10/10/2008 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μπαλάκι στην ομογένεια για την βίζα

Αδικαιολόγητη χαρακτήρισε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, Γ. Κουμουτσάκος, την απόφαση της Ουάσινγκτον να μην ενταχθεί η Ελλάδα στο visa waiver program, εκφράζοντας παράλληλα την ελπίδα να μην είναι η τελική απόφαση της αμερικανικής διοίκησης.

«Η απόφαση της αμερικανικής διοίκησης να μην εντάξει στο στάδιο αυτό την Ελλάδα στο πρόγραμμα κατάργησης των θεωρήσεων για τους Έλληνες πολίτες που επιθυμούν να επισκεφθούν τις ΗΠΑ, είτε για τουρισμό, είτε για επαγγελματικούς λόγους και πάνω από όλα για να επισκεφθούν συγγενείς τους, που είναι μέλη της πολυάριθμης ελληνικής ομογένειας της ΗΠΑ είναι αδικαιολόγητη», παρατήρησε ο κ. Κουμουτσάκος και πρόσθεσε:

«(Η απόφαση) δεν προάγει την ενίσχυση των επαφών μεταξύ των δύο φίλων λαών και την καλύτερη αμοιβαία κατανόηση, όπως η Ελλάδα ειλικρινά το επιθυμεί. Θέλουμε να ελπίζουμε ότι αυτή δεν είναι η τελική απόφαση της αμερικανικής διοίκησης».

Από την πλευρά της η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε: «Η Ελλάδα δεν αποδέχεται τη λογική των πιέσεων μεταξύ συμμαχικών χωρών», παρατήρησε από την πλευρά της.

Φυσικά, καταδικάζουμε όλοι τα απαράδεκτα παζάρια και τις πιέσεις των αμερικανών. Το θέμα είναι όμως ότι, δυστυχώς για την εξωτερική μας πολιτική, στην Ουάσιγκτον έχουν αντιληφθεί ότι δεν έχουν απέναντί τους σοβαρούς πολιτικούς και τους δουλεύουν. Θυμάστε τι γράφαμε εδώ Παζάρια για τα Σκόπια και την βίζα; Ότι «λύση στο σκοπιανό συνεπάγεται κατάργηση της βίζας»; Και ότι «η Ντόρα το επιθυμεί διακαώς γιατί θεωρεί ότι θα το κεφαλαιοποιήσει πολιτικά στο εσωτερικό»;

Μπορεί ποτέ τα δυο αυτά θέματα να μπουν στην ίδια ζυγαριά. Ποτέ μην σώσουμε να (ξανα) πάμε στην Αμερική.

Και κατά τη γνώμη μας το μπαλάκι για την βίζα είναι πλέον στην ομογένεια. Τι θα ψηφίσουνε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panilithios avatar
    panilithios 10/10/2008 16:36:31

    Στα τσακίδια η βίζα τους...χεσμένη την έχουμε.

    Σοβαρή πίεση μας ασκούν οι καραγκιόζηδες!!!

  2. t avatar
    t 10/10/2008 16:38:44

    Δε βάζουμε και εμείς Visa στις ΗΠΑ?

  3. panilithios avatar
    panilithios 10/10/2008 16:57:03

    Δεν χρειάζεται να βάλουμε visa στις ΗΠΑ γιατί θα ταλαιπωρήσουμς τους ομογενείς μας>

    Εγώ θα αύξανα την παραγγελία για τανκς από Ρωσία από 1000 στα 1500 κομμάτια (με option για 2000 αν συνεχίσουν οι Αμερικάνοι τις μαλακίες)

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/10/2008 17:05:52

    Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι, από την ανάποδη. Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα και μόνο ως πλάκα αναγνωρίζω το αντι-Αμερικανός στον πρωθυπουργό μας.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2008 17:21:39

    Εφραιμ κ Ευλογημενε,
    Εσεις βιζα δε χρειαζεστε, πηγαινετε Αμερικα κ αγοραστε καμια 1000 σπιτια για να ρεφαρετε καημενα. Δεν εχει μυαλο ο Αλογοσκορπιος !!

    ΠΠ

  6. Factorx avatar
    Factorx 10/10/2008 18:47:29

    Σχετικά με τις εξελίξεις για την εφαρμογή του visa waiver programme, ο κ. Λοβέρδος είπε εκ μερους του ΠΑΣΟΚ τα εξής: «Οι ΗΠΑ παίρνουν πίσω τον λόγο τους για το θέμα της VISA και κατ’ουσίαν κάνουν αντίποινα στην Ελλάδα για τη στάση της».

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 18:59:19

    Καλά και η εκδρομές της Ντορας στο Αμερική ΜΕ δικά μας χρήματα σε τι αποσκοπούσε και τι στόχους είχε τα έκανε όλα κακά!!! .
    αποδεικνύεται ότι δεν μας εκπροσωπεί καθόλου αλλά άλλες δύναμης, προσωπικές ανάγκες , συμφέροντα άγνωστα σε μας .

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 20:05:11

    βρε Δημοσθενη,

    εδω απαιτουσε και Jet για τις υπερατλαντικες πτησεις ν αγορασουν !! τι λες τωρα?? για 50 1st class εισιτηρια - απληρωτα (πιστωμενα) στην ΟΑ ??

    Προς το παρον το εχουμε γλιτωσει το JET. μη μιλας καθολου !

    ΠΠ

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 20:33:10

    ΠΠ- με έχεις στενοχωρήσει διότι αν την αγόραζαν ένα JET δεν θα συντηρόταν τόσων καιρό σωστά(με την γνωστή νοοτροπία) και έτσι υπήρχε περίπτωση ενός «ατυχήματος» θυμάσαι μια παρωμια ανεξιχνίαστη υπόθεση υφυπουργού .Με τα μεγάλα όμως φθηνά την γλυτώσαμε μόνο 50 εισιτήρια .Δηλ. σχεδόν τζάμπα υπουργός και μακροβιότερη .

  10. Alina avatar
    Alina 10/10/2008 21:00:11

    H βισα για Αμερικη μας αφηνει αδιαφορους, αφου ετσι κι αλλιως αυτη τη χωρα την εχουμε εμεις οι Ευρωπαιοι χεσμενη

  11. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 10/10/2008 21:28:24

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΧΕΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΙΖΑ ΤΟΥΣ
    ΠΡΟΤΑΣΗ: ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΙΖΑ ...ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΜΜΙΑ ΒΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ....

  12. γέροντας Παϊσιος avatar
    γέροντας Παϊσιος 10/10/2008 22:47:12

    Νομίζω ότι η ομογένεια δεν συγκινείται από τα άγχη μας, ούτε μας βλέπει πολύ σοβαρά από τον καιρό του Αντρέα. Ο αντιαμερικανισμός έχει γίνει το βιαγκρα του φτωχού έλληνα. Ακόμα και η Αλινα (σου ξέφυγε και υπέγραψες «Λάρα» παιδί μου χτες ή προχτές)τους έχει χεσμένους. Ήξεραν πως σκέπτεται η Αλίνα και μας έκοψαν. Ακούω ότι η Αλβανία θα καταργήσει τις βίζες

  13. thanos avatar
    thanos 11/10/2008 02:59:53

    τυχεροιιιιιιιιιιιι
    που θα πηγαινετε στηνΑλβανια χωρις VISA ποσο σας ζηλευω??

    Alina
    October 10th, 2008 at 9:00 pm

    Αλινα μεγαλη μπουκα βαλε στο στομα σου,μεγαλη κουβεντα μη λες,οσο και ευρωπαιοι να ειμαστε.(γιατι πολλες φορες το παιζομε οτι δεν ειμαστε).

  14. Africa avatar
    Africa 11/10/2008 09:40:17

    Εμεις ολους τους εχουμε "χεσμενους" - πιστευω παρομοιως και αυτοι εμας...

  15. omogeneia avatar
    omogeneia 11/10/2008 09:42:43

    Factor, νομιζω οτι το πιο σοβαρο προβλημα ειναι η λαθρομεταναστευση στην Ελλαδα και η αυξηση της εγκληματικοτητας... και οχι η Visa.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2008 10:40:33

    ναι, omogeneia, και η τόση δα υποψία από την άλλη μεριά ότι για τους λόγους που λές μπορεί να περνάνε από τα χωράφια μας και τίποτα ιδιαίτερα ανεπιθύμητοι στο JFK. Πες το υπερβολή, πες το ό,τιδήποτε, αλλά έχει μούσμουλα που αρέσκονται να πειράζουν ψηλά κτίρια στη γειτονιά μας.

  17. Dimitris avatar
    Dimitris 11/10/2008 12:19:45

    Αν σε θεωρούν ...κότα αυτά παθαίνεις. Όταν βάλανε βίζα στην Βραζιλία την άλλη μερα η Βραζιλία τους το ανατπέδωσε.