16/08/2008 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μετάλλιο βλακείας ποιος θα το πάρει;

Και η Φανή Χαλκιά, χρυσή Ολυμπιονίκης της Αθήνας στα 400μ εμπόδια, βρέθηκε ντοπαρισμένη. Σύμφωνα με όσα έδειξε η εξέταση της WADA ( ύστερα από έλεγχο που πραγματοποίησε στο Φουκούι της Ιαπωνίας πριν από μία εβδομάδα) στο πρώτο δείγμα ανιχνεύθηκε η ουσία μεθυλτριενολόνη (Μ3) - η ίδια δηλαδή που είχε βρεθεί στους 11 αρσιβαρίστες, στον Γιάννη Δρυμωνάκο, τον Δημήτρη Ρέγα και τον Τάσο Γκούση. Έτσι, η αθλήτρια δεν θα αγωνιστεί στην κούρσα των 400 μέτρων, που θα γίνει αύριο στο Πεκίνο. Αν και το δεύτερο δείγμα βρεθεί θετικό, θα είναι το τέταρτο κρούσμα για Έλληνες αθλητές.

Αυτό όμως που δεν εξηγείται με καμία λογική είναι το γεγονός ότι η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης «πιάστηκε», αφού είχε υποβληθεί πέρυσι σε 12 και φέτος σε 16 ελέγχους (!!!). Τους περισσότερους δηλαδή που έχουν γίνει σε οποιοδήποτε αθλητή στον κόσμο. Οπότε δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή βρισκόμαστε για μια ακόμα φορά ενώπιον μιας παγκόσμιας συνωμοσίας εναντίον της μικρής Ελλάδας. Ή κάποιων το IQ χρειάζεται επειγόντως επανεξέταση. Τι νόμιζαν δηλαδή; Ότι θα κορόιδευαν τους κουτόφραγκους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. peyer avatar
    peyer 16/08/2008 22:17:57

    Να βγούν και να μιλήσουν αυτοί που έστειλαν την χαλκιά την τελευταία στιγμή στο Πεκίνο ,γιατι η επιμονή τους ωγια την απόφαση αυτή ίσως λέει κάτι

  2. paris avatar
    paris 16/08/2008 22:35:37

    Σας παρακαλώ λύστε μου μιά απορία ο Φελπς ,αυτά που κάνει ,τα κάνει με πορτοκαλάδες ;ρε φίλε πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 16/08/2008 22:43:51

    Προσωπικά καρφάκι δε μου καίγεται για όλα αυτά. Αυτά δεν είναι θέματα που απασχολούν μια κοινωνία ούτε θέματα που τη χαρακτηρίζουν. Ο αθλητισμός απέτυχε στους στόχους του και πρέπει να βρούμε άλλα μέσα για να πετύχουμε κάτι σαν λαός. Διάβασα κάπου τις τελευταίες μέρες ότι η ινδία επενδύει τα λεφτά στην παιδεία και την έρευνα. Από μετάλλια πάτος.

  4. Ιαβέρογλου avatar
    Ιαβέρογλου 16/08/2008 22:53:13

    απλά η δοε βρήκε τη μέθοδο έφτασε στο βήμα τον κλέφτη!

    αυτά δημοσιοποιούνται ενα δυο μήνες μετά τους αγώνες

    1. τα αμερικανάκια αφενός μεν το ξέρουν κι έχουν άλλη καινουργότερη μέθοδο, αφετέροπυ στατιστικά στα 200 εκατομμύρια βρίσκονται περσσότερι δυναμωμένοι, προικισμένοι από τη φύση

    2. ποιος είπε πως το μυαλό και το πουλί των αθλητών-αθλητριών είναι ευμεγέθες;

    έχετε δει πως πηδιούνται τα πουλιά;

    3. οι παππούδες μας (αν είμαστε αγγόνια τους), είχαν και το γκρέμισμα των τειχών, είχαν και τον αποδιοπομπαίο γάιδαρο

    κανονικά θα πρέπει με την επιστροφή, οι ντοπαρισμένοι πιασμένοι, να καθίσουν στη σειρά στις στήλες του ολυμπίου διός, για να τους φτύσουν όλοι οι αθηναίοι.

    4. αν βάλει καλό δικηγόρο η χαμένη του αθληματος (γαζή?) θα της μίσει τα κέρατα! σε αστική αγωγή - απωλεσθέντα κέρδη έσοδα

  5. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 16/08/2008 23:11:13

    Ότι το IQ κάποιων χρειάζεται επανεξέταση αυτό είναι αναμφισβήτητο. Οι λόγοι γνωστοί… το πώς επιλέγονται από κομματικούς μηχανισμούς. Η παγκόσμια συνομωσία ποια είναι; Στημένες παγίδες για τους αφελείς. Τα έχω πει σε προηγούμενα σχόλια σε άλλα ποστ. Μην τα επαναλαμβάνω. Η καλή παλιά χρυσή εποχή μας τελείωσε, δεν μπορεί ο καθένας να παίρνει ντόπες και να συμμετέχει στα κέρδη χωρίς το Ο.Κ. της ΔΟΕ. Έχουν δίκιο οι άνθρωποι. Θέλουν να στήσουν σοβαρό μαγαζί θεάματος με ελεγχόμενες δαπάνες και κέρδη. 4 χρόνια μας προειδοποιούν, εμείς το χαβά μας. Ρε παιδιά ας σοβαρευτούμε, τι είναι η ΔΟΕ; Ελληνική Κυβέρνηση;

  6. αμ αυτή η σφαλιάρα; avatar
    αμ αυτή η σφαλιάρα; 16/08/2008 23:15:06

    απο τον τυπο

    Το στρατόπεδο όπου εδρεύει το 644 Μηχανοκίνητο Τάγμα στην Μιτρόβιτσα, εκκενώθηκε το Σάββατο, καθώς επρόκειτο να καούν τοξικά υλικά που είχαν εντοπιστεί την προηγούμενη εβδομάδα σε τρία φορτηγά σε εργοστάσιο στην ευρύτερη περιοχή.

    σχολιο..
    να τι κανουν οι κοσσοβαροι για να διώξουν τους ανεπιθύμητοιυς!

    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ
    ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΑ?

  7. ataktos avatar
    ataktos 16/08/2008 23:31:22

    les na to katalabe i mantam mas,tora pou ehi ependisi tosa se idiotikes katikies .
    Den to pistebo tha prospathiso na to anihnevso avrio stis Brikseles .

  8. Lydia avatar
    Lydia 16/08/2008 23:39:00

    Είναι αδύνατον αθλητές μας που βρίσκονταν συνεχώς καθαροί να βρίσκονται ντοπέ τελευταία στιγμή, αυτό πλέον έχει καταντήσει πολύ περίεργο και βγάζι μάτι. Σήμερα έκλεψαν κακής κακώς το μετάλλιο του Σέρβου που τερμάτισε πρώτος μπροστά σε όλους και το έδωσαν στον Φέλπς με τις επιδώσεις...σουπερμαν για να πάρει και το 8ο μετάλλιο.

    Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι για να περαστεί στο μήνυμα στις μικρές χώρες που παίρνουν μετάλλια σπάζοντας το μονοπώλιο των μεγάλων αθλητικών δυναμεων και συγκεκριμένα της Αμερικής, με τις διαφημήσεις και τα παχυλά συμβόλαια εκατομμυρίων, οτι δεν μπορεί ο καθένας να μπαίνει στον δρόμο τους.

    Η ξεφτίλα και η βεβήλωση που ονομάζονται ''Ολυμπιακοί'' συγκεκριμένα φέτος στο Πεκίνο, ήταν μακρά η μεγαλύτερη ξεφτίλα που εχω δει απο τις τόσες διοργανώσεις με τα καραγκιοζιλίκια που γινονται. Οι Κινέζοι τις προάλλες έδιωξαν Ελληνίδα ελεγκτη αντιντόπινγκ που πήγε να ελεγξει Κινέζα, λέγοντας οτι...μονο Κινέζοι επιτρέπεται να το κάνουν αυτό.

    Φανταστείτε οτι ο Τσάτουμας, η Μπεκατώρου και ο Ιακωβάκης που έχουν πιθανότητες για μετάλλιο, η κανένα ατύχημα θα πάθουν ή ντοπέ θα τους βρούνε και αυτούς, δεν μπορεί. Δεν έχουν αφήσει και κανέναν.

    Ξεφτίλα!

    Κανένας δεν άκουσε τον Γερμανό βουλευτή που είπε οτι οι Ολυμπιακοι πρέπει να επιστρέψουνσ την αρχική τους μορφή και να σταματήσει αυτό το χάλι.

    Φαντάζεστε εαν έστω και ένα σοβαρό παρατράγουδο σαν αυτά που γίνονται εκει απο την ΔΟΕ αλλά και τους Κινέζους κάθε μερα, είχε γίνει στην Αθήνα τότε;

    Θα μας είχαν σταυρώσει...

    Ναι ρε παιδιά, υπάρχει εμπάθεια, γιατί φοβόμαστε να το πουμε;

    Στο τέλος θα διεκδικήσουν και την Αφή της Φλόγας τηε Ολυμπίας, θα δείτε, θα το ακούσουμε και αυτό....

  9. bgt avatar
    bgt 16/08/2008 23:49:08

    Να την παρουν και η αφη.
    Γιατι πρεπει να εχουμε σχεση με αυτο το εξαμβλωμα?
    Καλα το ειπε ο φιλος πιο πανω, ας επενδυσουμε στην παιδεια και στην ερευνα.
    Βεβαια ετσι που ειναι τα χαλια μας πια δεν επενδυουμε πουθενα. Και τον αθλητισμο στην τυχη του τον εχουμε αφησει. Τουλαχιστον το 2004 ψωνιζαμε απο τις καλες ντοπες, τωρα ουτε και αυτο!

  10. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 00:06:28

    lydia -tosa orea mas ipes kane protasi an se akousoun giriste piso ke min mas kseftelizete .Lete kanis na se akousi .Amfibalo !!!

  11. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 17/08/2008 00:17:38

    Ουδείς διαφωνεί με την αξία της παιδείας και της έρευνας αλλά εγω θα πω τα δικά μου και όποιος συμφωνεί:

    Τιμή στον Τζέκο και τον Ιακώβου που έφεραν την απαραίτητη τεχνογνωσία (τις προπονητικές μεθόδους και την απαραίτητη φαρμακευτική υποβοήθηση) στη χώρα μας και μπορέσαμε και εμείς να δούμε επιτυχίες που 2-3 δεκαετίες πριν ούτε στο πιο τρελλό όνειρό μας δεν βλέπαμε.

    Τιμή και στους αθλητές μας "ντοπέ" και "καθαρούς" που υπερέβησαν εαυτούς και τίμησαν την χώρα.

    Ούξου στους γραικύλους που τους πούλησαν...

  12. george avatar
    george 17/08/2008 00:19:27

    ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠ'ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ Ε?

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ.ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ,ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ , ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ. ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ!!!

    ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΖΙΚΟ ΛΑΪΚΟ -ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ- ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ!!!

  13. bgt avatar
    bgt 17/08/2008 00:35:26

    Εγω δεν εχω προβλημα με το ντοπινγκ. Ουτε να βλεπω υπεραθλητες να συναγωνιζονται σε καποιους αγωνες.
    Φτανει να ξερουν τι περνουν και τι συνεπειες εχει αυτο για την υγεια τους.
    Και φυσικα να μην πιανεται κανεις.
    Αφου ολες οι ομοσπονδιες βγαζουν τρελλα φραγκα απο χορηγιες, διαφημισεις και τηλεοπτικα δικαιωματα ειναι δυνατον να πιανουν τους κορυφαιους ντοπε?
    Ξερετε τι θα κονομησουν οι σπονσορες και συν αυτω του Φελπς? ΤΡΕΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ!

    Απο τη στιγμη που ο αθλητισμος εχει τετοια επιρροη στις μαζες δε θα ειναι ΠΟΤΕ αγνος. Δε νομιζω δηλαδη οτι ηταν και ποτε αγνος. Λοιπον το πολυ να κανουν 2 χωριστα πρωταθληματα, των ντοπε και των ερασιτεχνων και να ησυχασουμε.

    Απο τη μια η καθε Χαλκια ειναι αξια της τυχης της γιατι ηξερε που εμπλεκε απο την αλλη ειναι μεγαλη υποκρισια να τους απαξιωνουμε ολους αυτους τωρα. Τουλαχιστον οσοι τους χειροκροτουσαν καποτε.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/08/2008 00:47:20

    Δεν ξερω αν υπαρχει συνομοσια και αν ο Φελπς πινει γαλα γυφτισσας για να κανει ρεκορ, δεν ξερω επισης αν υπαρχουν λογοι να μας εχουν βαλλει στο ματι περισσοτερο απο αλλες χωρες, ξερω οτι το δειγμα της Χαλκιας ηταν θετικο...
    Αυτο μετραει....Ολα τα αλλα ειναι κουραφεξελα...

  15. olympiada avatar
    olympiada 17/08/2008 01:39:24

    Ο καθείς φροντίζει το μαγαζί του. Κάθε χρυσό που φεύγει από την άρεια φυλή είναι κάποια εκατομμύρια δολάρια χαμένα για τις S.A. Χρυσά σε ΄χωρες με 10 εκ πληθυσμό, είναι χαμένα λεφτά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αναφορά σε παιδία και έρευνα. Ποιός θα επενδύσει σε παιδεία και έρευνα φίλοι όταν το μαγαζάκι πάει για κλείσιμο; Και πάει για κλείσιμο γιατί οι υπάλληλοι και διαχειριστές κοιτάν την πάρτη τους και οχι το μαγαζί. Και είναι καλό το ρημάδι, γωνία που λένε.

  16. νταλάρας avatar
    νταλάρας 17/08/2008 02:19:16

    κλασική δικολαβίστικη συμβουλή
    ΠΕΣ ΟΧΙ
    ΚΙ ΑΣ ΣΕ ΤΣΑΚΩΣΑΝ ΣΤΑ ΦΟΡΑ!

    Αν δεχτούμε τη φυσιογνωμική, έκανε μπαμ από μακριά το αλεπουδέ σουφρωμένο βλέμμα, που κρύβονταν με γυαλιά 500%! να μη φαίνεται τίποτε

    κι ο φελπς... κάπως σαν καθυστε φαίνεται

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/08/2008 02:54:40

    "ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΥΨΗΛΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ", -λέει...


    "Αντί της Χριστίνας Χαντζή

    H Χαλκιά στους Ολυμπιακούς Αγώνες, χωρίς... μπαράζ

    Ολοταχώς για Πεκίνο η Χαλκιά

    .. Αναλυτικά η ανακοίνωση:

    «Η ΕΠΥΑ ανακοινώνει ότι σε υλοποίηση προηγούμενης απόφασής της, χθες 26/7/08 η Ολυμπιονίκης Φανή Χαλκιά, υποβλήθηκε σε test, παρουσία εξουσιοδοτημένων τεχνικών (;;;) της ΕΠΥΑ. Η χρονομέτρηση έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φυσική και τεχνική κατάσταση. Μετά από αυτό η ΕΠΥΑ οριστικοποιεί την συμμετοχή της αθλήτριας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου», 27/7/08.

    *****
    28/7/2008
    «Πρέπει να μπορεί να απαντήσει»
    Η Χαλκιά δικαιούται να πάει στο Πεκίνο, υποστηρίζει ο Β. Σεβαστής

    .. Αναλυτικά η ανακοίνωση του προέδρου του ΣΕΓΑΣ, Βασίλη Σεβαστή:

    «Η Ολυμπιακή Ομάδα του Στίβου αριθμεί 36 Αθλητές - Αθλήτριες. Η επιλογή των Αθλητών - Αθλητριών έγινε με απόλυτα αντικειμενικά κριτήρια σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την IAAF και την ΔΟΕ. Στο αγώνισμα των 400μ με εμπόδια τα πράγματα δεν ήταν απόλυτα ξεκαθαρισμένα και χρειάσθηκε η αρμόδια επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού (!!!) του ΣΕΓΑΣ να πάρει μια αναμφίβολα, δύσκολη απόφαση.

    » Μεταξύ δύο αθλητριών με μεγάλη προσφορά, που δεν έπιασαν φέτος το όριο πρόκρισης, αλλά το 2007, έπρεπε να επιλεγεί η μία. Επιλέχθηκε η χρυσή Ολυμπιονίκης της Αθήνας Φανή Χαλκιά. Στηρίζω την απόφαση της ΕΠΥΑ της Ομοσπονδίας, γιατί τελικά επιλέχθηκε η Αθλήτρια που:

    » - Έχει σαφώς την μεγαλύτερη προσφορά στην Εθνική Ομάδα.

    » - Έχει αναμφίβολα μεγαλύτερες δυνατότητες διάκρισης στο Πεκίνο.

    » - Έχει άριστη φυσική κατάσταση, που επιβεβαιώθηκε όσες φορές έτρεξε φέτος σε δρομικά αγωνίσματα χωρίς εμπόδια.

    » - Έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που αντιμετώπιζε με το πέρασμα των εμποδίων, όπως φάνηκε στο τεστ του περασμένου Σαββάτου.

    » - Έχει περάσει τους περισσότερους ελέγχους από όλους τους Αθλητές Στίβου όλων των Αγωνισμάτων στον κόσμο το 2007, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της IAAF και το ίδιο επαναλαμβάνεται το 2008, αφού μέχρι στιγμής έχει περάσει δεκατρείς (13) αιφνίδιους ελέγχους. Φαίνεται ότι κάποιοι προσπαθούν να αποτρέψουν ή να δυσκολέψουν την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου με τον τρόπο αυτό.

    » Η Φανή πρέπει να έχει την δυνατότητα να απαντήσει. Είναι η χρυσή Ολυμπιονίκης της Αθήνας και διεκδικεί το δικαίωμα της αξιοπρεπούς παρουσίας και στο Πεκίνο, κάτω μάλιστα από αυτές τις συνθήκες.

    » Όσοι λοιπόν ισχυρίζονται ότι η επιλογή της Ολυμπιονίκου μας ήταν άδικη, κάνουν λάθος ή εξυπηρετούν άλλες σκοπιμότητες.

    » Ο ΣΕΓΑΣ θα υπερασπισθεί με κάθε θεμιτό τρόπο τους Αθλητές και τις Αθλήτριες του, που έχουν τιμήσει την Πατρίδα στους Διεθνείς Στίβους.

    » Στον Αθλητισμό, εκτός από τους γραπτούς Νόμους και κανονισμούς, υπάρχουν και οι άγραφοι. Όταν πρόκειται να κρίνεις έναν Ολυμπιονίκη, αυτό που μετράει είναι τα ουσιαστικά και όχι τα τυπικά κριτήρια. Η Φανή δικαιούται να είναι στο Πεκίνο και πρέπει να έχει μαζί της την σκέψη και τις ευχές όλων.

    » Τέλος θα ήθελα να εκφράσω την συμπάθειά μου στην Χριστίνα Χατζή και να ζητήσω την κατανόηση της ίδιας, του Προπονητή της, του Σωματείου της και του Προέδρου του και Συναδέλφου στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ κ. Βαγγέλη Μελιγγουνάκη».

    .. Η δήλωση της αθλήτριας της Ενωσης Ατρομήτου Ρεθυμνιακού είναι η εξής:

    «Με στεναχωρεί βαθύτατα το γεγονός ότι δεν θα συμμετέχω στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Όνειρο κάθε αθλητή είναι να ζήσει τη συμμετοχή του στο μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη. Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (όπου ένας σοβαρός τραυματισμός δε μου επέτρεψε να είμαι εκεί) μέσα από σκληρή δουλειά, φέτος ακούμπησα αυτό το όνειρο. Η απόφαση της ΕΠΥΑ του ΣΕΓΑΣ είναι σεβαστή. Εύχομαι στους συναθλητές και συναθλήτριες μου να μας κάνουν υπερήφανους για ακόμη μια φορά»",

    (Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες: από sport.gr)

  18. bgt avatar
    bgt 17/08/2008 03:10:00

    Δε ξερω για τη Χαλκια αλλα δε μπορω να δεκτω οτι ο Φελπς μονο στη σωματαρα του, την σκληρη προπονηση και το πολυ φαϊ θα καταφερει να κολυμπησει 15 κουρσες υψηλου επιπεδου σε μια εβδομαδα, να κανει 6 παγκοσμια ρεκορ και να παρει τουλαχιστον 7 πρωτιες.

    Δηλαδη ο ανθρωπινος οργανισμος δεν εχει καποια ορια αντοχης, κοπωσεως? θα τρελλαθουμε τελειως?

    Ο αλλος σημερα εκανε τα απιστευτα στα 100μ και οι γνωστε μιλαγανε για το τελειο κορμι?? Ναι και η Τζοουνς τη τελεια σωματοδομη και προπονηση ειχε πριν 8 χρονια και τωρα ειναι στην ψειρου. Οκ μας πεισατε.

  19. Kraepelin avatar
    Kraepelin 17/08/2008 04:25:34

    "Οπότε δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή βρισκόμαστε για μια ακόμα φορά ενώπιον μιας παγκόσμιας συνωμοσίας εναντίον της μικρής Ελλάδας. Ή κάποιων το IQ χρειάζεται επειγόντως επανεξέταση".

    Υπάρχουν και άλλες πιθανές εξηγήσεις, αλλά όταν αναλαμβάνουν δημοσιογράφοι να τα εξηγήσουν αυτά, αναγκαστικά το δημοσιογραφικό τους μυαλό κινείται στο μικρό δημοσιογραφικό σύμπαν. Να προτείνω λοιπόν άλλη πιθανή εξήγηση. Όταν αποκαλύφθηκαν οι αρσιβαρίστες με την Μ3, χτύπησε συναγερμός. Το ελληνικό κύκλωμα την έκοψε με το μαχάιρι. Οι χημικοί της WADA εξαπολύθηκαν να φτιάξουν μία πιο ευαίσθητη μέθοδο για να την ανιχνεύουν, γιατί η αρχική μέθοδος δεν ήταν όσο ευαίσθητη όσο θα ήθελαν. Μετά από μερικούς μήνες δουλειάς, έχουν πιά μέθοδο πολύ πιο ευαίσθητη από την αρχική και έτσι πιάνουν τους Ελληνάρες που την έκοψαν πριν μήνες και νόμιζαν ότι είναι ασφαλείς. Άρα; Eίναι οι δύο εξηγήσεις του κειμένου οι μόνες πιθανές; Όχι, υπάρχουν και άλλες. Προς το παρόν αρκεσθείτε σε αυτήν που έγραψα.

    Όσο για τον Φέλπς, το νέο μαγιό της Speedo έχει υδροδυναμική αντίσταση κατά 5% μικρότερη από το προηγούμενο μοντέλο της Speedo και μπορεί να ρίξει τους χρόνους κατά 2% περίπου σε σχέση με το παλιό μοντέλο. Αναλογιστείτε πόση διαφορά θα έχει από τα κοινά μαγιό. Βάλτε κάτω τους χρόνους και δείτε πόσο τεράστια διαφορά σημαίνει αυτό το 2%. Θα διαπιστώσετε ότι όλα αυτά τα τρελά ρεκόρ είναι 2% κάτω απ ότα προηγούμενα. Και ότι όλες οι ομάδες που χρησιμοποίησαν σούπερ-μαγιό τέτοιες βελτιώσεις είδαν. Γιατί οι Γάλλοι να έκαναν τέτοιους χρόνους; Λέτε να τους πήρε ο Φελπς παράμερα και να τους σφύριξε "Ψιτ, παλληκάρια, αλλόνζ ανφάν δε λα πατρί, αυτό το μαντζούνι παίρνω, πάρτε τι και σεις΄για να με νικήσετε";;;;

    Και γιατί να μην είναι κάποιος τεράστιο ταλέντο όπως ο Φέλπς παρακαλώ; Δηλαδή μόνο ένας Σπιτς γεννήθηκε κάποτε; Mετά το σπάσανε τα καλούπι;;

    ΟΛΑ κάποτε ξεπερνιούνται. ΟΛΑ έχουν εναλλακτικές εξηγήσεις. Και μετά από 30 χρόνια θα βγει κάποιος που να είναι καλύτερος από τον Φελπς. Αλλά όταν κάποιος προτιμάει τη συνομωσιολογία από την πληροφόρηση, προκύπτουν σχόλια όπως τα παραπάνω.

  20. Kraepelin avatar
    Kraepelin 17/08/2008 04:34:08

    Συνεπώς αυτό "Το μετάλλιο βλακείας ποιος θα το πάρει;" Εγώ θα ταλαντευόμουν ανάμεσα στο συντάκτη και μερικούς από τους σχολιογράφους.

  21. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 17/08/2008 05:02:15

    Είναι πολλά τα λεφτά, και από ότι φαίνεται ούτε η Χαλκιά μπόρεσε να αντισταθεί στην εύκολη λύση. Μπήκε και αυτή στο πάνθεον των αθλητών που μας ντρόπιασαν διεθνώς. Αλλά έχουμε αρχίσει να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι έχουμε ντοπαρισμένους αθλητές και τουλάχιστον δεν πέφτουμε από τα σύννεφα.
    Σε μία πολιτεία που όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται γιατί η Χαλκιά να αποτελέσει την εξαίρεση στον κανόνα; Σε ένα καθεστώς νοθείας και ατιμωρησίας τι είχε να χάσει εάν δοκίμαζε από το ‘καλό’; Γιατί δεν νομίζω η επίσημη πολιτεία να τιμώρησε ποτέ κάποιον αθλητή που πιάστηκε ντοπαρισμένος. Απεναντίας θα του χαϊδέψει το κεφάλι και θα κοιτάξει να κουκουλώσει το διεθνές ρεζιλίκι ψελλίζοντας παιδικές δικαιολογίες τύπου Σου Λί.
    Οσο για εμάς τους αφελής, πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι όπως έχουμε τους πολιτικούς, έτσι έχουμε και τους αθλητές που μας αξίζουν.

  22. bgt avatar
    bgt 17/08/2008 05:30:15

    Γιατι ο Σπιτς ηταν καθαρος? Ακου το μαγιο! Το μαγιο τον ξεκουραζει μετα την υπεπροσπαθεια καθε κουρσας x 15 σε 7 μερες?
    οκ μας επεισες. Μονο οι Ελληνες ντοπαρονται. Οι αλλοι ειναι θαυματα της φυσεως.

    Οσο για την απατη του αιωνα δε ξερω αν θα την ελεγα ετσι. Νομιζω οσοι παρακολουθουν στοιχειωδως στιβο ξερανε οτι για να διακριθουν οι Ελληνες ντοπαρονταν. Εξαλλου ηταν και προφανες οτι "προετοιμαζονταν" για το 2004. Απατη δε ξερω αν θα την ελεγα. Δε νομιζω οτι και οι αντιπαλοι τους δε ντοπαρονται αρα θα το ελεγα αγωνας επι ισοις οροις. Βλακεια να συνεχιζουν την ντοπα χωρις την αναλογη υποστηριξη θα την ελεγα.

    Τωρα γιατι η Χαλκια λυσσαγε να παει στο Πεκινο μονο για να πιαστει ειναι ενα ερωτημα. Οπως και να χει οι ελληνες αθλητες ανακατευτηκαν με τα πιτουρα με τους αναλογους κινδυνους. Ας προσεχαν.

    Απο κει και περα δεν πειθομαι με τιποτε οτι τα μαγιω και τα παπουτσια και τα πλουσια πρωινα μας δινουν το Φελπς και τον Μπολντ. Οχι οτι δεν εχουν ταλεντο οι ανθρωποι ή δε προπονουνται σκληρα. Αλλα το παραπανω που θα τους δωσει μυρια απο σπονσορες δε νομιζω να το αποδιδουν λογω...σωματοτυπου..και μονο.

    Ειπαμε και Τζοουνς θαυμα της φυσης και της προπονησης ηταν καποτε. Σωστα?

    Και ο Καρλ Λιουις αθλητης του αιωνα ητανε κι ας τον ειχε ξεμπροστιασει η ιδια του η ΟΕ. Αλλα αυτουνου για καποιο λογο τα μεταλια δε του τα πηραν.

    Και η Φλο-Τζο που απο το πουθενα ετρεχε ξαφνικα σαν ανδρας, ειδαμε πως κατεληξε. Προφανως κι αυτη ηταν ενα θαυμα της φυσης.
    Ποσοδηποτε!

  23. ν.λ. avatar
    ν.λ. 17/08/2008 08:24:05

    Σε πείραξε Φάκτορα που η ομοϊδεάτισά σου η αθλήτρια (iq=1) που είχε δηλώσει πως η νίκη είναι γραμμένη στα γονίδια του Έλληνα, πιάστηκε η πατριώτισα να κλέβει.Διεθνής συνωμοσία λοιπόν κατά της Ψωροκώσταινας. Eβραίοι, αμερικάνοι, Αλβανοί και σκοπιανοί στο κατόπι μας. Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.

  24. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 08:27:32

    to THABMA tis kaimenis Patoulidou to idame OLI ,to harikame mia fora ke enan kero ,ke sto hrono parakolouthoume to prosopo tis ,mou miazi entelos me to engatelimeno hronia ""Patoulidio Gimnastirio"" sti limni Prespon .
    Mia ekdromi ftani na pate .Ti to thelan ke to estisan eki ,pio pedi tis periohis mbike mesa gia athlisi .
    Pantos o Giorgakis o Lianis ekane me dika mas lefta kinoniki politiki .
    Tetia karangiozlikia ekanan ke den boro na tous ksehaso,olo imiteli mostras erga ,dihos stegies (Florina ) dihos opohetevsis ,dihos horothetisi ,dihos idrevsi
    Tora an meta tin ""ithiki epanastasi""tis boulas sti Nomarhia tin bolepsan ksana sto aneksartito Eritro Stavro i neodimokrates toso to kalitero .Avta blepoun i ""eksipni gonis"" ke onirevonte gia ta pedia tous -mia thesi sto dimosio ,ke gemizoun ta kolimbitiria ,gipeda ,saounes

  25. Είμαι Έλλην το καυχώμαι avatar
    Είμαι Έλλην το καυχώμαι 17/08/2008 08:40:16

    Πάλι οι θεωρίες συνωμοσίας για την Ελλαδάρα που όλοι τη ζηλεύουν (για το χάλι της). Τα ανδρικά πρόσωπα όμως κάποιων αθλητριών, (ρίξτε μια ματιά κι εδώ) και τα γουρλωμένα μάτια κάποιων αθλητών μας, άλλα δείχνουν.

  26. Ορμονολόγος avatar
    Ορμονολόγος 17/08/2008 08:45:02

    Παρντόν, η θαυμάσια αθλήτριά μας κ.Χαλκιά, έχει κάπως να το πω πολύ μικρό στήθος ή κάνω λάθος; Ομιλώ ως άνδρας διευκρινίζω, ουχί ως ιατρός. Είμαι βέβαιος πως η Ελληνίς εθνικόφρων είναι αθώα.

  27. Πατριώτης avatar
    Πατριώτης 17/08/2008 08:48:43

    Που σιτίζεται σε ποιά αργομισθία πατριωτική, η Ολυμπιονικήτρια; Ή δεν έχει διοριστεί ακόμη αντισυνταγματάρχης για την Ελλάδα ρε γαμώτο. Ελπίζω να μην την πάθει σαν την Πατουλίδου που έχασε την αργομισθία της από μαλακία του Γιωργάκη.

  28. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 08:50:55

    Είμαι Έλλην το καυχώμαι -pantos ke to sthithos Eeee,na anarotiese bre kala adelfe ekane pedi ,den to ebizakse oute mia mera ,den harikie san mana ,perimeni na kani allo ?.
    Thabma tin evhomaste oli emis !!!an ine dinaton ???.
    meta tetia blepoun i diafori rasofori ke orman ....
    Thi na thavmaso se touton to ntounia to thrasos i ti
    blakia .

  29. blue nile avatar
    blue nile 17/08/2008 10:10:50

    H αλήθεια είναι μία :

    ΟΛΟΙ ΝΤΟΠΑΡΟΝΤΑΙ

    Και βέβαια ισχύουν τα άνωθι γραφόμενα για τον Φελπς. Είναι και λίγο ένα τερτίπι της φύσης η κατασκευή του σώματος του, μετράει και η νέα τεχνολογία στον εξοπλισμό, είναι και πολύ καλή η τεχνική του μια που οι συμπατριώτες του βγάζουν πολύ καλούς κολυμβητές. Γι'αυτό και ξεχωρίζει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ντοπάρεται.
    Ο Φελπς είναι απλά πρώτος μεταξύ ντοπαρισμένων.
    Αν υποθέσουμε ότι κανείς δεν θα είχε ντοπαριστεί, πάλι πρώτος θα ήταν και με διαφορά μάλιστα, δεν θα μπορούσε όμως κα σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο συμμετέχοντας σε μικρό χρονικό διάστημα σε τόσους πολλούς αγώνες.

    Ουσιαστικά ο παράγοντας ντοπάρισμα πέρα από τους ολοένα και καλύτερους χρόνους που σημαίνουν αυξημένο ενδιαφέρον και διαρκή εισροή θεατών, άρα και διαφημιστικά έσοδα, είναι και μια πολύ πετυχημένη απόπειρα ελέγχου στο που θα πάνε τα ολυμπιακά μετάλλια.

    Όλοι ντοπάρονται άρα όλοι μπορούν να πιαστούν με τον κάτάλληλο έλεγχο οπότε μπορεί να λειτουργήσει επιλεκτικά το αντιντόπινγκ στους ανεπιθύμητους και να αφήσουμε τους επιθυμητούς ελευθερους να οργιάσουν.

    Σε πολλές περιπτώσεις τα ίδια εργαστήρια που κατασκευάζουν τα αντιντόπινγκ κοντρόλ τα ίδια εφευρίσκουν και παρασκευάζουν τις νέες βελτιωμένες ντόπες.
    Οπότε υπάρχει η δυνατότητα κάποιοι να είναι πραχτικά άπιαστοι.
    Όσον αφορά τα δικά μας.
    Τα τελευταία είκοσι περίπου χρόνια υπήρξε ένας σαφής προσανατολισμός της πολιτικής ηγεσίας προς όλο και μεγαλύτερες αθλητικές διεθνείς διακρίσεις. Τα πράγματα στην διεθνή πολιτική σκηνή καθώς και τα δυσχερή οικονομικά, δεν επέτρεπαν στην πολιτική ηγεσία να δημιουργήσει στον ελληνικό λαό αισιοδοξία για το μέλλον, αυτοσεβασμό καθώς και την αίσθηση ότι γενικά πηγαίνουμε καλά τόσο έξω όσο και μέσα.
    Η επιτυχία της εθνικής μπάσκετ εικοσιένα χρόνια πριν και οι εικόνες των χιλιάδων ελληνικών σημαιών στους δρόμους ουσιαστικά έδωσαν έναυσμα.
    Αθλητικές επιτυχίες έπρεπε πλέον να επιδιώκονται με κάθε μέσο.

    Και ως γνωστό ο σκοπός αγιάζει το μέσο.

    Από εκεί και πέρα προσπαθήσαμε και εμείς να παίξουμε το παιχνίδι των μεγάλων άλλων (ντόπινγκ, ελληνοποιήσεις...) κάτι το οποίο δεν άργησε πολύ να φέρει αποτελέσατα.
    Όμως, όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε παραπάνω, όταν γίνεσαι υπολογίσιμος αναπόφευκτα θα δεχτείς και την απάντηση του συστήματος που θέλει να προκαθορίσει την διαδρομή των μεταλλίων.

    Το ερώτημα είναι αν τελικά ενισχύουμε τη θέση της χώρας και του λσού με παρόμοις μεθοδεύσεις, τη στιγμή που ξέρουμε ότι είτε έτσι είτε αλλιώς το παιχνίδι είναι στημένο, είτε αν θα μπορούσαμε να δράσουμε αλλιώς.
    Θα μπορούσαμε με την ευκαιρία της διοργάνωσης των ολυμπιακών αγώνων να προτείνουμε λιγότερο εμπορευματοποιημένους αγώνες, αγώνες πιο κοντά στα αρχαία ελληνικά ιδεώδη. Δεν θα καταφέρναμε και πολλά αλλά η πρόταση μας αυτή και η αναγκαία συζήτηση που θα ακολουθούσε μόνο καλό θα έκανε στη χώρα.
    Το ίδιο θα προσπαθούσαμε σε κάθε δοθείση ευκαιρία, να προπαγανδίζουμε υπέρ της αλλαγής τηε νοοτροπίας που διέπει τους ΟΑ τώρα.
    Μόνο που πρώτα από όλα θα έπρεπε εμείς να είμαστε σωστοί και να δίνουμε το παράδεγμα με τη στάση μας.

  30. skalistiri avatar
    skalistiri 17/08/2008 10:44:17

    Βρε παιδιά άδικα μαλώνετε η Μ3 είναι στο DNA των Ελλήνων γιαυτό ήμασταν πρώτοι.

  31. σασκα avatar
    σασκα 17/08/2008 12:38:50

    διαβάστε το άρθρο της Μαργωμένου σήμερα στην "Καθημερινή"
    Θα λαμβάνατε κάποια απαγορευμένη ουσία με την οποία θα κερδίζατε για 5 χρόνια κάθε διοργάνωση, αν ξέρατε οτι αυτή η ουσία θα μπορούσε να σας σκοτώσει;
    195 απο τους 198 αθλητές ολυμπιακού επιπέδου απάντησαν ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.
    Άρα για τι μιλάμε και καταναλωνουμε τόση φαιά ουσία.

  32. βασιλης avatar
    βασιλης 17/08/2008 12:39:45

    στον φιλαράκο που μιλάει για εβραίους,του θυμίζω οτι αυτοί παίζουν στην Ευρώπη ,γιατί έτσι γουστάρουνε και πρωταθλητές Ευρώπης είναι στο μπάσκετ και φιλαράκο οτι γουστάρουν τοκάνουν.Τώρα με στιβο κλπ δεν την είδανε ακόμη ,αλλά έτσι και την δούνε θα γίνει το έλα να δείς.

  33. bgt avatar
    bgt 17/08/2008 12:42:46

    Απλα οι Εβραιοι δεν εχουν διαφημιστικη δυναμη. Δε ειναι θεμα συνομωσιας κατα της Ελλαδας, ειναι θεμα προστασιας ενος προιοντος απο την παγκοσμια αθλητικη μπιζνα.

    Μας αφησαν να κερδισουμε καποια μεταλλια μεχρι το 2004 αλλα μεχρι εκει.

    Ο Φελπς εχει μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο το καημενο το Δρυμωνακο, ο Μπολντ απο τον Κεντερη κλπ.

    Ξεραμε που μπλεκαμε αλλα γλυκαθηκαμε που τα μαζεψαμε το 2004 και νομιζαμε οι αφελεις οτι γιναμε παγκοσμια δυναμη του αθλητισμου. Τρομαρα μας! Ο αθλητισμος ειναι πια μπιζνα, και ειναι μια μπιζνα αμειλικτη!

  34. Nick avatar
    Nick 17/08/2008 13:20:33

    Ο Μαρκ Σπιτζ Εβραίος είναι και κέρδισε και 7 μετάλλια, αλλά με τις ΗΠΑ.

  35. νταλάρας avatar
    νταλάρας 17/08/2008 14:18:32

    αυτό οπου ξέρω είναι πως με την πτώση του υπαρκτού, όλοι οι τεχνικοί-προπονητές των επιτυχιών και όλες οι ουσίες και ροβόλησαν κατά ελλάδα, κύπρο, τουρκία ισραήλ αίγυπτο μεριά.

    δεν πήγαν ιταλία γαλία ισπανία... γιατί άραγε;

    δείτε σε γραφήματα την πορεία της πτώσης των μεταλίων από ρωσία ρουμανία βουλγαρία γιουγκοσλαβία και την ταυτίοχρονη άνοδο σε όλες τις προηγούμενες χώρες (ελλάδα, κύπρο, τουρκία ισραήλ αίγυπτο). Ακόμα και η κύπρος παίρνει πια μετάλια!


    αν υπάρχει ειοσαγγελέας, οφείλει τώρα να καλ΄σει για εξηήγησεις όλους όσους ενεπλακησαν, για δυσφήμηση του αθλήματος

  36. ΑΒ avatar
    ΑΒ 17/08/2008 15:58:30

    Καλή μου Φανή,

    Μην ακούς όσα σου καταμαρτυρούν αυτοί που γράφουν σχόλια σε τούτο το ιστολόγιο. Ου γαρ οίδασιν τι λέγουσιν, τα γαϊδούρια. Αυτοί όλοι είναι ή κρυφοεβραίοι (σαν τον Σπιτς) ή πουλημένοι στους Εβραίους (σαν τον Φελψ).

    Και εγώ πήγαινα για πρωταθλητής κάποτε στην ποδηλασία και καταλαβαίνω τον καημό σου. Μην πτοείσαι!

    Το είχες πει άλλωστε το 2004: Ως Ελληνίς, είναι γραμμένο στα αρχ... σου να είναι τσαμπιονάρα. Μη μασάς! Σου συμπαραστέκονται τόσοι και τόσοι που έχουν ζήσει παρόμοια μαρτύρια: Βερούλη, Τζέκος, Θάνου, Κεντέρης και ολόκληρη η Ομοσπονδία Άρσης Βαρών.

    Τώρα που κυκλοφορώ πλέον ελεύθερος και μιας και είμαστε κοντοχωριανοί, λέω να έρθω καμιά βόλτα μέχρι την Λάρισα να μου πεις πώς να στήσω το σάιτ να πουλάω πολυβιταμίνες, τι-σερτ, μπρελόκ, αυτόγραφα Made in China να βγάζω και εγώ ο καψερός κανένα φράγκο (ευρώ δηλαδή), γιατί μου τα φάγανε οι δικηγόροι και τα παγκάρια κλείσανε για μένα.

    Και μιας και ανάφερα δικηγόρους, δεν κάνεις καμιά βόλτα από το γραφείο του Λυκουρέζου, του Κούγια ή κανενός άλλου μεγαλοδικηγόρου; Ξέρουν αυτοί πως να κάνουν την δικαιοσύνη πιο δίκαιη. Επίσης για να μην τολμήσει κανένας και σου κλείσει την πόρτα στο Δημόσιο, τώρα που δεν είναι πλέον εν ζωή ο Βαρθολομαίος του ΙΚΑ, πάρε τηλέφωνο τον Ζαχόπουλο. Σκέψου ότι ο Ζαχό, αφού έπεσε από πολυκατοικία, γλίτωσε και -- αντί να του βγάλουν το λάδι -- βγήκε ο ίδιος virgin oil, σίγουρα και σένα θα μπορέσει να βολέψει.

    Αν πάλι δεν γουστάρεις τους δικηγόρους, τότε σκέψου το μοναστήρι. Όλο και σε κάποια μονή θα μπορέσεις να κρυφτείς. Υπάρχουν μονές και μέσα σε πόλεις με όλα τα κομφόρ. Και όταν με το καλό περάσει η μπόρα, τότε ξανοίγεσαι και σε μια ΜΚΟ για να ζήσεις κι εσύ σαν άνθρωπος με πέντε ανέσεις -- που λέει ο λόγος.

    Σου συμπαραστέκομαι με όλο το ελληνοχριστιανικό μου ήθος,

    Αποστόλης
    (τέως μοναχός Ραφαήλ)

  37. Kraepelin avatar
    Kraepelin 17/08/2008 16:13:39

    "to THABMA tis kaimenis Patoulidou to idame OLI"

    Δεν είναι θαύμα για μια γυναίκα να έχει ακμή, μουστάκι και βαριά φωνή. Το αντίθετο του θαύματος είναι.

  38. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 16:42:13

    Kraepelin-στα Ελληνικά και σε ολες της γλωσσες το λένε "τραγωδία" αλλα τοτε ηταν θαβμα και γι αυτην .

  39. Kraepelin avatar
    Kraepelin 17/08/2008 17:11:41

    Θάβμα, θάβμα.

  40. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 17:33:25

    Kraepelin-ke pou na sou thimiso tin frasi tis (papous ime ke tha me akousi o engonos mou ),pou ektote kiriarhise sta stomata olis tis neoleas mas .Simera pas horio ,pas steki opou na mas i nei mas iposinidita to ehoun psomotiri .

  41. massai avatar
    massai 17/08/2008 17:38:12

    δεν το καταλαβα, Ατακτε, το τελευταιο σου;
    Για μεταφραζε!!!!!!!!

  42. bgt avatar
    bgt 17/08/2008 18:15:57

    Σχολιο του σχολιαστη για τον 1ο νικητη στα 10000μ:

    Τον βλεπετε και τρεχει σαν κατοσταρης μετα απο 9900μ!! Μα ποιος μπορει και τρεχει ετσι??

    ελα μου ντε!

  43. massai avatar
    massai 17/08/2008 18:17:14

    παλια λεγανε πως τους εβαζαν νεφτι στον κωλο;

  44. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 18:23:19

    massai - opou pas den akous pantou apo tin neolea mas gamo.. ,ke mal... ,koritsia ,agoria dihos diakrisi

  45. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 18:37:14

    ke meta apo avto ton ""politismo"" pou mas ebanan meso tis TV sta spitia ainte tora ola ta protipa na ta allaksis .Otan to pedi den sebete ti lei ,ke ti ekfrazi ,les ke ine ""theos"" ke o ""protos"" metaksi olon ,ine o protos i i proti (gineka ,antras )pou oli tous proerhonte apo brisidi tou ,gia pia ekpedevsi ,pedia ,politismo na tolmisis na milisis .
    Gia pia ellinika na omilisis ,ke ti paramithi na diigithis,ti biblio na prosferis os doro .
    As imaste omos esiodoksi ,kapos etsi itan ke stin epohi mas ,apla den itan kiriarha ke epikratestera -kati pou aniki na apetisoume ke epibaloume stin tin ""eksusia""

  46. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/08/2008 19:02:53

    Η δήλωση Κυριακού για το θέμα ήταν επαίσχυντη και ο Κύριος αυτός πρέπει να πάρει πόδι αμέσως από την ΕΟΕ.

  47. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 17/08/2008 19:12:20

    Απορίες...:

    # Τωρα που η Φανή Χαλκιά πιάστηκε ντοπέ, ποιος φταίει;; Οι Νεφελίμ; Η κακή ΔΟΕ; Οι γιατροι αλμπάνηδες; ο Περικλης Αράπης;;
    # Στην πορτοκαλάδα της το ρίξαν, όπως του Γουση, του Δρυμωνάκου και των αρσιβαριστών;;
    # Η πορτοκαλάδα ήταν από πορτοκάλια;;
    # Ηταν μήπως λεμονάδα από λεμόνια;;
    # Γιατί τελειώσαν οι διακοπές;;
    # Τι θα τραγουδάει πλέον η Φανή Χαλκιά;; "Δεν ξανακάνω φυλακή;; Με την καπεταν Θανου κου έχει μπούκλα στο μουστάκι";;
    # Γιατί τους πιανουν φέτος όλους τους δικούς μας;; που είναι το κράτος;; Τι λεει για αυτό ο Αυτιάς;; Φταίει ο Βερύκιος
    # Γιατί αυτός ο Φελπς τρωει ενα σοκολατένιο κεηκ και 8 αυγά καθε μερα και κερδίζει μετάλλια, ενώ εγω κερδίζω κιλά;;
    # Αυτός πως τα παίρνει τα μετάλλια; Με λουκουμόσκονή;;

  48. Lydia avatar
    Lydia 17/08/2008 21:45:28

    O Κυριακού ας κοιτάει τα χάλια του που απο τότε που πάτησε πόδι στις μπίζνες της ''Ολυμπιάδας'' αυτος και η κατα 30αιώνες νεώτερη ξανθιά σύζυγος, ξελάσπωσαν ακόμα και το κανάλι του, και να μην μιλάνε πολυ γιατί δεν κάνει....

  49. ataktos avatar
    ataktos 17/08/2008 22:59:48

    μήπως λέω βρήκε καμια "ευκαιρια" και πούλησε στον Σακασβίλι μερικά σαράβαλα ,από αυτα που του έχουν μηνη από Πολωνια του 1980 ?

  50. Νίκος avatar
    Νίκος 18/08/2008 06:08:06

    ΠαραγονταΧ,

    ΟΙ δυο υποθεσεις σου δεν ειναι αμοιβαιως αποκλειομενες.
    Αφου ειναι απο τις κορυφαιες αθλητριες ειναι λογικο να την στοχευουν. Οσο για τον ΔΝ των Ελλαδικων, μαλλον δικιο εχεις. Μονο ηλιθιοι θα το εκαναν. Μαλλον σκεφτηκαν οτι "αφου την εξετασαν 16 φορες, ε, μαλλον θα την αφησουν ησυχη.

  51. ikonikos avatar
    ikonikos 18/08/2008 18:08:47