#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2008 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το μεγαλύτερο σκάνδαλο όλων των εποχών»

Ο, τι τελικά δεν κατάφερε ολόκληρη κυβέρνηση επί επτά χρόνια, να βρει δηλαδή «στρατηγικό επενδυτή» για τον ΟΤΕ, το κατάφερε η MIG του κ. Βγενόπουλου μέσα σε τρεις μήνες; Είναι όλα τόσο απλά; Ο κολοσσός  της Deutsche Telekom, πήρε έτσι στα καλά καθούμενα την απόφαση να κάνει το τεράστιο ντηλ της αγοράς του 20% του ΟΤΕ, εν μέσω διεθνούς οικονομικής κρίσης, με μια ιδιωτική επενδυτική εταιρεία, χωρίς να ρωτήσει την ελληνική κυβέρνηση αν θα της παραχωρήσει το μάνατζμεντ, χωρίς το οποίο πέταξε τα λεφτά της; Με τον κ. Βγενόπουλο τι έγινε; Είναι τόσο ικανός και πέτυχε εκεί που απέτυχαν άλλοι διεθνείς κολοσσοί, ή μήπως επικράτησε κι εδώ το γνωστό «ελληνικό δαιμόνιο» αυτό δηλαδή που ο Μητσοτάκης αποκάλεσε και «διαπλοκή»; Τα αλλεπάλληλα ραντεβού του με τον κ. Αλογοσκούφη από το περασμένο Καλοκαίρι τι σκοπό είχαν πραγματικά; Ήδη η αγορά βοά για το «μεγαλύτερο σκάνδαλο όλων των εποχών» και δυο είναι τα ενδεχόμενα: Είτε ο κ. Βγενόπουλος έκανε τον μεσάζοντα, κερδίζοντας 225 εκατομμύρια ευρώ, είτε η κυβέρνηση τον διευκόλυνε να βγει από το αδιέξοδο στο οποίο κατά τα άλλα η ίδια τον οδήγησε βάζοντας το 20% ως περιορισμό για την αγορά μετοχών των ΔΕΚΟ. Και στην μία και στην άλλη περίπτωση η MIG έκανε το ντηλ για λογαριασμό της κυβέρνησης, Τα ερωτήματα είναι πολλά στην υπόθεση αυτή, όπως και εκατομμύρια. Και δεν αφορούν μόνο την κυβέρνηση, αφορούν και την αντιπολίτευση που δεν έβγαλε μιλιά μέχρι τώρα. Και είναι σίγουρο ότι θα έχει πολλαπλές επιπτώσεις, επειδή, εκτός των άλλων, οι μεγάλοι επιχειρηματικοί όμιλοι δεν θα το αφήσουν να περάσει έτσι. Είναι γνωστή άλλωστε η διένεξη για τον Παναθηναϊκό. Ήδη δημοσιεύματα κάνουν λόγο για «μαύρο χρήμα» από το Ντουμπάι, ενώ άλλα καταφέρονται εναντίον γνωστού εφοπλιστή της MIG, που εμπλέκεται κι αυτός στον ΟΤΕ, αλλά και σε άλλα μεγάλα παιχνίδια. Τα μαχητικά αεροσκάφη και τα Eurofighter, φερ΄ ειπείν. Ξέρουν άραγε τίποτα στο «Πρώτο Θέμα»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ion25 avatar
    ion25 23/03/2008 18:54:49

    den xero an exete kani kalo reportaz alla to deal den tha isxisi an i duetsche telekom den parei to managment kati pou den katafere na kani i mig gia afto egine kai i polisi.

  2. Nick avatar
    Nick 23/03/2008 18:57:18

    Σαν να μου φάινεται φοβούνται το Βγενόπουλο που αρχίζει και γίνεται όμιλος εταιρειών μέσω εξαγορών. Άλλωστε το 2007 μόνο για τον Βγενόπουλο και τον Μπαλαουί ακούγαμε.

    Όσο για τον ΟΤΕ, αυτό που κατάφερε ο Βγενόπουλος ήταν να αγοράσει μεσω του ΧΑΑ ποσοστό τέτοιο ώστε να πανικοβάλει τη κυβέρνηση και να αρχίζει να ψάχνει πέραν της Austrian Telecom και άλλων "επενδυτών" (βλ. κερδοσκόπων)τύπου sovereign funds.

    Όσο για τα περί κρίσης, ο Ωνάσης δεν είχε πει "στη κρίση επενδύουμε"; 'Αλλωστε οι Γερμανοί από πολλών ετών ήθελαν να πατήσουν πόδι στα Βαλκάνια.

    Αυτό που δεν το κατάφεραν με τα panzer και τα Stukas, τα κατάφεραν με το χρήμα...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/03/2008 21:29:25

    Το σχόλιο μου είναι παντελώς άσχετο με την παραπάνω ανάρτηση, την MIG οποιαδήποτε ομοιότητα με υπαρκτά άτομα είναι καθαρά φαντασιόπληκτη σύμπτωση και διαγράψτε με ελεύθερα.

    Εχουμε την ίδια απορία... ΄Ηταν πραγματική η κόντρα για το μέγιστο του 20% και οι φήμες για ΥΠΕΔΑ το καλοκαίρι ή προπέτασμα καπνού; Πίστεψα προς στιγμή ότι το κακό κράτος καταπιέζει τον εξαγνισθέντα νεόφυτο της απόλυτα ελεύθερης αγοράς.

    Μόνο να εικάσω μπορώ αλλά αναθεωρώ την αρχική δονκιχωτική μου άποψη. ΚΑΜΜΙΑ Deutsche Telecom ΠΟΤΕ δεν αγοράζει μπρίκι πόσω μάλλον 20% εταιρίας χωρίς διαδικασίες, ενδελεχή έλεγχο κλπ (και μην τολμήσει κανείς φωστήρας και τολμήσει ότι ήταν εισηγμένος ο ΟΤΕ γιατί θα βάλω τον μακαρίτη τον Τόμπρα να του απαντήσει). Ασε που στοιχηματίζω το PC μου ότι είναι συμφωνημένα και σενάρια για επόμενα ποσοστά κλπ. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, κατά την φτωχή μου κρίση πρόκειται για μιλημένη δουλειά του ελληνικού δαιμονίου και από μιά άποψη, chapeau και στον Αλογοσκούφη, δεν τον είχα για τόσο ευφυή, και στον Βγενόπουλο, έκανε ένα καλό γυρισματάκι και έβγαλε μεροκάματο. Πού'σαι Γιάννο που αναριωτόσουνα με ποιές διαδικασίες θα έβρισκες τον σύμβουλο για την πρώτη φάση...

    Μαύρο χρήμα; Μα πως σας πέρασε τέτοια ιδέα; Δικηγορικό γραφείο ή τράπεζα μπορούν να ξεπλύνουν χρήμα; Α πα πα! Εποπτεύονται το πρώτο από τον ΔΣΑ και η δεύτερη από την Ελλάδος και τον Γκαργκάνα. (Θα βρω ένα βιβλίο του 92 ή 93 με τίτλο The money launderers που περιγράφει και τράπεζα το γραφείο).

    Ντουμπάϊ; Τα πετροδολλάρια δεν είναι αναγκαστικά μαύρα αλλά για ψάξτε, μπήκαν από το Σιγκαπουριανό κατάστημα Γαλλικής τράπεζας του Ντουμπάϊ; έκανε τέτοια βόλτα για φτάσει εδώ; τι ήταν δομημένο ομόλογο;

    Κρίμα στην διαφήμιση για τον μεγάλο όμιλο με συμμετοχή στον κολοσσό ΟΤΕ. Θα πρέπει να έχω το νου μου όταν πηγαίνω στο Υγεία ή ταξιδεύω με Blue Star Ferries...

    Το μαγαζί έχει κλείσει κυρίες και κύριοι εδώ και καιρό αλλά πού να πάρουμε χαμπάρι με τα εορτοδάνεια και τις ξανθειές της τηλεόρασης. Να μοιράσουμε πλούτο...Οξυζενέ θα μοιράσουμε.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/03/2008 21:32:24

    εκτός από moderation χρειάζομαι και γυαλιά... συγνώμη γιά τα συντακτικά λάθη.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/03/2008 23:38:13

    Βρε θα μας τρελάνετε? Τι σημασία έχει τι έκανε ο Βγενόπουλος και ο κάθε επενδυτής? Σε όλες τις χώρες κάνουν τη δουλειά τους, αλλά το κράτος λειτουργεί. (ακόμα και στις ΗΠΑ αν είχε γίνει αυτή η μεθόδευση κόσμος και κοσμάκης θα επισκεπτόταν τη δικαιοσύνη για εξηγήσεις)
    Το πρόβλημα είναι ότι με 700 εκατομμυριάκια (το 8% του ΟΤΕ) που το κράτος μπορεί να βάλει στα ταμεία του δίνει μια εταιρεία μεγέθους ΟΤΕ και τη διοίκηση στους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ + Ρουμανία Βουλγαρία Σερβία και ΠΓΔΜ
    Να χαιρόμαστε τους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ

  6. ASXETOS avatar
    ASXETOS 24/03/2008 17:46:24

    Δεν πάτε καλά τελικά!!! Το ΠαΣοΚ έδωσε 66% μετοχές μέσω του ΧΑΑ, δηλ. στην ελεύθερη αγορά.Εχει η΄δεν εχει δικαίωμα ο καθένας που έχει λεφτά να τοπθετηθεί η΄ όχι; Δηλ. απαγορεύεται-κατ'εσάς- να επενδύσει κάποιος τα λεφτά του στην χ μετοχή και μετά να πουλήσει αποκομίζοντας κέρδος; Γιατί αν απαγορεύεται να καταργησουμε το ΧΑΑ και να το γυρισουμε στους παπατζηδες εδω στην Ελλαδίτσα. Και στην τελική,αν γνωριζω καλα, ενας απο τους ορους ενταξης μας στην ΟΝΕ ηταν και η πληρη εναρμονιση με την ελευθερη κινηση κεφαλαιων στην ΕΕ.Οταν οι Λατσηδες και οι Αγγελοπουλαιοι ομως αγοραζουν σωρηδον επιχ/σεις στο εξωτερικό δε μιλάτε ρουφιανοι δημοσιογραφισκοι, οταν ερχεται ο χ επενδυτης στο Ελλαδισταν τον κραζετε μπας και φατε κανα ψιχουλο υστερα.ΟΥΣΤ ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/03/2008 20:58:14

    Ιθαγενή και ASXETE έχετε απόλυτα δίκιο, ελεύθερες μετοχές, ελεύθερη αγορά. Γουστάρω, προβιβαστήκαμε.

    Είπαμε, βγάζω το καπέλλο στον Αλογοσκούφη και στον Marfin.

    ASXETE, αν είσαι γνώστης, και οπαδός της ελεύθερης κεφαλαιαγοράς, ερωτώ: (1) Γιατί δυσανασχέτησε ο Αλογοσκούφης με την σώρευση του πακέτου και ζήτησε να σταματήσει στο 20% και όχι στο 66%; (2) Θα αναρωτηθεί η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς εάν υπήρξε παράνομη συναλλαγή ή συνεργασία ή εσωτερική πληροφόρηση μεταξύ, inter alia, του ΥπΟικ, της Deutsche Tekecom και της Marfin; (3) Υπήρξε ή υπάρχει συμφωνία μεταξύ ΥπΟικ και DT για περαιτέρω, και εάν ναι είναι κοινοποίησιμη; -- remember, το ΥπΟικ είναι δικός σου θεματοφύλακας... (4) Είναι ικανοποιημένη η Τράπεζα της Ελλάδος από την λειτουργία και χρηματοδότηση της Marfin; (5) Είσαι ικανοποιημένος εσύ από τις εποπτικές αρχές και ειδικά την Τράπεζα της Ελλάδος;

    Εάν σε ενδιαφέρουν απόψεις για οποιαδήποτε εξαγορά Ελληνα στην αλλοδαπή, γράψε κάτι, και θα ψυχαγωγηθούμε.

    Το ΟΥΣΤ σου με τιμά, αλλά εγώ σας βαρέθηκα από τον καιρό της Διεθνούς Βιομηχανίας Ενδυμάτων.

  8. ASXETOS avatar
    ASXETOS 26/03/2008 09:24:45

    Βλέπουμε το δέντρο και πάντα χάνουμε το δάσος!!! Απο την στιγμή που μια εταιρεία έχει εισηγμένες μτχ σε Χρηματιστήριο, ο καθένας έχει δικαίωμα να αγοράσει όσες θέλει και όποτε θέλει μέχρι το ποσοστό που αντέχει η τσέπη του.Το ίδιο φυσικά και να πουλήσει σε όποιον και όποτε γουστάρει.ΛΑΘΟΣ του Μουλαροσκούφη που ανακατευτηκε την πρωτη φορα,ΛΑΘΟΣ που ανακατεύεται και τώρα.Ολα τα υπόλοιπα ειναι θέμα Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, που αν δεν κάνω λάθος,δεν βγήκε να πεί τίποτα.Οσον αφορά την ΤτΕ ειναι εποπτική αρχή για τις τράπεζες και δίνει λόγο στην ΕΚΤ και στην ΕΕ, ΔΕΝ εποπτεύει χρηματιστιριακές συναλλαγές !!!!! Αλλά γιατί σκάμε; Ας διαλύσουμε το ΧΑΑ,ας βάλουμε πλαφόν στις αγοραπωλησίες μτχ όλων των εταιρειών και να υποχρεώσουμε όποιον και όταν αγοράζει και πουλάει τις μτχ ΤΟΥ να παίρνει όρκο , πώς ΔΕΝ θα το ξανακάνει Ο ΑΛΗΤΗΣ