06/06/2008 04:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο knock out

Ο εισαγγελέας κ. Π. Αθανασίου χειρίζεται το σκάνδαλο της Ζήμενς από το 2006. Επί μήνες δεν κάνει ουσιαστικά τίποτα και αναγκάζεται να δραστηριοποιηθεί προς τα τέλη του 2007, όταν αρχίζουν οι μεγάλες αποκαλύψεις στην Γερμανία. Όλα αυτά τα χρόνια το σκάνδαλο και οι φήμες γύρω από αυτό βρίσκονται συνεχώς στην επικαιρότητα. Και τι κάνει η οικογένεια Μητσοτάκη; Η κ. Αικατερίνη Μητσοτάκη (real estate) αγοράζει από την Ζήμενς υλικά αξίας 2.606 ευρώ, και τα πληρώνει στις 8-5-2007. Ο κ. Δραγουμάνος, του γραφείου της Ντόρας, κόβει τιμολόγια τον Ιούλιο και τον Σεπτέμβριο του 2007, ύψους 7204 ευρώ τα οποία δεν πληρώθηκαν. Ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης δεχόταν προμήθειες υλικών και εξοπλισμού από τη Siemens (αλλά και από άλλες εταιρείες, τα τιμολόγια των οποίων εξοφλούνταν από τη Siemens) από το καλοκαίρι του 2007. Δηλαδή (και αν μη τι άλλο) μεσούσης της κρίσης με τα μαύρα ταμεία, που απασχολεί ολόκληρο το δημόσιο βίο, η οικογένεια Μητσοτάκη συνέχιζε να ψωνίζει από την Ζήμενς. Τι άλλο να πει κανείς; Άβυσσος η ψυχή των αγίων οικογενειών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sratis avatar
    Sratis 06/06/2008 06:50:41

    ,
    --SIEMENS-KYRIAKOS . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ "ΕΚΠΕΜΠΕΤΑΙ" , ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ . ----ΑΙΣΧΟΣ !

  2. Sratis avatar
    Sratis 06/06/2008 07:28:28

    http://www.euro2day.gr/news/highlights/121/articles/334147/Article.aspx
    ----
    ----Αυξήσεις των ασφάλιστρων αυτοκινήτων από το 2009
    Ασφάλιστρα-φωτιά για τα αυτοκίνητα από τον Ιούνιο του 2009, προανήγγειλε ο πρόεδρος των Ασφαλιστικών Εταιρειών, κ. Παυλίδης.
    Ο κ. Παυλίδης υποστήριξε ότι τα ασφάλιστρα των αυτοκινήτων έχουν μειωθεί μεσοσταθμικά σε ποσοστό 8%.
    Εν τω μεταξύ, στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο παραπέμπεται η χώρα μας επειδή δεν ενσωμάτωσε στο εθνικό δίκαιο ευρωπαϊκή οδηγία για την ασφάλιση αυτοκινήτων. Η οδηγία αυτή εισάγει νέα δικαιώματα για τους ασφαλισμένους, και παράλληλα, αναβαθμίζει την προστασία των θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων.

  3. περίεργος avatar
    περίεργος 06/06/2008 09:44:46

    Φυσικά μόνο για το Μητσοτακέϊκο κυκλοφορούν οι πληροφορίες μια που όπως είχε πει ένας μεγάλος πολιτικός στο παρελθόν... εάν δείτε εμένα έξω από μια εκκλησία σούρουπο θα σκεφτείτε ότι πήγα να προσκυνήσω... αν δείτε το Μητσοτάκη θα ψάχνετε το παγκάρι της εκκλησίας...

    Παρόλα αυτά... γιατί δεν γίνεται κουβέντα για τον διανομέα των μαύρων που μοίραζε λεφτά στου φίλους του στο κίνημα και όχι στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ... διετέλεσε μάλιστα και πρόεδρος της αμαρτωλής για το ΠΑΣΟΚ ΕΒΟ-ΠΥΡΚΑΛ

    μήπως θα το δούμε και αυτό το ονοματάκι σύντομα η θα χαθεί στο το πινγκ πονγκ χαμηλού βεληνεκούς αποκαλύψεων...

  4. jack avatar
    jack 06/06/2008 10:00:35

    Ψιλά από δω από κει κάποτε θα φτάσουμε και στα χοντρά (λέμε τώρα).
    Σα να μου μυρίζει πάντως εμφύλιος Κεφαλο-Μητσοτού η ιστορία, μία σου και μία μου?

  5. Helmut avatar
    Helmut 06/06/2008 10:01:54

    περίεργε δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο ότι από ΠΑΣΟΚ μεριά το μόνο που ακούγεται σχετικά με την SIEMENS είναι μία εκκωφαντική σιωπή αν εξαιρέσουμε κάτι δικαιολογίες της πλάκας που ψέλλισαν για την χορηγία του Φεστιβάλ Νεολαίας λες και τους πιάσανε με το χέρι μέσα στο βάζο με τις καραμέλες.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/06/2008 10:10:29

    η φωτογραφια σκλυρει οπως η ζωη ?!?!

  7. !!!!!!! avatar
    !!!!!!! 06/06/2008 10:10:44

    ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ (ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ) ΠΟΥ Η ΖΗΜΕΝΣ ΤΟΥΣ ΕΣΤΗΣΕ ΤΑ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΆ ΓΡΑΦΕΙΑ. Οχι ότι τρέφω καμμία συμπάθεια για το Μητσοτακέϊκο, αλλά είναι υποκρισία ειδικά πρώην υπουργοί που χειρίστηκαν μεγάλες προμήθειες, να την γλυτώνουν έτσι. Αν δεν τα βγάλει ο κ.Αθανασίου (ε, κύριε Μικέ, τι έγινε; Για άλλους δεν υπήρχαν αποδείξεις στη Ζημενς;), δεν πειράζει, θα τα βγάλουμε εμείς. Αλλωστε, υπάρχουν πολλά στοιχεία (αποδείξεις, τιμολόγια). Αναμείνατε στο ακουστικό σας.

  8. Swell avatar
    Swell 06/06/2008 10:33:06

    136.000 ευρώ για ηλεκρονικό εξοπλισμό πολιτικού γραφείου; TO NEO MONTEΛΟ C4I ΑΓΟΡΑΣΕ;

  9. bill avatar
    bill 06/06/2008 10:45:58

    Ax τα άτιμα τα γονίδια...τουλάχιστον ο μεγάλος δεν ήταν ψιλικατζής.
    Η Ελληνική δικαιοσύνη για τα μπάζα...ξεπουλημένοι.

  10. Lara avatar
    Lara 06/06/2008 10:57:08

    Η Ζωη μας ειναι ενα πολυεδρο ηθικων αξιων πανω στο οποιο ρυθμιζουμε την ολη μας συμπεριφορα απεναντι στο κοινωνικο συνολο σαν πολιτες η αυτων ηγουμενοι.
    Η πολιτικη ζωη ομως περα απο τις αξιες εχει κανονισμους νομοθετημενους απο τη Βουλη, στους οποιους οι πολιτικοι οφειλουν πιστα να τηρουν και να μην ολισθαινουν ιδιοις συμφερουσιν σε εκτροπους ατραπους.
    Η ως ανω οικογενεια γνωριζει καλα, οπως και ολοι εμεις οι Λαουτζικιοι/ ψηφοφοροι
    οπως επισης και ολη η Ευρωβουλη,
    πως πολιτικα ατομα μπλεγμενα σε οικονομικα σκανδαλα με επιχειρησεις η ιδιωτικα προσωπα, γενικα σε οικονομικα σκανδαλα, οφειλουν να εγκαταλειπουν την καρεκλα ασυζητητι και χωρις ja und aber.
    Ο Μπερλουσκονι τις προαλλες, αν θυμαστε, κληθηκε στον εισαγγελεα για απολογια για καποιο του οικονομικο σκανδαλο.
    Ανθρωποι κι αυτοι με τη συνειδηση της αρπαχτης και του ευκολοβελτιστου και γρηγορου εμπλουτισμου
    ΒΥΘΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΑΠΟΥΝΟΝΕΡΑ με αλογιστες συνεπειες.
    Οπως συμβαινει στην δημοκρατικη Ευρωπη, που ανηκουμε
    και θα επιθυμουμε να ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ
    Απλα η κοινωνια καιρος πια να μαθει να γεννα ΥΓΙΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ εντιμους
    ΠΟΛΙΤΕΣ.
    λαρα

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/06/2008 11:26:41

    Επειδή οι πολίτες είναι άτιμοι δεν πρόκειται να υπάρξουν υγιείς πολιτκοί.
    Όσο για τους Μητσοτάκηδες θα επιβιώσουν όπως έγραψε και κάποιος άλλος. Θα επιβιώσουν γιατί τα στηρίγματά τους είναι της ίδιας κοσμοθεωρίας με αυτούς.

  12. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 06/06/2008 11:35:46

    Παιδιά,

    μερικά κακά πράγματα δυστυχώς είναι στο DNA του Έλληνα...

    Όταν κυριαρχεί στο λαό η νοοτροπία της αρπαχτής, της μίζας, του λαδώματος κτλ. γιατί μένουμε "εμβρόντητοι" όταν βλέπουμε οτι και οι πολιτικοί διακατέχονται από αυτή τη νοοτροπία???

    Αφού και οι πολιτικοί μέσα από το λαό προέρχονται...

    Όπως είπε πολύ εύστοχα ο Τράγκας χθες στο βραδυνό δελτίο του Αλτερ:

    ΔΕΝ πρέπει να εξαντλήσουμε το θέμα ΖΗΜΕΝΣ στο αν πήρε ο Κυριάκος ένα Μίξερ και η Νεολαία ΠΑΣΟΚ ένα πανό...

    ΠΡΕΠΕΙ να ψάξουμε να δούμε πού πήγαν τα "πακέτα"!

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/06/2008 12:12:53

    Οι σημερινοί ένοχοι πολιτικοί και οι υποστηρικτές τους δημοσιογράφοι να μην εκλιπαρούν έλεος μεθαύριο, όταν ίσως θα σφάζονται τα παιδιά τους μπροστά στα μάτια τους, από διάφορους αιμοσταγείς "τρελλούς" κι αφιονισμένους, ένεκα πείνας, αγανάκτησης και προδοσίας.

    ...Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ, μεν, υπάρχει ακόμα χρόνος, δε.

    Διότι, όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται - το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν - στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα...

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/06/2008 14:13:35

    βλέπω απαισοδοξία και εδώ...

  15. thanos avatar
    thanos 06/06/2008 17:43:49

    Ma esy den vlepeis Traga na perneis kouragio....:-)))

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2008 10:16:44

    έχω να δω τηλεόραση από τον Δεκέμβριο, ινσ αλλάχ