06/03/2009 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μυστικό όπλο του K. Καραμανλή


____________________________________________________________________________________________
Το τι έγινε στις χθεσινές συναντήσεις του Πρωθυπουργού με τους αρχηγούς των κομμάτων της αξιωματικής αντιπολίτευσης το έχουμε ήδη περιγράψει επαρκώς (βλέπε το «Ανοικτό το ενδεχόμενο εκλογών» και επόμενα δημοσιεύματα).

Καλά πληροφορημένες κυβερνητικές πηγές, ωστόσο,  μας έλεγαν σήμερα ότι ο κ. Καραμανλής δεν πρόκειται να πάει σε πρόωρες εκλογές και ότι ο λόγος που ζήτησε χθες τη συναίνεση των άλλων αρχηγών ήταν να τους «αναγκάσει» να τον στηρίξουν στα νέα μέτρα που πρόκειται να λάβει για την ενίσχυση της οικονομίας. Αυτό βεβαίως δεν επιτεύχθηκε και ο κ. Καραμανλής «θα προχωρήσει τώρα μόνος του», αξιοποιώντας ένα «ισχυρό όπλο» που έχει στο συρτάρι του.

Ποιο είναι αυτό το «μυστικό όπλο» στο οποίο ποντάρει ο κ. Καραμανλής;  Η πώληση και αξιοποίηση των ακίνητης περιουσίας του δημοσίου (σε όλο τον κόσμο) ώστε τα έσοδα να χρησιμοποιηθούν για τη μείωση του δημόσιου χρέους και των ελλειμμάτων του Δημοσίου.

Το πρόβλημα, λένε οι συνομιλητές μας, είναι οι χαμηλές τιμές των ακινήτων αυτήν την εποχή και γι αυτό η κυβέρνηση θα ξεκινήσει με τα καταπατημένα, από τα οποία προβλέπεται να εισπράξει 17 δισ. ευρώ. Παράλληλα θα δοθεί έμφαση σε ΣΔΙΤ (Συμπράξεις Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα) και σε προγράμματα sale and lease back.

Όπως εξάλλου έχει ήδη ανακοινωθεί, η ΚΕΔ (την θυμάστε από το Βατοπέδι;) θα αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο και θα μετατραπεί σε εταιρεία συμμετοχών με τη δημιουργία θυγατρικών επενδυτικών εταιρειών και real estate.

Ήδη ο προϋπολογισμός του 2009 προβλέπει «την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου με πώληση και ταυτόχρονη μίσθωση ακινήτων του Δημοσίου, μακροχρόνιες και χρηματοδοτικές μισθώσεις του Δημοσίου και άλλες διατάξεις» (sale and leaseback), καθώς και με την εφαρμογή του νομοθετικού πλαισίου για τις συμπράξεις δημόσιου και ιδιωτικού τομέα».

ΥΓ. Από την είδηση αυτή μπορείτε επίσης να αντιληφθείτε και γιατί μαίνεται ο πόλεμος στο real estate, αλλά και μεταξύ των διαφόρων κατασκευαστικών εταιρειών, στα malls κλπ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 06/03/2009 16:08:35

    Ωχχ βλεπω και αλλους υποψηφιους για τον Κορυδαλλο!!!!

  2. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 06/03/2009 16:13:05

    Καταπληκτικό timing δεν λέω.

    Μαντέψτε τι θα γίνει με τις τιμές των ακινήτων τώρα.

    Λέω -50% μέσα σε δύο χρόνια...

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/03/2009 16:20:20

    και τι ονομασια θα εχει η εταιρεια; ERE = Elladistan Real Estate ;;;

  4. tony avatar
    tony 06/03/2009 16:41:09

    @2
    Θα είναι μια πολύ καλή περίπτωση εγώ φοβάμαι -80%.
    Άλλωστε το υψηλότερο ποσοστό ιδιοκατοίκησης στον κόσμο,δεν ταιριάζει στα σχέδια της νέας εποχής.
    Θα πουλήσουμε το ακίνητο για να πάρουμε φακές και λάδι.
    Αυτό το μέλλον φτιάξαμε αυτό λουζόμαστε.

  5. donaE avatar
    donaE 06/03/2009 16:54:08

    Ποιος θα τα παρει?Δεν ειναι τοσο ευκολο...

  6. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 06/03/2009 17:33:39

    @tony

    Κάποιος εδώ μεσα το είπε, αν κάπου δεν υπάρχει οικονομική δραστηριότητα δεν υπάρχει λόγος για υψηλές τιμές ακινήτων.

    Detroit θα γίνουμε έτσι όπως πάει και όχι Florida όπως νομίζανε πριν κάποια χρόνια κάποιοι αιθεροβάμωνες.

  7. donaE avatar
    donaE 06/03/2009 17:38:26

    @6
    τωρα που το καταλαβαμε ειναι αργα,οι δαπανες σε επενδυσεις χαμενες απο χερι εχουν γινει.

  8. donaE avatar
    donaE 06/03/2009 17:41:18

    Πριν απο 7-8 χρονια ακουγοτανε τρελλο οτι θα εμενε απουλητο κατι στην νοτια Πελλοπονησο.Και ομως οι ντοπιοι που ζουσανε ηδη την απαξιωση των γεωργικων προιοντων τους το λεγανε απο τοτε.Προμηνυματα του κακου.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/03/2009 19:36:03

    Τι 'ναι τούτοι, ρε; Τα ξεπούλησαν όλα, οι εθνικοί ΠΡΟΔΟΤΕΣ!

    Όποιος υποστηρίζει, ΠΛΕΟΝ, αυτούς τους αλήτες, είναι συνένοχος και δεν απαλάσσεται λόγω βλακείας.

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑ-ΑΜΑΝ-ΑΛΉ!

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/03/2009 20:43:21

    Ο Γεράσιμος Γιακουμάτος φεύγει, η ...Συλβάνα Ράπτη έρχεται!

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ο σώζων εαυτόν σωθήτω. Καλή τύχη σε όλους!..

  11. osaperas avatar
    osaperas 06/03/2009 20:59:54

    Συγνώμη ρε παιδιά. Μπορεί η κυβέρνηση (εννοώ εάν ειναι ικανή) να κάνει όλα αυτά τα πράγματα που αναφέρονται στο ποστ;

  12. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:08:38

    @ 10
    Ή μήπως ο Δεκέμβρης ήταν ο καταλύτης ώστε να επιταχυνθεί η διαδικασία, την οποία μας περιέγραψες παραπάνω?

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 21:21:49

    Ότι και να ήταν η διαδικασία επιταχύνθηκε.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 22:22:56

    Αυτή η "στρατηγική της έντασης" χρησιμοποιείται ως επιχείρημα και από τις δύο πλευρές, οι μεν λένε "προβοκάτσια για να διαλυθεί η αριστερά και τα κινήματα" οι δε λένε "πορτοκαλί επανάσταση σε βάρος της εδαφικής ακεραιότητας της χώρας", τα δύο άκρα αντίθετα δηλαδή, έννοια-λάστιχο.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 22:54:20

    Κάτι είχα διαβάσει παλιά αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτά ισχύουν και τώρα. Υπάρχουν διάφοροι που μπορεί να έχουν όφελος να δημιουργήσουν ένταση. Δεν ειναι μονοπώλια αυτά κανενός νομίζω.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 23:06:44

    Δεν ασπάζομαι κατ' αρχήν τίποτα. Πολύ περισσότερο κάτι που δεν ξέρω ούτε συμμετείχα σε καμία έκφρασή του και το οποίο μου φαίνεται πολύπλοκο και δεν έχω καταλήξει σε κανένα συμπέρασμα.
    Ο κόσμος όμως είχε καταλάβει για τους νταβατζήδες, γιατί αδιάψευστος μάρτυρας είναι η τσέπη του, δεν χρειαζόταν να γίνουν επιπλέον και τα "Δεκεμβριανά". Σε συζητήσεις που κάνω με γνωστούς και φίλους οι μεν κατηγορούν τους δε ότι κλιμακώνουν μια ένταση. Το ότι από αυτά υπήρξαν και παράπλευρες ωφέλειες για ορισμένους είναι άλλο ζήτημα.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 23:09:24

    Και όχι, δεν βλέπω κουκουλοφόρους στην αριστερά, αν το τοποθετείς έτσι, τουλάχιστον στην αριστερά όπως την εννοώ εγώ.

  18. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 23:10:07

    Καλή η προπαγάνδα που κάνεις ανώνυμε. Του ΤΣΙΡΙΖΑ είσαι? Αυτός υποδαύλιζε τους χούλιγκαν να τα σπάνε. Ακόμα να χωνέψεις την αποτυχία τους?

  19. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 23:14:50

    Ενώ ο Σόρος μας αγαπάει! Και για αποφυλακίσεις εγληματιών κοίτα και προς τα αριστερά, όχι μόνο δεξιά. Θα βρεις κι εκεί πολλά φρούτα.

  20. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 23:21:58

    Να διαβάζω το indymedia?

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 23:27:26

    @29: σε περιόδους οικονομικής ανέχειας και κοινωνικής διαμαρτυρίας επόμενο είναι να εντείνεται η αντίδραση του κράτους, αλλά η αριστερά γενικά ή αυτό που αποκαλείται συλλογικότητα ή κοινωνικό κίνημα πρέπει να επιδείξει λίγο αυτοσυγκράτηση. Πιο αποτελεσματική σήμερα θα ήταν συγκεκριμένη παρέμβαση στους χώρους δουλειάς. Τα άλλα γίνονται μπούμερανγκ.

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 23:46:44

    @35: το κοινωνικό κύμα όταν θα σκάσει θα τα συμπαρασύρει όλα, δεν μπορείς όμως να το προκαλέσεις με τεχνητά μέσα. Θα φουσκώσει μόνο του, και φυσικά η καταστολή είναι δεδομένη, δεν υπάρχουν αυταπάτες. Το βλέπω όμως σαν μια φυσιολογική διαδικασία. Εκεί που τα έχουν οδηγήσει τα πράγματα ...

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/03/2009 00:47:39

    Μπορεί να έχω λάθος, δεν ξέρω. Την ημέρα υπήρξε αυθορμητισμός και συμμετοχή, τα πολλά βράδια όμως πρέπει να επωφελήθηκαν πολλοί. Μετά το μεσημέρι αρχίζει και εκφυλίζεται η κατάσταση σε αυτές τις κινητοποιήσεις ...
    Το θέμα του Τενέζου έχει θαφτεί τελείως και δεν έχει γίνει αντιληπτός ο τρόπος με τον οποίο λειτούργησε το καρτέλ, δεν είναι ότι κάνει ένας μια απεργία πείνας, αλλά το θέμα είναι τι του έκαναν ακριβώς στην επιχείρησή του; Του πήραν προμηθευτές; απαγόρεψαν να του πουλάνε πρώτες ύλες, τι;
    Την χοντροπροπαγάνδα ούτε οι ίδιοι την πιστεύουν, αλλά υπάρχουν θύματα και αστυνομικοί και αυτό επίσης δεν είναι προς όφελος κανενός. Τουλάχιστον όταν οι εποχές είναι σχετικά ήρεμες να λειτουργεί σωστά, αλλά μόνο αυτό δεν γίνεται. Και έχει και αναίτια θύματα στους κόλπους της.

  24. bruce waine avatar
    bruce waine 07/03/2009 02:59:59

    @38 Ο Τενέζος κάνει απεργία πείνας από τις 13 Φεβρουαρίου και κανείς μας δεν συγκινείται!!! Ο άνθρωπος είχε την Iron Tenco, που την έκλεισε το καρτέλ των χαλυβουργιών, με συντονισμένη διακοπή προμήθειας σιδήρου, διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις. Και όταν κατήγγειλε την υπόθεση στην Επιτροπή Ανταγωνισμού, ο Πίπης Ζησιμόπουλος τον αποτελείωσε, προστατεύοντας τα μεγάλα αφεντικά (Στασινόπουλο, Αγγελόπουλο). Ίσως σε λίγο στην Ελλάδα να θρηνήσουμε και τον πρώτο νεκρό από τα καρτέλ...

  25. tom avatar