#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2012 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το "μοντέλο" του 902 να εφαρμοστεί στις ΔΕΚΟ!



Το ΚΚΕ, ως γνωστόν, έκλεισε χθές, με απόφαση της Κεντρικής του Επιτροπής, τον τηλεοπτικό του σταθμό 902.

Η επιχείρηση ήταν ζημιογόνα και το Κόμμα δεν έβγαινε.

Έτσι αποδεικνύεται οτι στο ΚΚΕ είναι τουλάχιστον καλοί ....επιχειρηματίες.

Αν αναρωτιέστε τι έκανε το  ΠΑΜΕ, σας ενημερώνω οτι  ήταν απασχολημένο σε άλλες δραστηριότητες!

Δεν πρόλαβε να πάει να ...διαμαρτυρηθεί.

Φαίνεται οτι εκεί στο ΚΚΕ το  έμαθαν καλά το παιχνίδι του καπιταλισμού.

Λοιπόν, εκεί στην κυβέρνηση, για να μη πολύ αγχώνονται,  θα πρότεινα να εφαρμόσουν, όπου πρέπει στο δημόσιο, το "μοντέλο 902".

Θα πρόκειται για μια συνεισφορά του ΚΚΕ στον ....καπιταλισμό!

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 12/09/2012 18:10:51

    Συμφωνώ. Δημόσιες επιχειρήσεις οι οποίες λειτουργούν με κριτήρια ιδιωτικής οικονομίας!.

    ΑΛΛΑ. Αν μια δημόσια επιχείρηση είναι ζημιογόνα κάποια χρονιά δε μπορεί να κλείσει καθώς είναι αναγκαίες (π.χ. ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ). Το 902 στα @@ μας κι αν έκλεισε. Εκεί υπάρχει μια διαφορά.

  2. GreekInLux avatar
    GreekInLux 12/09/2012 18:12:27

    Πως ακριβώς είχε απαντήσει η Αλέκα σε ντιμπείτ προηγούμενων εκλογών όταν δημοσιογράφος του πάνελ την ρώτησε για τους μισθούς των εργαζομένων στο Περισσό;.... πως το είχε πει κάποια άλλη στιγμή...νομίζω ήταν κάτι σε: "εμείς δεν δεχόμαστε έλεγχο από κανένα για τα οικονομικά μας".... Ε ρε ΠΑΜΕ που σας χρειάζεται!

  3. dimitrtf avatar
    dimitrtf 12/09/2012 18:34:19

    προτεινεται στουςπολιτικους να πυροβολησουν τα ποδια τους???αν κλεισουν τα εμπεδα υμετερων το συστημα πως θα αναπαραγεται εσαει??εισται καλα??Η ΤΡΟΙΚΑ ειχε σχεδιασει τα μετρα απο το 2009 να προκαλεσουν ανεργια 20 % στο δημοσιο και 3% στον ιδιωτικο τομεα ,οι κοπριτες ομως αντι να απολυσουν προτιμησαν να κανουν παντου περικοπες και ιδιως στον ιδωτικο τομεα με αποτελεσματα ακριβως αντιστροφα.το τομαριτους προστατευουν την εκλογικη τους πελατεια οι υπολοιποι ειμασται για τα μπαζα να τους τα φερνουμε μονο,αλλα και αυτο τελειωσε δεν εχει αλλο γαλα η αγελαδα.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ dimitrtf 12/09/2012 20:37:19

      Εισαι μελος της τροϊκας και τα ξερεις αυτα; Σχεδιαζε να κανει την ανεργια στον ιδιωτικο τομεα 3% η τροϊκα; Και πως θα μπορουσε παραλληλα να περασει 5-6 κυματα μειωσεων μισθων για αυξηση της ανταγωνιστικοτητας; Με 3% ανεργια, το εργατικο δυναμικο θα ηθελε αυξησεις οχι μειωσεις. Βρε, προσεχε τι λες... Αυτοαναιρεισαι...

  4. johnie xl avatar
    johnie xl 12/09/2012 19:04:24

    Έχει γίνει κουραστικό και βαρετό να διαβάζω συνεχώς επιθετικά σχόλια εναντίον των ΔΥ.Το θέμα έχει εξαντληθεί πιστεύω αλλά αναγκάζομαι σε ανταπάντηση.Προστατευουν την εκλογικη τους πελατεια γράφεις.Μα είναι φανερό οτι οι ΙΥ και ΕΛ.ΕΠΑΓ. είναι πολυπληθέστερη ομάδα και απαιτεί με σθένος την απόλυση (και λιθοβολισμό ίσως ) των ΔΥ.Άρα αν σας ακούσουν και απολύσουν ΔΥ θα ικανοποιηθείτε και τα οφέλη για ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ θα είναι πολλαπλάσια σε ψήφους.Υπενθυμίζω σε σύνολο 5 περίπου εκατ. ενεργού πληθυσμού οι ΔΥ είναι περίπου 650.000.

    • Aχρηστος avatar
      Aχρηστος @ johnie xl 13/09/2012 11:55:21

      Ενω ξεκινάς με μία ορθή διαπίστωση,(οι ΔΥ αποτελούν το 1/5 των ΙΔ και ΕΕ ) δεν βγάζεις το ορθό συμπέρασμα:Οι πολιτικοί υπερασπίζονται τον Δημόσιο τομέα όχι γιατί είναι ψηφοφόροι τους αλλά γιατί διορίζουν εκει το πολύ στενό τους περιβάλλον (συζυγοί,παιδιά,νύφες,γαμπροί,εγγόνια κλπ.,πολύ στενούς φίλους κοκ.,πού κι αυτοί με τη σειρά τους προσλαμβάνουν στενούς συγγενείς και πάει λέγοντας.Συνεπώς,οι πολιτικοί ,όταν τασσονται κατα των απολύσεων,δεν υπερασπίζονται απλούς ψηφοφόρούς τους αλλά ,κυριολεκτικά το ίδιο τους το σοϊ.Οι ΔΥ είναι όχι μόνον το μεγαλύτερο "κλειστό" επάγγελμα στην χώρα μας,αλλά και κατά παράβαση όλων των διεθνων κανόνων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων,της ισοπολιτειας και της δημοκρατικής νομιμότητας,είναι επάγγεμα κατοχυρωμένο με συννταγματική διάταξη!!! Καί δεν άκουσα κανέναν μεχρι τώρα μεταξύ αυτων που ξιφουλκουν κατα καιρούς εναντιον των κλειστών επαγγελμάτων (π.χ. δικηγόροι,συμβολαιογράφοί,ταξιτζήδες,φαρμακοποιοί κλπ.) ουτε καν τούς ιδιους τους βαλλόμενόυς να αναφέρονται στο επάγγελμα του ΔΥ

  5. chris avatar
    chris 12/09/2012 19:04:44

    Η ΔΕΗ παραμενει η πιο ζημιογονός εταιρεία με τους πιο καλοπληρωμενους υπαλλήλους .Τα καλώδια εξακολουθουν να βρίσκονται πάνω από τα κεφάλια μας και όχι υπογείος όπως σε πολιτισμένα κράτη προκαλόντας καρκίνο, λευχιμια κ.α Οι συνεχής διακοπές ρεύματος είναι καθημερινό φαινόμενο όπως και η καταστροφή των ηλεκτρικών συσκευών. Όσο για το εθνικό ορυκτό μας τον λιγνίτη που υποτιθέται θα επέφερε φθηνό ρεύμα είναι πλέον φαντασία.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ chris 13/09/2012 00:16:28

      Συγνώμη αλλά είναι άστοχα αυτά που γράφεις. Τα καλώδια υψηλής τάσης παγκοσμίως είναι υπέργεια μέχρι να φτάσουν στον υποσταθμό. Τα μέσης τάσης είναι που είναι υπόγεια παγκοσμίως σε αστικό περιβάλλον. Αλλά τα μέσης τάσης δεν προκαλούν καρκίνο. Επίσης το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο δεν εξασθενεί με ένα μέτρο χώμα από πάνω σε βαθμό που το καλώδιο υψηλής τάσης να σταματήσει να προκαλεί καρκίνο. Η ΔΕΗ δυστυχώς για όσους την επιβουλεύονται μέχρι και πέρυσι είχε καθαρά κέρδη περί τα 700 εκατ. ευρώ ετησίως.

  6. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 12/09/2012 20:39:38

    Και ποιο ειναι το μοντελο του 902; Το ΚΚΕ τους απελυσε ή τους μεταταξε σε αλλες οργανικες θεσεις εντος του χαρτοφυλακιου του; Αν εγινε το δευτερο, αυτο ειναι το μοντελο ιδιωτικοποιησεων που ακολουθει η Ελλαδα δεκαετιες τωρα. Ετσι, αναιρουνται και οι υπερμαχοι των ιδιωτικοποιησεων, αφου βασικο τους επιχειρημα ειναι οτι θα γλυτωσουμε απο τους υπεραριθμους υπαλληλους.

  7. panos avatar
    panos 12/09/2012 21:40:18

    Σιγα μη πειραξουμε τα πελατακια μας με τα ψηφουλακια μας........................

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/09/2012 22:17:00

    ΚΚΕ= Καλύτερη Κερδοφόρα Επιχείρηση
    Επαγγελματίας Κουμουνιστής= Το καλύτερο κλειστό επάγγελμα

  9. Γιωργος avatar
    Γιωργος 13/09/2012 01:10:58

    ΠΕΛΙΑ αν ειναι ετσι γιατι δεν μπαινεις στο ΚΚΕ να λυσεις το προβλημα της ζωης σου???Αφου τελειωσετε με τις εξυπναδες και σκουπισετε τα δακρυα σας που εκλεισε ο 902,θελω να μου πειτε γιατι ο περιβοητος ΓΕΡΜΑΝΟΣ δεν γλιτωσε τον 902 με τα κεφαλαια του!!!Περιμεναμε την απαντηση απο το Παγκαλο , αλλα αυτος μας τελειωσε........

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/09/2012 19:41:37

    ¨Ενας φίλος μου Κρητικός, κάθε 5 λεπτά λέει "δάσκαλε που δίδαστσες τσαι νόμον δεν εκράτεις"!!!