01/10/2008 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο ντηλ προς το πουθενά

Το υπόβαθρο των πολιτικών ζυμώσεων που επιταχύνονται ώρα με την ώρα πλέον είναι οι διαδικασίες της επόμενης ημέρας στην Ν.Δ., ασχέτως αν αυτό καλύπτεται από την μπόχα των οικοπέδων.

Και επειδή οι πόλεμοι δεν είναι της μόδας, άσε που δεν μπορεί να ξέρει κανείς εκ των προτέρων ποια θα είναι θα θύματα, αργά η γρήγορα θα υπάρξει και η κατάλληλη συμφωνία για την ομαλή μετάβαση του κόμματος στον επόμενο (ή επόμενη) αρχηγό.

Ούτως ή άλλως οι επόμενες εκλογές είναι χαμένες για όλους, και αυτό είναι χρήσιμο για τις κομματικές διεργασίες στην Ν.Δ. Κυρίως επειδή η ΝΔ δεν κινδυνεύει μόνο να χάσει αλλά και να διασυρθεί. Φαντάζεστε να έχει την ευθύνη της εκστρατείας ο κ. Ρουσόπουλος (ως λέγεται) και να τον ρωτάνε για το Βατοπέδι;

Ο πόλος της Ντόρας είναι υπαρκτός. Και σε στελέχη και σε πλατφόρμα και σε σπόνσορες. Από την άλλη είναι πλέον πολύ αργά για τον Καραμανλή να «δημιουργήσει» εκ του μηδενός διάδοχη κατάσταση.

Όλα δείχνουν λοιπόν ότι η προσφυγή σε πρόωρες εκλογές αποτελεί κυρίως προϊόν ενός συμβιβασμού του Καραμανλή με τη Ντόρα. «Πάμε σε εκλογές να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα». Πολιτισμένα. Δεν είναι ανάγκη να μας κράξει το σύμπαν. Κανείς βεβαίως δεν αγνοεί ότι οι δυο βουλευτές που πυροδότησαν τις τελευταίες εξελίξεις ανήκουν στο κλίμα Ντόρας.

Ορισμένα στελέχη της ΝΔ πιστεύουν αντιθέτως ότι «ο Καραμανλής παρέδωσε ήδη το κόμμα στη Ντόρα». Και ότι στο ντηλ συμπεριλαμβάνονται και πνευματικά τέκνα. Που πρέπει να παραδοθούν άσπιλα και αμόλυντα στην κοινωνία.

Ο ίδιος ο Καραμανλής θα αποχωρήσει μετά τις εκλογές και θα αρχίσει να διαιτητεύει στους καυγάδες των δελφίνων που έχουν ήδη ξεσπάσει. Στη συνέχεια θα κατευθυνθεί προς το Προεδρικό Μέγαρο, όπου και ο Θόδωρος θα βρει επιτέλους την θέση του. Ο κ. Μολυβιάτης έχει ήδη συνταξιοδοτηθεί.

Ο Αβραμόπουλος έχει χάσει ήδη κι αυτό εξηγεί την επίθεση που έκανε προχθές εναντίον του κ. Ρουσόπουλου.

Τον Μεϊμαράκη τον ξαναβλέπω άρχοντα στο κόμμα

'Αλλα δεν ...μάθαμε, έπεται όμως και συνέχεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παραπολιτική avatar
    Παραπολιτική 01/10/2008 17:54:56

    Φίλε factorx ,

    Συμφωνώ απόλυτα σε όλα εκτός από ένα...

    "Κανείς βεβαίως δεν αγνοεί ότι οι δυο βουλευτές που πυροδότησαν τις τελευταίες εξελίξεις ανήκουν στο κλίμα Ντόρας."

    Ο Δαϊλάκης είναι φουλ Καραμανλικός...

  2. ΙανS avatar
    ΙανS 01/10/2008 17:59:39

    σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι ο κώτσος θα μας πάει σε εκλογές στις 16/11...το ανακοινώνει τις επόμενες μέρες!

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 01/10/2008 18:05:02

    Ο Καραμανλής θα κάνει εκλογές:
    Δηλαδή προτιμά να κυβερνα με τον Πλέυρη και τον Καρατζαφέρη να του τα ζαλίζουν αντι του Τατούλη???? (αυτό ειναι το καλύτερο δυνατό σεναριο για τη ΝΔ σε περίπτωση εκλογών τώρα)
    Η εκλογολογία αποτελεί προσπάθεια τρομοκράτησης των βουλευτών του και τίποτα άλλο. Τοσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ ελπίζουν ότι θα κερδίσουν πόντους καθως περνάει ο καιρός.
    Η Ντόρα κινειται εναντίον οτυ ΚΑραμανλή:
    Ή αλλιως μάγκες υπάρχουν και χειρότερα ή Καραμανλικοί συσπειρωθείτε το Μητσοτακεικο επανέρχεται.
    Παρόλο που γραφεται (και γραφετε) καθημέρα σχεδον οτι η Ντόρα ετούτο η Ντόρα το άλλο εγώ γιατί δε θυμάμαι καμια κινηση της που να μπορει να ερμηνευτει ετσι??/
    Ισως επειδή δεν ειναι ηλίθια. Μόνο καποιος ηλίθιος θα αμφισβητούσε ανοιχτα τον Καραμανλή τώρα, θα χρεωνόταν δηλαδη την προσφυγή στις κάλπες και την πιθανή ήττα ενώ μπορει να περιμένει με βάσιμες ελπίδες τον Ρουσό και τον ΚΚ να αυτοκαταστραφούν?? Εχει σαφέστατα και πόλο , δεν εχει όμως αρκετούς και σε περιπτωση εκλογών τώρα δεν θα της μεινει κανένας (λίστα γαρ). Σωπαινει και περιμένει (και τρίβει τα χέρια της) αλλά δεν κινειται ουτε προκειται να κινηθεί.

    Εν συντομία: Τα περι Ντόρας και εκλογών ειναι μάλλον σενάρια του Μαξίμου για να σφιγγουν οι Δεξιοι κώλοι παρά οτιδήποτε άλλο.
    Και κάτι άλλο: Αντιπαθω την Ντόρα και το σόι της οσο τίποτε άλλο αλλα από που και ως που θα ειναι χειρότερη από αυτούς τους γελοίους??????

  4. Factorx avatar
    Factorx 01/10/2008 18:06:43

    @Παραπολιτική: αν ισχύει αυτό που λες αγαπητέ μου τότε ο Καραμανλής προκάλεσε μόνος του την "πτώση" του. Θυμούνται οι παλιότεροι που είχαμε γράψει για "συνειδητή απωλεια της δεδηλωμενης;". Ιδωμεν.

  5. Παραπολιτική avatar
    Παραπολιτική 01/10/2008 18:12:19

    Δεν αποκλείεται και να την προκάλεσε...

    Στην πολιτική χρειάζεσαι πάντα έναν εχθρό για να δικαιολογήσεις τα προβλήματα που προκύπτουν...

    Στις πυρκαγιές επικαλέστηκε την ασύμμετρη απειλή , στα εκπαιδευτικά προβλήματα κρύφτηκε πίσω από κάποιες ομάδες προβοκατόρων-κουκουλοφόρων κτλ...

    Ο Καραμανλής νοιάζεται πάνω από όλα για την υστεροφημία του και θα επιδιώξει - όπως γράφεις και εσύ- να εκλεγεί ΠτΔ...

    Ίσως λοιπόν να θέλει να "πηδήξει" από το καράβι πριν διαλυθεί εντελώς το προφίλ του...

  6. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 01/10/2008 18:14:42

    Μπορεί ο Δαιλακης να ειναι καραμανλικός ή μητσοτακικός??? Ενας απλός γραφικός (να μην πω τιποτα άλλο) ειναι. Δεν νομίζω οτι θα στηριζόταν κανεις πανω του .
    Η διαγραφή του ηταν ευκολή ακριβώς γι αυτό. Οντας μόνος του και γραφικός τα περιθώρια του ειναι ελάχιστα. Μολις του σφυριξουν θα γυρίσει στο μαντρι με τη γλώσσα εξώ.

  7. factoraki avatar
    factoraki 01/10/2008 18:15:40

    εκλογές το 2009

  8. aris avatar
    aris 01/10/2008 18:26:44

    Μακάρι να πήγαινε σε εκλογές αλλά δεν το νομίζω.
    Εκτός κι αν ξέρει πως δεν έχει άλλα ψωμιά, αν δηλαδή είναι βέβαιος ότι θα τον ρίξουν.
    Ίσως να επηρεάζει την απόφασή του και η παραγραφή δια των εκλογών των αμαρτημάτων της ζημενς...
    Αλλά το ξαναλέω μου φαίνεται δύσκολο να εγκαταλείψει την εξουσία, γιατί ξέρει πως αν πάει σε εκλογές θα πιάσει τα τρία του ρουσόπουλου

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 01/10/2008 18:32:50

    Οταν δούμε στα γκάλοπ να διαχωρίζονται οι ερωτηθέντες σε κατηγορίες αντρών-γυναικών αυτό θα μεταφράζεται στην άφιξη της Ντόρας.

  10. KAVAR avatar
    KAVAR 01/10/2008 19:00:14

    ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΥΠΟΦΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ..... Γ Α Π ΚΑΙ ΝΤΟΡΑ .ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΟΥΡΤΑ ΦΕΡΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ.

  11. aigialeia avatar
    aigialeia 01/10/2008 19:02:47

    Το να ξανασυρθούμε σε εκλόγες με αόρατους δήθεν εχθρούς είναι έγκλημα κατά της χώρας. Θυμηθείτε τι έγινε ένα χρόνο πριν. Ψηφίσαμε σε μισοκαμένα εκλογικά κέντρα γιατί οι εξωγήινοι και ο καπετάν Άνεμος απειλούσαν τη χώρα.
    (http://aigialeia.blog.com/3953669/)

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2008 19:24:32

    έχω μπερδευτεί. Όχι μόνο μέσα από εδώ καταλαβαίνω ότι ασχέτως ολιγωρίας κλπ του Καραμανλή, εισπράττει δυσαρέσκια για 2-3 άτομα το υπεριβάλλοντός του. Κανείς, μα κανείς δεν θέλει εκλογές. Προς τι η περιπέτεια;

    Αν πάει σε εκλογές τώρα, μόνο καμμιά περίεργη κυβέρνηση συνασπισμού βλέπω, και μερικοί από σας θα θυμάστε Τζανετάκη, Δραγασάκη κλπ. Τότε πληρώναμε Αντρέα. Τι πληρώνουμε τώρα; Ρουσσόπουλο ή μήπως Καραμανλή;

    Μου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας αλλά πιστεύει κανείς ότι τα Αμερικανικά συμφέροντα θα εξυπηρετηθούν από ΓΑΠ με Αλαβάνο; Και να θέλει ο Αλαβάνος δεν θα μπορεί.

    Θέατρο παραλόγου εν μέσω κρίσης που απαιτεί σοβαρότητα.

  13. Theodore avatar
    Theodore 01/10/2008 19:33:01

    Tι λε ρε φιλε KAVAR!
    Τα σκεφτοσουν καιρο αυτα;
    Ωστε δε φταει ο ιδιος ο μπουχεσας ο χοντρος, με τις μαλακιες που εχει κανει και τα οργια απο τους κολλητους του, με τις απατες και τις αρπαχτες.Οι Αμερικανοι φταινε!
    Τι να σου πω καυμενε μου.Αν δεν εισαι εμμισθο παπαγαλακι, σηκωνω τα χερια ψηλα, με τον τροπο που σκεπτεσαι.
    Καμια αλλη φορα, αν ελθει καποιο σχετικο σχολιο, θα γραψω μερικα που μου ειπε φιλος,υψηλοβαθμο στελεχος Τραπεζας, για το τι γινεται απο κατω απο το χοντρο.

  14. KAVAR avatar
    KAVAR 01/10/2008 19:37:36

    ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΛΥΠΑΜΑΙ. Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΚΕΡ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΣΣΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΝΤΟΡΑ(ΑΝΤΙΠΥΡΑΥΛΙΚΗ ΑΜΥΝΑ) ΚΑΙ ΓΑΠ(ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ).ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΛΑΒΑΝΟ.....

  15. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/10/2008 19:39:13

    Ενα ξέρω. Αν το μέλλον μας ειναι η σαπίλα του ΠΑΣΟΚ που έβαλε λίγο άρωμα και επανέρχεται και η Ντόρα Μητσοτάκη, κάποιος μας μούτζωσε.
    Και κάτι άλλο, γιατί τα νέα στον κόσμο τρέχουν και εμείς ομφαλοσκοπούμε μετα μανίας(αν και γράφω σε άσχετο πόστ) τι προμηνύεται να συμβεί στον κόσμο και στην Ελλάδα μετά τις εξελίξεις απο Αμερική;Γιατί σήμερα απεργεί και η ενημερωση....

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/10/2008 19:45:41

    Καλησπερα,
    ηρθα με νεα :

    α. ο Δαιλακης ειναι βαλτος 1000% !

    β. Ο Κυριακου τα χει βαλει με το Μητσοτακεικο διοτι ο Συζηγος Ντορας θελει να βαλει για Προεδρος Επιτροπης !!! οποτε τον εβγαλε σε Βολιοτικο κλαρι.

    γ. Ο Κυριακου, επισης εχει ψησει αρκετες Ομοσπονδιες να τον στιριξουν. Ως γνωστον οι περισσοτερες ειναι του ΠΑΣΟΚ. Μεγαλο παρασκηνιο.

    δ. Η Ντορα χτες νομιζω στο ΜΕΓΚΑ, εκανε πολυ καλη εντυπωση ( λογια ΠΑΣΟΚΩΝ ) !! Δεν ειδα δεν εχω αποψη.

    ε. Κομμα Επιχειρηματων δεν "βλεπει" κανεις για ευνοητους λογους πχ. ποιος Βουλευτης θα φυγει απ το κομμα του να παει εκει? Καηκε με τη μια. Εννοουμε καποιον βαρβατο οχι τα λιμα..

    στ. Βλεπουν πολυκομματικη Βουλη. Συγχρονως βλεπουν οτι σε αυτο το σεναριο, η Χωρα θα ειναι ακυβερνητη . Ο λαος "λενε" απο τα νευρα του θα ψηφισει συνεργασιες, κι αργοτερα θα τραβαει οτι εχει... απο το μπουρδελο που θ ακολουθησει !

    ζ. Δεν επιβαιβεωθηκε, αλλα εγινε συναντηση ΓΑΠ - Αλαβανου.


    ΠΠ

  17. KAVAR avatar
    KAVAR 01/10/2008 19:49:23

    ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΩΜΜΑ ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΠΟΥΣ.ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΓΚΑ ..ΤΟΝ ΧΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ..ΤΟΝ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ...ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ...?

  18. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/10/2008 19:51:02

    Τι λές αγόρι μου; ειδες φως και ανέβηκες;

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2008 20:03:28

    ΠΠ, τι πολυκομματική βουλή; πολυκομματική δεν είναι τώρα. Τώρα έχει κομματική πειθαρχία, και τα ζαγάρια ξέρουν τι να ψηφίσουν. Χωρίς κομματική πειθαρχία;

    Μα δεν θυμάται κανένας την οικουμενική; Το μόνο που βγήκε ήταν τα ιδιωτικά δελτία ειδήσεων και οι ξανθιές εκφωνήτριες.

  20. Nick avatar
    Nick 01/10/2008 20:04:33

    Αμερική; Καλά αυτή ανακαλεί ολόκληρη Ταξιαρχία γιατί φοβούνται "εσωτερική έκρηξη", με εμάς θα ασχολούνται;

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/10/2008 20:16:06

    Εάν η Ντόρα αμφισβητήσει ανοιχτά τον Καραμανλή κάηκε.
    Ηδη την υποπτεύονται.Δεν θα κάνει τίποτε και θα μείνει νομιμόφρων ως το τέλος.Αλλά και πάλι η ΝΔ λιγότερους ψήφους θα πάρει με τη Ντόρα αρχηγο απ ότι με τον Καραμανλή.Μόνο αν θέλει ο Καραμανλής φεύγει.
    Σε περίπτωση μη-αυτοδυναμίας θα τεθεί το ερώτημα στο ΠΑΣΟΚ αν θα συνεργασθεί με τη ΝΔ γιατί ο ΣΥΝ έχει άλλα σχεδια.Ο ΣΥΝ σχεδιάζει να σπρώξει τα πράγματα σε συγκυβέρνηση των μεγάλων ΝΔ-ΠΑΣΟΚ για να γίνει αξιωματική αντιπολίτευση και να θερίσει τον κεντροαριστερό χώρο.Το κόμμα επιχειρηματιών μπορεί να εμφανισθεί μόνο μετά από αλλεπάλληλες εκλογές και κρίσεις.
    ΤΟ πιθανότερο είναι ότι αυτοδύναμη κυβέρνηση Γιώργου Παπανδρέου θα διαδεχθεί τον Καραμανλή μετά από διαδοχικές κρίσεις.Υπόψιν ότι με την πάροδο ενός έτους από τις προηγούμενες εκλογές ο Καραμανλής μπορεί να παραμείνει υπηρεσιακός πρωθυπουργός μέχρι σε κάποια Βουλή να εμφανισθεί κάποιος με 151 βουλευτές.

  22. Factorx avatar
    Factorx 01/10/2008 20:22:09

    "Για το τραπέζι των 6 με Σαμαρά και Ντολμαδάκια Μαρίκας!!! ξέρει κανείς τίποτα;;;'

    Ο ιδιος ο Δελατόλας, ο εκδότης του Ποντικιού και κουμπαροςν τουτ Ρουσόπουλου που το γραφει σημερα ελεγε το πρωι οτι "γραψαμε μια βλακεια και την πιστεψατε". Τι να πει κανεις. Δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2008 20:23:43

    χμμ... ντρεπόμουν να ρωτήσω, αλλά αισθάνομαι καλύτερα.

  24. dimitris avatar
    dimitris 01/10/2008 20:24:34

    ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ;ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ;
    ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ;
    ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΣΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΟ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΛΛΙΝΟΣΤΗΣΗ ΟΤΙ ΠΑΡΗΚΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΑΡΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΝΩΡΙΣΕ Ο ΤΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙ;ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΛΑΛΙΑΣ.ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ,ΤΗΝ ΟΑ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ;ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ;ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ;ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΩ ΜΟΝΟ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΑΓΩΓΙΕΣ ΥΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΕΚΛΟΓΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΑΞΙΑΚΟ ΚΩΔΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ,ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ,ΤΗΝ ΣΗΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΤΟΤΕ ΑΛΙΜΟΝΟ..ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΗ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΟΥΤΕ...ΣΤΟ ΤΑΒΛΙ ΚΑΙ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΟΤΙ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΙΧΕ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΗΚΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΑΦΘΑΡΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑ...ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ..

  25. ΑΝΑΛΥΤΗΣ avatar
    ΑΝΑΛΥΤΗΣ 01/10/2008 20:48:29

    Μετά την υπουργοποίηση Τζήμα ο Δαιλάκης αλλαξε στρατόπεδο.Για του λόγου του αληθές στις επόμενες εκλογικές αναμετρήσεις και ζημώσεις θα τον δείτε τί σταση θα κρατήσει

  26. k avatar
    k 01/10/2008 20:59:09

    @dimitris
    Να χαρείς ρε φίλε, ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, γράψε με πεζά, θα σε διαβάσουμε. Το αυτό για σένα kavar.

    Γενικότερα, συμφωνώ με το σκεπτικό του "ψυχραιμία", αν και τρέφω κάποια εκτίμηση στον Αλαβάνο και πιστεύω πως είναι ο μόνος που μπορεί να βγάλει άσο απ' το μανίκι, δεδομένου πως πιάνει το zeitgeist καλύτερα από τους υπόλοιπους πολιτικούς της εποχής.
    Θεωρώ επίσης πως αν πάμε σε (διαδοχικές) εκλογές τα πράγματα θα είναι απρόβλεπτα, δεν έχει σχέση η σημερινή κατάσταση με την οικουμενική, ούτε ως προς τις συνθήκες, ούτε ως προς τη νοοτροπία των ψηφοφόρων.
    Είμαστε αρκετά χάλια, πάντως, για να φοβόμαστε τα χειρότερα.

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/10/2008 21:41:07

    το χειροτερο απ ολα θα ηταν Ντορα-Μπενυ μαζι. . .


    ΠΠ

  28. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 01/10/2008 23:50:43

    πορτα πορτα:
    Ανατριχιασα ρε πούστη μου!!!! ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!!

  29. dimitris avatar
    dimitris 02/10/2008 00:18:04

    πάντως δεν έγραψα με κεφαλαία για να με διαβάσεις.εξάλλου ούτε δόσεις ειρωνείας έχουν τα λεγόμενα μου.εξυπνάδες λοιπόν εκεί που περνάνε.επειδή δεν είμαστε και γνωστοί σε παρακαλώ να είσαι περισσότερο ευγενικός.