#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο φαγοπότι στην ΔΕΗ δεν είχε τέλος



Φαίνεται ότι επί χρόνια στη ΔΕΗ το μεγάλο φαγοπότι με πρωταγωνιστές κορυφαίους συνδικαλιστές, δεν είχε τέλος. Τα στοιχεία που ήρθαν στο φως της δημοσιότητας για τον Ρίζο Ρίζο, είναι η συνέχεια των αποκαλύψεων για τις χρηματοδοτήσεις της ΓΕΝΟΠ από την ίδια την εταιρεία προκειμένου να κάνει συνέδρια και ταξιδάκια. Όμως, το ρεπορτάζ του «Έθνους της Κυριακής» για τον κ. Ρίζο, ο οποίος κινούνταν πολιτικά στο χώρο του Συνασπισμού, δείχνει ότι στο βασίλειο της ΔΕΗ κάποιοι πλούτιζαν. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, εκτός από τις κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος για απάτη, σε συνδυασμό με τις επιβαρυντικές περιστάσεις του νόμου 1608 περί καταχραστών του Δημοσίου, που αντιμετωπίζει και επισύρουν μέχρι και ισόβια κάθειρξη, ο Ρίζος Ρίζος είναι πια κατηγορούμενος και για ξέπλυμα μαύρου χρήματος, καθώς βρέθηκαν 750.547,84 ευρώ.

Στην ίδια υπόθεση φέρονται εμπλεκόμενες και οι δύο κόρες του, Χριστιάνα και Ιωάννα, που εμφανίζονται ως συμμέτοχοι της offshore εταιρείας με έδρα την Κύπρο.

Τα αδικήματα σε βάρος του συνδικαλιστή της ΔΕΗ αφορούσαν μέχρι τώρα τις «χορηγίες» της επιχείρησης προς τους συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ για πολυδάπανα ταξίδια στο εξωτερικό, την πολυτελή φιλοξενία ξένων συναδέλφων τους και άλλα, που φέρονται ότι ζημίωσαν την επιχείρηση με το ποσόν του 1.160.470,40.

Στην ίδια δικογραφία, που εκκρεμεί στην Εισαγγελία Εφετών, είναι επίσης κατηγορούμενοι μέλη διοικήσεων της ΔΕΗ, συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ, αλλά και στελέχη του Οργανισμού Κοινωνικών Εκδηλώσεων (ΟΚΔΕ) της επιχείρησης, που φέρονται να έχουν υπογράψει τις συγκεκριμένες αποφάσεις την επίμαχη περίοδο (δεκαετία 1999 - 2010).

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του «Έθνους της Κυριακής», αποκαλύφτηκε, έπειτα από έρευνες της Αρχής για την καταπολέμηση μαύρου χρήματος (ξέπλυμα) και του προέδρου της, αντεισαγγελέα Αρείου Πάγου Παναγιώτη Νικολούδη, ο άγνωστος... κουμπαράς του συνδικαλιστικού στελέχους της ΓΕΝΟΠ με 750.547,84, με αποτέλεσμα να επεκταθεί η εναντίον του ποινική δίωξη.

Πρόκειται για «μαύρο χρήμα» που αποκαλύφτηκε στην Κύπρο, σε δύο λογαριασμούς offshore εταιρείας, που ανήκουν στον συνδικαλιστή της ΓΕΝΟΠ και στις δύο κόρες του, τη Χριστιάνα, που αντιμετώπιζε κατηγορίες στην ίδια υπόθεση, και στην Ιωάννα, δικηγόρο.

Σύμφωνα με τα στοιχεία του πορίσματος της Αρχής ξεπλύματος μαύρου χρήματος, που αποκαλύπτει η εφημερίδα «προκύπτουν σοβαρές ενδείξεις ότι τα κατατεθειμένα στους συγκεκριμένους λογαριασμούς ποσά αποτελούν τμήμα του προαναφερθέντος εγκληματικού προϊόντος απάτης, ύψους 1.160.470,40 ευρώ», δηλαδή των χρημάτων με τα οποία ζημιώθηκε το ελληνικό Δημόσιο από τις «χορηγίες» της ΔΕΗ προς τους συνδικαλιστές.

Προκειμένου μάλιστα να διασφαλιστεί ότι τα χρήματα θα επιστρέψουν με κάποιον τρόπο στα δημόσια ταμεία, με ενέργειες του προέδρου της Αρχής κ. Νικολούδη, και όπως ορίζει ο νόμος, δεσμεύτηκαν τέσσερα πολυτελή ακίνητα της οικογένειας Ρίζου, σε περιοχές-φιλέτα της Αθήνας, η αξία των οποίων αντιστοιχεί σε τμήμα του «εγκληματικού προϊόντος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 30/12/2013 09:28:43

    Αυτά τα γεγονότα δεν συνηγορούν περί εγκληματικής οργάνωσης;
    Πού είναι ο Δένδιας και ο Κεδίκογλου να κάνουν δηλώσεις;

    • Ανδρεας45 avatar
      Ανδρεας45 @ ΠΕΛΙΑΣ 31/12/2013 04:16:30

      Το ιδιο σχολιο εγραψες και σε αλλη αναρτηση.Δεν εχεις τιποτε αλλο να γραψης;

  2. βικυ avatar
    βικυ 30/12/2013 11:36:57

    ".....που κινουνταν πολιτικα στον χωρο του συνασπισμου"Καλως τους ασπιλους και αμολυντους της αριστερας και της προοδου,βεβαιως βεβαως.

  3. daresome avatar
    daresome 30/12/2013 13:09:38

    Σιχαθήκαμε πια να διαβάζουμε για πάρτυ, σκάνδαλα και μίζες. Εμείς πληρώναμε, πληρώνουμε και θα πληρώνουμε για να τρώνε όλα τα λαμόγια και να ζουν ζωή χαρισάμενη σε βάρος μας.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ daresome 30/12/2013 17:44:21

      Και για όποιους "γουστάρουν" περνάνε και μια τροπολογία για αθώωση..... Και άντε να με πείσουν ότι δεν βάζουν στα κάδρα κάποιους για να καλύψουν κάπους άλλους......

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/12/2013 14:50:24

    Να μην ξεχνάμε πως στη ΔΕΗ "διδαξε" εκεινος ο θρυλικός διοικητής που "έκανε ένα μικρό δωράκι στον εαυτό του"!

    Λέω "δίδαξε" γιατί , αν δεν κάνω λάθος,για να τον επιβραβεύσει , το Κράτος τον έκανε στη συνέχεια...καθηγητή πανεπιστημίου!!!! (και υποθέτω ακόμα τον πληρώνει ο Ελληνας φορολογούμενος !)

    • Eva avatar
      Eva @ ΣΤΕΛΙΟΣ 30/12/2013 21:10:33

      Ποιός ήταν?
      Εγώ δεν θυμάμαι όνομα, και είχα την εντ'υπωση πως ήταν στην κυβέρνηση...

      • adett avatar
        adett @ Eva 31/12/2013 00:21:57

        Kαι το όνομα αυτού: Δημήτριος Μαυράκης στο Φυσικό του Π.Α.

        • Eva avatar
          Eva @ adett 31/12/2013 09:54:39

          Σκάνδαλο Μαυράκη...σωστά!!!!!!!!!!
          Είχε πάρει 500 εκατομμύρια
          όπως και πολλοί 'αλλοι για το κόμμα (ταχαμ, τάχαμ)
          αλλά αυτός δεν έδωσε ΜΙΑ
          και το..... κόμμα έκανε τη δήλωση
          Είπαμε να πάρει ένα δωράκι
          αλλά όχι και 500εκατομμύρια!

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Eva 31/12/2013 18:07:57

            Σωστά ,αυτός ήταν. Για μένα το πιό εξοργιστικό δεν είναι πως τη σκαπουλάρισε: Είναι πως τον πληρώνουμε ΑΚΟΜΑ: Διευθυντής του Κέντρου Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης (ΚΕΠΑ) του Πανεπιστημίου Αθηνών!

            Τον πληρώνουμε...να διδάσκει τα παιδιά μας!!!!!

  5. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 30/12/2013 15:49:43

    Eσύ ξέρεις ότι μια μορφή εγκλήματος είναι και το οικονομικό έγκλημα ;

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ ΛΥΚΟΡΝΙΟ 31/12/2013 10:09:27

      Να μπούνε στη φυλακήόποιοι κλέψανε και ας είναι σε οποιαδήποτε κομματικό-συνδικαλιστική παράταξη.
      Να δοθούν τα πορίσματα στη δημοσιότητα και να καθαρίσει η ήρα απ' το στάρι μέσα στη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.
      καλή, διαφορετική χρονιά να έχουμε όλοι μας.

      ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ
      ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΗ

  6. kritwn avatar
    kritwn 30/12/2013 16:05:41

    Όχι δεν ξέρει, του 'χουν πει ένα παραμύθι και το αναπαράγει όπως τόσοι και τόσοι "συναγωνιστές" του. Κι ούτε θα καταλάβει αν προσπαθήσεις να του εξηγήσεις.

  7. tpe avatar
    tpe 31/12/2013 08:39:29

    Στα "κανάλια" γιατί δεν ακούμε τίποτα από όλα αυτά;

  8. k.ANTONOPOULOS avatar
    k.ANTONOPOULOS 02/01/2014 08:21:39

    ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΕΔΙΝΕ ΠΕΝΤΕ ΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ????
    ΣΕ ΠΟΙΟΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΗΚΕ?????