#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2013 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ... μυστικό όπλο της Ελλάδας



Ήρθε ο κάπτεν Γουέι της Cosco στην Ελλάδα, τον βραβεύσαμε, τον τιμήσαμε με παράσημα και άλλες εκδηλώσεις και μόλις επέστρεψε στη χώρα του «παραιτήθηκε» ή για να ακριβολογούμε απολύθηκε.

Ήρθε ο Ζαν Κλον Γιούνκερ στην Ελλάδα, τιμήθηκε όσο κανείς άλλος Ευρωπαίος αξιωματούχος με μεγαλόσταυρους και άλλες εκδηλώσεις και μόλις έφυγε από τη χώρα μας, έσκασε το σκάνδαλο στο Λουξεμβούργο και αναγκάστηκε να παραιτηθεί. Μετά από 18 χρόνια στην ηγεσία της χώρας του ως ο μακροβιότερος πρωθυπουργός της Ευρώπης.

Λέτε να έχουμε κάποιο... μυστικό όπλο και όλοι φεύγουν από τη θέση τους; Γιατί το λέμε αυτό; Γιατί αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο μήπως να το χρησιμοποιήσουμε για τον... Σόιμπλε που έρχεται στις 19 του μήνα; Θα τον ξεφορτωθούμε και θα γλιτώσουμε.

Στα σοβαρά, πάντως, η παραίτηση Γιούνκερ, λίγους μήνες μετά την αποχώρησή του και από την προεδρία του Γιούρογκρουπ, είναι πλήγμα για την Ελλάδα αλλά και την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Ένας πολύ νηφάλιος πολιτικός, σοβαρός στις αποφάσεις του και άνθρωπος που στήριξε τις ελληνικές θέσεις σε δύσκολες στιγμές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/07/2013 13:39:34

    Απλό: Οταν έχεις μπλέξει με την Ελλάδα ,τα έχεις δεί όλα πιά!

  2. Hawk avatar
    Hawk 11/07/2013 14:02:18

    Να ετοιμάσουμε όλους τους μεγαλόσταυρους, να τους τρίψουμε να τους γυαλίσουμε, να του δώσουμε και τα κλειδιά της πόλης επιχρυσωμένα ... μην αργούμε... τώρα είναι η ώρα.. μήπως να ξανακαλέσουμε και την Μέρκελ για ένα ποτηράκι καλό κρασάκι και να αρχίσει ο Μπένι τις παρασημοφορήσεις..... ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Hawk 11/07/2013 14:54:06

      Έτσι!!!
      Φιλιά, λογύδρια, παρασημοφορήσεις ο Μπένυ, και για να το σιγουρέψουμε να κληθεί και ο μπαμπάς Μητσοτάκης να ευχηθεί υπέρ της νίκης του κόμματος στις γερμανικές εκλογές...Χα,χα!

  3. theo1611 avatar
    theo1611 11/07/2013 15:46:49

    Εμείς παρασημοφορούμε τα άλογα όταν γεράσουν, πριν οι άλλοι τα σκοτώσουν.

    Δεν είναι κακό!

  4. Jim Bim avatar
    Jim Bim 11/07/2013 21:09:36

    το μυστικό μας όπλο ΕΙΝΑΙ ο εντεταλμένος σύμβουλος του ΤΑΙΠΕΔ, Δρ Ανδρέας Ταπραντζής ....

    Γίνεται να παραιτηθείς από το Ταχυδροµικό Ταµιευτήριο για να πας σε άλλη ∆ΕΚΟ, να πάρεις αποζηµίωση 200.000 ευρώ αν και µόνος σου παραιτήθηκες και να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ στην κρατική τράπεζα, σε άλλη αµειβόµενη θέση;

    • ΑΖ avatar
      ΑΖ @ Jim Bim 12/07/2013 15:57:53

      Αυτος ο ανθρωπος απο τοτε που τελειωσε τις σπουδες του ειναι manager... παει για βραβειο Guinness.

      35 χρονων εγινε κατευθειαν διεθυντης στα ΕΛΤΑ και μετα πηδαγε τις θεσεις σαν βατραχακι, ειτε κυβερνουσε ΠΑΣΟΚ ειτε ΝΔ.

      Ο Ταπραντζής ξεκίνησε τη συνεργασία του με τα ΕΛΤΑ το 2001 ως Διευθυντής Στρατηγικής & Ανάπτυξης. Ένα χρόνο αργότερα, ανέλαβε καθήκοντα Αντιπροέδρου Διοικητικού Συμβουλίου και Εντεταλμένου Συμβούλου της θυγατρικής εταιρείας Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ Α.Ε. και ακολούθως τη θέση του Olympic Project Manager του προγράμματος Μεγάλης Εθνικής Χορηγίας των ΕΛΤΑ στους Ολυμπιακούς Αγώνες ΑΘΗΝΑ 2004. Τον Απρίλιο του 2003, προήχθη σε Γενικό Διευθυντή της Επιχειρησιακής Μονάδας Επιστολικού Ταχυδρομείου κα, δύο χρόνια αργότερα ανέλαβε τη θέση του Διευθύνοντος Συμβούλου, την οποία διατηρησε ως το 2009.

  5. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 12/07/2013 16:15:35

    Μπα.....στους Γερμανοφασίστες δεν πιάνει αυτό το μυστικό μας όπλο! Ήρθε κι η αντιπαθής μέγαιρα και τίποτε δεν έπαθε (δυστυχώς..). Μάλλον δεν μπορούμε να ....κατευθύνουμε την αρνητική μας ενέργεια στον ενδεδειγμένο .....στόχο και τρώμε αθώους.....