#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο ΠΑΣΟΚ είναι εδώ!

[caption id="attachment_167345" align="alignnone" width="610" caption="Φωτόπουλος - Τσίπρας"][/caption]

Οι παλιότεροι σίγουρα θα θυμούνται το περίφημο σύνθημα «Το Πασόκ Είναι Εδώ», όταν επί κυβέρνησης Μητσοτάκη, τα προβλήματα που προκαλούσαν καθημερινά οι πράσινοι συνδικαλιστές, τύπου Σταμουλοκολάδες, ήταν αμέτρητα.

Το τι διακοπές ρεύματος, και το τι διακοπές υδροδότησης ζήσαμε εκείνα τα χρόνια δεν λέγεται.

Οι μόνοι που έτριβαν τα χέρια τους, εκτός από τους «εργατοπατέρες» των συνδικάτων, ήταν οι αντιπρόσωποι, και οι εισαγωγείς βενζινοκίνητων γεννητριών!

Μέχρι και στα μπαλκόνια τους τις έβαζαν κάποιοι, προκειμένου να έχουν ρεύμα.

Ο σκοπός ήταν, να φθαρεί και να υπονομευτεί όσο το δυνατόν περισσότερο η κυβέρνηση της «επάρατης» δεξιάς.

Και σε ένα μεγάλο βαθμό, αν και δεν χρειάζονταν ιδιαίτερη προσπάθεια, αφού όντως ήταν «άνω ποταμών»,  η κυβέρνηση Μητσοτάκη φθάρθηκε παντελώς.

Σε όλη την διάρκεια αυτής της τριετίας, το σύνθημα που επικρατούσε ήταν αυτό που αναφέρω στον τίτλο.

Γιατί σας τα θυμίζω όλα αυτά;

Διότι από χθες, μάλλον ζούμε μια από τα ίδια.

Συζητώντας χθες το πρωί με φίλο συνσχολιαστή του Antinews, μου είπε το εξής «υπερβολικό»: ‘Ότι από την αμέσως επομένη των εκλογών, τα συνδικάτα που κάνουν κουμάντο στην ΔΕΗ, στον ΟΤΕ, και γενικά στις ΔΕΚΟ, έριξαν το σύνθημα «πηδήξτε τους»! Το γνώριζε, όπως μου είπε, από κολλητό του στην ΔΕΗ.

Όπως επέμενε, και δεν τον πολυπίστεψα, δόθηκε γραμμή να βγουν στην φόρα όλοι οι καθυστερημένοι λογαριασμοί, και όλες οι εκκρεμότητες, που μαζεύονταν τόσους μήνες, και να αρχίζει να κόβεται το ρεύμα, το νερό , κλπ σε όλους όσοι χρωστάνε, ή οι λογαριασμοί τους είναι εκπρόθεσμοι.

Έτσι, από χθες Δευτέρα, έσπασε το ρεκόρ των διακοπών ηλεκτροδότησης, κλπ.

Και όλα αυτά, για να δείξουν οι καλοί συνδικαλιστάδες, στους κακούς ψηφοφόρους, που δεν ψήφισαν το νέο Πασόκ, δηλαδή τον ΣΥΡΙΖΑ, ότι η κακιά ΝΔ άρχισε τα γνωστά «κακά της κόλπα»!

Σαμαρά θέλατε δηλαδή; Πάρτε νάχετε….

Δεν ψηφίσατε ΣΥΡΙΖΑ; Τώρα θα δείτε τι θα πάθετε, που μου θέλατε ευρώ….

Μου φάνηκε υπερβολικό, και παρατραβηγμένο.

Μάλιστα, σήμερα το πρωί στην εργασία μου, άκουσα δυο τρεις συναδέλφους να διαμαρτύρονται για το ότι τους έκοψαν το ρεύμα δευτεριάτικα, και δεν προβληματίστηκα.

Δεν  μπορεί, σύμπτωση θα είναι, σκέφτηκα.

Έλα όμως που κατά τις 12 αποφάσισα να τηλεφωνήσω στους υπέργηρους γονείς μου, και άκουσα μια μάνα μου (79 χρόνων και χρόνια καρκινοπαθή) να κλαίει, διότι, όπως μου είπε, για πρώτη φορά στη ζωή της το τηλέφωνο τους κόπηκε σήμερα το πρωί (μόνο δέχεται κλήσεις),  επειδή ο 86χρονος (καρδιοπαθής) πατέρας μου ξέχασε να τον πληρώσει στην ώρα του (είχε λήξει στις 5/6).

Έμεινα άφωνος.

Τι χρείαν έχομεν λοιπών μαρτύρων, όπως θα έλεγε και ο  Μητσοτάκης;

Για αυτό, όσοι στενοχωρήθηκαν με την πλειοψηφία Σαμαρά, και όσοι έβαλαν πλερέζες, που θα παραμείνουμε στο ευρώ, ας μην ανησυχούν.

Οι καλοί πράσινοι, και τώρα ροζ, συνδικαλιστάδες φροντίζουν για αυτούς.

Το νέο Πασόκ (ΣΥΡΙΖΑ) είναι εδώ, ενωμένο δυνατό.

Αλίμονο σε όλους εμάς τους υπόλοιπους….

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/06/2012 14:07:41

    Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχουν οι γονείς μου από το 1966, πάντα στον ΟΤΕ, και ποτέ δεν είχε κοπεί η σύνδεση.
    Πρώτη φορά που κόπηκε μετά από 45 χρόνια χθες.
    Σύμπτωση; Δεν νομίζω.

    • Και το 1967 ??? avatar
      Και το 1967 ??? @ Strange Attractor 20/06/2012 14:14:52

      Το 1966 τηλέφωνο??? μπράβο !! για φτωχόπαιδο σε κόβω

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Και το 1967 ??? 20/06/2012 14:26:10

        Η αίτηση είχε γίνει το `62 παρακαλώ.
        Εσείς με περιστέρια είσασταν τότε, ή βάζατε τις φωνές;

        • τέλος πάντων .. avatar
          τέλος πάντων .. @ Strange Attractor 20/06/2012 14:31:21

          TO 62?? άστο μεγάλε, εμείς δεν είχαμε να φάμε τι τηλέφωνα μου λες, επιστημονική φαντασία, πως θυμάσαι όμως πότε έγινε και η αίτηση????

          • ΑΡΚΑΣ avatar
            ΑΡΚΑΣ @ τέλος πάντων .. 20/06/2012 15:55:40

            Ρε φίλε Τέλος πάντων, εγώ έκανα παιδί αίτηση για τηλέφωνο μαζί με τον αδελφό μου και την αδελφή μου και όταν ήμουνα 15 χρονών με ταυτότητα και εγγύηση του πατέρα μου και μας τα βάλανε όλα μαζί όταν ήμουν 22 χρονών.... δεν είχανε γραμμές λέει... τέλος πάντων...

    • romeo avatar
      romeo @ Strange Attractor 20/06/2012 14:21:42

      Ε, όχι και σύμπτωση! Τους τσιμπάς σαν αλογόμυγα, σου κόβουν το τηλέφωνο! Μη νομίζεις πως ήταν τυχαίο...

    • πανος avatar
      πανος @ Strange Attractor 20/06/2012 14:22:20

      Εμένα το 1967 κάποια "φιλαράκια" έστειλαν τον πατέρα μου εξορία για αγροτουρισμό δεν είχαμε τόσες πολυτέλειες (προφανώς το σχόλιο θα κοπεί αλλά δεν βαριέσαι δημοκρατία έχουμε)

      • Factorx avatar
        Factorx @ πανος 20/06/2012 14:40:44

        Είναι ντροπή και ξεφτίλα να λαικίζεις έτσι - και αν θες αγωνιστικές περγαμηνές στείλε μου e-mail να σου τις στείλω κατ ιδία. Εμεις δεν ξεφτιλιζόμαστε έτσι

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ πανος 20/06/2012 14:56:32

        Επειδή ο πατέρας σου πήγε εξορία ,εμείς πρέπει να πληρώνουμε ένα εκατομμύριο κρατικοδίαιτους σταμουλοκολάδες για να βαράνε μύγες????

        Οσο κι'αν προσπαθώ ,δεν καταλαβαίνω τη σχέση!

        Λογική ΠΑΣΟΚ δεκαετίας του 1980!

      • m avatar
        m @ πανος 20/06/2012 16:56:27

        και μετά το 81 τι έγινε; Υπουργός του ΠΑΣΟΚ;

    • sawas avatar
      sawas @ Strange Attractor 20/06/2012 14:26:46

      "Έγινες" σε μια μέρα "Ευρωπαίος" και δεν σ αρέσει....

      Ευχή η κατάρα: Να σου εφαρμοστεί ο νόμος!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 20/06/2012 14:37:57

      Κόψε κάτι. Δεν ξέρω για τη ΔΕΗ, αλλά ειδικά ο ΟΤΕ δεν είναι ΔΕΚΟ εδώ και χρόνια. Είναι ιδιωτική εταιρεία. Οι Γερμανοί της Deutsche Telekom έχουν πλέον και καταστατικά απόλυτο διευθυντικό δικαίωμα στον ΟΤΕ και τα συνδικάτα εκεί δεν έχουν παρά ένα μικρό κλάσμα από την ισχύ που είχαν κάποτε, οι δε διακοπές τηλεφώνου λόγω οφειλών γίνονται μόνον αφού πρώτα προηγηθεί αυτοματοποιημένη κλήση από τον αριθμό 1305 μερικές μέρες πριν τη διακοπή και ο πελάτης δεν ανταποκριθεί. (Μου έχει συμβεί να καθυστερήσω, δέχτηκα τέτοια κλήση κι έτσι το έμαθα.)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/06/2012 15:01:45

        Νούμερα, περί τον ΟΤΕ.
        Ο βασικός μέτοχος Deutsche Telekom ιδρύθηκε το 1996. Τότε το κρατικό μονοπώλιο Deutsche Bundespost που συγκέντρωνε ταχυδρομείο και τηλεπικοινωνίες διασπάσθηκε και μετοχοποιήθηκε.
        Σημερινή μετοχική σύνθεση της Deutsche Telekom:
        - Βασικός μέτοχος το Γερμανικό Δημόσιο, 32 % των μετοχών (15% κατέχεται απευθείας από το Ομοσπονδιακό κράτος, και ένα άλλο 17% μέσω της κρατικής Ομοσπονδιακής τράπεζας KfW).
        - The Blackstone Group LP, New York, 4,40 %
        - BlackRock, New York, 3,34 %
        - Σε διασπορά το υπόλοιπο 60 % (μέτοχοι μέ κάτω από 3 % είναι μεταξύ άλλων, κυβερνήσεις από Ομόσπονδα κρατίδια, συνταξιοδοτικά ταμεία κτλ - του ευρύτερου δημόσιου τομέα).

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 20/06/2012 14:56:27

      Είναι απαράδεκτοι. Εμένα μια φορά χάθηκε ο λογαριασμός, δεν ήρθε και δεν τον πλήρωσα. Το είχα στο μυαλό μου αλλά που να φανταστώ τι είχε συμβεί. Μου κόβουν το τηλ. επί κρατικού ΟΤΕ και μετά ζητούσαν τέλη επανασύνδεσης. Να σου πρήζουν τηλεφωνικά τα ούμπαλα για νέα προϊόντα ξέρουν. Να σε ενημερώσουν ότι έχεις ένα λογαριασμό απλήρωτο και ότι αν δεν τον πληρώσεις θα σου κόψουν το τηλ. αυτό δεν το έμαθαν ποτέ.

  2. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 20/06/2012 14:11:47

    Και πού να δεις απο Σεπτεμβρη , που θα ξηλωνουν τα μαρμαρα στην πλατεια Συνταγματος !
    Γιατι δεν θα μας εχει πει το μυστικο πως να αντιμετωπισουμε τη Μερκελ , αυτο που δεν ηθελε να το μαθει ο εχθρος, δεν θα την πεισουμε την μανταμιτσα να μας χαρισει τα δανεια και θα αρχισουνε τα οργανα !

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2012 14:19:45

    Νομιζω οτι χρειαζοταν πολυ προσπαθεια για να μαζευτει σε ενα κομμα (ΣΥΡΙΖΑ) οτι χειροτερο υπαρχει στην Ελληνικη πολιτικη... Ευγε.

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 14:21:09

    Ὅλα αὐτὰ ἔχουν ΜΙΑ καὶ ΜΟΝΗ λύση, ποὺ ἐκφράζεται μὲ ΜΙΑ λέξη ποὺ κάνει πολλοὺς μὲ ἱστορικὸ ἀριστερᾶς νὰ βγάζουν φλύκταινες: Θάτσερ._


    Ἂν βρεῖτε ἄλλη λύση πεῖτε μου.

    • tpe avatar
      tpe @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 14:35:39

      ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!
      Αλλά δεν έχουμε εδώ...

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 15:07:57

      Δυστυχώς τη Θάτσερ την βρίζαν και την βρίζουν ακόμα και δεξιοί.

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 14:22:39

    «Πηδῆξτε τους» ἐσεῖς; «Πηδῆξτε τους» κι ἐμεῖς. Αὐτὴ ἠ Κυβέρνηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ, καὶ μάλιστα ροζπσπαστικά. Πάσῃ θυσίᾳ.

    • ab-normal avatar
      ab-normal @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/06/2012 18:16:29

      ροζσπαστικα...συμφωνω!

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 14:23:14

    Ομολογώ πως θα ήθελα πολύ να δώ την Ντόρα σε μια θέση-κλειδί σχετικά με τον "εκσυγχρονισμό" του Δημοσίου! (διάβαζε απολύσεις κρατικοδίαιτων!)

    Με της θέσεις της στο θέμα του Δημοσίου, ομολογώ ευθαρσώς πως συμφωνώ πλήρως (μπρρρ...)

    Ετσι θα γλυτώναμε και απο τους δύο , Δ.Υ ...και Ντόρα!

    • βικυ γουλιωτη avatar
      βικυ γουλιωτη @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 15:14:35

      χαχαχαχα! Στελιο, φοβερο!

    • kitsos avatar
      kitsos @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 16:43:35

      Δεν παιζεσαι λεμε. Μονο γιαυτο θα συμφωνουσα στην επιστροφη Ντορας.
      Να απολυσει 150,000 ΔΥ.
      :) :)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ kitsos 20/06/2012 19:49:23

        μπα, δεν χρειάζονται απολύσεις - η απαγόρευση του συνδικαλισμού στον δημόσιο τομέα φθάνει και περισσεύει

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 20/06/2012 14:24:43

    Α, τα σκουλήκια!
    Κι εγώ το άκουσα για τις διακοπές και απόρησα γιατί είχα μείνει στην εντολή πως δεν θα κοπεί ρεύμα λόγω χαρατσιού.
    Είναι δυνατόν; Προσοχή στις προβοκάτσιες τους επομένως!

    Και σκουλήκια τους λέω, τι άλλο θα μπορούσε να είναι η τρανότερη απόδειξη πως ΔΕΝ ενδιαφέρονται για τον κοσμάκη παρά τις κλάψες και τους οδυρμούς τους, ενδιαφέρονται για τα κομματικά τους ΠΑΝΩ στην πλάτη του κοσμάκη. Και με κόλπα κιόλας.

    Θυμάμαι Φωτόπουλο να ουρλιάζει μπροστά στις κάμερες πως δεν θα αφήσει να κοπεί ρεύμα σε φτωχό, σαν δεν ντρέπονται, οι αυτόκλητοι υπερασπιστές της πλάκας.

  8. Kotsos avatar
    Kotsos 20/06/2012 14:36:04

    NΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΡΑΠΑΝΟ ΥΠΟΥΡΓΟ

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 14:40:25

    Αστυάνακτα , εγώ αυτό που ξέρω είναι πως οταν πήγαινα στην Αγγλία πρό Θάτσερ ,νόμιζα πως βρισκόμουν κάπου στη Νότια Ιταλία! Αγγιζες τον τοίχο στο μετρό ,και συχαινόσουν απο την βρώμα και την εγκατάλειψη.

    Σε 10 χρόνια μεταμόρφωσε την Αγγλία ,που την είχαν κάνει ρημαδιό οι διάφοροι Χάρολντ Ουίλσον, ξανά σε μεγάλη δύναμη.

    Που να βρούμε όμως εμεις Θάτσερ? Η Θάτσερ , αν και γυναίκα ,είχε "μπαλάκια"...του μπόουλινγκ! Δυστυχώς η διαπλοκή εδώ και δεκαετίες έχει φροντίσει να μην κυκλοφορούν τέτοια στην Ελληνική πολιτική....

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 15:52:07

      Νομίζω ὅτι τὰ πράγματα εἶναι ἁπλά. Ἢ ἡγεσία ἐπιπέδου καὶ πυγμῆς Θάτσερ ἢ τίποτα. Ἢ ὅλα ἢ τίποτα. Ἢ ὁ Σαμαρᾶς θὰ (ἀναγκαστεῖ νὰ) κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ, μιλᾶμε γιὰ τρελλὰ πράγματα - πρωτόγνωρη ριζοσπαστικότητα, ἢ ἀτυχήσαμε γενικῶς. Ἅπαξ καὶ τὸ καταλάβει πραγματικὰ αὐτό, νομίζω ὅτι τὴ βρήκαμε τὴ Θάτσερ μας. Ἀλλιῶς... θὰ ἔχουμε πολὺ μεγαλύτερα προβλήματα.

      Σιδεροκέφαλος νά'ναι, καὶ τολμηρὸς ὅσο δὲν πάει. Μὲ τὶς εὐχές μας.

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 18:59:38

      Έχεις πάει όμως πρόσφατα στην Αγγλία και ειδικά στο Λονδίνο; Βρωμιά παντού, εγκληματικότητα, σπίτια και πεζοδρόμια που θυμίζουν Αθήνα του '60, κυκλοφοριακό χειρότερο της Αθήνας, ένα χάος.

  10. noldor avatar
    noldor 20/06/2012 15:17:50

    Και οι δύο λεηλατείτε το κουφάρι του ΠΑΣΟΚ. Ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ και για τον εαυτό σας κρατήσατε το ΠΑΣΟΚ της MIESENS.

    Στην λεηλασία ότι προλαβαίνει ο καθένας παίρνει.

  11. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 20/06/2012 15:17:54

    Να αρχισουν οι ιδιωτικοποιησεις, να μην ξερουν απο που τους ερχεται και θα δειτε που θα πανε οι Φωτοπουλοι και σια.Στον ΟΤΕ δεν κουνιεται φυλλο,στην Εμπορικη το ιδιο, αφηστε πια την Ολυμπιακη.

    • johnny avatar
      johnny @ βικυ γουλιωτη 20/06/2012 16:08:45

      Ευχομαι να μην ειστε εργαζομενη σε ΔΕΚΟ,διορισμενη ΄η οχι γιατι τοτε θα βλαστημας τις ιδιοτικοποιησεις και οσους τις εκαναν μιας και οι απολυσεις θα παρουν τη μορφη καταιγιδας οπωσ συμβαινει χρονια στο ιδιωτικο τομεα.Μην αφηνουμε τους πολιτικους και συνδικαλιστικους ηγετησκους να εφαρμοζουν τον κοινωνικο αυτοματισμο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ βικυ γουλιωτη 20/06/2012 16:17:34

      Την ΟΑ δεσμεύτηκε να την κρατικοποιήσει και πάλι ο τσιπιρίπο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 20/06/2012 16:45:52

        Με τι λεφτά; Χώρια που από την παλιά ΟΑ δεν έχει μείνει τίποτε.

        Στην Αργεντινή που κρατικοποιούν ομολογούν ανερυθρίαστα ότι μπαίνουν μέσα δηλ. ότι οι κρατικοποιήσεις είναι επιζήμιες. Χώρια που έχουν καμιά 50αριά διεθνείς διαιτησίες να τρέχουν κι έχουν καταδικαστεί να πληρώσουν τεράστιες αποζημιώσεις.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 20/06/2012 16:23:49

    Ρόζα, η θετική ενέργεια και σκέψη έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα στον ψυχισμό του ατόμου. Γνώρισέ τες. Θα αισθανθείς άλλος άνθρωπος. Φιλικά στο λέω.

  13. undercover gpr avatar
    undercover gpr 20/06/2012 16:29:38

    Οι συνδικαλιστές κόβουν τις γραμμές στον ΟΤΕ?
    Τι λες ρε Ατράκτορ?Άρχισες τα πλάθω κουλουράκια με τα δυο χεριάκια?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ undercover gpr 20/06/2012 16:45:15

      Ίσως πάλι φταίνε τα Γέρμανα της DT.
      Πιθανώς συνδικαλιστές της SPD, για να κάνουν ζημιά σε Σαμαρα - Μέρκελ.
      Μήπως άλλωστε ξέρουμε τι συζήτησαν ο Τσίπρας με τον Ζίγκμαρ Γκάμπριελ τις προάλλες στο Βερολίνο;

  14. anonymous avatar
    anonymous 20/06/2012 16:44:25

    Πολύ καλά έκαναν και έκοψαν τα ΑΠΛΗΡΩΤΑ τηλέφωνα, ρεύματα, νερά!
    Πολύ καλά κάνουν οι τράπεζες και κατάσχουν σπίτια, αυτοκίνητα, κλπ των οποίων τα δάνεια δεν εξυπηρετούνται.
    Καλά θα κάνει και το κράτος να ξεκινήσει τις κατασχέσεις σε όσους χρωστάνε φόρους, εισφορές.Τι θα πει χαράτσι και δε το πληρώνω;

    Ας καταλάβουν ορισμένοι ότι ζούμε σε μια δυτική καπιταλιστική κοινωνία και με αυτούς τους όρους θα πρέπει να ζήσουμε.
    Η εποχή του κρατισμού με τη δήθεν κοινωνική ευαισθησία πέρασε προ πολλού.
    Τις εντολές για διακοπές / κατασχέσεις τις δίνει η διοίκηση της εταιρείας ή τράπεζας και όχι ο κάθε συνδικαλιστής.Πολύ καλά έκανε λοιπόν η διοίκηση του ΟΤΕ όπως πολύ καλά έκανε και η κυβέρνηση και μαύρισε τους Φωτόπουλους στο ξύλο.
    Και ας αφήσει ο συμπαθής αρθρογράφος τα παραμύθια ότι δήθεν φταίνε οι συνδικαλιστές.Εντολή διοίκησης ήταν και μπράβο της!!!

    Όλα ιδιωτικά.Απο το ρεύμα μέχρι τη σύνταξη και από το νερό μέχρι την είσπραξη των φόρων.όποιος έχει να πληρώσει θα έχει.
    Μόνο έτσι θα γίνουμε κράτος.

    • m avatar
      m @ anonymous 20/06/2012 16:53:04

      χμμ....Πάν μέτρον άριστον!

  15. m avatar
    m 20/06/2012 16:51:24

    Μόλις μπουν μερικοί ορκωτοί λογιστές στις συνδικαλιστικές ενώσεις των ΔΕΚΟ και (αν ποτέ) καταργηθεί η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εισφορά όλων των εργαζομένων και η κρατική επιχορήγηση προς τους συνδικαλιστικούς φορείς (βλ. ΓΕΝΟΠ) τότε να δεις "πήδημα"!

    • anonymous avatar
      anonymous @ m 20/06/2012 17:18:34

      Συνδικαλισμός, συλλογικές διαπραγματεύσεις, εργατικές νομοθεσίες, δωρεάν υγεία και παιδεία και λοιπές κομμουνιστικές αηδίες μας έφεραν σε αυτό το χάλι.
      Για να γίνουμε επιτέλους σύγχρονο κράτος ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ όλων αυτών των σοβιετικών καλοίπων ΤΩΡΑ!!!
      Αυστηρός περιορισμός του κράτους στους τομείς της ασφάλειας και της άμυνας.
      'Ολα τα άλλα ιδιωτικά.όποιος έχει απολαμβάνει, όποιος δεν έχει είναι ρεμπεσκές και βάρος για το υγιές κομμάτι της κοινωνίας, και δε δικαιούται τίποτα.

      • βικυ γουλιωτη avatar
        βικυ γουλιωτη @ anonymous 20/06/2012 18:10:38

        Ειστε λιγο υπερβολικος.Το κρατος απλως να σταματησει να κανει τον εργοδοτη και να μαθει να κανει αριστα τον φοροεισπρακτορα.Οσο για οσους κοπριζουν ειτε σε οργανισμους τυπου "αποξηρανση της Κωπαιδας" ειτε με μια σφραγιδα στο χερι{θραυση αυτο το "αντικειμενο εργασιας" στο δημοσιο},με λουφα κοπανα και παραλλαγη, ε, σιγα σιγα να πανε να βρουνε αλλου, στον ιδιωτικο τομεα πχ., κανενα κοροιδο που θα τους πληρωνει .Οι φοροι μας που τοσο δυσκολα θα πληρωνουμε απο εδω και περα θα πρεπει να πιανουν τοπο εως και το τελευταιο ευρω,με δικαιοσυνη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ anonymous 20/06/2012 18:13:04

        Εύγε, νέε μου! Για να καταλάβουν ορισμένοι τι ποιότητας... σοδειά έφερε η "πανστρατιά" από τη Ντόρα και τους ΜανοΤζήμερους.

      • tas avatar
        tas @ anonymous 21/06/2012 00:15:20

        Σου προσφέρω εργασία 12 ωρο 7 ήμερο χωρίς επιδόματα αδείας και βλακείες με 200 ευρώ το μήνα. Βέβαια υπάρχει μια αντικειμενική δυσκολία ότι θα πρέπει να κάνεις ημερησίως γύρω στα 100 χλμ γιατί η εταιρεία μου είναι εγκατεστημένη σε βιομηχανικό πάρκο εκτός πόλης.
        Παρόλα αυτά θα σου προσφέρω πριμ παραγωγικότητας μία ζεστή φασολάδα κάθε μέρα και βεβαίως βεβαίως θα σε αφήσω ελεύθερο να διαλέξεις τη δική σου ασφάλιστική εταιρεία αν και σου προτείνω να κάνεις το συμβόλαιο στην ΑΣΠΙΣ ή στην AIG.

        Δεν νομίζω να μου αρνηθείς γιατί δε σου κρύβω ότι έχω ακόμη καμιά εκατοσταριά βιογραφικά και μάλιστα τα περισσότερα με μάστερ στα οικονομικά. Βέβαια η θέση είναι για εργατη αποθήκης αλλά σου υπόσχομαι ότι μόλις βρώ πακιστανό που θα δεχτεί να δουλέψει για 50 ευρώ θα σε απαλλάξω από την ταλαιπωρία της εργασίας

        Φιλικά ο εργοδότης - σωτήρας σου.

        • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
          ΠΑΝ.ΠΑΠ @ tas 21/06/2012 01:40:10

          Δεν σου προσφέρω καμία εργασία γιατί δεν έχω θέσεις εργασίας. Με παραφούσκωσες, με έκανες τέρας και τώρα σε κυνηγάω να σε φάω. Οταν προσπάθησα να σου πω οτι δεν κάνω για επιχειρηματίας, έβγαινες στις πλατείες, ανέβαινες
          στά κάγκελα, φώναζες οτι σε θέλω τέρας. Με καλούσες να γίνω υπερτέρας κοινωνικοποιόντας
          οτι έκλεινε. Εκλεινες τους δρόμους για να μην γίνω μικρότερο τέρας. Δεν ήθελες να αλλάξω. Δεν σκέφτηκες οτι κάποια μέρα θα βουλιάξω παίρνοντας μαζί μου και σένα.

          • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
            ΠΑΝ.ΠΑΠ @ ΠΑΝ.ΠΑΠ 21/06/2012 01:43:06

            ΥΓ Φιλικά ο κρατισμός σου-ο καταστροφέας σου

  16. alex23 avatar
    alex23 20/06/2012 17:59:57

    επειδη παντα οσο θυμαμαι, οι εχθροι της ελλαδας και τα εσωτερικα κατεστημενα δηλαδη η διαπλοκη και ο (κακος)συνδικαλισμος, παντα κανανε μια κινηση εκβιασμου της κυβερνησης, ειτε με ενα θερμο επεισοδιο ειτε με εκβιαστικες κινησεις που θα εκθεταν την κυβερνηση στα ματια του κοσμου ποτου αυτη ακομα βαλει μπροστα τις μηχανες και μπορει να κινησει αντιμετρα, καλο ειναι να κρατηθει σκληρη γραμμη καταγγελιας και οχι μονο

    αν η μερκελ πχ, καταλαβει οτι κατι καλοβολεμενα τυπακια συνδικαλιστες που παιζουν με τα φωτα υποχρεωνουν τον σαμαρα σε συνθηκολογηση, οχι μνημονιο δεν θα μπορει να αλλαξει, αλλα ουτε και δωματιο στο ξενοδοχειο που θα μενει..

  17. 31ΜΚ avatar
    31ΜΚ 20/06/2012 18:28:14

    Ρε παιδιά γιατί δεν βάζουν όλους αυτούς τους αρχιτεμπέληδες ( Φωτόπουλος & συμορία) σε ένα στρογγυλό τραπέζι για μιά συζήτηση εφ όλης τής ύλης με ομοτράπεζο τον κ. Κασιδιάρη;

  18. Luminal avatar
    Luminal 20/06/2012 19:03:45

    Κάθε απλήρωτος λογαριασμός του ΟΤΕ κόβεται 15 εργάσιμες μετά την λήξη, αφού προηγουμένως από την λήξη έως την διακοπή μεσολαβούν καθημερινές αυτοματοποιημένες ειδοποιήσεις ότι ο λογαριασμός δεν πληρώθηκε.

    Άντε να δούμε τι άλλη ανακρίβεια θα γράψετε

  19. Nik avatar
    Nik 20/06/2012 20:22:45

    "όποιος έχει απολαμβάνει, όποιος δεν έχει είναι ρεμπεσκές και βάρος για το υγιές κομμάτι της κοινωνίας, και δε δικαιούται τίποτα."

    Δηλαδή δεν θα έχουμε πια υποχρεωτική ασφάλιση για έναρξη επιτηδεύματος; Θα κάνουμε ασφάλιση, αν θέλουμε, σε ιδιωτικές εταιρείες στο ένα τρίτο της εισφοράς του ΤΕΒΕ και θα παίρνουμε προβλέψιμη και πολλαπλάσια σύνταξη. Και για έξτρα σιγουριά θα κάνουμε ασφάλιση με αλλοδαπές εταιρείες που είναι εγγυημένες από τις δικές τους κυβερνήσεις.

    Πότε θα γίνει αυτό το θαύμα;

    Πριν φορτσάρουμε στα λαϊκίστικα καλό είναι να μάθουμε τι προσφέρει μια καλή ασφαλιστική εταιρεία με 400 Ευρώ το μήνα που είναι η μέση μηνιαία εισφορά του ΤΕΒΕ. Οταν το έψαξα έμεινα άναυδος και αισθάνθηκα εντελώς .... άβολα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nik 20/06/2012 22:34:16

      ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

  20. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2012 21:14:01

    Ε ,ειδικά στο Λονδίνο ,τώρα είναι και τα "πολυπολιτισμικά αδέρφια" , που είναι πιά η πλειοψηφία. Πάντως δεν είναι τόσο χάλια όσο λές ,και με αυτό το δεδομένο.

  21. Gagaros avatar
    Gagaros 22/06/2012 09:40:23