεια μια απλή απορία: τι τον κρατάει? για τις επιτυχίες του? για την αποτελεσματικότητά του? για τις επιτυχημένες προβλέψεις του?
    2. όπως μου είπε και ένας γνωστός: ως υποψήφιος δελφίνος ήθελε να είναι στο στοιχείο του για αυτό τα έχει κάνει θάλασσα στην οικονομία ... η ΝΕΤ πρώτη φορά έδειξε την πολιτική αλήθεια τα μαύρα χάλια της Ελληνικής Οικονομίας ..."μαυρίζοντας τον εκπρόσωπό της"

  11. Nick avatar
    Nick 27/08/2008 23:40:25

    Ιθαγενή, ακόμη περιμένω τον διπλωμάτη για να μας εξηγήσει για τον Αλογοσκούφη.

    Αλλά φαίνεται δεν...

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/08/2008 00:46:20

    Δεν πρόκειται να σου εξηγήσει κανείς για να μην τον τσουβαλιάσουν.

  13. aionios avatar
    aionios 28/08/2008 01:06:37

    Πλήρωνα κάθε τρίμηνο τουλάχιστον 500 € ΦΠΑ.
    Τώρα θα πάρει τα χχχχ μου ο χχχχχοσκούφης.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2008 01:37:59

    Αφιερωμένο στον κ Καθηγητή, τον "...καλύτερο Υπουργό Οικονομικών που είχε αυτή χώρα ...κατά Γκαργκάνα"

    "Εσώθηκαν τα ψέματα
    σταμάτησαν τα θάματα
    κι ερχόνται αλήθειες μ' αίματα
    μαθήματα με κλάματα.

    Ε ανθρώποι, ανθρώποι, ανθρώποι,
    πάν' χαμένοι τόσοι αγώνες,
    πλήθυναν οι απατεώνες.

    Βοριάς Νοτιάς στράφτει βροντάει
    κάθε πνοή καρδιοχτυπάει,
    μαυρίλα Δύση Ανατολή
    κακό μάς έρχεται πολύ.

    Ε, ανθρώποι, ανθρώποι, ανθρώποι,
    πάν' χαμένοι τόσοι κόποι,
    πάν' χαμένοι τόσοι αγώνες,
    πλήθυναν οι απατεώνες.
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ"

    ...η αλήθεια για την κατάσταση της Ελληνικής Οικονομίας
    "φταίει η διεθνής κρίση ο εισαγόμενος πληθωρισμός μα πάνω από όλα φταίει ο κακός μας ο καιρός"

  15. mesas avatar
    mesas 28/08/2008 10:16:06

    όποιος το καλοσκεφτεί θα δει ότι το χαράτσι στους επαγγελματίες δε φτάνει ούτε για το 10% των αποδείξεων που δεν κόβουν
    αυτή είναι η Ελλάδα!
    το "σκάνδαλο" με αυτούς είναι ότι πάλι θα έχουν περαίωση!
    πάλι οι πιο λαδιάρηδες από αυτούς θα γλιτώσουν!
    κι ενώ ο ίδιος και άλλοι έλεγαν ότι δεν θα γίνει ξανά περαίωση!

    αντισυνταγματική μάλλον είναι η ρύθμιση για το 10% της υπεραξίας των μετοχών, καθώς ΔΕΝ συμψηφίζεται με τις χασούρες! που πάντοτε υπάρχουν! κάτι που έτσι - ολοκληρωμένα - ισχύει έξω!

  16. Πέτρος avatar
    Πέτρος 28/08/2008 12:01:38

    Ο Αλογοσκούφης είναι όσο λαμόγιο είναι και οι μεγαλογιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, ιδιοκτήτες μπαρ, που με τη δήλωση που κάνουν σε λίγο θα διεκδικούν και ΕΚΑΣ! Όσο για τους "τίμιους" επαγγελματίες που λέτε, τιμιότητα είναι να δηλώνεις πάνω από 10000Ε??

  17. Swell avatar
    Swell 28/08/2008 12:06:46

    Τελικά τον Αλογοσκούφη ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

  18. PROVOKATORAS avatar
    PROVOKATORAS 28/08/2008 14:23:11

    @FactorX. Μα πως αμφισβητείς τον κύριο καθηγητή?

  19. PROVOKATORAS avatar
    PROVOKATORAS 28/08/2008 14:23:28

    @FactorX. Μα πως αμφισβητείς τον κύριο καθηγητή? Εδώ μιλάμε για οικονομική αυθεντία!

  20. aionios avatar
    aionios 29/08/2008 04:12:21

    τα 10000€ έδιναν 1900 ΦΠΑ και 0 φόρο.
    τώρα με 10000€ 1900 ΦΠΑ και 1000 φόρο.
    θα δηλώνουν πλέον 5000€ και θα δίνουν
    950 ΦΠΑ και 500 φόρο.Δηλαδή μείωση 450€ στα έσοδα.