02/04/2009 13:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μπλακ-άουτ στην ενημέρωση είναι απαράδεκτο


______________________________________________________________________________________________
Αν οι συνδικαλιστές - δημοσιογράφοι εκπροσωπούσαν την δημοσιογραφία με την πραγματική της έννοια  και όχι των εκδοτικών και προσωπικών (τους) συμφερόντων, ανάμεσα σε δυο μόνο «γραμμές» θα είχαν να επιλέξουν: Είτε να απεργούσαν οι δημοσιογράφοι άλλη ημέρα, είτε να απεργούσαν σήμερα, αλλά παράλληλα να υπήρχαν «απεργιακά δελτία» στην τηλεόραση, τα ραδιόφωνα και το ΑΠΕ.

Δεν είναι όμως - δεν παίρνουμε το μέρος κανενός - και έτσι σήμερα, ημέρα μεγάλης κινητοποίησης δεν θα υπάρχει ούτε ένα δελτίο σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις.

Έτσι ο μεν κόσμος δεν θα ενημερωθεί για την απεργία και τις συγκεντρώσεις, η δε κυβέρνηση θα πάρει μια βαθιά ανάσα από τον καταιγισμό δημοσιευμάτων.

Όσοι εκ των αναγνωστών μας πάνε στις συγκεντρώσεις, μπορούν να μας στείλουν τα ρεπορτάζ τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 13:45:23

    Θα γραψω κατι για να γελασουμε.
    Πριν απο λιγο,εβλεπα ΕΤ3 και διεκοψε,για να βαλει ενα μηνυμα οτι και καλα,απεργει η ποσπερτ,και χεστηκε η φοραδα στ αλωνι.
    Η πλακα ειναι,οτι "απο κατω",επαιζε το πενθιμο εμβατηριο!!!Ναι,αυτο.
    Τι διαολο,τοσος μαζοχισμος;

  2. mofo avatar
    mofo 02/04/2009 13:57:58

    Χαμός. Πολύς κόσμος.

  3. Smash Direct avatar
    Smash Direct 02/04/2009 14:31:07

    Ta ΜΜΕ θα επρεπε να λειτουργουν με προσωπικο ασφαλειας προκειμενου να μεταδιδουν ειδησεις και μονο ειδησεις και ρεπορταζ σε οτι αφορα τις εκδηλωσεις των εργαζομενων και οχι μονο.Ο κοσμος στην εποχη που ζουμε δικαιουτε και πρεπει να ειναι ενημερωμενος!!

  4. Smash Direct avatar
    Smash Direct 02/04/2009 15:01:26

    @ 5 Επειδη γινεται τοσα χρονια πρεπει να συνεχιζει να γινεται??Ειλεικρινα δεν το καταλαβαινω!!Δεν μας ενδιαφερει η ενημερωση??Γιατι θα πρεπει με αυτο τον τροπο να παιζεται ντο παιχνιδι του οποιουδηποτε καταστημενου??

  5. NTANTON avatar
    NTANTON 02/04/2009 15:16:16

    ¨Θα έπρεπε...¨ - ¨Θα έπρεπε¨ ...,
    Δεν γίνεται όμως γιατί ; Είναι ηλίθιοι ; ¨Δεν καταλαβαίνουν¨ ;;;

    Όχι , απλά είναι ρεμούλες , κονδυλοφόροι , φιλιπινέζες , δημοσιογράφοι ρουφιάνοι , και ούτε καν αλήτες...

    Τα πράγματα είναι απλά :

    Εάν δεν διεκδικούσαν το δικαίωμα να απεργήσουν σε ότι αφορά την ¨γενική ειδησεογραφική ενημέρωση¨ ( που το κύριο προϊόν της είναι ότι ¨παράγει¨ σαν είδηση η εξουσία από τα υπουργεία της ) ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ δήλωναν αποφασισμένοι να βγάλουν ¨απεργιακά δελτία¨ για την πορεία της απεργίας , ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ , των κινητοποιήσεων-διαδηλώσεων , όχι μόνο στην Ελλάδα , αλλά ΚΑΙ διεθνώς ( επί παραδείγματι για την σύνοδο των οικονομικών εγκληματιών - δωσίλογων της ¨G-20¨ ) ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΌΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ¨ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ¨ ΕΝΕΡΓΕΙΑ , με την έννοια ότι γνωρίζουν πολύ καλά ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ - ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΟΥΝ - ΤΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΕΚΦΩΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΕΙΔΗΣΕΩΝ... , διότι σύμφωνα με το Αστικό ¨δίκαιο¨ υπερισχύει το λεγόμενο ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΟ ¨δικαίωμα¨ ΚΑΙ το ¨δικαίωμα¨ της ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ , που θα μπορούσε να απαγορέψει την προβολή ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΝΤΩΝ ¨απεργιακών δελτίων¨ ( ...πάντα για λόγους εξασφάλισης της ¨πολυφωνίας¨ και της ¨αντικειμενικότητας¨ , με άλλα λόγια την προβολή της άποψης-¨γνώμης¨ του ¨κοινωνικού εταίρου¨ που λέγεται κρατική και ιδιωτική ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ...) !

    Επειδή τα ¨πολιτικοποιημένα¨, ¨συνδικαλισμένα¨ γιουσουφάκια και τα Α-ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ φασιστάκια , ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ¨ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ¨ , στην ουσία δεν θέλησαν ποτέ και δεν θέλουν να θίξουν το ¨εργοδοτικό δικαίωμα¨ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ¨ΑΤΟΜΙΚΗΣ¨ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ , αποφασίζουν πάντα να ¨απεργήσουν¨ ¨επαναστατικά¨ και να μην βγάλουν , για ενημέρωση του ευρύτερου κοινού , ¨απεργιακά δελτία¨ με τα αιτήματα τους , για τα οποία ΔΗΘΕΝ απεργούν !

    Αυτή είναι η αλήθεια για το ¨προοδευτικό¨ , ¨συνδικαλιστικό¨ παράδοξο ...
    Θέλουν ν απεργήσουν τα παιδιά , και όχι να ¨δουλέψουν¨ με απεργιακά δελτία , για να …¨γονατίσουν¨ το σύστημα...

    ΞΕΦΤΙΛΕΣ !

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 16:52:53

    Δεν μπορούν να εκπέμψουν ραδιοφωνικά πειρατικά;

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 02/04/2009 19:21:15

    Διαφωνησαν ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ.
    Η ΕΣΗΕΑ ελεγε "αλλη μερα η απεργια των ΜΜΕ" αλλα δεν οριζε ποια. Επισης να πουμε οτι θα επαιζαν κανονικα δελτια και οχι μονο για την απεργια.

    Καλα εκαναν και απεργησαν τα ΜΜΕ σημερα, διοτι εαν ΔΕΝ ειχε "ξυλο και δακρυγονα" άπατη θα πηγαινε η απεργια και θα βλεπαμε παλι μονοθεματικα δελτια περι μπλαμπλα και μπλου μπλου.

    Το σημαντικο θεμα θεμα σημερα ειναι οι G20 στο Λονδινο και επ αυτου ενημερωνομαστε μεσω ιντερνετ. Να μην σχολιαζουμε μονο...

  8. osaperas avatar
    osaperas 02/04/2009 21:11:47

    Οι δημοσιογραφοι πάντοτε παίρνουνε το μέρος εκείνων που τους πληρώνουν. Είτε ειναι οι εργοδότες τους είτε ειναι οι διάφοροι μπίζνεσμεν. απλά είναι τα πράγματα

  9. Le canard avatar
    Le canard 02/04/2009 22:22:46

    Η πλειοψηφία της μεγαλύτερης οργάνωσης των δημοσιογράφων στη χώρα, της ΕΣΗΕΑ, Σόμπολος (ΝΔ) και Τσαλαπάτης (ΠΑΣΟΚ) σύρθηκαν στην απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας (ΠΟΕΣΥ) και αποφάσισαν 24ωρη. Αυτοί που είχαν προτείνει εξαρχής συμμετοχή στην απεργία της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ ήταν οι Συνασπισμένοι (Συσπείρωση), που παράλληλα πρότειναν να βγεί απεργιακό δελτίο στην ΤΒ. Οι Σόμπολος-Τσαλαπάτης με πρόσχημα ότι την ημέρα της πανεργατικής απεργίας δεν θα υπήρχε ενημέρωση γι'αυτήν πρότειναν να κάνουν άλλη ημέρα απεργία οι δημοσιογράφοι. Αρνούντο όμως, πεισματικά να καθορίσουν πότε. Και όταν τα άλλα σωματεία, των υπολοίπων εργαζομένων στα ΜΜΕ τους το ζήτησαν, έκαναν την πάπια. Τελικά, ακολούθησαν τη συνηθισμένη προβοκατόρικη πράκτική τους. Κάνουμε απεργία, αλλά χωρίς απεργιακά δελτία ειδήσεων, και παράλληλα για την απουσία ενημέρωσης ρίχνουμε την ευθύνη στις άλλες συνδικαλιστικές παρατάξεις που θέλουν συμμετοχή στην απεργία. Πρόκειται για μόνιμη πρακτική, σε σημείο πλεόν ποιυ βγάζει μάτι ο εργοδοτισμός τους. Δυστυχώς, σήμερα στη διαδήλωση οι δημοσιογράφοι και οι άλλοι εργαζόμενοι στα ΜΜΕ δεν ήταν πολλοί. Κρίμα, διότι η κρίση -ή τα αφεντικά με πρόσχημα την κρίση- τους πλήττουν καίρια.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 22:59:39

    Και τι μας νοιαζει ρε παιδια τι θα κανουν;Λιγα ειναι τα ψωμια τους πια.
    Δειτε τι γινεται στην Αμερικη.Η μια εφημεριδα,κλεινει πισω απο την αλλη.
    Σε λιγο κι εδω.
    Ας ειναι καλα το Ιντερνετ.

  11. saaladin avatar
    saaladin 02/04/2009 23:41:15

    καλα Προβοκάτωρα,να κλείσουν εφημερίδες,ριαδιόφωνα,κανάλια και όλος ο κόσμος[κι η γιαγιά σου μαζί]θα γίνει ιντερνετικός και βέβαια απ το προβοκατόρικο μυαλό σου δεν πέρασε η ιδέα πως όποιος κρατάει το μοχλό του ηλεκτρισμού σου κόβει και το ρεύμα ε;κατά τ άλλα πιστεύεις στην ανεξαρτησία της ψηφιακής αρλούμπας..[δείτε τι γίνεται στην Αμερική] αυτό το παράδειγμα σε μάρανε

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/04/2009 10:33:53

    Ποιος θα σου κοψει το ρευμα φιλε μου;Αν παμε εκει,θα εχει γινει ηδη η δικτατορια,οποτε τι νοημα εχει να μιλαμε,ειτε για εφημεριδες,ειτε για Ιντερνετ;
    Για κανονικες συνθηκες μιλαμε καθως καταλαβαινεις.
    Και πρεπει να παραδεχτεις,οτι οι δημοσιογραφοι,δεν εχουν δειξει οτι παιζουν τον ρολο που θα επρεπε.
    Η παπαγαλακια,η μικροπολιτικοι και κουτσομποληδες.