10/09/2008 01:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγαλύτερο πείραμα στην Ιστορία της ανθρωπότητας,

Ξεκινάει σήμερα το μεγαλύτερο -και ακριβότερο- πείραμα στην Ιστορία της ανθρωπότητας, στο CERN. Η ιστορική έναρξη λειτουργίας του Μεγάλου Επιταχυντή Αδρονίων (LHC), θα ανοίξει το δρόμο για σημαντικά βήματα στη Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων. Η επιστημονική κοινότητα δαπάνησε 8 δισεκατομμύρια δολάρια και 14 χρόνια για να κατασκευάσει τον επιταχυντή, καθιστώντας τον ως το ακριβότερο μηχάνημα που έχει κατασκευάσει ποτέ από τον άνθρωπο!

Το φιλόδοξο πείραμα έχει πολλαπλούς στόχους από τους οποίους ....μπορώ να καταλάβω (και ήμουν καλός στην Φυσική) την εξέταση του μυστηρίου της ΥΛΗΣ και της ΑΝΤΙ-ΥΛΗΣ, την αναπαραγωγή των πρώτων στιγμών, μετά τη Μεγάλη Έκρηξη (Μπιγκ Μπανγκ) που δημιούργησε το Σύμπαν και άλλα που μπορείτε να διαβάσετε στο greece-salonika.blogspot.com.

Ο LHC θα προκαλέσει τη σύγκρουση βαρέων ιόντων, μεταξύ τους, δημιουργώντας στιγμιαία θερμοκρασίες 100.000 φορές υψηλότερες από εκείνη του πυρήνα του Ήλιου, απελευθερώνοντας με τον τρόπο αυτά τα κουάρκς από τα «δεσμά» τους. Οι ερευνητές θα μπορούν έτσι να δουν πώς τα απελευθερωμένα κουάρκς συνδυάζονται για να δημιουργήσουν την ύλη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 10/09/2008 02:01:29

    Και εμείς κλεισμένοι εντός, προσκυνούμε ιερές ζώνες από τρίχες καμήλας...

  2. Αγης avatar
    Αγης 10/09/2008 04:07:45

    Και μετα απο ολα αυτα τραβηξτε το καζανακι

  3. karabouzouklis avatar
    karabouzouklis 10/09/2008 04:25:27

    Μία διαφωτιστική έρευνα, άκρως επίκαιρη... από τον "Εξάντα" -καλά να είναι ο άνθρωπος με τις ωραίες έρευνές του (αυτός και 2-3 ακόμη κρατούν τη tv μερικά εκατοστά πριν τον πάτο). Για να δείτε ολόκληρη την εκπομπή θα πρέπει να εγκαταστήσετε το veoh. Αξίζει τον κόπο η εγκατάσταση, όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά και για πολλά άλλα. Αξίζει τον κόπο. (Το είπα και πριν? α, καλά...)

  4. karabouzouklis avatar
    karabouzouklis 10/09/2008 04:26:13

    Συγνώμη. Ξέχασα το βασικότερο:
    http://greek-video.net/tv-shows/2007/1000/

  5. karabouzouklis avatar
    karabouzouklis 10/09/2008 04:31:13

    Εντάξει. κι επειδή η url οδηγεί σε μία λίστα εκπομπών, εσείς επιλέξτε (για να είστε στο θέμα μας) την 4η στη σειρά: 2008-03-25 :: Cern. Νομίζω ότι τώρα είμαστε ok. (Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να τα συμπεριλάβω όλα σε ένα μήνυμα -αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα :-)

  6. Nikolakis avatar
    Nikolakis 10/09/2008 04:35:23

    Παιδιά, σήμερα απλώς θα διατρέξει για πρώτη φορά όλο τον επιταχυντή (και τα 27 χιλιόμετρα) ΜΙΑ (και μόνο) δέσμη αδρονίων, για να ελεγχθεί σε πραγματικές συνθήκες ότι όλα δουλεύουν, ηλεκτρονικά, software κλπ...

    Τον άλλο μήνα θα προστεθεί η αντιπαράλληλη δέσμη... και αφού τρέξουν και οι δύο μαζί... κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν επιτέλους στοχευμένα και οι συγκρούσεις στα κατάλληλα σημεία, ώστε να ξεκινήσουμε να παίρνουμε αποτελέσματα...

    Είναι ένα σημαντικό βήμα πάντως και σήμερα ;)

  7. Aline avatar
    Aline 10/09/2008 09:11:17

    Ψαξτε το Χαζο, γιατι μου φαινεται χαθηκε μετα το μπαμ καπου στα δυτικα του Röstigraben

  8. Xase avatar
    Xase 10/09/2008 09:39:55

    Μπορειτε να δειτε την εναρξη του σημερινου πειραματος αμεσα στις 10 η ωρα στο http://webcast.cern.ch/index.html

  9. Γκούλαγκ 4-80 avatar
    Γκούλαγκ 4-80 10/09/2008 10:40:34

    Άλλοι ξοδεύουν 8 δισεκατομμύρια δολλάρια για να κάνουν επιταχυντές και να προάγουν την επιστήμη και άλλοι 9 δισεκατομμύρια ευρώ για να κάνουν ολυμπιάδες για 15 μέρες να τα κονομήσουν μερικοί "αθάνατοι"...

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/09/2008 10:51:29

    Σωματιδιο HIGGS , η βαση δημιουργιας της μαζας
    Αντιυλη
    Σκοτεινη Μαζα ( Dark Matter )
    Παραλληλα Συμπαντα

    Μερικα απο τα αναμενομενα αποτελεσματα της πειραματικης πλεον παρατηρησης στην LHC-CERN.

    Σωματιδιο ΜΙΖ, η βαση δημιουργιας της Ελλ Οικονομιας
    Αντιυλη,..μμμμ....αν δουμε ως υλη το σκανδαλο και ως αντιυλη το Σανιδα.. μολις συνατνηθουν τα 2.. εξα υλονονται
    Σκοτεινη Ευλογια, η δικη μας.
    Παραλληλη Ελλαδα, η χωρα των Θαυματων

    ΠΠ

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/09/2008 11:00:49

    Εμεις εχουμε μεγαλυτερο επιταχυντη !!
    ΓΥΡΟ-ΜΙΖΕΝΣ
    Αθηνα-Γερμανια-Αυστρια-Ελβετια-Νησια-Αθηνα.
    Αξια του, μικροτερη των Δισ του CERN,
    ΑΛΛΑ

    επυταχυναμε πολυ κοσμο, διαδικασιες και $$ σε ταχυτητες κοντα σε αυτη του φωτος. Ανακαλυψαμε εναν αλλο κοσμο αυτον της παραλληλης ζωης των $$. Νομιζετε ειναι κατι απλο/απλοικο αυτο το γεγονος?
    Τα αποτελεσματα των πειραματων 50 ετων εδειξαν οτι :
    η Μιζα ποτε δεν πεθαινει,
    δεν την σκιαζει φοbερα καμια,
    μονο λιγο καιρο ξαποσταινει.
    και ξανα προς Βουλη τραβα.

    Επιστημονες ειμασταν απο Αναξιμανδρο μεχρι Τσουκατο και Βιλγαρακη. Ως κι εμεις οι γαυροι εχουμε ( Σαλιαρελης )!! τι να μας πουν οι 50 σημαιες στο CERN ? Μια και καλη.

    Ευλογημενε Επιταχυντη Ελληνικε Αθανατε.

    ΠΠ