#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεν αληθές εν, το δε ψεύδος πολυσχιδές

Τα ψέματα τελείωσαν. Ήρθε η ώρα της αλήθειας.

Βρισκόμαστε πια στην τελική ευθεία. Στο τέρμα της οποίας θα πρέπει να πάρουμε τη μεγαλύτερη ίσως απόφαση μετά τη μεταπολίτευση.

Τα διλήμματα πολλά, το ίδιο και οι επιλογές μας. Για αυτό και οι δημοσκοπήσεις, το μόνο σίγουρο που αποτυπώνουν είναι η μεγάλη αναποφασιστικότητα.

Οι περισσότεροι Έλληνες, ακόμη τα έχουν χαμένα. Δεν έχουν πειστεί.

Για αυτό και πρέπει να μπει το μεγάλο ερώτημα: Η Κυριακή έρχεται. Τι ψηφίζουμε; Αλήθεια ή ψέμα;

Μα φυσικά αλήθεια.

Την οποία θα πρέπει να δούμε, για να την καταλάβουμε. Άσχετα αν είναι μπροστά μας.

Και φυσικά, θα πρέπει να απαντήσουμε, στο ποια είναι αυτή η αλήθεια.



Είναι γνωστό ότι στους κανόνες πάντα υπάρχει η εξαίρεση ή οι εξαιρέσεις, που τους επιβεβαιώνουν.

Έτσι , στον κανόνα ότι  «οι πολιτικοί λένε ψέματα», ψάχνουμε την εξαίρεση. Ψάχνουμε την αλήθεια!

Προς τούτο, θέτουμε το δάχτυλο επί τον τύπο των ήλων.

Ξεχωριστά για τον καθένα, και σε απλά ελληνικά:

ΠΑΣΟΚ-Βενιζέλος: Ψέμα. Χρειάζεται άρα να το εξηγήσουμε; «Τα λεφτά υπάρχουν»!

ΔΗ.ΑΡ-Κουβέλης:   Ψέμα. Με τα ¾  των στελεχών του να προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ, για ποια αλήθεια μιλάμε;

ΣΥΡΙΖΑ-Τσίπρας:    Ψέμα. Υποκρισία στο μεγαλείο της. Πιστεύουν εκεί αλήθεια ότι μπορούν να συγκυβερνήσουν, ακόμα και με πρωθυπουργό την Αλέκα;

ΑΝ.ΕΛ.-Καμμένος:  Ψέμα. Ένα συγκυριακό κομματικό μόρφωμα που προσπαθεί απεγνωσμένα να κλέψει  ψήφους παραπονεμένων δεξιών και άλλων, προσδοκώντας στην αποδόμηση της ΝΔ. Μα πώς θα συνεργαστεί με Δημαρά και αριστερά;

ΛΑΟΣ-Καρατζαφέρης: Ψέμα. Πασιφανές και χωρίς ανάγκη απόδειξης. Αν η πολιτική ήταν ρυθμική γυμναστική, ίσως το ΛΑΟΣ να ήταν το πρώτο κόμμα.

Χρυσή Αυγή: Το ψέμα, του ψέματος….

ΚΚΕ-Παπαρήγα:  Αλήθεια. Την ίδια αλήθεια, εδώ και ογδόντα χρόνια. Καλώς ή κακώς…

Ν.Δ. Σαμαράς:  Αλήθεια; Γιατί; Ας το δούμε κάνοντας τρεις υποθέσεις:

Ο Σαμαράς λοιπόν, ή εξαπατήθηκε, ή μας εξαπάτησε και μας εξαπατά,  ή μας λέει την αλήθεια.

Εξαπατήθηκε από κάποιους οικονομικούς συμβούλους; Από κάποια ξένα και ντόπια συμφέροντα; Αν  ναι, τότε  μας λέει ψέματα.

Ναι αλλά αν είναι έτσι, πως γίνεται και όλοι μα όλοι αρχίζουν  πλέον δειλά δειλά και υιοθετούν τις θέσεις του; Άρα, μήπως  δεν εξαπατήθηκε;

Μήπως μας εξαπάτησε; Μα αν ήθελε να το κάνει υπήρχε μεγαλύτερη ευκαιρία απ το βράδυ της 12ης Φεβρουαρίου; Με ένα μεγαλοπρεπές όχι, θα μπορούσε να γίνει πρωθυπουργός με ένα 60%, και ίσως και περισσότερο. Άρα δε μας εξαπάτησε.

Τι μένει; Ότι μας είπε και μας λέει την αλήθεια.

Συμπερασματικά λοιπόν, και μέσα από μια τέτοια απλοϊκή διαδικασία λογικής, καταλήγουμε ότι την αλήθεια τη λένε μόνο δυο από αυτούς που διεκδικούν την ψήφο μας: Η Παπαρήγα, και ο Σαμαράς.

Εσείς αποφασίζετε ποιον απ τους δυο θέλετε.

Στο χέρι σας (μας) είναι.

Δαναός-S.A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/05/2012 09:40:47

    "Χρυσή Αυγή: Το ψέμα, του ψέματος…." Το -δυνητικά- εγκληματικό ψέμμα. Εδώ κυκλοφορούν με σβάστικες!!!!, κάποιος "πρέπει να τους μιλήσει για το ρεξόνα". Δαναέ και ΠΕ, η καλύτερη "σούμα" που λέγαμε και στο χωριό μου, τη Νέα Υόρκη...

  2. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 04/05/2012 09:55:14

    Le Notti Bianche είναι ο σωστός τίτλος της ταινίας του Βισκόντι βασισμένης στην ομόνυμη ιστορία του Φίοντορ (Λευκές Νύχτες) ...

    εκπληκτική ιστορία με έναν τύπο μοναχικό που γνωρίζει μη κοπέλα που ερωτέυεται παράφορα ... μετά από αρκετές άκαρπα (λευκά) νύχτερινά ραντεβού ... τελικά αυτή ξεχνάει το μεγάλο της έρωτα και αποφασίζει να ερωτευθεί το νέο ...

    δυστυχώς ακριβώς τότε επιστρέφει ο πρώην ερωτάς της ... με του πο τον βλέπει , παρατάει το νέο που μένει μπουκάλα και φέυγει με τον πρώην αφηνοντάς τον πάλι μόνο ...

    η χαρά του νέου κράτησε μόνο λίγα λεπτά ...

    περίεργη επιλογή

    http://www.youtube.com/watch?v=BXNVT-ryLhY

  3. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 04/05/2012 09:57:50

    άκυρο σχόλιο έκανα ...

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 04/05/2012 10:00:11

    Ε ρε και έτσι όπως το θέτεις να βγεί κυβερνήτης η Παπαρήγα!
    Δεν είναι μόνο αλήθεια ή ψέμμα.
    Το διακύβευμα αυτών των εκλογών, ναι μεν να φανεί το ψέμμα και η αλήθεια, αλλά για το ¨αύριο¨, το σουδαιότερο είναι ποιος έχει πρόταση διεξόδου από την κρίση.

    τα σέβη μου κε Δαναέ!

  5. juliet avatar
    juliet 04/05/2012 10:04:53

    Καλημέρα,
    τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται πριν τις εκλογές και μετά το ψάρεμα ....και για τους κυνηγούς ,μετά το κυνήγι.
    :)

  6. Δαναός avatar
    Δαναός 04/05/2012 10:06:37

    Νίκο, Απλή σκέψη Καλημέρα! Μια απλή σκέψη κάναμε.Το διακύβευμα αυτών των εκλογών έχει αναλυθεί πολλές φορές! Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω!
    Δυνατά! Δυο μέρες μείνανε!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 04/05/2012 10:14:08

      Tις καλημέρες μας, κύριε Δαναέ!Δεν μαρτυράω τι διαδίδει ο έτερος εκ των γραφέων.
      :(

  7. avanti avatar
    avanti 04/05/2012 10:07:01

    Καλημέρα, πολύ εύστοχο.... μήπως όμως η αλήθεια της Αλέκας παραπέμπει καμιά εκατοστή χρόνια πίσω.... τέτοιο φλας μπακ ποιός άλλος προσφέρει?

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ avanti 04/05/2012 10:59:07

      avanti, μήπως όμως η αλήθεια της Αλέκας παραπέμπει καμιά εκατοστή χρόνια πίσω…. τέτοιο φλας μπακ ποιός άλλος προσφέρει;
      Κανένας!

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 04/05/2012 10:15:10

    juliet κράτα γερά! Καλημέρα!

  9. Οπισθέλκουσα avatar
    Οπισθέλκουσα 04/05/2012 10:32:18

    Το να εξαπατήθηκε σημαίνει αδυναμία ανάλυσης..αλίμονό μας. Το να μας λέει την αλήθεια σημαίνει ότι πιστεύει στην κρίση ενός μεγάλου μέρους του λαού, που ούτε "εμείς" ενδόμυχα πιστεύουμε, πάλι αλίμονό μας!...μένει το φαινομενικά επικίνδυνο του απατάν για το καλό μας...είθε να κάνουμε οι ευρωσκεπτικιστές λάθος, ο ιστορικός του μέλλοντος, όσον ούπω σε μερικούς μήνες, θα αποφανθή.

  10. ilektro77 avatar
    ilektro77 04/05/2012 10:43:35

    Δε μιλάμε απλά για ψέματα εδώ πέφτουμε σε εξώφθαλμο κομπογιαννιτισμό.
    Η συζήτηση με το ΠΑΣΟΚ για τις πολιτικές επιλογές έχει βάση. Σήμερα ουσιαστικά παραδέχονται ότι η σοσιαλιστική φρασεολογία του παρελθόντος ήταν μπαρουφολογία. Σήμερα υποστηρίζουν ότι θα κάνουν διαρθρωτικές αλλαγές για τις οποίες μέχρι εχθές έπαιρναν όρκο ότι θα τις κάνουν αλλά ποτέ δεν τις έκαναν για να μην ξεβολέψουν τους πρασινοφρουρούς και γιατί στο κάτω κάτω της γραφής είναι το δημιούργημά τους. Και μόνο η υπόνοια ότι θα προβούν σε διαρθρωτικές αλλαγές έχει διαλύσει το ΠΑΣΟΚ.
    Το ζήτημα είναι ότι οι υποστηρικτές του κρατισμού οδηγούνται στην αριστερά για να συντηρήσουν το άρρωστο σοσιαλιστικό κράτος. Εδώ οργιάζει ο κομπογιαννιτισμός. Ο Τσίπρας ως νέος Ανδρέας υπόσχεται διορισμούς.
    Ο μέτριας απόδοσης βουλευτής Καμμένος και φέρελπις πρωθυπουργός από το Ηράκλειο (το καταπράσινο άλλοτε) μίλησε για την αλλαγή και το "η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες". Μου θυμίζει το μύθο του Αισώπου: η αλεπού έπεισε το κοράκι ότι τραγουδάει υπέροχα για να του πάρει το τυρί από το στόμα. Έτσι και ο Καμμένος νομίζει ότι τραγουδάει για πρωθυπουργός. Κούνια που τον κούναγε (αναφέρομαι και στο λαό που θα τον ψηφίσει). Αυτός δεν κάνει ούτε για κομπογιαννίτης!
    Στη Χρυσή Αυγή βασιλεύει η ιστορική και πολιτική ημιμάθεια. Εδώ βρίσκει εφαρμογή το "η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας".
    Το ΔΗΜΑΡ το βάζω στην ίδια μοίρα με το ΣΥΡΙΖΑ απλά συγκεντρώνει αυτούς που πιστεύουν ότι το ΠΑΣΟΚ θα αναστηθεί.
    Τα κομματίδια είναι ανεπαρκείς μαθητές που νομίζουν ότι ο απουσιολόγος έχει μέσο.
    Η Ν.Δ λέει την αλήθεια. Δεν χαϊδεύει αυτιά. Την πιστεύουν όσοι αξιολογούν σωστά. Η αλήθεια δεν μπορεί να χάσει από το ψέμα. Η επιστήμη δεν είναι δυνατόν να σκιαστεί από τον κομπογιαννιτισμό.
    Η κρισιμότητα καλεί την Ν.Δ στο πηδάλιο. Αυτό είναι ιστορική ανάγκη.
    Θα νικήσουμε!

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 04/05/2012 11:04:55

    Οπισθέλκουσα δεν εξαπατήθηκε και δε μας εξαπάτησε.Να είσαι σίγουρη.Μισό λεπτό να τον δεις στα μάτια καταλαβαίνεις!

  12. gloup avatar
    gloup 04/05/2012 11:11:03

    Στις εκλογές αυτές υπάρχουν μόνο τρείς δυνάμεις:
    - η ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά,
    - το ΚΚΕ, και
    -το Πασόκ σε όλες τις μεταμορφώσεις του:

    1) τα ξαδέρφια με τον χοντρο-Μπένυ,
    2) τα ανήψια με τον Κουβέλη
    3) τα εγγόνια με τον Τσίπρα,
    4) οι συμπεθέροι με το Λάος,
    5) τα εξώγαμα με τους Καμμένους,
    6) τα αποπαίδια με τη Χρυσή αυγή,
    7) τα βαφτιστήρια με τις Ντόρες, Δράσεις, Οικολόγους, ΕΠΑΜ, Δημιουργίες,
    8) τα υπόλοιπα παραπεταμένα

    Αυτοί 1-8 κάνουν το σύστημα.
    Τρείς επιλογές έχουμε: Αντώνης, Αλέκα, πασοκάκια. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να επιλέξεις τον Σαμαρά. Σε σας μιλάω κύριοι αναποφάσιστοι. Και στους αποφασισμένους για τους πασόκ μια μόνο κουβέντα: σκέψου πριν κλάψεις.

  13. Φελίζα avatar
    Φελίζα 04/05/2012 11:11:46

    Καλημέρα !
    Δυνατά ....δύο μέρες έμειναν

  14. ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ avatar
    ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ 04/05/2012 11:22:37

    http://taxikiantepithesi.blogspot.com/2012/05/blog-post_8445.html

    Δείτε το video και απαντήστε
    1. Πόσες πολιτικές θέσεις άλλαξε στη διάρκεια του 9 λεπτου ο εν αναμονή αριστερός πρωθυπουργός;
    2. Ποια ακριβώς είναι τη πρόταση του;
    3. Νορβηγία = Αριστερό αναπτυξιακό μοντέλο?
    4.Ποιος είοναι καλύτερος στα Φλικ-Φλάκ ( είδος κολοτούμπας στην ενόργανη) Ο Μελισσανίδης, ο Τσίπρας ή ο Καρατζαφέρης;
    5. Με τι θράσος αυτό το ανθρωπάκι ζητάει συνεργασία από το ΚΚΕ;
    6. Τι είναι η "υγιης επιχειρηματικότητα;"
    7. Που κολλάει ο Κεϋνς με το αριστερό όραμα του;
    8.Γιατί αγανάκτησαν οι δημοσιογραφοι της ΝΕΤ; Μήπως ζαλίστηκαν από τις κολοτούμπες;

  15. Jim Bim avatar
    Jim Bim 04/05/2012 12:19:55

    Άλλο πράγμα η Εκτόνωση και άλλο η ψήφος. Άλλο η αυτοϊκανοποίηση άλλο η σχέση εμπιστοσύνης.

    ΕΜΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ !!!
    ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ !!!
    ΕΜΕΙΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Ή ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΑΣ !!!

    ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΣ !!!!

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/05/2012 12:33:29

    Σύμφωνα μέ τήν ἀπλοϊκή διαδικασία λογικῆς,ὃπως ἀναφέρετε ὃτι μένουν μόνο ἡ Παπαρήγα καί ὁ Σαμαρᾶς,ὣς οἱ μόνοι πού λένε τήν ἀλήθεια,τότε θά ἒπρεπε νά ψηφίσουμε ὃλοι τήν Παπαρήγα,ἡ ὁποία λέει ἀλήθειες πού διαρκοῦν 80 χρόνια,πολύ περισσότερα ἀπό τόν Ἀ.Σαμαρᾶ...
    Ἐγῶ ὃμως καταλήγω στόν Σαμαρᾶ,γιατί καί ἡ Παπαρήγα ψέμματα λέει καί μάλιστα τό ἲδιο ψέμα 80 χρόνια τῶρα...

  17. Παύλος avatar
    Παύλος 04/05/2012 13:44:59

    Ακριβώς ΚΥΘΗΡΙΕ, Η μόνη αλήθεια που λέει η Παπαρήγα, είναι το ότι περιφέρει και ψελλίζει το ίδιο ακριβώς ψέμα, σταθερά για 80 χρόνια !!!! Είναι πράγματι η πιο συνεπής !!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Παύλος 04/05/2012 14:06:10

      Ἒτσι Παῦλο,τό Κόμμα,ἡ ὑπέρτατη αύθεντία,ἡ ἀλήθεια εἶναι γιά τούς ἂλλους...

  18. tak avatar
    tak 04/05/2012 14:06:12

    Αγαπητοί Κύριοι Δαναέ και Σ.Α.

    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν είναι από τους ηγέτες που συμβιβάζονται εύκολα.
    Έχει μεν την υπομονή να περιμένει να γεμίσει το ποτήρι μέχρι και την τελευταία σταγόνα, όμως από την άλλη οι κινήσεις του είναι σίγουρες και αποφασιστικές.
    Όσοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας καταφεύγοντας σε πολυποίκιλους ακροβατικούς λεκτικούς συνδυασμούς, έχουν διαπράξει εκ των προτέρων το λάθος.
    Μπορεί ο κ. Σαμαράς να είναι ένας χαρισματικός ηγέτης, όμως δεν χάνεται στα σύννεφα της αυθεντίας του, ενώ στη συμπεριφορά του και στις πράξεις του είναι εντελώς ξεκάθαρος και ότι λέει το εννοεί.