#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2008 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μισό ΑΕΠ παράγεται στην Αθήνα

Το 50% του συνολικού πλούτου της χώρας παράγεται στο Λεκανοπέδιο της Αττικής, ενώ φτωχότερη περιφέρεια είναι η Ήπειρος. Βάσει των στοιχείων της Στατιστικής Υπηρεσίας για το 2006, στην Αττική καταγράφεται και το υψηλότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ. Συγκεκριμένα, από το σύνολο των 178 δις ευρώ της Ακαθάριστης Προστιθεμένης Αξίας της Ελλάδας τα 86,9 δις ευρώ παράγονται στην Αττική, ενώ ταυτόχρονα από τα 213,9 δις ευρώ που είναι το ΑΕΠ της χώρας, τα 105,2 δις παράγονται στην πολυπληθέστερη περιφέρεια της χώρας. Όπως είναι φυσικό, στην Αττική καταγράφεται και το υψηλότερο κατά κεφαλήν Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν, που φθάνει τις 26.212 ευρώ έναντι των 19.194 ευρώ που είναι ο μέσος όρος για όλες τις περιφέρειες. Ακολουθούν οι περιφέρειες της Στερεάς Ελλάδας (20.645 ευρώ) και του Ν. Αιγαίου (18.475 ευρώ). Αντίθετα, το χαμηλότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ καταγράφεται στη Δυτική Ελλάδα (11.548 ευρώ), στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη (12.506 ευρώ), στο Β. Αιγαίο (13.261 ευρώ) και στην Ήπειρο (13.373 ευρώ). Το σύνολο του ΑΕΠ της Ελλάδας για το 2007 ήταν 229 δις ευρώ, ενώ για το 2008 προβλέπεται να φθάσει τα 245,4 δις ευρώ. www.in.gr 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rs avatar
    rs 01/04/2008 15:10:59

    Αυτό είναι είδηση. Για να δώ τα "παπαγαλάκια" που υπερασπίζονται τις κοσμογονικές αλλαγές του ΠΑΣΟΚ ή υπόσχονται οτι με την "Νέα Διακυβέρνηση" θα αλλάξουν όλα, πως εξηγούν την οικονομική εικόνα που παρουσιάζει η χώρα.
    Απλώς πριν σκεφτείτε ....να με αναθεματίσετε διαβάστε τα προεκλογικά προγράμματα (όποιων εκλογών, χρονικά, προτιμάτε)ή προσπαθήστε να καταλάβετε τί σημαίνει "αειφόρος ανάπτυξη", ΕΣΠΑ, ΠΕΠ,και άλλα πολλά παρόμοια.
    Και φυσικά είναι γελοίο να αναφέρουμε ΠΑΛΙ την γέφυρα του Ριο, την Εγνατία, το φυσικό αέριο, την ευρυζωνικότητα, κλπ. σαν οραματισμούς (!!!!).
    Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πικρή και ψυχρή.

  2. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 15:17:55

    factorx –καλά τα λέει ο κυρ. Χρήστος του ΔΟΛ
    αυτό είναι συμπεράσματα τουλάχιστον 100 διδακτορικών διατρίβων ,και 100.000 μεταπτυχιακών ,500 διεθνών και ελληνικών συνεδριών (όλα επιδοτούμενα από Ε.Ε. άρα από τον Κρατικό Προϋπολογισμό)γαρ «φιλελεύθεροι κρατιστές»
    Ας μας ενημερώσει τώρα το % που φαγώνεται στο χωριό Αthens?

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/04/2008 15:33:18

    Η μιση Ελλάδα ειναι στην Αθηνα ως γνωστον. Αυτό ειναι το δευτερο μεγάλο κατορθωμα της μετεμφυλιακής Δεξιας. το Πρώτο ειναι οτι το μισο του αλλου μισου βρισκεται στο Τοροντο στο ντυσελντορφ και τη Μελβουρνη. Πρεπει ομως να τους το αναγνωρισουμε: Οι ανθρωποι ήταν υγειως σκεπτομενοι και Πατριώτες. Ολα κι όλα Τα ελληνοχριστιανικα ιδεωδη τα φυλαξανε ως κορη οφθαλμου!

  4. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 15:34:23

    anonymous -Φαίνεται δεν παρακολουθείς καλά το αντίweblog διότι θα ήξερες ότι ο Ψωμιάδης παει στα Σκόπια για αυτό το σκοπό.

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 01/04/2008 16:03:53

    Το άνοιγμα της ψαλίδας συνεχώς μεγαλώνει και κάποιο από τα δύο άκρα κάποια στιγμή θα σπάσει.
    Έρχονται εποχές Διαφωτισμού

  6. βοιωτός avatar
    βοιωτός 01/04/2008 16:11:25

    Το ΑΕΠ που αντιστοιχεί στην Αττική είναι ακόμη μεγαλύτερο από 50%. Αυτό διότι στη Στερεά Ελλάδα προσμετράται και το εισόδημα που παράγεται στη αμαρτωλή βιομηχανική περιοχή Οινοφύτων με τις εκατοντάδες μεταποιητικές μονάδες. Διοικητικά οι βιομηχανίες αυτές βρίσκονται εντός των ορίων της Βοιωτίας αλλά ο πλούτος που παράγεται διοχετεύεται κατά 98% στην Αττική όπου έχουν τα γραφεία τους και απ' όπου αντλούν τους εργαζομένους τους όλες οι μεγάλες εταιρείες.

    Ο sxolio συνεχίζει ακάθεκτος να αναμασά όλους τους ανόητους μύθους που έχει ακούσει: Σε όλες σχεδόν τις χώρες του κόμσου η πρωτεύσουσα συγκεντρώνει και τον πλούτο και τη λάμψη και τον πληθυσμό(Λονδίνο, Παρίσι κ.λπ.).

    Ολοι οι μεσογειακοί λαοί (και χωρίς εμφυλίους) οδηγήθηκαν στην ομαδική μετανάστευση μετά τον Β'ΠΠ (Ιταλία, Τουρκία, Μαγρέμπ) λόγω ανέχειας.

  7. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 16:12:25

    anonymous-
    Θέλεις να με ρωτήσεις από ποιο χωριό είμαι ?
    διότι η Χώρα μου είναι όπως και το όνομα σου προσωπικό δεδομένο .

  8. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 16:52:26

    wert01gf
    apo to stoma sou (grafomena)
    kai stou th... .....

  9. MIG avatar
    MIG 01/04/2008 17:04:16

    Μηπως εχουμε τιποτα μετρησεις για Κρητη..?
    Εγκυκλοπαιδικα παντα...

  10. MIG avatar
    MIG 01/04/2008 17:04:52

    Το εγκυκλοπαιδικα σιγουρα το εχω γραψει λαθος...Ας με διορθωσει καποιος... :)

  11. Onoma avatar
    Onoma 01/04/2008 17:35:04

    Πως γινεται η Αττικη απο την 14η θεση το 2004 να πηγε στην 1η το 2006;; Για δειτε το παρακατω...

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=82938#

  12. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/04/2008 17:44:03

    τα στοιχεια εδω αφορουν το ΑΕΠ τα στοιχεια στο Εθνος αφορουν το δηλωθεν εισόδημα. Καμια σχεση

  13. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/04/2008 17:54:35

    σε ελαχιστες χωρες του κόσμου βιωτε μαζευτηκε το 50% του πληθυσμού στην πρωτευουσα. Οι συνθηκες στην Ελλάδα το 50 και το 60 ήταν αθλιες αλλα οι υπευθυνοι κυβερνητες δηλωνανε οτι η "μεταναστευσις ειναι ευλογια δια τον τόπον" (Παν.Κανελοπουλος μαζι με αλλα μαργαριταρια)και διωκανε συστηματικά τον πληθυσμό της υπαιθρου μεχρι το 74 με βαση τις πολιτικές τους πεποιθησεις. Για δρομους , υποδομές και αναπτυξιακα προγγραματα στην επαρχια αστο καλυτερα. (Για την "αξιοποιηση" του σχεδιου Μαρσαλ εχει παρει τ αυτι σου τιποτα???)
    Για τις πολιτικες γύρω και μεσα στην αθηνα ως βοιωτος τα ξερεις καλυτερα.

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/04/2008 18:02:41

    να θυμισω μονο επιγραματικά οτι βελτιωση ή επεκταση σιδηροδρομικής γραμμης εγινε στη Δεκαετια του 80 για πρώτη φορά μετα το Βενιζελο ο οποιος εκανε τον ηλεκτρικό και το πολεοδομικό σχεδιο της Αθηνας που καταπατηθηκε αγριωσ μετα τον πόλεμο, το δικτυο γκαζιου εγκαταληφθηκε κοκ. και δεν ηταν η φτωχεια ηταν ο ιδιος αρπακολλισμος που βλεπουμε και σημερα, η ιδια νοοτροπία του κρατουσ λάφυρο.
    Θυμασαι μηπως πως ηταν η Αθηνα πριν την Αττικη Οδο, τη διαπλατυνση της Εθνικης και το Μετρό???

  15. Prespensis avatar
    Prespensis 01/04/2008 18:34:47

    Η πρωτογεννής πηγή είναι στο
    http://www.statistics.gr/gr_tables/S900_SEL_11_DT_AN_06_T.pdf
    Η εκτίμηση μου είναι ότι το πρόβλημα της Στερεάς Ελλάδας με την μέτρηση της βιομηχανικής δραστηριότητας που παράγεται από "Αθηναίους" αλλά έξω από την Αττική έχει λυθεί και τα αποτελέσματα είναι κοντα στην πραγματικότητα. Επίσης είναι σαφές ότι το βασικό συμπέρασμα είναι το ίδιο εδώ και αρκετά χρόνια. Το ανησυχητικό είναι ότι η τάση να είναι όλο και πιο πλούσια η Αττική δεν προμηνύει τίποτα θετικό για τις περιφέρειες στο ορατό μέλλον. Η αστυφιλία θα συνεχίζεται..

    Αν ενδιαφέρεστε και για πανευρωπαϊκά δεδομένα για το 2005 κοιτάξτε εδώ
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/pls/portal/docs/PAGE/PGP_PRD_CAT_PREREL/PGE_CAT_PREREL_YEAR_2008/PGE_CAT_PREREL_YEAR_2008_MONTH_02/1-12022008-EN-AP.PDF

  16. βοιωτός avatar
    βοιωτός 01/04/2008 18:46:23

    sxolie,
    μην επιμένεις σε πράγματα που έχεις ακούσει.
    1. το σχέδιο Μάρσαλ στο μέτρο που λεηλατήθηκε λεηλατήθηικε σε συνθήκες πραγματικού πολέμου, όταν οι υπηρεσίες πάσης φύσεως κοστίζουν πανάκριβα. Για τα 3 πακέτα ΚΠΣ και για τα μεσογειακά πήρε τίποτε το αυτί σου που λεηλατήθηκαν εν ψυχρώ και χωρίς λόγο και που δημιούργησαν πολιτικές περιουσίες ατράνταχτες;
    2. η αστυφιλία ήταν γενικό φαινόμενο σε όλα τα κράτη των δικών μας κυβικών. Το ίδιο και η μετανάστευση.
    3. Οσο για τις βελτιώσεις στην Αθήνα επειδή τα έζησα βήμα-βήμα και εκ των έσω θα σου πω τούτο: με χρηστή διαχείριση τόσων χρημάτων η Αθήνα έπρεπε να έιναι Βαρκελώνη αλλά δυστυχώς τείνει προς Κάιρο.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2008 18:54:24

    φελάχοι με παντελόνια και porsche cayenne

  18. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/04/2008 20:24:15

    δηλαδη στα μεν φταινε οι συνθηκες (στα 1&2) στα δε οι κυβερνησεις (ΚΠΣ & 3) .... αντικειμενικό σε βρισκω

  19. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/04/2008 21:55:52

    τα στοιχεια εδω αφορουν το ΑΕΠ τα στοιχεια στο Εθνος αφορουν το δηλωθεν εισόδημα. Καμια σχεση

    Κι όμως έχουν σχέση γιατί δείχνουν ότι για ένα μεγάλο μέρος του ΑΕΠ δεν πληρώνεται φόρος.

  20. Swell avatar
    Swell 02/04/2008 11:05:16

    Τις (στέρεες) βάσεις για τον υδροκεφαλισμό της Αθήνας, τις έβαλε ο (κακώς) επονομαζόμενος και εθνάρχης ή Τριανταφυλλίδης. Από τότε που ήταν υπουργός Δημοσίων Έργων.