#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο αίμα που ζητά η Μέρκελ



Ισως κάποιοι να μην έχουν αντιληφθεί ποια θα είναι τα ανταλλάγματα από τη “σωτηρία” που τόσο απλόχερα μας δίνουν οι Γερμανοί και οι άλλοι Ευρωπαίοι, ένα χρόνο μετά το Νταβός του 2010 που μας έφτυναν και μας έστελναν στο διάβολο. Η Μέρκελ προκειμένου να πείσει τους Γερμανούς να βάλουν τα λεφτά τους για νέα δάνεια ζητά αίμα από τους Ελληνες, ίσως και περισσότερο από εκείνο στην Κατοχή. Λες και παίρνουν την εκδίκησή τους για την ήττα στον Β. Παγκόσμιο Πόλεμο. Εκτός από την αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης στα 67 έτη και το “κούρεμα” των μισθών οι απαιτήσεις που πέφτουν στο τραπέζι από την τρόικα είναι:

Μείωση των δημοσίων δαπανών. Αυτό θα γίνει μέσω του προϋπολογισμού ο οποίος θα προβλέπει ότι η χρηματοδότηση διάφορων τομέων δεν θα υπερβαίνει το ρυθμό ανάπτυξης της οικονομίας. Αν για παράδειγμα ο ρυθμός αύξησης είναι 3% τα λεφτά που θα δίνονται σε Παιδεία ή Υγεία δε θα ξεπερνά αυτό το ποσοστό. Χρήματα προβλέπεται να δίνονται περισσότερα μόνο σε τομείς καινοτομίας και έρευνας. Καταλαβαίνεται επομένως τι θα γίνει σε σχολεία και νοσοκομεία με τους ρυθμούς αύξησης τα επόμενα χρόνια να είναι κοντά ή κάτω από το μηδέν.
Αύξηση φόρων. Η τρόικα θα απαιτήσει αύξηση έμμεσων φόρων κι όχι άμεσων έτσι ώστε να διευρυνθεί η φορολογική κλίμακα. Για παράδειγμα μια νέα αύξηση του ΦΠΑ (σημειωτέον την απέρριψε ο Γ. Παπακωνσταντίνου σε συνέντευξή του) θα την πλήρωναν όλοι και θα γέμιζαν τα ταμεία ενώ μια αύξηση των συντελεστών φορολόγησης δε θα είχε αποτέλεσμα. Επίσης, προτείνεται η κατάργηση σχεδόν όλων των φοροαπαλλαγών.
Κατάργηση προγραμμάτων εθελουσίας. Ο,τι έγινε έγινε μέχρι σήμερα, τέλος στα προγράμματα εθελουσίας πρόωρης εξόδου από την εργασία που επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό. Αυτό σημαίνει όμως ότι χιλιάδες εργαζόμενοι σε μεγάλη ηλικία που θα μείνουν χωρίς δουλειά δε θα έχουν στον ήλιο μοίρα.
Ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα καθώς η σύνταξη από την εργασία δε θα φτάνει ούτε για... καραμέλες. Ποιος όμως θα έχει τα χρήματα για να πληρώνει σε ιδιωτικές εταιρείες;
“Κούρεμα” στα επιδόματα ανεργίας, τόσο στο ποσό όσο και στο χρόνο που δίνεται.
Φυσικά η απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων είναι δεδομένη ενώ προκρίνεται και η απελευθέρωση του ωραρίου λειτουργίας στο εμπόριο.

Ολα αυτά ξεκινούν για την Ελλάδα με τα μέτρα 12,5 δισ. για τη διετία 2012-2013 και έπεται συνέχεια. Οπότε, όταν θα ανακοινωθεί το σχέδιο σωτηρίας μη χαρείτε γιατί θα δείτε το Χρηματιστήριο να απογειώνεται. Δείτε τι θα μείνει στην τσέπη σας, τη δική σας, των παιδιών και ίσως και των εγγονών σας.

Η Νέα Δημοκρατία

«Η Κυβέρνηση, με το Μνημόνιο που υπέγραψε χωρίς να διαπραγματευθεί, ανέλαβε την υποχρέωση να προσδιορίσει, μέχρι το Μάρτιο, τα περίφημα "μη καθορισμένα" μέτρα, μέτρα που η ίδια απεδέχθη», σχολιάζει ο αναπληρωτής τομεάρχης Οικονομίας της ΝΔ Χρ. Σταϊκούρας.

«Μέτρα όπως είναι, σύμφωνα με το ΔΝΤ η αύξηση του ΦΠΑ η μείωση των επιδομάτων, η αύξηση των τιμολογίων των ΔΕΚΟ», τονίζει ο κ. Σταϊκούρας και συμπληρώνει: «Μέτρα ύψους 13 δισ. ευρώ για το 2012-2014, τα οποία έρχονται να προστεθούν στα 38 δισ. ευρώ της περιόδου 2010-2011».

Επιπλέον υποστηρίζει ότι τέτοια μετρα «έχουν οδηγήσει την οικονομία σε βαθιά ύφεση και την κοινωνία σε απόγνωση».

«Σε αυτή την αδιέξοδη πολιτική η Κυβέρνηση ας μην αναζητά "συνενόχους"», καταλήγει ο βουλευτής της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 31/01/2011 10:23:16

    Μια μια οι χωρες που αντισταθηκαν στους γερμανους κατα την αποψη τους πρεπει να διαλυθουν.
    Πρωτη στο χορο η γιουγκοσλαβια, την διαλυσανε , την τεμαχισανε την εξαθλιωσαν.Οι κυβερνωντες σημερα πρακτορες των Γερμανων και των Αμερικανων.
    δευτερη στην σειρα, η ελλαδα ναι θα παρουν εκδικηση απο τους ελληνες που τους ξεφτελισαν.
    αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.
    Στην Ρωσια δεν τολμουν ειναι σκληροι οι Ρωσοι και τους εχουν αναγκη.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ kiki 31/01/2011 10:30:52

      Είναι λάθος να κατηγορούμε τους Γερμανούς. Οι Γερμανοί βλέπουν έναν Πρωθυπουργό του 44% και με επιτυχία στις πρόσφατες εκλογές (άρα επιδοκιμασμένο) να αποκαλεί το λαού του διεφθαρμένο, ότι οι υπηρεσίες του κράτους εξαπατούν τις ευρωπαϊκές κοκ. Δε σου φταιν οι Γερμανοί, αλλά αυτοί που ψηφίσαν Σγουρό, επιβεβαιώνοντας τα όσα έλεγε κατά της Ελλάδας. Μην ξεχνάς επίσης ότι οι Γερμανοί έχουν αντιληφθεί ότι ο ΓΑΠας είναι πιόνι των Αμερικανών, που θέλει να διαλύσει την Ευρώπη και για το λόγο αυτό κοιτάν να ελέγχουν την Ελλάδα, ώστε να μην μπορεί να την αποσταθεροποίήσει ο ΓΑΠας, όπως έκανε με το λαϊκισμό του ως αντιπολίτευση και την αδράνεια και τις αυτοκτονικές δηλώσεις του ως κυβέρνηση

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 31/01/2011 10:32:25

      Κική

      Στη Γιουγκοσλαβία οι Ναζί πήραν πράγματι εκδίκηση,με όλη τη σημασία του όρου.Βατικανό, Κόλ και Γκένσερ (κολλητοί του «αντιστασιακού» Μητσοτάκη για να μη ξεχνιόμαστε) εξόπλισαν και καθοδήγησαν ιδεολογικά τους επιγόνους των Ουστάσα και τού Άντε Πάβελιτς, οι οποίοι κυκλοφορουσαν κανονικά με ναζιστικά σύμβολα, υμνους για τα εγκλήματα του Β ΠΠ, την περίοδο της δεκαετίας του 1990 που πολεμούσαν τους Σέρβους στις κράινες.

      Ήρθε και η σειρά μας....Θα φτυσουμε αίμα για την μάχη της Κρήτης ...

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 31/01/2011 10:30:30

    Ίσως αιρετικά αλλά υποστηρίζω ότι η Merkel δε μας φταίει σε τίποτε .!!
    Τα συμφέροντα της Χώρας της στηρίζει ,με κάθε τρόπο !!!!

    Το πρόβλημα μας είναι ΤΟ ΠΟΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!! Όλοι οι άλλοι στην ΕΕ κάνουν απλά τη δουλειά τους !!


    *Μιά άποψη.-

    • kiki avatar
      kiki @ STATHIS 31/01/2011 10:38:11

      @ Στα θης,
      Ποια συμφεροντα στηριζει η δικια μας , Τα δικα της που εξυπηρετουν τον Σορος, και τους μεγαλοτραπεζιτες της ΕΕ.
      βγαζει και κατι και αυτη, για την μεσολαβηση.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ kiki 31/01/2011 10:41:31

        Αγαπητή/τέ kiki ,ΔΕ ΡΩΤΟΥΣΑ ..... έδειχνα , Για να μη στοχεύουμε όπου μας δείχνουν (ΜΜΕ -ΑΛΛΟΙ) προκειμένου να μη ΣΤΟΧΕΥΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ !!!



        *Μιά άποψη.-

  3. man8os avatar
    man8os 31/01/2011 11:08:50

    Η μονη λυση ειναι οικονομικη κυβερνηση. Κοινος προυπολογισμος με καποιες μεταβιβαστικες πληρωμες περιορισμενου υψους απο τους ισχυρους στους αδυναμους σε στυλ επιδοτησεων. Οι προυπολογισμοι να ελεγχονται απο την κομισιον. Η εκδοση ομοσπονδιακου ομολογου. Αλλοιως δεν μπορουμε να μιλαμε για Ευρωπαικη Ενωση.

  4. STATHIS avatar
    STATHIS 31/01/2011 11:14:16

    Νά'σαι καλά man8os ........ μ'έκανες και γέλασα !!!!!

    Το χρειαζόμουν !!!!



    *Μιά άποψη.-

    • man8os avatar
      man8os @ STATHIS 31/01/2011 13:02:09

      Δεκτη η αποψη σου. Εμενα αυτη η λυση μου φαινεται η καλυτερη.
      Και με τους σωστους ανθρωπους ειναι και δυνατη.

  5. Ευθυμίου Ιωάννης avatar
    Ευθυμίου Ιωάννης 31/01/2011 11:18:55

    Καλά δεν το πιστεύω!!!Θα πληρώσουμε την μάχη της Κρήτης!!! Και η ανικανότητα των κυβερνήσεών μας ? Και "ημών" των ιδίων? Καλά πάντα οι άλλοι φταίνε?

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 31/01/2011 12:02:32

    Ανταλακλαστικά τύπου "οι γερμανοί ξανάρχονται" !

    Εύκολα πράγματα : μιά φωτογραφία με γκεσταπίτες, η Μέρκελ με κράνος και αρχίζουν τα θούρια του ΕΑΜ. Οικονομία, μύθος, ευσεβείς πόθοι, ιστορία - όλα στο ίδιο καζάνι. Όλα στο τραπέζι τα βάζετε, εκτός απ'το πιό δύσπεπτο, το πιό δυσκολοφάγωτο, το πιό πικρό : την αίσθηση της πραγματικότητας.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ τσώφλι πασατέμπου 31/01/2011 12:10:33

      :twisted:

  7. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 31/01/2011 12:07:56

    Γιατί ο κ. Σταϊκούρας αρκείται στο μίζερο, γιατί αυτό ουσιαστικά εννοεί, "εμείς συνένοχοι δεν είμαστε και νίπτομεν τας χείρας μας και γαία πυρί μιχθείτω"; Γιατί δεν βγαίνει κάποιος να καταθέσει πρόταση μομφής; Γιατί δεν λένε εκεί κάτω στη Συγγρού πώς θα διορθώσουν την κατάσταση ως πιθανή μελλοντική κυβέρνηση;
    Πάντως, αν είναι και τολμήσει να έρθει ο Σαμαράς και ο κάθε Σταϊκούρας να δικαιολογηθούν ότι "παραλάβαμε καμένη γη" και "μας δεσμεύουν οι αποφάσεις της προηγούμενης κυβέρνησης", τότε δεν βλέπω το λόγο είτε να γίνουν εκλογές, είτε να αλλάξει η κυβέρνηση... μια χαρά χάλια είμαστε και τώρα και θα γλιτώσουμε και τα έξοδα ανακαίνισης των γραφείων των υπουργών.

    • man8os avatar
      man8os @ Xrhstos Theocharis 31/01/2011 13:00:16

      +++100

  8. tsiroso avatar
    tsiroso 31/01/2011 12:25:52

    Και επειδή την αύξηση ΦΠΑ την απέρριψε ο ΠΑπακωνσταντίνου σημαινει ότι δε θα γίνει;Εδώ έχει διαψεύσει και απορρίψει άλλα και άλλα, έφτασε στο σημείο να πει ότι θα παραιτηθεί αν γίνουν κάποια άλλα, και θα κολώσει να πει και καμιά μακακία παραπάνω για να περάσει η ώρα;

  9. Κοκκαλάκης Δημήτριος avatar
    Κοκκαλάκης Δημήτριος 31/01/2011 21:29:22

    Απ΄ ό, τι φαίνεται, πράγματι θέλουν να πάρουν την εκδίκησή τους γιά την ήττα του Β΄ παγκοσμίου πολέμου, με την οποία ουσιαστικά ως έθνος ποτέ δεν συμβιβάστηκαν. Επίσης, τους ενδιαφέρουν, πριν από τον πόλεμο και διαρκώς μέχρι σήμερα, οι μεταλλευτικές εξελίξεις στην Ελλάδα, γι΄ αυτό και μιά απ΄τις πρώτες κινήσεις μόλις μπήκαν στην Αθήνα, ήταν άνθρωποί τους, που με διάφορα προσωπεία παρακολουθούσαν τα μεταλλευτικά πράγματα της χώρας, να εξαναγκάσουν, με την συνδρομή των ανδρεικέλων της κυβερνήσεως Τσολάκογλου, τους έλληνες επιχειρηματίες να πωλήσουν με αναγκαστικά συμβόλαια τις μεταλλευτικές εταιρείες τους σε γερμανικές φίρμες. Η Ιστορία τείνει να επαναληφθεί, μόνο τα ονόματα αλλάζουν. Οι ρόλοι όχι.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης
    Λαμία.