#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο ρίσκο του Σαμαρά

Με αφορμή το προηγούμενο άρθρο του Strange και τις αντιδράσεις που προκαλεί σε όσους εξ ημών νομίζουν ότι η κ. Κουτσή Μαρία διαβάζει Antinews στην Άνω Ραχούλα (μόνο στην Κάτω φτάνουμε δυστυχώς ακόμα) συνιστώ στους αναγνώστες μας να διαβάσουν το άρθρο της Ε.Κ.Μ. που ακολουθεί, μαζί με ένα προηγούμενο της: Η ΝΔ και η κυτταρική απόπτωση.

Τότε όσοι δεν έχουν ακόμα αντιληφθεί τι παίζεται, αλλά μπορούν να δουν πέρα από τα φούμαρα και τις άλλες ανοησίες που σερβίρουν καθημερινά τα ξεπουπουλιασμένα παπαγαλάκια του Γιωργάκη, της Ντορίτας και του "χέρι -χέρι" με το ΠΑΣΟΚ, μπορέσουν να αντιληφθούν αυτό που γράφουμε εδώ τόσον καιρό: Ο Σαμαράς δεν θα γίνει πρωθυπουργός (μόνο) με τη ΝΔ. Και ότι απευθύνεται σε όλο τον ελληνικό λαό.

Όσοι παρόλα αυτά συνεχίζουν να αμφιβάλλουν υπενθυμίζουμε ότι ο Σαμαράς έγινε αρχηγός της ΝΔ όχι με μηχανισμούς, μίντια και κολαούζους, αλλά χάρις στον σωστό στρατηγικό και τακτικό χειρισμό της συγκυρίας και σε μια μικρή αλλά αποφασισμένη ομάδα συνεργατών.

Καλό θα ήταν επίσης να διαβάσουν αυτά τα δυο άρθρα όσοι στην Συγγρού δεν διαβάζουν Ιστορία και ως εκ τούτου δεν γνωρίζουν ότι οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες είχαν πάντα δίπλα τους έναν υπηρέτη που τους έλεγε συνέχεια στο αυτί: "Sic transit gloria mundi" ( "η δόξα είναι εφήμερη...")

FX

Tα ρίσκα, το σκάκι και άλλα δαιμόνια...



Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε το μεγάλο ρίσκο μιας επιλεγμένης εξόδου από ένα πολιτικό σύστημα που οδήγησε την κοινωνία στην σημερινή παρακμή και την απαξία. Πέρασε, από επιλογή, χρόνια πολιτικής ερήμου και μοναξιάς.

Αποτέλεσε την χρυσή πολύτιμη εφεδρεία για ένα κόμμα στη χειρότερη μεταπολιτευτική του στιγμή. Και διαμόρφωσε ένα πλειοψηφικό ρεύμα εμπιστοσύνης στη βάση της ΝΔ.

Στο τέλος μιας εποχής!

Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε το μεγάλο ρίσκο της άρνησης υπογραφής του Μνημονίου. Κόντρα σε όλους και όλα. Όλους στην Ευρώπη, όλους στο ΠΑΣΟΚ και πολλούς στη Νέα Δημοκρατία. Και ακόμη περισσότερους «πρόθυμους» διπλανούς...

Και εξανάγκασε όλους όσους τον εγκαλούσαν για αυτή του την άρνηση να παρακαλούν τώρα για την συναίνεση του!

Πήρε το μεγάλο ρίσκο της μη σύμπλευσης σε ένα δρόμο «προαγγελθέντος θανάτου». Κόντρα στα κελεύσματα των ισχυρών... διαμέσου των Μέσων.

Προτείνει αναπτυξιακή πολιτική. Φυγή προς τα μπρος. Αντιτάσσει το δόγμα στο δόγμα, την αρχή στην αρχή, την ενέργεια στο πείσμα, την αλήθεια στην αγυρτεία.

Και στοχεύει στην ενεργοποίηση μιας ολόκληρης κοινωνίας.

Ο κόσμος άρχισε σιγά-σιγά να στήνει αυτί. Σ’ αυτά που λέει. Το ίδιο και τα Μέσα.

Και όχι μόνο στην άρνηση του. Κυρίως στις θέσεις του.  Σ’ αυτά που οραματίστηκε. Από τότε... που ίσως ήταν πολύ νωρίς...

Για νέο Κοινωνικό Συμβόλαιο, για συμμετοχή στην Ελπίδα, για δικαίωμα στο Αύριο, για απαίτηση στο Μέλλον...

Στη χαραυγή μιας νέας εποχής!

Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε το μεγάλο ρίσκο του εξοστρακισμού των αποκλεισμών. Την επίτευξη του στόχου με όλες τις παλιές αντιθέσεις. Και το δικαίωμα κάποιων... στην όποια δικαίωση! Οψέποτε...

Κόντρα στα κελεύσματα της βάσης που τον εξέλεξε. Στοχεύοντας στην συμμετοχική εσωτερική κάθαρση από τη βάση. Και στην οδυνηρή ενηλικίωση της...

Και ήδη σηματοδότησε την ενεργοποίηση της! Ένας-ένας οι παλιοί φθαρμένοι στρατιώτες τελειώνουν χωρίς θόρυβο στην πορεία της αυτοκάθαρσης... Οι τελευταίοι θα σβήσουν ανώδυνα στην αρχή της νέας πορείας...

 

Στον Αντώνη Σαμαρά αρέσει πολύ το σκάκι.

Απαραίτητη προϋπόθεση επιτυχίας, οι μεγάλες δόσεις ρίσκου.

Και η δυνατότητα πρόβλεψης... των κινήσεων του αντιπάλου.

Καθώς και τα γρήγορα αντανακλαστικά... για το τελικό ματ.

Απομένει να επιβεβαιώσει μέσα από ρίσκα, ευφυείς προβλέψεις και ταχύτατα αντανακλαστικά ότι ΠΑΝΤΑ Audaces fortuna jucat, η τύχη βοηθά τους τολμηρούς.

Κυρίως όμως τους ανελέητα ρισκαδόρους...

Ε. Κ. Μ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 10/04/2011 14:10:46

    εμενα δεν μου φτανει πλεον μονο να νικησει ο Σαμαρας.
    θελω να τους βαλει και φυλακη αυτους που υπεγραψαν το μνημονιο.
    να τελειωνουμε μια και καλη με αυτους.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Εnzo 10/04/2011 14:52:53

      Πολυ καλά τα λες. Σε τέτοια συγκυρία το δυσκολο δεν είναι να γίνεις πρωθυπουργός. Θα γίνεις γιατί ο προηγούμενος καταρρέει. Το δύσκολο είναι να παραμείνεις πρωθυπουργός για πάνω από μια τετραετία. Για να γίνει αυτό πρέπει το πασοκ να χρεωθεί αποκλειστικα τη χρεοκοπία και μάλιστα καποιος, ο γαπ κατα προτιμιση, να μπει φυλακή ή εστω να καταδικαστεί.

      Αν ο λαός πιστευει ότι και τα δύο κόμματα φταίνε και ότι ο γαπ έχει τη μισή ευθυνη τοτε σύντομα θα πέσει και ο Σαμαράς κάτω από το βάρος των οικονομικών προβληματων και του συστηματος πασοκ που μέχρι στιγμής ο γαπ δεν το έχει πειραξει καθόλου και είναι ακόμα πανίσχυρο.

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 10/04/2011 14:20:47

    Υπογράφω με χέρια και πόδια.

  3. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 10/04/2011 14:27:17

    Όλους στην Ευρώπη, όλους στο ΠΑΣΟΚ και πολλούς στη Νέα Δημοκρατία.

    Πολύ σωστά, βλέπετε τους φίλους τους διαλέγουμε,
    ενώ ο Σαμαράς πήρε προίκα τους βουλευτές, από τους οποίους ελάχιστοι τον στήριξαν στις εσωκομματικές εκλογές.
    Βέβαια για όλα υπάρχει ένα τίμημα.
    Θα είναι αρκετά έξυπνη η εκλογική βάση της ΝΔ να καθαρίσει το κόμμα, αντί του αρχηγού;;

    • tpe avatar
      tpe @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 10/04/2011 15:22:22

      Και τους έχει κάνει όλους υπεύθυνους σε κάτι...
      :(

  4. rally monkey avatar
    rally monkey 10/04/2011 14:28:27

    τι φταιει ομως για τα ποσοστα?
    (διακυβ/νση Καραμανλη δεν παιζει σαν απαντηση)

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ rally monkey 10/04/2011 15:00:28

      Rally,

      πολύ σωστή η ερώτησή σου!

      Βασικά διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το άρθρο της ΕΚΜ (με το προηγούμενο συμφωνούσα σε μεγάλο βαθμό).

      Εάν ο πρόεδρος ήταν ρισκαδόρος δεν θα επένδυε στην τακτική του ώριμου φρούτου με τα διάφορα "φρούτα" του κόμματος ούτε θα έπαιζε με τα νεύρα όλων εμάς που στη Συγγρού μας θεωρούνε "δεδομένους" (κούνια που τους κούναγε...).

      Θα βλέπαμε Κικίλια, Τζότζολα κ.λ. στα "υπουργεία" και όχι Άρη Σπηλιωτόπουλο, Γιακουμάτο κ.λ.

      Πώς, πού ρίσκαρε ο Πρόεδρος όταν τα 2/3 των "υπουργών και υφυπουργών" της σκιώδους κυβέρνησής μας ΦΟΒΟΥΝΤΕ να κυκλοφορήσουν στο δρόμο;;;;;;;;;;;;;;

      Ο κόσμος που θέλουμε (και που απαιτείται) να μας ψηφίσει για να μας κάνει κυβέρνηση δεν ξέρει τον Κικίλια, τον Τζαβάρα κ.λ.
      ΔΕΝ τους βλέπει...

      Ξέρει και βλέπει τον Αρούκο, το Γιακουμάτο, τον Χατζηδάκη, τον Νάκο, τον Τασούλα κ.λ. και λέει ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!!!

      Αυτό λέει ο κόσμος!!!

      Απορώ πώς δεν το παίρνουν χαμπάρι εκεί στη Συγγρού...

      Ο Πρόεδρος σίγουρα το έχει καταλάβει αλλά δεν ξέρω τι συμφωνίες έχουνε γίνει κατά την διαδικασία των εσωκομματικών εκλογών (αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω).

      Ο κόσμος βλέπει τους τομεάρχες μας παιδείας, οικονομίας, υγείας, δικαιοσύνης κ.λ. και (απολύτως λογικά) βλέπει σε αυτούς και τους υπουργούς στην κυβέρνηση Σαμαρά.

      Δεν μπορεί να φανταστεί ο κόσος ούτε μπορούμε να πείσουμε κανέναν οτι ο Αρούκος είναι τώρα τομεάρχης Παιδείας αλλά στη ν κυβέρνηση Σαμαρά υπουργός Παιδείας θα είναι άλλος...

      Σε συζήτηση που είχα προχθές με φίλους και λέγαμε για τις μπαρούφες του Πάγκαλου ως αντιπρόεδρου της Κυβέρνησης πετάγετε κάποιος και μου λέει "έλα μωρέ και ο Αβραμόπουλος τέτοιες μακακίες θα λέει"!!!!!

      Τον βλέπουνε από τώρα ως αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης Σαμαρά τον Αβραμόπουλο ο οποίος φοβάται να κυκλοφορήσει στο δρόμο και του οποίου φεύγοντας από όλα τα υπουργεία οι διάδοχοί του του ακύρωναν όλες τις υπογεγραμμένες συμβάσεις ως μη αξιόπιστες!!!!!!!

      Στα Γιάννενα ο κόσμος βλέπει μόνο τον Καλογιάννη (δεξί χέρι του Σουφλιά και υφυπουργό ΥΠΕΧΩΔΕ επί Σουφλιά) και τον Τασούλα (πρώην υφυπουργό άμυνας)! Καί για τους δύο κυκλοφορούνε διάφορες φήμες για τα πεπραγμένα τους (καί τα κεκτημένα τους)...

      Αυτοί ετοιμάζονται για τις επόμενες εκλογές.

      Ούτε υπάρχει ούτε βλέπει ο κόσμος κανέναν άλλον.

      Είναι μερικοί νέοι "σαμαρικοί" αλλά ούτε τους ξέρει ούτε τους βλέπει κανένας ούτε έχουν βοήθεια από πουθενά!

      Ο κόσμος που περιμένουμε να μας ψηφίσει για να γίνουμε κυβέρνηση λέει "ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ"...

      Υ.Γ.:
      Το μόνο ρίσκο του Προέδρου είναι να μας χάσει κι εμάς οι οποίοι δώσαμε αγώνα να τον βγάλουμε για να μην ξαναδούμε αυτές τις φάτσες που βλέπουμε σήμερα πάλι στα αρματολίκια του κόμματος

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ SPYROS T. 10/04/2011 15:22:56

        Εάν ο πρόεδρος ήταν ρισκαδόρος δεν θα επένδυε στην τακτική του ώριμου φρούτου με τα διάφορα “φρούτα” του κόμματος ..
        ετσι ακριβως
        για να λεμε ομως και του σστραβου το δικιο η κατασταση που πρεπει να διαχειριστει (εσωκομματικα) μονο ευκολη δεν ειναι
        - αν αρχισει και καθαριζει τα 'σαπια' προεκλογικα θα του πουνε ο'τι παει να το κανει το μαγαζι ΠΟΛ.ΑΝ.
        ο'τι αποσυνδεεται απο τον ψηφοφορο της ΝΔ στις τοπικες κοινωνιες (που μεταξυ μας αναγνωριζει και *ψηφιζει* ''φρουτο'').
        - τους αφηνει μεσα και ο κοσμος σου λεει '..αστειευσαι..μια απο τα ιδια?' (και εσυ το ειδες και το γραφεις)
        - και τα 2 εχουν upfront κοστα
        - απο την αλλη δεν ειναι πολιτικος michael jordan και δεν μπορει να παρει τις εκλογες με one man show (αυταποδεικτο - σε διαφορετικη περριπτωση θα ειχαν παρει ποδι Τ+0)
        ..τι να πω..ψηφιζεις και ελπιζεις ο'τι θα καθαρισει μετα .. με την διαφορα ο'τι ''το μετα'' μπορει να αργησει ή να μην ερθει..

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ SPYROS T. 10/04/2011 15:26:23

        Σπυρο Τ,
        Η καθαρση ειναι υποχρεωση της βασης.
        Μεσα απο την ενηλικιωση της, την ενεργη συμμετοχη της και τις αξιες της.
        Η "ιδιωτια" της μη συμμετοχης εχει κοστος!!

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ αντιλαικος 10/04/2011 15:47:55

          αντιλαικε, προβλημα ειναι ο'τι η βαση δεν αποφασιζει για το ποιος ειναι στο ψηφοδελτιο και ποιος οχι.

          • αντιλαικος avatar
            αντιλαικος @ rally monkey 10/04/2011 16:04:01

            συμφωνα με το καταστατικο ειναι η βαση και μονον αυτη που αποφασιζει

  5. factorx avatar
    factorx 10/04/2011 14:39:56

    Γιατί δεν παίζει; Μόνος σου το αποφάσισες; Κατά την γνώμη μου πάντως μάλλον το Mega φταίει που παίζει όλη ημέρα Σαμαρά, μαζί με την ΕΡΤ

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ factorx 10/04/2011 14:58:46

      ολομοναχος αληθεια ειναι. αντε και παιζει, δεν πειθει ομως.. (και σ'αυτο δεν ειμαι μονος μου)

  6. Αστος avatar
    Αστος 10/04/2011 14:49:53

    "Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε το μεγάλο ρίσκο της άρνησης υπογραφής του Μνημονίου"


    Το να ψηφιζω "ΟΧΙ" στα μετρα, "ΝΑΙ" στον μηχανισμο στηριξης κατ'εμε δεν συνιστα αρνηση,αυτο που εκανε ο Rafael Correa ηταν αρνηση.

    • Arianos avatar
      Arianos @ Αστος 10/04/2011 15:18:48

      Νομίζω ότι στο Ζάππειο ΙΙ θα τα πει όλα!

  7. factorx avatar
    factorx 10/04/2011 15:15:52

    Σπύρο την θέλεις την απάντηση, επειδή η καρατζαφερική καρδιά σου δεν βάζει μυαλό: Εκεί στην πολυτελή ξένη χώρα που διάγεις η βάση της ΝΔ τα διαπιστώνει αυτά; Πρέπει να σέβεσαι εκτός απο τον εαυτό σου και τους αναγνώστες που σε διαβάζουν

  8. αντιλαικος avatar
    αντιλαικος 10/04/2011 15:16:54

    αυτο ισως ειναι το μεγαλυτερο ρισκο... να εμπνευσει εμπιστοσυνη...
    με τοση απαξια τριγυρω...
    νομιζω οτι εχει δικαιο οτι ο κοσμος αρχισε να ακουει.
    διαβασε το αρθρο του Μητροπουλου "Αγιογραφιες" στα προχθεσινα Νεα.

  9. man8os avatar
    man8os 10/04/2011 15:24:23

    Οχι η τυχη δεν βοηθαει παντα τους ρισκαδορους. Πρεπει να υπολογιζεις καλα το ρισκο σου. Αυτη τη στιγμη το ρισκο δεν ειναι τοσο μεγαλο γιατι ειναι ξεκαθαρα πλεον τα πραγματα. Η κυβερνηση απετυχε. Ο Σαμαρας οφειλει να βγει στο λαο οπως και κανει, να εξαγγειλει ενα κυβερνητκο προγραμμα στο Ζαππειο 2, και μολις συζητηθει αρκετα το προγραμμα του , να ζητησει εκλογες.

    • Theo avatar
      Theo @ man8os 10/04/2011 16:11:32

      μεχρι τωρα του βγηκαν... θα δουμε και για τα επομενα...

    • android.K. avatar
      android.K. @ man8os 10/04/2011 16:15:34

      μανια βρε Μανθο με τις εκλογες!
      και θα τις ζητησει και θα τις κερδισει...
      αρκει να βαλουμε ολοι ενα χερακι.
      ο Strange εδωσε πολλες ιδεες σημερα.

  10. Brankaleon avatar
    Brankaleon 10/04/2011 15:26:56

    Ίσως αυτό που μπορεί να δώσει κάποιο προβάδισμα και εν μέρει κάτι σαν εχέγγυο, είναι ότι είναι γόνος της Πηνελόπης Δέλτα. (Αν αληθεύει).
    Αν πει την αλήθεια και ηγηθεί του λαού, μπορεί να πετύχει.

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ Brankaleon 10/04/2011 16:10:18

      τι να αληθευει? η ανωνυμια δεν αιρει τον αυτοσεβασμο μας, αγαπητε Brankaleon

  11. arslonga avatar
    arslonga 10/04/2011 15:34:26

    "η τύχη βοηθά τους τολμηρούς", θα πρόσθετα και το "Jamais arrière"

    • Χριστινα Μελ. avatar
      Χριστινα Μελ. @ arslonga 10/04/2011 16:17:46

      ο πολιτικος χρονος περιεχει και αυτος ρισκα..

  12. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 10/04/2011 16:13:34

    Εκτός από τα παιχνίδια εξουσίας, υπάρχει και ο στίβος της ζωής που έχει πάρει την ανηφόρα. Πόσες ώρες την εβδομάδα δουλεύετε ρε αδέλφια για να τα βγάλετε πέρα ; Προσωπικά ξεπερνάω τις 60 και ίσα ίσα που τα καταφέρνουμε να ζούμε με τα απαραίτητα. Έχω συγγενείς σε Ολλανδία και Γερμανία που δουλεύουν 35 ώρες την εβδομάδα και βγάζουν τα διπλάσια ή και τριπλάσια.
    Δεν υπάρχει πιο εργατικός λαός από τους Έλληνες, δεν εννοώ τα πάσης φύσεως λαμόγια και τους μεταλλαγμένους από την πασοκική διαφθορά. Δεν υπάρχει όμως και πιο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα στο κόσμο. Το οποίο σύστημα στη τριγωνική του μορφή - εφαρμογή τεκτονικών σχεδίων - διαχέει την διαφθορά από πάνω προς τα κάτω.
    Δεν γράφτηκα ποτέ σε κομματική οργάνωση γιατί δεν τις εμπιστεύομαι. Για πρώτη φορά γράφτηκα σε ένα κατάλογο για να ψηφίσω για την ανάδειξη νέου αρχηγού στη ΝΔ. Οφείλουμε να σταθούμε δίπλα στον Αντώνη για να τον ενισχύσουμε. Δεν τον εξιδανικεύουμε ούτε τον πολεμούμε a priori . Τα τοπικά λαμόγια που οσφρήστηκαν εξουσία έτρεξαν να το παίξουν σαμαρικοί και όταν πρόσφατα μας επισκέφθηκε κάποιος από τα κεντρικά της ΝΔ, μας άφησαν στην απέξω. Όσοι όμως δεν ζητάνε ανταλλάγματα και έχουν μάθει να στηρίζονται στα πόδια τους, να ξέρετε ότι θα μιλάνε και θα παλεύουν όση λάσπη και να τρώνε. Αυτή τη στιγμή προέχει όμως η συστράτευση και η σύμπνοια. Ενότητα - ενότητα - ενότητα : με σεβασμό στη διαφορετικότητα και τις ιδέες των άλλων και κυρίως με σεβασμό στην ιστορία και τα ιδανικά που κληρονομήσαμε και που θα παραδώσουμε στα παιδιά μας.

  13. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 10/04/2011 16:30:34

    Αλλά κυρίως η τύχη βοηθά τους ικανούς. Τα παιχνίδια όμως (και στο σκάκι) τα κερδίζει η "άμυνα". Η "επίθεση "κόβει εισιτήρια, φέρνει ψήφους, καλλιεργεί κλίμα.
    Αλλά μεταξύ μας αυτά, μη τα πείτε πουθενά...

  14. Striker avatar
    Striker 10/04/2011 16:32:31

    Πιστεύω ότι ο Σαμαράς είναι και έξυπνος άνθρωπος και γνώστης των οικονομικών και της ελληνικής πραγματικότητας, πολιτικής, κοινωνικής και οικονομικής. Διάβασε πολύ καλά το εθνικό μομέντουμ για να κάνει τις επιλογές του, νομίζω ότι τον αδικούμε αν τον παρουσιάζουμε με παίχτη που ρισκάρισε. Σε εποχές που όλα πάνε στραβά, αν γνωρίζεις τι φταίει θα δικαιωθείς.

  15. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 10/04/2011 16:58:43

    Δεν φαντάζομαι να εννοείς επιλογή του ρίσκου ως αυτοσκοπό.
    Οι αξίες του υπαγόρευαν πάντα "δρόμους" έξω από νόρμες, και γι' αυτό ρισκαδόρες στο να βρεθεί εκτός.
    Το διακυνδύνεψε όμως και τώρα δικαιώνεται.

  16. xbab avatar
    xbab 10/04/2011 17:09:57

    Αφήστε όλοι σας τις βαρύγδουπες αναλύσεις και γίνετε ρεαλιστές και ουσιαστικοί.
    Το πρόβλημα, όπως το βλέπουμε εμείς, η άσημη και ταπεινή βάση, ότι η ΝΔ αλλά και ο Πρόεδρος δεν πείθουν, όχι λόγω παρελθόντος, αλλά λόγω παρόντος.
    Οι λόγοι αυτοί είναι:
    1) Ο πόλεμος από τα ΜΜΕ που υπονομεύουν τόσο τον Πρόεδρο, όσο και το κόμμα κλπ στελέχη με την τακτική της ισοπέδωσης, όλοι ίδιοι είναι κλπ παρεμφερή γκεμπελικά σχόλια και την αδυναμία της ΝΔ να αντικρούσει την εππικοινωνιακή καταιγίδα των ΜΜΕ και ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΩΝ. Πλάκα κάνουν οι νταβατζήδες στη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...Μα δεν παρακολουθεί κανείς εκεί στη Συγγρού τις λεγόμενες ενημερωτικές εκπομπές, πρωινές και βραδυνές, μαζί με τα λεγόμενα δελτία ειδήσεων. Και τι κάνουν: Γιατί δεν παρεμβαίνουν στον αέρα. Ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται..
    2) Η ένδεια νέων στελεχών. Το γράφουμε τοσο καιρό. Να δούμε νέα στελέχη, επιστήμονες, επιχειρηματίες, καλλιτέχνες, ανθρώπους των γραμμάτων, επαγγελματίες, αγρότες και ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Χάθηκαν οι γυναίκες στη ΝΔ
    3) Η μη δημοσιοποίηση προγράμματος εναλλακτικής διακυβέρνησης, το οποίο θα είναι πειστικό, υλοποιήσιμο και θα δίδει ελπίδα στον έλληνα χειμαζόμενο από την κρίση και
    4) Η στήρηξη αυτού του προγράμματος απ' όλους τους παράγοντες του κόμματος και η επικοινωνιακή προβολή του.
    Αυτά τα ολίγα...

    • thanasis avatar
      thanasis @ xbab 10/04/2011 20:34:28

      ερχεται τι ζαππειο 2 και τοτε ας τα ξαναπουμε
      ολοι. εδω ψηφισαμε το αδειο σακκι του λεφτα
      υπαρχουν ας δουμε την καινουργια
      προταση εξουσιας του ζαππειο 2 και ας
      ερθουμε στις κρισεις

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/04/2011 17:58:02

    "Κυρίως τους ανελέητα ρισκαδόρους";
    Δηλαδή, vivere pericolosamente;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ο Θείος 10/04/2011 18:10:47

      Με την πεπατημένη δεν γίνεται τίποτα. Οι καιροί απαιτούν ανατροπές σε κάθε επίπεδο. Θεωρώ ότι πολύ εύστοχα, σε συνέχεια της κυτταρικής απόπτωσης, το άρθρο τις υπονοεί.

      • thanasis avatar
        thanasis @ μικρός οδυσσέας 10/04/2011 20:31:41

        της ανατροπες αυτες εχοντας υποψιν οσοι μετηχαμε στην
        κινηματικη εκλογη δωσαμε την αρχηγια
        στον ευρωπαιο αντωνη σαμαρα

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/04/2011 18:01:35

    Όττο Ρεχάγκελ και Φερνάντο Σάντος, μαζί και ταυτοχρόνως, μετά την ανάγνωσιν, κατέβασαν ένα φιαλίδιο Lexotanil.
    Ο Μουρίνιο απ' ότι ξέρω, προτιμά Tavor.

  19. thanasis avatar
    thanasis 10/04/2011 20:29:01

    oι ηγετες αναδεικνυονται στις κρισημες ωρες
    σαν αλλος κωνσταντινος καραμανλης
    που το 1974 μετα την τραγωδια του
    κυπριακου ανελαβε και μας εβγαλε
    απο την δινη της καταστροφης. ετσι κα ο
    ευρωπαιος αντωνης σαμαρας αφου
    κερδισει το στοιχημα με τον χρονο
    καλειται να μας βγαλει απο τον
    κυκεωνα του ανευ πυξιδας μνημονιου
    και να μας οδηγηση στην αναπτυξη
    εχοντας παντα αντιπαλους τα κατεστημενα
    και με βαθειες ριζες συμφεροντα

  20. Γιαννης Ρεγιάντης avatar
    Γιαννης Ρεγιάντης 11/04/2011 01:47:38

    Ο κοσμος εχει εμπιστοσυνη στον Σαμαρά. Μπορεί να βλεπει με διστακτικοτητα την τακτικη αναμονης, αλλα ξερει οτι οταν θα ερθει η ωρα και σημανουν οι καμπανες , τοτε ποιος θα μπορεσει να σταθει απεναντι στον Αντωνη Σαμαρα.
    ....υπομονή....

  21. mind trap avatar
    mind trap 11/04/2011 16:10:49

    Ο κόσμος είναι δύσπιστος απέναντι και στα 2 μεγάλα κόμματα. Δυστυχώς η μπάλα παίρνει και τον Αντώνη. Χωρίς ανεξάρτητες φωνές στα ΜΜΕ η άνοδος δεν είναι γρήγορη. Αυτό όμως δε φαντάζει άσχημο. Αντιθέτως μάλιστα.
    Πρώτον διότι δεν είναι φούσκα να φουσκώσει και να ξεφουσκώσει γρήγορα, δεύτερον διότι διενεργείται συσσώρευση "αφανούς" ενέργειας που θα δώσει σταθερή ανοδική πορεία από ένα σημείο και μετά, και τρίτον (που είναι και ο λόγος να γίνει το δεύτερο) διότι ωριμάζουν οι συνθήκες υπεύθυνης κρίσης των Ελλήνων.
    Ο δρόμος της λογικής δεν είναι πάντα πιστευτός και αποδεκτός γιατί σε αναγκάζει να κουνηθείς από τη θέση σου, σε αντιδιαστολή με τα εύκολα μεγάλα πιστευτά λόγια που σου υπόσχονται απρόσκοπτη συνέχιση της νιρβάνας.
    Ε λοιπόν νιρβάνα τέλος.