#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2013 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγάλο μας τσίρκο

Το κείμενο που ακολουθεί πολύ θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ. Όμως, δεν πειράζει! Ίσως να είναι και καλύτερα που το έγραψε ένα τόσο νέο παιδί, όπως η Δανάη. Γιατί μπορούμε να λέμε ό,τι υπάρχει ακόμα ελπίδα...

Κώστας Ροδινός

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ





Της Δανάης Α. Μπασαντή*

25η Μαρτίου 2013. Το πολύβουο τσίρκο της πολιτικής σκηνής φόρεσε πάλι τα γιορτινά του για να τιμήσει κι εφέτος την εθνική μας επέτειο. Οι τοπικοί και περιφερειακοί άρχοντες έβαλαν το λαοφιλές χαμόγελο τους και ανέβηκαν στις εξέδρες των επισήμων. Οι μαθητές με τον χαμένο βηματισμό τους και οι στρατευμένοι με τον σταθερό συγχρονισμό τους, έδωσαν τον τόνο στην «μεγάλη μέρα».

Ούτε εφέτος βέβαια δεν έλειψαν τα επεισόδια. Έχουν μπει πια για τα καλά στο πρόγραμμα του εορτασμού της ημέρας οι βίαιες συμπλοκές πριν, κατά και μετά τη λήξη της παρέλασης. Όπως οι μαθητές σηκώνουν τις σημαίες τους έτσι και οι αγανακτισμένοι υψώνουν για οτιδήποτε αγανακτούν τα πανό τους.

Στην Αθήνα αποφεύχθηκαν οι εντάσεις χάρη στα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας για την καθιερωμένη παρέλαση των ενόπλων δυνάμεων με την επιστράτευση πάνω από 4.000 αστυνομικών. Αντιθέτως, στη Ρόδο μια γυναίκα, η οποία συμμετείχε σε συγκέντρωση ολιγομελούς ομάδας αγανακτισμένων που φώναζαν συνθήματα εναντίον των πολιτικών, τραυμάτισε, λίγο μετά τη λήξη της παρέλασης, με μαχαίρι έναν δημοτικό σύμβουλο!!!
Στο Μεσολόγγι φοιτητές των ΤΕΙ μπήκαν στην πορεία και διαμαρτυρήθηκαν για το σχέδιο «Αθηνά» που πλήττει τις σχολές τους!!! Και στο Λουτράκι έγιναν τα πλέον κωμικοτραγικά επεισόδια με βουλευτή της Χρυσής Αυγής, αλλά και με τον διοικητή του τοπικού αστυνομικού τμήματος που πέταξε ένα στεφάνι την ώρα της κατάθεσης…

Και μη χειρότερα να λέμε. Πάει η τιμή του ‘21… 

Σε όλη την Ελλάδα αντίστοιχα περιστατικά. Συγκρούσεις, διαμαρτυρίες. Μέχρι και ένα αυγό που προοριζόταν για την εξέδρα των επισήμων στη Ραφήνα έπεσε στο κεφάλι μαθητή που παρέλαυνε! Ο έρμος συνέχισε να παρελαύνει με τον κρόκο και τα τσόφλια στο κεφάλι…

Την ίδια στιγμή στην δοκιμαζόμενη σκληρά, οικονομικά και εθνικά Κύπρο, όλες οι εθνικές παρελάσεις στην Λευκωσία, στην Λάρνακα, στην ελεύθερη Αμμόχωστο και στην Πάφο έγιναν με όλες τις καθιερωμένες τιμές και δοξολογίες για το 1821…

Δύο ελληνικές πατρίδες. Δύο ελληνικοί λαοί. Δύο εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες και στάσεις ζωής. Τι να πει κανείς και τι να ομολογήσει; Αρκεί η παράθεση των γεγονότων. Για να δούμε ποιοι έχουν συνείδηση του πολιτισμού. Γιατί κάποτε Έλληνας σήμαινε πολιτισμένος. Και πολιτισμένος ήταν αυτός που είχε συναίσθηση της ιστορίας, της παράδοσης, της ιερότητας των στιγμών και το ουσιαστικότερο όλων: Ήξερε να διαχειρίζεται την ελευθερία του…

*Η Δανάη Μπασαντή είναι φοιτήτρια στο δεύτερο έτος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (τμήμα Ιστορικό Αρχαιολογικό)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 26/03/2013 22:16:31

    Πράγματι, έχεις δίκιο! Καλύτερα που το έγραψε ένα τόσο νέο κορίτσι, η οποία στην τελευταία της πρόταση τα είπε όλα! Μόνον ένας πολιτισμένος Άνθρωπος μπορεί να διαχειριστεί την Ελευθερία του, γιατί "ο φόβος μπροστά στην ελευθερία" είναι υπαρκτός και ο Έριχ Φρομ τον έχει αναλύσει αρκούντως, εδώ και πολλά χρόνια.

  2. Tasos Labrakis avatar
    Tasos Labrakis 26/03/2013 22:24:36

    Τμήμα Ιστορικό Αρχαιολογικό. Αχρηστο και μη παραγωγικο τμημα υποθετω με τα μυαλα των Γερμανων του Στουρναρα και ολων των λογιστων που εχουν το πανω χερι αυτη τη στιγμη.

  3. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 26/03/2013 22:46:51

    Στο παλκοσένικο της αγανάκτησης όλοι παίζουν το ρολάκι τους (σταλινικοί,νεοναζί,τσιπροκαμμένοι, κρατιστές κυβερνητικοί,αγανακτισμένα ρουσφέτια σε ΔΔ/ΔΕΚΟ,χρόνιοι φοροφυγάδες γιατί δεν έχουν πελάτες για να μην τους κόψουν απόδειξη,αναρχοαυτόνομοι,συνδικαλισταράδες, διευθυντές Α.Τ., τηλεπερσόνες που συμπάσχουν με το φτωχό λαό και λαϊκίζουν, φοιτητές κατά του "Αθηνά" κλπ) να δω πότε θα ανέβει στην Επίδαυρο καμμιά παράσταση για τη δημιουργική και μεταρρυθμιστική αναγέννηση της Ελλάδας;

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/03/2013 22:49:15

    προσπαθώ να πείσω τη Δανάη να μας γράφει πιο συχνά.
    Μετά το σημερινό, ελπίζω να τα καταφέρω.
    Ευχαριστώ τον Φάκτορα για την δημοσίευση.
    Είμαι βέβαιος οτι και ο νονός της θα είναι περήφανος...

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Κώστας Ροδινός 26/03/2013 23:04:10

      Μεστός λόγος,κατασταλαγμένου παιδιοῦ,εὐχαριστοῦμε κι ἐσένα Κώστα πού τό μετέφερες.

    • Χρύσανθος Λαζαρίδης avatar
      Χρύσανθος Λαζαρίδης @ Κώστας Ροδινός 27/03/2013 10:19:19

      Ο νονός της είναι, πράγματι, ΠΟΛΥ υπερήφανος! Μπράβο Δανάη! Μπράβο και σε σένα Κώστα. Και θερμά συγχαρητήρια στους γονείς της.

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 26/03/2013 23:20:33

    Τα τμήματα των σχολών έχουν αξία. Διάβασα για πολιτισμό και διαχείριση ελευθερίας. Θα πρέπει να τα έχεις όμως και οι δούλοι δεν έχουν τίποτε από τα δυο. Είναι τα πρώτα που τους παίρνουν.
    Δεν υπάρχει άνθρωπος νομίζω που θα επικροτήσει μαχαιρώματα (αυτό μήπως είχε καμιά άλλη παράμετρο, πιο προσωπική;), μπουνιές, αυγά και άλλα φαγώσιμα και πόσιμα.
    Διαφωνώ όμως κάθετα με την αντίληψη ότι στο χώρο της παρέλασης, αφού περάσουν οι μαθητές, δεν μπορούν να βαδίσουν και να διαμαρτυρηθούν άνθρωποι που διεκδικούν τη ζωή τους.
    Τι έγινε δηλ; Θα χαλάσει το νόημα της επετείου; Απεναντίας, είναι ο καλύτερος φόρος τιμής.
    Όσο για την αντιπαραβολή της φίλης μας μεταξύ Ελλαδιτών και Κυπρίων, σήμερα Δανάη μου κατάλαβαν τι κουστούμι τους φόρεσαν. Και μάλιστα δεν έχουν πλήρως καταλάβει ακόμα.
    Και πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις καταλάβει ούτε κι εσύ.

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 26/03/2013 23:55:53

    Μαχαιρώματα, καβγάδες, φαγώσιμα και πόσιμα απορρίπτονται, γιατί δεν έχουν καμιά σχέση με αγωνιστική διαμαρτυρία.
    Τι κακό όμως υπάρχει αν στο τέλος μιας παρέλασης βαδίσουν στον χώρο με πανό άνθρωποι που διεκδικούν τη ζωή τους; Βρίσκετε, δεσποινίς Δανάη, ότι προσβάλλουν την επέτειο; Αυτοί και όχι οι λεγόμενοι επίσημοι που υποκριτικά στήνονται εκεί πάνω και περιμένουν και στροφή κεφαλής; Το άρθρο σας, επιτρέψτε μου, έχει μεγάλες δόσεις καθωσπρεπισμού και επιφανειακή προσέγγιση.
    Άποψή σας και σεβαστή φυσικά.
    Η δική μου άποψη είναι ότι όχι μόνον δεν προσβάλλουν μια επέτειο, αλλά αποτελούν και τον καλύτερο φόρο τιμής.
    Όσο για τους δυστυχείς Κύπριους, σήμερα διαπίστωσαν το κουστούμι που τους φόρεσαν και ακόμα δεν έχουν καταλάβει πλήρως τι τους περιμένει.

    • anideos avatar
      anideos @ πολίτης 27/03/2013 01:18:06

      Ante τοτε τον οκτομβρη με 5 ζευγαρια αυγα ολοι στις τσεπες.
      Απαγορευεται η ρηξη κλωσαριας για λογους δεοντολογιας...

  7. νεφέλη avatar
    νεφέλη 27/03/2013 01:28:33

    Δανάη
    Σε ευχαριστούμε για την καθαρή σου ματιά.
    Να γράφεις συχνότερα εδώ, για να μας θυμίζεις τις αληθινές αξίες,
    που τόσο επίμονα οι εκπρόσωποι των αγορών θέλουν,
    να μας κάνουν να απαρνηθούμε!
    Οι γονείς σου πρέπει να είναι περήφανοι για σένα.

  8. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 27/03/2013 08:58:34

    Τι μικροπρεπης! Τι επηρμενος!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Β.Κ.Σ. 27/03/2013 18:43:15

      Βαθυστόχαστο σχόλιο!!

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/03/2013 09:05:01

    Δανάη, πως μπορεί ένα κορίτσι τόσω ν λίγων χρόνων να κουβαλά τόση σοφία; Εξαιρετικό!

  10. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 27/03/2013 09:23:17

    Η Κρίση της Ελληνικής Κοινωνίας είναι πολύμορφη και πολυεπίπεδη.Ο καθείς δικαιούται να την χαρακτηρίσει ως επιθυμεί, όμως πίσω, πέρα και πάνω απο όλα είναι κρίση Παιδείας.Μια απο τις εκφράσεις της είναι και αυτή που η αρθρογράφος γλαφυρά περιέγραψε.

    Υπάρχουν δεκάδες όμως.Θα μπορούσε λ.χ. να περιγράψει το τι συμβαίνει σε Ποδοσφαιρικό Αγώνα μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας εκεί θα εύρισκε σημαντικές ομοιότητες στις δύο Ελλάδες στους δύο λαούς.τωρα με το δίκηο σας θα μου πείτε συγκρίνω ανόμοια γεγονότα πάλι θα σας παραπέμψω στα τεκταινόμενα στις παρελάσεις κατά τον εορτασμό της Ανεξαρτησίας της Κυπριακής Δημοκρατίας.

    Αν πάλι δεν πειστήκατε μια αναδρομή στο 2009 , όταν οι καταδρομείς της Εθνικής Φρουράς βροντοφώναξαν το «Ελλάς, Ελλάς, σκέπασε και μας, την Κύπρο σου την όμορφη ποτέ μην την ξεχνάς» κατά την Επίσκεψη του τότε Πρωθυπουργού της Ελλάδας Κωνσταντίνου Καραμανλή και τα όσα επακολουθήσαν.Ανατρέξτε επίσης στο τι συνέβη πρόσφατα με τις σχολικές εκδρομές στα φυλακισμένα μνήματα

    Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά , απλά διαφορετικές αντιδράσεις οι οποίες και δεν σημαίνουν τίποτα άλλο. Βίοι παράλληλοι λοιπόν και πίσω και πέρα απο αυτά ερχόμαστε στις Ιστορικές μας παρακαταθήκες.Σε τούτα τα ακρογιάλια του Αιγαίου γεννήθηκε η κριτική σκέψη, ή Εννοια του Ενεργού Πολίτη, η Λογική. Σε τούτα τα ακρογιάλια του Αιγαίου ο Ρήγας Φεραίος εδωσε το νόημα που πρέπει στον Δημοκρατικό Πατριωτισμό.Για να έχουμε σήμερα την Επιφανειακή σκέψη, την κίβδηλη πατριωτική συνείδηση, την απουσία της όποιας κριτικής σκέψης , την απουσία της όποιας κοινωνικής συνείδησης.Η Αυτογνωσία θα μας προσφέρει την ανακάλυψη της στρεβλής πορείας στο διάβα της Ιστορίας μας ως Εθνος.

    Αν θέλετε να δείτε την πραγματική Ελλάδα λοιπόν στρέψτε τα μάτια σας στα καρτερικά Ελληνικά ονόματα της Βορείου Ηπείρου και ουχί Νότιας Αλβανίας, στα καρτερικά Ελληνικά Ονόματα στα Κατεχόμενα.Εκεί υπάρχει ο απόλυτος σεβασμός σε κάθε τι Ελληνικό

    Να με συμπαθήσεις Δανάη δεν έχω κάτι μαζί σου , να συνεχίσεις να παιδεύεις την σκέψη σου, να συνεχίσεις να γράφεις, να παλεύεις με τις ιδέες σου, να μην βαρεθείς το ψάξιμο, να μην κουραστείς στο σκάψιμο, γιατί με αυτό τον τρόπο σμιλεύεται και σφυρηλατείται ο δημοκρατικός άνθρωπος και γιατί Εσύ και Εσείς είστε το μέλλον αυτού του τόπου.Να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι για την Αξιοπρέπεια γιατί Αξιοπρέπεια είναι η Ελευθερία και Ελευθερία είναι να ζεις με Αξιοπρέπεια.

    Οτι έχω είναι με ότι προκάλεσε , προκαλεί, αναπαράγει την καχεκτικότητα της Ελληνικής Δημοκρατίας .Γιατί μου παρέδωσαν πως η πτώση του βιοτικού επιπέδου ωχριά μπροστά στην Πνευματική εξαθλίωση και Ηθική Εξαχρείωση και αυτό με στιγμάτισε φαίνεται

  11. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 27/03/2013 10:54:16

    Καλά καλά αυτά τα χουμε ξανακούσει, ωραία τέλεια περίφημα, λαμπρά.
    "Γιατί κάποτε Έλληνας σήμαινε πολιτισμένος. Και πολιτισμένος ήταν αυτός που είχε συναίσθηση της ιστορίας, της παράδοσης, της ιερότητας των στιγμών και το ουσιαστικότερο όλων: Ήξερε να διαχειρίζεται την ελευθερία του"
    Συναισθηματικές αρλούμπες από τότε που πήγαινε κάθε πόλη κράτος στον Πέρση για βοήθεια και ως τα σήμερα. Η νοοτροποία μας είναι του υπόδουλου και αυτό αποδεικνύει η φίλη Δανάη. Χρειάζεται ακόμα ενα βήμα, και ούτε στο σχολείο θα το μάθουμε ούτε στο Πανεπιστήμιο, και φυσικά δεν είναι τα αυγά και τα χαζά κακομαθημένου παιδιού καμώματα. Λύση χρειαζόμαστε, ακόμη και μια κακή λύση, ένα κακό σχέδιο. Χρειάζεται μια εθνική στρατιγική για το που πάμε και το πως θα πάμε , ξεκάθαρ. Θα μαζεψουμε τα οικονομικά και πριν απ όλα θα δούμε πως η Δικαιοσήνη θα επιστρέψει στον τόπο αυτό. Και μετά έχει ο Θεός.

  12. βαγόνι avatar
    βαγόνι 27/03/2013 13:03:36

    Μπράβο! Έγραψες!

  13. Θέμης avatar
    Θέμης 27/03/2013 13:21:23

    Καλή αρχή Δανάη καί να είσαι πάντα καλά.

  14. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 27/03/2013 13:23:01

    Πως χτίζεται η Εθνική στρατηγική; Γιατί φασκεις και αντιφασκεις;

  15. Χρήστος Αλεξόπουλος avatar
    Χρήστος Αλεξόπουλος 27/03/2013 13:52:23

    Δανάη,

    Ευχαριστώ από έναν 42χρονο κοινωνιολόγο, που παρότι σπούδασε μια τόσο σπουδαία επιστήμη, έβλεπε την πατρίδα μας να βουλιάζει και δεν έκανε τίποτα!
    Σου ζητάω ταπεινά συγνώμη γι' αυτό.
    Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Χρήστος Αλεξόπουλος
    Μενίδι Αιτωλοακαρνανίας

  16. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 28/03/2013 12:35:43

    Χρήσιμες Διαπιστώσεις. Παρακάτω και επί του πρακτέου όμως. Τι μπορεί να διορθώσεις εσύ, εγώ οι άλλοι. Οι Κύπριοι το κακό το έχουν στη χώρα τους, τα κατεχόμενα, Εμείς οι Ελληνες μέσα μας.

  17. ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ avatar
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 30/03/2013 09:31:50

    Πολύ εύστοχη η αντιπαράθεση των γεγονότων και κυρίως τα συμπεράσματα. Ακούει κανείς?????