#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2011 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μνημόνιο εξοντώνει την Ελλάδα...




Η ύφεση της ελληνικής οικονομίας το τελευταίο τρίμηνο του 2010, διευρύνθηκε στο -6.6%, σύμφωνα με τη Eurostat.

Ο  ΟΑΕΔ  ανακοίνωσε ότι οι, επίσημα καταγεγραμμένοι,  άνεργοι ξεπέρασαν τις 690 χιλιάδες (άνθρωποι της αγοράς εκτιμούν ότι οι  πραγματικοί άνεργοι  έφτασαν  στο ένα εκατομμύριο.)

Ο πληθωρισμός κινείται στο 5%, ο υψηλότερος της ευρωζώνης.

Ο συνολικός τζίρος  από 65,9 δισ. ευρώ, υπολογίζεται ότι το 2010 κυμάνθηκε στα 58,5 δισ. ευρώ, δηλαδή έχει υποστεί μία μείωση περίπου 7,5 δις ευρώ!

 

Τα λουκέτα, μόνο τους τελευταίους μήνες αυξήθηκαν κατά 30%!

Δάνεια και ακάλυπτες επιταγές είναι στο κόκκινο.

Η μικρομεσαία  επιχείρηση και το εμπόριο, αν δεν έχουν καταρρεύσει, οδεύουν προς τα εκεί με ταχύ ρυθμό.

Τα νοικοκυριά δυσκολεύονται να πληρώσουν ακόμα και τους λογαριασμούς κοινής ωφελείας.

Η  ΓΣΕΕ, κατέρριψε και το θεμελιώδες  επιχείρημα της πολιτικής του μνημονίου: ότι δήθεν βελτιώνει  την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας μας, άρα μπορούμε να …προσδοκούμε στην ανάκαμψη.  «Ως προς το κόστος εργασίας, η Ελλάδα βρίσκεται 5η από το τέλος στη λίστα με τις 35 κυριότερες ανταγωνίστριες χώρες. Σε σύγκριση µε τις άλλες χώρες της ΕΕ οι Έλληνες εργαζόμενοι έχουν από τις χαμηλότερες αποδοχές, όταν οι επιχειρήσεις στη χώρα µας διατηρούν από τα υψηλότερα περιθώρια κέρδους μεταξύ των χωρών-μελών της ΕΕ.» σημειώνει σχετική έρευνα.

Το έχουμε συνειδητοποιήσει ότι διαλύεται η κοινωνία μας;

Βγαίνει εκτός παραγωγικής διαδικασίας μια ολόκληρη γενιά.

Και αυτοί που κρατούνται, με νύχια και με δόντια, βλέπουν τα εισοδήματά τους να συρρικνώνονται δραματικά.

 

Όλα αυτά είναι αποτελέσματα της παράλογης πολιτικής του μνημονίου.

Είναι επιτεύγματα της πολιτικής του κ. Παπανδρέου.

Μια πολιτική  που αδιαφορεί προκλητικά για την κοινωνία και τους ανθρώπους και αποθεώνει τα λογιστικά νούμερα.

Όμως, με τέτοιες επιδόσεις, ούτε τα λογιστικά νούμερα θα βγούν!

Γιατί όσο  παρατείνεται η ύφεση, θα συρρικνώνονται τα έσοδα και θα αναγκάζονται να παίρνουν πρόσθετα μέτρα, τα οποία με τη σειρά τους θα επιτείνουν την ύφεση.

Φαύλος κύκλος.

Τι άλλη χρείαν μαρτύρων έχουμε;

Το μνημόνιο εξοντώνει την Ελλάδα.

Η έξοδος από το μνημόνιο, δεν είναι πλέον πολιτικό αίτημα.

Πρέπει να αποτελέσει εθνικό στόχο.



Kώστας Ροδινός



Υ.Γ. Οι μόνες που διασώζονται μέχρι στιγμής (ορισμένες μάλιστα εμφανίζουν και κερδοφορία)  είναι οι Τράπεζες. Με τις κρατικές εγγυήσεις, βεβαίως, βεβαίως….

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 03/03/2011 18:54:16

    Η αγορά έχει πεθάνει.

    Τώρα να αρχίσουν να ρίχνουν χρήμα με δημόσιες επενδύσεις, αναπτυξιακούς νόμους και προγράμματα, θέλει ενάμισυ χρόνο ίσως και παραπάνω να ξαναπάρει μπρος το μηχάνημα.

    Είναι παλιό κόλπο. Βασίζεται στην παρατήρηση που είχαν κάνει οι χρυσοχόοι, οι πρόγονοι των σημερινών τραπεζιτών, πως αν σταματήσει η πίστωση σε μια κοινωνία, ενώ οι αποπληρωμές των δανείων συνεχίζονται, σύντομα η οικονομία στραγγίζει από χρήμα. Μέσα στην ασφυξία που δημιουργείται απαξιώνονται ολόκληροι τομείς της οικονομίας, κατρακυλούν διάφορες αξίες, οι επιχειρήσεις χρεοκοπούν και κλείνουν. Και τότε εμφανίζονται πάλι οι τραπεζίτες, ή όποιοι άλλους βάλουν μπροστά, και αγοράζουν περιουσίες επί περιουσιών, για ένα κομμάτι ψωμί.

    Οι τράπεζες είναι το φοβερώτερο όπλο εξόντωσης των οικονομιών και των κοινωνιών. Ποτέ δεν δούλεψαν υπέρ της κοινωνίας ή υπέρ ενός έθνους ή λαού. Και φυσικά όλες οι τράπεζες ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ. Και μάλιστα ΚΑΤΕΧΟΥΝ και το κράτος, το οποίο τρέχει και τις διασώζει. Αυτές μόνες. Από όλες τις επιχειρήσεις. Ενώ είναι οι ΜΟΝΕΣ επιχειρήσεις που δεν παράγουν απολύτως τίποτε. Και που το "έργο" τους θα μπορούσε κάλλιστα να το αναλάβει ένας δημόσιος φορέας, με άλλα κίνητρα και άλλες κατευθύνσεις.

    Αυτή είναι η ωραία κοινωνία που ζούμε. Φιλελεύθερη, νεοφιλελεύθερη και σοσιαλιστική. ΠΑΝΤΑ κοινοβουλευτική. Ακόμη και στον πρώην "υπαρκτό" (λέμε τώρα). Πάντα το μακρύ χέρι των τραπεζιτών στην οικονομία και την κοινωνία.

    Και όταν και τα κόμματα χρωστάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους στις τράπεζες, τι χαϊρι να περιμένουμε;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Θραξ Αναρμόδιος 03/03/2011 22:05:06

      Θράκα,
      την καλησπέρα μου.
      Ελπίζω τον Δαναό να τον έχετε υπό στενή παρακολούθηση...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 14:22:52

        @Κώστας Ροδινός

        επικοινωνήσαμε. Αναρρώνει.

        Θραξ Αναρμόδιος

  2. Νικος avatar
    Νικος 03/03/2011 19:16:53

    Νομίζο υπερβάλετε, το μνημόνιο ειναι ευλογία!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νικος 03/03/2011 22:06:02

      Νίκο,
      για μερικούς, όντως, θα αποδειχθεί ευλογία!

  3. blue nile avatar
    blue nile 03/03/2011 19:25:28

    Kε Ροδινέ, να συμπληρώσω μόνο στο έξοχο άρθρο σας ότι διασώζονται ακόμα και όλοι οι γνωστοί άγνωστοι κρατικοδίαιτοι. Με μειωμένη κερδοφορία μεν αλλά ακόμα κερδοφορία. Και με βλέψεις για πιο προσοδοφόρο μέλλον ...

  4. Enzo avatar
    Enzo 03/03/2011 19:26:48

    -6,6% υφεση ουτε η Γιουγκοσλαβια που την βορβαδιζαν και η Ελλαδα μετα τον εμφυλιο δεν ειχε.
    πιο ανικανοι και επικινδυνοι απο αυτον τον θιασο που ειναι σημερα δεν εχει ξαναπερασει απο την Ελλαδα.
    ειμαστε γκαντεμηδες. ο ΚΚ φταιει.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/03/2011 20:13:14

    Η αδιέξοδη πολιτική του Μνημονίου με το οποίο έδεσε χειροπόδαρα τη χώρα η κυβέρνηση των ανδρεικέλων, οδηγεί στην κοινωνική αναταραχή με γεωμετρική πρόοδο. Η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης δεν απέχει καθόλου από τον τρόπο με τον οποίο η Υψηλή Πύλη φορολογούσε τους υπόδουλους Έλληνες. Αρπάζοντας ετσιθελικά το βιός τους.Ήδη ο αριθμός των καταγεγραμμένων ανέργων πλησιάζει τις 7οοοοο. Για να μην αναφερθούμε στην πραγματική ανεργία η οποία είναι πολύ μεγαλύτερη. Πόσο θα αντέξουν αυτοί οι άνθρωποι? Το αδιέξοδο στο οποίο έχουν περιέλθει το γνωρίζουν και οι ίδιοι. Αυτή η κυβέρνηση είναι παντελώς ανίκανη να διαχειριστεί το πρόβλημα που εν πολλοίς η ίδια δημιούργησε. Η μόνη λύση είναι εκλογές. (Μόνο που πρέπει κάποιος να τις ζητήσει και θεσμικά).

    ΥΓ. Κώστα μήπως έχει υπόψη σου τι παίχτηκε στο χρηματηστήριο της Ν.Υόρκης με τις μετοχές της Εθνικής και της Άλφα λίγο πριν το...ναυάγιο?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/03/2011 21:48:26

      Γιάννη,
      τετοιες συζητήσεις δεν γίνονται δημοσίως..

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 03/03/2011 21:50:02

        Roger

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 03/03/2011 20:35:24

    Εξαιρετικο αρθρο για αλλη μια φορα!!
    Τα λεει ολα

  7. Αυτός ο άνθρωπος αυτός avatar
    Αυτός ο άνθρωπος αυτός 03/03/2011 20:48:39

    Πως σχεδιάζουν να μας πάρουν τα σπίτια
    http://greekmindgarage.blogspot.com/2011/03/blog-post_9682.html

    • JOHN avatar
      JOHN @ Αυτός ο άνθρωπος αυτός 03/03/2011 23:30:45

      Απολυτα σωστος.Διαβαζοντας την ιστοσελιδα που αναφερεις θα ηθελα να προσθεσω το τι συμβαινει στην Αγγλια.Λοιπον ολα αρχισαν με το κεφαλικο φορο της Θατσερ ξεσηκωθηκαν ακομη και οι συτηριτικοι Αγγλοι και αντικατασταθηκε απο το δημοτικο φορο.Μικρος στην αρχη και τωρα ειναι στα επιπεδα που γραφεις,πανω απο 1000 λιρες το χρονο για καθε νοικοκυριο σε υποβαθμισμενες περιοχες και για Λονδινο φτανει σε αστρονομικα ποσα 5000 λιρες και πανω το χρονο. Ειναι θεμα χρονου κατι παρομοιο ερχεται και στην Ελλαδα,ο Καληκρατης σ αυτο στοχευει,και μη βιαστει καποιος να φωναξει για τα μεροκαματα,δεν ειναι ολοι χρηματιστες και τρπεζιτες.Εαν δεν αλλαξει κατι ουτε για λυπηση δεν θα ειμαστε!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 21:37:27

    Ερωτηση..
    Οι Δικαστες ΔΕΝ ειναι δημοσιοι υπαλληλοι??? ΓΙΑΤΙ εξαιρουνται του ενιαιου μισθολογιου???? Ποιος τους πληρωνει?? Εχουν χορηγο?? ΟΧΙ.. εμεις..

    Θα ρωτησει η ΝΔ ???

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 21:47:19

      Οι δικαστές, όπως ξέρεις, μπορούν να ...επιδικάζουν το μισθό τους!

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/03/2011 21:53:50

    Ευτυχώς πάντως που εδώ την υπόθεση την ανέλαβε ο κ. Ντογιάκος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 03/03/2011 22:28:05

      Ο εν λόγω εισαγγελέας τιμά όντως το δικαστικό σώμα. Πάει όμως να τα βάλει όμως με γίγαντες. Εκτός κι αν εμφανιστεί κανένας απο μηχανής θεός (SEC)...Ίδωμεν

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2011 22:25:44

    Αν λέμε αν ...

    -μειωνόταν οι ασφαλιστικές εισφορές στο 25% δινόταν 7% αύξηση στους μισθούς και συγχρόνως με νόμο θεσπιζόταν η μισθοδοσία στον ιδιωτικό τομέα τομέα μέσο τραπεζών και χρήμα ζεστό θα έπεφτε στην κατανάλωση και η εισφοροδιαφυγή θα εξαφανιζόταν
    -αν γινόταν μηχανοργάνωση όχι των κουλοχέρηδων και του ΟΠΑΠ αλλά ασφαλισμένου -> ιατρού -> ταμείου -> φαρμακείου θα κερδίζαμε μερικά δις και από τη φοροδιαφυγή και από τον έλεγχο των δαπανών
    -αν πχ η καθαρίστρια της Βουλής δεν έπαιρνε περισσότερα από νευροχειρούργο και η καθαρίστρια του ΥΠΟΙΟ περισσότερα από πιλότο στο Αιγαίο θα εξοικονομούσαμε πάνω από δύο δις στη μισθοδοσία του Δημοσίου
    -αν κλείναμε την κάνουλα σε ΜΚΟ, ΝΠ, ΑΕ, κλπ που έχουν μόνο Προέδρους δαπάνες και ΔΣ θα γλιτώναμε πάνω από 5 δις
    -αν υπήρχε διασταύρωση Ε1 & Ε9 με καταθέσεις και περιουσιακά στοιχεία και είχαμε φορολόγηση θα είχαμε πάνω από 7 δις
    -αν απλά τα ΜΜΕ πλήρωναν φόρο επί των διαφημίσεων και για τις συχνότητες θα είχαμε 1 δις επιπλέον
    -αν απλά τα δημόσια έργα στοίχιζαν το διπλάσιο από το ακριβότερο αντίστοιχο προϋπολογισμό στο εξωτερικό (μην πεινάσουν τα παιδιά) θα γλιτώναμε δεκάδες δισεκατομμύρια
    -αν απλά εισπράτταμε τον ΦΠΑ...
    - αν δεν εγγυόμαστε για Μέγαρα Τράπεζες και άλλα ιδιωτικά μαγαζάκια αλλά επενδύαμε και μειώναμε την φορολογία

    και άλλα απλά και λογικά θα είχαμε ανάπτυξη, πλεονασματικούς προϋπολογισμούς και δεν θα μας ...έσωζε κανείς.

    Απλά θα ξεβολεύονταν οι πολιτικοί μας, οι βιομήχανοι χωρίς εργοστάσια, οι επαγγελματίες με δήλωσητων 5,000 € και ...των 2 Πόρσε, οι τραπεζίτες μας, η αντικειμενική και αδέσμευτη δημοσιογραφία μας .... η μειοψηφία, δηλαδή οι γύπες των ονείρων μας και οι νεκροθάφτες της ζωής μας...
    Αλλά εμείς είμαστε απλά η σιωπηλή πλειοψηφία, που απλά χαιρόμαστε όταν ψοφάει η κατσίκα του γείτονα γιατί το μόνο μας εμπόδιο είναι ο εαυτός μας, να συνειδητοποιήσουμε δηλαδή ότι εμείς είμαστε η πλειοψηφία και όχι αυτοί τα αφεντικά τους και οι φίλοι τους... αυτοί θα έπρεπε απλά να είναι οι υπάλληλοι του δημοσίου συμφέροντος, οι υπάλληλοί μας.