Το μεγάλο φαγοπότι στην ΠΑΣΕΓΕΣ
17/10/2014 08:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο φαγοπότι στην ΠΑΣΕΓΕΣ

Σοκ προκαλούν τα στοιχεία του πορίσματος για το μεγάλο φαγοπότι στην αγροτοσυνδικαλιστική ΠΑΣΕΓΕΣ.

Το πόρισμα κατατέθηκε στη Βουλή από τον αναπληρωτή υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης, Πάρι Κουκουλόπουλο, και αποκαλύπτει, μεταξύ άλλων, ότι η διοίκηση του αγροτικού συνδικαλιστικού οργάνου έδωσε 67.000 ευρώ για αγορά υπερπολυτελούς Lexus, 9.000, ευρώ για φλουριά βασιλόπιτας και 23.500 ευρώ για γαλοπούλες και αρνιά!

Επιπλέον, σύμφωνα με πληροφορίες, αποκαλύπτεται επίσης ότι από τα ταμεία της οργάνωσης, η οποία χρηματοδοτείται από το κράτος, πληρωνόταν το ενοίκιο και τα λειτουργικά έξοδα της οικίας του προέδρου της ΠΑΣΕΓΕΣ, το κινητό του τηλέφωνο και η πιστωτική του κάρτα, εδέσματα, λουλούδια και η καθαρίστρια.

Εντύπωση, επίσης, προκαλούν τα στοιχεία που δείχνουν ότι δαπανήθηκαν 345.000 ευρώ για καφέδες και τυρόπιτες στο κυλικείο οργανωτικής διοίκησης.

Μεταξύ άλλων προκύπτουν δαπάνες:

·103.000 ευρώ που αφορούν την πιστωτική κάρτα του προέδρου της ΠΑΣΕΓΕΣ. Οι δαπάνες πληρώνονταν από τον οργανισμό.

·Δαπάνη 100.000 για διαμέρισμα στην Αθήνα στο οποίο διέμενε ο πρόεδρος. Η κάλυψη της δαπάνης αφορούσε το ενοίκιο, τα κοινόχρηστα και την καθαρίστρια.

·Δαπάνες 68.000 ευρώ για γραφείο στις Βρυξέλλες, το οποίο επίσης δεν προβλεπόταν.

·Επίσης 46.000 ευρώ για δαπάνη κινητού τηλεφώνου για τον πρόεδρο και άλλες 30.000 ευρώ για τον γενικό διευθυντή.

Επιπροσθέτως, σύμφωνα με νέες πληροφορίες, από το 2001 και μετά, οι υπάλληλοι της ΠΑΣΕΓΕΣ λάμβαναν αποζημίωση για κάρτα απεριορίστων διαδρομών στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή ταξί, χωρίς να τα δικαιούνται, όπως επίσης και το μισό της ημερήσιας αποζημίωσης, αν εμφάνιζαν να ξεπερνούν μόνο για λίγα λεπτά της ώρας το χρονικό όριο.

Η καταγραφή των σημαντικότερων εξόδων που περιλαμβάνονται στο πόρισμα έχει ως εξής:

2008: Αγορά αυτοκινήτου Lexus 3.000 κυβικών, 67.000 ευρώ

2001-2009: Φλουριά για βασιλόπιτα, 9.000 ευρώ

2001-2005: Γαλοπούλες και αρνιά στους εργαζομένους, 7.000 ευρώ

2005-2007: Γαλοπούλες και αρνιά, 10.000 ευρώ

2007-2011: Γαλοπούλες και αρνιά, 6.500 ευρώ

2001-2010: Κινητό προέδρου, 44.500 ευρώ χωρίς ΦΠΑ

2001-2011: Κυλικείο οργανωτικής διοίκησης, 345.000 ευρώ

2006-2011: Σπίτι προέδρου, ενοίκιο 60.670 ευρώ, κοινόχρηστα 4.559 ευρώ, ρεύμα 2.300 ευρώ

Μαζί με έξοδα για εδέσματα, λουλούδια, αγορά κινητών, έξοδα για εκδηλώσεις Τσικνοπέμπτης, Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ, σύνολο 184.819 ευρώ.

Γενικά έσοδα από εισφορές, επιχορηγήσεις κλπ.

2007: 6 εκατομμύρια ευρώ

2011: 26 εκατομμύρια ευρώ

Οι αμοιβές και τα έξοδα τρίτων το 2007 ήταν 2.463.000 ευρώ. Το 2011 ανήλθαν σε 20.621.000 ευρώ

Τα στοιχεία αυτά αποδεικνύουν τι γινόταν τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα από εργατοπατέρες και πώς η χώρα έφτασε στη χρεοκοπία από τέτοιες καταστάσεις. Θέλετε μήπως να θυμίσουμε ποιος ήταν και είναι επικεφαλής της ΠΑΣΕΓΕΣ; Είναι ο Τζανέτος Καραμίχας, άξιο τέκνο της Πασοκοκρατίας, από την εποχή του Ανδρέα Παπανδρέου μέχρι τώρα.

Ξέρετε ποιος ήταν το παρατσούκλι του Καραμίχα; Ο «Κοχίμπας» τον φώναζαν διότι όταν δεν ασκούσε... συνδικαλιστικά καθήκοντα κάπνιζε τα περίφημα αυτά πούρα.

Φιλαράκι με τα κορυφαία πράσινα στελέχη, εκμεταλλεύτηκε τις καταστάσεις και έχει γίνει... ισόβιος πρόεδρος της ΠΑΣΕΓΕΣ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 17/10/2014 10:53:40

    ''Επιπλέον, σύμφωνα με πληροφορίες, αποκαλύπτεται επίσης ότι από τα ταμεία της οργάνωσης, η οποία χρηματοδοτείται από το κράτος...'' O κ.Κουκουλόπουλος-Πασόκ τώρα ξύπνησε; Το μεγάλο φαγοπότι των κάθε είδους κρατικοδίαιτων συνδικαληστοτεμπελαρέων 30 χρόνια τώρα, καλά κρατεί. Με τη συνδρομή, ανοχή και χρηματοδότηση του κόμματός του κυρίως.

  2. Naruto avatar
    Naruto 17/10/2014 13:05:06

    Νά απο που πρέπει να αρχίσει η κάθαρση .Αν δεν βάλουμε τάξη στα του οικου μας και δεν κλείσουμε μέσα τους κλέφτες κανείς δεν πρόκειται να μας πάρει στα σοβαρά .Τα μισα απο τα κλεμμένα να γυρίσουν πίσω θα τελειώσουν και τα μνημόνια και τα δανεικά ,ειναι πολλά τα κλεμμένα ,υπολογίζεται οτι τουλάχιστον 100 δις κατέληξαν στις τσέπες περίπου 500 ατόμων . Να ιδρυθεί ειδικό δικαστήριο και σώμα ερευνητών και να οδηγηθούν οι κλέφτες στην δικαιοσυνη αρχίζοντας απο τούς λαγκαρτιανούς .

  3. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 17/10/2014 13:18:43

    H ΠΑΣΕΓΕΣ ηταν απο το 81 ισως η πιο ολη θολη υπηρεσια στην Ελλαδα. Εκαναν οτι ηθελαν. Αγοραζαν computers που σχεδον ποτε δεν χρησιμοποιησαν . Διαχειριστηκαν απιστευτα ποσα. Ο Προεδρος του καθε Γ. Συνεταιρισμου μελους της ΠΑΣΕΓΕΣ ειχε εκλογικη ισχυ, δυναμη και μοιραζε επιδοτησεις χωρις να δινει λογαριασμο. Ολοι ηταν στο κολπο. Αλλα κυριως τα ΠΑΣΟΚΙΑ των πρασινων καφενειων. Εδω και υπουργο οικονομικων ειχαν βγαλει επι ΠΑΣΟΚ απο τον γεωργ. συναιτερισμο Κερκυρας. Το μεγαλλιτερο ομως κατορθωμα ειναι οτι εξαφανιστηκαν τα Ελληνικα προιοντα απο τις Ευρωπαικες αγορες.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/10/2014 18:02:50

    Πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα. Οι γαλαοπούλες έβγαλαν φτερά και πέταξαν, τα "Κοχίμπα" έγιναν καπνός και στάχτη, τα λουλούδια τα πέταξαν στις σκυλόπιστες, το Lexus το πούλησαν μεταχειρισμένο όσο πουλιέται ένα Χιουντάι Ελάντρα. Που ήσουν κ. Κουκουλόπουλε (και κυρίως, κύριοι πάρεδροι δημόσιας διοίκησης) όταν τα καβούρια είχαν μέγεθος φάλαινας; Μετά λέμε ότι δεν είχαμε διεφθαρμένο κράτος μέχρι το μεδούλι;

  5. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 17/10/2014 18:34:59

    Το γνωστό παραμύθι των πασόκων! Κάπου τους την "χάλασε" την δουλειά και θέλουν να τον ξεφορτωθούν. Τα ...τρομερά ποσά αφορούν από το 2001 έως και το 2011 δηλ 12 χρόνια! κάντε καμία διαίρεση με τους μήνες!

    • Νικος avatar
      Νικος @ παπαδοπουλος ηλίας 18/10/2014 18:03:08

      Ο Βαγγέλης στελνει μηνυματα του τυπου " κατσε καλα" στον Γιωργάκη.

  6. ΔΔΝ avatar
    ΔΔΝ 17/10/2014 20:21:10

    ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙΣ ΥΠΕΡΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ή ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΒΗΧΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ...

  7. o deksios avatar
    o deksios 18/10/2014 09:07:15

    το κλασικο πασοκ.. πασεγες και πασοκ ηταν ενα.. οπως τωρα ανηκει πληρως στον συριζα..

  8. zame avatar
    zame 18/10/2014 12:56:50

    Γιατί έπρεπε να φτάσουμε μέχρι εδω..? ..για το αυτονόητο ? & ΠΟΙΟ "κομματικο κράτος" & τι ΣΟΙ είναι αυτό.. όταν θέλει τέτοιους "πελάτες" ?

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 18/10/2014 14:52:02

    “Η Φωτεινή Πιπιλή για τα "αμαρτωλά" ταμεία της ΠΑΣΕΓΕΣ” http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=253155

  10. Συνετός avatar
    Συνετός 18/10/2014 14:53:35

    τι?Φαγοπότι στη ΠΑΣΕΓΕΣ?Δεν το πιστεύω,αν είναι δυνατόν,πέφτω από τα σύννεφα.Φέρτε μου τώρα ένα σύννεφο για να πέσω και γρήγορα.

  11. prosilio avatar
    prosilio 18/10/2014 21:44:02

    Αυτοι που επρεπε να ελεγχουν τους αγροτοσυνδικαλες να πανε φυλακη. Επισης, καποιοι δεξιοι χυνουν χολη αλλα ξεχνουν τον Κοκκινουλη κλπ. Κατα τα αλλα, μαζεψτε ολο το χρημα στην αθηνα και καντε το αυθαιρετα, ενω ο αχελωος εχει ακυρωθει απο τους ολυμπιακους του 2004 για να γινει γηπεδο του μπειζμπολ...

  12. Geoponix avatar
    Geoponix 19/10/2014 11:50:56

    Όταν εμείς (οι γεωπόνοι) τρέχαμε στα δικαστήρια, στους βουλευτές (και τα κόμματα) και στις εφημερίδες τόσα χρόνια, δεν έβγαινε τίποτα στον αέρα! Και μιλάγαμε για την διαπλοκή, για την ζημιά στους αγρότες και την ελληνική οικονομία κτλ. Ακούστηκε κάτι παραέξω; ΟΧΙ! Η απόλυτη μούγκα! Αναγκαστήκαμε θυμάμαι να βάλουμε ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ σε κάνα δυο εφημερίδες, με κάτι ψιλά γραμματάκια (δεν μας χυνόταν, σε μας, το χρήμα από τις τσέπες). Τότε βέβαια το "σύστημα" λειτουργούσε, οι πληρωμές στους κονδυλοφόρους και τα παπαγαλάκια γινόταν κανονικά και οι "αγιογραφίες" δημοσιεύονταν σε όλα τα μέσα. Τώρα φαίνεται πως στέρεψε το "μαλλί" και οι πένες είναι ελεύθερες να "ζωγραφίσουν". Και μην ξεχνάμε: Δεν υπάρχει μεγαλύτερος εχθρός από αυτόν που έχεις ευεργετήσει. Αν και στην περίπτωσή μας μάλλον πρόκειται για διατεταγμένη υπηρεσία - από άλλο αφεντικό. Και φαίνεται η διατεταγμένη υπηρεσία και η στοχοποίηση, γιατί δεν γράφεται τίποτα για τις ενέργειες και τις αποφάσεις που στοίχισαν (δισ)εκατομμύρια στους αγρότες και στην οικονομία αλλά για την πιστωτική κάρτα του Καραμίχα και το κυλικείο! Ένα πράγμα σαν να κατηγορείς τον Άκη μόνο γιατί έβαλε ακριβές κουρτίνες στην Αρεοπαγίτου! Και για να προλάβω τις παρανοήσεις: Δεν υπερασπίζομαι τον Τζανέτο, δεν είναι του ήθους μου. Απλά τον λυπάμαι...

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 20/10/2014 08:24:46

    Απίστευτο! Ένας τεράστιος καρχαρίας μήκους 5μ. περίπου, ο αποκαλούμενος “αγελάδα της θάλασσας”, εμφανίστηκε στη πανέμορφη λίμνη Λάδωνα!! http://bit.ly/1CJfjO2 (Νews247.gr) Οι μεγαλοκαρχαρίες περίσσεψαν στην εποχή μας και παραείναι πολλοί, για να είναι συμπτωματικοί. Μνήσθητί μου, Κύριε.