16/04/2011 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μόνο που προσπαθούν είναι να κερδίσουν χρόνο

Κάνοντας μια πιο ψύχραιμη ανάλυση των χθεσινών ανακοινώσεων της κυβέρνησης για τις αποκρατικοποιήσεις, και με δεδομένες τις αρνητικές αντιδράσεις των αγορών, αυτό που μπορεί κανείς να πει είναι ότι όσα ειπώθηκαν ήταν «μια τρύπα στο νερό».

Όσοι γνωρίζουν το ρεπορτάζ των ιδιωτικοποιήσεων και του υπουργείου Οικονομικών, άκουσαν χθες ότι είχαν ακούσει άλλες πενήντα φορές τα προηγούμενα 10 χρόνια. Μια απλή έκθεση ιδεών, χωρίς στόχους, χρονοδιαγράμματα και ξεκάθαρη πολιτική γραμμή. Άτολμοι σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή, δεν κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων. Και δεν εννοούμε να τα ξεπουλήσουν όλα μπιρ παρά. Μιλάμε ότι είχαν και πολύ χρόνο στην διάθεσή τους , αλλά και μεγάλη πίεση, για να παρουσιάσουν ένα αξιόπιστο πρόγραμμα ώστε να πείσουν τις αγορές ότι κάτι γίνεται στη χώρα αυτή και να πείσουν επιπλέον την τρόικα να μας δώσει τη δόση του Μαΐου κι όχι καμιά κίτρινη κάρτα.

Και δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Και δεν το λέμε μόνο εμείς αυτό. Το λένε κυρίως οι αγορές. Δήλωση του επικεφαλής αναλυτή της ιταλικής Unicredit Kornelius Purps : «η ανακοίνωση τέτοιων μέτρων δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό. Και εγώ λέω συνεχώς στη σύζυγο να κάνουμε οικονομία»

Έτσι, ύστερα από πολλά σκαμπανεβάσματα το Χρηματιστήριο βούτηξε πάνω από 1,20% παρά το γεγονός ότι θεωρητικά θα έπρεπε να γίνει πάρτι με τις ανακοινώσεις. Όμως οι ξένοι είδαν κι άκουσαν άτολμες ανακοινώσεις από μια αδύναμη κυβέρνηση.

Τα spreads εκτινάχθηκαν και πάλι πάνω από τις 1.000 μονάδες βάσης και γενικά οι αναλυτές δεν «έφαγαν» το παραμύθι που τους πούλησε η κυβέρνηση.

Από την άλλη, η αγορά προεξοφλεί σφοδρή σύγκρουση της κυβέρνησης με το «βαθύ» ΠΑΣΟΚ, τους κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ για παράδειγμα που ήδη απέστειλαν επιστολή στον πρωθυπουργό αποκαλώντας τον ειρωνικά «σύντροφε» και θυμίζοντάς του ότι στο πρόγραμμα έλεγαν για 51% στη ΔΕΗ. Ανάλογες κινήσεις και από την ΟΜΕ ΟΤΕ που ελέγχεται από πράσινους συνδικαλιστές.

Με τις δύο βασικές εταιρείες στο μέτωπο των αποκρατικοποιήσεων να είναι επί ποδός πολέμου, τι αποκρατικοποιήσεις να κάνουν χωρίς να σπάσουν αυγά;

Όλο το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε (θυμίζουμε ότι απεκρύβη για μετά το Πάσχα το πρόγραμμα με τις περικοπές σε μισθούς, συντάξεις και δημόσιες δαπάνες) δεν ξυπνά ούτε τον επενδυτικό οίστρο κανενός, ούτε δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την είσπραξη χρημάτων με στόχο τη μείωση του χρέους. Την αξιοποίηση των ακινήτων την έκαναν ουσιαστικά «γαργάρα», αφού δεν είναι έτοιμοι ούτε κατάλογο να παρουσιάσουν. Από πού θα βρουν λοιπόν 26 δις ευρώ μέχρι το 2015;

Μάλλον με προσπάθεια να κερδίσουν χρόνο, να κοροϊδέψουν λίγο ακόμη τους δανειστές μας και «βλέποντας και κάνοντας».

Και μια επισήμανση: Πράγματι οι αποτιμήσεις των εταιρειών είναι σήμερα χαμηλά, άρα ελκυστικές για όποιος ενδιαφερόταν. Πώς όμως να έλθει κάποιος να το κάνει όταν στις περισσότερες περιπτώσεις, και ειδικά στις τράπεζες το αποτυχημένο κράτος είναι πανταχού παρόν;

Έτσι, ακόμη και σε μια απλή ανακοίνωση ενός προγράμματος σταθερότητας, θάλασσα τα έκαναν και μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι πρόκειται για οδικό χάρτη που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο ξεπούλημα χωρίς όμως να αποτρέπεται η κατρακύλα στο γκρεμό.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 11:49:53

    Αναλυση ΔΝΤ Μαρτιος 2011 που ανεβασα κ εδω !....... αρχιζουμε
    Liberalization of the electricity sector Q1-2011

    The liberalization affects all segments of activity of the incumbent monopoly PPC. In electricity generation, the incumbent has commenced the implementation of the plan ensuring access to low-cost lignite-fired generation to competitors and the management of hydro reserves will soon be awarded to an independent body.

    The unbundling of transmission and distribution from generation has begun with the identification of the assets and personnel associated with these two systems. The gradual process of tariffs deregulation also started in Q1-2011.

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 11:56:25

    Παμε παρακατω.... ο τιτλος τα λεει ολα..προσεξτε τα ρισκα που βλεπει το ΔΝΤ !

    Appendix I. Debt Sustainability Analysis Fiscal

    1. One assumption underlying the fiscal DSA has changed:
    ---Privatization receipts have been modestly increased. Pending completion of the
    privatization plan, they are kept at already identified amounts for 2011 (€2½ billion, and at the amounts defined in the existing plan for 2012-13 (€3 billion in each year).
    2. Baseline and sensitivity analysis remain largely unchanged from the 2nd review
    -*-Baseline. Under the baseline, debt peaks at 159 percent of GDP in 2012, and declines to 130 percent of GDP by 2020. Large rollover needs in the medium term remain a feature of Greece’s debt.
    -*-Sensitivity analysis. Shocks emanating from key identified program risks would
    leave debt at very high levels, and Greece highly vulnerable to second round effects:
    --------Weaker growth. A slower recovery—a one percentage point reduction in the
    GDP growth rate each year due for instance to poor traction with structural
    reforms—would result in debt rising to around 173 percent of GDP by 2020. On
    the other hand, faster growth by one percentage point would bring the debt down
    to 92 percent of GDP by 2020.
    -------- Recognition of implicit or contingent liabilities: If the government were forced to absorb all of the state-guarantees, including those to the financial system
    (amounting to a projected €85 billion after the latest liquidity support tranche),
    this would leave the debt at 199 percent of GDP by 2020 (190 percent under a 20
    percent asset recovery rate).
    -------- Weaker fiscal adjustment: A slower fiscal adjustment—1 percent of GDP less per year due to political constraints—would imply a more gradual decline of the debt ratio to about 142 percent of GDP by 2020.
    -------- Higher interest rate: An interest rate increase of 200bps (reflecting, for instance, an earlier Euro-wide tightening of monetary policies) would increase public debt to 141 percent of GDP by 2020.
    -------- Full realization of privatization plans: Privatization receipts of €50 billion over 2011-15 would reduce the debt to 134 percent of GDP by 2015 (compared with 151 percent of GDP under the baseline scenario), and result in a debt ratio of 112 percent of GDP by end-2020.
    -*- Combined tailored shock. This shock considers a notably less favorable scenario, involving: two additional years to bring fiscal policy on target and to restore growth (due to delayed reforms); absorption of €10 billion in contingent banking liabilities;
    delays in privatization receipts; and higher interest rate spreads (200 bps). Under this scenario, debt-to-GDP would peak a few years later at 181 percent of GDP in 2015, and decline to 175 percent of GDP by 2020, and then remain on a declining path.

    Σαν μεγαλα παιδια ολοι μας, ελπιζω να βγαζουμε τα ιδοα συμπερασματα !..

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 12:10:14

    Οσον αφορα στις ΔΕΚΟ... εχουμε αερα να κρατησουμε!!!! οποιες νομιζουμε !!! αρκει να τις ελεγχουμε και να τις οργανωσουμε!!!
    Αρα τα σεναρια περι πωλησης πακετου ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ !!! ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ !!... το ΠΑΣΟΚ ειτε θελει να ξεπουλησει ειτε να ριξει Πρασινη σταχτη τωρα... και καλα πουλαω.. και μετα να γυρισει ηρωικα να τα κρατησει και να κανουν τους Παρτιωτες !!!!! η γνωστη τακτικη !! η αναλυση ειναι ξεκαθαρη !! διαβαστε ....


    State enterprises..........
    The plan will establish criteria to determine which of these enterprises are to remain in state hands, and anticipate revised state enterprise governance legislation to provide a stronger oversight framework for them. State enterprises defined under general government will be instructed to finalize their own detailed implementation plans by end-June; all other state enterprises will be instructed to finalize their plans by end-year. In both cases they will be instructed to use the overall plan as guidance.

    Καλο εεε/????? Φωτοπουλε παιζεις παιχνιδακια με τον Συντροφο Προεδρε????

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 22:36:53

      Βέβαια. όλα αυτά είναι σκετη υποκρισία. Αν πάρεις το πρώτο σου σχόλιο, μαζί με αυτό, έχει άλλη ερμηνεία, και θα στην πω περιληπτικά:

      Θα σαλαμοποιήσετε την ΔΕΗ όπως λέει η ΕΕ (εδώ ξεκινάει η υποκρισία, λες και η ΔΕΗ είναι ίσα κι όμοια με την EDF ή την RWE, ή την E.ON). Και αφού την σαλαμοποίησετε και την απλευθερώσετε, μπορείτε να την κρατήσετε, με την ΡΑΕ ανεξάρτητη. Εγώ, Π-Π, όλα αυτά τα ερμηνεύω ως εξής: Με ένα κράτος που δεν έχει μία και θέλει να χαλάει, θα τα δώσουν τα σαλαμάκια πρώτα σε ημέτερους που θα τα κάνουν τράμπα σε όποιον ξένο τα έχει βάλει στο μάτι από την εποχή Σημίτη. Και οι τύποι δεν πληρώνουν. Παίρνουν έλεγχο και αυτό που θέλουν, χωρίς να πληρώσουν, και το έχουμε δει και σε άλλες εταιρίες του ευρύτερου Δημόσιου.

      Το ΔΝΤ είναι το προσχημα να γίνει αυτό που θέλουν από το 2000, και το ΔΝΤ δνε έχει καμία μα καμία σχεση με αυτό. ΔΕΝ υπήρχε ΔΝΤ τότε. Πασόκ υπήρχε, αλλά όλοι αισθανόταν πλούσιοι, και τα σωματεία ισχυρά (και φαύλα)

      Κοινώς Σκα__.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 12:18:00

    Παρτε να χετε κ αυτο !!

    The disbursements by the euro-area Member States and the IMF are expected to almost fully cover Greece’s gross financing needs during 2011, (amortization of medium and long-term debt, the cash deficit and full arrears clearance)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    and contribute significantly to financing needs in 2012.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 12:26:55

    Ολα τα παραπανω αλλα και τα παρακατω αρχιζουν με "WE"... οκ?? ο νοων νοητω.

    ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.-

    A comprehensive plan through 2013 will be finalized, taking as a starting point the
    existing privatization plan for 2011-13
    (covering, inter alia, the railroad sector, airports, post office, water companies, ports, and gaming companies);!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! as well as the state enterprise restructuring plans (which will identify entities to be sold, as discussed above).

    ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...
    The plan will target proceeds of about €15 billion until the end of the program, and we expect the pace of privatization and real estate development to pick up in the following years.

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΛΕΜΕ...! λιγο πιο κατω ... ΠΑΣΟΚΙΕΣ ( poosties )
    An initial draft of the plan will be prepared by end-March and a final plan will be adopted by the Council of Ministers by end-July (PROPOSED....!!!!!!!!!!!!! AS STRUCTURAL BENCHMARK!!!!!!!!!!). χαχαχααααααααααχαχαχα

    Θα τα βγαλω στο κλαρι .... μερες που ειναι... αλλα...στο κλαρι στα 4.

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 12:59:16

    Εχει και το ποστ, περι Αδιστακτων....
    ΕΜΕΙΣ-WE... πουλαμε οτι συμφωνησαμε με τους φιλους !!!! οχι οτι μας επιβαλλουν να πουλησουμε... και τα περναμε structural benchmarks στο ΥΣ ... αφουν τα πασπαλισουμε με Πρασινιές και Τιτανικους και διλημματα τυπου... βουλαζουμε.
    ΕΙναι ξεκαθαρο σε ολο το κειμενο οτι ζητουν αλλαγες και ελεγχο.. λογικο!
    ΕΜΕΙΣ ΠΟΥΛΑΜΕ και ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΜΕ τα παντα ολα εκει που εχουμε εκλεκτους φιλους !
    Ποια 5 και 15.... ολα τα κυτταρα τους στο κλαρι.. Δισ.

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 15:08:47

      Η ουσία είναι μια: Ιδιωτικοποίηση των πάντων στην Ελλάδα
      Μας βλέπω και με ιδιωτικές φυλακές σε λίγο καιρό.
      Το ανάλγητο νεοφιλελεύθερο πείραμα που απέτυχε κάποτε στη Λ. Αμερική επαναλαμβάνεται εκ νέου στο Ελλάντα, με πασοκιές.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 16/04/2011 15:15:54

        το γελας?? καθολου μην το γελας !!
        δεν εχουν μελετη για πλωτες φυλακες???? χαχα οο ΝΑΙ εχουν!
        και επειδη ειναι μπιζνεςμεν, θα χωσουν και φρουτακια και καζινο πανω στα πλωτα και θα ερθει να δεσει !!
        επισκεπτηριο με φρουτο... ασε που πλεοντας θα συνηθισεις τη φυλάκα..! αχχαχααααα

        ΠΠ

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/04/2011 13:37:56

    "Πορτα Πορτα" η καλυτερη και μονη αντιπολιτευση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ koinos_nous 16/04/2011 14:51:02

      κοινος νους και ματια !!!! α και ο Φακτωρας που μας φιλοξενει !!! ;)

      ΠΠ

  8. zackii avatar
    zackii 16/04/2011 14:06:59

    Όλοι οι κυβερνώντες κερδίζουν χρόνο. Κάθε υπογραφή είναι χρήμα...που ουδείς εμίσησεν.....η νομίζετε ότι οι μίζες πέθαναν? Άχ...κουνελάκι...κουνελάκι

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/04/2011 15:14:57

    Το έγγραφο αποδεικνλυει περίτρανα ότι: Greece is sold, lock, stock, and barrel.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 16/04/2011 15:20:47

      Για μενα ειναι ενα αντικειμενικο εγγραφο, το οποιο μια δοσιλογικη κυβερνηση το κανει ολα οσα λες !!!!
      Παλευεται μια χαρα !!!!!!
      αλλα ποιος Βουλευτης του ΠΑΣΟΚ θα καθησει να το διαβασει?? θα πανε ΥΣ θ ακουσουν πρασινιες απ τους σωσιες μ ονοματεπωνυμο, θα το ψηφισουν για πολλους λογους και τερμα.
      Προλαβαινουμε !!!!
      Μν ξεχνας οτι ολα τα πιο πανω......... εφοσον :
      1. αποδεχομαστε το χρεος
      2. δεν αξιωνουμε εσοδα απο Διστομα/Ανακγαστικα Δανεια Κατοχης/Μιζενς
      κλπ κλπ π ολοι εχουμε αναλυσει!!

      ΠΠ

  10. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 17/04/2011 01:45:40

    @ Φάκτορα

    Οι 265 εισηγμένες εταιρείες στο ΧΑΑ είχαν ζημιές 3,4 δις . Απο αυτές
    Οι 164 είχαν ζημιές 6,5 δις και
    Οι 101 είχαν κέρδη 3,1 δις εκ των οποίων
    Οι 2 απο μόνες τους εταιρείες είχαν κέρδη 1 δις. Αυτές
    Οι 2 εταιρείες είναι ο ΟΠΑΠ & η ΔΕΗ. (Και όλα αυτά σε ένα χρόνο και μάλιστα σε περίοδο κρίσης)

    Εμείς γιατί κοπτόμαστε να τις πουλήσουμε ????

    Για να πάρουμε 1 δις και τελειώσαμε ??????

    Είδατε κάποιον Ιδιώτη να πουλάει την επιχείρησή του που του φέρνει κέρδη 1 δις ετησίως ????? και να θεωρείται αυτό σωστή επιχειρηματική κίνηση ?????

    Το να γίνει εξορθολογισμός και μηδενισμός ελλειμάτων στις ζημιογόνες ΔΕΚΟ κανείς δεν το αρνείται.