#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2008 00:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μυστικό σχέδιο των κεμαλιστών

Με βάση πληροφορίες που προέρχονται από παρακολουθήσεις, τηλεφωνικές υποκλοπές, αλλά και έγγραφα και ντοκουμέντα που έπεσαν στα χέρια της τουρκικής αστυνομίας, οι κεμαλιστές και η οργάνωση ΕΡΓΕΝΕΚΟΝ ήταν έτοιμοι να εφαρμόσουν ένα σχέδιο ανατροπής της κυβέρνησης Ερντογάν, σε τέσσερις φάσεις. Τα ντοκουμέντα που βρέθηκαν στο μυστικό γραφείο που διατηρούσε ο πρώην αρχηγός της Γενικής Διοίκησης Στρατοχωροφυλακής, Σενέρ Έρουιγκουρ, στη λέσχη αξιωματικών του Φενέρ-μπαχτσέ, θα συνταράξουν ολόκληρη την Τουρκία.

Ανάμεσα στα έγγραφα της οργάνωσης ΕΡΓΕΝΕΚΟΝ που βρέθηκαν στο γραφείο του Έρουιγκουρ, υπάρχει σχέδιο ανατροπής της κυβέρνησης Ερντογάν, του οποίου η υλοποίηση θα άρχιζε στις 7 Ιουλίου. Με βάση άρθρο του Ferit Zengin, που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα Sabah, το σχέδιο ανατροπής της κυβέρνησης Ερντογάν περιλάμβανε τις εξής φάσεις: Το πρωί της Δευτέρας, 7 Ιουλίου, σε 40 πόλεις ταυτόχρονα θα γινόταν παράνομες διαδηλώσεις από μέλη και συμπαθούντες την οργάνωση. Ο στόχος ήταν η δημιουργία κλίματος έντασης. Τριάντα εκτελεστές θα δολοφονούσαν σημαντικές προσωπικότητες, με στόχο τη δημιουργία χάους, ενώ θα συνεχίζονταν οι διαδηλώσεις για την "κακή οικονομική κατάσταση". Όλα αυτά θα οδηγούσαν στην ανατροπή της κυβέρνησης Ερντογάν….

Διαβάστε τη συνέχει στο:http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?option=com_content&task=view&id=3209&Itemid=83

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 07:45:52

    Από την εποχή του Μεγάλου Ασθενή, η Τουρκία υπάρχει στην μορφή που εξυπηρετεί τις μεγάλες δυνάμεις (και τόσο δα λιγουλάκι και εμείς). Οι φουκαράδες είναι πολύ πιο ανελεύθεροι απο εμάς (με όλα μας τα άλλα χάλια...) Παραδοσιακά δεν είναι λίγο πιο φιλοΚαϊζερικοί; Μήπως υφίστανται πιο έντονη την όποια Δυτικο-Γερμανική τριβή;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 12:20:54

    anonymous 10:09

    δεν ξέρω τι είναι ο Ολυμπιακός (ξέρω πως οι διαφοροι ομαδάρχες χρησιμοποιούν τις ομάδες τους, εχω εξειδικευθεί στην ΑΕΚ).

    Δεν έχω πάει ποτέ σε γήπεδο ποδοσφαίρου, και το 1984 έκανα τον καλύτερό μου μαραθώνιο στις 3:12, όχι αρκετά γρήγορα για να προκριθώ στον μεγάλο επωνυμο μαραθώνιο της γειτονικής πόλης.

    Ζητώ συγνώμη αν παριστάνω τον ξερόλα, αλλά τι να κάνω; μου αρέσει εδώ...

    Κάποτε με ρώτησε ένας καθηγητής λογιστικής εάν ήμουν «Ανθρωπος της Αναγέννησης» και τον ρώτησα αν ήταν «Ιησουϊτης»...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 12:21:59

    factorx, μήπως μπορείς να σβήσεις το 5; έφυγε κατά λάθος

  4. Nick avatar
    Nick 04/07/2008 13:07:48

    Τελικά αυτή η νέα γενιά πολιτικών καταστρέφει τη Τουρκία...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 13:43:39

    Nick 1:07

    εν τάξει είμαι ξερόλας σε μερικά αλλά σε άλλα παντελώς άσχετος, ποιά είναι η νέα γενιά πολιτικών που καταστρέφει την Τουρκία;

  6. Nick avatar
    Nick 04/07/2008 14:37:08

    O Ερντογαν αγαπητε αρχαιοπτέρυγα. Ποτέ άλλωτε η Τουρκία δεν έκανε τέτοιες κοινωνικο-οικονομικές μεταρρυθμίσεις.

    Ποτέ δεν φανταζόμουνα ο Ερντογάν να έλεγε ότι ο Κεμάλ Ατατουρκ κατέστρεψε τη Τουρκία.

    Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι δημοσιογράφοι θα έβγαιναν ανοικτά να λένε ότι ο Ατατουρκ και πολλοί άλλοι Τούρκοι ήταν yahudi (εβραίος).

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/07/2008 14:55:42

    (Από "taxalia")

    Διαβάζουμε στο σημερινό Ριζοσπάστη, σελ.14:


    Για τις μαγευτικές Πρέσπες αναχωρούν σήμερα οι νεολαίοι του ΚΚΕ, όπου το Σαββατοκύριακο οι οργανώσεις της ΚΝΕ, θα συναντηθούν στο 17ο Αντιιμπεριαλιστικό Διήμερο της ΚΝΕ.
    Θα συμμετέχουν :

    Η Κομμονιστική Νεολαία ΕΛΛΑΔΑΣ

    Η Κομμουνιστική Νεολαία ΑΛΒΑΝΙΑΣ

    Η Κομμουνιστική Νεολαία ΚΥΠΡΟΥ

    Η Κομμουνιστική Νεολαία ΤΟΥΡΚΙΑΣ

    Η Κομμουνιστική Νεολαία ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (!!!)

    (η ΚΝΕ έλυσε το ζήτημα της ονομασίας: τους βάφτισε κατευθείαν Μακεδόνες. Έτσι θα σταματήσουν οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις στα Βαλκάνια και θα επιτευχθεί η φιλία των λαών. Αν τους δίναμε και λίγο κώ.....; Μήπως θα αναπτυσσόταν καλύτερα η φιλία μας, φίλοι της ΚΝΕ; Είναι αυτή η επίσημη γραμμή του Περισσού; ΑΛΕΚΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ)
    .
    Αντί άλλου σχολίου, παραπέμπω τους αδιάβαστους νεολαίους εδώ::
    http://taxalia.blogspot.com/2008/05/blog-post_2817.html

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 15:46:31

    χμμ έχουν μπλέξει και αυτοί.. σε ευχαριστώ

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 17:05:18

    με κολακεύετε, δεν είμαι εγώ ο factorx (ούτε τον ξέρω, αν σας βολεύει), ούτε φοβάμαι το γιαούρτι, απεναντίας μου αρέσει...

    δεν έχω κανέναν γνωστό «γκουέρσκι», λυπάμαι, αλλά έχω κάνει εξαγορές για πελάτες μου στην χώρα του και ήταν όλοι αξιόλογοι και ευγενικοί

    αυτό που εννοώ με την απάντησή μου «έχουν μπλέξει και αυτοί» είναι ότι εκφράζω την ανησυχία μου μήπως οι Τούρκοι προχωρούν σε εσωτερικές περιπέτειες και διχόνοιες, σε βάρος της δημοκρατίας τους, της ευτυχίας τους κλπ. Και ενώ λυπάμαι για τους Τούρκους, ανησυχώ για την γενικότερη ηρεμία.

    Τέλος κύριοι Anonymous 12-14, πιστός στις αρχές μου και τα ινδάλματά μου, και επειδή βλέπω άγχος στον λόγο σας, σας λέω ως οπαδός του Buggs Bunny: "ehhh what'up doc?"

  10. jay.z avatar
    jay.z 04/07/2008 17:30:25

    Anonymous Says:
    July 4th, 2008 at 5:06 pm

    "....Οι νέοι που θα συμμετέχουν στο Διήμερο θα χαρούν τον ήλιο, τα παιχνίδια και τις ψυχαγωγικές δραστηριότητες στην κατασκήνωση..." sex μου μυρίζει xaxaxaxaxaxaxa

    κι εμείς πάμε σε ρέηβ και δεν το κάνουμε τόσο θέμα - ούτε βρίζουμε όσου ακούνε ζαφείρη μελά

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/07/2008 00:37:06

    Μια και το 'φερε η κουβάντα,

    μου κάνουν πολύ μεγάλη εντύπωση τα νυν μπλοκ της ΚΝΕ: μακριά μαλλιά, χαϊμαλιά, μπλουζάκια των "Rolling Stones", "Marley" κλπ. Είναι μακράν τα πιο Ροκ μπλοκ στην εμφάνιση. Το ανακάλυψαν με καμιά 35ριά χρόνια καθυστέρηση, αλλά, πάλι καλά. Κάποτε, αυτό ήταν λόγος διαγραφής, διότι το Ροκ ήταν άκρατη μορφή "εισαγόμενης καπιταλιστικής κουλτούρας". Τώρα, βέβαια, που ο "902" TV πουλάει αμερικάνικα στρώματα, παπλώματα, σώβρακα και φανέλες, στα διαλείμματα των ...προλεταριακών γουέστερν, είναι κάτι το φυσιολογικό.

    Και για να σοβαρευτούμε και επειδή "επανάληψις μήτηρ μαθήσεως"...


    "H ΚΑΛΟΓΕΡΙΚΗ του ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ"

    “Έλληνες εθνικιστές & Δυτικός ρατσιστικός εθνικισμος.

    Kυρίαρχο ρόλο στην π α ρ α π λ η ρ ο φ ό ρ η σ η παίζει η ψευδεπίγραφη προπαγανδιστική εκστρατεία ενάντια στον ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ. Bάζοντας στη θέση τού ΕΘΝΙΣΜΟΥ που δεν είναι και τόσο εύκολος αντίπαλος για τους θεωρητικούς μας, τον εθνικισμό που λόγω της αρνητικής παραδήλωσης του όρου είναι παιχνιδάκι, επιτυγχάνουν εύκολα μ’ αυτήν την ταχυδακτυλουργία διπλό στόχο. Aπ’ τη μια εξουδετερώνουν τον κύριο εχθρό τους τον ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ μέσω της συκοφαντίας κι απ’ την άλλη αποσιωπούν έντεχνα έναν άλλο ανελέητο εθνικισμό, του οποίου η χώρα είναι θύμα ..

    Aποσιωπάται επιμελώς το γεγονός ότι η κύρια συνιστώσα του εθνικισμού των Δυτικών μεγάλων δυνάμεων είναι οι ρ α τ σ ι σ τ ι κ έ ς θεωρίες στις οποίες βασίστηκε η αποικιοκρατία και μετέπειτα ο ιμπεριαλισμός. Tόσο η βρετανική όσο και η γαλλική αποικιοκρατία θεμελιώθηκαν θεωρητικά με την εφαρμογή της Δαρβινικής Θεωρίας της φύσης στα έθνη και στις κοινωνίες: H ε ξ ά λ ε ι ψ η των καθυστερημένων λαών από τους προηγμένους είναι αναγκαία και προς το συμφέρον της ανθρωπότητας.

    Eτσι στα τέλη του προηγούμενου αιώνα ο Γάλλος πρωθυπουργός Zιλ Φερί που με τα σημερινά κριτήρια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δημοκράτης, κεντροαριστερός εκσυγχρονιστής, δήλωνε καθαρά: «Οι ανώτερες φυλές έχουν ένα δικαίωμα απέναντι στις κατώτερες φυλές, ένα δικαίωμα που μετατρέπεται σε καθήκον. ΓΙΑΤΙ έχουν καθήκον να εκπολιτίσουν τις κατώτερες φυλές». Eνώ ο πατριάρχης του βρετανικού ιμπεριαλισμού Nτισραέλι μιλούσε για έ θ ν η-ά ρ χ ο ν τ ε ς που λόγω της αρετής τους, προορίζονται να επεκταθούν σε όλο τον κόσμο. Δηλαδή τα ανώτερα έθνη έχουν το δικαίωμα στη σφαγή των καθυστερημένων για να τα ε κ π ο λ ι τ ί σ ο υ ν.

    Δεν είναι περίεργο που τόσο ο ιταλικός φασισμός όσο και ο γερμανικός ναζισμός γεννήθηκαν φυσιολογικά από τέτοιες θεωρίες. H αναπτυσσόμενη όμως σήμερα ξενοφοβία στη χώρα μας .. είναι διαφορετικού τύπου ποιοτικά και ποσοτικά από τον πάρα πάνω δ υ τ ι κ ό ρατσιστικό εθνικισμό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι Eλληνες δεν είναι ρατσιστές εξ ορισμού (λόγω φιλοξενίας κ.λπ.). H διαφορά δεν είναι ο ύ τ ε βιολογικού ο ύ τ ε θρησκευτικού, ο ύ τ ε πολιτισμικού χαρακτήρα ΑΛΛΑ ιστορικού.